26/05/2010 21:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος δεν ήταν υπουργός της κυβέρνησης Σημίτη;

Μετά την ομολογία Μαντέλη αποδεικνύεται ότι στον κόσμο της κυβέρνησης δεν  υπάρχει όριο.

Τα κυβερνητικά παπαγαλάκια προσπαθούν να βγουν όλα από το κάδρο της διαπλοκής με τη Siemens διαρρέοντας ότι τα λεφτά που πήρε ο Μαντέλης είναι δική του υπόθεση, είναι ατομική μίζα και δεν αφορά το ΠΑΣΟΚ

Δεν φταίει δηλαδή η κυβέρνηση Σημίτη που ένας υπουργός αποφάσισε να «λαδωθεί» για να μεγαλώσει τα παιδάκια του με ανέσεις και στα καλύτερα σχολεία. Άλλωστε και η... Ντούβλη το ίδιο δεν είπε όταν έκανε την τσόντα; «Για τα παιδιά μου το έκανα...».

Μα εδώ θα τρελαθούμε τελείως. Ο Μαντέλης δεν ήταν υπουργός αρμόδιος για θέματα επικοινωνιών όταν η γερμανική εταιρεία και οι ντόπιοι προμηθευτές του Δημοσίου έπαιρναν τις μεγάλες δουλειές και πλούτιζαν στις πλάτες του κόσμου;

Μήπως ο σημερινός πρωθυπουργός δεν ήταν υπουργός της κυβέρνησης Σημίτη όταν αυτή επικύρωνε τις συμφωνίες με Siemens;

Γιατί λοιπόν να βγουν όλοι από το κάδρο της διαπλοκής; Το ΠΑΣΟΚ δε φταίει για το γεγονός ότι πληρώσαμε χρυσάφι στους εθνικούς προμηθευτές;

Έτσι για να μην ξεχνάμε...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 26/05/2010 21:59:38

    Έλειπε στο εξωτερικό. Δεν ήξερε.

    • Asterix avatar
      Asterix @ Orestios 26/05/2010 23:07:06

      Είχε εξετάσεις.
      Διάβαζε Λούκι Λούκ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Asterix 27/05/2010 01:05:23

        Μάθαινε αλεξίπτωτο.

  2. μαρκος avatar
    μαρκος 26/05/2010 22:05:10

    Παίζουν αισχρά προκλητικά επιθετικά!
    Στην επίθεση όντας σοκάρουν και .....σκοράρουν!

    Όταν ξυπνήσει ο αντίπαλος λαός θα είναι άραγε το σκορ αναστρέψιμο;
    Με άλλα λόγια, θα έχουν πάρει και τα τωρινά δανικά και ποιος τους είδε;;

    -πιθανόν ....πιθανότατα...

    • Tassos Karras avatar
      Tassos Karras @ μαρκος 27/05/2010 09:43:42

      Έχεισ δίκαιο φίλε αθτό νομίζω και εγώ θα πάρουν το ζεστό χρήμα και ότι άλλο προλάβουν και θα την κάνουν νύχτα. Θα πουλήσουν ότι άλλο έχουν στο ΜΕΝΟΥ τους to their friends and will leave night..

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/05/2010 22:07:29

    Αλήθεια ο κύριος Παπακωνσταντίνου που ήταν επί εποχής Σημίτη;

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Ο Ιθαγενής 26/05/2010 22:33:24

      Συμβουλος πληροφορικής του Σημίτη με γραφείο στο Μαξίμου, Γενικός Γραμματέας για την κοινωνία της πληροφορίας, μέλος του ΔΣ του ΟΤΕ και ενας θεός ξέρει που αλλού. Το θέμα ομως δεν είναι οι πολλές και υψηλές θέσεις του αλλα απο που προέκυψε.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 26/05/2010 22:36:28

        Ακριβώς.

      • Lewnidas avatar
        Lewnidas @ neos agrotis 27/05/2010 08:38:49

        ουτε αυτος ηξερε για τις μιζες...........ελειπε σε ταξιδια.

  4. Θέμας Αναμασιάδης avatar
    Θέμας Αναμασιάδης 26/05/2010 22:16:50

    Αν το καλοσκεφτεί κανείς ο Γιώργος είναι τα τελευταία 20 χρόνια ο άνθρωπος πισω από την κουρτίνα.Ήταν αυτός που πίεσε τον πατέρα του στο Ωνάσειο να παραιτηθεί, ήταν αυτός που πήρε το δαχτυλίδι απο τον Σήμιτη το 2004. Είναι σαν τους τύπους στα νουάρ φίλμ που είναι πάντα παρων στα γεγονότα, κρυμμένοι πίσω από μια κουρτίνα.Ήταν παρών σε όλες τις πολιτικές εξελίξεις.Οπότε το ότι δεν ήξερε είναι αστείο.

