#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2011 07:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ συγκρίνεται πλέον μόνο με τον...Μητσοτάκη



Αν είχε στοιχειώδη ευθιξία, μια σταλιά φιλότιμο, ο άνθρωπος που, με την κίβδηλη πλειοψηφία του 2009, κυβερνά τη χώρα, θα έπρεπε ήδη να έχει παραιτηθεί.

Να ζητήσει συγνώμη για τα ψέματα που είπε για να κερδίσει την εξουσία.

Να απολογηθεί για την κατασυκοφάντηση της χώρας μας ανά την υφήλιο προκειμένου να δικαιολογήσει την αβελτηρία του.

Να παραδεχθεί την πρωτοφανή ανικανότητά του εξ αιτίας της οποίας οδηγούμαστε στην καταστροφή (αν δεν βρισκόμαστε ήδη εκεί)

 

Παρ’ όλα αυτά ο Νέρων της Ελλάδος προσποιείται ό,τι κυβερνά!

Προχθές οι παρατρεχάμενοι του μας ενημέρωναν ό,τι από την παραλία της Σερίφου, αλληλογραφούσε με  ευρωπαίους παράγοντες για την τύχη της …υφηλίου!

Προωθούσε την ...παγκόσμια διακυβέρνηση!

Χθες, στο Καστρί, είχε έκτακτη σύσκεψη για θέματα ….υγείας!

Προφανώς  είναι εκτός  τόπου και χρόνου!

Όχι ότι θα κατάφερνε και τίποτα σημαντικό, αν ησχολείτο με την οικονομία, αλλά για την τιμή των όπλων, να πάρει ευχή, δεν έπρεπε να προσποιηθεί ότι ασχολείται με το φλέγον θέμα της ημέρας;

 Κατάρρευση

Χθες το Χρηματιστήριο έκλεισε στις 998 μονάδες!

Επιστρέψαμε στο Ιανουάριο του 1997 και βάλαμε πλώρη για να συναντήσουμε τις 500 μονάδες του κ. Μητσοτάκη!

Εκεί θα μας οδηγήσει ο κ. Παπανδρέου!

Να τον συγκρίνουμε με τον Μητσοτάκη!

(Απλώς να θυμίσω ότι τον Αύγουστο του 2009 το Χρηματιστήριο, επί  «κουρασμένου»  ήταν στις 2.466 μονάδες.)

 

Όποιος είχε την ατυχία να παρακολουθεί  τη συνεδρίαση του Χρηματιστηρίου, θα έβλεπε:

Την Εθνική Τράπεζα να κατρακυλά στα 4.06 ευρώ

Το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο στα 1.89 ευρώ

Τον ΟΠΑΠ στα  9.22 ευρώ

Την ΔΕΗ στα 6.25 ευρώ

Την ΑΤΕ στα 0.64 λεπτά

Την ΕΥΔΑΠ στα 3.42 ευρώ

Την ΕΥΑΘ στα 3.77

Πλήρης απαξίωση.

Και έχουμε εν εξελίξει ευρύτατο πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων!

 

Τα κοράκια δεν χρειάζεται κάν να ακονίσουν τα νύχια τους.

Η λεία περιμένει έτοιμη και το τραπέζι είναι στρωμένο…

 

Το ερώτημα όλων είναι που βρίσκεται ο «πάτος» που αναζητεί ο Βενιζέλος.

Η απάντηση που ταιριάζει είναι μάλλον «χαίρε βάθος αμέτρητον»!

Με άλλα λόγια, δεν έχει σκαλί η κατηφόρα…

 

Αδέξιος Δεξιός

 

ΥΓ. Άσχετο, αλλά χθες (όλως τυχαίως)  ολοκληρώθηκε η απορρόφηση της ΠΕΤΡΟΛΑ (συμφερόντων Λάτση) από τα ΕΛΠΕ! Οι μεγάλες δουλιές γίνονται πάντα εν μέσω κρίσης για να μην τις παίρνουμε χαμπάρι!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vasilis avatar
    Vasilis 09/08/2011 07:25:17

    Επί τέλους μέχρι πότε ο χρηματιστηριακός τζόγος θα αποτελεί θα αποτελεί δείκτη ευημερίας? Μήπως ήρθε η ώρα της μή ελεύθερης αγοράς μιας και η "ελεύθερη" έχει αποτύχει πλήρως???

