#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 23:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος πάει Κάϊρο



Σήμερα, οι Αιγύπτιοι που βγήκαν στους δρόμους, είχαν βάλει τελεσίγραφο στον Μπουμπάρακ να παραιτηθεί και να φύγει από τη χώρα. Δεν το έκανε φυσικά αφού δεν πρόκειται για έναν απλό ηγέτη αλλά για έναν δικτάτορα που επί τριάντα χρόνια κυβερνά τη χώρα, όχι ο ίδιος αλλά το σύστημα που έφτιαξε. Έτσι αυτή η Παρασκευή ονομάστηκε «της Αναχώρησης», άσχετα αν δεν έπιασαν οι ευχές των Αιγυπτίων.

Την Κυριακή πάει στο Κάιρο ο Γ. Παπανδρέου, όπως δήλωσε από τις Βρυξέλες, για να εκφράσει την ανησυχία της ΕΕ, το πνεύμα της συζήτησης που έγινε στη Σύνοδο. Δεν ξέρουμε αν πάει αυτοβούλως ή αν πάει ως απεσταλμένος της ΕΕ μιας και είναι και πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Το θέμα είναι μήπως θα μπορούσαμε εμείς να την ονομάσουμε «Κυριακή της Αναχώρησης»;

«Αποφάσισα να μεταβώ στο Κάιρο για να μεταφέρω αφενός το πνεύμα και τη συζήτηση της ΕΕ, αλλά τις σκέψεις της ελληνικής κυβέρνησης. Θα σταθούμε δίπλα στον αιγυπτιακό λαό» τόνισε.
Σε ερώτηση για το αν μεταβαίνει στην αιγυπτιακή πρωτεύουσα ως απεσταλμένος της ΕΕ, ο κ. Παπανδρέου εξήγησε ότι η Ελλάδα είναι μέλος της ΕΕ και ότι ο ίδιος έχει συντονίσει τις ενέργειές του με την αρμόδια υπουργό Εξωτερικών της Ένωσης.
Σε άλλη ερώτηση για το κατά πόσο στέκει η άποψη ότι στις χώρες της περιοχής μπορούν να υπάρξουν μόνο δικτατορικά ή θεοκρατικά καθεστώτα, ο κ. Παπανδρέου υπενθύμισε ότι η Δημοκρατία δεν γεννήθηκε σε χριστιανική χώρα, αλλά στην πόλη-κράτος της Αρχαίας Αθήνας. Μας έκανε μια αναδρομή για την ιστορία που δεν ξέρει και κατέληξε στο φοβερό συμπέρασμα: «Η έννοια της Δημοκρατίας είναι οικουμενική».

Προφανής είναι η αμηχανία τόσο του Γ. Παπανδρέου όσο και της Ευρώπης μπροστά στο φαινόμενο που συντελείται στην Αίγυπτο. Ποιον να στηρίξουν; Τον κόσμο που βγαίνει κατά εκατομμύρια και ζητά ψωμί, παιδεία, ελευθερία; Κάτι τέτοιο ίσως έβγαζε και τους Ευρωπαίους πολίτες στο δρόμο κατά της δικτατορίας της οικονομίας και των αγορών.

Να στηρίξουν τον Μουμπάρακ που τόσα χρόνια ήταν καλός συνομιλητής τους; Κομματάκι δύσκολο τώρα που πέφτει. Γι’ αυτό και ο κ. Παπανδρέου απέφυγε να πάρει ξεκάθαρη θέση. Αλλωστε, καλύτερα να το παίξει μεσολαβητής. Περισσότερα επικοινωνιακά οφέλη έχει. Προσοχή μόνο μην τον πιάσουν αιχμάλωτο οι Αιγύπτιοι και ζητούν ανταλλάγματα να τον στείλουν πίσω.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SKAIs avatar
    SKAIs 04/02/2011 23:52:56

    Πρόβες… νυφικού! γγ. ΟΗΕ… είναι φανερό ότι έχει βάλει πλώρη!
    Στην Αίγυπτο κρατάνε παπούτσια! Που ξέρετε κάποιος μπορεί να του το πετάξει γιατί οι Έλληνες δεν αντιδρούν σαν Πρόβατα. ΠΟΤΕ! Τα πρόβατα αντιδρούν σαν Έλληνες!

    • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
      ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ SKAIs 05/02/2011 12:03:01

      ΜΠΑ ΠΡΟΒΕΣ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ

  2. Orestios avatar
    Orestios 04/02/2011 23:58:23

    Η προσβολή για τον Αιγυπτιακό λαό είναι τεράστια.
    Το GAP νομιμοποιεί έναν διεφθαρμένο Σοσιαλιστή, στηρίζοντάς τον, την ώρα που οι Αιγύπτιοι έχουν πλήρως απονομιμοποιήσει τον Μουμπάρακ.

    • SKAIs avatar
      SKAIs @ Orestios 05/02/2011 00:14:29

      Συμφωνώ απολύτως... η προσβολή είναι συγλονιστική!
      Αλλά ως υπάλληλος του εζητήθη να προσφέρει τις υπηρεσίες, που οι αφέντες δεν τολμούν να ασκήσουν. Ο νοών νοείτω!!!! Και αυτός το έκανε!!!!!
      Είναι φανερό ότι όλοι οι ηγετίσκοι από Ομπάμα μέχρι Μέρκελ έχουν μπερδευτεί. Μήπως το ντόμινο διασχίσει την Μεσόγειο??????

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Orestios 05/02/2011 01:23:14

      Διάβασα κάπου,οτι ο Ερντογάν ανέβαλε την εδώ και μήνες προγραμματισμένη επίσκεψή του στην αίγυπτο για ευνόητους λόγους.Πολλοί κρατάνε επίσης μια στάση αναμονής..
      Ο δικός μας θα πάει να κάνει τί ακριβώς τότε εκεί?
      Την στιγμή μάλιστα που κανείς δεν τολμάει να κάνει τέτοιο ξεδιάντροπο βήμα!
      Πώς θα φανεί το να διεξάγει ηγέτης άλλης χώρας επίσημες συζητήσεις (επι του εδάφους της αιγύπτου)με τον απονομημοποιημένο ηγέτη της χώρας αυτής στις συνειδήσεις των πολιτών της?
      Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται..
      Η μάλλον με τον ΓΑΠ πάμε τυχοδιωκτικά και..σοσιαληστικά..!
      Τον λογαριασμό ποιός θα τον πληρώσει όμως πάλι?

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ EtsiMareSei 05/02/2011 01:38:55

        Βρε, ας τον να πάει..... Πίστεψε με, καλό θα είναι για εμάς, αλλά κάτι μου λέει πως τη τελευταία στιγμή δεν θα πάει.... γιατί τίποτα δεν γίνεται για το καλό μας.

        • TED avatar
          TED @ stroumfaki 05/02/2011 22:32:55

          Δικαιώθηκες πανηγυρικά:
          http://www.antinews.gr/2011/02/05/84030/

          • stroumfaki avatar
            stroumfaki @ TED 06/02/2011 15:57:48

            Δυστυχώς!

  3. Brain avatar
    Brain 04/02/2011 23:58:40

    Στην Αίγυπτο παει ως ΓΓ του ΟΗΕ ...μελοντικος!!!

  4. LibMan avatar
    LibMan 05/02/2011 00:00:11

    Επιτρέψτε μου μία απορία παιδιά όσο αφελής και να είναι,
    Ο πρωθυπουργός μας είπε ότι θα πάει Κάϊρο την Κυριακή για συνομιλίες και διαβουλεύσεις για την επίλυση της εκεί κρίσης. Η απορία μου λοιπόν είναι:
    Από τη στιγμή που τόσο καιρό μας πωλούν το σενάριο της αγαστής και με τόσα ωφέλιμα αποτελέσματα συνεργασίας της Ελλάδας με το Ισραήλ, χώρας (κι έθνους) δεδηλωμένης έως ορκισμένης εχθρού της Αιγύπτου, υπό το πρίσμα της κυριαρχίας στη Μέση Ανατολή, με ποια ακριβώς ιδιότητα θα μεταβεί εκεί? Με ποιο ρόλο?Με ποια ισχύ ο λόγος του?Ποιος του το ζήτησε?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ LibMan 05/02/2011 00:17:41

      Το Ισραηλ δεν ειναι εχθρος της Αιγυπτου σημερα.

