#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/02/2012 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος έχει σχέδιο, να μας στείλει στο ... ψυχιατρείο



Αφού... έσωσε την πατρίδα, αφού ξεκαθάρισε τα εσωτερικά του κόμματός του κι αφού έλυσε το πρόβλημα του παγκόσμιου σοσιαλιστικού κινήματος, ο Γ. Παπανδρέου πήγε διακοπές. Επισκέφτηκε για ένα χαλαρό γουικέντ τη Σκιάθο, έκανε το κανό του, ηρέμησε από τις σκοτούρες της πατρίδας, ξεφορτώθηκε το Βενιζέλο, το Χρυσοχοϊδη και τον Λοβέρδο και επιστρέφει δριμύτερος.

Δεν είναι κακό ο άνθρωπος να κάνει μια μικρή απόδραση από τα καθημερινά. Έχει να σκεφτεί άλλωστε που έφερε την πατρίδα του, κι αυτή είναι πολύ σοβαρή δουλειά.

Το κακό είναι ότι βλέπει ο Σόιμπλε τον ΓΑΠ να κάνει τις διακοπές του ενώ η Ελλάδα χρεοκοπεί και δικαιολογημένα αναρωτιέται τι θα κάνουν οι υπόλοιποι Έλληνες,

Πριν φύγει για από την Αθήνα είχε φροντίσει να καταθέσει μια ακόμη ιστορική πολιτική πρόταση από αυτές που έφτιαξαν τον προσωπικό του μύθο: Επιθυμεί διακαώς  προσφυγή στη βάση του ΠΑΣΟΚ και όταν του επισημάνθηκαν τα προβλήματα και οι δυσκολίες, αντιπρότεινε να γίνει η ψηφοφορία με SMS.

Αρχικά η πρόταση αυτή εκλήφθηκε από τους συνομιλητές του ως καλαμπούρι αλλά ο κ. Παπανδρέου τους κατέστησε σαφές ότι σοβαρολογεί (κάτι που κάνει όλο και πιο  σπάνια) και μάλιστα ζήτησε να γίνει η σχετική μελέτη για το όλο θέμα. Λεφτά για μελέτες φαίνεται ότι ακόμη υπάρχουν στο ΠΑΣΟΚ.

Ασφαλείς πληροφορίες μιλούν για το ολοκληρωμένο σχέδιο του Γιώργου Παπανδρέου για τη μη διαδοχή στο ΠΑΣΟΚ: οι υποψήφιο θα κλεισθούν στην Ιπποκράτους και κάθε Κυριακή Βράδυ θα φεύγει και από ένας σε πανελλήνια διακαναλική ζωντανή μετάδοση, μέχρι να μείνει ο εκλεκτός.

Στην ψηφοφορία θα μετέχει μόνο το τηλεοπτικό κοινό, το οποίο θα στέλνει αρνητικές ψήφους. Ούτως ή άλλως δεν μπορεί να λάβει και κανείς θετική ψήφο εντός του Κινήματος.

Δεν χρειάζεται και πολύ φιλοσοφία για να αντιληφθούμε ποιος θα κερδίσει: ο Big Brother Papandreou ασφαλώς.

Υπό αυτό το πρίσμα η προπόνηση στη Σκιάθο, είναι η σωματική και ψυχολογική προετοιμασία του πολεμιστή, πριν κλειστεί στο κάστρο της Ιπποκράτους για να κατατροπώσει για μία ακόμη φορά τους αμφισβητίες του. Ασφαλώς και διακατέχεται από τεράστιο άγχος για το μέλλον της ελληνικής οικονομίας, αλλά δεν το δείχνει για να μη μας πανικοβάλλει.

Άλλωστε κάθε φορά που επισκέπτεται νησί του Αιγαίου, τα διεθνή Χρηματιστήρια «ματώνουν»..

Πάντως αν είχε διαπραγματευθεί τα δημοσιονομικά της Ελλάδος, τόσο καλά όσο την καρέκλα του στο ΠΑΣΟΚ, θα είχαμε όντως γίνει Δανία και όχι Δανεία του Νότου...

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 20/02/2012 13:51:52

    Στην «πολυθρόνα» των ψυχιάτρων η οικονομική και κοινωνική κρίση
    Η γνωμάτευση είναι άκρως ενδιαφέρουσα, καθώς κρίθηκε ότι «το πολιτικό σύστημα και οι πολιτικοί μας παρουσιάζουν συμπεριφορές που χρίζουν περαιτέρω εξέτασης και πιθανότατα «θεραπείας».

    Ερωτήματα όπως αν το πολιτικό σύστημα έχει καταρρεύσει, αν οι πολιτικοί μας είναι δίγλωσσοι και αλαζόνες, αν κρύβουν την πραγματικότητα και κατασκευάζουν μια δική τους, απαντήθηκαν καταφατικά, στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Επαγγελματιών Ψυχιάτρων Ελλάδας.

    «Η χώρα διέρχεται μία πολυεπίπεδη και γενικευμένη κρίση ήθους και αξιών και όχι μόνο οικονομική και πολιτική. Αντίπαλοι δεν είναι μόνο «οι κακοί δανειστές», είναι, κυρίως, όλες εκείνες οι πρακτικές που συνειδητά καθοδήγησαν μία ολόκληρη κοινωνία στο σημερινό αδιέξοδο»....

    Αυτό τόνισε ο Κώστας Αλεξανδρόπουλος, Ψυχίατρος Συντονιστής Διευθυντής Ψυχιατρικού Τομέα στο νοσοκομείο «Ευαγγελισμός».

