#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2010 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος, ο Αντρικος, η πράσινη ενέργεια και τα λεφτά που υπάρχουν



Αλλιώς ξεκίνησα, αλλού πήγε και αλλού έφτασα. Υπομονή με αυτό το κομμάτι...

Ξεκίνησα να γράφω για το επικείμενο συνέδριο που οργανώνει η i4cense, με τις επίσημες ευλογίες του Πρωθυπουργού μας. Δείτε εδώ και εδώ.

Και μετά είδα τα περί Google και Good Energies για συνεργασία σε υποβρύχιο καλώδιο. Την Good Energies, την πρωτοείδα εδώ, όπου δηλώνει διαχειριστής mutlibillion $ σε ΑΠΕ. Όπα… λέει multibillion. Αυτά είναι πολλά λεφτά. Πέταξα τις ανοησίες που είχα γράψει, και άρχισα να ψάχνω.


Διαχειριστής και Ιδρυτής της Good Energies φαίνεται να είναι αυτό το παλληκάρι, στο ωραίο Zug της Ελβετίας.

Η Good Energies λέει ότι διαχειρίζεται λεφτά της COFRA Holdings AG (και αυτοί στο Zug, με financial services σε συνεργασία με Βραζιλιάνικη τράπεζα(!), ακίνητα, δάνεια, και …Α.Π.Ε. Βέβαια, στο οργανόγραμμα, η Good Energies, είναι τμήμα της COFRA Holdings. Το μικρό αυτό μαγαζί φαίνεται να ιδρύθηκε από τους αδερφούς Cofra τον 19ο αιώνα και μοιάζει να την τρέχει η οικογένεια Brennikmeijer… (ο ένας είναι στην φωτό). Όσο ψάχνω αυτή την COFRA, και την θυγατρική της την Good Energies, συνειδητοποιώ ότι είναι λαβύρινθος και θα χαθώ, αλλά σας παρέθεσα αρχικά links, καλή περιπλάνηση. Πριν φύγω από την Good Energies, δύο μόνο σημεία:

Η COFRA μέσω της C&A ασχολείται με τη εμπόριο …ρούχων. Και εδώ βρήκα αυτό: C & A is a paradox. It operates nearly 450 highly visible retail clothing stores throughout Europe, but the company itself, controlled by the Brenninkmeijer family, has long been a highly secretive, privately owned corporation. Little has been published on the organization and it is hard to get information from the company on its operations beyond publicity for its fashions. Nonetheless, since the late 1990s the company has attempted to open up a bit, adding its first non-family members to the board of directors and publishing financial data for the first time… The Brenninkmeijer family had its roots in Mettingen, a small community in the Tecklenburg area of today's northwest Germany, not far from the present border with the Netherlands… κλπ κλπ.


Δείτε τώρα με ποιους κάνει παρέα η ντροπαλή αυτή εταιρία ρούχων: Private Wealth Council και τους παρακάτω κυρίους: http://privatewealthcouncil.org/people/. Δείτε την παρακαλώ αυτήν την λίστα. Με εξαίρεση τον Gore που είναι ο Άγιος Αυγουστίνος της Κλιματικής Αλλαγής (και Δημοκρατικός, μπλιάχ) και τον κύριο Marcel Brenninkmeijer, που η πιο φανερή του δουλειά είναι εμπορία ρούχων (και άλλα τινά), ΌΛΟΙ οι άλλοι είναι ακαδημαϊκοί, προφέσορες, ερευνητές…

Ή βρήκα τα ντροπαλά λεφτά των πολύ πλουσίων ή ό,τι άλλο θέλει το καχύποπτο συνομωσιολογικό μυαλό σας, ή βρήκα το σεντούκι της καημένης της οικογένειας από την Γερμανο-Ολλανδία που κατοικοεδρεύει στο Zug. Άκου στο ...εμπόριο ρούχων και ο Al Gore!


Θα μου πείτε… «Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το συνέδριο του Αντρίκου υπό την αιγίδα του αδερφού του και Πρωθυπουργού μας»; Αν δείτε το χαρτοφυλάκιο των αιολικών δραστηριοτήτων της Good Energies που ανήκει στην COFRA και τακιμιάζει με την Private Wealth, θα προσέξετε μια Jasper Wind. Αν κάνετε κλικ στην Jasper Wind. Θα δείτε «Jasper Wind, Athens (Greece) is a renewable energy company that focuses on developing wind and solar projects in Greece as well as nearby countries. It has a pipeline of over 1 GW of wind projects and over 100 MW of solar projects. It also owns two wind farms in Greece that have been operating for approximately 8 years as well as various projects in construction».

