Ο Γαβριήλ Σακελλαρίδης «ψηφίζει»... Ηλία Κασιδιάρη
03/02/2014 15:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γαβριήλ Σακελλαρίδης «ψηφίζει»... Ηλία Κασιδιάρη

Το μόνο που κάνει ο κ. Σακελλαρίδης με την πρώτη του δήλωση είναι να δίνει πόντους στον Κασιδιάρη που θα κατέβει υποψήφιος με βασική ατζέντα του την ασφάλεια και τη λαθρομετανάστευση

Γαβριήλ Σακελλαρίδης. Το πουλέν του Αλέξη Τσίπρα για το δήμο της Αθήνας. Νέος, ωραίος, μορφωμένος, άφθαρτος γενικώς ένα συμπαθητικό πρόσωπο που εκπροσωπεί αυτό που θέλει ο κ. Τσίπρας. Δηλαδή την ανανέωση της πολιτικής. Διαβάστε, όμως, την πρώτη του δήλωση για να καταλάβετε με ποιους έχουμε να κάνουμε. Ποια πρόσωπα θέλουν να σώσουν την πρωτεύουσα. Λέει λοιπόν ο κ. Σακελλαρίδης, υποψήφιος δήμαρχος της Αθήνας στην πρώτη του δήλωση:

«Η Αθήνα, όπως και ολόκληρη η Ελλάδα, βρίσκεται στα πρόθυρα ανθρωπιστικής κρίσης, με την ανεργία, την επισφαλή εργασία και την εξαθλίωση να μην αποτελούν απλά κάποιες εικόνες ενός δυσοίωνου μέλλοντος, αλλά την αδυσώπητη καθημερινότητα.

Το ζήτημα είναι πώς θα καταφέρουμε να αναστρέψουμε αυτή την καταστροφική πορεία σε όλα τα επίπεδα, ξεκινώντας από τη γειτονιά και την πόλη. Εκεί που οι έννοιες της αλληλεγγύης και της κοινωνικής στήριξης αποκτούν το πραγματικό τους νόημα, εκεί όπου είναι αναγκαία μια νέα δημοτική αρχή που θα φέρει στο προσκήνιο τις ανάγκες της κοινωνίας.

Η Ανοιχτή Πόλη αποτελεί τη δημοτική κίνηση - πρότυπο και έχει καταφέρει να αλλάξει τα δεδομένα σχετικά με τον τρόπο παρέμβασής μας στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Αυτή θα είναι και πάλι το όχημά μας για να δώσουμε μία μάχη όχι απλώς και μόνο για την Αριστερά, αλλά για όλη την κοινωνία, καθιστώντας τις ιδέες μας πλειοψηφικές και ηγεμονικές. Χωρίς εκπτώσεις, χωρίς φόβους και χωρίς δισταγμούς.

Με όπλα μας τη συλλογικότητα και τη δημοκρατία, θα συνεχίσουμε τον όμορφο αγώνα της Ελένης Πορτάλιου και όλων των συντροφισσών και συντρόφων για την Αθήνα της δημοκρατίας και της αλληλεγγύης, όπου η αξιοπρέπεια και ποιότητα ζωής θα χρωματίσουν το μαύρο της μνημονιακής καθημερινότητας.

Δεν έχουμε άλλη επιλογή παρά να νικήσουμε και να στείλουμε ένα ηχηρό μήνυμα ανατροπής της πολιτικής της εξαθλίωσης».

Διαβάσατε έστω και μια φορά στη δήλωση αυτή τη λέξη «ασφάλεια»; Διαβάσατε έστω και μια φορά τη λέξη «μετανάστες» ή «γκέτο»;

Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο του ΣΥΡΙΖΑ το μοναδικό πρόβλημα της Αθήνας είναι η ανθρωπιστική κρίση κι αν λυθεί αυτή θα λυθούν και τα προβλήματα των χιλιάδων λαθρομεταναστών στο κέντρο της Αθήνας. Θα λυθεί επίσης το πρόβλημα της ασφάλειας του πολίτη ο οποίος δεν μπορεί να κυκλοφορήσει ελεύθερα σε κάποιες γειτονιές.