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ Θέμας Αναμασιάδης 26/05/2010 22:21:20

      Καλά, το ψευδώνυμό σας είναι ΑΠΑΙΧΤΟ!!! Φοβερά ευρηματικό!!!

    • socrates avatar
      socrates @ Θέμας Αναμασιάδης 26/05/2010 22:31:56

      Σαν τον Κάιζερ Σόζα στο "Συνήθεις Ύποπτοι" με τον Κέβιν Σπέϊσυ;
      Δεν το νομίζω φίλε μου.
      Μάλλον σαν πρόθυμος ηλίθιος μοιάζει.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Θέμας Αναμασιάδης 26/05/2010 22:44:50

      Στον Ανδρέα, ποιός είπε στο Ωνάσειο τότε, ότι θα αναλάβει ο Σημίτης;

    • Γιαννης avatar
      Γιαννης @ Θέμας Αναμασιάδης 27/05/2010 14:02:31

      Like Cancerman!!!!!!

  5. χασοσκοπος avatar
    χασοσκοπος 26/05/2010 22:19:51

    ναι αλλα πριν τοσα χρονια τα ελληνικα του ηταν ακομα πιο φτωχα κ δν καταλαβαινε το παιντι

  6. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 26/05/2010 22:38:18

    Ο Μακης Γιαμπαζολιας κατεθεσε μηνυσι για να μην το σκαση ο Μαντελης.

    • Θέμας Αναμασιάδης avatar
      Θέμας Αναμασιάδης @ Κ.Τ. 26/05/2010 23:17:59

      Και ο υφιστάμενος του αυτήν την ώρα στο ΕΞΤΡΑ 3 το χαβά του.Κάνει επίθεση στον Καραμανλή ενώ πρώτο θέμα είναι ο Μαντέλης!!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Θέμας Αναμασιάδης 27/05/2010 01:41:01

        Σκάκι παίζουνε..ο ένας με τα άσπρα κι ο άλλος με τα μαύρα.
        Τα άσπρα κυνηγάνε τον παροπλισμένο Μαντέλη και τα μαύρα συνεχίζουν την χυδαία επίθεση, με όποια αφορμή τύχει, εναντίον του ΚΚ.

        Η σκακιέρα τους, όμως, σε ποιόν ανήκει;

  7. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 26/05/2010 23:01:26

    «Άφες τους νεκρούς θάψαι τους εαυτών νεκρούς» είπε ο Χριστός (Ματθαίος 8/η: 22)

    ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ ΕΞΟΡΓΙΖΕΣΤΕ; ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο κ. ΜΑΝΤΕΛΗΣ;
    ΜΙΑ ΧΟΡΗΓΙΑ ΗΤΑΝ!!! ΔΩΡΟΔΟΚΙΑ ΕΙΠΑΤΕ; ΠΙΠΕΡΙ ΘΑ ΣΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΘΕΣΗ κ.τ.λ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΕΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥ ΕΚΣΥΓΡΟΝΙΣΜΟΥ .... ΑΝ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΛΑΒΑ ΧΟΡΗΓΙΑ 200.000 € ΘΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....

  8. BlueSky avatar
    BlueSky 26/05/2010 23:45:40

    O jeffrey έκανε φροντιστήρια, για το πως θα βάλει μια ολόκληρη χώρα στη διαδικασία καταστροφής και πτώχευσης. Μέσα σε 7 μήνες διέλυσε τα πάντα, μας έκοψε τα λεφτά χρόνιων προσπαθειών και αγώνων και συνεχίζει να κατηγορεί τη ΝΔ. Ακατάλληλε...................... .
    Μήπως το αίτημα για εθνικές εκλογές θα πρέπει να γίνει πιο δυνατό στη συνείδηση του έλληνα. Οι έλληνες πρέπει να αποφασίζουν για την Ελλάδα και όχι οι μη έλληνες.
    Επίσης τι έγινε με τη μίζα των υποβρυχίων, σε ποιον υπουργό κατατέθηκαν τα 96 μύρια, τα υπόλοιπα 10 μυριάκια μαρκάκια ποιός τα φαγε, εκτός από την κατάθεση του Τσουκάτου στο πασοκικό ταμείο. Άντε πασοκοκλέφτες ξηλωθείτε. Αναρωτιέμαι ποιός έλληνας θα ψηφίσει ξανά πασοκ. Ελπίζω ότι ο ελληνικός λαός δεν είναι πλέον μαζοχιστής.
    Κλέφτες...............

