#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2010 01:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος ναυαγοσώστης



Αυτό που δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς είναι το πάθος του ΠΑΣΟΚ με την εξουσία.

Οι άνθρωποι είναι γεννημένοι για κυβέρνηση και διαχρονικά δείχνουν έναν ασύλληπτο επαγγελματισμό στην προσπάθεια  τους να κρατηθούν όσο το δυνατόν περισσότερο στο γκουβέρνο.

Έτσι μετά το 81 τίγκαραν με κόσμο το δημόσιο.

Όχι μόνο δημιούργησαν έναν πιστό και άμεσα ελεγχόμενο στρατό φανατικών ψηφοφόρων αλλά και έλεγχαν όλες τις θέσεις κλειδιά,  εφορίες, τελωνεία, πολεοδομίες κλπ.

Για αυτούς που ξεχώρισαν στα κομματικά δρώμενα  δημιούργησαν και πρώτη θέση δημοσίου δηλαδή τις ΔΕΚΟ.

Ανακάλυψαν επίσης και το πατριωτικό ΠΑΣΟΚ.

Βυθίσατε το Χόρα, Μάρτης 1987, σχέσεις με Παλαιστίνιους, η Κύπρος αποφασίζει η Ελλάδα συμπαρίσταται και λοιπά εθνικοπατριωτικά.

Οι συγκεκριμένες πατέντες πήγαν μέχρι το 93, κάνοντας στο ενδιάμεσο τον Μητσοτάκη με τα κρεμμυδάκια.

Στην συνέχεια το ρεπερτόριο έπρεπε να αλλάξει  επειδή οι οικονομικές και γενικότερα γεωπολιτικές ισορροπίες δεν επέτρεπαν τα παραπάνω παπατζηλίκια.

Ο Σημίτης με τον εκσυγχρονισμό πέτυχε με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια.

Και τους κρατικοδίαιτους δημοσίους κράτησε, αλλά έβαλε και άγριο χέρι στην μεσαία τάξη.

Από κοντά και το χρηματιστήριο όπου όποιος είχε δύο περίπτερα έπαιρνε μερικά δις δραχμές από τα κορόιδα.

Επειδή οι αμερικάνοι άρχισαν να ζοχαδιάζονται με τους βερμπαλισμούς του πατριωτικού ΠΑΣΟΚ και άμα ο θείος Σαμ πάρει ανάποδες γίνεται και επικίνδυνος νάσου  λοιπόν στη συνέχεια Ίμια, Οτσαλάν,  Μαδρίτη και για τα πατριωτικά έμεινε ο Βουνάτσος  να μας θυμίζει τον μακαρίτη.

Κάπου εκεί προέκυψε και ο Κώστας της ΝουΔου,  για ένα μικρό διάλλειμα,  μια ξεκούραση,  ένα ξεμούδιασμα,  ένα ρέψιμο από το φαγοπότι.

Πλακώθηκε το ΠΑΣΟΚ στην αυτοκριτική,  στην νηστεία,  στην προσευχή,  στις μετάνοιες.

Ξόρκισε στον Άγιο Κυπριανό τον κυβερνητισμό και νάσου με τον Γιώργο  πάλι στα μέσα και στα έξω.

Αλλά αυτή την φορά τα πράγματα ήταν δύσκολα γιατί πλάκωσαν οι τοκογλύφοι και απειλούσαν να κάνουν το μαγαζί λαμπόγυαλο.

Σιγά μη δεν βρίσκονταν λύση …

Για πότε ξεχάστηκαν,  τα αγροτιά και εργατιά μια φωνή και μια γροθιά, τα περήφανα νιάτα τιμημένα γηρατειά, άστα να πάνε.

Από την πλέμπα των συνελεύσεων και των κλαδικών, τσουπ στα σαλόνια με τους τεχνοκράτες του ΔΝΤ υπουργοί και παρατρεχάμενοι.

Ο Στρός Καν τα έχει παίξει.

Τόσο καλούς μαθητές δεν είχε ξαναδεί.

Ένα πράγμα λέει, δέκα γίνονται.

Το ΠΑΣΟΚ πλέον ανακάλυψε το νέο  σύστημα που θα το κρατήσει στην εξουσία και είναι το « σώζουμε την πατρίδα».

