#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2011 10:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ αναζητά δεκανίκια στη Ντόρα και τον Κουβέλη

Θεσμικό ατόπημα

 



Ο Πρωθυπουργός μπορεί να διορίσει υπουργό του ακόμα και έναν κολλητό του από το …Γυμναστήριο.

Ουδείς του το  απαγορεύει!

Μπορεί, επίσης, να καλεί στο Μέγαρο Μαξίμου, όποιον θέλει, ακόμα και ένα  τζογαδόρο, όπως ο κ. Ρουμπινί.

Και αυτό  δικαίωμά του είναι.

Όμως, το  ποιός είναι αρχηγός κόμματος,  δεν το αποφασίζει ο Πρωθυπουργός, αλλά το ορίζει σαφέστατα ο Κανονισμός της Βουλής. Και ο Κανονισμός της Βουλής, όπως γνωρίζει ακόμα και ένα πρωτοετής φοιτητής της Νομικής, είναι μέρος του ουσιαστικού Συντάγματος της χώρας.

Υπ’ αυτήν την έννοια η απόφαση του Πρωθυπουργό να καλέσει σήμερα, στο πλαίσιο των συναντήσεών του με τους αρχηγούς των κοινοβουλευτικών κομμάτων, την κα. Μπακογιάννη και τον κ. Κουβέλη, συνιστά θεσμικό ατόπημα.

Όχι πως δεν έχει το δικαίωμα να συνομιλήσει μαζί τους. Προφανώς και το έχει και άδεια δεν χρειάζεται από κανέναν. Αυτό, όμως, δεν μπορεί να γίνει στο πλαίσιο  αυτής της διαδικασίας.

Και αφού κάλεσε  την κα Μπακογιάννη και τον κ. Κουβέλη γιατί δεν έπραξε το ίδιο  και για τον κ. Δημαρά;

Γιατί δεν κάλεσε  και τους Πράσινους-Οικολόγους, οι οποίοι μάλιστα  εκπροσωπούνται στην ευρωβουλή;

Αντιλαμβανόμαστε ότι ο πρωθυπουργός  τρέφει μια ιδιαίτερη αδυναμία προς την κα. Μπακογιάννη και ευχαρίστως συνδιαλέγεται μαζί της. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί, σώνει και καλά, να την εξισώσει θεσμικά με τα άλλα κοινοβουλευτικά κόμματα.

Αντιλαμβανόμαστε και τη σκοπιμότητα της πρόσκλησης.

Εκτός και αν ο κ. Παπανδρέου έχει απωλέσει την δεδηλωμένη και αναζητεί  αλλού στηρίγματα για να παραμείνει γαντζωμένος στην εξουσία.

Θα μου πείτε: και τι έγινε που τους προσκάλεσε; Σιγά το θέμα!

Δεν είναι έτσι.

Οι μικρές εκπτώσεις μπορεί να οδηγήσουν σε ….μαζικές εκποιήσεις…

Κ.Ρ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zap-zap avatar
    zap-zap 08/03/2011 10:10:58

    και το ωραιότερο όλων, έκτο κόμμα στην Ελλάδα με τα πρόσφατα αποτελέσματα των νομαρχιακών και λόγω εκπροσώπησης στο ευρωκοινοβούλιο είναι οι Οικολόγοι, όχι η Ντόρα και ο Φωτάκης. Γιατί καλούνται οι πρόθυμοι και όχι οι Οικολόγοι;

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/03/2011 10:16:46

    Εδώ ο ΓΑΠ, σε ρόλο Λουδοβίκου του 140υ (L' etat c'est moi!), κάλεσε τον Πρόεδρο της Βουλής να συμμετάσχει χθές στο υπουργικό συμβούλιο και ο Πετσάλνικος, ως καλός κομματικός στρατιώτης πήγε, απαξιώνοντας το θεσμό και συμμετέχοντας σε άλλο θεσμικό ατόπημα.
    Εδώ, χτές συμμετείχε στο υπουργικό συμβούλιο ο Καχριμάκης, ο επιλοχίας του κόμματος. Υπό ποία θεσμική ιδιότητα παρακαλώ? Είναι κρατικός υπάλληλος και δεν το ξέρουμε?
    Τι να λέμε τώρα! Πανελλήνιο ΣΟβιετικό Κίνημα. Το κράτος και οι θεσμοί, ιδιοκτησία του κόμματος.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/03/2011 10:26:20