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Vasilis 09/08/2011 09:51:07

      Η προστασία των τραπεζών και η απαγόρευση χρεοκοπιας τους με καθε επώδυνο τρόπο, δεν είναι ελεύθερη αγορά.

  2. nicvel avatar
    nicvel 09/08/2011 07:44:07

    ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ 2 ΑΚΡΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΑ , Ο Κ.ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΠΑΝΕΛΑΜΒΑΝΕ ΜΟΜΙΜΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ , ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΝΙΓΥΡΙΚΗ ΕΚΛΟΓΗ ΤΟ 2009 ΠΑΛΙ Ο Κ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΕΛΕΞΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΗ ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ ΓΑΠ , ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η' ΟΧΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ Ο Κ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΤΣΙ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΟΤΙ Η ΦΙΛΟΔΟΞΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΓΙΝΗ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΙΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ .

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/08/2011 08:52:26

    Αδέξιε Δεξιέ,

    Θα διαφωνήσω με τον τίτλο. Ο Γ. Παπανδρέου ΔΕΝ συγκρίνεται με τον Κ. Μητσοτάκη. Μπροστά στα "κατορθώματα" του πρώτου στα πεδία της οικονομίας και της κοινωνίας, ο δεύτερος φαντάζει... κομμουνιστής.

  4. popolaros avatar
    popolaros 09/08/2011 09:08:17

    Μα ο Μητσοτάκης είναι ο πολιτικός του πατέρας.
    Την νεοφιλελεύθερη αντιλαική πολιτική του συνεχίζει.

    Μην ξεχνάμε ότι τις νεοφιλελ. σημαίες του Μητσοτάκη, Μάνο-Ανδριανόπουλο, τους έβαλε στο επικρατείας και έγιναν βουλευτές ΠΑΣΟΚ !!
    Ούτε ο Κ.Κ τους χρησιμοποίησε πουθενά.

    Κοινός παρονομαστής όλων αυτών είναι ότι πάντα φταίει ο λαός και πρέπει να κατέβει το βιοτικό του επίπεδο....προς όφελος των ξένων firends, για τους οποίους δουλεύουν βεβαίως.
    Γενικό ξεπούλημα.

    • Λαόνικος avatar
      Λαόνικος @ popolaros 10/08/2011 08:53:23

      Και μαζί με τους Μάνο-Ανδριανόπουλο, έβαλε τότε και τα τέρατα του πολιτικού καιροσκοπισμού Δαμανάκη-Ανδρουλάκη! Ο πλήρης εξευτελισμός του συγκεκριμένου πολιτικού συστήματος!

  5. thalassodarmenaypsi avatar
    thalassodarmenaypsi 09/08/2011 09:15:15

    Ατυχέστατος ο υπέρτιτλος του άρθρου σας.
    Ο Μητσοτάκης υπηρέτησε την Πατρίδα με τον δικό του τρόπο και θα τον κρίνει η ιστορία. Μακάρι ο J-GAP,να είχε το ελάχιστο από το μαυλό που διαθέτει ο Μητσοτάκης, έστω και σ' αυτήν την ηλικία που είναι τώρα. Α! και κάτι άλλο..... την φωτιά στην Ρώμη, δεν την έβαλε ο Νέρων.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ thalassodarmenaypsi 09/08/2011 09:22:52

      Σωστά. Τη φωτιά στη Ρώμη την έβαλαν οι Χριστιανοί. Και ο Μητσοτάκης υπηρέτησε την... πατρίδα! Σε δέκα χρόνια ούτε που θα το θυμάσαι, πόσο πολύ υπηρέτησε την πατρίδα!

      • jkr avatar
        jkr @ Επώνυμος 09/08/2011 10:10:16

        Κι όμως τη φωτιά στη Ρώμη Χριστιανοί την έβαλαν, εντάξει για το δεύτερο δεν υπάρχει ζήτημα.