Γιώργο μου; Λέει ότι έχει pipeline 1 GW αιολικά… 1000 MW. 1000 ανεμογεννήτριες στα βουνά και τα νησιά των Ελλήνων. Ξέρεις τίποτά εσύ ή ο brother? Ή η ΥΠΕΚΑ; ή ο Υπουργός Επενδύσεων; Δεν το ξέρετε; Pipeline σημαίνει ότι «έρχεται» είναι σχεδόν έτοιμο. Για αυτό πουλάκια μου ψηφίστηκε, πρώτο μέλημα, Νόμος Εθνικής Προτεραιότητας για τις ΑΠΕ;… Αυτά είναι τα λεφτά που υπάρχουν;

Πίσω στο Συνέδριο του Αντρίκου… Ψάχνω την finance-in-motion και την Climate Change Capital . Τίποτα περίεργο σε πρώτη ανάγνωση, σαν τα παραπάνω, πιο φτωχά πράγματα.


Αλλά τώρα έχω μπαφιάσει και είναι αργά. Αύριο, αλλά έχω μια απορία: Τι μανία έχετε με τα παιδάκια στις μπροσούρες σας, όλοι εσείς στα αιολικά λόμπυ; Μήπως κανένας αφανής εταίρος έχει αδυναμίες; Όλα τα παιδάκια είναι από την Good Energies. Για την δουλειά με την Google, μην ζορίζεστε, αφορά υποβρύχιο καλώδιο ανοικτά της Ανατολικής ακτής των ΗΠΑ. 560 χλμ, 5-6 δισ. δολάρια. Φορολογικά κίνητρα για τον Αμερικάνο επενδυτή (σαν φιλανθρωπία), έ και λίγο παρκάρισμα χρημάτων για τον "Ευρωπαίο". Με ρεπουμπλικανικό Κογκρέσσο, θα δούμε πόσο την θέλει την δουλειά η GE. Οι πλούσιοι του κόσμου έχουν πρόβλημα: Πολλά λεφτά, μερικά αφορολόγητα, και πρέπει κάπως να εμφανιστούν. Το Zug είναι ο Παράδεισος, η Μέκκα, αυτής της άσκησης, λένε οι μπανκιέρηδες.


Αναρωτιέμαι... λες η i4cense να είναι ή παρακλάδι, ή να πάει να γίνει παρακλάδι, ή να πάει να μιμηθεί, κάποιο από τα παραπάνω σχήματα. Να πλουτύνουν από την αύξηση της τιμής του ρεύματος στην Ελλάδα, την καταστροφή του τοπίου της, και τον εξανδραποδισμό του πληθυσμού της. Μα μου φαίνεται ο Νταντόν είχε πάντα δίκιο και εγώ είμαι ένα ψάρι..

ΥΓ1. Τα ευχαριστήρια στην Google. Τρομερή μηχανή αναζήτησης.
ΥΓ2. Ανώνυμε, αν αυτό είναι το μέλλον, να σου θυμίσω την σκηνή νομίζω από το Σατυρικόν, που ο ρεπουμπλικάνος Ρωμαίος αυτοκτονεί κόβοντας τις φλέβες του, περιμένοντας τους πραιτοριανούς.
ΥΓ3. Κορόϊδευα μέσα μου τους συνομωσιολόγους που κατηγορούσαν το "Κεφάλαιο" για σκευωρίες σε βάρος των λαών. Δείτε, εντελώς κουτσομπολίστικα, τι μαθαίνει η Private Wealth Council στα μέλη της... Πως να βγάζουν λεφτά από επιδημίες, και πως να διαχειρίζονται τον πλανήτη σαν να είναι εταιρία σε εκκαθάριση. Θα ξεράσω -- με συγχωρείτε...

http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/10/i4cense-google-zug.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/10/2010 14:15:15

    Φο βε ρο !!Τι να πω .Αναπαραγωγη & διανομη αμεσα .Αναρωτιεμαι μηπως το κτηριο Ξενια στο Καλενζι που δοθηκε με την υπογραφη του κομπεξικου Παπακωνσταντινου στην βασιλικη οικογενεια της Τσαντ-ΓΑΠ ειναι καμια γιαφκα της COFRA κλπ .Μπραβο Factorx! Βρε τι εχουν ναδουν τα αμτια μας ακομα !!Κουραγιο ΕΛΛΑΔΑ .

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 13/10/2010 14:45:47

    Αυτές οι δήθεν πράσινες μπίζνες των αιολικών είναι παντελώς αισχρές και ξετσίπωτες το μέγεθος της παρέμβασης σε σχέση με τα αποτελέσματα που έχουν σηκώνει πολύ κουβέντα.

  3. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 13/10/2010 14:53:05

    Εμπορία ρούχων; Τσ τσ τσ τσ. Σε όλη την Ευρώπη; Ποιός ελέγχει το δίκτυο κατασκευής και διανομής ρούχων στην Ευρώπη; Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει.

    Πάλι στμένο είναι το παιχνίδι...

