#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2010 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος βάζει υπερυπουργό για να κάνει διακοπές όλο το χρόνο;



Στη δημιουργία υπερυπουργείου το οποίο θα συντονίζει το κυβερνητικό έργο, θα έχει έδρα το Μέγαρο Μαξίμου και θα κατοχυρωθεί θεσμικά με την ονομασία του υπουργείο Προεδρίας, προχωρά ο πρωθυπουργός, σύμφωνα με σημερινά ρεπορτάζ που επιβεβαίωσε και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος

Ο υπερυπουργός θα αναλάβει πολύ σημαντικό ρόλο και θα ελέγχει και θα επιτηρεί τα πάντα. Θα είναι δηλαδή ένας δεύτερος πρωθυπουργός παρά το πρωθυπουργώ από τον οποίο θα περνούν όλες οι κυβερνητικές αποφάσεις.

Αν θα ήθελε κάποιος να σχολιάσει αυτή την κίνηση του Γ. Παπανδρέου θα μπορούσε να πει πολλά, όπως για παράδειγμα γιατί να υπάρξει ένας υπερυπουργός όταν υπάρχει ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης. Μήπως πρόκειται για “καπέλο” στον Θ. Πάγκαλο; Μήπως δεν είναι ευχαριστημένοι μαζί του και του το δείχνουν εμμέσως;

Το γεγονός και μόνο ότι θέλει να φτιάξει το υπερυπουργείο ο πρωθυπουργός είναι ομολογία ότι κάτι δεν πάει καλά στην κυβέρνηση και πρέπει να βρεθεί κάποιος να κρατάει τα χαλινάρια ή να ελέγχει το τιμόνι διότι θα βουλιάξουν αύτανδροι.

Επίσης, το πρόβλημα της κυβέρνηση είναι μόνο ο συντονισμός και τα πρόσωπα; Δεν είναι η ίδια η πολιτική που εφαρμόζεται και δεν λέει να “χωνευτεί” από τον κόσμο; Κι εν πάση περιπτώση, δεν αλλάζει ο Μανωλιός αν βάλει τα ρούχα του αλλιώς. Είτε με αντιπρόεδρο είτε με συντονιστή το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε.

Υπάρχει και το σατανικό σχέδιο του Γ. Παπανδρέου να έχει μόνιμο αντικαταστάτη του για να κάνει διακοπές όλο το χρόνο...

Πάντως, για τη θέση αυτή προαλείφονται οι Γ. Ραγκούσης και Χ. Παμπούκης ενώ φαίνεται να έχει κλειδώσει η μετακίνηση Χρυσοχοϊδη στο υπουργείο Οικονομικών.

Το κλίμα πάντως μέσα στο οποίο επιχειρείται ο ανασχηματισμός περιγράφεται απο κάτι που διαβάσαμε: Η κ. Φ. Γεννηματά βάζει λέει όρο το υπουργείο Υγείας για να δεχθεί να κατεβεί για περιφερειάρχης Αττικής, η δήμαρχος Αθηναίων. Τόσο σίγουρο το έχουν δηλαδή οτι θα κερδίσουν τις επερχόμενες εκλογές

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Τζαμπανάκης avatar
    Γιώργος Τζαμπανάκης 23/08/2010 16:28:40

    Υπάρχει ήδη αυτό το υπουργείο, συνήθως το αποκαλούμε «τρόικα».

  2. Κικη avatar
    Κικη 23/08/2010 17:07:07

    Αρα και επισημως πρωθυπουργευων,αρα γιατι να του πληρωνουμε τις διακοπες,αφου δεν θα κανει τιποτα ,απλως διακοπες.
    Ο Σκιοπα θα ειναι ο υπερυπουργος,η επιτροπος της τροικας,.
    Λοιπον απλα εχουμε συνταγματικη εκτροπη,ειμαστε σε κατοχικο καθεστως,και πρεπει να αντισταθουμε,παει και τελειωσε.Σε λιγο και στρατο κατοχης,εκτος απο τους κουστουμακηδες,υπαλληλους της τροικας,που ειναι οι επιτροποι εφαρμογης των κατοχικων νομων.
    Προς ΝΔ δεν υπαρχει χρονος μεχρι τις εκλογες,του γελοιου Καλλικρατη,παρτε θεση νωριτερα ξεκαθαρα κατα του Μνημοσυνου,και της κατοχικης κυβερνησης,αλλιως θα ψαχνετε την ψηφο σας και εσεις.

  3. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 23/08/2010 17:08:17

    σωστος

  4. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 23/08/2010 17:39:53

    Σαν να λέει εγώ θα συνεχίζω στο ίδιο έργο, ας βάλουμε έναν υπερυπουργό να με καλύπτει.

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ Σολιαληστής 23/08/2010 17:40:46

      Εγώ απλά μαριονέτα, παρίσταμαι και χαιρετώ και σας έχω γραμμένους.

