#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος "έφαγε πόρτα" από Θαπατέρο και Σώκρατες



Τη συμμαχία της Ισπανίας και της Πορτογαλίας είχε επιδιώξει  πριν από λίγο καιρό ο Γιώργος Παπανδρέου, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του Antinews, αλλά έφαγε πόρτα.

Ο σοσιαλιστής πρωθυπουργός της Πορτογαλίας, Ζοζέ Σόκρατες (Καρβάλιο Πίντου ντε Σούζα) και ο ισπανός σοσιαλιστής πρωθυπουργός Χοσέ (Λουίς Ροδρίγκεθ)  Θαπατέρο του έδωσαν να καταλάβει ότι κάτι τέτοιο δεν θα ήταν προς το συμφέρον των χωρών τους.

Έτσι,  ο ΓΑΠ κατάλαβε ότι είναι εντελώς μόνος στην Ευρωζώνη και δεν έχει τη δυνατότητα να συνάψει καμία συμμαχία, ούτε καν με  τα γουρουνάκια (PIGS) παρά τη διαφημιζόμενη φιλία του με τους σοσιαλιστές Σόκρατες και Θαπατέρο και το «κύρος» του προέδρου της αυτοαποκαλούμενης «Σοσιαλιστικής διεθνούς».  Ίσα ίσα που οι δύο σοσιαλιστές ηγέτες άρχισαν να αποφεύγουν τα πολλά πολλά μαζί του, σνομπάροντας και τη «Σοσιαλιστική Διεθνή»,  της οποίας η ισχύς είναι, έτσι κι αλλιώς, περίπου ανύπαρκτη.

Ο Γιώργος Παπανδρέου είχε απογοητευθεί  πολύ, από αυτή την άρνηση, όπως και το περιβάλλον του, που  πίστευε ότι η επιχείρηση προβολής μιας στενής σχέσης και συνεργασίας με τον Ισπανό και τον Πορτογάλο πρωθυπουργό θα του προσέθετε πόντους και στο εσωτερικό της χώρας.

Αλέξανδρος Σγουρός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. enianos avatar
    enianos 19/04/2011 11:14:43

    Αφού είναι απογοητευμένος να πάρει το κανό του και να γυρίσει σπίτι του, όπου κι αν είναι αυτό. Γ…….ω την τύχη μας ο ένας κουρασμένος ο άλλος απογοητευμένος !

    • Στάθης Σαραφόπουλος avatar
      Στάθης Σαραφόπουλος @ enianos 19/04/2011 11:49:09

      Το έχει προβλέψει αυτό, "παίρνει το 'κανο' και φεύγει διακοπές", αύριο κιολας!
      Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι απογοητευμένος, αλλά ότι άλλοι δουλεύουν γι' αυτόν.
      Με άλλα λόγια, άλλοι αποφασίζουν κι' αυτός απλώς ...εκτελεί τις εντολές!
      Και οι 156 τον ακολουθούν ... κατάντια!

    • juliet avatar
      juliet @ enianos 19/04/2011 14:38:58

      Ετσι που πάμε ,κάνουμε το σταυρό μας μη τριτώσει το κακό!

  2. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 19/04/2011 11:19:13

    Όλοι,όλοι αντάμα ….και ο ψωριάρης χώρια!!!

  3. Advisor avatar
    Advisor 19/04/2011 11:29:17

    Έτσι είναι. Οι σοβαροί (Θαπατέρο, Σόκρατες) προσέχουν με ποιούς κάνουν παρέα στις πονηρές μέρες.
    Όχι σαν τον "δικό" μας (ΓΑΠ) που στις πονηρές μέρες έτρεχε να φωτογραφηθεί και να συμβουλευθεί τον (πρώην και υπάκουο) πρωθυπουργό της Ουγγαρίας για το πώς περνάει η χώρα του στην αγκαλιά του ΔΝΤ!!!
    Αν θυμάστε καλά μετά από αυτές τις "καλά μελετημένες" κινήσεις του ΓΑΠ τα spread πεταξαν στον Θεό και έκαναν την καταφυγή στο ΔΝΤ μονόδρομο.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/04/2011 11:37:21

    εμ τον λυπάμαι, εμ παίρνω ανάποδες... Αλλά να κάτι που θα συμφωνήσουν εύκολα ο Ισπανός και ο Πορτογάλος: Κατάργηση ή απαλλαγή από τον φόρο άνθρακα.

    Πώς σου φαίνεται ΓΑΠ; Θα έχεις να λες στον Ελληνικό λαό ότι τους απάλλαξες από ξένο ληστρικό καπιταλιστικό φόρο. (Και μην σηκώσεις το τηλάφωνο όταν το κάνεις, θα είναι ο κύριος Περιστέρης και θα βρίζει χαχαχάαα)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 19/04/2011 11:53:16

      αΓΑΠώ ΘΑπατέρα.