  5. φωτεινη avatar
    φωτεινη 05/02/2011 00:02:00

    με το που σιγουρευτουμε οτι εφτασε κλεινουμε τα συνορα,τρεχομε ολοι εθελοντες στον εβρο και χτιζουμε οχι φρακτη αλλα σινικο τειχος 2,και οποιος εμεινε εξω,εμεινε εξω.παει και τελειωσε.το μεταναστευτικο ειναι πολυ μεγαλος ΚΙΝΔΥΝΟΣ για μας.ΟΛΟΙ οι μεταναστες.

  6. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 00:05:44

    "Να, σύντροφε GAP, έτσι σκοτώνεις όσους σε αμφισβητούν. Δες τί έκανα στους κοπρίτες Αιγυπτίους, αυτούς τους τζαμπατζήδες, που τολμούν να μην μου δώσουν κάθε λίρα που έχουν. Έτσι να κάνεις και στους Έλληνες. Δεν μπορεί να αμφισβητούν τον Σοσιαλισμό και τους αντεξουσιαστές στην εξουσία, όπως είμαστε εμείς στην Σοσιαλιστική Διεθνή".
    Υποθετικά λόγια τυράννων.

  7. Monocultural avatar
    Monocultural 05/02/2011 00:08:10

    Ο τύπος με τα ενεργειακά βραχιολάκια σε νέες περιπέτειες... 3οο χρήσιμοι νεκροί για την νέα του πολιτική καριέρα...

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 05/02/2011 00:08:26

    πηγε να παρει γραμμη απ την παλιοσειρα,δικιο εχεις.30 χρονια στο κουρμπετι ο χοσνι.

  9. Κάποιος avatar
    Κάποιος 05/02/2011 00:12:16

    Μάλλον πάει να τους αποκαλύψει το μυστικό, πώς θα γίνουν κι αυτοί Δανία του Νότου.
    Οι επιτυχημένες συνταγές πρέπει να προωθούνται για το κοινό καλό.

  10. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2011 00:13:17

    Αχ, εσείς οι γυναίκες πως τα πιάνετε...
    Λες να φταίει η υπερθέρμανση του εγκεφάλου από το πολύ κομμωτήριο?

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/02/2011 00:17:31

    Πες μου ειλικρινά, ρε τιραμόλα... τέτοιους χαρακτηρισμούς ("ελάφι") σας στέλνουν από την Ιπποκράτους στο μπλακμπέρι για να γράφετε στα μπλογκς;

    Δηλαδή αν η σημερινή τεχνολογία υπήρχε στα μέσα της δεκαετίας του '90, τι θα σας έστελναν να γράφετε για τη Μιμή; "Γοργόνα";

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 05/02/2011 00:29:06



      Με έκανες και θυμήθηκα ένα εξώφυλλο που είχε βγάλει η Αυριανή την επόμενη μέρα αφ' ότου ο Ανδρέας ξύπνησε από τη νάρκωση του Γιακούμπ, το 1988. Ολοσέλιδη φωτογραφία (σε σελίδα μεγάλου μεγέθους τότε), πάνω από αυτή ο υπέρτιτλος να γράφει "ΕΡΧΕΤΑΙ" και κάτω από αυτή ο υπότιτλος "ΒΑΣΙΛΕΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ" (για τον Ανδρέα, εννοείται).

      Δεν είστε και πολύ μακριά όπως διαπιστώνω. Απλώς το μέσο έχει αλλάξει, η φιλοσοφία σας παραμένει η ίδια.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Αυριανιστής 05/02/2011 00:37:14

        Απλώς δεν έχεις φαντασία.
        Φαίνεται ότι δεν έχεις περάσει από την Αριστερά.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ tiramola 05/02/2011 00:42:05

          Εγώ, τιραμόλα, ειδικά αυτόν τον χαρακτηρισμό ("ελάφι") έχω ακούσει να τον χρησιμοποιούν νεόπλουτοι πασόκοι σκυλάδες για την τραγουδιάρα της πίστας, που συνήθως ήταν το αντικείμενο του πόθου τους. Αυτοί κι αν δεν έχουν περάσει (ούτε απ' έξω) από την Αριστερά...