        • Vassilios Yukarakis avatar
          Vassilios Yukarakis @ jkr 09/08/2011 10:51:30

          ΠΡΟΣ JKR,


          ειλικρινά πρέπει να είσαι ιστορικός για να το ξέρεις αυτό, γιατί μέχρι τώρα ήξερα το αντίθετο! Χωρις τα φώτα σου θα
          παρέμενα στο σκοτάδι! Ευχαριστώ το Θεό που υπάρχουν άνθρωποι του δικού σας διαμετήματος.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ jkr 09/08/2011 11:03:51

          Α, ναι; Ήσουν εκεί και τους είδες;

    • factorx avatar
      factorx @ thalassodarmenaypsi 09/08/2011 11:54:56

      Ποια πατρίδα;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ factorx 09/08/2011 12:08:10

        Σωστά!

  6. madprof avatar
    madprof 09/08/2011 09:22:25

    Ας όψονται αυτοί που δημιούργησαν το πολιτι(στι)κό - κοινωνικό - οικονομικό περιβάλλον και είναι οι υπαίτιοι για την ανάδειξη του φαυλοπασόκ στην εξουσία υπό τον Φ. Γκαπ, αυτόν που ούτε για κηπουρό θα τον εμπιστευόταν κανείς.
    Επιτέλους!, αυτοί που οδήγησαν την χώρα από το '96 και μετά στην πλήρη πολιτι(στι)κή - κοινωνική - οικονομική διάλυση, πρέπει να λογοδοτήσουν στην κοινωνία των κομματοπολτοποιημένων πολιτών για τον εθνικά προδοτικό βίο και πολιτεία τους. Το ότι υπήρξαν κατώτεροι των περιστάσεων ειναι γνωστό τοις πάσι.
    ΥΓ. Εργασιακός – κοινωνικός – οικονομικός – πολιτικός Μεσαίωνας, Είναι το αποτέλεσμα της ΝοεφιλελευθεροΠαγκοσμιοποιημένης αγοράς. Res=πράγμα, εμπόρευμα και οι άνθρωποι! Ωραία τα κατάφεραν αυτοί, εμείς γιατί τους ανεχόμαστε να εκ-βιάζουν εμάς και τους νέους σωματικά, πνευματικά και να καταστρέφουν την εφήμερη ύπαρξή μας με ψευτοδιλήμματα πασοκ ή νδ ?

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/08/2011 09:24:15

    Ρε παιδιά, ο Μητσοτάκης είναι απλό μαθητούδι μπροστά στον ΓΑΠ.

    Θυμάστε κάποτε που έλεγαν τον ανέκδοτο ότι "το πρόβλημα δεν είναι ότι ο Μητσοτάκης θα πουλήσει την Ακρόπολη, το πρόβλημα είναι ότι θα την πουλήσει φθηνά".

    Ε, αυτά που για το Μητσοτάκη ήταν απλές θεωρίες, με τον ΓΑΠ γίνονται... πράξη!

    Καμία σχέση ο ένας με τον άλλον! Ψιλικατζής ο Μητσοτάκης μπροστά στο θεόρατο ΓΑΠ!

  8. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 09/08/2011 09:29:27

    Γαπισμός: ανωτερο στάδιο του Μητσοτακισμού.

    • factorx avatar
      factorx @ Πετρος Μ. 09/08/2011 11:56:12

      !!! να αλλάξω τον τίτλο;

  9. Αντιλαικιστής avatar
    Αντιλαικιστής 09/08/2011 10:16:04

    Ο Μητσοτακης ηταν πολυ καλυτερος απο τον ΓΑΠ δεν συγκρινονται. Ο Μητσοτακης επερνε μετρα για να μην οδηγηθουμε στην χρεοκοπια και ο ΓΑΠ πηρε μετρα που μας οδηγησαν στην χρεοκοπια. Του Μητσοτακη τα μετρα αποσωσαν, του Γαπ οχι. Το ιδιο ειναι??

