#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2010 09:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ ανακάλυψε τη πυρίτιδα!




Βλέποντας χθες τηλεόραση, έπεσα πάνω σε κάτι δηλώσεις του πρωθυπουργού μας, ούτε ξέρω που τις έκανε,  αφού έχω πάψει προ πολλού  να τον παρακολουθώ στη κατηφόρα, όπου ούτε λίγο ούτε πολύ ανακάλυπτε τη διαφθορά! Έχουμε είπε, ως κοινωνία, μια συστημική διαφθορά!!! Την οποία αν δεν πατάξουμε, η χώρα δεν θα πάει ποτέ μπροστά!

Τι μας λέτε;  Και αναρωτιέμαι ο αχαμνός, έπρεπε να γίνει πρωθυπουργός για να αντιληφτεί ότι η χώρα μας είναι βυθισμένη στη διαφθορά; Και τι έκανε τόσες δεκαετίες;

Γιός και εγγονός πρωθυπουργών. Μεγαλωμένος μέσα στη πολιτική. Κοινωνιολόγος. Βουλευτής και υπουργός από τη δεκαετία του `80. Επαγγελματίας πολιτικός. Και ΔΕΝ γνώριζε πως έχουμε διαφθορά; Μα αυτό το γνωρίζει και ο φίλος μου ο Μήτσος, που με χίλια ζόρια τελείωσε το δημοτικό. Που όνειρό του είναι να πουλάει καλτσικά στη λαϊκή. Αλλά δεν μπορεί να πάρει άδεια. Δεν δύναται να λαδώσει. Να τον ακούσεις τον Μητσάρα να σου μιλάει για τα φακελάκια των γιατρών, για τα φακελάκια της πολεοδομίας, για τα ρουσφέτια των διορισμών, για τις μίζες των εργολάβων, για τα καλόπαιδα της δημοτικής αστυνομίας, για, για, για, ….και να πάθεις τη πλάκα σου. Ζωντανή εγκυκλοπαίδεια της «ζώσας ενδημικής μας διαφθοράς». Και ο ΓΑΠ την ανακάλυψε τώρα; Να επιστρέψει  πάραυτα όλες τις «αποζημιώσεις» που έλαβε μέχρι σήμερα ως κοινοβουλευτικός άνδρας. Να επιστρέψει και τις ψήφους με τις οποίες τον εμπιστεύτηκαν εκατομμύρια ψηφοφόροι. Να παραιτηθεί. Να πάει αλλού.

Κάτι ψέλλισε για διαφθορά και ο έτερος μεγάλος πολιτικός άνδρας, ο Πάγκαλος. Βεβαίως.  Σε λίγο μπορεί να την ανακαλύψει και ο Ρέππας. Ίσως και η Γκερέκου. Ποιος ξέρει; ΠΑΣΟΚ είναι αυτό. Σε μια χώρα όπου τα ρουσφέτια είναι πιο πολλά και από τα στραγάλια, όπου οι μίζες πέφτουν χιαστί, οι πολιτικοί ηγέτες μας δηλώνουν άγνοια (ή άνοια;) για το γεγονός ότι ακόμη και επί Τρικούπη, στα γαλλικά λεξικά το λήμμα Έλληνας παρέπεμπε στη διαφθορά.

Το ΠΑΣΟΚ προσπάθησε να αλλάξει τον Έλληνα, και όπως κάποτε οι μπολσεβίκοι  σχεδίαζαν τον «σοσιαλιστικό άνθρωπο» αλλά πέτυχαν τον «κομματικό», το ΠΑΣΟΚ πέτυχε τον πράσινο κομματόσκυλο. Ένα σιχαμερό τύπο υπανθρώπου, που έκανε σημαία του το ρουσφέτι και θεό του το κόμμα. Με απώτερο σκοπό την προσωπική ανέλιξη, πατώντας επί πτωμάτων. Όπου ανέλιξη μεταφράζεται σε αργομισθία στο δημόσιο, καμιά γρηγοράδα για το χαρτζιλίκι, μαύρη μπέμπα στο γκαράζ, και «Τσίβας» με ξηροκάρπια στον Καρρά. Τόσο καλά. Σε αυτόν λοιπόν τον τομέα, το ΠΑΣΟΚ είχε απόλυτη επιτυχία. Πέτυχε διάνα. Και ως ανταμοιβή για αυτή τη μεταλλαγή που κατάφερε στο νεοελληνικό γονιδιακό δικτύωμα, κέρδισε την πολύχρονη παραμονή του στην εξουσία, και εισέπραξε την αιώνια ευγνωμοσύνη των πράσινων ερπετοειδών. Η χώρα όμως τι κέρδισε; Nada, zero, nil.

Και άντε οι μπολσεβίκοι,  πήραν μια οπισθοδρομική, αγροτική, φεουδαρχική χώρα, την οποία κατάφεραν μέσα σε λίγες δεκαετίες να την μετατρέψουν σε μια εκ των δυο παγκόσμιων πυρηνικών υπερδυνάμεων. Το ΠΑΣΟΚ τι έκανε; Α, ναι, ξέχασα. Πήρε μια δράκα πεινασμένων με ζιβάγκο, και τους μετέτρεψε σε ελίτ. Όχι σε παγκόσμια ελίτ. Κάθε άλλο. Ελίτ όμως του κουτσοβλάχικου τσιφτετελοπόπ μοντέλου της σύγχρονης ελληνικής μπανανίας μας. Της πρωτεύουσας της Ευρώπης… στη διαφθορά.