  12. Monocultural avatar
    Monocultural 05/02/2011 00:19:20

    ++++++++++++++

  13. aρέλεγος avatar
    aρέλεγος 05/02/2011 00:25:51

    Το μόνο που δεν λείπει από τους Αιγύπτιους επαναστάτες είναι ολίγη απο παγκόσμια διακυβέρνηση τύπου Γ.Α.Π . :γλυκανάλατη τάχα μου κατανόηση, πλαδαρή στάση για αυτοσυγράτηση, μεσολαβητική ουδετερότητα με έκφραση βαθιάς ανυσυχίας, επαφές με το ομοειδές καθεστώς, δήθεν εκπροσώπηση της αόρατης ευρωπαικής θέσης ,μια τρύπα δηλαδή στο νερό απ΄τον τουρίστα του σαββατοκύριακου.

  14. S.T. avatar
    S.T. 05/02/2011 00:27:13

    Είστε σίγουροι ότι δεν πάει να μιλήσει για Πράσινη Ανάπτυξη;
    Πράσσειν άλογα αυτό το παιδί.....

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/02/2011 00:28:48

    Τα πράγματα είναι απλούστατα: Όλοι αυτοί οι δικτάτορες ή αυταρχικοί ηγέτες, αν προτιμάτε, όσο είναι στην εξουσία είναι "παράγοντες σταθερότητας", "αξιόπιστοι συνομιλητές", "εγγυητές ενότητας", κλπ.
    Μόλις πέσουν, μεταβάλλονται σε "τέρατα", "απεχθείς δικτάτορες", κλπ.
    Εμείς δεν έχουμε τέτοια φαινόμενα, καθότι είμαστε χώρα εντελώς δημοκρατικιά. Έχουμε όμως το φαινόμενο "καταλληλότερος". "Καταλληλότερος" είναι ο εκάστοτε πρωθυπουργός όσο τον ευνοούν τα ΜΜΕ. Μετά μεταβάλλεται ξαφνικά σε άχρηστο, καταστροφέα, κλπ και τη θέση του παίρνει άλλος "καταλληλότερος", μέχρι να αποκαθηλωθεί και αυτός.
    Ο ΓΑΠ είναι ο τρίτος στη σειρά "καταλληλότερος", μετά τον Σημίτη και τον ΚΚ τον Εξαφανισμένο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 05/02/2011 00:32:53

      Και σκέψου ότι ο "καταλληλότερος" ΓΑΠ ήταν δύο χρόνια νωρίτερα ο "παραιτηθείτε, κύριε πρόεδρε". Του κλώτσου και του μπάτσου δηλαδή.

  16. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 00:30:07

    Το αστείο είναι πως μόλις ανακοινώθηκε αναχώρηση Μουμπάρακ το πετρέλαιο και ο χρυσός βούτηξαν.
    Και το GAP πανικοβλήθηκε με την λαίδη Άστον.
    Έπρεπε να στηρίξουν τα διεθνή λαμόγια στηρίζοντας τον Σοσιαλιστή δικτάτορα.

  17. φωτεινη avatar
    φωτεινη 05/02/2011 00:34:20

    ως προς τον τριτο κυκλοφορει και με το ολιγιστος...πριν την αποκαθηλωση.το μετα αστο...

  18. tiramola avatar
    tiramola 05/02/2011 00:40:33

    Ορέστιε ο Καραμανλής θα πήγαινε στο Κάιρο αναλαμβάνοντας διεθνή πρωτοβουλία ή παίζει να μην είχε πάρει χαμπάρι τίποτα?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tiramola 05/02/2011 00:44:09

      Θες να μας πεις, εσύ που τα ξέρεις από μέσα, τι "διεθνή πρωτοβουλία" ανέλαβε ο αρχηγός σου;

      Να σώσει τη χουντάρα του Μουμπάρακ ή να φέρει στη θέση του καναν αχυράνθρωπο του Ομπάμα;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Αυριανιστής 05/02/2011 00:49:35

        Ο αχυράνθρωπος του Ομπάμα θα είναι χίλιες φορές καλύτερος από έναν Αιγύπτιο Χαμενεΐ.
        Το μυαλό σου μέχρι εκεί φτάνει φαντάζομαι...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ tiramola 05/02/2011 00:52:20

