#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/08/2012 20:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ ζήτησε άδεια από την Βουλή και πέθαναν στο γέλιο



Ο άνθρωπος ζήτησε άδεια από τη Βουλή να πάει ταξίδι στο εξωτερικό. Και γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι. Γιατί; Μα γιατί αυτός που ζήτησε την άδεια δεν είναι άλλος από τον πρώην πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου. Οταν λοιπόν αντιπρόεδρος του κοινοβουλίου Θανάσης Νάκος ρώτησε τους βουλευτές αν εγκρίνουν άδεια στον πρώην πρωθυπουργό προκειμένου να μεταβεί στο εξωτερικό ακούστηκε – ομοφώνως - από τα έδρανα: «να την πάρει ο άνθρωπος. Να πάει στο εξωτερικό, έχει ανάγκη από ξεκούραση». Η κάμερα, «συνέλαβε» τον κ. Νάκο να προσπαθεί να κρύψει τα γέλια του.

Γιατί άραγε; Υπάρχει λόγος ο κ. Παπανδρέου να ζητά άδεια; Αφού μονίμως σε διακοπές είναι. Αφού κι όταν ήταν πρωθυπουργός, πιο πολύ τον έβλεπε το πρωθυπουργικό αεροπλάνο παρά εμείς οι Ελληνες. Και να είχαν αποτέλεσμα τα ταξίδια του, να του πούμε μπράβο. Ομως, μ' αυτά που έκανε, καλύτερα να μείνει μόνιμα στο εξωτερικό.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 27/08/2012 20:56:18

    Κακώς του δώσανε άδεια και δεν μπορώ να γελάσω καθόλου με τους κ.κ. βουλευτές που το πήραν ελαφρά τη καρδία...Τι να την κάνει το παιντί την άδεια μετά από συνεχείς διακοπές και ενώ περιμένουμε και το μοπουγιουρντί του Πεπόνη...

    • Vee avatar
      Vee @ Αιρετικός 28/08/2012 00:10:22

      "μοπουγιουρντί"; Τί είναι αυτό Τουρκολέξη μου ακούγεται... Δεν υπάρχει αντίστοιχη Ελληνική;;

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Vee 28/08/2012 06:19:21

        Ή αλλιως τσιβί.

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ Vee 28/08/2012 20:01:45

        Μπουγιουρντί= απόφαση επίπονη (τουρκικό δάνειο, όπως ο κεφτές, ο μπερντές κ.α. που συνηθίζουμε εδώ στην Θράκη. Αν ήμουν επτανήσιος θα έλεγα αντίστοιχα, ότι περιμένουμε το όρντινο Πεπόνη)

    • nick avatar
      nick @ Αιρετικός 28/08/2012 07:38:27

      την πολιτική που εφαρμοσε αυτό το ΠΑΙΝΤΙ την ακολουθεί και ο Πρωθυπουργος!! και μαλιστα ποιο σκληρη !!!

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ nick 28/08/2012 19:58:47

        @nick
        Το "παιντί" αυτό έβαλε (με ύποπτο τρόπο) την Ελλάδα στο τούνελ για τα (αναγκαστικά?)σκληρά μέτρα... Όσο για τον νυν Πρωθυπουργό θα συμφωνήσω στο ότι ουδένα προ του τέλους μακάριζε...Αν αποδειχθεί ίδιο "πράγμα" θα έχει την ίδια τύχη...

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 27/08/2012 21:07:02

    Το μόνο που απομένει να δούμε ειναι να ζητήσει άδεια να παρισταται το ποδήλατό του αντ αυτού στις συνεδριάσεις της βουλής.

  3. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 27/08/2012 21:14:56

    Πάντως αυτός μια χαρά τα περνάει, εμείς να δούμε πως θα βγάλουμε άκρη...

  4. nik avatar
    nik 27/08/2012 21:44:57

    Ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω οτι υπήρξαν συμπατριώτες μας - μεταξύ των οποίων αρκετοί συγγενείς μου ( όχι διορισμένοι στο δημόσιο από το πασοκ, για να σας προλάβω) - που ψήφισαν αυτόν τον.....αχαρακτήριστο για πρωθυπουργό το 2009. Όταν προεκλογικά είχε πεί το αμίμητο..."την Κυριακή όλοι στις κάλτσες"....αν δεν ήταν τόσο τραγικό για να είναι κωμικό..

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ nik 27/08/2012 22:19:34

      Οντως,αυτός που ορκιζόταν με το αριστερό και άναβε το κερί με το κύπελλο

    • je te connais par la folie terrible du peuple avatar
      je te connais par la folie terrible du peuple @ nik 27/08/2012 23:41:19

      και πού νά'ξερες και πόσοι νεοδημοκράτες τον ψήφισαν. και πού νά'ξερες και τί νεοδημοκράτες τον ψήφισαν.

