#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2008 01:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος άρχισε να γίνεται κι αυτός ηγέτης

(Ανανεωμένο). Ο Γιώργος Παπανδρέου παρουσίασε χθες την «σκιώδη» κυβέρνησή του, ορίζοντας τους πολιτικούς εκπροσώπους ανά υπουργείο: 

Εσωτερικών Χάρης Καστανίδης 
Οικονομίας και Οικονομικών Λούκα Κατσέλη 
Εξωτερικών Αντρέας Λοβέρδος 
Εθνικής Άμυνας Βάσω Παπανδρέου 
Ανάπτυξης Μιχάλης Χρυσοχοΐδης 
Περιβάλλοντος και Χωροταξίας Σπύρος Κουβέλης 
Δημοσίων Έργων Γιάννης Μαγκριώτης 
Παιδείας και Θρησκευμάτων Άννα Διαμαντοπούλου 
Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας Εύη Χριστοφιλοπούλου 
Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Γιώργος Φλωρίδης 
Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Βασίλης Έξαρχος  Δικαιοσύνης Γιώργος Παπαδημητρίου 
Πολιτισμού Μαρία Δαμανάκη 

Ο Ευάγγελος Βενιζέλος ανέλαβε κορυφαίο ρόλο και ορίστηκε κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος, ενώ ο Κώστας Σκανδαλίδης ορίστηκε υπεύθυνος για τον διάλογο με τα κόμματα της αριστεράς. Η κριτική που ήδη διατυπώνεται έχει ως εξής: 

Η «σκιώδης κυβέρνηση» δεν θα λειτουργεί ως «σώμα», αλλά υπο την επίβλεψη του Χάρη Καστανίδη, για τις υπεραρμοδιότητες στον οποίο επικρίνεται ήδη ο ΓΑΠ. 
Θα δημιουργηθούν προβλήματα στη συνεργασία του κ. Καστανίδη με τον γραμματέα της κοινοβουλευτικής ομάδας Δ. Ρέππα. Η ιδιαίτερη μεταχείριση της κ. Λούκας Κατσέλη, που «επέβαλε» να είναι το μοναδικό μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου που θα είναι και πολιτικός εκπρόσωπος. 
Αποκλείσθηκε ο Π. Ευθυμίου, που «πληρώνει» έτσι την ουδετερότητά του στη διαμάχη με τον Βενιζέλο. Ζήτησε εμμέσως συγνώμη, γύρισε όλη την Ελλάδα σε συγκεντρώσεις, αλλά τίποτα.  Αναβιώνει το γνωστό από την εποχή του Ανδρέα δίδυμο Αθανασάκης – Χυτήρης, με στόχο τον έλεγχο του παρασκηνίου. 
Οι νέοι βουλευτές μιλούν για «σχήμα πρωτοκλασάτων».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 08/04/2008 01:31:51

    Εσωτερικών και συντονιστής των «πολιτικών εκπροσώπων ανά υπουργείο»,Χάρης Καστανίδης
    Οικονομίας και Οικονομικών Λούκα Κατσέλη
    Εξωτερικών Αντρέας Λοβέρδος
    Εθνικής Άμυνας Βάσω Παπανδρέου
    Ανάπτυξης Μιχάλης Χρυσοχοΐδης
    Περιβάλλοντος και Χωροταξίας Σπύρος Κουβέλης
    Δημοσίων Έργων Γιάννης Μαγκριώτης
    Παιδείας και Θρησκευμάτων Άννα Διαμαντοπούλου
    Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας Εύη Χριστοφιλοπούλου
    Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Γιώργος Φλωρίδης
    Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Βασίλης Έξαρχος
    Δικαιοσύνης Γιώργος Παπαδημητρίου
    Πολιτισμού Μαρία Δαμανάκη

  2. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 08/04/2008 01:47:33

    Συγχαρητήριά μας. Σπαταλήσαμε σαν χώρα τέσσερα χρόνια για να κάνουμε τον Ράθυμο Μπούλη (Κώστα) και το Χαϊβάνι (Γιώργο) να πάρουν μπρος, τον μεν πρώτο με το βέτο, τον δε δεύτερο με την πρόταση μομφής.

    Πάμε καλά.

  3. Αμπλαούμπλα avatar
    Αμπλαούμπλα 08/04/2008 02:04:43

    > Οικονομίας και Οικονομικών Λούκα Κατσέλη

    Ma kala, thn adelfh ths de snobaran oi idioi oi pasoktzhdes san yposphfia DHMARXESA NEAS SMYRNHS?

