#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2010 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος βάζει τώρα μπροστά και τα ελληνοτουρκικά



Σύμφωνα με ανταπόκριση της σημερινής Stuttgarter Zeitung από την Αθήνα ο Γιώργος Παπανδρέου αφού έλυσε τα οικονομικά προβλήματα της χώρας βάζει τώρα ως πρώτη προτεραιότητα του τα ελληνοτουρκικά !!!. Καταλαβαίνετε λοιπόν τι έχει να γίνει. Αλλά διαβάστε το άρθρο της εφημερίδας:

Ο Παπανδρέου έχει ανάγκη τώρα κάθε επιτυχία. Επιστρέφοντας χθες τα ξημερώματα από την Ουάσινγκτον, ήρθε αντιμέτωπος με την πιεστική πραγματικότητα της Ελλάδας. Μία χώρα στη δίνη των χρεών, ευρισκόμενη σε παράλυση εξαιτίας των απεργιών και των διαδηλώσεων.

Ωστόσο, δεν έχει πληγεί μόνο η αξιοπιστία της χώρας στις διεθνείς χρηματαγορές αλλά και η πολιτική αξιοπιστία, καθώς η χώρα επί σειρά ετών προσπαθούσε να αποκρύψει την οικονομική αθλιότητα με ψευδή στοιχεία.

Οι επισκέψεις του Έλληνα πρωθυπουργού στο Λουξεμβούργο, στο Παρίσι, στο Βερολίνο και στην Ουάσινγκτον είχαν σαν κύριο θέμα τη δημοσιονομική κρίση. Ο Παπανδρέου θέλει τώρα να αφοσιωθεί στο αγαπημένο του θέμα που είναι η διπλωματία, λέγεται από τους κύκλους του πρωθυπουργού, ο οποίος ασκεί επίσης το λειτούργημα του Υπουργού Εξωτερικών. Πάνω-πάνω στην ατζέντα είναι οι σχέσεις με τον «προαιώνιο» εχθρό, την Τουρκία. Ήδη τις επόμενες εβδομάδες αναμένεται να επισκεφθεί ο τούρκος πρωθυπουργός την ελληνική πρωτεύουσα.

Η σχέση Ελλάδας–Τουρκίας έχει περάσει μεν περάσει σε μία φάση αποκλιμάκωσης μετά τις πρωτοβουλίες Παπανδρέου τα χρονια 1999-2004. Επίσης το εμπόριο μεταξύ των δύο χωρών έχει αυξηθεί σημαντικά. Ωστόσο, κάποια θέματα παραμένουν αγκάθια. Σε αυτά περιλαμβάνεται το θέμα των κυριαρχικών δικαιωμάτων στο Αιγαίο και το θέμα της στρατικοποίησης των ελληνικών νησιών του ανατολικού Αιγαίου, όπως επίσης και το Κυπριακό, το οποίο άν δεν λυθεί δεν θα μπορέσει να υπάρξει μία πραγματική προσέγγιση ανάμεσα στις δύο χώρες.

Οι προϋποθέσεις για πρόοδο στις σχέσεις των δύο χωρών είναι τώρα καλύτερες από ποτέ. Ο τούρκος πρωθυπουργού γνωρίζει ότι το Κυπριακό αποτελεί το μεγαλύτερο εμπόδιο στην ενταξιακή πορεία της χώρας του στην ΕΕ. Ωστόσο ο Ερντογάν φαίνεται να κερδίζει έδαφος απέναντι στους στρατιωτικούς. Δεν είναι σίγουρα σύμπτωση ο υπαινιγμός για την απόσυρση του στρατού από την Κύπρο, που κατέχει το βόρειο τμήμα του νησιού από το 1974.

Και ο Γιώργος Παπανδρέου έχει λόγους να προωθεί τη διαδικασία προσέγγισης. Οι χρόνιες εντάσεις με την Τουρκία αποτελούν την αιτία των αυξημένων δαπανών για εξοπλισμούς, που με τη σειρά τους είναι συνυπεύθυνοι για τη σημερινή δημοσιονομική κρίση. Εάν εκλείψει η «τουρκική απειλή», λένε οι ειδικοί, η Ελλάδα θα εξοικονομούσε πολλά δισ. Ευρώ από τους εξοπλισμούς. Χρήματα που χρειάζεται επειγόντως ο Έλληνας Υπουργός Οικονομικών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostasxan avatar
    kostasxan 14/03/2010 15:51:23

    Ηλιθιότητα, άγνοια κινδύνου ή... με πολλά χρέη;
    Η απορία τίθεται εύλογα, επειδή προφανώς ο κύριος Παπανδρέου τρέχει να προλάβει κάτι, χωρίς να μας λέει τι είναι αυτό...
    Αναρωτιέμαι αν στις τελευταίες εκλογές πήρε την ψήφο των ελλήνων για να λύσει εθνικά ζητήματα που απαιτούν (αν μη τι άλλο) προετοιμασίες χρόνων και όχι "διαβουλεύσεις" με τους συμβούλους του.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ kostasxan 14/03/2010 19:40:23

      Διόρθωση>

      ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ που είναι πληρωμένα με μεταχρονολογημένες επιταγές! Δηλαδή τα θέματα έχουν ΗΔΗ ΚΛΕΙΣΕΙ!