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ BlueSky 27/05/2010 08:39:56

      πραγματικα ποιος θα ξαναψηφισει πασοκ? ποιοι ειναι αυτοι το 25% που βγαζουν οι δημοσκοπησεις?

  9. BlueSky avatar
    BlueSky 26/05/2010 23:49:41

    Ρε παιδιά τι έπαθε ο Τόλης;; Πιστεύω ότι η πρώην κυρία υπουργός και ελληνίδα σταρ, θα πρέπει να αποσυρθεί από την ελληνική πολιτική σκηνή για να φροντίσει την υγεία του αντρούλη της....................

    Δεν συμφωνείτε;;;;;;;;;;;;;

  10. pizza avatar
    pizza 27/05/2010 06:24:18

    Αμαρτησα για το παιδι μου

  11. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 27/05/2010 09:27:49

    και ο ΓΑΠ ηταν συνυπουργος του μαντελη και των ακη -γιαννου και ο ΑΝΤΩΝΗΣ των βουλγαρακη,σουφλια,μητσοτακη..καναν και οι δυο τους παρεα με περιεργως πλουτισμένους συναδερφους τους..χωρις αυτο να σημαίνει οτι και οι ιδιοι τα αρπάζαν

    • JOHN avatar
      JOHN @ CRAZY DOCTOR 27/05/2010 18:47:48

      Τιποτε δεν καταλαβαιναν τι γινονταν γυρω τους?Αφελεις ηταν η συνενοχοι?Παντως και στις δυο περιπτωσεις επιζημιοι.

  12. socrates avatar
    socrates 27/05/2010 09:35:43

    Γιώργος Παπανδρέου, ο πρωθυπουργός που δουλεύει μόνο με τη RAM.
    Δεν έχει σκληρό δίσκο, γι' αυτό όταν "σβήνει" για να κοιμηθεί το βράδυ, αναγκάζεται την επόμενη μέρα να bootάρει πάλι από την αρχή.
    Γι' αυτό δεν θυμάται τίποτε ο μπαγάσας!
    Τα ξέχασε όλα, δεν υπάρχει τίποτε στη μνήμη.
    Από το 1974 έχει συμμετάσχει σε εκατοντάδες υπουργικά συμβούλια αλλά δεν θυμάται τίποτε.
    30 χρόνια βουλευτής δεν είδε, δεν άκουσε, δεν υποψιάστηκε, δεν ρώτησε τίποτε για κανένα "σύντροφό" του.
    Πλήρες κενό, blank.
    Δεν θυμάται και δεν ήξερε τίποτε, ο κακομοίρης ούτε για το μαντέλη, ούτε για τον τσουκάτο, ούτε για τα 5 δισ πλαστά τιμολόγια του ΥΠΕΞ, ούτε για το χρηματιστήριο και τον παπαντωνίου, ούτε για τον παπακωνσταντίνου και τον ΟΤΕ, ούτε για το λαλιώτη και τα δημόσια έργα, ούτε για τις 220 ΜΚΟ του ΥΠΕΞ, τίποτε.
    Τώρα τελευταία μάς λέει ότι δεν ήξερε ούτε για την παγκόσμια κρίση, ούτε για το χρέος και το έλλειμμα, ούτε για τον προβόπουλο, ούτε για την Γκερέκου, ούτε για το Τ+10, ούτε για της παναγιάς τα μάτια.
    Ιδιαίτερα τυχαίνει να μην θυμάται τις προεκλογικές του "δεσμεύσεις".
    ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ.
    Όμως, ο κ. πρωθυπουργός θα έπρεπε να ξέρει ότι η RAM είναι RAM αλλά ο σκληρός δίσκος είναι σκληρός δίσκος.
    Μήπως θα έπρεπε να αγοράσει ένα σκληρό δίσκο για να φρεσκάρει λιγάκι τη μνήμη του;
    Εμείς πάντως πήραμε.
    Και μάλιστα δουλεύει ρολόϊ.

  13. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 27/05/2010 09:53:11

    585P2P383048 O ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ. ΓΙΑ ΨΑΞΤΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΡΙΚΟ Π.Χ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ Ε9 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

  14. nik avatar
    nik 27/05/2010 10:00:46

    Που εισαι ρε αντρέα να δεις τον γιο σου πως κατάντησε την χωρα και το σοσιαλιστικό σου κίνημα. Από το: εξω απο την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ στο μεσα στο ΔΝΤ. Η ιστορία τελικά είναι πολύ σκληρή για κάποιους ανθρώπους. Αλλωστε ολη η οικογένεια παπανδρέου μόνο με εθνικές καταστροφές έχει συνδεθει ιστορικά. Από τον εμφύλιο που προκάλεσε ο παππούς, στην διάλυση και στην διαφθορά του κράτους που προκάλεσε ο μπαμπάς στην χρεωκοπία και στην ελλειψη εθνικής κυριαρχίας του γιού. Τιμωρεί σκληρά η ιστορία και μαζί της τιμωρεί και την εθνική υποκρισία και αμορφωσιά. Η ελλάδα στους ελληνες - αχ μωρή ιστορία γιατί τιμωρείς τοσο σκληρά?