  4. DrNo avatar
    DrNo 13/10/2010 15:01:50

    Όσο κι αν φωνάζουν κάποιοι υγειώς σκεπτόμενοι, το τσουνάμι μεγαθηρίων αιολικών πάρκων με εκατοντάδες ανεμογεννητριες και πολλά χιλιόμετρα γραμμών ΔΕΗ, έρχεται και θα είναι ασυγκράτητο. Και το χειρότερο είναι οτι θα πέσει αποκλειστικά σε παραθαλάσσιες περιοχές και νησιά, απαξιώνοντας χιλιάδες στρέμματα που θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν για τουριστική-παραθεριστική κατοικία.
    Ας εξηγήσει επιτέλους κάποιους στους άθλιους, οτι η Ελλάδα έχει μοναδικό φυσικό κάλος και δεν είναι σαν την Σκωτία, ούτε σαν τη Δανία όπου οι βόρειοι φίλοι μας... κολυμπάνε στα σκατ..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ DrNo 13/10/2010 15:39:36

      To λυπηρό, DrNo, είναι ότι και στην Σκωτία είναι έξαλοι γιατί και εκεί αγαπούν τη γη τους. Το εξαιρετικά λυπηρό είναι ότι αυτές οι εξελίξεις, που είναι συνέχεια δειγμάτων γραφής που είδαμ στην Ελλάδα από την β'τετραετία Σημίτη είναι ότι μπαίνουμε σε μια καινούργια φάση στην Ελλάδα και ίσως και σε άλλα μέρη του κόσμου (που γνώρισαν μεταπολεμική ευημερία) και αυτή η φάση μπορεί να περιγραφή με τον όρο "νεο-φεουδαρχία", όπου υπερεθνικοί δυνατοί και πλούσιοι επιβάλλουν σε δήθεν (με την βοήθεια των ΜΜΕ) εκλεγμένες Κυβερνήσεις περίεργα, ακριβά και δυσάρεστα πράγματα, που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων τον οικονομικό έλεγχο δικτύων (επικοινωνίες, ενέργεια, νερά, ίσως μεταφορές), υγεία, και την καταπίεση με αρχικό (για την ώρα) όπλο την προπαγάνδα.

      Η "πράσινη ανάπτυξη" μπορεί να με ενοχλεί επιφανειακά λόγω του βουνού που μου χαλάει, ή λόγω της τσέπης μου που θα πληρώνει, αλλά το ανησυτικό είναι η ανελευθερία που συνεπάγεται, όταν η "δημοκρατικά" εκλεγμένη Κυβέρνησή μου, αγνοεί εμένα, εσένα, την πλειοψηφία, τα οικονομικά, την επιστήμη, τα πάντα, για να εκτελέσει εντολές. Πες το Νέα Τάξη, εγώ θα το λέο από εδώ και πέρα Νεο-φεουδαρχισμό. Δεν είναι καπιταλισμός, δεν είναι σοσιαλισμός, δεν είναι τίποτα από όσα γνωρίσαμε μετά το 1945 (όσοι γνωρίσαμε). Είναι καταστάσεις πρό 1910 ή 1890.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ DrNo 13/10/2010 16:15:04

      Κάνεις λάθος για την Σκωτία, υπάρχουν εκεί γραφικότατες ακτογραμμές, όπως και στην Κορνουάλη. Πάντως στην γραφική νήσο του Γουάϊτ, πολύ πιό νότια, οι κάτοικοι απέτρεψαν την δημιουργία αιολικού πάρκου επάνω στο νησί. Τώρα οι Άγγλοι τις βάζουν off-shore.

      Πάντως υπάρχουν και οι προπαγανδιστές της ...αισθητικής των ανεμογεννητριών, όπως ο δημοτικός σύμβουλος της σκωτσέζικης πόλης Αndrosan όπου έχουν φυτέψει ανεμογεννητριες:

      "The Ardrossan wind farm has been overwhelmingly accepted by local people - instead of spoiling the landscape, we believe it has been enhanced. The turbines are impressive looking, bring a calming effect to the town and, contrary to the belief that they would be noisy, we have found them to be silent workhorses." Guardian, 12 August 2008.

      Είναι θέμα χρόνου να ακούσουμε και εδώ τέτοια επιχειρήματα απείρου κάλλους.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Professor Moriarty 13/10/2010 16:19:24

        CALMING EFFECT?
        ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Professor Moriarty 13/10/2010 16:35:52

        Για γέλια ή για κλάματα? Διάβασε και το παρακάτω για την ..αισθητική των ανεμογεννητριών. Είναι πάλι από τον guardian, αλλά γραμμένο από κάποιον ο οποίος έφριξε όταν είδε να φυτεύονται πελώριες ανεμογεννήτριες σε (μη-γραφικούς κατά πολλούς) βάλτους της Ουαλίας:

        "With the greater sense of urgency that climate change has fostered - not to mention the incomprehensibly vast subsidies available - the same farmer (Sir Simon Gourlay - an ex-NFU president) has put together a new application to Herefordshire for four turbines. Since he admits that this is "not an ideal site", they will need to be 105m high (dwarfing Nelson's Column at 55m). These massive industrial towers, counterbalanced by thousands of tons of concrete and complemented by a sub-station and overhead cabling, would reach further into the sky than any building in Wales.", Michael Berkeley, Monday 28 July 2008

        Καταπράσινη αισθητική, δηλαδή...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Professor Moriarty 13/10/2010 17:54:26

        Το έχω ξαναγράψει, το ξαναγράφω: Τι αντικρύζει ο επιβάτης που αποβιβάζεται στη στάση Συγγρού-Φιξ του μετρό, όπως αποβιβάζεται ερχόμενος από Σύνταγμα; Φάτσα κάρτα όπως ανεβαίνει τις κυλιόμενες σκάλες; Τι υπέροχη διακόσμηση αντικρύζει;

        Όποιος το βρει κερδίζει δωρεάν έρευνα στο Google για τα αποτελέσματα της κλιματικής αλλαγής...

