#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2010 21:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος, ο Χότζας και o κακόμοιρος o λαός



Ενα παλιό αλλά καλό ανέκδοτο μου έλεγε τις προάλλες ένας φίλος προκειμένου να μου δείξει πώς κυβερνά τον τόπο το ΠΑΣΟΚ, με ποιο τρόπο ασκεί την οικονομική του πολιτική και πώς συμπεριφέρεται στους πολίτες.

Ηταν λέει ο Χότζας και είχε επιβάλλει πολύ σκληρά μέτρα, γονάτισε ο κόσμος, φτώχεια παντού. Μια πολύτεκνη οικογένεια λοιπόν έμενε σε ένα μικρό σπιτάκι, ο ένας πάνω στον άλλο. Πάνε στον Χότζα και του διαμαρτύρονται γιατί δεν μπορούν άλλο να ζήσουν, στριμωγμένη σε μια καμαρούλα μια σταλιά/

Του λέει ο Χότζας “Εχετε γάιδαρο; Βάλτε μέσα στο σπίτι και τον γάιδαρο”. Μα πώς θα χωρέσουμε του είπαν οι άτυχοι χωρικοί, αλλά τι να κάνουν έβαλαν τον γάιδαρο στο σπίτι.

Την άλλη ημέρα πάνε στον Χότζα και του λένε: “Δεν αντέχουμε άλλο. Δε φτάνει που δεν μπορούσαμε να ζήσουμε μόνοι μας τώρα έχουμε και τον γάιδαρο. Κινδυνεύουμε να μας πατήσει. Τι να κάνουμε”.

Και τους λέει ο Χότζας: “Εχετε αγελάδα; Βάλτε και την αγελάδα στο σπίτι”. Διαμαρτυρήθηκαν οι φτωχοί αλλά έβαλαν την αγελάδα με αποτέλεσμα να πνίγονται ο ένας πάνω στον άλλο, άνθρωποι, γάιδαρος και αγελάδα.

Πάνε στον Χότζα την άλλη ημέρα και τους λένε δεν αντέχουν άλλο, κινδυνεύουν να πεθάνουν από ασφυξία.

Τους λέει τότε ο Χότζας: “Σήμερα βγάλτε έξω τον γάιδαρο και αύριο βγάλτε και την αγελάδα. Τότε θα δείτε πόσο άνετα θα είστε”.

Αυτό ακριβώς κάνει και το ΠΑΣΟΚ τους τελευταίους 10 μήνες. Εχει επιβάλλει τα πιο σκληρά μέτρα λιτότητας που επιβλήθηκαν σε χώρα, χωρίς μάλιστα να το έχει ζητήσει το ΔΝΤ. Εχει πτωχεύσει η συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού, η ανεργία έχει φτάσει σε ύψη ρεκόρ, η αγορά έχει διαλυθεί. Δεν αντέχει άλλο ο κόσμος, όπως η φτωχή οικογένεια που έμενε ο ένας πάνω στον άλλο. Και τότε, έρχεται η κυβέρνηση και λέει: “Δεν θα πάρω μέτρα για να ακριβύνει το πετρέλαιο θέρμανσης. Το σκέφτομαι και για τον ΦΠΑ. Το πολύ να αυξηθεί από το 11% στο 13%. Επομένως μην έχετε παράπονο, θα πρέπει να είστε και ευχαριστημένοι”.

Σαν άλλος Χότζας ο κ. Παπανδρέου πνίγει το λαό με την πολιτική του Μνημονίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 13/09/2010 22:11:09

    Μην ανησυχεις το πρωι θα τους δωσει λυσει ο ογκολιθος αυτιας πλαισιουμενος απο τον ισντρουχτορα Ρωμανια και τον κ. καθηγητη Μητροπουλο.
    ο Αυτιας ηθελε να ειναι υποψοφιος δημαρχος Πειραια τρομαρα του

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 13/09/2010 22:11:40

      ** λυσεις!!!

  2. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 13/09/2010 22:55:40

    το θέμα είναι ότι έτσι που έχει σύσσωμα τα Μέσα Μαζικής Παραπληροφόρησης υπέρ του μπορεί και εφαρμοζει πράγματα που ούτε ο χότζας , (όσο απολυτάρχης και να ήτανε) δεν θα μπορούσε να εφαρμόσει...

    όλη του η ¨μαγκιά" εκεί είναι...

    εφόσον ότι κάνει εκθειάζεται και είναι "η μονδική επιλογή στις δύσκολες αυτές ώρες που ζούμε" ο φτωχός (στο μυαλό κυρίως) καθημερινός άνθρωπος εγκλωβίζεται και ακολουθεί κατά πόδας...

    αυτό που χρειάζεται είναι να βγούν στην φόρα όλες οι "αμαρτίες " του επικίνδυνου άνθώπου - πρωθυπουργού της Ελλάδας...

    να ΔΕΙ ο κοσμάκης όλες τις επιλογές του χωρίς "φτιασίδια και τσιριμόνιες"

    και το ρόλο αυτό τον έχει η αντιπολίτευση....
    που μέχρι σήμερα την βλέπω αρκετά χλωμή...


