02/04/2011 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος, ο Δήμος απ τα Τρίκαλα και ο δάκος....


Δείτε σε video απόσπασμα της ομιλίας του Πρωθυπουργού Γιώργου Α. Παπανδρέου σε ημερίδα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων με θέμα: «Η Ελληνική Γεωργία Καινοτομεί»

Και τι δεν είπε...

Για τον Δήμο απ τα Τρίκαλα τον κτηνοτρόφο, που φυλάει Θερμοπύλες.. και κρατά ένα ζωικό κεφάλαιο, με ελληνικές φυλές, που είναι ένα πολύ βασικό στοιχείο για να μπορούμε να έχουμε τη δική μας ταυτότητα...

Για τα smart phones που ο αγρότης, ο παραγωγός, πάει στο χωράφι, στην ελιά και παρακολουθεί την παραγωγή και τις  ασθένειες με αυτόματο τρόπο.

exomatiakaivlepo

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 13:22:45

    Mετα τον Αστραπόγιαννο, εχουμε το Αστραπόγιωργο...
    Διεκδικω τα πναυματικα δικαιωματα !! ολων των νικ νειμς μιστερ Τζεφρεϊ..!
    Θα στα πουλησω, και τα $$ θα πανε στην Κερατεα, να βαλετε καμια τουαλετα να αφοδευουν οι αστυνονικοι.. οι οποιοι 4 μηνες τωρα εχουν καταθεσει τον "οβολον" τους στην υπεθρο!!

    ΠΠ

  2. man8os avatar
    man8os 02/04/2011 13:22:50

    Τι ειπε ο ποιητης?

  3. loretta avatar
    loretta 02/04/2011 13:34:04

    Καλα ειπε ο Τιραμολα...ο ΓΑΠ ερχεται απο το μελλον...μονο που δεν διευκρινησε οτι ειναι απο αλλον πλανητη..!! (μην του τρωμε το δικιο)

  4. juliet avatar
    juliet 02/04/2011 13:35:44

    μπράβο στη Καλαμάτα!!!
    Μέχρι τώρα ήξερα οτι βγάζει καλό λάδι,τώρα ξέρω οτι οφείλεται στα smart phones, είδες ,Γιώργο μου, οι Καλαματιανοί με τη τεχνολογία,
    θα σου φάνε την εξουσία .....

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 13:39:33

    Τι ειναι το "εδαφονομιο"?? ρε ΓΑΠ ???
    Η Πληρης κυριοτητα ακινητων... θα αποκταται ΜΕ/ ΣΕ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ??? ΤΗΣ ΓΗΣ ?? με το Ελληνικο Δημοσιο..
    ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ??
    Μηπως Επικαρπιας?

    ΠΠ

  6. Orestios avatar
    Orestios 02/04/2011 13:46:02

    Ο Bob ο υδραυλικός

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 02/04/2011 13:52:51

      Ο υδραυλικος του Χυτηρη !!!

      ΠΠ

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 02/04/2011 13:50:48

    Την κυρία δίπλα στο Δήμο που ακούει ευλαβικά τον Γιώργο πως την βλέπετε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Aris. A 02/04/2011 13:53:34

      ΠΑΣΟΚΟΦΑΤΣΑ !

      ΠΠ

      • occultist avatar
        occultist @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 20:54:41

        @Π.Π
        Μπαα.. ακούει παραμύθια και την πηρε ο ύπνος.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 14:07:42

    ετσι ενημερωθηκαν οι αγροτες για τα Φωτοβολταικα!! κ εχασαν 15-20 εκ ευρω !!!
    τους ηρθε Πρασινο SMS "βαλτε ΦΒ τωρα που γυρναει.. ο ειδικος συμβουλος της Πρασινης Λαιλαπας θα σας επισκεφθει συντομα"
    Μιλανε ολοι μιλανε και οι μουχριτσες της Πολιτικης.. οι ΠΑΣΟΚΟΙ.

    ... και που εισαι... ΓΑΠ!!! οταν βρεις τα $$ στειλε μου SMS...