Πρέπει να ομολογήσουμε ότι έχει τον κατάλληλο άνθρωπο.

Για αυτό ο Γιώργος έχει πλακωθεί στο κανό και στο ποδήλατο και δεν έχει αφήσει νησί για νησί καλοκαιριάτικα.

Ένας καλός ναυαγοσώστης πρέπει να είναι καλογυμνασμένος και σε ετοιμότητα.

Στις επόμενες εκλογές το ΠΑΣΟΚ θα έχει ένα μόνο προεκλογικό σποτ.

Όλοι οι έλληνες ναυαγοί και ο Γιώργος να έρχεται με το κανό να μας μαζεύει από την θάλασσα.

Aris.  A

ΥΓ. Βάζω στοίχημα ότι το επόμενο δίλλημα του Γιώργου στους Παπανδρέλληνες, θα είναι είτε να συνεχιστεί η λιτότητα, είτε να αναλάβει ο Γιώργος να μας σώσει προχωρώντας σε συνεκμετάλλευση του Αιγαίου  παραχωρώντας στην Τουρκία κυριαρχικά δικαιώματα.

Η απάντηση ξέρω ποια θα είναι.

(φωτο από το Πρώτο Θέμα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/08/2010 01:27:37

    Τώρα, αν πω κάτι για τη φωτογραφία του "Π.Θ.", θα είμαι πολύ κακός;

    Πρέπει να το κούρασε πολύ ο φωτογράφος, να βγάλει στο φόντο μια κυρία της οποίας το χέρι να μην πολυφαίνεται καλά πού βρίσκεται.

    Προφανώς η εφημερίδα ξαμόλησε τον φωτογράφο, με εντολή "βρες μας μια φωτογραφία του Γιώργου με... ντούρα σημειολογική αξία, να την περάσουμε εύκολα στον κόσμο"...

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Αυριανιστής 03/08/2010 09:05:39

      Εισαι πραγματι πολυ παρατηρητικος

  2. Orestios avatar
    Orestios 03/08/2010 01:36:49

    Ωραία φωτό.
    Την στιγμή που όλοι βρίζουν το GAP για την επιχείρηση Εξαθλίωση, το GAP είναι ανέμελο.
    Ότι πιο αρνητικό μπορεί να του συμβεί.

  3. μεταφοραι-εκδρομαι ο μητσος avatar
    μεταφοραι-εκδρομαι ο μητσος 03/08/2010 01:52:23

    ο αμερικανοφιλος-σοσιαλιστης-αμοραλιστης- εδωσε εντολη για επιταξη.!απορω και αν ηξερε τι σημαινει κατι τετοιο.παντως στο δικο μου χαρτι επιταξης εγραφε πως απο τα ξημερωματα της 29/07/2010 ειμαι υποχρεωμενος να προσφερω τις υπηρεσιες μου...τωρα σε ποιον ?????θεος και η ψυχη του!θα επρεπε μαλλον οι φορτηγατζηδες να δειξουμε την ιδια στενομυαλια με τον κυριο που ειναι στην φωτογραφια!ε,ρε γλεντια και θυματα!!ερχεται δευτερος γυρος και θα πνιγει ο ναυγαγοσωστης.-

  4. ataktos avatar
    ataktos 03/08/2010 05:35:42

    το σχετικο αρθρο ...του Συντάγματος ...που επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με την βία Άρθρο 120 (παραγρ.4) του ισχύοντος Συντάγματος της Ελλάδας (ακροτελεύτια διάταξη)..το τεκνω μας το αστοι ...ουστ απο εδω τσογλαν

  5. koutoxorti avatar
    koutoxorti 03/08/2010 08:57:16

    Καλό το άρθρο. Την περίοδο του κουρασμένου μάλλον την εντάσσετε και αυτή στο ΠΑΣΟΚ. Σαν το ανέκδοτο με το μπομπο, που όλλα αυτό του θυμίζουν.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ koutoxorti 03/08/2010 09:07:51

      βοσκησε στο πρασινο λιβαδι θα σου κανει καλο,το θεμα ειναι τιειδους χορταρι βοσκεις

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/08/2010 09:18:52

        Από αυτό που είχε πει ο ΓΑΠ να φυτεύουμε και στα σπίτια μας. Ήξερε τί έλεγε. Όπως δίνανε στην Αργεντινή κοκαϊνη και άλλα ναρκωτικά στις villas miserias, για να ξεχνιούνται έτσι και σε μας το ίδιο με τη διαφορά ότι ο δικός μας είναι της "φυσικής" διαβίωσης

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/08/2010 09:24:12

        Προφανώς Καλαματιανό, σαν αυτό που ήθελε να απελευθερώσει ο ανικανότατος...

