#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/11/2011 17:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ γκρέμισε τα χρηματιστήρια για να ...συμφωνήσει ο Σαμαράς; ( χα χα χααα)



Τι μας λένε τα απελπισμένα παπαγαλάκια του ΠΑΣΟΚ και τα χαλκεία του καταρρέοντας Παπανδρέου; Ότι ο ΓΑΠ έκανε όλα αυτά για να ...σύρει (!!!) τον Σαμαρά στην γραμμή τους και να ψηφίσει την δανειακή σύμβαση.

Βγήκε μάλιστα και ο κ. Παπανδρέου και ...χαιρέτισε την απόφαση Σαμαρά να στηρίξει τη δανειακή σύμβαση. Για να αρχίσουν μετά τα χαλκεία να διαδίδουν ότι "Παπανδρέου - Σαμαράς" τα ...βρήκαν. Και ο Παπανδρέου λέει ότι τώρα δεν χρειάζεται το ... δημοψήφισμα

Δηλαδή μας λέει ότι γκρέμισε τα χρηματιστήρια, κόντεψε να διαλύσει την Ευρώπη, έφτασε την Μέρκελ να ζητάει ...λεξοτανίλ και τον Σαρκοζί να τραβάει τα μαλλιά του για να πείσει τον Σαμαρά;

Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι, ή μάλλον όποιον απώλεσε ήδη

Γιατί αυτά που είπε σήμερα ο Σαμαράς τα είπε και στις 27 Οκτωβρίου  στην πρώτη δήλωση μετά την Σύνοδο Κορυφής:

«Μετά από ενάμιση χρόνο σκληρών θυσιών του Ελληνικού λαού, η χθεσινοβραδινή απόφαση αποδεικνύει ξεκάθαρα ότι η πολιτική της κυβέρνησης ήταν και λαθεμένη και αδιέξοδη. Κι όπως ήλθαν τα πράγματα, αυτή η απόφαση ήταν, τελικά, αναπόφευκτη…Η μεγαλύτερη απόδειξη αυτής της αποτυχημένης πολιτικής ήλθε, δυστυχώς για τον κ. Παπανδρέου, κατευθείαν από τις Βρυξέλλες...

Και το πιο σημαντικό απ’ όλα: να διαφυλάξουμε την εθνική μας κυριαρχία. Που δεν δικαιούμαστε, δεν μπορούμε και δεν έχουμε κανένα απολύτως λόγο να την παραδώσουμε. Σε κανένα! Και με οποιοδήποτε τρόπο. Άλλωστε, μας το απαγορεύει το Σύνταγμα και δεν το επιτρέπουν, ούτε οι Ευρωπαϊκές Συνθήκες. ..."

(Αυτό το τελευταίο για όσους βιάζονται να πουν ότι ο Σαμαράς έκανε τάχα σοβαρές υποχωρήσεις)

Είναι σαφές ότι από την αρχή ο Σαμαράς έκανε διακριτή τη σχέση Δανειακής Σύμβασης και Μέτρων. Αλλο ο Στόχος του Προγράμματος άλλο η Συνταγή.

Και σήμερα προσπάθησε να αποκαταστήσει την ομαλότητα. Οι πολιτικοί τυχοδιωκτισμοί όμως του Παπανδρέου και οι δήθεν μπλόφες, ταιριάζουν μόνο σε ένα τραπέζι πόκερ,όχι στη διαχείριση μιας χώρας.

Ο Σαμαράς δεν θα αναγνωρίσει τις δεσμεύσεις που έχει αναλάβει το ΠΑΣΟΚ και θα επαναδιαπραγματευθεί μνημόνιο και όρους δανειακής.

Πράγμα που πρακτικά θα γίνει μόνο με πρόωρη προσφυγή στις κάλπες και αυτοδύναμη κυβέρνηση της ΝΔ...

Αλλά για να καταλάβατε με ποιόν έχουμε να κάνουμε διαβάστε τι είπε προ ολίγου ο κ. Παπανδρέου στο υπουργικό: «Άκουσα ότι υπήρξε έκπληξη χθες από τις δηλώσεις των εταίρων μας. Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί υπήρξε έκπληξη, πραγματικά, δεν καταλαβαίνω γιατί είχαμε την οποιαδήποτε έκπληξη. Έκπληξη μου έκανε εμένα το γεγονός, ότι υπήρξε έκπληξη»….

Πείτε μου τώρα εσείς, τι καταλάβατε; Αν δεν καταλάβατε εσείς που το διαβάζετε πως μπορεί να κατάλαβαν αυτοί που τον άκουσαν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 03/11/2011 17:08:45

    http://government.gov.gr/2011/11/03/22603/
    Δεν χρειάζονται παπαγαλάκια

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 03/11/2011 17:10:57

    Πατριωτες δυστυχως την πατησαμε για αλλη μια φορα !

  3. Quid avatar
    Quid 03/11/2011 17:13:38

    Μα... ακριβώς για αυτό τα γκρέμισε τα χρηματιστήρια. Για να πάρει κάθε ελπίδα πολιτικής ανόρθωσης μαζί του στον τάφο του.