Αλλά ο κ. Σακελλαρίδης δεν σκέφτηκε να πει στους δύσμοιρους κατοίκους του κέντρου και τους επιχειρηματίες τι θα κάνει με τα επεισόδια, τις διαδηλώσεις, το κλείσιμο δρόμων και την καταστροφή του εμπορίου και την παρεμπόδιση της κίνησης Ελλήνων και τουριστών. Λίγους μήνες σταμάτησε το μπάχαλο στο κέντρο και υπήρξε αύξηση της κίνησης και των λιανικών πωλήσεων, αλλά για τους Συριζαίους αυτά είναι ψιλά γράμματα. Όταν γίνει ο φέρελπις νέος δήμαρχος θα επιτρέπει τις διαδηλώσεις παντού, οι λαθρομετανάστες θα σουλατσάρουν ανενόχλητοι και θα… βοηθούν τον κ. Σακελλαρίδη να λύσει την ανθρωπιστική κρίση. Μέχρι και ο Καμίνης έχει παρουσιάσει ένα σχέδιο για τον περιορισμό των διαδηλώσεων και την αναζωογόνηση του κέντρου. Στον ΣΥΡΙΖΑ ούτε μια λέξη για όλα αυτά;

Τι να το κάνουμε λοιπόν αν είναι νέος και άφθαρτος όταν το μόνο που κάνει με την πρώτη του δήλωση είναι να δίνει πόντους στον Κασιδιάρη που θα κατέβει υποψήφιος με βασική ατζέντα του την ασφάλεια και τη λαθρομετανάστευση; Πώς λοιπόν το… αριστερό κόμμα του ΣΥΡΙΖΑ γίνεται ο καλύτερος χορηγός της Χρυσής Αυγής;[’=] Ο Γαβριήλ Σακελλαρίδης «ψηφίζει»... Ηλία Κασιδιάρη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/02/2014 15:33:39

    Μετά την Πορτάλιου το...Παρτάλι. Επάνω παρτάλι ή κάτω θα σας γελάσω.

    • DiPietro avatar
      DiPietro @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/02/2014 15:44:49

      Η Πορτάλιου, ποιά είναι πονεμένε συνάνθρωπε;

    • Κωνσταντίνος Σπ avatar
      Κωνσταντίνος Σπ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 04/02/2014 04:05:55

      Ο Σακελλαρίδης δεν είναι μόνον πουλέν του Τσίπρα, αλλά κλώνος του! Οι εμφανισιακές ομοιότητες είναι τέτοιες που προκαλούν την εντύπωση ότι επιλέχθηκε για να κάνει επανάληψη το κατόρθωμα του Αλέξη στο Δήμο Αθηναίων. Άλλωστεαπό εκεί δεν έγινε γνωστός, όταν επί Αλαβάνου απέσπασε διψήφιο ποσοστό?

      • Monica Bellucci avatar
        Monica Bellucci @ Κωνσταντίνος Σπ 04/02/2014 06:30:13

        Ένα συμπαθητικό πρόσωπο και ένα σεβαστό επίπεδο σπουδών, δεν αρκούν για να κάνουν την Αθήνα ανθρώπινη πόλη. Αυτά τα παιχνίδια, ανήκουν στο παρελθόν και απευθύνονται σε ....ανυποψίαστους που πια, δεν υπάρχουν.

        • Asterix avatar
          Asterix @ Monica Bellucci 04/02/2014 09:43:34

          Οι νέοι άφθαρτοι πολιτικοί με καλές σπουδές (υποψήφιος διδάκτορας είναι) είναι το παρελθόν ενώ οι παράφρονες μπρατσαράδες με σύμπλεγμα κατωτερότητας είναι το μέλλον. Τι άλλο θα ακούσουμε.

          • Monica Bellucci avatar
            Monica Bellucci @ Asterix 04/02/2014 10:59:43

            Το παρελθόν, είναι η αραχνιασμένη νοοτροπία που ωθεί τους αφελείς να πιστεύουν οτι ένα χαριτωμένο περιτύλιγμα και ένα πακετάκι τυπικά προσόντα αρκούν, για να προωθηθεί κάποιος στην πολιτική κα να θεωρείται μάλιστα...προεπιτυχημένος! Όσο για τους ....μπρατσαράδες, εσείς τους βλέπετε ως ...αντίζηλους. Εγώ, δεν τους βλέπω καν. Για μένα δεν υπάρχουν!