Να το χαιρόμαστε, και σ`άλλα με υγεία.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 09:40:26

    Πολυ καλο το αρθρο σου ,δινεις ακριβως την πραγματικη εικονα της ελληνικης κοινωνιας.αυτη ειναι.γεματη κομματοσκυλα,με τουρκομπαροκ κρατικο μηχανισμο,νεοπλουτων κομματικων ,οι υπαλληλοι των ξενων αφεντικων

    Προχθες για να καταλαβεις ρωτησα μια δημοσια υπαλληλο Πασοκα ,γιατι ο τοπικος μας βουλευτης δεν παραιτειται,αφου ντρεπεται για οτι γινεται,και μου ειπε - και τι θα γινει το κομμα.Εχουμε δηλαδη αντιληψη σοβιετικου κρατους-το κομμα κρατος.

  2. Katsis avatar
    Katsis 12/10/2010 09:53:50

    Εξαίρετη απεικόνιση της Ελλάδας του Πασοκιστάν. Μπράβο φίλε.

  3. klausevitz avatar
    klausevitz 12/10/2010 10:26:06

    "Κάτι" πρέπει να σας διαφεύγει απο τη σύγχρονη μεταπολεμική
    ελληνική ιστορία...."κάτι" απο το εύρος και το είδος της
    συσσώρευσης κεφαλαίου.....απο το εύρος και το είδος των
    οικογενειών που,μεταπολεμικά....ανδρώθηκαν στο επιχειρείν!
    Απο την ιστορία των liberties μέχρι τις επώνυμες κρατικοδίαιτες
    "βιομηχανίες" που σαρώθηκαν,με το που πατήσαμε το πόδι μας
    στην τότε ΕΟΚ!
    "κάτι" απο τον τρόπο που γίνονταν οι διορισμοί στο δημόσιο,απο
    τα "πιστοποιητικά" εισόδου,το εύρος των αγροτικών επιδοτήσεων,
    τις άδειες ξενοδοχείων,τον διαμεσολαβούντα βουλευτή της εποχής,
    τον τόπο της στρατιωτικής θητείας αναλόγως της πρόσβασης στίς
    ..κρατικές υπηρεσίες,τον κομματικό δερβέναγα της περιοχής....
    και...και...όλα αυτά δεν έγιναν απο το "πράσινο σιχαμερό
    κομματόσκυλο", τον "υπάνθρωπο"(sic) της εποχής μας!
    Το ΠΑΣΟΚ σάρωσε όλους τους φραγμούς και μπήκαν όλοι στο παιγνίδι,
    όλοι,να είμαστε εξηγημένοι!
    Τί μπορεί να του χρεωθεί λοιπόν, μόνο άμοιρο ευθυνών δεν είναι:
    ότι,πολύ απλά, δεν αναμετρήθηκε με αυτό το είδος της εγκατεστημένης
    φαυλότητας και σύντομα το "παλιό μοντέλο" μετασχηματίστηκε στη
    ...λαικότροπη εκδοχή του. Κι' ωστόσο στη δεκαετία του '80 το
    φαινόμενο και όρια είχε και δεν εμφάνιζε μιά απεχθή νεοπλουτίστικη
    εικόνα, που δημιουργήθηκε όταν,απο τα μέσα της δεκαετίας του 90 και
    εντεύθεν, το κόμμα αυτό ενσωματώνεται πλήρως στο "σύστημα¨"!
    Ξέρετε, η χώρα αυτή δεν αξιώθηκε κάποιον "αστικό μετασχηματισμό"
    της προκοπής...το να αντιμετωπίζει κανείς φαινόμενα "κοινωνικά
    αχειράφετων ανήλικων" με πολεμική περιφρόνηση των μαζών του...
    αντιπάλου δεν είναι καί ό,τι καλύτερο!
    Μπορώ,τώρα πλέον,να αναγνωρίσω τις ανυψώσεις και τις καταβυθίσεις
    του οποιουδήποτε πολιτικού χώρου! Νοιώθω,όμως,έντονη αλλεργία
    απο τους πρόχειρους προεκλογικούς λιβέλλους και μάλιστα από...
    πέννες που έδειξαν,ως τώρα, να κοιτούν κάτω απο την επιφάνεια των
    πραγμάτων και μάλιστα με επάρκεια. Τόσο πολύ έχετε θυμώσει;

    • Katsis avatar
      Katsis @ klausevitz 12/10/2010 11:52:38

      Ωραία τα γράφει ο αρθογράφος. Εσύ κλάουβιτζ μηπως είσαι από αυτούς τους πράσινους σκώληκες με τις μπέμπες;

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Katsis 12/10/2010 12:41:45

        Μπέμπες ξανθούλες τον θέλουνε πολλές, αλλά εκείνος κολλημένος στη γυναίκα του, που είναι και Καραμανλοσαμαρική!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ klausevitz 12/10/2010 23:00:10

      klausevitz says: "Νοιώθω,όμως,έντονη αλλεργία απο τους πρόχειρους προεκλογικούς λιβέλλους και μάλιστα από…πέννες που έδειξαν,ως τώρα, να κοιτούν κάτω απο την επιφάνεια των
      πραγμάτων και μάλιστα με επάρκεια. Τόσο πολύ έχετε θυμώσει;"

      Φίλε Κ. Ποσώς με ενδιαφέρουν οι εκλογές και τα κόμματα. Είμαι της άποψης πως αν οι εκλογές άλλαζαν τα πράγματα, θα ήταν παράνομες. Γράφω ότι αισθάνομαι και όπως το αντιλαμβάνομαι. Μη με απαξιώνεις βάζοντας με σε ρόλο.

    • Katsis avatar
      Katsis @ klausevitz 13/10/2010 10:43:08

      Πρασινοφρουρός ο κλάσεβιτς.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2010 11:07:57

    Το Κόμμα

    Στέρξε και τρέξε λιγάκι ακόμα
    Ανάγκη σ ‘έχει τώρα το κόμμα

    Τράβα κουπί σ΄ αυτό το καράβι
    Τώρα που ο ήλιος ακόμα ανάβει

    Φόβο μη νιώσεις. Θάρρος αρκεί
    Γιατί το κόμμα θάναι εκεί.

