#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2011 17:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ δεν κατάλαβε ακόμα και προσπαθεί να διαπραγματευθεί με τη ΝΔ



Αντιμέτωπος με το αίτημα πολύ μεγάλης ομάδας βουλευτών – σχεδόν οι μισοί – οι οποίοι ζητούν να αναληφθούν άμεσα πρωτοβουλίες για την συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ – ΝΔ, βρίσκεται ο Παπανδρέου. Ουσιαστικά ο ΓΑΠ θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης για να ανοίξει ο δρόμος για την αποχώρησή του.

Μετά τον Λοβέρδο και ο Κρεμαστινός δηλώνει ότι θα δώσει ψήφο εμπιστοσύνης «υπό την διαβεβαίωση του πρωθυπουργού ότι εντός ολίγων ημερών θα προχωρήσει σε κυβέρνηση εθνικής ενότητας και θα έρθει σε επαφή επ’ αυτού με τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης». Και ο Πέτρος Ευθυμίου δήλωσε ότι «χρειάζεται επειγόντως, επιτακτικά κυβέρνηση εθνικής συνεννόησης» για 3 – 5 μήνες

Το άμεσο αίτημα είναι να δεσμευτεί ο ΓΑΠ ότι θα το κάνει. Σύμφωνα με πληροφορίες από το Μαξίμου, ο Παπανδρέου μπορεί να μιλήσει νωρίτερα από τις 11.30 το βράδι στη Βουλή, προκειμένου να παράσχει την δέσμευση.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ΓΑΠ δεν συζητά καν το ενδεχόμενο να φύγει, και αυτό το επιβεβαιώνουν οι στενότεροι συνεργάτες του. Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να πάρει την ψήφο εμπιστοσύνης και μετά θα δει τι μπορεί να κάνει, ξεκινώντας ίσως μία μακρόσυρτη διαδικασία διαλόγου με την ΝΔ. Αυτό το έχει απορρίψει η ΝΔ, αλλά δεν ικανοποιεί και τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Άρα ο ΓΑΠ θα πρέπει να βρει την διατύπωση που θα ικανοποιήσει αφενός την ΝΔ και τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και αφετέρου τα προσωπικά του σχέδια.

Με βάση τις διαρροές του Μαξίμου ο Παπανδρέου θα προσπαθήσει να σύρει τη ΝΔ σε ένα ατέρμονα δημόσιο διάλογο με προτάσεις και αντιπροτάσεις, προκειμένου να μην υπάρξει καθαρή λύση. Γνωρίζοντας ότι ο Σαμαράς ζητά παραίτηση Παπανδρέου και μεταβατική κυβέρνηση 6 εβδομάδων με τεχνοκράτες, προκειμένου η χώρα να πάει ομαλά σε εκλογές, ο ΓΑΠ μπορεί να προτείνει:

-κυβέρνηση πολιτικών προσώπων.

-διάρκεια κυβέρνησης 4 – 6 μήνες.

-ο πρωθυπουργός θα είναι κοινής αποδοχής, με τον ΓΑΠ να διαπραγματεύεται αν θα είναι πολιτικό πρόσωπο.

-κάθε κόμμα θα ορίσει από ένα αντιπρόεδρο με αρμοδιότητα την οικονομία.

Κατά τα άλλα, το σύνθημα που επικρατεί ανάμεσα στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ είναι αυτό:" Γιώργο, ψήφο εμπιστοσύνης και φύγε" !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anastasia avatar
    anastasia 04/11/2011 17:47:57

    http://www.xrimanews.gr/oikonomia/18693-ayto-isws-einai-to-megalytero-mystiko-ths-ellhnikhs-krishs

  2. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 04/11/2011 17:48:09

    Δηλ. οι του ΠΑ.ΣΟ.Κ περιμένουν αν πάρει ψήφο εμπιστοσύνης ο ΓΑΠ Β’, να παραιτηθεί; Μα γιατί;
    Αφού θα έχει αναβαπτιστεί.
    Τελικά έχει καταλάβει τι μουρόχαβλοι είναι και τους δουλεύει ψιλό γαζί.

  3. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 04/11/2011 17:48:13

    Από σερφάρισμα στο διαδίκτυο και αλιεύοντας τις εσκεμμένες διαρροές των παπαγάλων του ΓΑΠ είδα το εξής:

    Πιστός στην προσφιλή του μέθοδο της μπλόφας,μιας και διαισθάνεται ότι δεν του βγαίνουν τα κουκιά και φοβάται μήπως του την κάνουν, τώρα τους απειλεί ότι αν δεν τον ψηφίσουν,τότε θα προκηρύξει άμεσα εκλογές από το βήμα της Βουλής.

