#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2009 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιάννης Λάτσης πήγαινε στο σπίτι του Ανδρέα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 07/03/2009 22:41:48

    Σκέφτομαι να οργανώσω ένα παρτάκι στο τριάρι που νοικιάζω εδώ στο όμορφο Ντουμπάι. Καλεσμένοι θα είναι ο Μπαμπης ο λογιστής, ο Ανδρέας ο ναυπηγός και η Μαίρη η διαφημίστρια.
    Αναλμβάνω τα έξοδα για τον Παπανδρέου και τον Ραγκούση...έχουμε πολλά να πούμε εμείς οι έξι..

    Πέρα από την πλάκα ο ΓΚΑΠ πρέπει να αναζητήσει στο στενό του περιβάλλον ποιός τον κάρφωσε στον Ψυχάρη..δεν θέλει και πολύ σκέψη η απάντηση.

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 07/03/2009 22:50:06

    Ποιός είπε ότι ο Αντρέας δεν διαπλέκοταν με το κεφάλαιο?
    Όπως, λέει και το πόστ όμως, το έκανε "σοσιαλιστικά" και με την υψηλή εποπτεία του "συγκροτήματος".

  3. Golden Boy of Rigillis avatar
    Golden Boy of Rigillis 07/03/2009 22:51:26

    Dubai, είσαι να "καμακώσουμε" με τη μία τον Εφραίμ, τον Βούλγαρο, το Δούκα και τον Γκράτσιο, να μας δώσουν καμμιά δουλειά; Αυτές είναι μπίζνες, άσε τα ψιλικατζήδικα!

  4. Decay avatar
    Decay 07/03/2009 23:55:53

    Όταν δε πάει ο Μωάμεθ στο βουνό,
    πάει το βουνό στον Μωάμεθ...

  5. Nick avatar
    Nick 08/03/2009 00:21:12

    Dubai Expatriate, ελπίζω να μη στείλεις το λογαριασμό στο Abu Dhabi. :)

  6. mesas avatar
    mesas 08/03/2009 01:35:52

    ίσως να συμπληρώνω τον προηγούμενο ανώνυμο:

    έχει δει κάποιος το νεόκτιστο σπίτι του υπαλλήλου;
    το δείπνο μάλλον έγινε για να το δουν από κοντά

  7. thanos avatar
    thanos 08/03/2009 03:07:37

    1-Dubai Expatriate Says:
    March 7th, 2009 at 10:41 pm

    Ton Kwstakh ton glykoylh den ua ton kaleseis?

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 09:43:07

    Τι θα επρεπε να κανει ο Παπανδρεου??Να μη δεχθει την προσκληση για το δειπνο επιχειρηματιων για να μηκατηγορηθει απο ορισμενους καφρους της δημοσιογραφιας??Μηπως δεν θα επρεπε να βγαινει απο το σπιτι του?Να εναι αποκλεισμενος στο σπιτι του για να ικανοποιηθουν καποιοι.Οι μυστικοι δειπνοι δεν γινονται δημοσια ουτε με ενα πληθος επιχειρηματιων.Για τις συναντησεις του Καραμανλη του Σουφλια με τους νταβατζηδες δεν ειδα να γινεται λογος!!Ο πανικος σας εν οψει της εκλογικης σας συντριβης φαινεται ειναι εκτος ελεγχου!!!

  9. Nick avatar
    Nick 08/03/2009 10:20:18

    Αλήθεια, ο Γιωργάκης απείλησε και τον Καραμούζη για κρατικοποίηση της Eurobank ή απλώς "λέμε καμια μαλκ να περνάει η ώρα".

  10. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 10:43:57

    @ 11 και 12 . Γιατι παιδακια τοσο πανικος??Σας συμβαινει κατι?Ηρεμηστε σας παρακαλω!!!

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/03/2009 10:49:13

    Εσυ φιλε,εβαλες λεφτα στο χρηματιστηριο;
    Αλλά τι λεω τωρα.Εσυ ΕΠΑΙΞΕΣ,δεν εβαλες,αρα τι σκουζεις τωρα;
    Οποιος παιζει,δεν κερδιζει παντα.
    Αλλά και οποιος εβαλε,χωρις να ρωτησει πρωτα,που παει και βαζει τα λεφτα του,μαλακας ειναι,αρα καλως ταχασε τα λεφτα του.
    Και οι Αμερικανοι, που χασανε και τ αυγα και τα καλαθια τωρα,ζητανε το κεφαλι του Μπους και του Κλιντον, στο ταψι;
    Δεν το βλεπω.

