#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/02/2010 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος σκότωσε τη συναίνεση



Κρίσιμης σημασία για τις πολιτικές εξελίξεις θα είναι η αυριανή συνάντηση του Πρωθυπουργού με τον Πρόεδρο της ΝΔ καθώς στην Ρηγίλλης δεν κρύβουν τον εκνευρισμό τους από την ποινικοποίηση της πολιτικής ζωής με την οποία απαντά ο κ. Παπανδρέου στην συναίνεση που του πρόσφερε ο Αντώνης Σαμαράς και προαναγγέλουν σκληρή μετωπική σύγκρουση με το ΠΑΣΟΚ. Όπως γράψαμε προηγουμένως την συνάντηση που θα γίνει αύριο στις 5μμ ζήτησε ο κ. Σαμαράς (http://www.antinews.gr/?p=34517)

Επισημαίνεται ότι ενώ η κυβέρνηση είναι αυτή που χρειάζεται πρωτίστως την συναίνεση για τα αντιλαϊκά της μέτρα, ο κ. Παπανδρέου και οι επιτελείς του πυρπολούν το συναινετικό κλίμα ζητώντας εξεταστικές εναντίον της ΝΔ, ή επιτιθέμενοι εναντίον της προκειμένου να χρεώσουν σε αυτήν την χρεωκοπία της οικονομίας και της χώρας

Χαρακτηριστική του κλίματος που υπάρχει στην Ρηγίλλης είναι η δήλωση του εκπροσώπου της Π. Παναγιωτόπουλου ότι η ΝΔ συμφωνεί και με την συγκρότηση εξεταστικής επιτροπής για την οικονομία, υπό την προϋπόθεση όμως ότι θα εξετάσει το έργο όλων των κυβερνήσεων από το 1981.

 «Η Νέα Δημοκρατία λέει «Ναι» στην πρωτοβουλία του ΠΑΣΟΚ για συγκρότηση Εξεταστικής Επιτροπής, που θα ερευνήσει αν έγιναν και από ποιους «αλλοιώσεις» και «λαθροχειρίες» στα δημοσιονομικά μεγέθη της Ελληνικής Οικονομίας, αλλά ζητά  το αυτονόητο: η συγκεκριμένη έρευνα να ξεκινήσει από το 1980, για να διαπιστώσουμε σε τι κατάσταση παρέδωσαν την οικονομία οι κυβερνήσεις της Νέας Δημοκρατίας στο ΠΑΣΟΚ και πόσο ψηλά εκτόξευσαν το δημόσιο χρέος και τα ελλείμματα στη συνέχεια οι κυβερνήσεις του κινήματος του οποίου ηγείται σήμερα ο κύριος Γιώργος Παπανδρέου. Ας μην αναζητεί ο κ. Παπανδρέου άλλοθι για την ανεπάρκεια της κυβέρνησής του σε κραυγαλέες κινήσεις αποπροσανατολισμού».  

Από την δήλωση του κ. Παναγιωτόπουλου είναι προφανές ότι η ΝΔ θα επιδιώξει να αποκαλύψει όχι μόνο το σάπιο οικοδόμημα του ΠΑΣΟΚ που ευθύνεται κυρίως για την σημερινή κατάσταση, αλλά και τις  ευθύνες εκείνου του κομματιού της που ανέχθηκε τόσα χρόνια το σύστημα ΠΑΣΟΚ.