      • tabullarium avatar
        tabullarium @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/08/2010 10:48:58

        δείτε αυτο και τα λέμε - μην στρουθοκαμηλίζετε το εμπόριο αυτο υπάρχει και κάνει τζίρο δις ευρώ h**p://www.msnbc.msn.com/id/38379515/ns/business-us_business

    • Wonderland avatar
      Wonderland @ koutoxorti 03/08/2010 09:13:41

      Ονομα και πραμα εισαι τελικα , εδω γινεται η μεγαλυτερη πολιτικη απατη της ελληνικης ιστοριας και εσενα σε απασχολει ο Καραμανλης , λες και αν το ελειμα ηταν μια -δυο μοναδες κατω η το χρεος αντι 120 % ηταν 115 % του ΑΕΠ ο Τσολακογλου δεν θα μας πηγαινε στο αουσβιτς του ΔΝΤ

  6. Xounta 2010 avatar
    Xounta 2010 03/08/2010 09:47:34

    Δεν υπαρχει κανενας sniper εκει γυρω?

  7. no more mr. nice guy avatar
    no more mr. nice guy 03/08/2010 10:11:32

    ειναι γυμνασμενος -εχει πέραση στις γυναικες-χτιζει με τρικ αθλητικό- δυναμικο προφιλ οπως ο πουτιν και ειναι ο μονος πολιτικος την τελευταια 100 ετία που εδειξε-εστω και με τον ερπη-λίγη στεναχωρια για την ελλαδα....η γυναίκα μου ειναι ΝΔ και με τα δόντια την κρατάει το σοι της να μη ψηφισει γιωργάκη

    • Misha avatar
      Misha @ no more mr. nice guy 03/08/2010 10:17:18

      Θέσπισε κιόλας τους γάμους ομοφυλοφίλων ο ΓΑΠ; Στη μουγκα και στα μουλωζτά όπως έκανε με το μνημόνιο; Σας επέτρεψε να υιοθετήσετε και παιδιά;

      • no more mr. nice guy avatar
        no more mr. nice guy @ Misha 03/08/2010 10:24:42

        τη γυναικα μου την λεν θανάση

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ no more mr. nice guy 03/08/2010 10:19:09

      Φίλε θα σε απογοητεύσω, αλλά νομίζω ότι ο Τζεφ πάχυνε σε σχέση με τη φωτογραφία από το κανώ στην Ερμιόνη. Τσέκαρε και εσύ να δεις. Όσο για τον έρπη είσαι σίγουρος ότι είναι από τη στενοχώρια και όχι από κανένα σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα;

    • zonitis avatar
      zonitis @ no more mr. nice guy 03/08/2010 10:24:26

      Το γυμνασμενος που το ειδες; Τα μπρατσα στιβαρα. Τα ποδια σαν κολονες του Παρθενωνα. Ο σκεμπες δε...τυφλα να εχουν τα μοντελα με τα six packs

      • no more mr. nice guy avatar
        no more mr. nice guy @ zonitis 03/08/2010 10:25:39

        την εχει πειραξει ψηφιακά την φωτο η ρηγιλλης φίλε

      • no more mr. nice guy avatar
        no more mr. nice guy @ zonitis 03/08/2010 10:26:11

        κανε 1 ωρα κανώ και τρεξε 10 χλμ και μετά μίλα

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ zonitis 03/08/2010 10:32:46

        η μπάκα ...μπάκα όμως!