    Και μην ξεχνατε οτι του Μητσοτακη εσεις του δωσατε το 47%. Αυτο το Ποσοστο δεν του το δωσαν ουτε οι Πασοκοι, ουτε τα νεφελιμ αλλα οι ψηφοφοροι του δικού σας κομματος... Αμα σας αρεσε ο σοσιαλισμος του Πασοκ της δεκαετιας του '80 τοτε γιατι ψηφιζατε Νεα Δημοκρατια??

  10. lianos avatar
    lianos 09/08/2011 10:40:27

    Φάκτορα, ακόμα και απλές αναφορές σε τέτοια άτομα απ' το παρελθόν επιτείνουν το φόβο μου

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/08/2011 11:37:08

    Ναι έχεις δίκιο..ο Σαμαράς ψήφισε το μνημόνιο και παραχώρησε και μέρος της Εθνικής μας κυριαρχίας..επίσης κάνει προσλήψεις κι απολύσεις εργαζομένων..κλείνει ιδιωτικές επιχειρήσεις..κατήργησε τη λέξη ΄΄ΕΘΝΙΚΌ΄΄από παντού..δε μίλησε για ΑΟΖ...δε μίλησε για τους λάθρο..

  12. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 09/08/2011 11:48:41

    Αδέξιε όλα τα λεφτά είναι το ΥΓ αλλά μάλλον λίγοι το κατάλαβαν.Τα αληθινά αφεντικά πάντα στην αναμπουμπούλα χαίρονται......

  13. helas george avatar
    helas george 09/08/2011 12:24:11

    αυτη η αναστροφη ψυχολογια του "παππου" (mhn strabvsei gia thn empeiria toy milav mporei na kanei aerotoympew tvra) ελυσε και εδεσε πολλα στοματα!!!!!ολοι βουρ λοιπον στην αναζητηση της διπλωματικης και στρατιωτικης ιστοριας του '21!!!!!!!!!!!θελω μονο να μαθει περι της τεχνικα δημιουργηθεντως σχιζοφρενεια που διεπει συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων εκ ρουσσιας ορμομενοι εκτος εαν μου το αιτιολογησει ως την αποδοση των πραγματικων δυνατοτητων του ανθρωπου υπο καθεστως πιεσης ενα ειδος "κομμαντο" δηλαδη οπως λενε καποιοι με σε φυλακισμενους-φυλακες οπως η προσφατη ταινια το "πειραμα",tks!!!!!!!

  14. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 09/08/2011 12:28:07

    Ο Γιωργάκης σερφάρει και στέλνει επιστολές και mail ως απλός ... πρωθυπουργεύων κατακτημένης χώρας.
    Ο Βενιζέλος μετράει τις συνεχόμενες συνεδριάσεις που το χρηματιστήριο της Αθήνας κάνει... καταδύσεις (11 στο αριθμό).
    Ο δείκτης έπεσε κάτω από 1.000 μονάδες... όλα φθηναίνουν... έτοιμα για εξαγορά.

  15. Ροφός avatar
    Ροφός 09/08/2011 14:16:34

    Ατυχεστατος ο τιτλος, δηλωτικος πολλων. Κατα δηλωση του νυν προεδρου σας τον Ιουλιο του 2010 στο συνεδριο του κομματος, ο Κωνσταντινος Μητσοτακης ηταν ο πρωτος που πατησε φρενο στον δημοσιονομικο εκτροχιασμο (αναζητειστε το βιντεο). Εκεινη η κυβερνηση κινηθηκε προς την σωστη κατευθυνση, με λαθη και παραλειψεις αλλα προς την σωστη κατευθυνση. Η χωρα τοτε διελυθη ελεω ανδρεοπαπανδρεικων σταμουλοκολλαδων. Ενα χερακι στο να πεσει ο Μητσοτακης, ο οποιος εξὀσων θυμαμαι ηταν ο πρωτος που ειπε 20 και χρονια πριν οτι καταναλωνουμε πιο πολλα απὀσα παραγουμε, βαλανε τοτε και ο Εβερτ, και ο Θανασακης και ο αμιλητος Δημας και φυσικα ο νυν προεδρος. Ακολουθησε το πασοκικο χρηματιστηριο, το σημιτικο ευρω, το καραμανλικο η οικονομια ειναι θωρακισμενη οποτε αστα γι'αργοτερα οποτε και μας προεκυψε το παιντι (με δικη μας ψηφο) που τακανε ολα ρόϊδο ινα πληρωθει το ρηθεν υπο Δρακουμελ οτι οντως το παιντι δεν κανει. Ειχε δικιο ο Δρακουμελ μαγκες. Ροφός γεννηθηκε, ροφος παρεμεινε αλλα αληθειες ειπε (και λέει)