  12. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/03/2009 12:00:57

    @11 & 13
    Σκόρπιε,
    μ' αρέσει το υπεραπλουστευτικό σχήμα που έχεις στο μυαλό σου τόσο για τον κόσμο γύρω σου όσο και για τους συμμετέχοντες στις συζητήσεις του Antinews - από τη μία μεριά οι νεοδημοκράτες που ''συντρίβονται'' και βρίσκονται υπό το κράτος του πανικού, και από την άλλη, οι πασόκοι που πανηγυρίζουν προκαταβολικά για την επερχόμενη νίκη τους... Το ''άσπρο'' και το ''μαύρο'', ο ''κόσμος της προόδου'' και ''ο κόσμος της αντίδρασης'', ο ''Βόρειος πόλος'' και ο ''Νότιος πόλος'', ο ''Χοντρός'' και ο ''Λιγνός'', οι ''γαύροι'' και οι ''βάζελοι''...
    Θα πρέπει να είσαι πολύ ευτυχισμένος άνθρωπος...
    Μ' άρεσε ιδιαίτερα η φράση: ''Ο πανικός σας είναι... εκτός ελέγχου''. Λες και υπάρχει πανικός ''εντός ελέγχου''...
    Σου έκανα και παλιότερα παρατηρήσεις ''γλωσσικής υφής'', αλλά - στου κουφού την πόρτα...
    Ξέρεις - ο λόγος (και δη ο δημόσιος) δεν είναι μόνο δικαίωμα. Είναι κατάκτηση. Είναι κόπος. Μοιάζει με ''έντελβαϊς'' που φυτρώνει σε ψηλές κι απόκρυμνες πλαγιές, και πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να το φτάσεις και να το κόψεις. Ο άλλος μασούλαγε χαλίκια για να διορθώσει ένα απλό ''ρω''...
    Άνοιξε πού και πού και κανένα βιβλίο. Δεν δαγκώνει. (Αν και κάποια το κάνουν)

  13. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 13:34:28

    ΚΟΥΙΖ Ποιος ειναι ο..καταλληλοτερος ψευτης??? Ο ευρων κερδιζει την συλλογη''Σπατζιωτη""!!!!Μεγαλε ειδες διαφημηση που σου κανω!!

  14. αρχαίος avatar
    αρχαίος 08/03/2009 14:20:27

    Φάκτορα, αν ο Ανδρέας όπως λες καλούσε τον λατση στο γραφείο του, δεν λες βέβαια ότι ο ανδρέας ήταν ηδη Πρωθυπουργός, ενώ ο Γιώργος δεν είναι.Αλλά γιατί τόση πρεμούρα για το ότι ο γιώργος συναντήθηκε με τους επιχειρηματίες. Ξεσκουριάστε λίγο το μυαλουδάκι σας, οικακοί & διαπλεκόμενοι επιχειρηματίες παράγουν πλούτο και ανοίγουν δουλειές για τον λαό και αυτός που πρόκειται να γίνει Πρωθυπουργός πρέπει να μιλήσει να συζητήσει με τους επιχειρηματίες, γιατί σώνει και καλά συνεργάζεται με την διαπλοκή?. Η όλη επιχειρηματολογία θυμίζει Αγία Γραφή με τους Φαρισαίους να κατηγορούν τον Χριστό ότι συναναστρέφεται την ...Μαρία την Μαγδαληνή ή ακόμη πιο πρόσφατο το δήθεν ... προοδευτικό κατά τάλλα ΒΗΜΑ να εγκαλεί τον Γιώργο για το ότι ταξίδευε σε θέση β' στο αεροπλάνο ενώ είναι πρίγκιπας και ότι αρέσκεται να θεωρείται σεμνός και ταπεινός. Λίγη κοινή λογική χρειάζεται, μην μας προκαλείς. Οσο για το¨"μυστικό δείπνο" ... μα με 15 ανθρώπους είναι δυνατόν να μείνει μυστικό?

  15. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/03/2009 14:50:09

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Anonymous 16& 18.
    Διδαχές σε θέματα ορθογραφίας,σύνταξης και του στυλ "διάβασε κανα βιβλίο" είναι επιεικώς απαράδεκτες και απορριπτέες.
    Όποιος δεν γουστάρει το πνευματικό επίπεδο των συνομιλητών του....τη βόλτα του.
    Φάκτορα νομίζω ότι πρέπει να πάρεις θέση.