        Και θυμηθείτε και μια από τις εικόνες που έπαιζε το Star Channel στα ενδιάμεσα μεταξύ προγράμματος και διαφημίσεων, όπου ένας ζογκλέρ είχε υπόβαθρο ειδυλλιακό τοπίο... εμπλουτισμένο με ανεμογεννήτριες!

        Το έγκλημα είναι πολύ καλά οργανωμένο. Θέλουν να μας κάνουν να το συνηθίσουμε. Βάζουν και τρισευτυχισμένα παιδάκια για ντεκόρ, συγκινείται ο άλλος από την αγνότητα που φέρνει συνειρμικά η παρουσία του παιδιού, "καλό πράγμα" σου λέει η "καλή" ενέργεια, όχι σαν την άλλη την "κακή".

        Ό,τι και να πούμε είναι λίγο.

  5. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 13/10/2010 15:04:36

    Συνεχίζοντας στα ενεργειακά:

    http://infognomonpolitics.blogspot.com/2010/10/blog-post_2196.html

    «Η Αλέκα Παπαρήγα κάλεσε την κυβέρνηση να ορίσει αποκλειστική οικονομική ζώνη με όλες τις γειτονικές χώρες, καθώς αυτό, όπως επισήμανε η Γ.Γ του ΚΚΕ, είναι το κλειδί για να μην παραδοθεί η ενέργεια στο ΝΑΤΟ και στους αμερικάνους.

    Η Αλέκα Παπαρήγα συνέδεσε τη γεωστρατηγική σημασία του Αιγαίου με την απελευθέρωση της ενέργειας, σημειώνοντας ότι "είναι ευκαρία να εξασφαλιστεί επαρκής και φθηνή κατανάλωση, να μειωθούν τα τιμολόγια της ΔΕΗ κατά 30% και να μην εξισωθεί το πετρέλαιο κίνησης με της θέρμανσης".»

    Είναι καλή ευκαιρία να πει ο Σαμαράς τις σκέψεις του για τις ΑΟΖ.

  6. Orestios avatar
    Orestios 13/10/2010 15:17:54

    Τελικά η σοσιαλιστική κυβέρνηση GAP αναδιανέμει τον πλούτο προς όφελος της οικογένειας GAP??
    Σοσιαλιστικά λοιπόν, όπως γινόταν σε κάθε σοσιαλιστικό παράδεισο, ευννοείται η οικογένεια εις βάρος του λαού. Δείτε τί γίνεται στην Βόριο Κορέα. Τα ίδια με εδώ.

  7. loretta avatar
    loretta 13/10/2010 15:23:04

    ...τελικα θα ειχε τρομερο ενδιαφερον αν ειχαμε το ποθεν έσχες την οικογενειας παπανδρεου και ειδικα το ποθεν....αναδρομικα για 30χρονια....!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 13/10/2010 16:20:27

      Της Σοφίας θα είχε ενδιαφέρον.

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 13/10/2010 16:46:38

        τελικα απο τον παππου douglas chant εχουν κληρονομήσει τιποτα???

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 13/10/2010 16:34:45

    Βάλτε και το ξενώνα στο Καλέτζι.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2010 16:37:42

    και στην Υπουργό Κλιμακτικής Αλλαγής αρέσουν. Της θυμίζουν παραδοσιακούς ανεμόμυλους (6-7 μέτρα, έναντι 100-130 μέτρων). Αυτό που γίνεται υπερβαίνει αισθητική και γούστα, και είναι νομίζω πολύ πιο βαθειά πολιτικό από ότι δείχνει. Παίρνουν γη και μας βάζουν σε μαγγανοπήγαδο.

  10. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 16:47:10

    Προς ενημερωση σας,εταιρεια μεγαλη που εχει παρα πολλα μαγαζια ρουχων και υποκαταστηματα,σε ολη την χωρα,φτηνα,εχει συλληφθει για μεταφορα κοκας,στην Ευρωπη την δεκαετια του 90.Μεγαλο μετοχος παντως ενας εκ των συνεταιρων ειναι αδελφος μεγαλοπαραγωντα του ΠΑΣΟΚ,τεως υπουργου,και αγαπημενου των σοσιαλιστων μας.Η μεταφορα γινοταν με γυναικεια ρουχα εμποτισμενα στην κοκα,και ερχομενα στην ευρωπη τα πλενανε και περναν το προιον.
    Στην Γαλλια το 2000 εγινε μεγαλη εκστρατεια για να μην ψωνιζει ο κοσμος απο την συγκεκριμενη εταιρεια ρουχα,διοτι τα εργοστασια ηταν μεσα σε πλοια,οπου κλειδωνανε για μηνες της εργατριες κυριως απο την Λατινικη Αμερικη,και τις αναγκαζανε να δουλευουν με εξαντλητικα ωραρια,χωρις ασφαλιση,και μεσα απο το πλοιο δεν μπορουσαν να διαφυγουν.Τα πλοια βρισκοντουσαν στο μεσον του Ατλαντικου.Οι Γαλλοι αντεδρασαν,και ελπιζω να στματησε η αγορα των συγκεκριμενων δουλεμπορικων προιοντων.
    Στην Ελλαδα εγινε μια προσπαθεια ενημερωσης,για την συγκεκριμμενη εταιρεια αλλα για τους λογους που προανεφερα ,χαθηκε.
    Καληνυχτα Ελλαδα,

