#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2011 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ σκέφτεται αγγλικά ή ελληνικά;



Επηρεασμένος από τα περί ηλεκτρονικής διακυβέρνησης του ΓΑΠ, αποφάσισα να κάνω ένα «σερφάρισα» στις  ιστοσελίδες των υπουργείων και ανακάλυψα τον … e-GAP.

Δεν λέω, οι τεχνικοί της κυβέρνησης έχουν στήσει ωραίες ιστοσελίδες, ασχέτως από το γεγονός ότι δεν έβγαλα άκρη  με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Εδώ, θα μου πείτε, δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη με την κανονική, με την ηλεκτρονική θα βγάλουμε;

Έκπληκτος, όμως, διαπίστωσα ότι οι τίτλοι των Υπουργείων αποδίδονται καλύτερα στα Αγγλικά παρά στα Ελληνικά !!!

Λέτε ο ΓΑΠ να έκανε την αλλαγή στους  τίτλους  των Υπουργείων σκεπτόμενος στην Αγγλική και μετά να τα μετάφρασε στην Ελληνική;

Τα συμπεράσματα δικά σας…

-Ministry of Interior Decentralisation & e-government (Υπουργείο Εσωτερικών Αποκέντρωσης & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης)

-Ministry of Regional Development and Competitiveness (Υπουργείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας)

- Ministry of Maritime Affairs, Islands and Fisheries (Υπουργείο Θαλάσσιων Υποθέσεων, Νήσων & Αλιείας

-Ministry of Environment Energy & Climate Change (Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής)

- Ministry of Education, Life Long Learning and Religious Affairs (Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων)

-  Ministry of Infrastructure, Transport and Networks (Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών & Δικτύων)

- Ministry of Labour & Social Security (Υπουργείο Εργασίας & Κοινωνικής Ασφάλισης)

- Ministry of Health and Social Solidarity (Υπουργείο Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης)

-  Ministry of Rural Development and Food (Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων)

- Ministry of Justice, Transparency and Human Rights ( Υπουργείο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων)

- Ministry of Citizen Protection (Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη)

- Ministry of Culture and Tourism (Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού)

Π.Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/01/2011 23:15:32

    Τι εννοείτε "σκέφτεται"?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ TopGunZ 18/01/2011 23:21:08

      Γίνεσαι κακός!

    • danaos avatar
      danaos @ TopGunZ 18/01/2011 23:22:27

      Ωρε μπράβο!!!

    • danaos avatar
      danaos @ TopGunZ 18/01/2011 23:29:09

      Μπορεί να σκέφτεται όπως η Παπαρίζου.Τι Παπαρίζου τι Παπανδρέου!
      Κάθισα και σκέφτηκα
      Κι είδα ότι μ' αγαπάς
      Μόνο εσύ, μόνο εσύ
      Όλα τ' αλλα ψεύτικα
      Μόνο η δίκη σου αγκαλιά
      Με κρατά στη ζωή...... Κάθισε και σκέφτηκε και είδε!Λίγο το'χεις;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ danaos 18/01/2011 23:33:54

        Άκου, να δεις!

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ TopGunZ 18/01/2011 23:35:35

      +1000

      Χαρίλαος

    • NM avatar
      NM @ TopGunZ 19/01/2011 16:07:38

      XAXA!!!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/01/2011 23:16:02

    Σωστόν! Όντως ακούγονται καλύτερα "εις την αγγλικήν".
    Εκείνο δε των υποδομών... όλο υποδομές είμαστε.
    Οικοδομών δεν θα κάνει;
    Κάπου είχα δει και μια πινακίδα με αγγλικούρα που βγάζει μάτι: Culture`s Ministry.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Strange Attractor 19/01/2011 09:07:32

      Παράξενε, αυτό εννοεί.

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/01/2011 23:23:35

    Λές να αντέγραψαν τους τίτλους;
    Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα διαμορφωθεί και το Maximou Cabinet!

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 23:40:00

    για τα ελληνικα σιγουρα το αποκλειω να σκεφτεται γιατι δεν τα μιλαει.αμφισβητουνται και τα αγγλικα του ,οποτε η ερωτηση που τιθεται ειναι του τα μετεφρασε ελληνας απο τα ελληνικα στα αγγλικα ή αμερικανος απο τα αγγλικα στα ελληνικα?αν αποδιδονται καλυτερα στα αγγλικα...παντως ο σαμαρας που ητανε συγκατοικος του κατι πιο πολυ θα ξερει,αλλα δεν μας λεει.σκεφτειτε τι θα εχει φτιαξει στο κολλεγιο..