Με αυτήν την έννοια η ΝΔ μπορεί να ευχαριστήσει τον κ. Παπανδρέου που την βοηθάει να ξεκαθαρίσει τη θέση της όχι μόνο απέναντι στο σύστημα ΠΑΣΟΚ, αλλά και  απέναντι στους  δικούς της που στήριξαν τόσα χρόνια την γαλαζοπράσινη συστημική και οικονομική διαπλοκή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 16/02/2010 22:45:57

    Η κυβέρνηση του αείμνηστου Ράλλη παρέδωσε τον Οκτώβρη του 81 στο ΠΑΣΟΚ μια Ελλάδα με χρέος μόλις 30% του ΑΕΠ (από τις λιγότερο χρεωμένες χώρες της Ευρώπης εκείνα τα χρόνια). Το 1989 το χρέος ήταν ήδη στο 110% του ΑΕΠ..Να λογοδοτήσει το ΠΑΣΟΚ που θέλει να το παίξει σήμερα και τιμητής. Στην περίπτωση του Γιωργάκη 'αμαρτίαις γονέων παιδεύουσι τέκνα'!!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 16/02/2010 23:09:36

      Μπα Και τα τέκνα εξ ίσου αμαρτωλά είναι!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/02/2010 22:48:46

    Εκτελεστικη Επιτροπη και Αποσπασμα. Τι εξεταστικες και παπριες. Φυλακη θα παει ΕΝΑΣ ?? ΟΧΙ. δε μας χεζετε ολοι παπαρολογοι και ΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑδες.

    Ρε ΓΑΠ βαλε φυλακη τον Τσουκατο κι ελα να μας πεις τα υπολοιπα. Κωλωνεις? ΜΑς εισαι ΑΧΡΗΣΤΟΣ και η Χωρα δεν ειναι παιδικη χαρα. Το καταλαβες? Βαλτον φυλακη επιτελους τον Σακουλατο της Μηζενς. Επιτελους.

    Μπαι δε γουει ΓΑΠ πονηρουλη, πριν 6 μηνες ελεγα οτι ειναι παρανομο να κατεβεις στις εκολγες ενω εχεις γινει αποδεκτης προιοντος εκγληματος,μαυρο χρημα στο κομμα απο εργολαβο..!!!!! αλλα δε μ ακουσε κανεις. Αν μ ακους... εχε το νου σου.. Δεν ΞΕΧΝΑΩ !!!! εισαι παρανομη κυβενρνηση!!!! Κακουργηματικα παρανομη με αποδειξεις και κατα δηλωσην ενορκως σε εισαγγελεα. Δεν κοιμομαστε.

    Και παρανομος οντας. μας εδωσες αμαχητη στα σκυλια. Ρε Κουγια... παρε το τηλ μου απο το ΦΑκτωρα κ ελα να σου δωσω κατι χαρτια να κανουμε μια αγωγη στην ΕΕ και το ΠΑΣΟΚ το οποιο ως παρανομη κυβερνηση διαπραγματευεται παρανομως με την ΕΕ. με λιγα λογια ολα τα μετρα ειναι στον αερα... ως μη γενομενα που λενε και στο βολλευ μπολ. ΚΟΥΦΑΛΕΣ.

    ΘΑ επανελθω.

    ΠΠ

    • Fotini avatar
      Fotini @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2010 07:22:48

      @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ

      Μ΄ αρεσεις--εισαι και πρωτος! Πεστα Χρυσοστομε!!!!! Μα τι εχει παθει ο λαος; Μηπως το ΠΑΣΟΚ τους εχει κανει μαγια:::::

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/02/2010 23:02:44

    Κανονικα αυτες τις μερες επρεπε να πηγαινουν και οι 5 στην ΕΕ..!! Μαζι ενωμενοι και ν ακουν τι γινεται και τι συμφωνειται.. ΟΛΟΙ !!!!! Μαζι στα δυσκολα με κοινη ευθυνη. Δειξτε ρε στπο λαο το καλο παραδειγμα να στησει πλατη.. γιατι κωλο ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΗΣΟΥΜΕ !!!

    Χαλασμενο τηλεφωνο θα παιξουμε τωρα που μας κανουν μνημοσυνο?? Ρε Γ@μω την τυχη μου.. ποιος σκεφτεται σ αυτη τη χωρα??? ΠΟΙΟΣ??