    Και το παιδί σου θα διορίσει
    Λεφτά θα βγάλεις. Έχει τη λύση!

    Τι κι αν σχολείο δεν έχεις πάει
    Γραφείο θάχεις και κούρσα χάι.

    Βίλλα στα βόρεια με δυο πισίνες
    Ταξίδια, γκόμενες και τσιτσιολίνες

    Συμβάσεις κλείνε κι επιδοτήσεις
    Και τον παρά σου θα αυγατίσεις.

    Και αν η Θέμις φωνάξει: Έλα!
    Με λίγο λάδι γλυτώνεις. Τρέλλα!


    Στήριξε, ψήφισε, σκύψε και γλύψε
    Τα φράγκα έρχονται, τα χέρια τρίψε

    Κι αν η πατρίδα σου σέρνει στο χώμα
    Εσύ μη σκάς. Έχεις το Κόμμα!

    (Α ρε Αττράκτορα, με κάνεις και γράφω στιχάκια πρωί-πρωί)

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2010 11:44:31

      Ωραίο βαρύ ζεϊμπέκικο θα γινόταν ο στίχος

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2010 11:47:57

      Γιάννη σούπερ το στιχάκι.

      Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα royalties θα φέρω την μπάντα μου τους Tri-Satanic Diavolaitor να το κάνουμε ένα χιτάκι.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 12/10/2010 11:53:19

        Ελεύθερα, ελεύθερα. Άντε να σας δούμε και στα Charts!

    • Minnie avatar
      Minnie @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2010 12:50:37

      Θα μπορουσε να σας προμοταρει ο Ψινακης...

      *ducks and runs*

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 12/10/2010 14:51:36

        Είμαστε φουλ κομπλέ στο θέμα του promotion.

        You cannot duck faster than i can kick...

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 12/10/2010 14:56:55

        Wanna bet?

        :P

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 12/10/2010 15:07:39

        Minnie

        It's unethical to bet women.

        Also tavli is out of the question.

        Both ignore Nature foundamentals.

        cheers

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 12/10/2010 15:12:36

        Tavli out of the question?
        Says who??

        *glares*

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 12/10/2010 15:15:20

        Says rule no2 of "How to deal with women and not loose your sanity".

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 12/10/2010 16:10:19

        A loose sanity is not necessarily a bad thing.... as opposed to lost sanity.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Minnie 12/10/2010 16:22:17

        "Illness, insanity and death are the black angels that kept watch over my cradle and accompanied me all my life…"

        Edvard Munch

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/10/2010 11:32:31

    Πες τα ρε Αττράκτορα, που πάει ο Τζέφρι να μας πλασαριστεί ως φορέας αλλαγής.
    Βουλευτής τού ΠΑΣΟΚ από το 80-κάτι ήταν, τριάντα χρόνια κάλυπτε με την ψήφο του την περιβόητη "διαφθορά" που τάχα ανακάλυψε φέτος.

    Όσο για τη δυσκολία και τη δυσφορία που έχεις να παρακολουθήσεις τον ειρμό του όταν μιλάει, έχω μια φιλική συμβουλή: πιες 2-3 ποτηράκια κρασί πριν από κάθε ομιλία του. Η ζάλη τού κρασιού κάνει τις ομιλίες ΓΑΠ πιο ανεκτές από τον ανθρώπινο εγκέφαλο.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Στέργιος 12/10/2010 11:44:05

      O Strange είναι απόγονος του Ινδιάνουν αρχηγού "Θλιμμένου Μπούφου" των 4 φυλών των Μεγάλων Λιμνών και ως τέτοιος δεν πίνει κρασί παρά μόνο "νερό που καίει".

      Ουγκ...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ tsilivithras 12/10/2010 14:52:12

        καλά, τι μου θύμισες τώρα...

        όταν η κόρη μου ήταν δυόμιση ετών της εξηγούσα να μην πλησιάζει καμμία πρίζα, γιατί ΤΖΙΖΖΖ, καίει. Κάποια στιγμή ήπιε λιγάκι απ' το ποτό σου (κατόπιν δικής της επιμονής, λόγω δίψας και άγνοιας), και το έφτυσε ουρλιάζοντας "ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΝΕΡΟ ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ" !!!!!!

      • victoria avatar
        victoria @ tsilivithras 12/10/2010 14:56:36

        Έπινα νερό και πνίγηκα όταν σε διάβασα
        Αν κ νομίζω πιο πολύ ταιριάζει στον GAP, το Θλιμμένου Μπούφου :-)

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 12/10/2010 15:13:00

        It's an "inside" joke.

        Αναφερόμαστε τακτικά εδώ σε παλιά κόμικ και ο Θλιμένος Μπούφος ήταν ο ένας εκ των δυο κολητών του Κάπτεν Μαρκ.

        δρόμε

        μικρός όταν ήμουν κατέβασα μετά από μπάλα ένα νεροπότηρο τσίπουρο από ψυγείο (το πέρασα για νερό)...
        Περιττό να σου πω ότι αισθάνθηκα σαν κάποιος να πριόνισε το λαιμό μου με στομωμένο λεπίδι...