  11. Εnzo avatar
    Εnzo 13/10/2010 17:07:55

    τα μαγαζια ..αρας εννοεις?

  12. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 17:09:24

    @ ΕΝΖΟ
    Εννοω τι?

    • Minnie avatar
      Minnie @ kiki 13/10/2010 17:12:55

      Νομιζω εννοει την γνωστη ισπανικη αλυσιδα.
      Κι'εμενα εκει πηγε ο νους μου, με βαση καποιο αρθρο που ειχα διαβασει παλιοτερα.

  13. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 17:12:36

    Επισης και για την Κουνεβα ,καναμε συγκεκριμενες καταγγελιες , στην ΓΣΕΕ,οταν διαπιστωσαμε οτι δεν αντιδρουσε,και για να κανει ερευνα,αλλα το ΠΑΣΟΚ,ειναι εδω ενωμενο πολυ δυνατο.Η υποθεση χαθηκε.

  14. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 17:13:39

    @ Ενζο,
    αρα μαρα κουκουναρα,ναι.

  15. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 17:16:49

    Δεν ειναι ισπανικη ,μπορει ο ιδιοκτητης να ειναι ισπανος,αλλα ειναι σε εξωυπερακτια,εταιρεια,καπου στην Καραιβικη.Οι σκλαβες ,διοτι περι αυτου προκειται,ειναι απο χωρες κυριως της Κεντρικης Αμερικης.

  16. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 17:25:56

    Επισης για τα Αιολικα,ειναι μηπως τυχαιο οτι καιγοταν η περιοχη της Καρυστου,συστηματικα ολο το καλοκαιρι.
    Οι κατοικοι της περιοχης ειχαν κανει καταγγελιες,οτι τους πηραν με αναγκαστικη απαλλοτριωση,την γη τους για εθνικης σημασιας,εργα,ωστε να τοποθετηθουν ανεμογεννητριες,ενδιαφερον ειχα δειξει η ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ Ενεργειακη,εχει αερα εκει,τυχαιο οτι ολοι οι συμβουλοι της Μπιρμπιλως ειναι στελεχη της συγκεκριμενης εταιρειας.
    επισης οι κατοικοι ειχαν καταγγειλει οτι οι αποζημειωσεις που παιρναν,ηταν ελαχιστες σε σχεση με τις τρεχουσες τιμες,περιπου σαν δημευση της περιουσιας τους,ακουστε ποσο,50 ευρω, το στρεμμα.
    Δεν γνωριζω τι απεγινε.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ kiki 13/10/2010 17:45:45

      Και η Πάρνηθα. Και η αποψη της κυρίας Σιούτη ότι δεν χρειάζεται να αναδασώνονται καμένες δασικές εκτάσεις όπου θα μπουν αιολικά. Τα καίνε μάλλον για να μην έχουν "κακές" δημόσιες σχέσεις από τα βίντεο με μπουλντοζες να ρίχνουν δέντρα για πράσινη ανάπτυξη.

      Το πρόβλημα δεν είναι αισθητικό. Ούτε καν πολιτικό. Μας παίρνουν την χώρα μας. Μας την έχουν πάρει δηλαδή και τώρα διεκδικούν την γη. Θυμηθείτε. Πριν καλά κάλά αναλάβει η κυρία Μπιρμπίλη ανακοίνωσε ότι θα αυξήσει το ρεύμα το 2011. Η χώρα κατέρεε, και σκίστηκαν να περάσουν νόμο για ΑΠΕ με "εθνική προτεραιότητα"

      Ας μας πουν από το Πασόκ, τίνος έθνους είναι "εθνική" η προτεραιότητα. Όχι του δικού μας πάντως.

    • Orestios avatar
      Orestios @ kiki 13/10/2010 18:13:37

      Εθνικής σημασίας έργα ισχυρίστηκαν και έκλεψαν τις περιουσίες του κοσμάκη για να στήσουν ανεμογεννήτριες.
      Τί απατεώνες!!!!

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ kiki 13/10/2010 19:23:23

      Ειναι τυχαίο ότι στέλεχος της ΤΕΡΝΑ είναι ο Λογοθέτης υποψήφιος Δήμαρχος Νικαίας-Ρέντη και επι μακρό χρονικό διάστημα δήμαρχος Νικαίας και Πειραιά?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ kiki 13/10/2010 22:56:59

      τα projects εγκατάστασης ανεμογεννητριών στα βουνά της Εύβοιας συζητιόντουσαν από την προηγούμενη θητεία του ΠΑΣΟΚ ακόμη, σε κύκλους του υπουργείου εξωτερικών, όπου μικροστελέχη-κομματάνθρωποι (που κάτι έπιασε το αυτί τους) κάνανε κούρσα συμμετοχής, έχοντας φυσικά όλη την πληροφόρηση έτοιμη.