      ΠΑΣΟΚ δύναμη ευθύνης και προοπτικής.

  5. δημητρης avatar
    δημητρης 23/08/2010 18:27:16

    Οπωσδηποτε δεν υπαρχει αρκετος χρονος μεχρι τον Καλλικρατη για τον Αντωνακη (το αντιστοιχο του Γιωργακη;).
    ολοκληρη ΝΔ ασχολειται με δετεροτριτευοντα θεματα και δεν μιλαει καθαρο λογο ουτε περνει ξεκαθαρη θεση στα ζητηματα που σκοτωνουν τον ελληνικο Λαο.
    Τι νομιζει η ΝΔ;
    Οτι καθαρισε με το να διαγραψει μερικα λαμογια και να διωξει την Δρακουμελ;

    ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΞΕΙΣ ΑΦΙΞΕΙΣ ΟΥΚ ΕΝ..... ΤΗ ΚΑΛΠΕΙ ΘΝΗΞΕΙΣ!

    Αντε γιατι μας τελειωσαν ολα.

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 23/08/2010 18:32:22

    "παρά το πρωθυπουργό..."!!!!!

    Η δοτικη γραφεται με ωμεγα φιλοι και περισπάται(τι λεμε τωρα). Το προοδευταριο μας ευνουχισε, και γλωσσικα.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 23/08/2010 18:37:31

    "εν πάση περιπτώση..."!!!!!

    Ο Χρυσοχοϊδης στο οικονομικών; είναι οικονομολόγος; ;;;;;;;;;;;;;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Νίκος 23/08/2010 18:45:15

      τι να τον κανει η τροικα τον οικονομολογο
      monteur χρειαζεται, εφαρμοστη του μνημονιου

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Νίκος 23/08/2010 21:11:51

      κι ο σκανδαλ στο προπο....ήμαρτον!

  8. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 23/08/2010 19:20:30

    Αρκεί μόνον να μην βγεί η Νέα Δημοκρατία στον επικείμενο ανασχηματισμό με δηλώσεις "καλής" - χαζής - πίστης και δώσει άφεση αμαρτιών γιά το μέχρι τώρα κομφούζιο και δεύτερες ευκαιρίες, τάχα να διορθωθεί η κυβέρνηση κ.λ.π.
    Δημήτρης Κοκκαλάκης.

  9. papariaris avatar
    papariaris 24/08/2010 08:50:10

    Kevin Featherstone, καθηγητής Σύγχρονων Ελληνικών Σπουδών στην Έδρα «Ελευθέριος Βενιζέλος» και διευθυντής του Ελληνικού Παρατηρητηρίου του London School of Economics.
    Richard Parker, λέκτορας Δημόσιας Πολιτικής, Σχόλη Διακυβέρνησης, Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ
    Roger Wilkins, γενικός γραμματέας της Γενικής Εισαγγελίας της Κυβέρνησης της Αυστραλίας, ειδικός σύμβουλος του Αυστραλού πρωθυπουργού, Kevin Rudd.
    Leif Pagrotsky, βουλευτής, πρώην υπουργός Βιομηχανίας και Εμπορίου, Σουηδία.
    Jeoff Mulgan, τ. επικεφαλής Στρατηγικού Σχεδιασμού, γραφείου πρωθυπουργού, Ηνωμένο Βασίλειο.

    Ασφαλώς η χολή θα μπει αμέσως στο αυλάκι και ευτυχώς οι άνθρωποι δεν ξέρουν ελληνικά. Μπορεί να μην έχουν γραφτεί ακόμα, αλλά όλοι μπορούμε να φανταστούμε τα σχόλια για τους «ξένους που δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα». Επίσης είναι σαν να βλέπω σε view master προβεβλημένους υπουργούς να δειπνούν με δημοσιογράφους στο Πάρκο Ελευθερίας. Διατυπώνουν ειρωνικά σχόλια και συνάμα καθαρίζουν με οδοντογλυφίδα την οδοντοστοιχία, προσέχοντας μη λεκιάσουν το λευκό πουκάμισο με το μονόγραμμα. Είναι και η τρόικα. Στο τέλος κάποιος θα τους προσθέσει όλους μαζί και θα φωνάξει ότι η χώρα διοικείται πλέον από ξένους. Και που είναι το πρόβλημα σε αυτό;

  10. cornelsen avatar
    cornelsen 24/08/2010 08:58:27

    Ο ΓΑΠ έναν ρόλο έχει για τον εαυτό του: διεθνής πολιτικός παράγοντας. Ως αρχηγός τής Σοσιαληστικής Διεθνούς και πρωθυπουργός τής Ελλάδας να πηγαινοέρχεται σε ταξίδια και να λύνει τα προβλήματα τής περιοχής μας -τουλάχιστον, αν όχι και ευρύτερα-, κατά τα συμφέροντα των αφεντικών του. Γι' αυτό και ανέθεσε στο ΔΝΤ την διοίκηση τής χώρας.