#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/09/2010 08:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος έδωσε συγχαρητήρια στον εαυτό του!



Σε έναν ακόμη διάλογο με τον… εαυτό του ο πρωθυπουργός χθες από το Εθνικό Συμβούλιο, ουσιαστικά έδωσε συγχαρητήρια στον… Γ. Παπανδρέου για το θεάρεστο έργο που έχει κάνει για την πατρίδα. Δήλωσε περήφανος για τους 11 μήνες διακυβέρνησης διότι, όπως λέει, γλίτωσε η Ελλάδα από τη μαύρη τρύπα της εξαθλίωσης για χρόνια, όπως περιέγραψε την χρεοκοπία.

«Πρώτη μας προτεραιότητα, ιστορικό χρέος ήταν να αποφύγουμε τη χρεοκοπία» είπε και συμπλήρωσε ότι  «πήραμε δύσκολες αποφάσεις χωρίς να υπολογίζουμε το πολιτικό κόστος», επιτιθέμενος παράλληλα σε όσους «έβαλαν το κεφάλι στην άμμο» και έκαναν «εύκολη κριτική», χωρίς να εξηγούν στο λαό «τι θα σήμαινε η χρεοκοπία για τους πολίτες, ειδικά για τα πιο αδύναμα στρώματα».

Προφανώς μη έχοντας επίγνωση της κατάστασης που βρίσκεται ο ελληνικός λαός εξήρε «την αντοχή, την επιμονή και την αποφασιστικότητά του» ιδιαίτερα «όσων πόνεσαν περισσότερο» και αναφέρθηκε ιδιαίτερα στους χαμηλοσυνταξιούχους, δεσμευόμενος ότι «με την πρώτη ανάκαμψη θα τους στηρίξουμε με καλύτερες συντάξεις».

Πρώτα τους τα παίρνουμε για τη φουκαριάρα την πατρίδα (το ΔΝΤ θα λέγαμε εμείς) και μετά τους υποσχόμαστε έτσι αόριστα ότι θα τους ενισχύσουμε.

«Κάναμε πράξη τη δέσμευσή μας για πάταξη της αναξιοκρατίας και βάλαμε τέλος στο ρουσφετολογικό κράτος», τόνισε, ακόμα και πρόσθεσε ότι «όσοι δε σέβονται τους κανόνες θα τιμωρούνται».

Προφανώς η απίστευτη διαφθορά που υπάρχει ακόμη και τώρα που μιλάμε δεν έφτασε στα αυτιά του κ. Παπανδρέου. Για το μεγάλο σκάνδαλο με τις μίζες 1.300 γιατρών του ΕΣΥ που τα «έπαιρναν» από φαρμακευτική εταιρεία», υπόθεση που αποκαλύπτει στο φύλλο του Σαββάτου η Ημερησία, φυσικά δεν ήξερε. Η κ. Σιούτη που ...αγωνίστηκε για να μην αποκαλυφθούν τα αλισβερίσια της Ζήμενς με το πρόσχημα των “προσωπικών δεδομένων” του Χριστοφοράκου, που αποκάλυψε το antinnews , δεν ήταν δική του σύμβουλος.
Είπαμε να λέει ο,τι θέλει. Αλλά όχι και να ισχυρίζεται ότι μπήκε τέλος στην αναξιοκρατία και έχουμε κράτος αδιάφθορων.

Και πιθανότατα ζει σε άλλη χώρα, με άλλους πολίτες, διότι εμείς άλλα βιώνουμε καθημερινά κι άλλα μας περιμένουν σύντομα.

Είπε ακόμα ότι «κάποιοι θέλουν να μετατρέψουν τις εκλογές δήθεν σε 'ψήφο κατά του μνημονίου', όπως λένε. Οι δυνάμεις τη συντήρησης -όπως και να βαφτίζονται, δεξιοί ή αριστεροί- πολύ εύκολα μας λένε ότι για όλα φταίει η τρόικα. Δηλαδή για τη διαφθορά στα νοσοκομεία μάς φταίει η Τρόικα; Για τη φοροδιαφυγή; Για τις πελατειακές σπατάλες; Για τη ντροπή με τις φαρμακευτικές δαπάνες; Για την πρωτιά μας στις ανθυγιεινές συνήθειες;”

Επιτέλους, το κατάλαβε ότι κάτι τρέχει στην Ελλάδα. Φυσικά δε φταίει το ΔΝΤ για τα παραπάνω, φταίει όμως για τη φτώχεια, την απαισιοδοξία, το αίσθημα κατάρρευσης, την ανεργία.