          • Asterix avatar
            Asterix @ Monica Bellucci 04/02/2014 16:12:02

            Πρώτον το πακετάκι που περιγράφεις είναι τι ισχύει πλέον. Πάπαλα ο λαϊκός άνθρωπος που έστυβε την πέτρα με φάτσα σαν τον Γιαννόπουλο , τον Σκουλάκι ή τον Γιακουμάτο. Δες το παλικάρι που προωθεί η κίνηση των "58" (Παπαδόπουλος μου φαίνεται λέγεται) Όλοι έτσι είναι πλέον. Αν δεν γράφεις στο γυαλί δεν κάνεις τίποτα! Δεύτερον το άρθρο θεωρεί κύριο ανταγωνιστή του τον κλαρινογαμπρό. Δηλαδή συγκρίνει τον υποψήφιο του πρώτου κόμματος της περιφέρειας με 30-35% με το ΠΙΚΠΑ του 10-15%. Δηλαδή ποιο είναι το ταβάνι της ΧΑ στην Αθήνα; 15%; 20%; Φτάνει για να μπει στον δεύτερο γύρο; Όχι! Δηλαδή το υπόλοιπο 80-85% θα σπάσει σε 6-7 υποψηφίους; Πλάκα κάνουμε;

      • σταθης avatar
        σταθης @ Κωνσταντίνος Σπ 18/03/2014 21:01:30

        Εμφανισιακές ομοιότητες; Επειδή είναι και οι δύο κάτω των 40 μιλάμε κι όλας για εμφανισιακές ομοιότητες και για ''κλώνους''; Ημαρτον!... Τι καταπληκτική πολιτική επιχειρηματολογία είναι πάλι αυτή;

  2. Δημήτρης Αλεξόπουλος avatar
    Δημήτρης Αλεξόπουλος 03/02/2014 16:22:01

    Αντιπολίτευση της δεκαετίας του ΄80.. Όμορφος, νέος κι άφθαρτος. πως φαίνεται ο φόβος σας. Τον μυρίζει κανείς από μακρυά..

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ Δημήτρης Αλεξόπουλος 03/02/2014 21:43:42

      'Όμορφος, νέος κι άφθαρτος' .. για δημαρχο μιλαγαμε οχι για βλαχοαριστερο κλαρινογαμπρο αγαπητη Δημητριε.. παντως οσο παει και χαμηλωνει ο πήχης στην ακρα αριστερα, σε λιγο θα μας βγαλουν για προεδρο Δημοκρατιας καμμια πιτσιρικα με πλουσια προσοντα και στριγγακι , αφθαρτη ντε και αυτη (πολιτικα λεμε..) αλλα καταλληλα στρογγυλεμενη , μπουκια και συγχωριο ! Εκει κατεληξε το συριζαριο...να γινει σαν τρελλο πρωιναδικο προγραμμα με γλυκουληδες , γλυκουλες , λιγο απο τις 'αλλες΄ και φυσικα μπολικη χονδροπροπαγανδα...