    Ma ayth den e;inai h syzygos - pneymatiko tairi tou gerasimou arsenh, pou apodeixthke asxetos me ta elllhnika oikonomika pragmata? tsaros ths oikkonomias stis dyskoles epoxes pron to 1989, pou eriksan ton andrea?

    PALI MIA APO TA IDIA
    GENHMENOS GIA ANTIOPOLITEYSH AYTO TO PAINTI!

  4. Αμπλαούμπλα avatar
    Αμπλαούμπλα 08/04/2008 02:06:12

    >Παιδείας και Θρησκευμάτων Άννα Διαμαντοπούλου


    AYTH DE EIPE GIA KA8IERWSH TWN AGGLIKWN SAN DEYRHS EPISHMHS GLWSSAS STHN ELLADA?

    kanenas sobaros emeine sto pasok?

    me ttoia proswpa, o karamanlakas 8a einai arxhgos gia 30 xronia!

  5. Αμπλαούμπλα avatar
    Αμπλαούμπλα 08/04/2008 02:07:19

    > Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Βασίλης Έξαρχος

    Kamia sxesh me thn EOAB?
    Ekei pou dinoun ta anabolika me tis xouftes, opws sta katsikia to alati gia na paxynoyn me nero?

  6. Αμπλαούμπλα avatar
    Αμπλαούμπλα 08/04/2008 02:09:09

    Array

  7. Αμπλαούμπλα avatar
    Αμπλαούμπλα 08/04/2008 02:10:19

    >Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Γιώργος λωρίδης

    O prwhn Foroeispraxtoras tou ypourgeiou oikonomikwn, KOINWNIKHS ALLHLEGGYHS?

    Parei trella8hkame entelws

  8. Αμπλαούμπλα avatar
    Αμπλαούμπλα 08/04/2008 02:11:38

    >Δημοσίων Έργων Γιάννης Μαγκριώτης

    Wx... problepontai nees meres SAE kai politistikhs prwteoysas 1997
    !!!!

  9. Αμπλαούμπλα avatar
    Αμπλαούμπλα 08/04/2008 02:12:50

    > Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας Εύη Χριστοφιλοπούλου

    Einai ayth pou milaei sth bOULH ASTAMATHTA?
    Pou espase to my8o ths PAPAKWSTA?

  10. Αμπλαούμπλα avatar
    Αμπλαούμπλα 08/04/2008 02:13:39

    KANENAS SOBAROS STO PASOK?
    O KOSMOS DE THELEI PALINOR8WSH

    THELEI NEA AF8ARTA PROSWPA

  11. er avatar
    er 08/04/2008 02:33:51

    Αμπλαούμπλα ksehases tin Anula na tin stilis pano sto raoulo

  12. Πατισάχ avatar
    Πατισάχ 08/04/2008 03:49:36

    raulo? raulo? what is raulo?

    ayth gia na dikakri8ei, na asxoleitai o kosmos mazi ths, den apokleietai na proteinei kai dyo 8rhskeies. mia gia mesa ka mia gia eksw

  13. Πατισάχ avatar
    Πατισάχ 08/04/2008 03:55:07

    Σύμφωνα με το Βίλχελμ Ράιχ, τα έθνη δεν πρέπει να σκοτώνονται μεταξύ τους, αλλά να ... σε ένα χωράφι με ψηλούς φράχτες, να εγκαταλείψουν τους πολεμοκάπηλους ένθεν κι ένθεν, δηλαδή στρατηγούς διπλωμάτες , να πολεμούν μεταξύ τους κι όποιος νικήσει. Ο νικητής αυτού του χωραφοάγώνα θα χαρακτληριζε και το νικητληριο έθνος, χωρίς παραπέρα απώλειες.

    Στην περίπτωση της ελληνικής πολιτικής πραγματικότητας, ένας καυγάς σε φραγμένο χωράφι μεταξύ Παπακώστα, Χριστοφιλοπούλου, Κανέλη , από το ΣΥΝ νομίζω του Στρατούλη, θα έλυνε όλα τα προβλήματα. Το λαος εχσασε την ευκαιρια καθώς διέγραψε την αθήναΐδα

  14. Πατισάχ avatar
    Πατισάχ 08/04/2008 04:07:25

    >Εθνικής Άμυνας Βάσω Παπανδρέου

    ξέχασα να πω για τη βάσω, όποτε τη βλέπω στην τιβί σα να με κοιτάει (μέσα από το φακό) σαν περισκόπιο υποβρύχιου! Αυτό το περίεργο κοιμιστερό αυθυποβλητικό υποτασικό βλέμμα.