      ...Δεν γνωριζω τι απεγινε...

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/10/2010 17:51:20

    Με τέτοια έφεση στις μπίζνες η οικογένεια γιατί δεν έμεινε στην Αμερική;
    Θα φιγουράριζαν στη λίστα Forbes 500.
    Δεν θα τους ενοχλούσε και κανείς.
    Ενώ τώρα...

    Γιατί δεν βγαίνουν μια χαλαρή βόλτα στο δρόμο, στα μαγαζιά στην Πατησίων, στο Μοναστηράκι, στον Πειραιά.
    Όπως ο Σαμαράς ή η Παπαρήγα ας πούμε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 13/10/2010 17:57:26

      Αλλενάκ, είναι απλό. Γιατί στην Αμερική θέλει και κάποιες ικανότητες για να κάνεις μπίζνες. Εκεί το σύστημα είναι ανελέητο. Επιβιώνει αυτός που μπορεί να επιβιώσει.

      Οπότε ο ΓΑΠ σου λέει, σιγά να μην πάω στα δύσκολα. Θα πάω εκεί με τα χαϊβάνια. Θα είμαι όλη τη μέρα στο γυμναστήριο και σε εκδρομές και θα προσποιούμαι ότι σώζω τη χώρα. Θα μου λεν και μπράβο από πάνω.

      Το τερπνόν μετά του ωφελίμου...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 13/10/2010 18:19:23

        Ξέχασα ένα γιώτα στο τέλος του nick σου, συγγνώμη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 13/10/2010 18:43:05

        δε πειράζει Επώνυμε, αλίμονο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 13/10/2010 23:00:07

      μα αλλενάκι, αυτές οι μπίζνες χρειάζονται ιδιοκτησία γης, και στο Αμέρικα δεν έχουνε μνημόνιο και υποθήκες (προς το παρόν)...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ δρόμος 14/10/2010 00:11:45

        @δρόμος Σύμφωνα με το Bloomberg Businessweek 13/10/2010, κορυφαίοι νομικοί (The National Association of Attorneys General) σε 50 Πολιτείες της Αμερικής, άρχισαν από κοινού συντονισμένες έρευνες γιά τις «Fair and Accurate», «Responsible Approach» and «Lack of Confirmation» πρακτικές, που εφαρμόζουν Τράπεζες και Ιδρύματα Δανεισμού, στις διαδικασίες Πλειστηριασμών ακινήτων στις ΗΠΑ.

        4.4 εκατομμύρια ιδιοκτησίες γης και κατοικίας Αμερικανών φορολογουμένων, υπολογίζεται ότι πρόκειται να χαθούν σε πλειστηριασμούς το 2010, στις ΗΠΑ.

        Η νεοταξική, πολυμορφική χολέρα των ΑIG, Lehman Brothers, Goldman Sachs, J.P. Morgan/Chase & Co., Ally’s GMAC Mortgage και της λοιπής ασφαλιστικής και τραπεζικής μαφιοκρατίας των «Bilderbergs Aristocracy of Purpose», η οποία, με μαϊμού χρεωκοπίες και καταρρεύσεις, προκάλεσε το 2008 τεχνητή παγκόσμια οικονομική και διατροφική κρίση που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, πολύ καλά κρατεί κι απλώνεται στην Αμερική.

      • Y. avatar
        Y. @ δρόμος 14/10/2010 01:08:08

        @ Dimi
        Πολύ ενημερωτικό, πάνω σ’ αυτά που γράφεις
        h*tp://www.propublica.org/blog/item/more-on-the-foreclosure-scandal-and-the-mortgage-machine

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ δρόμος 14/10/2010 10:36:29

        @Y. «more headlines every day about banks using shortcuts and questionable paperwork to push through foreclosures». Αυτή η αφυπνηστική πρόταση, εξηγεί τα ΠΑΝΤΑ γιά τη νεοταξική αθλιότητα, που στόχο έχει να μείνουν άστεγοι, πτωχοί και πένητες εκατομμύρια Αμερικανών ιδιοκτήτες γης και κατοικίας.

        Το άρθρο της Marian Wang, με ημερομηνία 12/10/2010, αναφέρει 40 ανώτατους Δικαστικούς. Το άρθρο Bloomberg Businessweek με ημερομηνία 13/10/2010 αναφέρει κορυφαίους νομικούς σε 50 Πολιτείες της Αμερικής, που άρχισαν από κοινού συντονισμές Ερευνες γιά τις «πρακτικές» που εφαρμόζουν οι Τράπεζες και τα Ιδρύματα Δανεισμού στους Πλειστηριασμούς ακίνητης περιουσίας.