  6. Nikos avatar
    Nikos 12/10/2010 11:37:39

    ΄Οποιος το είπε, σαφώς ενοούσε ότι αυτός ο τίμιος κυβερνά ένα διεφθαρμένο λαό. Η διαφθορά υπάρχει σε όλα τα λεγόμενα πολιτισμένα κράτη. Υπάρχει παντού. Υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει.΄Ομως, ξαφνικά σ' αυτη τη χώρα, κάποιοι τίμιοι κυβερνήτες, που είχαν έρθει από το υπερπέραν, είδαν ότι εδώ ο λαός είναι διεφθαρμένος και σκέφθηκαν ότι για να τον κάνουν τίμιο, όπως είναι οι ίδιοι, πρέπει να βγούν και να το πουν σε όλο τον κόσμο.Εγώ, όμως, ενοώ ότι ο λαός αυτός είναι διεφθαρμένος, μόνο γιατί ανέχεται, εκβιαζόμενος,εδώ και πολλά χρόνια, να τον κυβερνούν οι διεφθαρμένοι. Αυτοί που άκουσαν τα λόγια αυτά περί διεφθαρμένου λαού, προφανώς από πολιτικούς γόνους, θα απόρησαν. Θα απόρησαν για το γεγονός ότι οι γόνοι αυτοί το έμαθαν τόσο αργά, αλλά και γιατί δεν τους είχαν πληροφορήσει σχετικά οι πολιτικοί, αλλά ταυτόχρονα και βιολογικοί τους πρόγονοι, ώστε να μην ανακατευτούν μ' αυτό τον διεφθαρμένο λαό.
    Καλά να τα πάθουμε.

  7. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 11:42:49

    @ Φαιλτωρα,
    εξαιρετικο ποιηματακι σας,μπραβο,δεν γνωριζα μεχρι τωρα ισως δεν ειχα προσεξει την ποιητικη φλεβα που εχετε μεσα σας.
    Εχω ανακαλυψει στο σαιτ,πολυ καλους αρθρογραφους,σαν τον Αττρακτορα,βρισκω εξαιρετικα τα κειμενα του Θρακα,με την ρομαντικη ουτοπια που κρυβουν μεσα τους,και επισης την επαναστατικη πενα του Φαηλου.
    Και τωρα γλυκητατοι συνομιλιτες σας αφηνω,καθοτι εκανα διαλυμμα γιατι εχω κρεμαστει και μαζευω ελιες.
    Οποιος θελει να προσφερει εργασια με ανταμοιβη το λαδι του προσφερομεθα.Απο τα γραφεια δεν βγαινει το ψωμι.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ kiki 12/10/2010 13:18:21

      @kiki
      Σε ευχαριστώ τα μάλλα. Προσοχή στο κλάδεμα. Ο πατέρας μου λέει ότι το κλάδεμα της ελιάς είναι μεγάλη τέχνη!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2010 13:23:54

        Πρέπει να περνάει πουλί από μέσα μετά το κλάδεμα.
        Είναι το πιό εύκολο δένδρο στο κλάδεμα πάντως.Πορτοκαλιές, βερυκοκιές και κλήματα είναι τα δύσκολα


        Κικι νωρίς δεν τις μαζεύετε τις ελιές?
        Άσε να ρίξει δυό βροχές ακομα να χοντρύνουν...

  8. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 13:11:41

    Καλά τα λες Strange, αλλά η διαφθορά όπως λέει και ο πρωθυπουργός, είναι συστημική. Και δεν νομίζω ότι και κανένας άλλο πολιτικός αρχηγός θα μπορούσε να διαφωνήσει.

    Να δεχθώ πως το ΠαΣοΚ έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης. Στο κάτω κάτω, κυβέρνησε τα περισσότερα από τα τελευταία 30 χρόνια.

    Αλλά φίλε μου, ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ.
    Και οσοι έντιμοι υπήρξαν και υπάρχουν στο ΠαΣοΚ αλλά και όλες οι άλλες κομματικές ηγεσίες.

    Ξέρουν όλοι (εκτός από τον κ. Πάγκαλο) ότι έχουν ΜΟΝΙΜΗ ΕΝΤΟΛΗ από τον λαό, να ξεριζώσουν ή έστω να περιορίσουν την διαφθορά. Μόνιμη εντολή.

    Και πως ανταποκρίθηκαν; Ποια ήταν η απόδοσή τους στον τομέα; Μηδέν.

    Ολο το σύστημα είναι ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ. Οχι μόνο το ΠαΣοΚ.
    Πείτε το κάνα δυο φορές από μέσα σας, κι αρχίστε να το λέτε κι από "έξω" σας. Αλλιώς ΔΕΝ πρόκειται να δούμε προκοπή.

    Οποιος νομίζει ότι το δικό του κόμμα δεν έχει διεφθαρμένους, είναι ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ κι αυτός.

    Εχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ: το πρόβλημα με τη διαφθορά δεν είναι ότι κάποιοι τα πήραν και τα φάγανε. Αυτό είναι το λιγώτερο. Το μεγάλο είναι ότι η διαφθορά στα ψηλά πατώματα ΑΚΥΡΩΣΕ την ΑΝΑΠΤΥΞΗ της χώρας. Δεν είναι ένα απλό έγκλημα. Είναι ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ. Είναι ο λόγος που τα παιδιά μας δεν βρίσκουν δουλειά. Είναι ο λόγος που κλείνουμε τα μαγαζιά και τις επιχειρήσεις μας.

    Οποιος λέει λοιπόν ότι ευθύνεται μόνο το ΠαΣοΚ, είναι ΕΧθΡΟΣ μου. Εχθρός των συμφερόντων μου. Διότι ευθύνονται και αυτοί που δεν διεφθάρησαν αλλά γνώριζαν και έκαναν την πάπια. Αντί ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Τελεία και παύλα.

    Κι έχω επίσης ξαναπεί ότι για να αντιμετωπιστεί στοιχειωδώς η διαφθορά χρειαζομαστε ΑΛΛΗ μέθοδο. Τις εξεταστικές βουλευτών τις δοκιμάσαμε. Είναι σχεδιασμένες για κομματο-καβγά και ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑ.