      • zonitis avatar
        zonitis @ zonitis 03/08/2010 10:36:39

        Κατι αλλο ειναι πειραγμενο, αλλα δεν ειναι του παροντος. Κανο κανω αλλα δεν πνιγομαι, ουτε απο το ποδηλατο πεφτω

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ zonitis 03/08/2010 11:26:31

        Με τι ασχολειστε!!! Εδω ο κοσμος χανεται....

      • Jimbaran avatar
        Jimbaran @ zonitis 03/08/2010 15:00:02

        Συμφωνώ με τον Ρήγα σπαθί η Φεραίο καλά λέμε τώρα χαχαχα σιγά ρε κουμπάρε ..!κρατα τον καλά , εδώ ο κόσμος χάνεται και ο κωστάκης ο καραμανλής ο τεμπέλης δεν μιλάει ..μιλα ρε ..μιλα ρε για το καλο σου , μα γιατί δεν μιλάς ρε μπουγάτσα ?σαν ταινία του "ελληνικου" παλιού σινεμά με τον αρτεμη τον Μάτσα, χαχαχα καλο το ΔΝΤ Ε και η Τροικα !! χαχαχα.

    • trellakias avatar
      trellakias @ no more mr. nice guy 03/08/2010 17:49:20

      Ρε φίλε που γουστάρεις τρελλό αγόρι μαυρισμένο στην Πάρο δεν πας να κάνεις το .....ψυχικό μπας και τα βρείτε κι ησυχάσει η χώρα με τον ......φούστη που μπλέξαμε!

  8. no more mr. nice guy avatar
    no more mr. nice guy 03/08/2010 10:42:13

    φιλε αν εχεις προβλημα με τους ομοφυλόφιλους και ψηφιζεις στην αθηνα..κρατα το κομπλεξ σου για τις δημοτικες εκλογες ......you know what i mean

  9. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 03/08/2010 10:56:52

    Ως ατομική εικόνα ο ΓΑΠ δεν είναι αντιπαθής. Γυμνάζεται, προσέχει τον εαυτό του, δεδομένης και της ηλικίας του και γενικότερα ο ατομικός του τρόπος ζωής δείχνει έναν δυναμισμό και πειθαρχία. Όλα τα παραπάνω μπορεί να είναι ατού για έναν manager, πατέρα ή σύζυγο, αλλά δεν μπορούν να έχουν κανένα θετικό αντίκτυπο στην άσκηση της διακυβέρνησης. Η πολιτική του εικόνα αντίθετα είναι θλιβερή: Ένας φοβισμένος υφιστάμενος απέναντι στο Ερντογάν, ένα παιδάκι που τρέχει να κρυφτεί από τις ευθύνες του με το ΔΝΤ και βγάζει έρπη από το άγχος αντί να αναλάβει τις ευθύνες του ως πολιτικός άνδρας και ένας κακομαθημένος γιος πανίσχυρου πολιτικού στη σχέση του με το Σύνταγμα και τους Νόμους, τα οποία τα προσπερνά - στην καλύτερη περίπτωση αν δεν τα τσαλαπατά- όπως ο κακομαθημένος με την Πόρσε τον ΚΟΚ.