Ο πρωθυπουργός είπε ακόμα ότι «μπροστά στα δύσκολα δεν παραιτούμαστε», υπογράμμισε ότι «η ανασυγκρότηση του ελληνικού κράτους είναι όρος επιβίωσης» και επισήμανε ότι «36 χρόνια μετά την ίδρυση του Πανελλήνιου Σοσιαλιστικού Κινήματος από τον ιδρυτή μας, τον Ανδρέα Παπανδρέου, το ιστορικό μας χρέος απέναντι στη χώρα, τους πολίτες και τα παιδιά μας είναι τεράστιο». «Αποδεικνύουμε πως μπορούμε να αλλάξουμε και να τα καταφέρουμε» κατέληξε.

Αν για τον κ. Παπανδρέου είναι ιστορικό χρέος να πιστεύει ότι θα σώσει την πατρίδα, με γεια του με χαρά του.

Για το ιστορικό λάθος του ελληνικού λαού, τον περασμένο Οκτώβρη, ποιος θα μιλήσει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κικη avatar
    Κικη 04/09/2010 08:32:46

    Δεν μπορει παιρνει λιγμενα.

    • Pilot avatar
      Pilot @ Κικη 04/09/2010 23:18:45

      Μπααα, μάλλον είναι περίπτωση Οβελίξ...
      ...όταν ήταν μικρός, έπεσε μέσα στη μαρμίτα με το ζωμό και έτσι οι επίδραση του ζωμού είναι μόνιμη.

  2. aengus avatar
    aengus 04/09/2010 09:35:03

    Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι είναι ο Ναπολέων, ο Φρειδερίκος ο Μέγας, ο Χίτλερ, ο Γαλιλαίος, ο Τζένγκις Χαν, ο Τάρας Μπούλμπα, κ.λπ., κ.λπ.
    Όλα ανθρώπινα είναι.
    Η σημαντική διαφορά είναι ότι αυτοί δεν είναι πρωθυπουργοί!

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 04/09/2010 09:52:53

    Αφού μιλάει για επιτυχίες αυτές τις εποχές τι να πει κανείς; ότι να ναι.

  4. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/09/2010 09:58:21

    Φτου σου βρωμιάρη. Κυνηγημένος και ατιμωμένος θα το σκασεις.

  5. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 04/09/2010 10:10:07

    Προσοχη στους αυτοδικαιωμένους.Αυτοί είναι το αυγό του φιδιού.

  6. evangelos avatar
    evangelos 04/09/2010 10:31:42

    Η ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟ....

  7. Kostas avatar
    Kostas 04/09/2010 10:41:40

    Προειδοποίηση του "δημοκρατικού " ΠΑΣΟΚ που καλεί τις οργανώσεις της «σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι στελέχη, μέλη και φίλοι του ΠΑΣΟΚ παρεκκλίνουν από την κομματική τους υποχρέωση στηρίζοντας άλλες υποψηφιότητες θα πρέπει άμεσα να προβαίνουν στις απαραίτητες ενέργειες για πειθαρχικές κυρώσεις με βάση τους κανόνες και τις διαδικασίες που προκύπτουν από το καταστατικό και τον κανονισμό λειτουργίας του κινήματος».

    Ε! Οχι και "στελέχη, μέλη και φίλοι"!
    Καλλίτερα "Πρόβατα".

    ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΟΥΝ, τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

  8. trellokamperos avatar
    trellokamperos 04/09/2010 10:44:22

    παιδιά σας έχει διαφύγει το παρακάτω:

    ....είπε ο κ. Παπανδρέου και ανέφερε ότι στο προηγούμενο διάστημα πολλά ΜΜΕ του εξωτερικού ανέδειξαν αρνητικές εικόνες της Ελλάδας, με αποκορύφωμα, όπως είπε, τη δολοφονία των εργαζομένων στη Marfin έστω και από αμέλεια, από μολότοφ στις διαδηλώσεις. Ο πρωθυπουργός δεν παρέλειψε να υπογραμμίσει ότι τα μάτια όλων είναι στραμμένα στην Ελλάδα.....