    Είτε αυτή λέγεται Αντώνης Σαμαράς, είτε λέγεται ελληνικός λαός.

    Και να δείτε που θα βρει τρόπο να τη γλιτώσει πάλι. Χάρη στον κο. Σαμαρά αυτή τη στιγμή.

    Επαναλαμβάνω για μια ακόμη φορά: Μακάρι να βρει τρόπο να απεμπλακεί αξιοπρεπώς ο κος. Σαμαράς.

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 03/11/2011 17:13:42

    Για όσους επιμένουν πως ο...πανέξυπνος ΓΑΠ θα επιβιώσει πλαί, συνημμένο απο το CNN :

    Perhaps Papandreou should make sure there is a helicopter on standby, to rescue him from the presidential palace should he be forced to flee from angry protesters

    Η ντόπια διαπλοκή τον έχει φτύσει ,οι Ευρωπαίοι τον έχουν ξεγράψει..και οι Αμερικανοεβραίοι συμπατριώτες του...του λένε να ετοιμάσει ελικόπτερο!!!!!

    Να μην ασχολούμαστε λοιπόν με το προηγούμενο επεισόδιο, ο αντίπαλος τώρα είναι το μετά-ΓΑΠ ΠΑΣΟΚ.

    • Quid avatar
      Quid @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/11/2011 17:18:11

      Θα σας απαντήσω με τη φράση nothing is over until it's really over.

  5. mx avatar
    mx 03/11/2011 17:21:56

    prwta tha ginoun ekloges stin syria kai meta stin ellada

  6. anonymous avatar
    anonymous 03/11/2011 17:28:08

    Πες το ψέματα :D :P

  7. stanley@gr avatar
    stanley@gr 03/11/2011 17:29:25

    it's getting there...

  8. mx avatar
    mx 03/11/2011 17:30:47

    to noima twn dilwsewn merkel einai psifiste tin nea daneiaki symbasi giati tha ginetai libya.
    Gia ayto lene simera oti den problepetai exodos apo to eyro

  9. Αιμιλια Σ. avatar
    Αιμιλια Σ. 03/11/2011 17:31:31

    η αναρτηση αυτη υπαρχει στο επισημο site της ελληνικης Δημοκρατιας, οπως γραφει και ο Orestios παραπανω.
    Αυτη ειναι αληθινη ντροπη!!!

  10. cveng avatar
    cveng 03/11/2011 17:33:27

    δηλαδη ξανα αντιμνημονιακη φρασεολογια?τριπλα στην τριπλα του george??και επισης τι σχεση εχει η δηλωση της 27/10??Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ!μην τρελαθουμε εντελως ρε παιδια.λογικοι ανθρωποι ειμαστε και τα γραπτα μενουν.

  11. oneoff avatar
    oneoff 03/11/2011 17:33:30

    Τελικά κε factorx, εσείς που μάλλον έχετε εγκυρότερη πληροφόρηση και μεγαλύτερη δυνατότητα πολιτικής εκτίμησης και ανάλυσης, πείτε μας τη γνώμη σας: Θα ψηφίσει, ναι ή όχι τη δανειακή σύμβαση η ΝΔ; Θα περάσει από τη Βουλή εφ'όσον ζητηθεί κάτι τέτοιο(αν και επί της ουσίας είναι πλέον περιττό μετά τη σημερινή δήλωση Σαμαρά) με 180 ψήφους; Ναι ή όχι;

  12. φωνη avatar
    φωνη 03/11/2011 17:34:04

    Kαι τα είπε και χθες ο Σαμαράς στην ομιλία του μιλώντας για το ενδεχόμενο να τεθεί σε δημοψήφισμα η δανειακή σύμβαση. Εξήγησε οτι ο δανεισμός είναι αναπόφευκτος, οι πολιτικές δεσμεύσεις του μνημονίου όμως δεν είναι αδιαπραγμάτευτες.

    "Η κυβέρνηση εκβιάζει το λαό να αποδεχθεί τη δανειακή σύμβαση και την λάθος πολιτική ταυτόχρονα.

    Και διακινδυνεύει, να απορρίψει ο λαός τη λάθος πολιτική και μαζί να απορρίψει και τη δανειακή σύμβαση.

    Πράγμα που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την ίδια την Ευρωπαϊκή ένταξη της Ελλάδας και την ίδια την υπόσταση της Ευρωζώνης.

    Μας ρώτησαν τα ξημερώματα, μετά το υπουργικό τους συμβούλιο, γιατί αγωνιούμε; Δεν θέλαμε δανειακή σύμβαση, και τώρα τη θέλουμε να εγκριθεί;

    Το επαναλαμβάνω για να το καταλάβουν ακόμα και κείνοι που βρίσκονται σε πανικό: Η δανειακή σύμβαση ποτέ δεν τέθηκε για έγκριση. Τα μέτρα οικονομικής πολιτικής που τη συνοδεύουν απορρίψαμε και απορρίπτουμε!"