      1.5 χρονο τωρα, σε ποιο θεμα δεν εχει κανει ατοπημα το ΓΑΠ ?
      Αν ενας ΠΑΣΟΚΟΣ μου βρει ενα θα του κανω δωρο το πεμπτο άαααλογο.

      ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/03/2011 11:59:27

      Μην ξεχνάς, Γιάννη, και το αυθόρμητο, όσο και εύγλωττο, σύνθημα που είχε ακουστεί παλιότερα σε συνέδριο του ΠΑΣΟΚ:
      "Στο κόμμα και στο κράτος, Θεόδωρος Τσουκάτος"!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 08/03/2011 12:10:53

        Περασμένα μεγαλεία για το "στρατηγό". Οι αχάριστοι! Πως του φέρθηκαν έτσι! Εκείνος ο Πανταγιάς τι να κάνει άραγε?

  3. kiki avatar
    kiki 08/03/2011 10:18:30

    Ροδινε,
    αυτο ακριβως γραφω απο το πρωι που το πηρα ειδηση.
    χτες καλεσε , στο "ατυπο" αλλο και τουτο υπουργικο συμβουλιο τον προεδρο της Βουλης , αυτο ειναι εκτος Συνταγματος τελειως, ο Προεδρος της Βουλης ειναι θεσμικο προσωπο και ειναι υπερανω κυβερνησης, δεν επιτρεπεται να παραβρισκεται σε τετοια οργαν, μετατρεπουμε το κομμα σε κρατος, πρωτοφανες αυτο.Θυμιζει Κανταφι και Τσαουσεσκου.
    δευτερον καλει αρχηγους που δεν εχουν εκλεγει απο εκλογικες διαδικασιες ως αρχηγοι, αλλα ειναι φιλοι του και θελει να τους χρησιμοποιησει.Ας κανει παρτυ φιλων.
    Οι θεσμοι της χωρας εχουν καταρευσει, και οι αλλοι αρχηγοι το αποδεχονται ετσι θαναι, δηλαδη ψαχτα παμε με το Συνταγμα, και επιτρεπουν αυτες τις παρεκλησεις.
    Το ωραιο θαναι ναναι και ο Νταβουτογλου στις συναντησεις να μας πει την αποψη του.
    Να μην παει η αντιπολιτευση, να ακυρωθουν τα ραντεβου, τι δουλεια εχουν ολοι αυτοι με το καθεστως, διοτι οταν παραβιαζεται κατ εξ ακολουθηση το συνταγμα ειναι καθεστως ,να το νομιμοποιουν.
    αυτοι στην Νδ δεν εχουν κουκουτσι μυαλο πια.
    Η αριστερα αφου διαφωνει τι παει να κανει να νομιμοποιηση τους αυθαιρετους.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/03/2011 10:24:53

    Συναυλια με λατερνες... και το ντεφι το ΓΑΠ.
    Μην ξεχναμε οτι το ΓΑΠ ειναι ΠΑΣΟΚΟΣ !!!! Βαθυ ΠΑΣΟΚ οχι αυτο το ριχο... !

    Deep Green.- Ντιπ για Ντιπ.

    ΠΠ

  5. neotera avatar
    neotera 08/03/2011 10:37:43

    Εχουν εξουδετερώσει απαξιώνοντας όλους τους θεσμούς, το Κράτος το ίδιο και λυσσωδώς επιχειρούν εναντίον πολιτισμού, ηθών και εθίμων κάπου 15 χρόνια τώρα, προετοιμάζοντας την παρούσα άλωση της ελλάδας. Το καθεστώς ΔΝΤ σε εμάς είναι μέσο αφανισμού μας, όχι εξυγίανσης της οικονομίας.