        Πρόκειται γιά μία εξαιρετικά θετική κι ελπιδοφόρα εξέλιξη γιά τις ακίνητες περιουσίες στην Αμερική. Ως παθούσα στην Ελλάδα, από καρδιάς εύχομαι να επιστραφούν ΑΜΕΣΑ και ΕΝΤΟΚΑ στους δικαιούχους οι ληστευμένες περιουσίες τους.

        Επί τέλους, αργά μα σταθερά, το ξήλωμα του νεοταξικού πουλόβερ, άρχισε...

        Ευχαριστίες γιά το αφυπνηστικό άρθρο.

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/10/2010 17:53:27

    Ο λαστιχάνθρωπος που είναι να σχολιάσει ή να επιτιμήσει;

    • Enzo avatar
      Enzo @ αλλενάκι 13/10/2010 17:55:00

      εχει ρεπο σημερα

  19. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/10/2010 18:01:19

    Αρχαίε είναι α-πί-στευ-το, αυτό που ανακάλυψες! Μιλάμε, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα.

    Κι αυτό που με εντυπωσιάζει περισσότερο είναι ότι όλα αυτά τα βγάζουν μόνοι τους στο Ίντερνετ! Δεν είναι δηλαδή μόνον ότι υπάχει η μηχανή αναζήτησης και τα βρίσκουμε, είναι ότι οι ίδιοι τους σπεύδουν να δώσουν αυτού του είδους τις πληροφορίες στη δημοσιότητα.

    Αυτό δείχνει όχι μονον το θράσος τους, όχι μόνον την αυτοπεποίθησή τους, αλλά και το ότι νομίζουν ότι δρουν και για το καλό της ανθρωπότητας! Το έχουν πιστέψει!

    Αλλά αν είναι έτσι και δρουν για το καλό της ανθρωπότητας, ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΡΩΤΑΝΕ αν θέλουμε να μας σώσουν;;;

    Και πάλι συγχαρητήρια, Αρχαίε, ό,τι και να πω είναι λίγο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Επώνυμος 13/10/2010 18:13:09

      σε ευχαριστώ, αλλά όπως σωστά λες, βλέπουμε ό,τι κάποιος μας δείχνει. Στην Αμερική υπάρχει περισσότερη εύκολη πληροφόρηση. Εκεί είδα τα περί Good Energy και εκεί είπε ο δικός τους ότι έχουν δις δολλάρια. Δις δολλάρια είναι πολλά λεφτά. Και για την Google είναι πολλά. Μετά είδα την Jasper και τι μαθαίνουν οι πλούσιοι στην ...δια βίου μάθηση. Αναρωτιέμαι αν τα ξέρει και η Διαμαντοπούλου, χαχαχα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 13/10/2010 18:14:20

      Ο Αρχαίος αποκάλυψε σκανδαλάρα ολκής.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Orestios 13/10/2010 23:03:57

        κυρίως αποκαλύπτει τις διαδρομές - από κει και μετά, οι λογικές διασυνδέσεις κουμπώνουνε με τις πληροφορίες.

  20. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 18:24:10

    Ο Γκορ εχει κατηγορηθει και στην Αμερικη για τις πρασινες μπιζνες.
    Δεν ειναι οτι μας αγαπουν,λεφτα θελουν να βγαλουν.Ο Γαπ,με το συμπαθιο και η υπολοιπη οικογενεια χε..κε για τους κατοικους αυτης της χωρας.Και τι σχεση εχουν αυτοι με εμας,τους ιθαγενεις.
    Α και για να μην ξεχνιομαστε ,το ΔΝΤ,εδωσε ανοιχτο δανειο,στα Σκοπιαμε επιτοκιο 1,3 .Σε εμας,ποσο?
    Και παλι καληνυχτα Ελλαδα.

  21. Σωτήρης avatar
    Σωτήρης 13/10/2010 18:46:18

    Αγαπητοί φίλοι

    με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, συμπεραίνω ότι

    Αν μια επένδυση χρειάζεται λεφτά για να γίνει, είναι εξ'ορισμού διεφθαρμένη

    Οι ανεμογεννήτριες είναι πράσινες- του ΠΑΣΟΚ

    Τα ελληνικά δάση άρχισαν να καίγονται όταν ανακαλύφθηκαν οι ανεμογεννήτριες

    Ένα βράδυ περιπλάνηση στο ιντερνετ (μέχρι να μπαφιάσει κανείς) και ένα κατεβατό ασύνδετες "διαπιστώσεις" (;) (ουσιαστικά παράθεση των πληροφοριών που κάθε εταιρεία δίνει για τον εαυτό της από μόνξ της) αρκούν για να ρίξουν λάσπη σε όλη την αιολική ενέργεια.

    Ντάξει... δεν μας αρέσουν αυτοί που έχουν λεφτά... Το πιάσαμε...

    Τύφλα να έχει η εξεταστική για το Βατοπέδι... τέτοια αναλυτική διαύγεια!

