#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2010 20:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος είναι πολύ μπροστά...

 



Βρε μπας και δεν καταλαβαίνουμε τον Γ. Παπανδρέου γι’ αυτό και του σέρνουμε κάθε ημέρα τα εξ αμάξης; Μήπως αγαπητοί αναγνώστες είναι πάνω από τον κόσμο τούτο, πάνω από τα προβλήματα και τις έγνοιες; Ακούστε μια ιστορία για να καταλάβετε.

Στα δημοσιογραφικά γραφεία έφτασε το μεσημέρι της Πέμπτης το πρόγραμμα που είχε ο πρωθυπουργός στο Μέγαρο Μαξίμου:

1η σύσκεψη: Το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, διευρυμένο με Πάγκαλο αρχηγό κ.τ.λ. Αυτό το καταλαβαίνουμε, θα μιλήσουν για την οικονομία.

2η σύσκεψη: Σχεδιασμός για την οδική ασφάλεια της χώρας: Κι αυτό το καταλαβαίνουμε, αφού κάθε χρόνο περί τους 1.500 συνανθρώπους μας χάνουν τη ζωή τους εξαιτίας των τροχαίων ατυχημάτων. Ελήφθη μάλιστα και απόφαση για ειδική γραμματεία που θα δει τι πρέπει να γίνει για το μεγάλο έγκλημα των δρόμων. Αλλά από την άλλη, εν μέσω οικονομικής θύελλας και συνεχούς σφυροκοπήματος μια τέτοια σύσκεψη μάλλον ήταν παράταιρη. Ακολουθεί, όμως, το μεγαλειώδες...

3η σύσκεψη: Θέμα η... μεσογειακή διατροφή. Κουφό, τρελό, απίστευτο ή μήπως ο πρωθυπουργός ήθελε να στείλει κάποιο μήνυμα που εμείς δεν πιάνουμε; Μήπως ότι με τα μέτρα που θα πάρουν θα τρώμε ψωμί και λάδι, άντε και καμιά ντομάτα, οπότε συμπληρώθηκε η μεσογειακή διατροφή.

Δεν ξέρουμε αν έγινε τελικά αυτή η σύσκεψη ή την ακύρωσε η λαίλαπα των οικονομικών γεγονότων αλλά ένα έχουμε να πούμε: Ο Γιώργος είναι πολύ μπροστά...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. F avatar
    F 22/01/2010 20:22:04

    Θὰ μετακαλέσει καὶ τὴν μαγείρισσα Κὰτ Κόρα;

  2. Edo avatar
    Edo 22/01/2010 20:24:08

    Για δήμαρχος Αμστερνταμ, είπαμε, κάνει. Με την ευκαιρία, δεν είδα θέμα για ποδήλατα και ποδηλατόδρομους.

    • ars longa,vita brevis avatar
      ars longa,vita brevis @ Edo 22/01/2010 21:02:50

      και αποποινικοποίηση της φούντας.
      Το μόνο Ελληνικό προιόν που η παραγωγή του δεν κοστίζει τίποτα,ενώ απο τη φορολόγηση του (όπως τα τσιγάρα) θα αποφέρει ικανοποιητικά κέρδη στο κράτος αλλά και στους αγρότες των μπλόκων που θα βρούν μια εναλλακτική καλλιέργεια αρκετά επικερδή.
      Επίσης φανταστείτε coffeeshops ανάλογα του Amsterdam στα Ελληνικά νησιά -ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΞΟΥΝ ΑΠΟ ΚΟΣΜΟ που αντί να πάνε στην κρύα βόρεια ευρώπη θα έρχονται στο ελλάντα να μας αφήσουν τα ευρουλάκια τους...ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΜΜΕΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ
      Μαζί θα ανθίσουν και οι επιχειρήσεις τροφίμων -εστιατόρια,σαντουιτσάδικα,ζαχαροπλαστεία θα δουλέψουν σαν τρελά γιατί κάποια στιγμή έρχονται και οι λιγούρες...
      Ναι λοιπόν στον Ναρκοτουρισμό αφού φαίνεται οτι μόνο αυτο θα μας σώσει...

    • mns avatar
      mns @ Edo 23/01/2010 22:41:17

      ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ ΡΕ ΦΙΛΕ???

  3. popolaros avatar
    popolaros 22/01/2010 20:42:01

    Σαν ήρωας στο Pleasantville.
    Virtual Πρωθυπουργός στην χώρα της Pandora.

    Είναι και αυτή η γλυκιά μουτσούνα τόσο βρίσιμο-friendly, βρε παιδί μου.
    Δεν μπορείς να αντισταθείς.