      ΠΠ

      • juliet avatar
        juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 15:51:05

        @Π.Π
        έξυπνοοοοο!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 19/04/2011 14:24:42

      Πως μπορείς να λυπάσαι έναν τέτοιο?
      Ούτε καν ως άνθρωπο δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω, γιατί στερείται της ιδιότητας.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 11:43:04

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ διφυλλη !
    Ταμπλαδωτη, φυσσαρμονικα, απο καπλαμα/μπαγλαμα και καγκελο!
    Το κουφωμα ειναι Πρασινο μην γελιεστε...

    ΠΠ

  6. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 19/04/2011 12:12:18

    Η κίνηση θα είχε σημασία αν γινόταν, μόλις ανέλαβε την πρωθυπουργία το 2009!
    Τότε πραγματικά η κίνηση αυτή θα είχε αποτέλεσμα, θα εύρισκε πρόσφορο έδαφος, ώστε οι χώρες με κοινά προβλήματα να "τηρούσαν" μια συντονισμένη στάση έναντι των ισχυρών της Ευρωζώνης.
    Τώρα είναι αργά ...γιατί έγινε ( κατάντησε ) το ...μαύρο πρόβατο της Ευρώπης!
    Όλοι τον αποφεύγουν και θα τον αποφεύγουν!
    Το "χαρτί του κάηκε"..!

  7. Enzo avatar
    Enzo 19/04/2011 12:34:15

    εχει τελειωσει ο γαπ και ολο του το Πασοκ για παντα. THE END.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Enzo 19/04/2011 15:57:23

      Αγαπητέ μου Ένζο,
      δεν με ενιδαφέρει αν τελείωσε ο ΓΑΠ ή το ΠΑΣΟΚ! Χέστηκα! Με νοιάζει να μην ξεπουληθεί και "τελειώσει" η Ελλάδα.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 19/04/2011 12:35:03

    Δεν λυπάμαι κανέναν, ιδιαίτρερα ένα "πρωθυπουργό" που κατακρίνει την χώρα του (λεμε τώρα) και το "λαό" του ως τεμπέλη (να μην κρίνει εξ' ιδίων) κ.α. Δλδ, τι περίμενε; Ότι κλασσικοί εθνικιστές θα προσεταιρίζονταν έναν τύπο που έχει το χέρι μόνιμα απλωμένο και ζητά "προστασία";

    Αν μη τι άλλο, το δίδαγμα της "πόρτας" είναι ότι ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ (ΗΤΑΝ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΕΣ. Τα περί Ευρωπαϊκής οικογένειας που μας ξεφούρνιζε και τρείς και λίγο η λιγουριασμένη μας αλητ ήταν στάχτη στα ματια για τον "λαουτζίκο" τους που οταν δεν τον επικαλούνται, ως άλλο Θεό, τον περιφρονούν ως "κατωτερο" που πρέπει να αντανακλα την εικόνα και την ομοίωσιν των αφεντικών τους των Αγγλοσαξώνων. Μη χ$#@$#$΅%$#σω τωρα..

  9. tiramola avatar
    tiramola 19/04/2011 13:05:19

    Στον μηχανισμό και ο Θαπατέρο και γρήγορα μετά την πόρτα που έφαγε και αυτός από τους Κινέζους.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ tiramola 19/04/2011 13:49:11

      Χαρά εσύ λαστιχάνθρωπε έ? Σύντομα θα φάει ο Γιωργάκης, κι όσοι τον στηρίζετε, πόρτα ΚΑΙ από τον Ελληνικό Λαό, που τόσο βασανίζετε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tiramola 19/04/2011 13:50:55

      Γουστάρω. Να διαλυθεί μια ώρα αρχύτερα το εκτρωματικό μόρφωμα της Ε"Ε". Αλλά, για πες μου κάτι: αν ο αρχηγός σου δεν έτρωγε τη χλαπάτσα και συνέπηγαν συμμαχία μαζί του οι προαναφερόμενοι, τότε τι θα έλεγες; "Έσωσε τη συνοχή και την αλληλεγγύη της ΕΕ ο Γιώργος";

    • Enzo avatar
      Enzo @ tiramola 19/04/2011 14:03:29

      Κοζάνη: Αυτοκτόνησε λόγω χρεών την ώρα που κοιμόταν η γυναίκα και το μικρό του παιδί!


      λαστιχενιε στο λαιμο να σας κατσει.
      απο αυτη την ζωη ολοι ξεχρεωτοι φευγουν να ξερεις και εσεις θα πληρωσετε για ολα οσα εχετε κανει μεχρι τωρα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 19/04/2011 14:25:24

      Η Ισπανία δεν πρόκειται να μπεί στον μηχανισμό.
      Δεν το θέλει το City

    • juliet avatar
      juliet @ tiramola 19/04/2011 14:36:31

      Βρε Τιραμόρα ,μήπως είσαι με το Κινέζο;

  10. as avatar
    as 19/04/2011 13:06:05

    Ο ΓΑΠ θέλει να "εισαγάγει κρασιά" από Ισπανία και Πορτογαλία. Οι άλλοι τι θα πάρουν, την μούργα?