    Ο καθηγητής ψυχιατρικής Γιώργος Μουσσάς εκτίμησε, από την πλευρά του, ότι «από ψυχική άποψη το πολιτικό προσωπικό είναι σοβαρά ανεπαρκές και δεν μπορεί να ηγηθεί της κοινωνίας», προσθέτοντας πως «έχει ναρκισσιστική συμπεριφορά, χρησιμοποιεί ξύλινη γλώσσα και αρνείται την πραγματικότητα κατασκευάζοντας δική του».....
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_19/02/2012_428695

  2. alakran avatar
    alakran 20/02/2012 13:56:56

    O ένας ταξιδεύει για τουρισμό.
    Ο άλλος ταξίδεψε στο Ισραήλ και μετά στη Ρωσία.Τώρα βρίσκεται στην Κύπρο, αμέσως μετά την επίσκεψη τού Νετανιάχου στο νησί.
    Ακόμα αμφιβάλλουν μερικοί....αυτό είναι το τραγικό.

    • Serrea avatar
      Serrea @ alakran 20/02/2012 14:33:59

      Ριξε μια ματια στον Σαμαρα της Ισπανιας και ισως αρχισεις κ εσυ να αμφιβαλεις.

      • alakran avatar
        alakran @ Serrea 20/02/2012 14:43:02

        Δεν νομίζω να έχει η Ισπανία τον ανεκμετάλλευτο ορυκτό και μη πλούτο που έχει η Ελλάδα.
        Ούτε θυμάμαι τον Θαπατέρο να ταξιδεύει για να κάνει κανώ και να συκοφαντεί τον ισπανικό λαό ή για να κάνει μυστικές συμφωνίες με τον Στρος-Καν.

  3. Άναυδος avatar
    Άναυδος 20/02/2012 15:03:31

    Εγώ έχω μια απλή, και φαινομενικά άσχετη ερώτηση.

    Ο ΓΑΠ στη Σκιάθο, με τι μέσο πήγε;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Άναυδος 20/02/2012 15:58:30

      Ή με το πλοίο της γραμμής από Καμμένα Βούρλα (αποφεύγει το ''δελφίνι''...καταλαβαίνεις....άσχημοι οι συνειρμοί..), ή με τροχόσπιτο, ή με τρένο...

      • juliet avatar
        juliet @ ΕΥΑ 20/02/2012 17:38:52

        Τσ,τσ .....μα με κανό .Κανονιέρης λέγεται αυτός που οδηγεί κανό;;;;;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ juliet 20/02/2012 22:01:23

          Ο Γαπ; Μπουρλοτιέρης!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Άναυδος 20/02/2012 17:45:57

      Με υποβρύχιο.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Άναυδος 21/02/2012 01:08:45

      Διακτινίστηκε από το Enterprise!

  4. νεφέλη avatar
    νεφέλη 20/02/2012 15:10:53

    Αυτή την χυδαία έκφραση "ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΠΟΣ" σαν επακόλουθο του "Λεφτά υπάρχουν", ως αιτιολογία για να οδηγηθεί η πλειοψηφία του ελληνικού λαού σε απόγνωση, ποιό λαμπερό μυαλό την συνέλαβε;

    ...της εκφράσεως εξαιρουμένο πάντα βέβαια, το λίπος της Ελβετίας, του Λονδίνου και των λοιπών επενδυτικών και τραπεζικών παραδείσων ....

    Αστείο, ως γελοίο, να ακούς την έκφραση αυτή, να την παπαγαλίζουν και παχύσαρκα χείλη συγγενών μεγαλοκεφαλαιούχων.....

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/02/2012 16:03:17

    Εκείνη την εκκλησία που ήταν έτοιμη να πέσει την επισκέφτηκε ξανά; να προσευχηθεί..''να δώσει ο Θεός κι όλα τα sms να γράφουν Γιώργος''...

  6. Nik avatar
    Nik 20/02/2012 16:51:49

    Confusion will be my epitaph....

    Τι ταιριαστό τραγούδι αυτό!

  7. juliet avatar
    juliet 20/02/2012 17:48:04

    Μα κάποτε ο Καραμανλής είπε πει ότι είμαστε ένα απέραντο τρελοκομείο ,ο Γιώργος απλώς έθεσε σχέδιο σ΄εφαρμογή για να μην ξεφύγει κανένας.

  8. pag avatar
    pag 20/02/2012 22:15:04

    Μάλλον μεγάλη πρεμουρα εκλογική βλέπω, μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι πολιτικοί σαν τον ΓΑΠ με φοροφυγάδες, εκμεταλλευτές του ιδρώτα τον άλλων και φυσικά προτείνω για μια δεκάλεπτη συνάντηση των ανωτέρω κριτών του ΓΑΠ με Σόιμπλε και Γιούνκερ. Εκεί θέλω την μαγκιά σας..να σας βλέπω και να γελώ με τους ψυχιάτρους σας να σας περιμένουν με τα βάλιουμ..συνεχίστε να γράφεται για τον ΓΑΠ!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ pag 20/02/2012 22:31:12

      Ο τίτλος του άρθρου βλέπω ότι δεν έπεσε έξω στην περίπτωσή σου....

  9. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 20/02/2012 22:50:31

    Τον Ραχόι;Πραγματικά διαβάζω τα καλύτερα.Δουλευταράς και μεθοδικός.23% ανεργία βέβαια,αλλά εκεί περιμένουν πολλά απο αυτόν.

  10. ΜΠ avatar
    ΜΠ 21/02/2012 00:47:42

    Με ταχύπλοο από τα Βασιλικά Ευβοίας !!!

  11. Tassos avatar
    Tassos 21/02/2012 09:13:18

    http://taxalia.blogspot.com/2012/02/blog-post_21.html
    Ανευ σχολίων...

  12. Κώστας ο Μακεδόνας avatar