          Μπα... με αυτά που γράφεις, το μυαλό μου φτάνει στην (προφανή) επερχόμενη απόδραση του ΓΑΠ στον ΟΗΕ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 05/02/2011 01:11:21

      Τιραμόλα, βλέπω ενθουσιάζεσαι με την ξεπεσμένη πολιτική του GAP.
      Έχει χαρακτήρα ντεκαντάνς με άρωμα προχωρημένης σήψης.
      Δεν είναι τυχαίο επίσης το γεγονός ότι με κάθε ξοφλημένο το GAP είναι φιλαράκι κολλητό.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Orestios 05/02/2011 01:13:41

        Αν μπορούσε, ο ΓΑΠ θα νεκρανάσταινε και τον Τσαουσέσκου. Ξέρεις πόσες ερωτήσεις θα είχε να του κάνει για τα πιο αιματηρά μέτρα μαζικής λιτότητας;

        • Orestios avatar
          Orestios @ Αυριανιστής 05/02/2011 01:15:11

          Η ιστορία κάνει κύκλους.
          Το 2012 είναι κοντά.
          Εκεί τελειώνουν οι οβιδιακές μεταμορφώσεις.

    • S.T. avatar
      S.T. @ tiramola 05/02/2011 17:07:11

      Παίζει μόνο μεγάλοι σταχαστές να μην παίρνουν χαμπάρι τι συμβαίνει με σοσιαλιστές ηγέτες των 30 ετών και βάλε.

      Παίζει μόνο με μεγάλους στοχαστές να συναντιούνται με τον ρώσο ηγέτη και αντί να συζητούν για εθνικά, ο μεγάλος στοχαστής να μιλάει για πράσινη ανάπτυξη.

      Παίζει μόνο με μεγάλους στοχαστές να δείχνουν ότι καταλαβαίνουν τον πόνο ενός λαού (Αιγύπτου), αλλά να μην παίρνουν χαμπάρι τι συμβαίνει στο δικό τους οικόπεδο (Ελλάδα) με αυτά που κάνουν και πράττουν

      Παίζει μόνο με μεγάλο στοχαστή, να πηγαίνει στην Αίγυπτο γιατί μπορεί να έχει καλό πακέτο διακοπών, και καλή θάλασσα ή καλά ποτάμια για κανό

      Διεθνείς πρωτοβουλίες ήξερε να παίρνει ο πατέρας του (Λιβύη-Τσαντ) όπου μπορούσε να σβήσει φωτιές.

  19. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 05/02/2011 00:42:13

    ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΓΥΡΙΣΕΙ. .....

  20. φωτεινη avatar
    φωτεινη 05/02/2011 00:49:55

    γιατι τιραμολα ο γαπ που παει παιζει ναχει παρει χαμπαρι κατι?α,σε ψαχνουνε στην αναρτηση με τις καμηλες στην φωτογραφια.

  21. SoToS avatar
    SoToS 05/02/2011 00:56:52

    Είναι πολλά τα λεφτά Άρη ....

  22. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/02/2011 01:07:12

    Μπα, τότε παίζει να δούμε υπέρτιτλο "ΦΕΥΓΕΙ" και υπότιτλο "ΥΨΙΣΤΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ Γ.Γ. ΤΟΥ ΟΗΕ". Δεν είναι βέβαια τόσο ποιητικό όσο το "Βασίλεμα δεν έχει", αλλά άλλοι οι καιροί τότε, άλλοι τώρα...

  23. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 01:36:00

    Ο Πρόεδρος του Αραβικού Συνδέσμου πήγε στον λαό και όχι στον Ξοφλημένο Δικτάτορα της Αιγύπτου.
    Το GAP αντιθέτως, φανερώνοντας τον πραγματικό του εαυτό, πάει για να βάλει πλάτη στον Σοσιαλιστή σύντροφό του.
    Αυτό είναι προσβλητικό.
    Εδώ ο Μπερλουσκόνι αποκάλεσε τον Μουμπάρακ "σοφό".
    Το δικό μας ξέρεις τί θα πεί? Ότι είναι ο Μουμπάρακ το ίδιο "πιο σοσιαλιστής".

