#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2011 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος δεν μπορεί να γίνει Ανδρέας



Σεπτέμβριος του 1990, το ΠΑΣΟΚ ετοιμάζεται να εκλέξει νέο γραμματέα της Κ.Ε. Στο 2ο συνέδριο στο Πεντελικό της Κηφισιάς. Ο Ανδρέας έχει επιλέξει τον Άκη Τσοχατζόπουλο (χωρίς τα υποβρύχια τότε). Με τις γνωστές... δημοκρατικές διαδικασίες ο Ανδρέας Παπανδρέου ήθελε να επιβάλει τον εκλεκτό του χωρίς κανείς να τον αμφισβητήσει. Όμως, κάποιοι που έβλεπαν ότι δύει το άστρο του Ανδρέα, και λόγω της ασθένειάς του, σηκώνουν παντιέρα.

«Αν δεν βγει ο Άκης, διαλύω το ΠΑΣΟΚ και πάω για νέο κόμμα» φέρεται να δηλώνει ο Ανδρέας. Λέει επίσης: «Αυτή τη βδομάδα πέρασα δύσκολες στιγμές και δεν εννοώ την ανάρρωσή μου (η σύνοδος της Κ.Ε. είχε αναβληθεί λόγω εισαγωγής του στο νοσοκομείο). Βρέθηκα ενώπιον ενός ωμού εκβιασμού και αν χρειαστεί θα δώσω στοιχεία. Δεν πρόκειται να υποκύψω σε εκβιασμούς και απειλές δεν το έκανα όταν απειλούνταν η ζωή μου. Δέχομαι την πρόκληση. Η πρότασή μου για τη θέση του γραμματέα είναι ο Άκης Τσοχατζόπουλος».

Στην ψηφοφορία που ακολούθησε η πρότασή του συγκέντρωσε 71 ψήφους, ενώ υπέρ του Αυγερινού ψήφισαν 40. Ήταν ένα ακόμη δείγμα ότι ανεξαρτήτως του τι έκανε ο Ανδρέας όσο κυβερνούσε, όταν ήθελε κάτι το πετύχαινε και δεν υπέκυπτε σε εκβιασμούς.

Κάποιοι πολιτικοί άνδρες γεννιούνται με κότσια, αυτό είναι το σίγουρο.

Σήμερα, λοιπόν, ο Γιώργος Παπανδρέου βλέπει να χάνει το παιχνίδι στο κόμμα. Μπορεί να μην τον αμφισβητούν άμεσα αλλά όταν κάποιοι κάνουν “λευκή απεργία” και εμμέσως δεν συμφωνούν με την κυβερνητική γραμμή, ουσιαστικά του πάνε κόντρα. Και ο ίδιος άλλωστε πριν από μερικά 24ωρα είπε: “Θα προχωρήσω με όσους θέλουν”.

Οι αρχηγικές εμφανίσεις του Λοβέρδου και της Διαμαντοπούλου που εμμέσως τον πιέζουν να πάρει αποφάσεις, είτε για ανασχηματισμό είτε για εκλογές, ουσιαστικά στρώνουν στον Γ. Παπανδρέου το χαλί να κάνει ότι ανέβαλε μέχρι τώρα. Η σημερινή ημέρα θα είναι πολύ σημαντική αφού όλες οι πληροφορίες κάνουν λόγο για μια προσπάθεια του πρωθυπουργού να πάρει τα ηνία και πάλι. Θα θελήσει δηλαδή να γίνει για μια φορά έστω... Ανδρέας και να θέσει τα δικά του τελεσίγραφα.

Δεν αποκλείεται να πει “Ή είστε μαζί μου ή τα διαλύω όλα” προκειμένου να θέσει όλους προς των ευθυνών τους.

Ότι κι αν κάνει, όμως, φαίνεται ότι το παιχνίδι για το ΠΑΣΟΚ έχει χαθεί από τη στιγμή που χάθηκε η ευκαιρία να βγάλει τη χώρα από την οικονομική κρίση. Ότι κι αν κάνει τώρα ο κ. Παπανδρέου απλά θα επιτείνει το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου.