    Η ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ, το άλλο "μείγμα" που προτείνω εγώ, είναι το ΒΑΡΥ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ της δημοκρατίας: Η εξεταστική επιτροπή από πολίτες που επιλέγονται με ΚΛΗΡΩΣΗ. Μόνο αυτοί οι απλοί πολίτες έχουν ΣΥΜΦΕΡΟΝ να βρουν τους ενόχους.

    Οι κοινοβουλευτικες επιτροπές δεν θα βρουν πολλά πράματα. Γιατί; Γιατί όλοι έχουν ράμματα για τις γούνες των αντιπάλων τους. Και χαρτιά. Και τεκμήρια. Ο ένας για τις βρωμιές του αλλουνού. Αν μιλήσει ένας, θα τον κάψουν οι άλλοι. Κι έτσι ΣΙΩΠΟΥΝ ΟΛΟΙ.

    Εξεταστική επιτροπή από πολίτες που επιλέγονται με ΚΛΗΡΩΣΗ.
    Οχι ημίμετρα αυτή τη φορά.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • triste avatar
      triste @ Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 14:37:25

      Μα, αν δεν κάνω λάθος αυτή η πρόταση που κάνεις Θράκα, είναι ικανή να λύση το πρόβλημα. Πόσοι, ειλικρινά, πιστεύεις να το θέλουν αυτό;

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ triste 12/10/2010 15:44:20

        @triste

        Εξεταστική επιτροπή από πολίτες που επιλέγονται με κλήρωση κιόλας;

        Ο χειρότερός τους εφιάλτης είναι. Οχι να το θέλουν κιόλας.
        Εδώ ΟΛΑ τα κόμματα ψήφισαν τον νόμο που τους βγάζει πάντα ΛΑΔΙ. Σιγά μη θέλουν να τους ελέγξει ο λαός με εξεταστική επιτροπή, ΤΥΧΑΙΩΝ κιόλας, πολιτών.

        Αυτοί θέλουν να ξέρουν ΑΠΟ ΠΡΙΝ ποιος είναι υποψήφιος, ποιος είναι βουλευτής. Για να τον διαφθείρουν. Τον ΤΥΧΑΙΟ πως να τον διαφθείρουν. Ο οποίος θα κάτσει κιόλας ένα-δυο μήνες και μετά θα φύγει. Αν καθόταν 4 χρόνια στην θέση του, θα προλάβαιναν να τον διαφθείρουν. Αλλιώς πως να το κάνουν;

        Ο λαός είναι το μόνο που φοβούνται.
        Θα κατουρηθούν απάνω τους από τον φόβο τους, όσοι περάσουν μπροστά από τέτοια εξεταστική επιτροπή ΚΛΗΡΩΤΩΝ πολιτών.

        Για φανταστείτε να είναι ο μπαμπάς σας, ο-η σύζυγός σας, η θειά σας, ο γιατρός σας, ο ξάδερφός σας, ο περιπτεράς σας, ο καθηγητής σας, το αφεντικό σας, η κομμώτριά σας, εσείς ο ιδιος, σε μια τέτοια επιτροπή! Θα μας βρίσκατε την αλήθεια και τους ενόχους; Ναι ή όχι;

        Ε, αυτοί γιατί δεν τους βρίσκουν; Με τόση ρεμούλα, με τόση καταστροφή και δεν βρήκαν ακόμη ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ;

        Ε, μα τότε είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΟΛΟΙ. ΟΛΟΙ.
        Και τα κόμματα, και οι ηγεσίες τους και οι αρχηγοί τους και τα δικαστήριά μας και η βουλή μας και όλοι μας. Ολοι μας είμαστε άχρηστοι. Τζάμπα και οι κομματικές επιχορηγήσεις, τζάμπα και οι βουλευτικές αποζημιώσεις, τζάμπα και οι μισθοί ολωνών.

        Να χει γίνει το ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ και να μην μπορούμε να βρούμε έναν ένοχο. ΕΝΑΝ. Εναν από αυτούς που με την διαφθορά τους καταδίκασαν την χώρα, την πατρίδα και το σπίτι μας, σε ΥΠ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ;

        Εξεταστική επιτροπή ΚΛΗΡΩΤΩΝ πολιτών λοιπόν. Και θα δείτε αυτούς που τώρα περνάνε κάθε βράδι από τις τηλεοράσεις σας, με το γνωστό υπεροπτικό ύφος, και τις ανέμελες δηλώσεις του στυλ "όλοι φταίμε και η κοινωνία μαζί", να λερώνουν τα μπατζάκια τους, μπροστά στο υπερόπλο της δημοκρατίας:

        ΤΟΝ ΚΛΗΡΩΤΟ ΠΟΛΙΤΗ.

        Αντε να το λέμε συχνά, άντε να το λέμε: ΚΛΗΡΩΤΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.
        Να το μαθαίνουμε.
        Να το συνηθίζουμε.
        Να το ακούσουν τα παιδάκια μας.

        Να χαρούν οι απολυμένοι μας.
        Οι άποροί μας.

        Ο ΚΛΗΡΩΤΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ είναι η ΜΟΝΗ σωτηρία μας.

        Συντακτική Βουλή πρέπει να κάνουμε πατριώτες. Κιαν αργήσουν να μας την κάνουν αυτοί οι κύριοι, θα πρέπει σιγά σιγά να αρχίσουμε να συζητάμε να την κάνουμε ΜΟΝΟΙ μας. Διότι αυτοί οι κύριοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΑΡΣΗ.

        Και χωρίς κάθαρση:
        -ΑΝΤΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗ .
        -ΑΝΤΙΟ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ
        -ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ
        -Καλημέρα θλίψη.

        Κι επειδή έχουμε πολλούς πατριώτες εδώ, να τους πω ότι το πρώτο ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ καθήκον σήμερα, είναι ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ:

        Κάθαρση, τιμωρία των διεφθαρμένων, τιμωρία των διαφθορέων, "φέρτε πίσω τα κλεμμένα".