  2. anonymous avatar
    anonymous 14/03/2010 16:11:32

    Δεν γνωριζω ποιος διακινει αισιοδοξα σεναρια, αλλα στο Βημα που δεν θα ισχυριζοταν καποιος οτι ειναι αντικυβερνητικο, αλλα γραφει σημερα:

    Εφιαλτικη Υπεροπλια των Τουρκων στο Αιγαιο

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=319978

    • Σαος avatar
      Σαος @ anonymous 14/03/2010 17:33:26

      Ίσως για να δικαιολογήσουν τυχόν υποχωρήσεις στο μέλλον.

    • τάρας μπούλμπα avatar
      τάρας μπούλμπα @ anonymous 14/03/2010 18:16:37

      ή τυχόν αγορά μαχητικών αεροσκαφών εν μέσω οικονομικής κρίσης..

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ anonymous 14/03/2010 19:41:48

      Aste to paei gia kleisimo etsi ki alloiws.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ anonymous 14/03/2010 19:41:58

      Ο τάρας μπούλμπα έχει δίκιο.

      Για να γίνει ΝΟΜΙΜΟ το μεγάλο φαγοπότι!!! Ούτως ή αλλιώς η Τουρκία είναι η πέμπτη στρατιωτική δύναμη στο κόσμο. Οι στρατηγολί εκεί κάνουν μπιζνες. Οι στρατηγοί στην Ελλάδα είναι με κομμένα α-----α από τους πολιτικούς.

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 14/03/2010 16:33:59

    Ερε τι έχουμε να δούμε.

  4. Μέτοικος avatar
    Μέτοικος 14/03/2010 17:03:02

    Αρθρα σαν αυτα πού διακινούν τα ΒΗΜΑτα (βλ.Εφιαλτικη Υπεροπλια των Τουρκων στο Αιγαιο), και άλλοι παραδοσιακοί υπερήφανοι εθνοαδιάφοροι, (άθελα τους ίσως ), εντασσονται σε ευρεως φασματος ψυχολογικές επιχειρήσεις σε βάρος της ελλάδας. Θύματά τους είναι όσοι σκεπτόμενοι διαβάζουν ακόμα εφημερίδες. Αποτελούν απλή, στατική παραθεση αριθμών που δημιουργούν εντυπώσεις. Η Ελλάδα πρέπει να κανει εσαεί εξοπλισμούς πρώτα γιατί χρειάζεται και ύστερα γιά οικονομικούς και βιομηχανικούς λόγους, γιά εξαγωγές και ευρύτερο διεθνές στάτους. Αν αυτό ενοχλεί τα συνασπιστήρια και λοιπούς δεξιοπροοδευτικούς τόσο το χειρότερο...

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/03/2010 17:14:15

    'Και ο Γιώργος Παπανδρέου έχει λόγους να προωθεί τη διαδικασία προσέγγισης'

    Aν δεν προσεγγίσει το θύμα το θύτη ποιος θα το κάνει; Τον βιαστή πρέπει να τον αντιμετωπίζεις με κατανόηση και υποχωρητικότητα.
    Αυτά για όσους νομίζανε ότι η κυβέρνηση δεν έχει σχέδιο. Και όπως λένε και οι Αμερικανοί:
    you ain't seen nothing yet.

  6. man8os avatar
    man8os 14/03/2010 17:33:29

    ΩΧΩΧΩΧΩΧ...

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 14/03/2010 17:37:20

    Οι νεοταξιτες του ΠΑΣΟΚ επι μηνες οχι μονο δεν εκαναν τιποτα για την οικονομια αλλα και κινδυνολογουσαν!! εναντιον της χωρας (τιτανικος, στα προθυρα χρεωκοπιας και αλλα ων ουκ εστι αριθμος) και μας εφεραν σε σημειο μηδεν να μας λοιδωρουν ΟΛΟΙ, μικροι και μεγαλοι. Η νεα Μεγαλη Ιδεα; ναδανειζομαστε!!!! με μικρα επιτοκια. Σε τετοια καταντια ειναι η ΑΛΗΤ μας.
    Εγω τωρα, θελω να δω τι θα κανουν ως προς την Τουρκια. Αρα 'γε θα "προετοιμασουν" το εδαφος με κινδυνολογια αναλογη ή θα μας "φαει" η διεθνιστικη αρλουμπολογια;