  5. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 27/08/2012 21:47:19

    Αν δεν μπει φυλακή νέα μεταπολίτευση δεν αρχίζει. -

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 27/08/2012 21:59:41

    Zω για την ημέρα όταν ΤΕΤΡΑΚΙΣ ΕΙΣ ΙΣΟΒΙΑ καταδικασμένος, θα οδηγηθεί στις ειδικής ασφαλείας φυλακές, με τις πυτζάμες τις ριγωτές. Aυτή η χαζή φωτό με το παπί, απλά Δεν αντέχεται. Και αδυνατώ να καταλάβω ΓΙΑΤΙ του επιτρέπεται η έξοδος από τη Χώρα, αυτές τις κρίσιμες ώρες. Και ποιός εγγυάται ότι ο "αδειούχος" καταστροφέας θα επιστρέψει για να λογοδοτήσει; Αχ, Cristina Kirchner της Αργεντινής που του χρειάζεται..

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ η Dimi 28/08/2012 00:05:40

      Μαζί σου Dimi .

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ η Dimi 28/08/2012 02:11:59

      Αμήν και πότε , Dimi μου !!

    • nick avatar
      nick @ η Dimi 28/08/2012 07:43:51

      τη πολιτικη του ομως την εφαρμοζει και ο σημερινος Πρωθυπουργος μηπως θα πρεπι και αυτόν να τον δικασουμε σε θανατο;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ nick 28/08/2012 13:10:20

        Nick, όπως λέει η απάτητη κορυφή, ο Ελύτης:
        "κάπου μεταξύ Τρίτης και Τετάρτης, χάθηκε η πραγματική σου μέρα."

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 28/08/2012 13:00:20

      Πολύ αγαπητές μου Φελίζα, Διαμαντένιε Αγγελε, "ἔσσεται ἦμαρ"..

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 27/08/2012 22:24:10

    "One of the greatest diseases is to be nobody to anybody" ~Μοther Tereza

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 27/08/2012 22:37:27

    Πολύ χαλαρό κανονισμό έχει η Βουλή. Δεν θα έπρεπε να αιτιολογείται πλήρως και επακριβώς ο λόγος για τον οποίο κάποιος βουλευτής ζητάει άδεια ; Ταξίδι στο εξωτερικό για λόγους υγείας ; για επιμόρφωση ; για σπουδές; ή για να ξεριζώσει ότι έσπειρε ο ΑΣ στην Ευρωπαϊκή (και όχι μόνο) κοινή γνώμη ; Κακώς τη δώσανε.

    • Vee avatar
      Vee @ roadrunner 28/08/2012 00:12:30

      ... Ποδηλασία;Ταξίδι με κανό;

  9. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 27/08/2012 22:51:49

    Ἑάν μάθω ὅτι τήν ἄδεια τήν πῆρε μετ' ἀποδοχῶν...,θά τσατιστῶ πολύ...!

  10. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 27/08/2012 23:26:31

    Μπορεί στην βουλή να γελάνε ακόμη αλλά στην κοινωνία, η εποχή που επέτρεπε το γέλιο έχει περάσει....

    • dimisχ avatar
      dimisχ @ Γιώργος Αχαιός 27/08/2012 23:57:39

      Συμφωνώ.. .η εποχή που επέτρεπε το γέλιο έχει περάσει….Ο Ανθρωπος ειναι συμέτοχος στο δόγμα του ΣΟΚ, και ονειρο του ηταν να κάνει την Ελλάδα οργανωμένο ΚΡΑΤΟΣ { έτσι έλεγε.} Λές και δεν γνώριζε τι καπνό φουμάουμε οι Έλληνες, που παντα θα προσπαθούμε να μην γίνουμε ποτέ.. γιατί έτσι μας γουστάρει, να μην πληρώνουμε κανένας φόρο , και να τα έχουμε όλα........τον Βλάκα.....

  11. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/08/2012 23:33:50

    Δεν φεύγει για να ξεκουραστεί αλλά για αποφύγει το ειδικό δικαστήριο και την ανάκριση μετά την απολογία του κ. Ρουμελιώτη.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Νίκος Αργεάδης 28/08/2012 09:57:47

      Πολυ σωστο ! Εχει αντιληφθει οτι κατι παει να γινει και θελει να την κοπανησει εγκαιρως αλλα "με την αδεια της Βουλης". Μετα, οταν τον καλεσουν να καταθεσει θα επινοησει ισως καποιες δικαιολογιες (π.χ λογους υγιειας που του απαγορευουν να ταξιδεψει !) για να κερδισει χρονο μεχρι να δει πως εξελισσονται τα πραγματα.