Και κάτι τελευταίο. Ηγέτης γεννιέσαι, δε γίνεσαι ξαφνικά και υπό πίεση.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. straydog avatar
    straydog 10/05/2011 10:39:36

    Δηλαδή το να μοιαζεις στον Ανδρεα Παπανδρεου αποτελει επιδιωξη ζωης
    και ιδανικο;Γιατι συντηρειτε εμμεσα τον μυθο του``μεγαλου ηγετη``Ανδρεα,
    αυτου του καραγκιοζη,που ξεκινησε και με συνεπεια ανεπτυξε την Ελλαδα
    που τωρα εχουμε μπροστα μας...

    • ttt avatar
      ttt @ straydog 10/05/2011 10:46:30

      +1000!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ straydog 10/05/2011 10:49:41

      +1000 !!!
      Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο.
      Ο Αντρέας κατέστρεψε την Ελλάδα. Αυτός εισήγαγε τη λογική τής ήσσονος προσπάθειας, αυτός μοίραζε τις ευρωπαϊκές επιδοτήσεις στους μπουζουκόβιους, αυτός αποβιομηχάνισε την Ελλάδα. Ο Αντρέας ήταν η καταστροφή μας. Η ιδεολογία του: ο απολυταρχικός, αυταρχικός, τριτοκοσμικός σοσιαλισμός τού Άσαντ, του Σαντάμ και του Καντάφι.

      Δεύτερος και καταϊδρωμένος, ο Σημίτης, ο οποίος θεμελίωσε τη νεοφιλελεύθερη λαίλαπα στην Ελλάδα, έκανε δηλαδή αυτό που προσπάθησε να κάνει ο Μητσοτάκης. Σημίτης και Μητσοτάκης έχουν ακριβώς την ίδια ιδεολογία: άκρατος νεοφιλελευθερισμός.

      Αν έχω ΤΡΟΜΕΡΑ πολύ θυμό για τον Καραμανλή τον νεότερο, είναι επειδή απογοήτευσε εκατομμύρια Ελλήνων που έβλεπαν στο πρόσωπό του τον πρωθυπουργό που θα καταφέρει να στήσει ένα ανάχωμα που θα προστατέψει την Ελλάδα από τα όρνεα που την κυβερνούσαν τα προηγούμενα χρόνια, και θα επανιδρύσει το κράτος. Δυστυχώς, ο Καραμανλής δεν κατάφερε να ελέγξει ούτε καν το ίδιο του το κόμμα, το οποίο από ό,τι φάνηκε, στελεχωνόταν από άρπαγες που ζήλευαν τα φαγοπότια των πρασινοφρουρών.

      Όσο για τον ΓΑΠ, αυτός απλώς δεν υπάρχει. Εξελέγη πρωθυπουργός χωρίς να το πολυθέλει, και αντί να χρειαστεί να πάρει καμμιά απόφαση, κρύφτηκε πίσω από το φουστάνι τού Ντομινίκ.

    • σκαθάρι avatar
      σκαθάρι @ straydog 10/05/2011 14:15:27

      για το ξεπεσμό της κοινωνίας μας έχει τεράστιες ευθύνες...

  2. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 10/05/2011 10:53:08

    +1000

  3. kiki avatar
    kiki 10/05/2011 11:02:33

    + 100000000.

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 10/05/2011 11:08:37

    +10^(+oo)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 10/05/2011 13:35:06

      Το + πήγαινε στους προλαλήσαντες που αποδόμησαν την κίβδηλη εικόνα του "μεγάλου" Ανδρέα.

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ TopGunZ 11/05/2011 01:39:31

        Και από 'μένα +1000.

  5. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 10/05/2011 11:15:38

    Αυτές οι αηδίες έφαγαν και τον Καραμανλή ,μαζί με τις επισκέψεις στα μακρονήσια.
    Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα υπεύθυνοι για το χάλι είναι τα δύο ιστορικά πρόσωπα της μεταπολίτευσης.
    Α. Κωνσταντίνος Καραμανλής που αναίρεσε την ιδεολογία μιας ολόκληρης παράταξης.
    Β. Ανδρέας Παπανδρέου που κρατικοποίησε το κόμμα του για να κυριαρχήσει.
    Όσο αυτό το συνοθήλευμα που ονομάζεται Ν.Δ. εξακολουθεί να έχει τον Α. Παπανδρέου σαν ίνδαλμα, και τον μεσαίο χώρο σαν στόχο η παρακμή δεν θα έχει πάτο.