  3. Free Democrat avatar
    Free Democrat 03/02/2014 16:47:14

    Και γιατί δηλαδή πρέπει ο κάθε υποψήφιος δήμαρχος της Αθήνας να εγκλωβιστεί στην ατζέντα της Χρυσής Αυγής;;; Γιατί για τον Σακελλαρίδη επιβάλλεται να είναι προτεραιότητα το μεταναστευτικό;;; Μήπως υιοθετώντας την θεματολογία της Χ.Α. δίνει έτσι πόντους στον Κασιδιάρη και τους Ναζιστές;;; Δεν είναι δηλαδή άμεση προτεραιότητα για τον επόμενο δήμαρχο Αθηναίων να αντιμετωπίσει την ανθρωπιστική κρίση που βιώνουν τα νοικοκυριά στις φτωχογειτονιές της πρωτεύουσας, μέσω πρωτοβουλιών αλληλεγγύης στους τομείς της στέγασης, της πρόνοιας και της περίθαλψης;; Δεν είναι θέμα υψίστης προτεραιότητας η αντιμετώπιση της ανεργίας των νέων στην πρωτεύουσα;;; Μήπως αυτά τα μείζονα θέματα κοινωνικής και οικονομικής πολιτικής είναι ψιλά γράμματα για την Ακροδεξιά;;; Ας ανακοινώσει λοιπόν και η ΝΔ τον υποψήφιο που θα στηρίξει και ας θέσει αυτός το θέμα της ασφαλείας και της παράνομης μετανάστευσης ως πρωτεύοντα θέματα στον προεκλογικό του αγώνα... Να δούμε τότε πώς στρατηγικά ωφελείται ο φασίστας υποψήφιος... Μερικοί αφελείς νομίζουν ότι ο Δήμος της Αθήνας έχει τις αρμοδιότητες και τα μέσα να χαράξει αυτόνομη μεταναστευτική πολιτική... Μπορεί το συγκεντρωτικό Κράτος να δώσει στους δήμους τις υπηρεσίες χορήγησης πολιτικού ασύλου -σε συνεργασία πάντα με τις τοπικές αστυνομικές αρχές- και να απεμπλακεί πλήρως από τις δαιδαλώδεις γραφειοκρατικές διαδικασίες που επιβάλλει;;; Μόνο έτσι τα κέντρα των πόλεων δε θα καταντούν αποθήκες ψυχών. Γιατί πολυ απλά οι παράνομα εισερχόμενοι μετανάστες θα έχουν το νόμιμο πια δικαίωμα να φτάσουν στον τελικό προορισμό τους, τις χώρες της βορειοδυτικής Ευρώπης. Μήπως όμως αυτό δεν αποτελεί μνημονιακή υποχρέωση και αντίκειται στις βουλές των δανειστών μας..;;;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Free Democrat 03/02/2014 17:43:01

      Πάρτο αλλιώς λεβέντη. Δηλαδή, επειδή η Χρυσή Αυγή είδε φως και μπήκε (ελέω του άκρως εσφαλμένου εγκλωβισμού των κομμάτων στην «πολιτική ορθότητα») και θέτει ως προτεραιότητα το λαθρομεταναστευτικό, παύει να είναι πρόβλημα και να χώσουμε το κεφάλι στην άμμο και να λέμε ότι όλα καλά; Άν κάνουμε αυτό που λες, ΤΟΤΕ είναι που πριμοδοτούνται αυτοί. Αλλά πού να ξεκολλήσετε...

      • σταθης avatar
        σταθης @ ΚΜ 18/03/2014 21:14:56

        Δεν ''είδε φως και μπήκε'' η Χρυσή Αυγή... Ο φασισμός και ο ρατσισμός πάντα υποβόσκουν σε υπερσυντηρητικές και ψιλοθρησκόληπτες κοινωνίες σα τη δική μας και, ευκαιρίας δοθείσης, κάνουν και επίσημα την εμφάνιση τους. Αν ''ξεκόλλημα'' εννοείς η νοοτροπία και οι πρακτικές της ΧΑ να γίνουν η επίσημη κρατική πολιτική (Τι άραγε εννοείς όταν μιλάς για ''πολιτική ορθότητα'';) ποιός επιβεβαιώνεται και επιβραβεύεται; Το ''Δημοκρατικό Τόξο'' ή οι νεοναζί;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Free Democrat 03/02/2014 21:37:47

      ῾Ο Δῆμος τῆς ᾿Αθήνας πάντως ἔχει ἁρμοδιότητες γιά ἔκδοση εἰκονικῶν γάμων καί γεννήσεων, χιχιχι!!!