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Orestios 05/02/2011 02:00:55

      Είναι μετά να μην ανυσηχείς με τέτοιες άστοχες κινήσεις που κάνει?
      Αυτός μπορεί να μας μπλέξει όπου γουστάρει πλέον,και περιχαρής να δηλώνει οτι εκπροσώπησε την χώρα μας και τους Έλληνες πολίτες..(το έκανε με το μνημόμιο μία φορά ήδη)
      Και ξέρεις.. θα έχει δίκιο,αφου φαίνεται νομότυπα οτι έχει εκλεγεί απο μας και με την βούλα!
      Άλλωστε και στις αυτοδιοικητικές εκλογές μπόρεσε να πέρασει το μύνημα οτι υπάρχει η αμέριστη στήριξη των πολιτών της χώρας στην διακυβέρνηση του,υποβαθμίζοντας κάθε έννοια αποχής,και υποβασταζόμενος πάντα απ'τα ΜΜΕ.
      (Για επαναβεβαίωση της στήριξης στον ΓΑΠ δεν είχε μιλήσει αμέσως και ο Στρος Καν?..)

  24. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 01:36:41

    Μπά. Του έκλεψε τα πρωτεία ο Μπερλουσκόνι. Είπε τον Μουμπάρακ "σοφό".

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/02/2011 01:51:22

    Τις διπλωματικες ικανοτητες του ελαφιου τις ειδαμε στη διαπραγματευση του μνημονιου.Τις ειχαμε δει βεβαια και προηγουμενα στην διαπραγματευση και υπογραφη του Δουβλινο 2 που κατεστησε την Ελλαδα αποθηκη μεταναστων της Ευρωπης.
    Προκειται για ενα ατομο που αρεσκεται σε πολυ μπλα μπλα πολιτικης ορθοτητας και εντυπωσιαζει τους ιθαγενεις με τις προοδευτικες δηθεν ιδεες του αλλα απο ουσια μηδεν.

  26. ZXSpectrum avatar
    ZXSpectrum 05/02/2011 02:19:46

    Απο εγκυρες πηγες... πηγε Αιγυπτο γιατι μαζευει τσαμπα μιλια

  27. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 02:30:43

    Μάλλον τον έχουν ξεγραμμένο και τον στέλνουν στον άλλο τελειωμένο.
    Με ένα σπάρο 2 τρυγόνια.
    Και το "πανέξυπνο" GAP τσίμπησε από την μωροφιλοδοξία του.
    χο χο χο

    "Στηρίζουμε την δικτατορία, στηρίζουμε τον Σοσιαλισμό". Το νέο σύνθημα του ΠΑΣΟΚ.

  28. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 02:36:34

    Απόπειρα δολοφονίας του αντιπροέδρου της Αιγύπτου Ομάρ Σουλεϊμάν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 05/02/2011 02:37:13

      h--p://www.foxnews.com/world/2011/02/04/egypt-vp-targeted-assassination-attempt-killed-bodyguards-sources-tell-fox-news/

  29. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 02:57:48

    Το καλύτερο το είπε ο Ομπάμα: Ο Μουμπάρακ είναι "πατριώτης" και "φιλότιμος"!!!!!!!!
    αχαχαχαχαχαχαχαχα

  30. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2011 04:28:12

    Μπουρδελο θα τους κανει στη Αιγυπτο... θα θα βγουν απ τις σαρκοφαγες και θα τον παρουν με την αμμο... ισως τον χτισουν.
    Οι αλλοι εχουν χουντα 30 χρονια και θα παει ο στοχαστης να σολαρει πρασινιες και θεωριες... μεγαλε ΓΑΠ.. ψωμι κ ελευθερια θελουν... εχεις να τους δωσεις κατι απ τα 2? αν ΝΑΙ.. στην επιστροφη δωσε και σε εμας.

    ΠΠ

  31. Tem avatar
    Tem 05/02/2011 07:06:21

    στο καλό και στον αγύριστο.....

  32. Tem avatar
    Tem 05/02/2011 07:08:46

    Καλύτερα να φύγει από σήμερα ο πράσινος ηγέτης. Αν τον χτίσουν και σε καμιά πυραμίδα ακόμα καλύτερα για την πατρίδα μας.