  16. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 18:17:01

    @ 20 Ασχετος''Γνωριζεις αυτο που λει ο λαος '' Ασε τους νεκρους να ..προχωρουν""

  17. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/03/2009 18:50:16

    @16 &18.
    Έκανα μια βόλτα στον καθαρό αέρα, σύμφωνα με τη συμβουλή σου, και επανήλθα.
    Επί του προκειμένου τώρα. Δικαίωμα λόγου έχουν οι πάντες. Ακόμα και η γειτόνισσά μου, η κυρα-Βαγγελιώ, έχει δικαίωμα λόγου και γνώμης για την κβαντική θεωρία του χάους και τη ''συμπεριφορά των μη γραμμικών δυναμικών συστημάτων''. Αυτό δεν την εμποδίζει να γίνει καταγέλαστη. Ιδιαίτερα όταν βγαίνει και διατυμπανίζει την αγραμματοσύνη της με ύφος και πόζα, όπως κάνει και ο ''ημι-αναλφάβητος'' φίλος μας Σκόρπιος, που, κάθε τρεις και λίγο βγαίνει με έπαρση τριάντα πέντε καρδιναλίων (και ενός πάπα) και κατακεραυνώνει τον οποιοδήποτε ''μη πασόκο'', ξεφουρνίζοντας ό,τι πιο υποτυπώδες και απορριπτέο μπορεί να παραγάγει η ανθρώπινη σκέψη (ο θεός να την κάνει σκέψη), χαζο-ειρωνίες και χιούμορ γυμνασιακού (ούτε καν λυκειακού) επιπέδου, με τις οποίες μόνο μπιζέλια μπορούν να γελάσουν, αναμασήματα της πιο λασπώδους περιόδου της ''Αυριανής'', και επιθετική διάθεση χουλιγκάνου, που κάποιος του είπε ότι η πολιτική και το ποδόσφαιρο είναι πράγματα ταυτόσημα (με το ποδόσφαιρο κατά τι ανώτερο). Σχετικά με τη φράση σου - ''θυμίζεις την εποχή της καθαρεύουσας που ο δύσμοιρος λαουτζίκος δεν μπορούσε να συμπληρώσει ένα έγγραφο γιατί δεν καταλάβαινε τι έγραφε'', αυτό ακριβώς λέω κι εγώ: ''κάποιοι δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν''. Εντάξει, δεν καταλαβαίνουν, ας δείξουν τουλάχιστον λίγη σεμνότητα (μπορεί και ταπεινότητα), και ας χαμηλώσουν λίγο το υψωμένο φρύδι εκείνου που νομίζει ότι είναι σε θέση όχι μόνο να αποφαίνεται αλλά και να νουθετεί. Για δε την ''δικτατορία της γλώσσας'' που αναφέρεις - τι να κάνουμε, η γλώσσα, δυστυχώς, έχει κανόνες αυστηρούς και δεν μπορεί ο κάθε ''αούγκα'' να τη βιάζει ατιμώρητα. Σε τελική ανάλυση, εγώ προσωπικά προτιμάω τη ''δικτατορία της γλώσσας'' (με άλλα λόγια - ''τη δικτατορία του νοήματος'') απλό τη ''δικτατορία της βλακείας''. Γιατί αυτό που εσύ έχεις στο μυαλό σου ως ''δημοκρατία της γλώσσας'' είναι στην πραγματικότητα ''οχλοκρατία της γλώσσας'', ''χαβροποίησή'' της, ωδή στην αμορφωσιά, σκοταδισμός. Ο πρόναος, δηλαδή, της φασιστικής σκέψης και δράσης.
    @20 ΄Ασχετε,
    τα παραπάνω ισχύουν και για σένα. Μια ερώτησή μόνο: πού το βρήκες γραμμένο ότι είναι απαράδεκτο και απορριπτέο το να λες σε κάποιον ότι δεν πρέπει να κακοποιεί βάναυσα τη γλώσσα μας (ίσως το κορυφαίο επίτευγμα του πολιτισμού μας), και θίχτηκες κι από πάνω, καλώντας τους κτήτορες του μπλογκ να πάρουν θέση (μήπως και μέτρα); Εδώ ένα λουλουδάκι πας να κόψεις για να το χαρίσεις σε κάποιο κορίτσι (γιορτή της γυναίκας σήμερα...) και σου την πέφτουν πενήντα ότι κακοποιείς τη φύση, και την νοηματική ανακεφαλαίωση του ''είναι'' μας (αυτό είναι η γλώσσα) μπορεί οποιοσδήποτε Αλάριχος να την κάνει γη Μαδιάμ, επειδή έτσι του κάπνισε; Άσε μας καημένε...
    ***
    Παιδιά, αλλού είναι το πρόβλημά σας και το παίζεται θιγμένοι. Στο γεγονός ότι ο Σκόρπιος είναι ομοϊδεάτης σας και όποιος σήμερα πειράζει οποιονδήποτε πασόκο του επιτίθεστε με ότι βρείτε πρόχειρο, ενώ θα μπορούσατε να κάνετε κάτι πιο ωφέλιμο. Π.χ. να του κάνετε δώρο ένα βιβλίο ορθογραφίας, γραμματικής και συντακτικού.
    Μήπως είναι καιρός να κάνετε κι εσείς καμιά βόλτα; Ίσως, μάλιστα, και με ποδήλατο, που είναι και της μόδας, λόγω του αρχηγού σας και λίαν συντόμως ''ηγέτη της χώρας και του απανταχού ελληνισμού''. Και για να μην σας παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, ας έχει μαζί του ο Ανώνυμος 16&18 κάποια από τις τρόμπες που ανέφερε στην αγανακτισμένη παρέμβασή του.