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Φωτεινή 03/02/2014 21:48:50

        "῎Εκδοση πιστοποιητικῶν

  4. σκεπτικιστης avatar
    σκεπτικιστης 03/02/2014 16:58:23

    Τραβηγμένο από τα μαλλιά και το άρθρο και το "λογικό" συμπέρασμα. Δεν μίλησε για τους μετανάστες καθόλου. Αν θεωρούσε μείζον πρόβλημα τους ξένους και όχι την φτώχεια των Ελλήνων, τότε δεν θα ήταν σύριζα αλλά χρυσή αυγή. Φαντάζομαι τί θα γράφατε αν έκανε και καμια διφορούμενη δήλωση για μετανάστες κλπ. Οταν και οι αρθρογράφοι όμως μεταδίδουν φανατισμό , κάτι δεν πάει καλά.

    • Skeptikisths avatar
      Skeptikisths @ σκεπτικιστης 04/02/2014 14:05:35

      Επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ το ίδιο ψευδώνυμο για να γράφω σχόλια στο Antinews να κρατήσουμε ως σύμβαση ότι το δικό σου θα είναι στα ελληνικά και το δικό μου με τα greeklish; Ξέρω ακούγομαι ο άκυρος που πετάγεται και μιλάει σε άκυρο θέμα αλλά καλό είναι να υπάρχει συνεννόηση σε τέτοια θέματα. :-)

  5. leak avatar
    leak 03/02/2014 17:01:57

    Αυτό το κώλλυμα της αριστερας υπερ των λαθρομεταναστών είναι ακατανοητο

  6. Tasos avatar
    Tasos 03/02/2014 17:19:01

    Θα συντριβεί. Οι κοινωνίες θέλουν ανθρώπους δημιουργικούς, πετυχημένους, που να χουν στίψει την πέτρα στην ζωή τους.

    • DIMX avatar
      DIMX @ Tasos 03/02/2014 18:39:25

      Οπως ο ... ;

      • Tasos avatar
        Tasos @ DIMX 03/02/2014 19:28:53

        Δεν είμαι Αθηναίος για να ξέρω, πάντως στην Θεσνίκη ο Ιωαννίδης θα κάνει περίπατο με τον Μπουτάρη

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Tasos 03/02/2014 21:12:38

          Τις δηλώσεις της βουλευτού (σου) Φ.Πιπιλή για το θέμα τις γνωρίζεις ;(υπάρχουν και άλλοι με ανάλογες απόψεις στη Ν.Δ.) Πάντως μάλλον για άλλη Θεσσαλονίκη θα μιλάς , μήπως υπάρχει ομώνυμη πόλη στις Η.Π.Α. διότι μόνο εκεί ο Ιωαννίδης θα μπορούσε να κερδίσει τον Μπουτάρη. Ίσως λόγω μπάσκετ.

        • ματινα avatar
          ματινα @ Tasos 03/02/2014 22:21:54

          Μεγάλη πολιτική προσωπικότητα. Ένας οινοπαραγωγός και ενας προπονητής μπάσκετ (μην ξεχάσει να βαλει και το σακάκι). Και η κολακεία να αυτοπροσδιορίζονται ως "συμπρωτεύουσα"... Επαρχιωτισμός και ήττα απο καθε αποψη. Τι σημασια εχει μπουτάρης η μουρντάρης;;; Καμια

    • impz avatar
      impz @ Tasos 03/02/2014 18:43:27

      Πλάκα θα κάνεις σίγουρα ,για πες μερικά παραδείγματα που ήδη έχει εκλεξει η κοινωνία ;

  7. Megaliora avatar
    Megaliora 03/02/2014 17:44:26

    Εγώ για αντιΚασιδιάρη τον βλέπω να πλασσάρεται ο άνθρωπος..... Η Αθήνα όμως έχει τόσα πολλά και περίπλοκα προβλήματα, που ένας κούκος, ό όποιος κούκος, δεν πρόκειται τίποτε να καταφέρει. Απαιτείται κεντρικός πολιτικός σχεδιασμός που θα κατορθώσει να ανατρέψει την παρακμή και να κινητοποιήσει τους μουδιασμένους-παραιτημένους πολίτες. Δύσκολο..... Τα κόμματα, συνεχίζουν να ''παίζουν'' για τις εντυπώσεις, υποτιμώντας μας. Λέτε να ξέρουν ...κάτι παραπάνω για την ανωριμότητα και την προβλέψιμη στάση μας απέναντι στα ''διλήμματα'';