        Η διαφθορά μας έφερε το Μνημόνιο.
        Γιατί δεν το λένε τα "πατριωτικά" κόμματα αυτό;
        Γιατί;

        Τι αντι-μνημονιακό αγώνα και κολοκύθια ρίγανη κάνουν;

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ triste 12/10/2010 16:11:32

        @ Θράκα

        Αγαπητέ Θράκα

        Αφού συμφωνήσω με την πρόταση σου, άσχετα με το αν πολλοί θα καγχάσουν (και δικαιολογημένα όπως πολύ καλά γνωρίζεις...) με το αιθεροβάμονο της, θα ήθελα να προσθέσω και την παρακάτω πρόταση (σχόλιο μου στο άρθρο του antinews “Καθαρό Όνομα – Καθαρά χέρια” [hττp://www.antinews.gr/?p=62808])

        "..Τι εμποδίζει την ΝΔ να επεξεργασθεί και να δημοσιεύσει, επιτέλους, ένα διαχρονικό και τεκμηριωμένο πόθεν έσχες των στελεχών της που διετέλεσαν βουλευτές ή/και κυβερνητικά / κρατικά στελέχη την τελευταία 30ετία, ώστε να πάψει να δηλητηριάζεται ο τόπος από τον εξισωτικό λαϊκισμό “Ολοι ίδιοι είναι, όλοι τα παίρνουν”. Ξεκινώντας έμπρακτα αυτό που τόσο εύστοχα προτείνει το άρθρο (Καθαρό όνομα – Καθαρά χέρια) και ρίχνοντας παράλληλα το γάντι σε όλους τους υπόλοιπους “σωτήρες” του τόπου να πράξουν το ίδιο. Ωστε επιτέλους να δούμε αν (και ποιοί) έχουν την πολιτική βούληση να κάνουν πράξη τις μεγαλοστομίες τους περί διαφάνειας και λοιπών πράσινων (και άλλων αποχρώσεων) (ά)λογων


        Γιατί, από λόγια και υποσχέσεις, επί παντός επιστητού και κάθε κομματικής προέλευσης, μας έχουν χορτάσει. Από πράξεις πάλι, βλέπω να πάσχουν λίγο

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ triste 12/10/2010 16:29:17

        @Στάθης Δ

        Χαίρομαι που συμφωνείς.
        Είμαστε τώρα 2 αιθεροβάμονες.

        Που θα πάει;

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ triste 12/10/2010 16:37:19

        @triste

        Και ξέχασα να πω και κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό.

        Την εξεταστική επιτροπή από πολίτες που επιλέγονται με κλήρωση, την ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ η δημοκρατία.

        Αυτό που ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ η δημοκρατία είναι εξεταστική επιτροπή από αντιπροσώπους-βουλευτές, όπως έχουμε τώρα.

        Διότι δημοκρατία με αντιπροσώπους ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ από την πατέντα περί δημοκρατίας. Ελληνική πατέντα κι αυτή. Σαν την φέτα.

        Για δημοκρατία μιλάμε. Οχι σχολική παράσταση. Που όποιο παιδάκι δεν το βλέπει η δασκάλα (ο λαός) πάει στο βάζο και κλέβει φοντάν.

        Κι όποιος νομίζει ότι ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ, περιμένω να τον ακούσω.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ triste 12/10/2010 16:59:42

        Θράκα

        Το που θα πάει, ή μάλλον το που πηγαίνει, το είχε προδιαγράψει ο Π. Κονδύλης, ήδη από το 1992, στο επίμετρο της ελληνικής έκδοσης του βιβλίου του:

        "Πλανητική πολιτική μετά τον ψυχρό πόλεμο", ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΘΕΜΕΛΙΟ, ΑΘΗΝΑ 1992.

        Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει, αλλά η επιβεβαίωση του (όπως και στις πλείστες των προβλέψεων του, ειδικά για την Ελλάδα) είναι, για μένα τουλάχιστον, ανατριχιαστική

        Παραθέτω τρία μόνο από τα συμπεράσματα του (γραμμένα το 1992 θυμίζω):

        "...Συχνότατα η σημερινή ελληνική εθνική πολιτική θυμίζει κάποιον ο οποίος δεν ανησυχεί γιατί δεν έχει πόδια, πιστεύοντας ότι στην κρίσιμη στιγμή θα του φυτρώσουν φτερά" (aka "λεφτά υπάρχουν" και "μηδενισμός ελλείματος σε 18 μήνες")

        "...και αφ’ έτερου θα αρνούνταν (αναφέρεται στην ΕΕ) να χρηματοδοτήσουν περαιτέρω τον ελληνικό παρασιτικό καταναλωτισμό, επιβάλλοντας στην ελληνική οικονομία αυστηρή δίαιτα εξυγιάνσεως και επαναφέροντας το ελληνικό βιοτικό επίπεδο στο ύψος πού επιτρέπουν οι δυνατότητές της" (no comments...)