    @@@://antennaonline.gr/Economy/EconomicPolitics/Pages/20109/59f560aa-b0e8-47b3-91e6-5b52c0c9f4f7.aspx

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ trellokamperos 04/09/2010 11:41:40

      αμελής ο μολοτοφορος!!!

  9. johnathan avatar
    johnathan 04/09/2010 12:14:44

    "Ο Γ. Παπανδρέου έδωσε συγχαρητήρια στον εαυτό του!"

    Ελάτε τώρα βρε πατριώτες προς τι όλα αυτά??

    Μια από τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις της νευροεπιστήμης, είναι οι νευρώνες καθρέφτες.

    Τα κύτταρα αυτά εντοπίστηκαν στους μακάκους στη δεκαετία του 1990, όταν οι ερευνητές κατέγραφαν με ηλεκτρόδια τις διεργασίες του εγκεφάλου των ζώων την ώρα που αυτά εκτελούσαν διάφορες εργασίες.

    Τελικά είναι σίγουρο, πως η λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου και η ταυτότητα της συνείδησης επιφυλάσσουν στην επιστήμη πολλές ακόμη εκπλήξεις....

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 04/09/2010 12:48:20

    Φάκτορα σε θερμοπαρακαλώ, ανάρτησε εκείνο το βίντεο, που «καταδικάζει» ο ίδιος το ΔΝΤ πέρυσι το Σεπτέμβριο στον Παπαχελά, αν δεν απατώμαι,γιατί έχει σκοπό να μας τρελάνει!
    Εκτός κι αν ο άνθρωπος έχει ανάγκη , από άλλου είδους «υποστήριξη». Επιστήμονες όλου του κόσμου ενωθείτε!!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Αφροδίτη 04/09/2010 14:38:27

      Για σενα Αφροδιτη!!
      h**p://anemoos.wordpress.com/2010/08/31/%cf%80%ce%bf%ce%b9%ce%bf%cf%82-%cf%80%ce%bf%ce%bb%ce%b9%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-%ce%ad%cf%87%ce%b5%ce%b9-%ce%b4%ce%b7%ce%bb%cf%8e%cf%83%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%bd%cf%84-%ce%ba/

    • Giorgos avatar
      Giorgos @ Αφροδίτη 04/09/2010 15:26:51

      Αφροδίτη μάλλον μιλάς για το παρακάτω (δες 26:30 έως 28:56)
      http://www.youtube.com/watch?v=mlsAQLcfQUQ

      Έχει και άλλα μαργαριτάρια αργοτερα.

    • ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
      ΑΝΤΩΝΗΣ @ Αφροδίτη 04/09/2010 16:08:40

      Σωστά και βαλε τι έλεγε χθες και αμέσως τι έλεγε πέρσι έτσι για να μην ξεχνιώμαστε. Κάνε ένα καλό βιντεάκι και βάλτω να πέζει.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Αφροδίτη 04/09/2010 20:54:01

      Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου, για την ανταπόκρισή σας.Μπορεί να λάθεψα με το δημοσιογράφο, αλλά του ΓΑΠ τις εκτιμήσεις δεν τις ξέχασα! Ο άνθρωπος είναι ή ψεύτης, ή διχασμένη προσωπικότητα,ή τα ανταποδοτικά του οφέλη είναι πάρα πολλά! Όπως λέμε "είναι πολλά τα λεφτά Άρη"! Να είστε καλά!

  11. παυλιδης χαρης avatar
    παυλιδης χαρης 04/09/2010 13:02:49

    διχασμενη προσωπικοτητα σχιζοειδους μορφης.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 04/09/2010 13:11:28

    Γεννήθηκα όταν σε πλάνεψα.

    Εζησα όσο με πίστευες.

    Πέθανα μόλις με κατάλαβες.

  13. Misha avatar
    Misha 04/09/2010 13:23:46

    Υπάρχει μια κατηγορία ασθενών, με προχωρημένη ψυχοπαθολογία, οι οποίοι δε διστάζουν να αυνανίζονται όποτε «τους τη βαρέσει» ακόμη και αν βρίσκονται σε δημόσιους χώρους.