    Σενάριο που τρέμουν κάποιοι μέσα στο πασόκ λόγω της επερχόμενης πανωλεθρίας του μονοψήφιου ποσοστού.

    Γι΄αυτό και έχουν λυσσάξει να πάνε σε εκλογές μετά από πέντε μήνες για να φθείρουν τον Σαμαρά και να τον δέσουν χειροπόδαρα και μετά να λένε ότι να κοιτάξτε όλοι ίδιοι είναι, και ότι όποιος και να βγει τα ίδια θα κάνει κλπ.

    Αντώνη κράτα γερά, 6 εβδομάδες που είπες είναι υπεραρκετές και καμία συζήτηση πλέον με τις πολιτικές κατσαρίδες.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 04/11/2011 18:12:35

      Αν πάρει ψήφο εμπιστοσύνης, γιατί να φύγει; Αφού θα τον έχουν στηρίξει και αναβαπτίσει, ποιός ο λόγος; Οποιος τολμήσει να κουνηθεί, θα ονομαστεί αμέσως αποστάτης και προδότης. Πέρα από τα συμφέροντα και την αρχομανία του Βενιζέλου , αρχίζω να πιστεύω και στη βλακεία τους. Οι άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει με ποιόν έχουν να κάνουν.......Ετσι θα κερδίσει χρόνο, με μόνο σκοπό να φθείρει τον Α.Σ. και να πάρει πόντους το καταρρέον κόμμα. Συμφωνώ μαζί σου . Α.Σαμαρά, προσοχή!!

  4. Nικόλας avatar
    Nικόλας 04/11/2011 17:58:21

    Τι καραγκοζιλίκια είναι αυτά;;;!!! ΕΛΕΟΣ Πραγματικά!

    Ο Βουδούρης πριν από λίγο ενώ έμπαινε στην Βουλή είπε πως δεν ξέρει τι θα γίνει από αύριο, πως δεν είναι σίγουρος αλλά θα ψηφίσει ΝΑΙ γιατί και να πάρει απόψε ψήφο εμπιστοσύνης η Κυβέρνηση αν αύριο δεν αρχίσει πολιτικές διεργασίες θα πέσει! Τι λογική είναι αυτή πραγματικά!

    Τι σουρεαλιστική πολιτική κοροϊδία ζούμε όλοι!!!

  5. mx avatar
    mx 04/11/2011 17:59:48

    ....pagkosmia kybernisi nefelim na teleiwnoume.......na pame kai stis douleies mas
    (leme twra)

  6. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 04/11/2011 18:03:17

    Άδικα πια όλα αυτά, ο λαός δεν τα “χάφτει”.
    Το δόγμα του σοκ όταν επαναλαμβάνεται γίνεται Αμόκ αλλά αφού είμαστε παγκόσμιο πείραμα μάλλον δεν είχαν υπολογίσει και αυτό το ενδεχόμενο (εκτός κι αν το crisis management που ακολουθείται περιέχει και made to measure σχεδιασμούς).

    Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ
    (παλιά τακτική ("anticrisis" management) που η μέθη της “αχαλίνωτης” εξουσίας “θέλει” να ξεχνά)

  7. ΜΠ avatar
    ΜΠ 04/11/2011 18:05:26

    Μόλις άνοιξαν οι Ευρωπαίοι θέμα εξόδου μας από την Ευρωζώνη. Εκβιαστικά. Ή τα βρίσκετε ή σας φεύγουμε.

  8. regeneration avatar
    regeneration 04/11/2011 18:07:55

    Προσέρχονται μια μια οι κότες για να γεννήσουν το τερατούργημα της "Εθνικής Σωτηρίας"...

  9. Nικόλας avatar
    Nικόλας 04/11/2011 18:11:00

    Αυτό πως μπορούν να το κάνουν;

  10. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 04/11/2011 18:27:58

    Ας ελπίσουμε ότι όσοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, που έχουν δηλώσει δημοσίως ότι δεν θα παράσχουν στήριξη στον Εφιάλτη, έχουν ακόμα και τώρα ελάχιστο απόθεμα αξιοπρέπειας, πολιτικού ήθους και συναίσθησης της ιστορικής τους ευθύνης απέναντι στους ανθρώπους αυτής της χώρας, τουλάχιστον αυτοί ας γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια τις επιταγές του κομπλεξικού λούζερ που ορέγεται ως όρνιο τα αποφάγια μιας διαλυμένης χώρας και ενός συντετριμμένου ΠΑΣΟΚ.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/11/2011 18:51:54

