#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2011 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ μίλησε και μας λέει ότι έχει ...σχέδιο



Το είδαμε κι αυτό. Το Μέγαρο Μαξίμου έβγαλε τους ... άξονες με τους οποίους θα πάει ο Γ. Παπανδρέου στις Βρυξέλλες για να... διαπραγματευτεί. Τώρα που τα πράγματα έχουν φτάσει στο αμήν και οι Ευρωπαίοι ούτε καν ξέρουν ότι υπάρχουμε, η κυβέρνηση αποφάσισε να παρουσιάσει το σχέδιό της.

Μα τώρα δεν έχει νόημα. Οι κόκκινες γραμμές έπρεπε να έχουν μπει εδώ και πολλούς μήνες, τώρα είναι δώρο άδωρο διότι η τρόικα έχει αποθρασυνθεί. Παρουσιάσαμε χθες τις δεσμεύσεις του κ. Βενιζέλου στο ΔΝΤ που δεν περιελάμβαναν τις συμβάσεις εργασίας, αλλά ο υπουργός την πρόσθεσε στο πολυνομοσχέδιο.

Επομένως, για ποιο σχέδιο μας μιλάνε τώρα; Οταν οι Γερμανοί είναι έτοιμοι να μας ανακοινώσουν τη χρεοκοπία εμείς θα πάμε με το σχέδιο του κ. Παπανδρέου;

Σύμφωνα με τους 5 άξονες του πρωθυπουργού:

Πρώτον: Στρατηγική απόφαση της κυβέρνησης είναι να παραμείνει η χώρα στο ευρώ.
Δεύτερον:
Αφετηρία και κεκτημένο για ό,τι συζητά η κυβέρνηση είναι όλα τα θετικά στοιχεία της Συμφωνίας του Ιουλίου, δηλαδή ένα νέο πακέτο στήριξης με εξασφάλιση των δανειακών αναγκών της χώρας για τα επόμενα χρόνια, διευκόλυνση στην αποπληρωμή του χρέους με την επιμήκυνση της αποπληρωμής, με περίοδο χάριτος και με τα απαραίτητα χαμηλά επιτόκια. Εξάλλου, όπως τόνισε, ο πρωθυπουργός, η συμφωνία της 21ης Ιουλίου αναγνωρίστηκε ως θετική ακόμα και από τις περισσότερες άλλες πολιτικές δυνάμεις.
Τρίτον:
Να πετύχει η κυβέρνηση «ελάφρυνση του βάρους του χρέους, που βαραίνει τις πλάτες του Έλληνα πολίτη». Σύμφωνα με τον πρωθυπουργό, «λόγω του υπερδανεισμού της προηγούμενης κυβέρνησης, έχουν εκτιναχθεί οι τόκοι που πληρώνουμε, από τα 12 δις το χρόνο το 2009, στα 18 δις το χρόνο το 2012». «Αυτό το βάρος στις πλάτες του κάθε Έλληνα πολίτη είναι δυσβάσταχτο και αυτό είναι που πρέπει να μειωθεί για να ανασάνουμε» τόνισε.
Τέταρτον:
Η όποια ρύθμιση πρέπει να διασφαλίζει πλήρως την ομαλότητα στο τραπεζικό σύστημα της χώρας και στα Ασφαλιστικά Ταμεία και να δώσει τη δυνατότητα για ρευστότητα στην πραγματική οικονομία.
Πέμπτον:
Βασικός στόχος είναι όλες οι αποφάσεις να τείνουν στη στήριξη της ανάπτυξης και στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, όπως ήταν και το πνεύμα των αποφάσεων του Ιουλίου.

Υπέροχα όλα αυτά, αλλά μόνο αν έχεις διαπραγματευτική δύναμη, αν έχεις αξιοπιστία στην Ευρώπη κι αν σε ακούνε οι συνομιλητές του. Τον κ. Παπανδρέου κανείς πλέον δεν τον υπολογίζει, ούτε οι ίδιοι του οι βουλευτές, ούτε καν οι...κηπουροί του. Ολοι περιμένουν τις πολιτικές πρωτοβουλίες, ήτοι τις εκλογές για να αποδράσουν. Πώς λοιπόν ένας αδύναμος πρωθυπουργός θα πάει στις Βρυξέλλες με το σχέδιό του; Και τι νόημα έχει όταν άλλοι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. geopan avatar
    geopan 21/10/2011 14:21:06

    Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!

  2. saltcity avatar
    saltcity 21/10/2011 14:26:18

    «λόγω του υπερδανεισμού της προηγούμενης κυβέρνησης, έχουν εκτιναχθεί οι τόκοι που πληρώνουμε, από τα 12 δις το χρόνο το 2009, στα 18 δις το χρόνο το 2012»
    Δεν αντέχω άλλες πασοκιές, πονάει το μυαλό μου , πως το λένε...

    • anideos avatar
      anideos @ saltcity 21/10/2011 14:39:54

      Αγαπητε saltcity γιατι δεν αντεχεις αλλο;
      Το λεει σχεδον καθε μερα αυτο το τροπαριο.
      Βγηκε κανεις απο τη ΝΔ να τον διαψευσει με στοιχεια;
      Ας βγει ενας και να πει αυτα τα δανεικα πηραμε στα 5 χρονια
      που κυβερνησαμε και για αυτον το λογο.
      Αναλυτηκα και με αποδειξεις.