  33. N. KOFAS avatar
    N. KOFAS 05/02/2011 07:24:59

    Βλέπω σας πόνεσε που ο Γ.Π. πηγαίνει στο ΚΑΙΡΟ και αναγνωρίζετε απο την ΕΕ. Δεν πειράζει εσείς εχετε εφεδρεία το Κ.Κ. Μόλις τελειώσει το μεταπτυχιακο
    στη νεα τεχνολογία των T.V. Games να τον επαναφέρετε.

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ N. KOFAS 05/02/2011 08:07:12

      Δεν χρειάζονται TV games, είναι παρωχημένα. Λίγο opengov (οι δικοί μας με "διαβούλευση") χρειάζεται, και κλαααάμα το ανθρώπινο κοπάδι...Χρόνια μπροστά ο δικός σου!

    • S.T. avatar
      S.T. @ N. KOFAS 05/02/2011 20:08:08

      Την Αίγυπτο πονάει, που τής στέλνουν τον απόλυτα άσχετο (κάτι σαν φτύσιμο προς την Αίγυπτο).

      Δεν πάει ούτε Γερμανός, ούτε Άγγλος, ούτε Γάλλος, ούτε Ισραηλινός (που έχουν άμεση σχέση και συμφέροντα), ούτε καν Έλληνας επίτροπος ή διπλωμάτης σχετικός με θέματα ανάπτυξης και αραβικής Διπλωματίας!

      Έστειλαν κάποιον, εντελώς μα εντελώς, άσχετο με το θέμα και την παγκόσμια διπλωματία....

      Οι συνειρμοί εύλογοι:
      Δεν λογαριάζουν πια τον Μουμπάρακ, και ο Γκιώργκο είναι η καλύτερη απάντηση για να το αποδείξουν στην πράξη....

      ΑΥΤΑ!

  34. kiki avatar
    kiki 05/02/2011 07:54:47

    Να εφαρμοστει παρ αυτα ο νομος για την λαθρομεταναστευση στην Ελλαδα, και στην επιστροφη , να του αρνηθουν την εισοδο, και αν επιμεινει συλληψη , και απελαση στην χωρα καταγωγης του.
    Ενταξει αφου παει το ΓΑΠ ως προεδρος της διεθνους των απατεωνων και δικτατορων, η τυχη του Μουμπαρακ ειναι προαποφασισμενη , δηλαδη κακια.Οπου εχει περασει για στηριξη αυτος τους εχει φαει το μαυρο σκοταδι, βεβαια μετα τους παιρνει συμβουλους και ετσι δεν πεθαινουν της πεινας.

  35. φουκαρας avatar
    φουκαρας 05/02/2011 08:57:15

    επιτελους,αφου εβγαλε την Ελλαδα απο την κριση και ισχυροποιησε την οικονομια της θα αναλαβει και την Αιγυπτο.
    Να δειτε που θα κανει και ο σκαι δενδροφυτευση στην ερημο.

  36. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 05/02/2011 11:08:09

    Είναι κοινό μυστικό ότι ο GAP έχει βλέψεις για γ.γ. του ΟΗΕ. Ένας γ.γ. για να εκλεγεί πρέπει πρώτα απ'όλα να προταθεί από το μόνιμο συμβούλιο ασφαλείας. Ως εδώ μια χαρά καθώς ο GAP είναι ο αγαπημένος των Αμερικάνων άρα και Άγγλων, των Γάλλων, μετά την συμφωνία με την Cosco και των Κινέζων. Μετά όμως θα πρέπει να μαζέψει ψήφους για την Γενική Συνέλευση. Είναι πιστεύω μια πρόβα για να δουν οι μεγάλοι πως τα πάει με τις συνεντεύξεις σε θερμές περιοχές και συγχρόνως μια εκστρατεία για να γίνει στους ηγέτες της Μέσης Ανατολής και Αφρικής γνωστός σαν φυσιογνωμία. Φυσικά σε όλο το παραπάνω δεν βρίσκει κανείς προσπάθεια του ανδρός να προωθήσει ή να προστατέψει τα εθνικά συμφέροντα της χώρας τους. Σιγά μην το έκανε άλλωστε. Μας έχει γραμμένους και με την βούλα.