    χρέος της είναι να μας βοηθήσει να "αποτίνάξουμε τον ζυγό " της άκρατης υποκρισίας και της "σωτηρίας μας" από του κλέφτες που μας ρήμαξαν πρώτα και τώρα μας "σώζουν"....

    αλλιώς θα είναι συνυπεύθυνοι...

  3. aengus avatar
    aengus 13/09/2010 23:07:55

    Το ανέκδοτο έχει αναλογία και με την ΤΡΙΠΛΗ υποψηφιότητα ΠΑΣΟΚ στις τοπικές εκλογές.

    Ζορίζεστε; Ε, ρίξτε την ψήφο στον Δημαρά ή τον Μητρόπουλο, να ανακουφιστείτε. Ανέκαθεν το ΠΑΣΟΚ ήταν «πολυσυλλεκτικό κόμμα». Και του πουλιού το γάλα…. ;) ;) ;)

    • aengus avatar
      aengus @ aengus 13/09/2010 23:12:46

      Εκτονωθείτε (μ΄αυτόν τον τρόπο…..) για δυο-τρεις κρίσιμους μήνες.
      Χαλαρώστε.
      Πάρτε και κανάν υπνάκο.
      Ξυπνήστε κατά το 2011 !!! ;)

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ aengus 13/09/2010 23:31:04

        Δημαράς και Μητρόπουλος σε τι διαφέρουν;
        Γιατί κατεβαίνουν ξεχωριστά;

      • loretta avatar
        loretta @ aengus 13/09/2010 23:33:41

        χελιδονι...

        αυτο που εχουν δημαρας και μητροπουλος και δεν κατεβαινουν μαζι ειναι ΜAJOR EGO!!!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ aengus 13/09/2010 23:55:46

        loretta μου, για να δούμε μέχρι το Νοέμβρη, τι θα επικρατήσει, τελικά! Ο πατριωτισμός, ή οι προσωπικές φιλοδοξίες;

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 14/09/2010 00:21:44

        Η φάκα Μ. θα πιάσει ένα κομμάτι του ΣΥΡΙΖΑ.
        Η φάκα Δ. δυσαρεστημένους από ΠΑΣΟΚ και όχι μόνο.
        Πέρα από την υποψηφιότητα Μ., ο Αυτιάς, που ώρες-ώρες είναι ….μαρτυριάρης, πριν από πολύ καιρό συνεχάρη τον Δ. για το χρίσμα (αφού ο Δ. είχε καταψηφίσει το μνημόνιο). Ο Δ. τον έκοψε απότομα κι έκανε τον Κινέζο. Φαίνεται ότι εντωμεταξύ αποφασίστηκε το χρίσμα να είναι κρυφό.
        Έτσι, το ΠΑΣΟΚ έχει τρεις φάκες και μαζεύει κόσμο από ….ΠΑΣΟΚ, Δ.Α., κομμάτι του ΣΥΡΙΖΑ, ευελπιστώντας να εγκλωβίσει και κομμάτι της Ν.Δ., ίσως και του ΚΚΕ.
        Μετά τις εκλογές, μην τους είδατε τους παναήδες…. Σημασία έχει να πάνε οι ψήφοι στο ΠΑΣΟΚ, το επίσημο ή το ανεπίσημο.
        Ναι, αλλλά αν διαγραφεί ο Μ.;…. Ουδέν πρόβλημα. Την κατάλληλη στιγμή ξεδιαγράφεται.
        Περνούν λίγοι πολύ κρισιμότατοι μήνες μέχρι τις γιορτές, εκτονονώμαστε, χαλαρώνουμε, και κατά το 2011 ξυπνάμε !

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ aengus 14/09/2010 00:29:26

        @ aengus εχειςαπολυτο δικιο...δεν εχουμε καιρο για χασιμο..το ΠΑΣΟΚ ψαρευει στα θολα νερα και αν του κατσει χαθηκαμε θα δεις πλακες με τον Δ και Μ!!!

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 14/09/2010 00:29:46

        ΥΓ. Από αριστερά, πολύ σκληρά καρύδια πιστεύω ότι θα αποδειχθούν οι ψηφοφόροι του ΚΚΕ και του Μετώπου του Αλαβάνου (όσοι κι αν είναι). Δεν θα τσιμπήσουν.

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 14/09/2010 00:36:29

        @ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ

        Ακριβώς –και μιλάω για όλους εμας τους αντιμνημονιακούς, όποιο κόμμα κι αν ευνοούμε!
        Α! Θυμήσου ότι ο Δ. είναι εξαιρετικά κινητικός: Έφυγε από το ΠΑΣΟΚ, πήγε στο ΔΗΚΚΙ., και νύχτα ξαναπήγε στο ΠΑΣΟΚ (ο Τσοβόλας το έμαθε …τελευταίος!). Δηλαδή είναι δρομέας ο άνθρωπος…. Και άντε να του ζητήσεις μετά το λόγο!

  4. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 13/09/2010 23:13:54

    ΣΤΙΣ 7 ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΝΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΚΥΨΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!ΔΙΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ, ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΑΣ ΝΑ ΣΚΥΨΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ....

  5. η Dimi avatar