        "...μία νηφάλια εκτίμηση μάλλον θα κατέληγε στο πόρισμα ότι είναι άκρως αμφίβολο αν η Ελλάδα θα μπει στον επίπονο και τραχύ δρόμο της εσωτερικής ανόρθωσης, πού μόνος θα της έδινε τις προϋποθέσεις για την άσκηση εθνικής πολιτικής ικανής ν’ αντεπεξέλθει στις εξαιρετικά δυσχερείς συνθήκες της σημερινής πλανητικής συγκυρίας. Μάλλον θα συνεχίσει να αιωρείται αμήχανα μεταξύ ευρωπαϊκών ελπίδων και υπεραναπληρωτικού νευρωτικού εθνικισμού, ανήκοντας στην Ευρώπη με τον πιθηκισμό της και στα Βαλκάνια με ό,τι γνησιότερο έχει: τη μιζέρια και τον επαρχιωτισμό της" ("μνημονιακοί" & "αντιμνημονιακοί")

        Το πλήρες κείμενο στο
        [http://kondylis.wordpress.com/2010/08/02/%CF%88%CE%B5%CF%85%CE%B4%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/]

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ triste 12/10/2010 17:04:20

        @Στάθης Δ

        Δεν τον έχω διαβάσει τον κ. Κονδύλη. Δεν τον ξέρω.
        Σε ευχαριστώ όμως για το λινκ.
        Με βάζεις σε πειρασμό τώρα.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ triste 12/10/2010 17:11:11

        @Θράξ

        Θα εκπλαγείς ευχάριστα διαβάζοντάς τον. Είναι λίγο δύσκολη γραφή του αλλά οι αλήθειες που λέει στα κείμενά του είναι σκληρές.
        Μνημειώδης έχει μείνει ο καυγάς του με το Σωμερίτη πριν δώδεκα περίπου χρόνια από τις στήλες του Βήματος όπου τον κατηγορούσε ως πολεμοχαρή εθνικιστή και ένα σωρό ανοησίες.
        Μπορεί να διαφωνήσει κάποιος μαζί του αλλά δεν μπορεί να τον αγνοήσει όπως έκανε επειδικτικά η ελλαδικά διανόηση από κόμπλεξ.

        Αν ενδιαφέρεσαι περαιτέρω πάρε το mail μου από το Φάκτωρα να σου στείλω υλικό...

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ triste 12/10/2010 17:22:54

        @ Θράκα
        Στο [http://kondylis.wordpress.com/] θα βρείς πολλά κείμενα του. Μαζί και την διαμάχη που αναφέρει ο Φαίλτωρ (διαμάχη που, παρακολουθώντας την τότε, με έκανε να τον ψάξω και είναι κάτι το οποίο πρέπει να ομολογήσω ότι το οφείλω στον Ρ.Σ (τον οποίο δεν εκτιμώ ως πολιτικό αναλυτή διαχρονικά κατά τα άλλα (αν και ώς μεταφραστής του Ιζζό κάτι λέει))

        Υ.Γ για την ταμπακιέρα περί τεκμηρίωσης του πόθεν έσχες των στελεχών της νέας ΝΔ, στα πλαίσια μιας καινούργιας αρχής, βλέπω μια αιδήμονα και αξιοπρόσεπτη σιωπή. Τυχαίο υποθέτω

        Χαιρετώ σας

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ triste 12/10/2010 17:30:59

        @Γιάννης Φαίλτωρ + Στάθης Δ

        Κύριοι, ευχαριστώ για τα λινκ, και την προσφορά υλικού Γιάννη, αλλά πότε να τα διαβάσω, που δεν έχω χρόνο καθόλου, όπως όλοι. Μπλέκω κι εδώ με τα σχόλια και χτυπάω δωδεκάωρα στο γραφείο μετά. Συνήθως διαβάζω κάνα δυο βιβλία μαζί, (εκ περιτροπής, έτσι -λολ), και τώρα τελευταία η απόδοσή μου ως αναγνώστη έχει πέσει πολύ. Αν βάλω κι άλλο βάρος...

        ...με την παλιοδουλειά που κάνω, είμαι αναγκασμένος να διαβάζω και ένα σωρό τεχνικά κείμενα καθημερινά, και μάλιστα μεγαλούτσικα.

        Θα δω το κείμενα στο μπλογκ πάντως κάποια στιγμή. Θα κρατήσω το λινκ, σίγουρα.

        Θενκς

        Θραξ Αναρμόδιος

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 16:30:31

      Θράκα, το ερώτημα της ανάρτησης μου είναι: Μόλις τώρα την ανακάλυψε ο ΓΑΠ τη διαφθορά; Ή τώρα κατάλαβε ότι είναι και συστημική! Ασφαλώς και υπάρχει.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 12/10/2010 16:45:40

        Λέγε εσύ μην ανησυχείς. Θέλω να σ ακούω.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Strange Attractor 12/10/2010 16:59:16

        Όπως υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει.
        Το GAP όμως γενίκευσε και έβαλε τους Έλληνες στο ίδιο τσουβάλι.

  9. zame avatar
    zame 12/10/2010 13:48:51

    Με ΕΝΟΧΛΕΙ που κανένας από το Πασοκ ΔΕΝ ΖΗΤΑ ΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ...
    (άσχετα που από τότε που βρέθηκε το συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο)
    και επειδή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ..και σε καμία περίπτωση δεν είναι ίσες οι ευθύνες των δυο κομμάτων που διακυβέρνησαν την χώρα μετά την μεταπολίτευση.
    .. ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.
    το "λάθος" της ΝΔ έρανε που ακολούθησε το "ξέφρενο μοντέλο ανάπτυξης" του επέβαλε το Πάσοκ στην κατά ΠΑΓΚΑΛΟΥ διατύπωση..
    (για πελατειακές σχέσεις..κάναμε ότι κάναμε..& έτσι φάγαμε μαζί τα λεφτά.)
    Όχι μόνον προσβάλει ακόμα και τους "πελάτες του" αλλά τον θεωρώ και επικίνδυνα προκλητικό μάλιστα μετά από την έκρυθμη κατάσταση που διαμορφώθηκε.

    • Minnie avatar
      Minnie @ zame 12/10/2010 14:47:56

      Κακως σε ενοχλει, αυτη ειναι η φιλοσοφια του ΠΑΣΟΚ οπως την παγιωσε ο ΑΓΠ.