  8. Κρης avatar
    Κρης 14/03/2010 18:24:04

    Η Τουρκια ετοιμαζει ΑΟΖ με την Αιγυπτο
    και εμεις ''τον υπνο του δικαιου''

    11/03/2010
    http://geopolitics-gr.blogspot.com/2010/03/blog-post_7101.html

    11/02/2010
    http://www.antibaro.gr/node/1165
    30/07/2009
    http://www1.antibaro.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=5089&Itemid=185

    02/01/2009
    http://www.noiazomai.net/aoz_kariotis.html

    23/01/2010
    http://infognomonpolitics.blogspot.com/2010/01/blog-post_2507.html
    Ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Αμυνας Π. Μπεγλίτης, απαντώντας σε ερώτηση εάν πρέπει η Ελλάδα να προχωρήσει στη δημιουργία ΑΟΖ στο Αιγαίο, σε συνεργασία με την Κύπρο, απάντησε: «Πρόκειται για κρίσιμο θέμα άσκησης εθνικού κυριαρχικού δικαιώματος που απορρέει από το διεθνές δίκαιο και κατά συνέπεια δεν τίθεται ερωτηματικά, αλλά επιβεβαιωτικά.

    Η κυβέρνησή μας υπερασπίζεται τις θεμελιώδεις αρχές του διεθνούς δικαίου και τις διεθνείς συνθήκες προς όφελος των εθνικών συμφερόντων, με αίσθημα ευθύνης και την αναγκαία αποφασιστικότητα». Η δήλωσή του έφτασε μεταφρασμένη στην Ουάσιγκτον...
    ΕΘΝΟΣ

  9. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2010 18:43:15

    Δεν μας λένε κάτι καινούργιο οι Γερμανοί. Το θέμα είναι το μέγεθος της υποχώρησης στα εθνικά συμφέροντα. Υπεράσπιση αυτών δεν περιμένουμε έτσι κι αλλιώς από την κυβέρνηση.

  10. neotera avatar
    neotera 14/03/2010 18:55:08

    Ο χρόνος του άρχισε να κυλά ανάστροφα διότι βοά η Εσπερία για σκάνδαλο μεγατόνων της συνεργασία τους με τη Γκόλντμαν στην επχείρηση χρεωκοπίας της ελλαδίτσας. Σύμβουλος χρεωκοπίας και χρέους ο Π. Χριστοδούλου από την "Εθνικάρα μας"... Απιστεύτως εξοργιστικα τα δικά μας μήντια που εξακολουθούν να ποίούν την νήσσαν, οι παλαιοομοφυλόφιλοι... ))

    • Orestios avatar
      Orestios @ neotera 14/03/2010 20:03:34

      Οι κερδοσκόποι φταίνε? Τί έλεγα πριν καιρό?

  11. Dimi avatar
    Dimi 14/03/2010 19:10:41

    Eκθεση του State Department για τα ανθρώπινα δικαιώματα http://bit.ly/b2efXC

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/03/2010 19:36:10

    @ kostasxan,
    πρακτοριλίκι θά ἔλεγα ἐγώ,νά τελειώνουμε γρήγορα τήν δουλειά πού μᾶς ἀνέθεσαν,γιατί κάπου τούς ἔχουμε ἀργοπορήσει.

  13. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 14/03/2010 19:43:58

    ΞΥΠΝΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ! Κάθε ΠΣΚ στο Σύνταγμα. Μπροστά από τη Βουλή με ένα γιγάντιο πανώ με τίτλο

    ΜΗΝ ΞΕΠΟΥΛΑΣ ΤΗ ΧΩΡΑ ΓΙΩΡΓΑΚΗ!!!

  14. Nick avatar
    Nick 14/03/2010 19:46:10

    Κάτι πήρε το αυτί μου για την οριοθέτηση ΑΟΖ στο Αιγαίο...

  15. nancy avatar
    nancy 14/03/2010 21:08:43

    Δηλαδή ο διπλωματικός τομέας δεν θέλει δυναμικότητα και ευστροφία? ¨Η αυτό είναι το δυνατό σημείο του Γιωργάκη?

  16. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 15/03/2010 01:09:24

    "O Παπανδρέου θέλει τώρα να αφωσιωθεί στο αγαπημένο του θέμα που είναι η διπλωματία"..............
    επίσης:"το θέμα των κυριαρχικών δικαιωμάτων στο Αιγαίο καθώς και το θέμα της ΣΤΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ των ελληνικών νησιών του ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ Αιγαίου"......