  5. Γιαννης avatar
    Γιαννης 18/01/2011 23:42:12

    Ο GAP σκέφτεται αγγλικά και προσπαθεί να μεταφράσει ελληνικά...γιαυτό τα σαρδάμ και οι ασυναρτησίες...

  6. Petros avatar
    Petros 18/01/2011 23:47:48

    ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ:

    “Yes, we Greeks do have our special problems. And we are dealing with them.
    Still, let this be a clarion call for the wider emergency we are facing.
    We need global governance, global financial governance, and we need it fast.“

    Economist Conference
    «Meeting the challenges through leadership strategy»
    George Papandreou
    Greek Prime Minister’s speech

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 19/01/2011 00:25:58

    Σκέφτεται;;; μπα!!!!!
    Η Τρίμερη μόνο σκέφτεται, πως να μας ρημάξει!!

  8. Άναυδος avatar
    Άναυδος 19/01/2011 08:45:16

    Έτσι εξηγούνται όλες αυτές οι σχοινοτενείς περιγραφές Υπουργείων, Οργανισμών, Τμημάτων, ΜΚΟ, και λοιπών! Κάπως μου κάθονταν ρε παιδί μου, κάπως σαν κακοτράχαλη μετάφραση από πρόγραμμα.

    Δεν ξέρω στην Αμερική της Ολμπράιτ πως είναι η κοινωνία, που γουστάρει τρελά ο ΓΑΠ, αλλά εδώ, πριν αρχίσουν αυτές οι αναμορφώσεις, δεν είχαμε ανθρώπους στην Αθήνα που γυρνάνε συστηματικά τους κάδους και σκαλίζουν.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 19/01/2011 09:05:55

    Π.Ζ. τώρα το ανακάλυψες; το λέω εδώ και ΧΡΟΝΙΑ αλλά πού χαμπάρι. Το όνομα "Παπανδρέου" είναι τόσο "λαμπερό" που η συντριπτική πλειοψηφία κοιμάται, εκτός απο τους γύρω του ίσως που το χρειάζονται για να είναι γαντζωμένοι στην καρέκλα. Το χούι το πήραν και οι υπόλοιποι και και εδώ να δείτε τραγέλαφος. Μεταφράζουν λέξεις αντί νοημάτων, πράγμα φυσικό απο μεταπράτες. Έχω κάτι διαμάντια απο το Ministry of Lifelong Learning and Neothomanization που θα έπρεπε να γίνουν παραδείγματα πων να ΜΗΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ η Ελληνική.
    Τροφή για σκέψη (food for thought) για να μας αντιλαμβάνονται οι οι Εσπεριοφωταδισμένοι νεοραγιάδες μας: Το αριθμητικό επίθετο ένας/μια/ένα πλεον το χρησιμοποιουμε ως αόριστο άρθρο, και απ΄όσο ξέρω -και ας ζω εδώ και 25 χρόνια στο εξωτερικό- η Ελληνική δεν έχει αόριστο άρθρο. Τα παραδείγματα άπειρα του πως χρησιμοποιείται. Την επόμενη φορά που θα μπειτ στον πειρασμό να πείτε ένας/μια/ένα, σκεφτείτε το.

    Καλή σας μέρα.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 09:14:07

    αααα και στην υγεια to everybody....

    ΠΠ

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 10:05:24

      χαχα λιάπης.
      De la pepe...

  11. Dimitris D avatar
    Dimitris D 19/01/2011 10:53:39

    Βάλε δίπλα και τα ονόματα των αντίστοιχων υπουργείων στην αγγλία και τις ΗΠΑ, για να δούμε τις ομοιότητες-διαφορές.

  12. Σοφία avatar
    Σοφία 19/01/2011 12:05:29

    greeklish μιλάει αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ 'MADE IN USA' μυαλό έχει. ο 'συγγραφέας' brother Nick λέει ότι το 'σοι' τους είναι Αμερικανοί μεταμφιεσμένοι-όχι καλά κατά την άποψη πολλών- σε Έλληνες. στο σπίτι μιλούν αγγλικά και χρησιμοποιούν τα ονόματα που έφεραν όταν ήταν-κατά ΓΑΠ- 'Έλληνες(;) της διασποράς'. Νick, Jeffrey, Gayle(η... Σοφία Παπανδρέου) κ.λπ.