  18. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/03/2009 19:19:24

    You cannot argue with an idiot

  19. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 19:48:47

    @ 22Σπατζιωτη.Για να μην αναφερεσαι στις γνωσεις του Σκορπιου ,ο Σκορπιος εχει την μεγιστη τιμη να σου γνωστοποιησει οτι''Ειμαι οικονομολογος με καποια χρονια δουλειας στον χρηματιπιστωτικο χωρο με πτυχειο του Οικονομικου Πανεπιστημιου της Αθηνας'' Μηπως θα μπορουσες να μας γνωστοποιησεις τις δικες σου σπουδες και την εργασιακη σου εμπειρια?Για να αρχισουμε να γνωριζομαστε σιγα -σιγα!!!Για να τα σχολια σου το εχουμε ξαναπει''Αστα να πανε'' και μη κανεις το λαθος να πιστευεις οτι ολοι αυτοι που σε σχολιαζουν δυσμενως ειναι ολοι Πασοκοι!!!

  20. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/03/2009 20:41:58

    @23 Right on, Jeffrey!
    @24 Ευχαριστώ για τις τρόμπες. ''Τρομπάδικο'' έχεις και τις προσφέρεις τσάμπα εδώ κι εκεί;
    @25 Κι ύστερα απορούμε γιατί πανεπιστήμιά μας είναι παγκοσμίως υποβαθμισμένα...
    Επαγγελματικά, είμαι μεγαλογαιοκτήμονας, αλλά απαιχθάνομαι τη δουλειά. Βάζω Αλβανούς και μου δουλεύουν. Όσον αφορά το αν είναι μόνο πασόκοι αυτοί που ''με σχολιάζουν δυσμενώς'', μπορεί και να έχεις δίκιο. Αφού, να σκεφτείς, πρώτος αυτοσχολιάζομαι δυσμενώς εγώ ο ίδιος. Κυρίως που κάθομαι κι ασχολούμαι μαζί σου.
    ***
    Έχετε πλάκα οι τρεις στη σειρά, ο ένας μετά τον άλλον. Σαν το ''Τρίο Στούτζες''.

  21. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 21:47:17

    @Καλωσοριζουμε τον μαγαλογαιοκτημονα τεμπελη!!!Εξακολουθω να πιστευω στην γελοιοτητα σου!!!!

  22. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 09/03/2009 10:40:57

    @27@28
    Η κατανόηση ενός αστεϊσμού αποτελεί στοιχείο στοιχειώδους ευστροφίας, αλλά, απ' ό,τι φαίνεται, κάποιοι εδώ μέσα έχουν εγχειρισμένο εκείνο το τμήμα του εγκεφάλου που ανταποκρίνεται στο χιούμορ... Δεν είμαι μεγαλοτσιφλικάς που χρησιμοποιεί Αλβανούς στα χωράφια του, παιδιά. Μήν τσιμπάτε. Είμαι απλώς μεγαλοτσιφλικάς που χρησιμοποιεί Πακιστανούς στα χωράφια του...

  23. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 09/03/2009 17:20:32

    @30
    ''αυτό εννοούσαμε κι εμείς...''
    Ποιοι εσείς; Το παραπάνω ''Τρίο Στούτζες''; Μήπως ψάχνετε για δουλειά; Κατέχετε από μπαμπάκι; Αν ναι, το συζητάμε.