  15. Νίκος avatar
    Νίκος 27/05/2010 11:15:26

    Ο ΓΚΑΠ εχει το ελαφρυντικο της αγνοιας της Ελληνικης. Ετσδι, δεν καταλαβαινε τι ελεγαν οι "συντροφοι" του.

    Αχα! Συν-Τροφη. Συντρεφονταν τα πουλακια μου. Αντιλαμαβανεστε γιατι θαβουν τα εθνικα και τα απεμπολουν. Διοτι ΧΡΩΣΤΟΥΝ.

  16. Γιαννης avatar
    Γιαννης 27/05/2010 14:05:39

    Φακτορα ποιος ειναι ο οικογενειακος φιλος του Γ.Α.Παπανδρεου που μπαινωβγαινε στο υπουργειο εξωτερικων(οταν ηταν υπουργος ο ΓΑΠ) και εχει σχεση με την τεχνολογεια των πυραυλων patriot???

  17. Βασίλης avatar
    Βασίλης 27/05/2010 14:25:34

    Όποιος από τους πολιτικούς έχει βάλει το δάκτυλο στο μέλι είναι κλέφτης. Πιστεύω ότι λίγο πολύ το έχουν βάλει! Όποιος δεν το έχει βάλει και δεν τους καταγγέλει είναι ένας σιωπηλός συνένοχος. Όποιος λέι ότι δεν το έχει βάλει και καταγγέλει αυτούς που το έχουν βάλει, μάλλον είναι από τους πιο μεγάλους κλέφτες.

    Ο Γιωργάκης για όσους έχουν κοντή μνήμη ήταν μέλος όλων των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ και δεν μίλησε ποτέ. Άρα είναι ένας σιωπηλός συνένοχος.

    Το σοβαρότερο από όλα είναι ότι μετά την παράδοση του Οτσαλάν στους Τούρκους από το Σημίτη και το μεγάλο τραγουδιστή, το 1999, έγινε ΥΠΕΞ για 6 χρόνια. Συμμετείχε λοιπόν σε όλα τα ΚΥΣΕΑ και συμφώνησε και έβαλε την υπογραφή του κάτω από όλα τα μεγάλα εξοπλιστικά προγράμματα των κυβερνήσεων Σημίτη (υποβρύχια- αυτά που γέρνουν, άρματα, αεροσκάφη, ελικόπτερα, εναέρια ραντάρ κα), που αποδείκτηκαν όλα προβληματικά, βαρύνονται με μεγάλες καθυστερήσεις και υπέρογκες μίζες. Ο Γιωργάκης ούτε για αυτά γνώριζει κάτι. Την υπογραφή του που την έβαζε;

    Αυτό το παιδί τελικά μάλλον ανήκει στα άτομα ειδικών ικανοτήτων. Θα λάβει μήπως μέρος και στους αγώνες των σπέσιαλς ολίμπικς;

    Το σοβαρότερο ζήτημα όμως είναι η δικαιοσύνη, η οποία πέρα από τυφλή, αποδεικνύεται ότι στην Ελλάδα είναι και κουφή και αναλφάβητη και ανάπηρη από τα δύο πόδια και μάλλον έχει και πρόβλημα αντανακλαστικών. Ο εισαγγελέας, μετά την κατάθεση Μαντέλη δεν μπορούσε να ασκήσει αμέσως δίωξη στον εν λόγω κύριο έτσι για τη τιμή της δικαιοσύνης;

  18. δημητρης avatar
    δημητρης 27/05/2010 15:51:19

    τον λουκυ - λουκ τον διαβαζε στα αγγλικα βεβαιως και βεβαιως.

  19. diasapollon avatar
    diasapollon 27/05/2010 17:54:59

    Ο ΓΑΠ δεν έχει σχέση με καμμία Ελληνική κυβέρνηση γιατί είναι Ελλην της διασποράς και δεν ξέρει καλά την γλώσσα,οπότε δεν καταλάβαινε τι έλεγαν στο υπουργικό συμβούλιο.Τι να κάνουμε τον έφαγαν οι εξορίες του παππού του και του πατέρα του στην Γυάρο και στην Μακρόνησο.