    Αν μπορούσαμε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω , πριν τις εκλογές .....αναρωτιέμαι με ποιά επιχειρήματα θα μπορούσαμε να πείσουμε τους έλληνες που πίστεψαν στο ΠΑΣΟΚ ότι θα τους βγάλει απ'την καθημερινή τους μιζέρια...αυτή που πίστεψαν απ'τα παπαγαλάκια ότι τους την επέβαλε ο Κ.Κ.....τί θα μπρούσαμε να τους πούμε για να μην έρθουμε στο σημείο να βλέπουμε σήμερα θλιβερά συμβόλαια να βαίνουν προς εξόφληση,ανηλημένες υποχρεώσεις να υλοποιούνται.......



    Πάντως το σχέδιο είναι φοβερό , είναι πανέξυπνο....ο GAP αναλαμβάνει την διακυβέρνηση....το έλειμα εκτινάσεται σε 13% ...ο πρωθυπουργός ο ίδιος ανοίγει το θέμα και μιλάει ξαφνικά για κατάρευση....οι εταίροι φοβούνται για την τσέπη τους και γκρινιάζουν ....ο κόσμος φοβάται και δεν μιλάει....τα κανάλια είναι όλα κατευθυνόμενα.....ο GAP κάνει όλα τα συμφωνηθέντα..... εν μέσω φόβου και αναμονής όλο και σκληρότερων μέτρων κανείς δεν μιλάει.....οι συμβάσεις ολοκληρώνονται...τα υποσχεμένα δίνονται....τα μέτρα αποδίδουν καρπούς.....κάποια σταθερότητα εμφανίζεται στον ορίζοντα....οι εντάσεις έχουν λυθεί λόγω δικού μας δώστα όλα....έρχεται η ανάκαμψη μετά κόπων και βασάνων(ο GAP είναι πάντα πρωθυπουργός λόγω των ελληνοποιήσεων των στρατιών λαθρομεταναστών που τον ψηφίζουν μονοκούκι).....σε λίγα χρόνια είμαστε ένα ευτυχισμένο κρατίδιο που τα έχει όλα λυμένα και έχει έναν μεγάλο άνδρα στο τιμόνι του που του χρωστά απεριόριστη ευγνωμοσύνη...............happy end που θα λέγαμε και στην μητρική μας......

  17. 2Μ avatar
    15/03/2010 09:13:44

    Ορθότατη η αντιδιαστολή ανάμεσα στη "αξιοπιστία της χώρας" και στην "πολιτική αξιοπιστία " στην δεύτερη παράγραφο του άρθρου.

    Στη συνέχεια ,όμως, "η χώρα" (που ταυτίζεται- και αυτό είναι άδικο - με το βρώμικο πολιτικό σύστημα εξουσίας ) "προσπαθούσε να αποκρύψει επί σειρά ετών την οικονομική αθλιότητα ,με ψευδή στοιχεία".

    Εναντίον τίνος θα πρέπει να στραφώ για ...συκοφαντική δυσφήμιση;

  18. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 15/03/2010 09:31:31

    "Οι προϋποθέσεις για πρόοδο στις σχέσεις των δύο χωρών είναι τώρα καλύτερες από ποτέ."
    'Οντως.Τόσες παραβιάσεις δεν είχαμε ποτέ!!!

  19. Νίκος avatar
    Νίκος 15/03/2010 10:08:37

    Ιδου οι αρλουμπες Μπεγλιτη:
    «Πρόκειται για κρίσιμο θέμα άσκησης εθνικού κυριαρχικού δικαιώματος που απορρέει από το διεθνές δίκαιο και κατά συνέπεια δεν τίθεται ερωτηματικά, αλλά επιβεβαιωτικά.

    Οχι Κε Μπεγλιτη, δεν απορρεει απο κανενα διεθνες δικαιο αλλα μονο απο την ισχυ της χωρας που λεγεται Ελλαδα. Το διεθνες δικαιο ειναι μεν κανονιστικο μεταξυ καλοπιστων γειτονων αλλα ΔΕΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ σε κανεναν. Οσο δε δεν μπορειτε να το υπερασπιστειτε, αν και το επικαλειστε πιο συχνα και απο την Παναγια, τοσο πιο γελοιοι καταντουμε ως κρατος. ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΥΠΟΛΗΨΗ Ως ΚΡΑΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ, ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ;

    Η κυβέρνησή μας υπερασπίζεται τις θεμελιώδεις αρχές του διεθνούς δικαίου και τις διεθνείς συνθήκες προς όφελος των εθνικών συμφερόντων, με αίσθημα ευθύνης και την αναγκαία αποφασιστικότητα». Η δήλωσή του έφτασε μεταφρασμένη στην Ουάσιγκτον…
    Να και η αντιφαση-αρλουμπα. Κλαυσιγελως. Ποτε το υπερασπιστηκατε Κε Μπεγλιτη το ερμο το διεθνες δικαιο στο χωρο που λεγεται Ελλαδα;