    • factorx avatar
      factorx @ Ροφός 09/08/2011 14:22:34

      Ο Σαμαράς είναι μεγαλόθυμος, εμείς δεν είμαστε

      • Ροφός avatar
        Ροφός @ factorx 09/08/2011 14:24:36

        Ειναι γνωστο και πειραματικως αποδεδειγμενο αυτο. Εξ΄ου και ο ατυχης τιτλος (:-)

  16. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 09/08/2011 14:39:07

    ελπιζω ο τζεφρυ να μην φτασει τα χρονια του γκαντεμη...
    ελπιζω οι ψηφοφοροι του πασοκ να του δειξουν την πορτα εξοδου και να του ανοιξουν την πορτα της φυλακης και να τον σπρωξουν μεσα , πετωντας το κλειδι...
    ελπιζω η ιστορια να τον καταταξει στην κατηγορια τυρρανων...
    ελπιζω ο σεπτεμβρης να γινει ο τιτανικος του...
    τζεφρυ αν εχεις την δυναμη ανεβα στη θεσ/νικη στην εκθεση.
    απ'οτι ακουω δεν θα το τολμησεις...

  17. armagedon avatar
    armagedon 09/08/2011 18:13:39

    Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ...Ο ΓΑΠ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΑ 3...

  18. juliet avatar
    juliet 09/08/2011 20:29:35

    Αδέξιε Δεξιέ ,ο παραλληλισμός επιτυχής!!!
    Από τη μιά ο Μητσοτάκης ,δεν ξέρω αν ήτανε έξυπνος,εκείνο που ξέρω ,είναι ότι έκανε ,ήτανε ,για το οικογενειακό συμφέρο.Τότε αν είχε ζητήσει ψήφο εμπιστοσύνης και ο Σαμαράς δεν του την έδινε ,θα μπορούσε να κατηγορήσει για προδοσία .
    Αν η κυβέρνησή του έμενε ,ο Σαμαράς θα ήτανε ανερχόμενος πολιτικός και αρχηγός του κόμματος,γιατί όχι.
    Ο Μητσοτάκης δεν το ήθελε ,ετοίμαζε την Ντόρα.Εριξε λάσπη στον ανερχόμενο Σαμαρά ,έδωσε ξανά την κυβέρνηση στο Πασοκ.Παραδίδει ο ένας υπεύθυνος της πολιτικής παρακμής στον άλλο υπεύθυνο της πολιτικής παρακμής.
    Ετσι χωρίς σοβαρό και μελετημένο πρόγγραμα ,χωρίς περίσκεψη ,χωρίς ντροπή φτάσαμε στη νεοφιλελεύθερη θεωρία της λεμονόκουπας και χρειάζεται σκέψη ότι και το πιο μικρό λεμόνι αν το στύψει θα βγάλεις χυμό .Μετά το στύψιμο τι γίνεται;Έχεις δημιουργήσει τις υποδομές για νέες επενδύσεις.
    Οταν ανέλαβε ο ΚΑΚ ποιός του ροκάνιζε την καρέκλα;
    Το δεκανίκι του ΓΑΠ ποιός ήτανε; δεν μπορεί να χωνεύσει ότι ο Σαμαράς τους βγήκε απο το πουθενά.
    Ο ΓΑΠ είναι συνέχεια της δικής του νεοφιλελεύθερης θεωρείας.
    Το λάθος είναι ότι ξεχνάμε....δυστυχώς και το λάθος είναι ότι όταν μας παρέχουνε τα παίρνουμε εύκολα ,γιατί χαρίζουνε .....;τώρα ίσως είναι η ευκαιρεία ,δεν μπορούμε να πιστέψουμε ότι είναι αργά .