    Ράβδος εν γωνία, άρα βρέχει!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σωτήρης 13/10/2010 19:35:15

      Η κρατικοδίαιτη επένδυση είναι διεφθαρμένη φίλε.
      Και κρατικοδίαιτη είναι αυτή με τις ΑΠΕ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Σωτήρης 13/10/2010 19:54:55

      όχι Σωτήρη, άσε τις σοφιστείες. Όλα σου τα συμπεράσματα είναι ακριβώς του επιπέδου σου.

      Με κλικ στο νικ μου, πήγαινε να διαβάσεις. Από την αρχή, 135 αναρτήσεις, κάθε μία με συνδέσμους.

      Είσαι ένας από τους φωστήρες που με ανάγκασαν και τα έγραψα. Η αιολική ενέργεια είναι μία απάτη. Καλοπροαίρετη ίσως αλλά απάτη. Εκτός εάν βάζει αιολικά σε δικά της οικόπεδα, και πουλάει το ρεύμα στον ΔΕΣΜΗΕ σε τιμή συμβατικού.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ archaeopteryx 13/10/2010 20:05:12

        Ο ΓΑΠ το ειχε πει στο τελευταιο συνεδριο του ΠΑΣΟΚ :προσβλεπουμε στην ανοδο στην εξουσια του Δημοκρατικου Κομματος των ΗΠΑ ενω οι πανηγυρισμοι του συστηματος μετα την εκλογη Ομπαμα ηταν εμφανεις.Η "πρασινη αναπτυξη" ειναι το τελευταιο μεγα - κολπο της παγκοσμιας κεντροαριστερας.
        Το προηγουμενο ηταν ο "ιος της χιλιετιας" οπου επιβαρυναν ολες τις κυβερνησεις του κοσμου υπερ των εταιριων πληροφορικης για να αντιμετωπισουν δηθεν τη ......Δευτερα Παρουσια που θα ερχοταν τη Πρωτοχρονια του 2000 απο τα κομπιουτερ και τελικα δεν εγινε απολυτως τιποτα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Σωτήρης 13/10/2010 23:13:22

      δεν έχεις δίκιο, μας αρέσουν αυτοί που έχουν ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ λεφτά, και τα επενδύουν στη χώρα μας, προς όφελός της. Όσοι τα βρίσκουν τα λεφτά στην τσέπη ΣΟΥ, προκειμένου να χρηματοδοτήσουν μέσω της ΔΕΗ τις μεγάλες κομπινοεπενδύσεις σε αιολικά προς όφελός ΤΟΥΣ και με το κέρδος εξαγόμενο στην ιδιαιτέρα τους πατρίδα, καλά θα κάνουν να τα μαζεύουν πριν τους καταλάβουν και οι υπόλοιποι, γιατί τότε δεν τους ξεπλένει ούτε ο Δούναβης!!!

  22. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 19:40:07

    @ Ανωνυμος,
    Αυτος ειναι υποδικος ακομα.Τι εγινε καθαρισε,και πως.

  23. anonymos avatar
    anonymos 13/10/2010 20:44:22

    Μιλάμε για πολλα λεφτα γιαυτο έχουν πέσει με τα μπούνια τα αδέλφια

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymos 13/10/2010 20:48:11

      +110 δισεκατομμύρια.
      ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

  24. kiki avatar
    kiki 13/10/2010 20:51:20

    @ ανωνυμε,
    Παρα πολλα και πολλες δουλειες,γιαυτο και ο Νικολακης εχει δραστηριοποιηθει.
    συμβασεις με Αραβες,φερεγγυοι ανθρωποι,ο Χαλακ παλι μπροστα μας,σιγουρη επενδυση,αυτος μονο επαιρνε ,ποτε δεν εκανε καμμια επενδυση.
    Αλλα αυτος θα την κανει ειναι εξυπνος,το Γκαπ,μπορει και να μην προλαβει.
    αληθεια αυτος ο υπουργος Πολιτισμου που ειναι,ο Γερουλανος καλε,κανει αλλες διερευνητικες,για επενδυσεις.

  25. NM avatar
    NM 13/10/2010 21:10:23

    Προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται για ανανεώσιμες να διαβάσουν το πολύ κατατοπιστικό βιβλίο (είναι και online):

    "Sustainable Energy - without the hot air" (http://www.withouthotair.com/)

    Επίσης: το "Sustainable Fossil Fuels", ενός οικονομολόγου που λἐει ότι δεν τη βγάζουμε χωρίς άνθρακα (σε παγκόσμιο επίπεδο)...

    Και τα δύο είναι ψὐχραιμα, με νούμερα, βασισμένα στην επιστήμη, και δεν κάνουν προπαγάνδα.

    Ο Αρχαιοπτέρυξ είναι άψογος με τον χαρακτηρισμό "νεο-φεουδαρχισμός", πολύ εύστοχος. Ελπίζω ο Σαμαράς να αποδειχθεί σαν την Θάτσερ, που επέβαλλε έναν κάπως σωστό λαικό καπιταλισμό, υπέρ του μικροιδιοκτήτη και υπερ του έθνους της, κι έτσι αν (όταν!) έρθει στην εξουσία να ελέγξει αυτά τα αρπακτικά (ξένα και εγχώρια) που μας κυβερνούν.