    ΠΠ

  9. antonis avatar
    antonis 02/04/2011 14:20:43

    Δυο λαλούν και τρεις χορεύουν..

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/04/2011 16:11:07

    Πιάνεις τον δάκο, τον βάζεις σε μια σανίδα και του κοπανάς το κεφάλι μέ το κινητό μέχρι να ομολογήσει

  11. katalytikos avatar
    katalytikos 02/04/2011 16:34:22

    ...Βάλε να πιούμε δυο ρακές και φέρε και μια λύρα
    έτσα μας καταδίκασε του ΔΝΤ η μοίρα.

  12. Λέων (απο τρικαλα) avatar
    Λέων (απο τρικαλα) 02/04/2011 18:20:39

    @archaeopteryx
    καλό!!!

  13. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 02/04/2011 18:47:34

    Φωστήρας! Εάν σκέψη και γλώσσα είναι στενά συνδεδεμένα κατά τους επιστήμονες, καταλαβαίνετε πιστεύω γιατί φτάσαμε εδώ που είμαστε.

  14. kiki avatar
    kiki 02/04/2011 19:40:30

    Πως το ειπε η ιδιοφυια, το Φον ταδε ,[ μονο τον Φον Δρουτσα ξερω], να βαλουμε στις ελιες τετοιο, δηλαδη θα τις ονοματησω κιολας, Ελια- Ποτιστα, Ελια- Κουλα, κλπ, και θα τις παιρνω τηλεφωνο να μου λενε αν εχουν δακο, υγρασια, κλπ.
    Μπορω να τους πω να μαζευτουν μονες τους ?
    Καινοτομιες στην βλακεια ,υπαρχουν, δηλαδη να μετριεται.Τι θελει και μιλαει .

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 02/04/2011 20:41:04

    Το άτομο αυτό είναι ο πρωθυπουργός μας χα! χα! χα !!!!! Μπράβο μας
    αυτός μας αξίζει !!!!!

  16. δημης avatar
    δημης 02/04/2011 21:01:35

    ΠΑΝΤΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΗ Η ΙΔΕΑ, ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, ΝΑ ... ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ...ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ.....

  17. ΨΧ avatar
    ΨΧ 02/04/2011 21:39:30

    Επ, μην πειράζετε τους δάκους, γιατί ο αρχηγός τους λέγεται Αρχιδ... ! (Παλιά σαχλαμάρα που λέγαμε στο χωριό.) Και όσοι κατάγεστε από χωριά με λιοπερίβολα, θα κλαίτε τώρα που δεν υπάρχει μεροκάματο για δακοκτονία. (Εκείνες ήταν εποχές: Λούφα και χαρτζηλίκι για να κυνηγάμε -- υποτίθεται -- ένα ζωύφιο!)

    • kiki avatar
      kiki @ ΨΧ 02/04/2011 23:12:57

      @ ΨΧ,
      εμεις στο δικο μας βαζουμε δακοπαγιδες, για να τον στειρωνουμε.
      Οταν με ρωτησαν την πρωτη φορα δηλαδη πως στειρωνεται,τους ειπα οτι μπαινει μες το σακουλακι, τους παιρνουμε εναν εναν και του κοβουμε το πουλι, κατι σαν του Αρχαιου.

      • ΨΧ avatar
        ΨΧ @ kiki 03/04/2011 16:05:33

        @kiki
        Μπροστά προχωρούσαν οι μεγάλοι με τα καλάμια για να αλλάζουν το νερό στα γυαλιά (τις δακοπαγίδες), ακολουθούσε το τσούρμο που ράντιζε με τις μηχανές της πλάτης και πιο πίσω τα μουλάρια φορτωμένα με νερό και φάρμακο. Άλλες εποχές εκείνες, αξέχαστες. (Ίσως δε να κουβαλάμε και κάποιες τοξίνες στο σώμα μας από τα φυτοφάρμακα, αλλά τότε όλα αυτά ήταν αθώα ... σαν το DDT.)

  18. Συντονιστής avatar