  8. matina avatar
    matina 03/02/2014 22:19:07

    Ισως λογω ηλικίας θυμαμαι πιο καλά, πιο νηφάλια και με λιγοτερη φόρτιση εκείνες τις ζορικες μέρες του 81. Η πλειοψηφία χάθηκε ζήτω η νέα πλειοψηφία. Δυστυχώς πολλοί δεν θελουν να δουν τα πράγματα κατάματα. Δυστυχώς γι' αυτους, για μας και για ολους. Δεν νομιζω οτι κανένας πρέπει να χαιρεται απο τις υποψηφιότητες του ΣΥΡΙΖΑ ουτε και τις αντιδράσεις στο εσωτερικο του απο την μειοψηγία που προσκειται στον Λαφαζάνη. Το προβλημα δυστυχώς ΔΕΝ ειναι ο κάθε Λαφαζάνη αλλά ο κίνδυνος μια κοινωνία σε απογνωση να μουτζώσει κυριολεκτικά και μεταφορικά οτι κινειται γυρω της. Αν θελετε να σκεφτειτε σοβαρά το μεγαλο προβλημα λέγεται β γύρος. Για να παιζουμε στο ενδιαμεσο κανενα προβλημα εχουμε γκάλοπ, εταιρείες με το αζημιωτο και φιλικά (λεμε τώρα) ΜΜΕ. Η ελάχιστη σοβαρότητα θα ελεγε οτι καλύτερα η συγκροτημενη (ας πουμε) αριστερά του καθε Λαφαζάνη παρά η αυθεντία του κάθε ηγέτη και κυριως αλοιμονο απο το λαο που ετσι η αλλιως ως τώρα εβλεπε προς τα κει. Μετα τα κολπα με τους Βουδουρηδες του ΠΑΣΟΚ που θα στραφει αυτός ο κοσμος; Παντως οχι στη ΝΔ ούτε στη ΧΑ ουτε στο ΚΚΕ. Εγώ ανησυχώ ακόμη κι αν πανε σπιτι τους. Εσεις; Νιωθει καλα η ΝΔ; Εχει καμια σχέση η ΝΔ σημερα με τη ΝΔ πριν 2 ή 6 χρόνια ; Πλακα κάνουμε; Ενα ωραίο ΠΑΣΟΚ γινανε ολοι. Και μετά; Μετά θα κλαινε οι ανικανοι δεξιοι κι αριστεροι για τα ποσοστα της ΧΑ και θα ψάχνουν κανεναν περαστικο Κουβελη να τον βαλουν στο παιχνιδι. Σοβαρές πολιτικές αρχές βλεπω και τρομάζω...

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/02/2014 23:14:19

    Δεν είναι μόνο οι λάθρο. Είναι και οι "αγνώστης ταυτότητας", κοινώς ξεκάρφωτες, διαδηλώσεις. Ήμουν τις προάλλες σε συνέδριο στο κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθημερινή απόγευμα, τα μαγαζιά ανοιχτά. Ήδη από τις 5 είχε στηθεί στα Προπύλαια βανάκι με Φαραντούρη (την εποχή που ήταν σχετικά νέα...) στη διαπασών. Στη συνέχεια, η Φαραντούρη έγινε κάτι άλλο, σαν διαδήλωση με τα γνωστά επαναστατικά ανακατεμένο. Την ώρα του συνεδρίου ακουγόταν ξεκάθαρα μέσα στην αίθουσα. Υποθέτω ότι θα είχε κλείσει η Πανεπιστημίου. Δεν έμαθα τι είδους διαδήλωση ήταν, σημασία έχει το ότι κάθε απόγευμα σχεδόν στο Κέντρο υπάρχει κάποια ηλίθια διαδήλωση αέργων. Το λέω διότι ακόμα και η κάθε επαγγελματική τάξη διαδήλωνε από μία φορά τον χρόνο, σε ένα μήνα θα είχε κλείσει ο κύκλος των διαδηλώσεων. Βρείτε μου άλλη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα που να συμβαίνει αυτό...