    Νομίζω πως ήγγικεν η ώρα. Φτάσαμε στο σημείο βρασμού, και το καπάκι της κατσαρόλας που λέγεται Ελλάδα, είναι έτοιμο να τιναχτεί στον αέρα. Το τσουνάμι βρίσκεται στις ακτές μας, και απειλεί να μας πνίξει. Είναι η ώρα να ενεργοποιηθεί το ανάχωμα.
    Έφτασε δηλαδή ο καιρός για τις μεγάλες αποφάσεις. Ο αγανακτισμένος λαός θέλει τον μπροστάρη του, και αυτός δε μπορεί να είναι ο… Τσίπρας.
    Ο πρωθυπουργός (ή κάποιος σύμβουλός του) αποδείχτηκε δαιμόνιος. Αφού έσυρε τον ελληνικό λαό από ήττα σε ήττα, εδώ και δυο χρόνια, βάφοντας το μαύρο άσπρο, κατάλαβε ότι πλέον δεν υπάρχουν άλλα χρονικά περιθώρια. Και αντί να «ομολογήσει» το «έγκλημα», αποχωρώντας εντίμως, τι κάνει; Ρίχνει την μπάλα στη κερκίδα, κραυγάζοντας με τον τρόπο του « αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων».
    Το σχέδιο προχώρησε μια χαρά. Οι ξένοι θεσμικοί και μη επενδυτές είχαν όλο το χρόνο στη διάθεσή τους να ξεφορτωθούν τα «τοξικά» ελληνικά ομόλογα, και μόλις τα έφτασαν σε επίπεδα ανεκτά, προχωρήσαμε σε μια ελεγχόμενη χρεοκοπία (κούρεμα), που μέχρι πρότινος θεωρούνταν από την κυβέρνηση ανάθεμα.
    Βλέποντας όμως πως ακόμη κι αυτό το σχέδιο κινδυνεύει να τιναχτεί στον αέρα, αφού οι αγορές λειτουργούν με τους δικούς τους χρόνους, και σε συνδυασμό με τις γενικευμένες αντιδράσεις του λαού στην επέτειο του Όχι (μέχρι και «στάση» των Ευελπίδων είδαμε), ο πρωθυπουργός αποφάσισε να καταστήσει υπεύθυνο του εγκλήματος τον λαό, επαναλαμβάνοντας με τον δικό του τρόπο ένα άλλο αλήστου μνήμης δίλημμα, το «Καραμανλής ή τανκς», με το μεταμοντέρνο «Ευρώπη ή πτώχευση».
    Τα χρονικά περιθώρια όχι απλά στένεψαν, αλλά είναι πλέον ανύπαρκτα. Η Νέα Δημοκρατία, η μόνη βαλβίδα ασφαλείας, θα πρέπει τώρα να πάρει την πρωτοβουλία. Αλλιώς πάμε για εκτροπές.
    Ο κόσμος μπορεί να αμφιταλαντεύεται, φοβούμενος για τα χειρότερα, αλλά ένα είναι σίγουρο: Θέλει ηγεσία. Και την θέλει τώρα. Και στη παρούσα φάση, η μόνη αξιόπιστη ηγεσία είναι αυτή του Σαμαρά, που από την αρχή της περιπέτειας μας υπήρξε αταλάντευτος στις απόψεις του περί μνημονίου, ανάπτυξης, κλπ.
    Εδώ και τώρα εκλογές. Δεν πάει άλλο. Ήρθε η ώρα του Σαμαρά.

  12. markella avatar
    markella 04/11/2011 19:43:28

    ...H γιαγια μου η βλαχα ελεγε

    Μιλα με κω..... να ακούς πορ.....! Αυτο ζουμε τωρα ! Το paidi εχει χασει καθε αισθηση πραγματικότητας και ζει στον κόσμο της συνωμοσιολογιας! Η ακύρωση του ΓΑΠ εκ των έσω και απο το επιτελειο του, μεταφερει το βάρος μιας τεραστιας ευθυνης αυτου του καταπονεμενου λαου στα χερια της Ν.Δ. με δραματικό τρόπο. Θέλω αυτος που ψηφισα για αρχηγο του κόμματος τον Νοεμβριο του 2009 , να κάνει κι αυτο που δεν μπορει, για να εξασφαλίσει την ομαλότητα που όλοι χρειαζόμαστε!!
    Υπαρχει και μια ζωή εξω, που δεν περιμενει! Οι Ελληνες, οι επιχειρησεις τους και όχι οι ομιλοι που εχουν τα λεφτα τους στην Ελβετια, καταστρεφονται καθε μερα...