  6. irida avatar
    irida 08/03/2011 10:37:58

    Τα ζητήματα είναι πολλά. Από όποια πλευρά κι αν το δει κανείς. Κι ίσως υπάρχει και θέμα πουπρέπει να επιλυθεί. πχ. οι οικολόγοι κρίθηκαν κατάλληλοι για εκπροσώπηση στο ευρωπαικό κοινοβούλιο κι όχι για το ελληνικό!!! Γιατί να κληθούν επομένως; Η Ντόρα είναι στη Βουλή κι είναι αρχηγός κόμματος. Κι ο Κουβέλης. θα πρεπε να κληθούν. Το ίδιο κι ο Δημαράς. Μπορεί και να κληθει τελικά. Αυτά είναι τα διαδικαστικά..Τα ουσιώδη που είναι το περιεχόμενο των συναντήσεων ίσως πρέπει να μας απασχολήσουν περισσότερο. Εκεί είναι το ζουμί για μένα. Θα δείξει.Προσωπικά εκτιμώ θα πάμε σε εκλογές κι εκεί θα φανεί τι τελικά θα γίνει.Είμαι όμως περίεργη να δω τι συνθήματα θα χρησιμοποιήσει το ΠΑΣΟΚ!! Πολύ περίεργη!! Μένει ακόμα ανοιχτό και το θέμα με τους μεταν΄στες!Για να δούμε.Έβλεπα χτες τον τύπο να διαπραγματεύεται on camera με το γενικό γραμματέα και φρίκαρα!! Να κουνά το χέρι και να απαιτεί λες και του χρωστάμε!!Που να του χρωστάγαμε κιολας!!Κι ο άλλος ο χαζός να μιλά μπροστά στην κάμερα!!! Αυτό ο θέμα είναι ικανό να πυροδοτήσει το μπαρούτι και ν γίνει Κούγκι η χώρα!! Τυχαία δεν τραβάνε τα άκρα.Ποιοί τους χρησιμοποιούν, δυστυχώς γι αυτούς, είναι το ζήτημα Το γιατί θα το ανακαλύψουμε. Αχ! καημένη Ελλάδα!!Πόσοι ασελγούν στο σώμα σου!!

    • kiki avatar
      kiki @ irida 08/03/2011 11:35:10

      @ιριδα,
      οχι το Συνταγμα δεν ειναι ελαστικο, δεν ειναι συνορα κατα Σημιτη ελαστικα.Το Συνταγμα ειναι ο καταστατικος χαρτης της χωρας.
      Οφειλουμε ολοι σεβασμο , και ας τοχει κανει ο Γιωργακης λαστιχο.Εμεις θα επιμενουμε οτι πρεπει εστω και αυτο να γινεται απολυτως σεβαστο.
      Αν πριν παρετε την εξουσια αρχιζεται τις εκπτωσεις , "αλλο ειναι το θεμα" τοτε δεν ξεκιναμε καθολου καλα.Απολυτως σεβασμος.Αν οχι απο κει ξεκινουν οι εκτροπες.
      Αποδεχεσαι λοιπον το κομμα -κρατος, και ηδη ειναι συνταγματικη εκτροπη.

      • irida avatar
        irida @ kiki 08/03/2011 12:06:15

        Αν αυτό είναι η μόνη καταστρατήγηση του συντάγματος να δεθώ πως δν έπρεπε να γίνει. Είναι όμως η μόνη;Όχι.

        • kiki avatar
          kiki @ irida 08/03/2011 13:16:04

          @ ιριδα,
          οχι δεν ειναι η μονη, αλλα δεν αφηνουμε καμμια να περναει ετσι.
          Ακριβως αυτο, καμμια.