  10. tk avatar
    tk 04/02/2014 02:00:14

    Ο νέος ωραία δασκαλεμένος προφανώς αλλά δυστυχώς δεν λέει τίποτα το ουσιαστικό, μιλάει γενικώς και αορίστως. Η ανθρωπιστική κρίση, η δημοτική κίνηση κλπ που θα είναι το όχημα μας για την μάχη της κοινωνίας με όπλα την συλλογικότητα, την δημοκρατία χωρίς δισταγμούς, φόβους κλπ κλπ..για την μεγάλη νικη κλπ...και μετά θα πουν ( θεός φυλαξει!)..προσπαθούμε μεν αλλά παραλάβαμε χάος... Έλεος, ας πουν κάτι το ουσιαστικό όλοι τους κάποτε, τόσα χρόνια τις ίδιες ατάκες πάνω κάτω καταντάει τουλάχιστον βαρετό για να μην πω τίποτα άλλο. Αν έπαιζαν σε θέατρο το κοινό τους θα ήταν άδεια αραχνιασμένα καθίσματα....!

  11. Ερνέστος, πολύ αριστερός διεθνιστής από Εκάλη avatar
    Ερνέστος, πολύ αριστερός διεθνιστής από Εκάλη 04/02/2014 09:00:30

    Ξέχασε ο σύντροφος Γαβριήλ να αναφέρει το ακόλουθο από το πρόγραμμα μας: Επίσημες θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ για το μεταναστευτικό
    • Τη διευκόλυνση της οικογενειακής επανένωσης.
    Οι μετανάστες «κατηγορούνται» συχνά ότι κερδίζουν στην Ελλάδα χρήματα που τα στέλνουν στο εξωτερικό. Η επανένωση θα αντιστρέψει την τάση αυτή. Επιπλέον, η παρουσία και των δύο γονέων θα λειτουργήσει υποστηρικτικά ως προς το ελληνικό δημόσιο σχολείο. Τέλος, η στήριξη του οικογενειακού δεσμού θα αποτελέσει μέσο αποτροπής φαινομένων νεανικής παραβατικότητας σε βάρος (και) ελλήνων. Με τους γονείς του εδώ ο πακιστανός δεν θα είχε επιτεθεί στην Μυρτώ, απλά πράγματα! Όλοι με τον νεαρό διεθνιστή Γαβριήλ!

  12. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 04/02/2014 09:57:08

    Σακελλαρίδης, Κεφαλογιάννη, κρίνετε...

  13. Παυλίνα avatar
    Παυλίνα 04/02/2014 11:32:49

    ατά καιρούς είχα μία μεγάλη απορία. Ποιος άραγε θα διεκδικούσε τον τίτλο του βασιλιά της ξύλινης γλώσσας στην ελληνική πολιτική σκηνή. Μάλλον θα πρέπει να εντάξω κι αυτό το τεκνάκι μέσα στην λίστα μου! Η χαρά του λαθρομετανάστη η υποψηφιότητα του και οι σκέψεις του θυμίζουν υποψήφιο πρόεδρο δεκαπενταμελούς όχι δήμαρχο, να με συγχωρείτε δηλαδή...

  14. Ήρων avatar
    Ήρων 04/02/2014 13:08:04

    Kαλές οι σπουδές καλά όλα, υπάρχει όμως ένα πρόβλημα με τον συγκεκριμένο. Θεωρώ πως όπως και ο Τσίπρας, θα κάνει μια προεκλογική περίοδο με κρυφή ατζέντα. Αυτά που θα βγάζει προς τα έξω, θα είναι απλά εκθέσεις ιδεών. Αυτό μου δίνει να καταλάβω από την πρώτη του παρουσία.

  15. Soldier avatar
    Soldier 04/02/2014 14:19:27

    Εγώ πάντως μόνο με τον Τομ Κρούζ συμβιβάζομαι, αν δεν μας φέρει ο Αλέξης τον Τομ ψήφο δική μου δεν παίρνει! Καλοβαλμένος φαίνεται και ο Γαβριήλ αλλά για κακή του τύχη μου θυμίζει τον χαλβά Δραπετσώνας...

  16. πρώην_αρενιτης avatar