    Όταν αυτοί οι παράγοντες εκλείψουν τότε θα πάρει τον ανήφορο ,για το καλό του τόπου και της κοινωνίας.
    Τότε όμως δεν θα λέγεται Ν.Δ.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ δημητρης μαλαμουλης 10/05/2011 11:39:09

      Ε, σαν να παραπάει να βάζεις τον Εθνάρχη Κωνσταντίνο Καραμανλή στο ίδιο επίπεδο με τον λαϊκιστή Ανδρέα Παπανδρέου.
      Κάπου τά χεις μπερδεμένα. Αλλιώς βρίσκεσαι σε λάθος κόμμα. Εκτός κι αν δε σου βγαίνει κι ετοιμάζεις "ηρωϊκή" έξοδο. Διότι ο Αντώνης Σαμαράς τις ιδεολογικές αρχές του ιδρυτή της παράταξης επικαιροποιημένες διακήρυξε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ δημητρης μαλαμουλης 10/05/2011 16:58:03

      Μάλλον τον Καραμανλή των νεότερο εννοεί. Αυτός είχε ένα ορισμένο φλέρτ με τον "ανδρεϊσμό", ως ιδεολογία.
      Ο πρεσβύτερος μετά το 1974, δεν νομίζω.

  6. Mind the GAP avatar
    Mind the GAP 10/05/2011 11:17:37

    Ατυχής ο τίτλος, ατυχέστερη η σύγκριση και ο παραλληλισμός. Εμείς που είμαστε στα 40+ μπορούμε και να γνωρίζουμε και να θυμόμαστε ότι ο Α.Γ.Π. ήταν με διαφορά ο χειρότερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης και σίγουρα μεταξύ των χειροτέρων κυβερνητών αυτής της χώρας. Μην ξεχνάμε άλλωστε, ότι η σημερινή κρίση είναι απότοκος των καταστρεπτικών πολιτικών του την οκταετία 1981-1989.

  7. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 10/05/2011 11:33:20

    Φθάσαμε στο σημείο να μας ενοχλεί που ένας καταφανώς ανίκανος, χωρίς οποιαδήποτε προσόντα, Πρωθυπουργός δεν μπορεί να γίνει τόσο επικίνδυνος όσο ο πατέρας του.

    Κρίμα για την πατρίδα μας.
    Κρίμα για τα παιδιά μας.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Γιάννης Καλαματιανός 10/05/2011 11:41:54

      Ίσως να είναι και σωστό το άρθρο. Ο ΑΓΠ ήταν ηγέτης και προσπάθησε πολύ και μεθοδευμένα για να πετύχει το σκοπό του: την απαξίωση της χώρας.
      Ο ΓΑΠ δεν έχει την ίδια στόφα, 20 χρόνια στον πολιτικό στίβο δεν τον κάνανε ηγέτη. Άρα μπορούμε να ελπίζουμε ότι... θα αποτύχει στο συγκεκριμένο σκοπό!

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 10/05/2011 11:41:11

    Το μόνο πλεονέκτημα του ΓΑΠ είναι ότι δεν είναι τόσο έξυπνος όσο ήταν ο ΑΓΠ. Φανταστείτε να ήταν, ε;

  9. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 10/05/2011 12:10:14

    "Και κάτι τελευταίο. Ηγέτης γεννιέσαι, δε γίνεσαι ξαφνικά και υπό πίεση"

    Ελπίζω να μην υπονοείς ως ηγέτη τον Αντρέα, διότι τις δικές του αμαρτίες πληρώνουμε τώρα!

    Ηγέτης είναι αυτός που βλέπει μπροστά, και δυστυχώς ο Αντρέας έβλεπε ( και τον ενδιέφερε) μόνο το "τώρα", άντε και κανένα μπούτι...

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/05/2011 12:47:07

    Γνωστικος γεννιεσαι δεν γινεσαι !!
    μη λετε τετοια και αγχωνεται η Αντα... δε θα τον αφησει να ξαναμπει σ αεροπλανο!!! θα μας μεινει εδω δεμενος !!