  10. ataktos avatar
    ataktos 03/08/2010 11:27:59

    αναδημοσιευση
    Ποιο κύτταρο ξύπνησε μέσα μας; Ποια κατάρα ήταν αυτή που κοιμόταν τόσα χρόνια στο υποσυνείδητό μας και ένα πρωί άρχισε να ξεπηδά από τον λήθαργό της και να γεμίζει τον κόσμο γύρω μας; Δεν είμαστε τέτοιοι ή πάντα ήμαστε τέτοιοι και το κρύβαμε; Σαν εφιαλτικός σπόρος που ήταν φυτεμένος σε δροσερά λιβάδια και δεν άνθιζε. Ήθελε αέρηδες, λειψυδρία και πολύ αλάτι για να ανθίσει. Βρήκε το κατάλληλο έδαφος και τέλειες καιρικές συνθήκες για να βγάλει ρίζα, για να απλωθεί υπόγεια και να κάνει τον μπαξέ της ύπαρξής μας τον Κήπο της Αναίδειας.
    Δεν μεταλλαχθήκαμε εμείς, ο λαός των πριγκίπων, γίναμε αυτό που κρύβαμε για χρόνια... Απλώνουμε το χέρι μας με το δρεπάνι και ό,τι μας χαλάει τα γούστα και την επιβίωση το κόβουμε σύρριζα. Μπαίνουμε στα ελεύθερα μέχρι πρότινος χωράφια, μπήγουμε τα παλούκια, τεντώνουμε τα σύρματα για να τα κάνουμε δικά μας. Βγάζουμε την Ιστορία μας σε πλειστηριασμό και τα κομμάτια Ελλάδας σε παζάρι άπλυτων, τσιμεντάρουμε Ναούς, Μνημεία για δύο υπόγεια με γκαράζ. Χαράζουμε δρόμους στα δάση των Νυμφών για ένα κομμάτι επιδότησης ζεστής στο χέρι. Όλα για την τσέπη μας.
    Βιάζουμε ότι δεν έχει φωνή να φωνάξει, ό,τι δεν έχει χέρι να αμυνθεί. Περιμέναμε σαν τους πλιατσικολόγους να κάνουμε ντου στην νέα Τριπολιτσά, που μέχρι πριν λίγες δεκαετίες την λέγαμε Πατρίδα, αφήνοντας πίσω καμένη γη. Σαν τα κοράκια περιμέναμε να σταματήσει να κινείται αυτό το σώμα -που τόσο πάλεψε να ζήσει- για να κάνουμε το τσιμπούσι των εφιαλτικών ματαιόδοξων ονείρων μας. Και είμαστε τραγικοί όταν βγάζουμε τα κρυμμένα μας μαχαίρια να χτυπηθούμε με τον δίπλα καταπατητή του Παραδείσου για κάτι που το λέμε «δικό μας», για κάτι που ποτέ δεν αγαπήσαμε εν τέλει, απλά το ποθήσαμε και το κρυφοκοιτούσαμε χρόνια με φθόνο.
    Είχε ανοίξει τα μάτια του ο πραγματικός μας εαυτός δεκαετίες τώρα, αλλά έκανε υπομονή μέχρι να έρθει η στιγμή που άμυνα δεν θα υπήρχε. Μέχρι που και το τελευταίο κύτταρο περηφάνιας θα είχε καταστραφεί από τον καρκίνο που θέριευε μέσα μας. Το νιώθαμε, βλέπαμε την αλλαγή αλλά κανείς μας δεν πολέμησε να το σταματήσει. Ακόμη και εκείνοι που άργησαν να μεταλλαχθούν δεν έκοψαν το κεφάλι το τέρατος που έβλεπαν να δυναμώνει μέρα με τη μέρα. Κιοτέψαμε.
    Και τώρα πλάσματα δίποδα τριγυρίζουμε σε πανικό πάνω στην Ιερή Γη που την κάναμε στα μέτρα της Αποκάλυψης που χρόνια σχεδιάζαμε, και ψάχνουμε για κουφάρια να ικανοποιήσουμε την πείνα μας. Άλλη γη πλέον δεν έχει. Άλλη ζωή πλέον δεν έχει. Σε λίγο θα αρχίσουμε να τρώμε τις σάρκες μας. Μέχρι τελευταία σταγόνα θα στραγγίξουμε την ύπαρξη μας. Το τελευταίο πλιάτσικο που μας απέμεινε να κάνουμε είναι στον ίδιο μας τον εαυτό.

  11. KΠ avatar
    03/08/2010 14:22:19

    Πάντως το πρόβλημα εξακολουθεί να μην το έχει ο καλοζωισμένος ΓΑΠ (από τους φόρους μας άλλωστε εξακολουθεί να πληρώνεται, δεν έχει κουμαντάρει ως σήμερα ούτε ψιλικατζίδικο), αλλά εμείς, τουλάχιστον όσοι εξ' ημών δεν ανήκουμε στην Υψηλή Αυλή τύπου Γερουλάνου ή στην Υψηλή Πύλη τύπου Δραγώνα. Προφανώς η μόνη διέξοδος είναι η συνεχής προπαγάνδα προς συναδέλφους - συγγενείς - φίλους πασόκους μην ξανακάνουν καμμιά μ@@@κία και ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ, αρχής γενομένης στις Δημοτικές._Κ.Π.