  12. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 28/08/2012 00:16:36

    Μπορεί ένας πρώην πρωθυπουργός όπου πηγαίνει να τη βγάζει τζάμπα και όλα "κερασμένα";

    Όλοι αυτοί που του προσφέρουν τσάμπα διαμονή, τσάμπα μετακίνηση, τσάμπα φαγητό , τσάμπα διασκέδαση, τσάμπα ασφάλεια, τόσο πολύ τον αγαπάνε;

    "There's no such thing as a free lunch" λένε οι αγγλοσάξωνες και κάτι ξέρουν...
    Είναι σκάνδαλο πρώην πρωθυπουργός να κινείται "βερεσέ".

    Είναι πολύ δύσκολο να αποδειχθεί νομικά κάτι το επιλείψιμο αλλά πρέπει να ξέρει ο κ. πρώην πρωθυπουργός ότι είναι πρώην πρωθυπουργός και γόνος ιστορικής πολιτικής οικογένειας έχει και ηθικές ευθύνες.

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 28/08/2012 00:41:47

    Ας κανει και παρα πέντε . Αρκεί να μην αρχίσει τις συντεντεύξεις και τα άρθρα εκεί έξω, ως τέως PM. Αρκετά μας συκοφάντησε δieθνώς τόσο καιρό

  14. nestrom avatar
    nestrom 28/08/2012 00:54:46

    Εξοδόχαρτα δίνουν και εκεί? Μπράβο...

  15. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/08/2012 01:07:01

    Παντως προσφατα ο ΓΑπ ηταν στα Χανια και εκανε διακοπες σε ενα απ τα 2-3 καλυτερα ξενοδοχεια του νομού. Φαινοταν πολυ ευδιαθετος και χαλαρος. Το κοστος της σουιτας του ηταν περιπου 2.000 ευρω την ημερα. Αλλα ειναι λογικο να χρειαζεται ξανα διακοπες, αφου τοσα χρονια εργαζοταν για το καλο μας. Κι οπως ειπε κι Ανδρεας Λοβερδος, οποιος παει το ΓΑΠ σε ειδικο δικαστηριο θα προκαλεσει κατι σαν εμφυλιο στη χωρα μας. (δηλαδη ο ΓΑΠ εχει ακομα μεγαλο λαικο ερισμα, κι οποιος τον πειραξει , χαθηκε...)

  16. roadrunner avatar
    roadrunner 28/08/2012 09:04:57

    ειδωλοκλαστης ή παροιμιοπλαστης?

  17. Elias avatar
    Elias 28/08/2012 15:06:01

    Προσέξτε μόνο γιατί βλέπω να δικαιώνεται σε λιγο καιρο με αυτά που γίνονται και θα γίνουν(δημοψήφισμα κλπ) .. Τι θα γράφετε μετα θέλω να δω... Λες και δεν ξέρουν οι Ευρωπαίοι τι λαμόγια είμαστε , τον ΓΑΠ περίμεναν να τους το πει.. Όταν ειχε να αντιμετωπίσει την πιο σκληρή συντηρητική Ευρώπη όλων των εποχών (.. να τους χερεστε κκ δεξιοι τους ομοϊδεάτες σας στην ΕΕ, εκτός βέβαια την Γαλλία τους τελευταίους 3 μήνες) τι θα μπορούσε να κάνει μιας και η λέξη αλληλεγγύη λείπει απο το λεξιλόγιο τους.. Αλήθεια έχετε αναρωτηθεί ο Κωστακης ( ο Εθναρχης καλε..ξέρετε εσείς ...) πόσο καιρο είναι σε διακοπές με την θεσούλα του στην βουλή εξασφαλισμένη; Άρε ΓΑΠ λάθος σου μεγάλο που δεν ζητήσες ειδικο και .. ίσως ποινικό (...) δικαστήριο με το που ανέλαβες το 2009 για την κατάσταση που παρέλαβες, θα σου έλεγα εγώ τωρα ποιος θα ήταν διακοπές ακομα και ποιος όχι...

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Elias 28/08/2012 20:18:31

      Λεφτά υπήρχαν τότε, νομίζω...

  18. alexia avatar
    alexia 28/08/2012 17:29:00

    Κατα την γνώμη μου πρέπει να έχει ψυχολογικό πρόβλημα σοβαρό και εκδηλώνεται με το να μην μπορεί να κάτσει σε ένα μέρος ,να θέλει συνέχεια να μετακινείται .Ρωτήστε ψυχίατρο για αυτό.