  37. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 05/02/2011 11:18:54

    Αλήθεια, έχει πολιτική η Ευρωπαϊκή Ένωση για την Αίγυπτο;
    Γενικά έχει κάποια εξωτερική πολιτική ή άλλη πολιτική πέραν των άνευρων δηλώσεων πολιτικής ορθότητας;
    Επικοινωνιακά παιχνιδάκια του αυτοπροαληφόμενου για ΓΓ του ΟΗΕ;
    Ο μεγάλος κι ουσιαστικός παίκτης στην περιοχή, το Ισραήλ, δεν ακούγεται. Διότι οι σπουδαίες δουλειές διεκπεραιώνονται αθόρυβα και μακριά από τα ψευδογκλάμορους τερτίπια.

  38. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/02/2011 11:41:58

    Από την ΑΣΤΟΧΗ και άκρως ΥΠΟΥΛΗ και ΣΤΡΕΨΟΔΙΚΗ απάντησή του στην ερώτηση για δικτατορία-θεοκρατία (σαφώς αναφερόμενη στο θεοκρατικό ΙΣΛΑΜ) "...η δημοκρατία δεν γεννήθηκε σε χριστιανική χώρα αλλά στην Αρχαία Αθήνα" συνάγεται το συμπέρασμα ότι στο μυαλό του εξισώνει τη δικτατορία-θεοκρατία με το Χριστιανισμό, ενώ νομίζει ότι η προηγούμενη χρονικά!!! Δημοκρατία της Αρχαίας Αθήνας ήταν ο αντίποδας ενός μεταγενέστερου!!! "συστήματος", όπως είναι προφανές ότι θεωρεί το χριστιανισμό!!!

    Πάντως αν δεν το ξέρει, η Αρχαία Αθήνα ήταν μια Πόλις που Θεοκρατείτο στην κυριολεξία, με τους Αρχαίους Έλληνες να αποτίουν τιμές τους νεκρούς και τους θεούς τους συνεχόμενα με τελετές και ήθη/έθιμα, με το όνομά της Πόλεως ευθεία αναφορά στην Παρθενο Αθηνά Παλλάδα, με ένα Παρθενώνα που χτίστηκε προς τιμήν της και στον οποίο δέσποζε ανυπέρβλητα το τεράστιο χρυσελεφάντινο Άγαλμά της!

    Αυτήν την συνεχόμενη αδιάσπαστη μεταφυσική και θεϊκή κληρονομιά του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΓΕΝΟΥΣ αδυνατεί να την αντιληφθεί, όπως αποδεικνύεται από τα λεγόμενά του!

    Κατά τα άλλα, από την επίσκεψη στην Αίγυπτο απαιτώ:
    α. να ζητήσει την ασφάλεια των 12 εκ. χριστιανών κοπτών και την ανταλλαγή εδώ πληθυσμών με χριστιανούς κόπτες
    β. να καταστήσει σαφές ότι η Ελλάδα ΔΕΝ θα δεχθεί κύματα Αιγυπτίων που απέδρασαν από τις φυλακές του Μουμπάρακ.

    ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΦΟΒΟΥΜΑΙ ΟΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ KAI OTI H EΛΛΑΔΑ ΠΡΟΘΥΜΑ ΘΑ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΕΙ ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ?

  39. occultist avatar
    occultist 05/02/2011 13:05:39

    Παρακαλώ την προσοχή σας στην τελευταία παράγραφο:
    ''Προσοχή μόνο μην τον πιάσουν αιχμάλωτο οι Αιγύπτιοι και ζητούν ανταλλάγματα να τον στείλουν πίσω.''

    Και εμείς ΔΕΝ δίνουμαι τίποτα. Μπορούν να τον κρατήσουν όσο θέλουν. Φοβάμαι μόνο μήπως ζητησουν ανταλλάγματα για να τον ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ. Εκεί θα ενδώσουμαι.

  40. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2011 20:01:58

    Δεν παει το ΓΑΠ Αιγυπτο !!! χαχαχαχαα ο διασωστης ειναι ανεργος..

    ΠΠ