    Το ΠΑΣΟΚ τινάζοντας στον αέρα τη συμβαση έβαλε σε κίνδυνο τη θέση μας στο ευρώ. Τι θέλουν να μας πουν τώρα μετά από όλα αυτά; Οτι ήταν τόσο πολύ καλή η σύμβαση και ο Σαμαράς δεν το παραδεχόταν από γινάτι; Αναγκαία είναι η σύμβαση και χείριστη η ακύρωσή της-που έφτασε να απειλεί τη θέση μας στο ευρώ. Το χείριστο αυτό ενδεχόμενο, κανονικά, πρέπει να απολογηθούν που το προκάλεσαν.Και αντί να απολογούνται γιαυτήν την εγκληματική ενέργεια το παίζουν και δικαιωμένοι;

    Και φυσικά πιστεύω ο Σαμαράς τις κόκκινες γραμμές του ποτέ δεν τις παίρνει πίσω. Και το θέμα της εθνικής κυριαρχίας είναι κόκκινη γραμμή.

    Και ας μην ξεχνάμε οτι το ερώτημα του δημοψηφίσματος "ευρώ ή δραχμή" του το επέβαλαν χθες οι Ευρωπαίοι, μετά την ομιλία Σαμαρά και εφόσον είχε ήδη δηλώσει το διαχωρισμό ανάμεσα σε δανειακή σύμβαση και μνημόνιο. Και ενώ δεν άλλαξε κάτι στη στάση του Σαμαρά από χθες εως σήμερα ως προς τα 2 (σύμβαση-μνημόνιο), άλλαξε, όμως, η στάση Παπανδρέου για το δημοψήφισμα.

    Επομένως, (μπορεί να) είναι μια δικαιολογία, ένας βολικός τρόπος να "διαχειριστεί" ο Παπανδρέου την κωλοτούμπα του με το δημοψήφισμα, συνδέοντάς την με δήθεν αλλαγή στάσης από το Σαμαρά.

  13. taxidriver avatar
    taxidriver 03/11/2011 17:39:19

    Δεν υπαρχει ενας ψυχιατρος σ ολη την χωρα να τον δεσει?

  14. factorx avatar
    factorx 03/11/2011 17:41:12

    Οταν οταν το εγραφα ειχα μονο τις δηλωσεις του Μόσιαλου και τι έλεγαν. Δες και τις διορθωσεις

    • Orestios avatar
      Orestios @ factorx 03/11/2011 19:52:34

      Κατανοητό

  15. mx avatar
    mx 03/11/2011 17:42:47

    twra katalaba giati den egine i parelasi tis 28/10
    to 4o raix einai edw....

  16. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 03/11/2011 17:49:30

    Οι μπλόφες δε περνάνε.
    Η χώρα θέλει σταθερότητα.
    Εκλογές άμεσα με σταθερή και ομαλή διαδικασία.
    Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μπλόφαρε και έχασε...
    Να τους τελείωσουμε..

  17. meli avatar
    meli 03/11/2011 17:52:17

    κάθε βράδυ λέω πως δε θα ξημερωθεί ο άτιμος και κάθε πρωί τραβάω τα μαλιά μου .......... κουραστικαααααααα!

  18. Miltos avatar
    Miltos 03/11/2011 17:58:56

    Αν αληθεύει (και δεν είναι τα γνωστά παπαγαλάκια πού πάνε μετατρέψουν την ΓΚΑΦΑ σε ...... εξυπνάδα και μεγάλη επιτυχία) είναι ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ από όσο νόμιζα.
    Πρέπει να φύγει ...... χθες (και όλη η κουστωδία - Βενιζέλος, Λοβέρδος, Ρέππας, κα σια μαζί, στο ίδιο ελικόπτερο).

  19. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 03/11/2011 18:02:56

    Κρίμα!!! Εγώ όπως και οι υπόλοιποι λάτρεις της οπερέτας σ’ αυτή τη χώρα, θα αισθανθούμε απέραντη θλίψη, αν παραιτηθεί.

    (Αυτή τη στιγμή, στη Βουλή, αραδιάζει τα επιτεύγματα της κυβέρνησής του και ξαναλέει, τι μεγάλο δάνειο πήραμε και τι μεγαλύτερο θα πάρουμε. Ανεπανάληπτη ερμηνεία). Και πάλι ΚΡΙΜΑ!!!

  20. mx avatar
    mx 03/11/2011 18:13:03

    ......apla den pezetai o typos.......toys edese olous fiogko.....

  21. xbab avatar
    xbab 03/11/2011 18:34:03

    Έτσι είναι, αλλά ο απλός πολίτης πιστεύει δυστυχώς τα παπαγαλάκια και την πειστική επικοινωνιακή τακτική των εξαπτέρυγων.
    "Ζούγκλα" κατάντησε και το διαδίκτυο, με παραπληροφορητές και φανατικούς του ΓΑΠ. Άρχισαν και εκδηλώνονται.
    Πάντως ο κ.Σαμαράς και η ΝΔ, αυτή τη στιγμή, υπολείπονται των εξελίξεων και επιβάλλεται μια δυναμική απάντηση προς κάθε κατεύθυνση.