    στο β΄π. πόλεμο οι στρατιώτες των ηπα κέρδισαν τον πόλεμο γιατί με τη χρήση πρωτοπόρων τότε χημικών (αμφεταμίνων) διπλασίασαν τον μάχιμο (παραγωγικό) χρονο τους...

    ίδιο βλέμμα αναγνωρίζω σε ταινίες εποχής.

    μια ανιψιά μου (28 χρονών) μου είπε πως φοβάται όταν τη βλέπει. μάλιστα την είχε δει κι από κοντά κι από το πρόσωπό της έρρεε αυτή η ίδια υγρασία που ρέει από τις εικόνες στην εκκλησίας.
    Θεϊκά - εξαποδώ πράγματα! Ήθελε να ψηλαφήσει να δει τι γίνεται!

  15. Πατισάχ, η γαλαρία της παράστασης avatar
    Πατισάχ, η γαλαρία της παράστασης 08/04/2008 04:25:55

    η μαγεία των πίσω θρανίων!

  16. thanos avatar
    thanos 08/04/2008 06:03:22

    Αμπλαούμπλα onoma kai prama..

    Gia pane sth gwnia kai pare fora......

  17. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 08/04/2008 07:50:00

    Πατισαχ –Μάλλον η Βασούλα θα κάνει tzoking Πάνω στον Ιμάντα ?

  18. AnonymOs avatar
    AnonymOs 08/04/2008 10:00:17

    ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΩΡΕΥΟΥΝ!!!

  19. passer by avatar
    passer by 08/04/2008 10:03:27

    Γιατί θα πρέπει να μας εκπλήσσει η στήριξη των συγκροτημάτων στα νεοφιλελευθερα κόμματα?
    Τόσα χρόνια αυτούς δε στήριζαν? Παραμονές των εκλογών όλες οι φυλλάδες δεν είχαν τίτλο "Δημοψήφισμα"? για να αποστραγγίσουν την αριστερά?
    Όποιος μασήσει, μάσησε..

  20. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 08/04/2008 10:13:01

    passer -Σίγουρα εννοείς την «αριστερά» του ΓΑΠ δηλ.π.χ. Μιμή .Γιωργάκη κλπ

  21. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 08/04/2008 10:22:57

    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ. ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?- ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΛΕΓΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ!

  22. DAN avatar
    DAN 08/04/2008 11:20:50

    Τους ΑΜΠΛΑΟΥΜΠΛΑ και ΠΑΤΙΣΑΧ, δεν τους στέλνεις να μαλακιστούν παραπέρα ?...

  23. ATHENA avatar
    ATHENA 08/04/2008 11:50:14

    ΚΑΤΙ ΠΗΡΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ ΕΠΙ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

  24. Μήτσος avatar
    Μήτσος 08/04/2008 15:54:51

    Το μοναστήρι να είναι καλά και από καλογήρους να !

  25. Πατισάχ, η γαλαρία της παράστασης avatar
    Πατισάχ, η γαλαρία της παράστασης 09/04/2008 01:48:12

    ton sifounakh den 8a ton 8elei o arxhgos twn papadwn

  26. Πατισάχ, η γαλαρία της παράστασης avatar
    Πατισάχ, η γαλαρία της παράστασης 09/04/2008 01:49:52

    re sy DAN , ti se peirazei h parousia mou? mh me diabazeis, phgaine parakatw

    ou re
    ou lew re

  27. Πατισάχ, η γαλαρία της παράστασης avatar
    Πατισάχ, η γαλαρία της παράστασης 09/04/2008 01:52:48

    DAN, se enhmerwnw pws yparxei megalos ari8mos pshfoforwn gyrw sta 30-35,pou pshfzei akribws me krithria san kai ta epideiknyoomena

    dystyws, mpainoun ki aytoi sto sakkouli twn eklogwn

  28. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 09/04/2008 11:30:33

    Η Δαμανάκη στο Πολιτισμού μπήκε επειδή είχε πείρα από το ραδιόφωνο όταν ήταν στο Πολυτεχνείο;
    Η Διαμαντοπούλου στο Παιδείας μπήκε επειδή είχε προτείνει να καθιερωθούν τα αγγλικά ως επίσημη γλώσσα, παράλληλα με τα ελληνικά;

    Ωραία, τώρα ο Γιωργάκης θα έχει τα υπουργάκια του (όπως λέμε τα στρατιωτάκια του) να παίζει. Όμορφα!