      • saltcity avatar
        saltcity @ anideos 21/10/2011 14:53:47

        Πράσινα παραμύθια για το Χρέος επί Νέας Δημοκρατίας…
        h++p://www.antinews.gr/2011/04/18/97312/

        Αναλυτικά και με αποδείξεις

      • avanti avatar
        avanti @ anideos 21/10/2011 15:02:59

        @ anideos
        Τα έχουν πει και το έχουν ξαναπεί εκατό φορές από την ΝΔ και έχουν παρουσιάσει στοιχεία, όποιος δεν θέλει να ακούσει, δεν ακούει. Αλλά όχι μόνο από την ΝΔ και άλλοι ανεξάρτητοι οικονομολόγοι έχουν εξηγήσει/αναλύσει το θέμα τους χρέους και τα λάθη(?) του ΓΑΠ.

        • anideos avatar
          anideos @ avanti 21/10/2011 15:10:09

          Φιλε μου τα εχω ακουσει και διαβασει.
          Και εμενα δεν χρειζαετε να με πεισσει η ΝΔ οποιος εχει λιγη μνημη μπορει να θυματε και να κρινει.
          Τα εχει φωναξει αλλωστε στη βουλη πολλες φορες ο Κεφαλογιαννης και αλλοι.
          Μονο που δεν πειθουν. Ας βγουν επιτελους σε ενα καναλι, σε μια μια εφημεριδα, να δωσουν τα στοιχεια να πουν ολη την αληθεια.
          Η προπαγανδα του ΠΑΣΟΚ ειναι πολυ μπροστα και δουλευει ακαταπαυστα.
          Η ΝΔ κοιματε σ αυτον τον τομεα. Δεν ειναι δυνατον να κυβερνα ο Γαπακας 2 χρονια και να αναμασαει την καραμελα φταιει η ΝΔ.
          Ας τον βουλωσει καποιος επιτελους.

          • avanti avatar
            avanti @ anideos 21/10/2011 15:33:59

            @anideos
            Την Δευτέρα που μας πέρασε ο Πρετεντέρης είχε καλεσμένους τον Γιάννη Παπαθανασίου και τον Παπακωνσταντίνου, ο Παπαθανασίου μίλησε με συγκεκριμένα στοιχεία και τον έκανε σκόνη, αλλά όταν οι πασοκοι δεν έχουν στοιχεία ή τους πιάνεις στα πράσα τα γυρίζουν όπως θέλουν, άλλα λόγια ν' αγαπιώμαστε δηλαδή. Οσον αφορά τα κανάλια και τις εφημερίδες της διαπλοκής τι θέλετε να κάνουν όταν επιβιώνουν χάριν στο πασοκ? Ενα πράγμα ξέρω, όποιος θέλει να μάθει τι έχει συμβεί μπορεί άνετα να το κάνει, αλλιώς μένει εγκλωβισμένος στην άθλια προπαγάνδα του πασοκ (από ιδρύσεώς του). Στις τελευταίες ανακοινώσεις της η Λαγκάρντ λέει ότι η ακολουθούμενη πολιτική λιτότητας στην Ευρώπη είναι καταστροφική και θα συρρικνώσει περαιτέρω τις οικονομίες, αυτό που χρειάζεται τώρα η Ευρώπη είναι ανάπτυξη, δηλαδή αυτό που βροντοφωνάζει μήνες τώρα ο Σαμαράς.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/10/2011 14:37:31

    λόγω του υπερδανεισμού της προηγούμενης Κυβέρνησης;;; ΓΑΠ, μην λες ψέμματα.

  4. Kargia avatar
    Kargia 21/10/2011 14:47:19

    Κανείς ποτέ δεν αμφισβήτησε ότι ποντικομούστακος δρούσε βάσει σχεδίου. Το θέμα είναι ότι αυτό το σχέδιο έχει καταστρωθεί για την διάλυση αυτού που λέμε Ελλάδα και Έλληνες.

  5. ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΑΜΙΑ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΑΜΙΑ 21/10/2011 15:08:49

    ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΘΕΣΕΙ!!!!ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ Κ Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ!!!!!!

  6. makis avatar
    makis 21/10/2011 15:53:52

    Φωτογραφία της ημέρας: Ένα βρακί μας έμεινε... ( Photo ) http://shar.es/bcx9w

  7. Kargia avatar
    Kargia 21/10/2011 16:03:51

    Χμμ! Έβρισαν την Πρωθυπουργομήτωρ? Τους βλέπω στο εραστιτεχνικό. Κανείς δεν τα βάζει με την Margaret.

  8. JOHN avatar
    JOHN 21/10/2011 17:53:54

    Σχεδιο εχει ο ΓΑΠ αλλα δεν τολμαει να το πει γιατι θα τον παρουν με τις πετρες.Απλως το υλοποιει τμηματικα και μεθοδικα μεχρι να πετυχει τους στοχους του και μετα θα παει απο εκει που ηλθε!

  9. jbj avatar
    jbj 21/10/2011 19:02:23

    Ελληνικά Πρωτοσέλιδα που έγραψαν ιστορία ( Photo ) http://shar.es/bcVOL

  10. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 21/10/2011 21:12:48

    Και ο Ικτινος με τον Καλλικρατη φταινε γιατι δεν κολλουσαν ενσημα στους εργατες του Παρθενωνα!

  11. Orestios avatar
    Orestios 22/10/2011 09:27:32

    Συμφωνώ ότι έχει σχέδιο.
    Το έξής ένα: Να καταστρέψει τους Έλληνες που τόσο μισεί η μάνα του