    ΠΠ

  11. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 10/05/2011 13:24:00

    Αγαπητέ Εύμηλε,
    Εσύ νομίζω ότι τα έχεις μπερδεμένα.
    Οσον με αφορά το κόμμα της "δεξιάς" κάπως διαφορετικά το έχω στο μυαλό μου.
    Τα κόμματα πέραν των άλλων έχουν και παιδευτική αποστολή, διδάσκουν δηλαδή συμπεριφορές και διαμορφώνουν νοοτροπίες.
    π.χ. τη νοοτροπία του "ας το για αργότερα" δεν την θεωρώ δεξιά νοοτροπία.
    π.χ. την ιδεολογική μούγκα από το 74 και δώθε και τα ενοχικά σύνδρομα ,που συνδυάστηκαν στη δεκαετία του 90 και με το πολιτικά ορθό ομοίως δεν την θεωρώ δεξιά νοοτροπία.
    Το ότι βρίσκομαι σε λάθος κόμμα είναι πιθανόν.
    Είναι όμως σίγουρο ότι εσύ βρίσκεσαι σε άλλη παράταξη.
    Και στο τέλος τέλος στη Νέα Δημοκρατία του Σουφλιά του Άρη, του Βαρβιτσιώτη και του Αντώναρου είναι σίγουρο ότι δεν θέλω να βρίσκομαι.
    Αναφορικά με τον Εθνάρχη ,δεν τον βάζω σε καμμία περίπτωση στην ίδια μοίρα με τον Ανδρέα.
    Είναι εξάλλου δύσκολο να συγκρίνω κάποιον με τον καταστροφέα της Ελλάδας.
    Κριτική και μάλιστα σκληρή ,νομίζω όμως ότι του αξίζει.

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 10/05/2011 14:07:45

    ο Γαπ ειναι αξιος παπανδρεου,,
    βγαζει φλας αριστερα,, και στριβει δεξια..
    αλλα αυτον ξερουμε,αυτον εμπιστευομαστε..

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 10/05/2011 15:58:02

    Rockefeller, Zεις! Εσύ, τους οδηγείς.

  14. nasos avatar
    nasos 10/05/2011 16:01:15

    στα χνάρια του πατέρα του βαδίζει και ο ΓΑΠ,καταρχήν έχει μαζέψει γύρω του ένα μάτσο αστείους τύπους,που το βασικό τους προσόν είναι η δουλοπρέπεια και η διαννοητική ανεπάρκεια(για να μην επισκιάζεται ο ΓΑΠ) και τους ονόμασε ''η νέα ηγετική ομάδα''
    τουτέστιν οι Παμπούκηδες και οι Γερουλάνοι είναι οι Άκηδες και οι Κατσιφάρες της νέας εποχής
    έπειτα,επικοινωνιακά,ακολουθεί καθαρά τακτικές Ανδρέα,τουτέστιν ακαάσχετη μπαλαφάρα,ανακοίνωση διαφόρων πρωτοβουλιών με πολλά ταρατατζούμ για να καλυφθούν οι επικοινωνιακές ανάγκες της στιγμής
    μεσσιανισμός(εγώ θα σώσω τη χώρα) μόνο που αυτό δεν του βγαίνει και πολύ λόγω έλλειψης χαρίσματος
    τέλως πάντων ο ΓΑΠ μπορεί να μην έχει την λάμψη και την ευφυία του μπαμπά,αλλά υπήρξε επιμελής μαθητής του και τον μιμείται αρκετά καλά

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/05/2011 16:55:55

    Όταν βλέπω δεξιούς να νοσταλγούν "τα κότσια του Ανδρέα" (για να μη πώ κάτι χειρότερο), ανακατεύομαι.
    Κάπως έτσι, όλοι μαζί, δεξιοί, κεντρώοι κι αριστροί "τσαμπουκαλεμένοι και άμυαλοι" κάνανε τη χώρα μας Ζουαζιλάνδη.
    Μαγκιά, πουσ*ιά και καραγκιοζλίκι ως υποκατάστατα κοινωνικών αρετών (φυσικά δεν είναι ούτε αρετές, ούτε κοινωνικές - εγωιστικές εγωιστικότατες είναι).

  16. kopritis avatar
    kopritis 10/05/2011 21:34:22

    Oi aristeroulides ta sinedria ta kanoun sto penteliko e? Tixaio?De nomizo!!

  17. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 11/05/2011 00:01:25

    Το γεγονός οτι ένας επικίνδυνος και καταστροφικός ηγέτης, όπως ο Ανδρέας εξακολουθεί και θεωρείται από πολλούς στη δύσμοιρη Ελλάδα ως πρότυπο πολιτικού, εξηγεί ευκρινώς γιατί φτάσαμε σε αυτό το σημείο έσχατης παρακμής. Κάθε λαός εχει τους ηγέτες που του αξίζουν . Μεταξύ των τριών Παπανδρέου, ο μεσαίος είναι μακράν ο χειρότερος.