    Που πας ρε Καραμητρο??

    • sawas avatar
      sawas @ as 19/04/2011 13:11:57

      sawas

      Ο δαίμων του πληκτρολογίου!!!!!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/04/2011 13:32:16

    Δεν τρέχει τίποτα. Υπάρχει πάντα η Σομαλία και το Σουδάν, Να στραφεί προς τα εκεί ο ΓΑΠ. Να πάρει και τον Ρέππα κοντά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 19/04/2011 14:26:52

      Κατευθείαν στα λούσα, δηλαδή.

  12. juliet avatar
    juliet 19/04/2011 14:35:10

    εγώ λέω να πάει στη Λιβύη,να πάρει και το βαρύ πυροβολικό μαζί του και τον ελαφρύ οπλισμό,διαθέτει απο όλα.Για σκεφτείτε τι του λείπει; τίποτε,ο σύντροφος Καντάφι την τέντα.

  13. an.vorinos avatar
    an.vorinos 19/04/2011 14:59:33

    kAKIES

    • juliet avatar
      juliet @ an.vorinos 19/04/2011 15:06:15

      εδώ το μαγαζί μας το έκανε καλοκαιρινό άνευ τέντας,λες εκεί να χάσουνε και την τέντα;

  14. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 19/04/2011 15:37:36

    Ο ισπανός και ο πορτογάλος πρωθυπουργός είναι πολιτικοί με ευρωπαϊκή νοοοτροπία και παιδεία. Σιγά μη συγχρωτιστούν εν μέσω κρίσεως (οπότε απαιτούνται υπερβάσεις και όχι οπισθοδρομήσεις) με έναν πολιτικό τριτοκοσμικών και αλλοπρόσαλλων πολιτικών καταβολών και πρακτικών, ο οποίος με ό, τι καταπιάνεται τα κάνει θάλασσα. Αλλίμονο από λόγου μας που μας έλαχε να γευόμαστε τον μαστροχαλαστή.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/04/2011 00:18:28

      Γιατί, τι "τριτοκοσμικό" έκανε ο ΓΑΠ ό Διαχειριστής της Τρόϊκας, Μήτσο μου; ΜΑΚΑΡΙ να είχαμε έναν τριτοκοσμικό κήρυκα σήμερα. Γιατί και από τον Α' και από τον Β' κόσμο, αυτόν που εξέλιπε, προκόψαμε!

  15. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 19/04/2011 15:59:48

    Κύριοι, ας πρόσεχαν αυτοί που τον ψήφισαν και μέσα στο ΠΑΣΟΚ και γενικότερα οι ψηφίσαντες τον Οκτ ΄09.

    Εμείς τί φταίμε;

    • juliet avatar
      juliet @ ΑΡΚΑΣ 19/04/2011 17:22:23

      το τραγικό της υπόθεσης είναι οτι υπάρχουν κομματόσκυλα που δικαιολογούν την ευκολοπιστία τους και την εγωπάθειά τους λέγοντας και τι μπορούσε να κάνει;

  16. Giannis_Analitis avatar
    Giannis_Analitis 19/04/2011 16:42:26

    Oli "pano" apo to Belgio tha pane gia DNT.

    http://pigbonds.info/

    Sto Telos tha pesi ke i Germania. Ta palia Sinalagmata ante portas.

  17. popolaros avatar
    popolaros 19/04/2011 17:03:04

    Πάνε όλα τα φιλαράκια σιγά-σιγά.
    Όποιος μένει δίπλα του καίγεται.
    Μόνο ο σόρος του έμεινε ακόμα....

    • Enzo avatar
      Enzo @ popolaros 19/04/2011 17:50:00

      ε θα τον πεθανει και αυτον. ο Σκιοπα ηδη μας εφυγε.
      αντε ενας ενας.
      απορω τη ψυχη θα παραδωσουν ολοι αυτοι.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ popolaros 19/04/2011 19:04:38

      Έτσι όπως πάει, θα του μείνει όχι ο Σόρος, αλλά... η σορός.

  18. Sofie avatar
    Sofie 19/04/2011 17:31:47

    Οι άνρθωποι πάνω απ'ολα αγαπούν τη χώρα τους. Δεν είναι πουλημένα τομάρια!
    Pardon my french :)

  19. juliet avatar
    juliet 19/04/2011 18:05:06

    Σκύλος κοκκαλογλύφτης φέρνει γύρα
    κροκτόκ,κροκτόκ στης γειτονιάς τους τενεκέδες...