    ΠΠ

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/02/2010 23:42:52

    Η συναινεση με το ΠΑΣΟΚ ειναι αδυνατη γιατι δεν το συμφερει.Συναινεση θα σημαινε οτι θα πληρωνε το κοστος για τη λιτοτητα που θα επιβαλλει ενω θελει να την επιρριψει στη ΝΔ.
    @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Aυτο που ζητας ειναι αδυνατο γιατι εχουν αλλους στοχους αναφορας.Η ΝΔ ενδιαφερεται για κατι που ονομαζει εθνος,το ΚΚΕ και ο ΣΥΝ για την εργατικη ταξη και το ΠΑΣΟΚ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.Αρα συναινεση με το ΠΑΣΟΚ δε γινεται και ακομη να το καταλαβουν στη ΝΔ.
    Παντως εγω παρ οτι ψηφισα ολες τις φορες Καραμανλη δεν εχω προβλημα αν τον κυνηγησει το ΠΑΣΟΚ γιατι ευθυνεται οχι για την οικονομια αλλα για τον "πολιτικο πολιτισμο" που αφησε τους πασοκους στο απυροβλητο το 2004 και την αμυντικη σταση του 2008.
    Ισως αν το ΠΑΣΟΚ τιμωρησει μερικους δεξιους να αλλαξει η νοοτροπια λαπαδων που εχουν.Παρομοια νοοτροπια ειχαν παλια μεχρι την εκτελεση των 6 το 1922.Η εκτελεση αυτη ομως σκληρυνε τη κατασταση και δημιουργησε τη δεξια του Μεταξα και του Παπαγου που δε χωρατευε.Δυστυχως μετα το 1974 μεταλλαχθηκε σε ακινδυνο ζωακι και κατι πρεπει να γινει για να ξυπνησει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 17/02/2010 00:53:45

      Έχει εξαθλιωθεί οικονομικά. Απλά πρέπει κάποιος να τα σχηματοποιήσει αυτά και να στοχοποιήσει τις ανάλογες κοινωνικές ομάδες, που ευθύνονται γι αυτό, καθώς και τις μεθόδους που χρησιμοποίησαν.
      Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι παλιά στοχοποιημένο ήταν το ''μεγάλο κεφάλαιο''. Σήμερα είναι οι ΔΥ.

  5. trochalos avatar
    trochalos 16/02/2010 23:45:27

    Φάκτορα και όλοι του bloggς καλη σαρακωστή
    Μην περιμένετε από τον ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ να καταλάβουν τι σημαίνει συναίνεση
    Οι άνθρωποι ευρήσκονται εκτός τόπου και χρόνου.Αυτά που κάνουν αν τα έκανε άλλη κυβέρνηση θα είχαμε εμφύλιο πραγματικό πόλεμο.Τα κανάλια και οι περισσότερες εφημερίδες,ενώ ξέρουν την αλήθεια μας κοροϊδεύουν και μας βιάζουν νοητικά συστηματικά και κατ΄εξακολούθιση όλο το 24ωρο΄Χρείάζεται υπομονή γιατί ο μηχανισμός που λέγεται ΠΑΣΟΚ δεν παρακάμτεται εύκολα,απόδειξη ενώ ο κόσμος υποφέρει τα ΜΜΕ λένε πως η διαφορά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι στο 17%.Βλέπεται πως μας περνάνε για ηλίθιους;
    Θα σας πω και μία προσωπική εμπειρία γιά τα γκάλοπ.Την Καθαρή Δευτέρα έτρωγα σε μία πολύ γνωστή ταβέρνα με την παρέα μου.Γιά καλή μας τύχη έτρωγε και ένα πρωτοκλασάτο στέλεχος της Σοσιαιστικής κυβερνήσεως με μία παρέα. Μόλις έφυγαν,όλοι μα όλοι οι εναπομείναντες δεν είπαν ένα καλό λόγο για την κυβέρνηση του ΓΑΠ.Καταλαβαίνετε τώρα τα ποσοστά και την διαφορά του 17%.