  19. fumantsou avatar
    fumantsou 09/08/2011 23:08:47

    Αν και είμαι από τους ανθρώπους που δεν συμπαθώ σε καμιά περίπτωση τον κ. Μητσοτάκη και τους Επιγόνους ή το Σόι του όμως δεν μπορώ να μην του αναγνωρίσω κοινοβουλευτικά αντανακλαστικά όταν ενώ το 1993 οι διαφοροί [...]όπουλοι και οι [...]ίδηδες και οι υπόλοιποι αστέρες της Β΄ Δεξιάς Αποστασίας- θυμίζω την αποστασία του 1958, για να μην πάμε παλαιότερα- η οποία έρριξε έντεκα ολόκληρα χρόνια πίσω την συντηρητική παράταξη ρίχνοντάς την σε βαθειά εσωστρέφεια, αυτός, δηλαδή ο Δρακουμέλ, θεώρησε ότι απώλεσε την δεδηλωμένη , θυμίζω πως διέθετε ακόμη 150 βουλευτές, και οδήγησε την χώρα σε εκλογές. Κάποιοι άλλοι στη θέση του θα γατζώνονταν στην εξουσία βυθίζοντας την χώρα σε πολιτική κρίση. Για αυτό τον λόγο νομίζω πως είναι ατυχής ο παραλληλισμός ΓΑΠ και Γκαντέμη. Γιατί φίλος μεν Πλάτων κλπ. κλπ.κ.λπ.

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/08/2011 16:26:03

    Ο Κώστας Μητσοτάκης πρόσφερε 3 χρόνια εξουσίας στη ΝΔ, και μάλιστα σε πολύ δύσκολα χρόνια: Όταν ο Μεγάλος Αντίπαλος περνούσε τη δεύτερη νεότητά του - γαι να μη πώ δεύτερη εφηβεία.
    Μόνιμη απορία έχω, γιατί αντί ευγνωμοσύνης, τόσοι και τόσοι Νεοδημοκράτες θεωρουν τον Μητσοτάκη ....φτού κακά.
    Δεν το χωράει το μυαλό μου !
    Τον αποκαλούν και γκαντέμη από πάνω, ενώ είναι ο μόνος Έλληνας πολιτικός αρχηγός που ήρθε πρώτος σε 3 διαδοχικές εκλογές μέσα σε 2 χρόνια (1989 - 1990). Δείτε στατιστικές, ακριβολογώ. Κανονικά θα έπρεπε να τον προτείνουν για το βραβείο Γκίνες.
    Τόση μανία αυτοκαταστροφής πιά! Με βάζει σε πολύ πονηρές σκέψεις.

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/08/2011 16:32:48

    Είχε και το θάρρος να πεί κάποιες αλήθειες, κόντρα στο χαζοχαρούμενο δήθεν "λαïκο-τέτοιο" ρεύμα της Ελληνικής πολιτικής: Συνέχεια επαναλάμβανε ότι θα χρεωκοπήσει το Ελληνικό Δημόσιο.
    Οι πιό πολλοί σύντροφοί του (κάποτε) το θεωρούν και αυτό γκαντεμιά. Ήθελαν, θέλουν και θα θέλουν ν' ακούν μόνον τα ευχάριστα στ' αυτιά τους.
    Όχι, ούτε ποτέ αρμένισε, ούτε αρμενίζει, ούτε ποτέ θ' αρμενίσει αυτή η βάρκα στραβά: Ο γιαλός είναι θεόστραβος.

  22. Krax avatar
    Krax 10/08/2011 18:56:33

    Από πότε τα νεα παιδιά της ΝΝΔ άρχισαν να ενδιαφέρονται για το ΧΑ και να κάνουν τους χρηματιστές???
    Κάποιος πρέπει να τους πει ότι με αυτά οι πολιτικοί έχουν μαύρη ιστορία.

  23. Krax avatar
    Krax 10/08/2011 19:02:23

    Από πότε τα νέα παιδιά της ΝΝΔ άρχισαν να ενδιαφερονται για το ΧΑ και να κάνουν τους χρηματιστές?
    Κάποιος πρέπει να τους πει οτι με αυτά οι πολιτικοί έχουν μαύρη ιστορία.