    Ο ΓΑΠ ανήκει σε αυτή την κατηγορία: έχει απενοχοποιήσει πλήρως τον εαυτό του και τις ολέθριες πολιτικές του, περιβάλλεται από ανθρώπους που του παρουσιάζουν μια βολική εικόνα της πραγματικότητας, αυτοαπομονώνεται σε συνεχή ταξίδια, διακοπές και συσκέψεις με ξένους και την προσωπική του κλίκα και απολαμβάνει την χλιδή που έμαθε από τότε που ο μπαμπάς του ανέβηκε στην εξουσία.

    Οι Λουδοβίκοι και οι Αντουανέτες , όμως, είχαν το γνωστό τέλος...
    Και το παντεσπάνι του ναρκισσισμού τους βάφτηκε κόκκινο.

  14. Κικη avatar
    Κικη 04/09/2010 14:38:15

    Δεν ξερω αλλα μου ηρθε μια εικονα σκεπτομενη τον γιωργακη,να χαμογελα πανευτυχης με αυτα που λεει,και με τον κοσμο να τον χειροκροτει.
    Δεν ξερω αν ειναι πρεπον,αλλα μου ηρθε η εικονα του Γκιωνακη,την ωρα που λεει,πορτοκαλαδα απο πορτοκαλι,βαλτε στην θεση πορτοκαλι και με την εκφορα του λογου οπως ο Γκιωνακης,σοσιαλισμο απο τον σοσιαλισμο.

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 04/09/2010 17:54:26

    Αυτιστικός ύπατος αρμοστής, εξειδικευμένος ως tourist operator, πρώην μετανάστης, πρώην οδοκαθαριστής της Στοκχόλμης,ξεναγός υψηλών προσώπων, κωπηλάτης και ποδηλατοδρόμος, διορισμένος πρωθυπουργός από το ΔΝΤ και Εβραίων, σε χώρα όπου το 40% των πολιτών της έχουν μνήμη χρυσόψαρου;
    Ποιός είναι;;

  16. παράθυρο avatar
    παράθυρο 04/09/2010 18:26:04

    Από το "λεφτά υπάρχουν" στο "θα τα καταφέρουμε"

  17. lahunas avatar
    lahunas 04/09/2010 18:42:38

    Σε πολλα που κανει η κυβερνηση συμφωνω.
    Ομως δεν κανει ολα αυτα που πρεπει και το κυριοτερο :αλλαγη αναπτυξιακου μοντελου.

    Η κυβερνηση θυμιζει αυτη της Ανατολικης Γερμανιας το φθινοπωρο του 1989
    μοιαζει εκτος πραγματικοτητας.

    Και εκει μιλουσαν για μεταρρυθμισεις ,συνεχιση του σοσιαλισμου κλπ.

    Δεν πιστευω οτι θα παει μακρια αυτη η κυβερνηση.
    Οσο περνα ο καιρος θα φθειρεται.

    Απλα ειναι χρεοκοπημενο ολο το πολιτικο φασμα.
    Η δε Δεξια μοιαζει πια με το Συριζα απο τις διασπασεις.

    Δε τη ψηφισα ποτε δεν τη θεωρουσα σοβαρη...

    • aengus avatar
      aengus @ lahunas 04/09/2010 18:59:00

      Απ΄ό,τι καταλαβαίνω αγαπητέ, καλύτερα να μην ψηφίσεις στις εκλογές –από αλληλεγγύη σ΄εμάς τους άλλους που όχι μόνο δεν συμφωνούμε σε πολλά με την φερόμενη ως κυβέρνηση, αλλά ζούμε ήδη τραγικές καταστάσεις: Λουκέτα, χρεοκοπίες, καταθλίψεις, νοσηλίες…

  18. aengus avatar
    aengus 04/09/2010 19:31:28

    Ο εισπράττων ανελλιπώς τα συγχαρητήρια του αρχηγού Κωλοτούμπα ;
    Ο πραγματικός αρχηγός των Σκύλων της Βέρμαχτ;
    Ο φίλος και χορηγός των απανταχού δωσιλόγων;

  19. 11888 avatar
    11888 04/09/2010 19:33:19

    Πως αντεχετε και ακουτε τις μπουρδες του ΓΑΠ.Στο πρωτο δευτερολεπτο αλλαξα καναλι.

  20. rasputin avatar
    rasputin 05/09/2010 10:07:23

    Απο τα πιο ωραια σημεια ειναι εκεινο που υποσχεται στους χαμηλοσυνταξιουχους...