  6. Orestios avatar
    Orestios 17/02/2010 00:08:00

    Να συναινέσει σε μια ανύπαρκτη πια Ελληνική Κυβέρνηση? Που δεν έχει καμία δικαιοδοσία στην οικονομία?
    Σε τί να συναινέσει? Στα ταξιδάκια και τις εκθέσεις ιδεών? Στις χαρούλες με τους Τούρκους? Στον θίασο της τηλεόρασης? Σε τί να συναινέσει? Βρείτε έναν σοβαρό λόγο να υπάρξει συναίνεση, όταν η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ παραπαίει από τα ψέματα. Όταν μοιάζει με θίασο ντροπής.
    Ο μόνος λόγος που εκλέχθηκε η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ ήταν για τα οικονομικά. Αυτή την κυριαρχία την υφάρπαξε από τον Ελληνικό λαό, γιατί τον παραμύθιασε πως θα τον σώσει. Εφ' όσον απώλεσε την κυριαρχία αυτή, με δική της ευθύνη, δεν μένει παρά να παραιτηθεί. Και να πληρώσει για την εξαπάτηση.

  7. anonymous avatar
    anonymous 17/02/2010 00:42:46

    Έχουμε εισηγηθεί εδώ από αυτή τη σελίδα κινηματικές διαδικασίες. Άλλη γλώσσα δεν καταλαβαίνουν.
    Έχουμε πάρει την απάντηση να περιμένουμε μέχρι το συνέδριο. παρόλο που είναι αργά διότι οι εντυπώσεις έχουν κερδηθεί από το ΠΑΣΟΚ θα περιμένουμε.

  8. chrisss avatar
    chrisss 17/02/2010 01:11:31

    Περιοδεύον θίασος ο ΓΑΠ..γυρνάει ανά τον κόσμο και ζητάει πολιτικό χρόνο και εμπιστοσύνη μήπως και δανειστεί..τον νοιάζει πολύ τον Πούτιν αν θα δανειστεί ο βλακάκος ο ΓΑΠ που είπε μπαμπά 25 χρονών ,μαζί με τον άλλον τον απροσάρμοστο με το σακίδιο στον ώμο..

  9. άστεγος avatar
    άστεγος 17/02/2010 07:40:27

    Η διγλωσσία στον πασόκ είναι διαχρονική και αναπόσπαστο κομμάτι της πολιτικής του κουλτούρας.
    Όση συναίνεση και να τους δώσεις αυτοί θα γυρίσουν να δαγκώσουν, ειδικά τώρα που στα μάτια της κοινωνίας είναι γονατισμένοι.
    Καλά θα κάνει ο Πρόεδρος Σαμαράς να το θυμάται αυτό.
    Δεν έχουν μπέσα οι Παπανδρέου Αντώνη.

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 17/02/2010 16:40:03

    Ολη αυτή ή οικογένεια ήρθε εδώ γιά κάποιο σκοπό,γιά τήν καταστροφή τής Ελλάδος,καί τώρα πιά είναι ολοφάνερο.Σέ κάποιο βιβλίο του ό Μπότσαρης,Πασόκος καί συγχωρεμένος πλέον,γράφοντας εναντίον τού Ανδρέα,είπε ότι,αυτήν τήν οικογένεια ή Ελλάδα θά τήν πληρώση μέ αίμα.Τό απεύχομαι.