      Σε ξαπλωνω κατω με μια γροθια και, μολις συνελθεις απο την διασειση, απαιτω να μου ζητησεις συγγνωμη γιατι εγδαρα το δαχτυλακι μου.

      Και καθομαστε και τους κοιταμε...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ zame 12/10/2010 15:04:07

      Ποιος να ζητήσει συγνώμη ρε παιδιά;;;
      Ακόμα πιστεύετε ότι τους έχει μείνει ΤΣΙΠΑ πάνω τους για να ντραπούν;;
      Αναγνωρίζει λάθος όποιος Ν-Τ-Ρ-Ε-Π-Ε-Τ-Α-Ι επειδή κατάλαβε ότι έσφαλε.

      Ουν αν λάβεις παρά του μη έχοντος!!!!

      Ποιος έχασε την τσίπα για να την βρουν αυτοί;;;;

      Αυτοί το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να ψηφίζουν νόμους ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΑΔΙ!!!!!

      Περί ασυλίας βουλευτών, μη ευθύνης υπουργών και μη ποινικοποίησης της πολιτικής!!!!!!

      Μετά βγαίνουν πρωθυπουργοί νυν και πρώην και ΚΑΤΑΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ...

      ΠΟΙΟΣ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ;;;;;;;
      Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ Η ΧΟΡΕΥΤΡΙΑ;;;;;
      Ο ΦΟΥΚΑΡΑΤΖΙΚΟΣ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ DELIVERAS ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΟΨΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΤΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ;;;
      ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΤΕ ΤΙ ΕΙΣΤΕ;;;ΠΟΥ ΗΣΑΣΤΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ;;;ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΤΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΤΡΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΤΕ;;

      ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΜΩΡΕ;;;;

      Ακόμα και η συγνώμη ξεφτιλίζεται και ασχημαίνει στο στόμα τους.

      Υπεύθυνοι είναι ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.
      Υπεύθυνοι για την ηθική και κοινωνική καταστροφή του τόπου και θα πρεπε να δούμε ΠΡΩΤΑ ΔΗΜΕΥΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΥΛΑΚΕΣ για να αποφασίσουμε ΑΝ ΠΟΤΕ ξανά δώσουμε την ψήφο μας.

      Καταλάβετέ το...είμαστε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΔΟΙ απέναντί τους την στιγμή που ζωές ανθρώπων Κ-Α-Τ-Α-Σ-Τ-Ρ-Ε-Φ-Ο-Ν-Τ-Α-Ι.

  10. nyfitsa avatar
    nyfitsa 12/10/2010 13:57:53

    Ένας πρωθυπουργός τόλμησε να πει την αλήθεια, ….ότι κυβερνάει μια διεφθαρμένη χώρα…… και τώρα όλοι ψάχνουν να τον βρούνε…χα, χα ..

    • Enzo avatar
      Enzo @ nyfitsa 12/10/2010 15:33:20

      εχεις και εχει δικιο ο γιωργακης. αναφεροταν στο πασοκικο καθεστωτικο κομμα κρατος στυλ Μπααθ!σε εσας τους ιδιους αναφεροταν!

  11. Orestios avatar
    Orestios 12/10/2010 15:26:01

    Το GAP πού κρύβεται πάλι?
    Γιατί δεν βγαίνει να μιλήσει για τις ύβρεις εναντίων των Ελλήνων?

  12. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 16:39:11

    @Strange

    σόρυ αν το χάλασα, αλλά με ξέρεις εμένα τώρα, άμα με πιάσει η πολυλογία μου...

    Θραξ Αναρμόδιος

  13. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 19:54:29

    @ Φαιλτωρα και Τιραμολλα,
    ευχαριστω για τις συμβουλες για το κλαδεμα,αλλα δεν κλαδευουμε τωρα ,τον Απριλη γιατι μπορει να πιασει παγος,δεν κλαδευω εγω,διοτι δεν ειμαι Τσιτσοβα,για να κρατω το βενζινοπριονο.Τωρα μαζευω των Καλαμων,γιατι οριμασαν πολυ γρηγορα,και επεσε και δακος,για να γλυτωσω οσες μπορω,τις οποιες τις κανω δωρο,σε φιλους και συγγενεις.Τον Δεκεμβρη μαζευουμε ελιες για λαδι στις αρχες γιατι βγαζουμε αγουρολαδο,και βιολογικο.
    Επισης μαζεψα ροδια,και καρυδια,και αυτα για δωρο.
    Φετος λειτουργουν τα αριστερα αντανακλαστικα μου και σε αναξιοπαθουντες συναδελφους προσφερουμε και συγκλινο,και λουκανικα Μανης,διοτι μεγαλωσαμε με αρχες αλλυλεγγυης προς τους συνανθρωπους μας,και οχι γαιδουρια πασοκικου στυλ.Αντιστεκομαστε στον κυνισμο της κοινωνιας μας στην εξαγριωση της με συντροφικοτητα.Αυτοι δεν θα διαλυσουν τις κοινωνικες μας δομες,ουτε θα καταστρεψουν τις αρχες μας.
    Και τωρα καλοι μου ,ποιητες και γραφιαδες σας ευχομαι καλη ξεκουραση,γιατι τρεμουν τα ποδαρακια μου.

    • tiramola avatar
      tiramola @ kiki 12/10/2010 20:17:38

      Παρόλες τις δυσκολίες και την κούραση, η ζωή στην εξοχή είναι όμορφη.
      Έχω περίπου εκατό μανάκι και ασχολούμαι εντατικά χωρίς να είναι το κυρίως επαγγελμά μου.
      Αν μείνω από δουλειά μπορεί να βρεθώ να κάνω τον κλαδούχο σε άλλο νομό...
      χαχα
      "Μάθε τέχνη και άστηνε και άμα πεινάσεις πιάστηνε" δεν λέει ο λαός μας?