  4. thespieys avatar
    thespieys 22/01/2010 20:59:09

    Τι γίνεται σ΄αυτή τη χώρα γαμώ τη π...α μου;

  5. Χρήστος avatar
    Χρήστος 22/01/2010 21:07:54

    είναι πολύυυυυυ μπροστά....πολύυυυυ....

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/01/2010 21:11:16

    Σαν τον Καραμητρο στο ανεκδοτο... ενα βημα μπροστα..

    ΠΠ

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 22/01/2010 21:18:46

    Παιδες, γιατι κοψατε το σχολιο μου για το ποια ειναι επι κεφαλης της προσπαθειας για την "υγειινη διατροφη" των Ελληνων και την μεσογειακη διατροφη; τι τρεχει; δεν το επιβεβαιωσατε; It's a big scam, I am telling you. γιατι τοση λογοκρισια; τι φοβαστε τελος παντων;

  8. tony avatar
    tony 22/01/2010 21:44:03

    Καλύτερα στα ναρκωτικά
    παρά στα δανεικά.
    Ο πρεζάκιας είναι πολύ λιγότερο καταστροφικός
    για την κοινωνία από τον δανειάκια.
    Μακάρι να πουλούσαμε φούντα.Κάτι θα πουλούσαμε θα κάναμε εισόδημα θα ήμασταν καλύτεροι.Τωρα τι κάνουμε?

  9. άστεγος avatar
    άστεγος 22/01/2010 21:51:04

    Όποιος έχει το ακαταλόγιστο έχει και άγνοια κινδύνου.
    Καλύτερα έτσι.

  10. popolaros avatar
    popolaros 22/01/2010 22:10:53

    Είμαι ο Yorgo και έμαθα ότι συζητάτε για εμένα.
    Πιστέψτε σε εμένα....Έχω όραμα.
    Απλά δεν θυμάμαι που το έβαλα.

  11. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2010 22:26:03

    Επειδή το θέμα αυτό είχε συζητηθεί παλιά το παραθέτω σαν είδηση. Δε θυμάμαι που ακριβώς είχε συζητηθεί και δεν υπάρχει άλλο σχετικό πρόσφατο θέμα για να το βάλω.

    Έχω ένα ερώτημα, αν η συγκεκριμένη δασκάλα έχει σχέση με ένα στέλεχος του ΣΥΝ ονόματι Πρωτονοτάριος



    Από το Μονομελές Πλημμελειοδικείο
    Αθωώθηκε η δασκάλα που δίδασκε σε παιδιά μεταναστών την μητρική τους γλώσσα

    Η δασκάλα μετακινήθηκε από το συγκρότημα της Γκράβας σε άλλο σχολείο
    Αθήνα

    Αθώα κρίθηκε από το Μονομελές Πλημμελειοδικείο η πρώην διευθύντρια του 132ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών, Στέλλα Πρωτονοτάριου, η οποία κατηγορήθηκε ότι παρέδιδε παράνομα σε παιδιά μεταναστών μαθήματα της μητρικής τους γλώσσα.

    Η δασκάλα κάθησε στο εδώλιο μετά από καταγγελίες ότι κατά την περίοδο 2004-2007 και χωρίς την απαραίτητη άδεια της αρμόδιας διεύθυνσης, παραχωρούσε τα απογεύματα αίθουσα του δημοτικού σχολείου για να διδάσκει σε παιδιά μεταναστών τη μητρική τους γλώσσα (αλβανικά και αραβικά).

    Τη μήνυση κατέθεσε ο νυν διευθυντής του σχολείου και η κ.Πρωτονοτάριου μετακινήθηκε σε άλλο σχολείο.

    Στο πλευρό της κ. Πρωτονοταρίου βρίσκονται ο Σύλλογος Γονέων του 132ου Δημοτικού και άλλων σχολείων, η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ, που διοργάνωσαν συγκεντρώσεις συμπαράστασης έξω από τον χώρο των δικαστηρίων της πρώην Σχολής Ευελπίδων.

    Την ικανοποίησή της για την εξέλιξη της υπόθεσης αυτής εξέφρασε η υπουργός Παιδείας, Αννα Διαμαντοπούλου.

    «Η δικαίωση της Στέλλας Πρωτονοτάριου, μιας Δασκάλας με κεφαλαίο Δ είναι πιο επίκαιρη παρά ποτέ, μια και η συζήτηση για την ένταξη των παιδιών των μεταναστών στην ελληνική κοινωνία αποτελεί μια από τις προτεραιότητες της κυβέρνησης. Ο ρόλος των εκπαιδευτικών σε αυτή τη διαδικασία είναι καταλυτικός και η πολιτεία σήμερα είναι κοντά του» αναφέρει χαρακτηριστικά.