  11. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 17/02/2010 17:26:29

    Συναίνεση σε ποιούς;;;Σ'αυτούς που κυρίαρχη ιδεολογία τους είναι η μισαλλοδοξία,η στρεψοδικία,η λεξιλαγνεία και η νεφελογλωσσία;;;Το έχω ξαναγράψει.Αλλο το DNA του Πασόκου κι άλλο όλων των υπολοίπων Ελλήνων(ανεξάρτητα από κόμματα).Αυτοί,την συναίνεση την βλέπουν γιά υποχωρητικότητα.Δεν τους ακούτε κάθε μέρα στα κανάλια;Ε,λοιπόν όχι!Ουδεμία σύμπλευση με αφιονισμένα, εξουσιολάγνα,συμπλεγματικά κι αχάριστα θρασίμια.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/02/2010 00:28:13

      Σπάρτακε σχώρα με, αλλά θα διαφωνήσω. ο διαχωρισμός του Έλληνα είναι απολύτως συγκεκριμένος: σε αυτόν που συμβάλλει στον κορβανά και σ΄ αυτόν που αρπάζει από τον κορβανά (αρχαιοπτέρυξ σπίκινγκ). Στους δεύτερους δεν υπάρχει χρώμα, ξεκινά από το βαθύ μπλέ και φθάνει μέχρι το σχεδόν βαθύ κόκκινο με το πράσινο -ναι, να λαμποκομπά αναμεσά τους.
      Λοιπόν διάλεξε πως θα πάμε, με εμάς που συμβάλλουμε στον κορβανά ανεξαρτήτως χρώματος ή με τα χρώματα;

  12. GK avatar
    GK 18/02/2010 00:10:19

    Ο εκνευρισμός στη Ρηγίλλης δεν προέρχεται από την σύσταση εξατστικής για την οικονομία, η οποία θα έπρεπε σωστά να αφορά όλες τις κυβερνήσεις μετά το 1980 (ιδίως μάλιστα τη δεκαετία του 80 που έγινε το μεγάλο πάρτυ). Προέρχεται από τη δημοσκοπική κατάρρευση της ΝΔ στις πρόσφατες μετρήσεις. Μόνο που δεν ερμηνεύθηκαν σωστά τα αίτια και ελήφθησαν για μία ακόμη φορά λανθασμένες αποφάσεις.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ GK 18/02/2010 00:23:54

      συμφωνώ απολύτως μαζί σου για την μη σωστή ερμηνεία. κρίμα, είχα δώσει δείγματα ευφυούς επιτέλειου.

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/02/2010 00:30:24

    Παντως το ΠΑΣΟΚ δε δεχθηκε την επεκταση της εξεταστικης στη δεκαετια του 80 οποτε ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει κανενα εδαφος για συναινεση.
    Οπως ξαναεγραψα το ΠΑΣΟΚ θα επιχειρησει να απαλλαγει απο το αρχικο του αμαρτημα της δεκαετιας του 80 με την εξεταστικη.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 18/02/2010 00:35:10

      ε, ας κάνει εξεταστική μόνο του! χωρίς τα άλλα κόμματα!
      το κκε θα δεχθεί να πάει σε μια εξεταστική που δεν αρχίζει από το 80; ο Λαός; ο Σύριζα ε, έχει μια κάποια τσίπα -κάποια στελέχη του δηλαδή μη γίνομαι και καλόκαρδη!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 18/02/2010 00:53:22

      Γι αυτό λειτουργείς κινηματικά. το ζορίζεις τόσο πολύ ώστε να αναγκαστεί να απολογηθεί. Παράλληλα υπερασπίζεσαι την πολιτική σου όπου σε παίρνει. για πολλά θέματα μέσα σε 5 μήνες αποδείχτηκε ότι η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που μας παρουσίαζαν προεκλογικά. Πολλά σκάνδαλα δεν ήταν σκάνδαλα αλλά κατασκευασμένα πολλές διαρροές αποδεικνύονται ψεύδη κλπ.
      Μαζεύεις τα στοιχεία και τους στήνεις στον τοίχο. Τους κατηγορείς ευθέως για εκτροπή, για κλέφτες, για πολιτικούς απατεώνες για ανίκανους και όλα αυτά με τον κόσμο στο δρόμο.
      Να δούμε τότε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.