    Newsroom ΔΟΛ
    [http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1097806&lngDtrID=244]

  12. Άκερμος avatar
    Άκερμος 22/01/2010 22:36:22

    ΤΙ ΖΗΤΟΥΝ ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ

    Τι ζητούν οι Βούλγαροι στη Μακεδονία
    τι ζητούν οι βάρβαροι στα Ελληνικά χωριά
    Η σάλπιγξ κράζει στα όπλα και φωνάζει
    παιδιά σηκωθείτε για την ελευθεριά
    Όπλα μας εδώσανε όλμους και κανόνια,
    χτυπάτε τους Βουλγάρους τ' άτιμα σκυλιά
    το λέμε οι φαντάροι, το λέμε με καμάρι,
    μεγάλη Ελλάδα θέλουμε και Παύλο Βασιλιά.
    Έξω Βουλγαρία ούστ, Έξω Βουλγαρία ούστ.
    Θράκη και Μακεδονία δεν θα δείτε πια
    το λέμε οι φαντάροι, το λέμε με καμάρι.

  13. GEORGE avatar
    GEORGE 22/01/2010 23:55:21

    έτσι κι αλλιώς δεν έχουν και πολλή δουλειά.Τα οικονομικά τα ανέλαβε η ευρώπη ,τα σύνορα τα προστατεύει η Τουρκία,τα μπλόκα των αγροτών τα ανέλαβε η Βουλγαρία.Τι απέμεινε λοπόν;Να σώσουμε τον πλανήτη απ΄την κλιματική αλλαγή,να δώσουμε πατρίδα και ιθαγένεια στους λαθρομετανάστες και κάτι ψιλά,όπως η μεσογειάκή δίαιτα κτλ

  14. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2010 00:29:43

    Μια μετριότητα, ακόμη πιο μετριότητα και από την πραγματική μετριότητα δηλαδή. Θαυμάξτε πρωθυπουργό, που μπροστά του ο Μιχαήλ ο Ζ',ο Δούκας, πιο ικανός φαντάζει.

  15. trochalos avatar
    trochalos 23/01/2010 00:53:31

    Μην δείτε άνθρωπο να προκόψει.Ο Γιώργος είναι - 400 χρόνια μπροστά απο την εποχή του.Όσο για την σύσκεψη της διατροφής δεν μας είπες Φάκτορα ποιοι έλαβαν μέρος,ο Μαμαλάκης, ο Γκιλντης ή ο βραβευμένος Σεφ Έκτορας Μπορντόνι ή κάποιοι άλλοι από το νυστικό αρκούδι;

  16. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 23/01/2010 03:47:50

    Γιατι γκρινιαζετε κωλοφαρδοι Ελληνες (και Ελληνιδες)? Εχετε πρωθυπουργο εναν που ειναι γιος πρωθυπουργου και επισης εγγονος πρωθυπουργου και επι πλεον προεδρος - αρχηγος των απανταχου της γης ΣοσιαΛηστων. Ποιος αλλος λαος στον πλανητη εχει τετοια τυχη? Και τωρα συνεχιζετε να γκρινιαζετε και να δυσφορειτε γιατι αφου ελυσε και ρυθμισε κατα τον καλυτερο τροπο ολα τα προβληματα και τις εκκρεμοτητες που ειχε αφησει η προηγουμενη κυβερνηση, προσπαθει, κανοντας ακομη και ειδικη συσκεψη υπο την προεδρια του, για να μας ξαναφερει τη μεσογειακη διατροφη που εγκαταλειψαμε οι αφρονες και καναμε κατι κωλους και κοιλιες να... και κινδυνευουμε απο μυριες αρρωστιες, οπως μας προειδοποιουν οι επιστημονες. Αφρονες και αγνωμονες παντοτε ειμαστε, δυστυχως, εμεις οι Ελληνες.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2010 09:17:59

    αν το πρότυπο λιτής ζωής είναι ο καπνός για να κάνει αυτός και η παρέα του, οικογενειακή και επιχειρηματική την αρπαχτή της, δεν είσαι ami du peuple είσαι παροχέας οπίου. Το μεγαλύερο κακό είναι, κατά την γνώμη μου, οι χάντρες και τα καθρεφτάκια για το πόπολο. Η σύγχρονη εκδοχή του "don't worry, be happy" στο απώγειο των αντιδράσεων για το Βιετνάμ. Τώρα, ποιός ακριβώς οφελείται... θα δυσκολευτούμε να το καταλάβουμε. Κομματάκια του παζλ έχουν αρχίσει να γίνονται προφανή.

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2010 10:36:31

    μαζί σου... Δες newspeak γύρω σου...