    • thanasis avatar
      thanasis @ irida 08/03/2011 19:29:13

      η παρεα των προθυνων αποκαλυπτεται.το 1965 ο μητσοτακης
      εφερε την χουντα . η ντορα φερνει το μνημονιο και
      τα παρεπομενα του

      • irida avatar
        irida @ thanasis 08/03/2011 19:55:33

        Σιγά ρε παιδιά κάντε κράττει!! Την υπογραφή την έβαλε ο ΓΑΠ!! Και μην πει κανείς πως οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ δε γνωρίζανε τι μέλλει να συμβεί; Δεν θα το ΄πίστευα. Όλοι ξέρουνε κι όλοι ξέρανε. Αν ήμουν Σαμαράς δεν θα αναλάμβανα κανένα κόμμα σε μια τέτοια κρίσιμη συγκυρία. Αλλά δεν είμαι.. Παιδιά το παιχνίδι είναι πολύ στημένο. Απόλυτα στημένο. Η δική μου κρίση αυτό λέει. Γιατί; Δεν ξέρω, εκτιμώ όπως και τόσοι άλλοι. Έτσι αν έχουν τα πράματα το ποτήρι θα το πιούμε όλο εκτός και μας το πάρει κανείς από το χέρι, κάτι σαν από μηχανής Θεός!!

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/03/2011 10:54:03

    Μια και αναρτήθηκε και η γνωστή (από παλαιότερα) φωτογραφία, θέλω να κάνω μια πρόταση σε όλους τους συσχολιαστές. Να τονίζουμε τη λέξη "ντοροκομμα" στο δεύτερο "ο" και όχι στο τρίτο όπως κάνουμε μέχρι τώρα. Δηλαδή, "ντορόκομμα". Όπως λέμε "απόκομμα".

  8. zackii avatar
    zackii 08/03/2011 11:40:01

    Εγώ νομίζω ότι είμαστε τελειωμένοι σαν χώρα ότι και να κάνει ο ΓΑΠ. Στην προκείμενη περίπτωση μάλιστα δεν νομίζω ότι και ο Σαμαράς-ανεξαρτήτως προθέσεων- μπορεί να βοηθήσει. Και αυτό γιατί το θέμα δεν είναι κυρίως οικονομικό όπως έχουν αφήσει να φαίνεται αλλά κυρίως γεωπολιτικού σχεδιασμού και γενικότερων ανακατατάξεων στην περιοχή της Ν.Ευρώπης και πετρελαιοπαραγωγών χωρών όπως αποδείχτηκε τελευταία. Λέτε τυχαία να ξεσηκώθηκαν όλοι αυτοί μέσα σε ένα μήνα?
    Αν γυρίσουμε στα δικά μας, ότι και να κάνουμε δεν θα αφήσουν να μας περάσει, γιατί το παιχνίδι είναι πιά πολύ χοντρό και μάλιστα μπορεί να μας πετάξουν από την Ε.Ε αν τους ζορίσουμε γιά να χρησιμεύσουμε και σαν παράδειγμα γιά τους υπόλοιπους. Τέτοιο παράδειγμα ήταν και η εισβολή τους στο Ιράκ. Αν δεν υπακούσουμε θα αμολύσουν και τα ντόπερμαν της Άγκυρας ξοπίσω μας και τότε φαντάζεστε τι θα γίνει. Θέλει πολύ προσεκτικούς χειρισμούς και ο Θεός να βάλει το χέρι του...

  9. nostos avatar
    nostos 08/03/2011 12:15:24

    O Tiramola alithia pou brisketai?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ nostos 08/03/2011 12:19:48

      Μάλλον θα περνάει στην Ιπποκράτους ταχύρυθμο σεμινάριο με τίτλο: "Επικοινωνιακή διαχείριση της πτώχευσης, πριν και μετά".

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ nostos 08/03/2011 23:28:18

      Sou leipei e;

  10. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 08/03/2011 12:54:34

    Η αποθέωση της γελειότητας από τον Πρωθυπουργό αποτελεί η πρόσκληση στην κα Μητσοτάκη.

    • Αστος avatar
      Αστος @ Νίκος Θ. 08/03/2011 17:56:43

      Γιατι? Μηπως δεν ηταν ο "μπαμπας" της που δηλωνε "προτιμαω να δω την Ελλαδα στα χερια του ΠαΣοΚ παρα ακυβερνητη"?
      Το μονο που φοβουνται και οι δυο (ΝΔ και ΠαΣοκ) ειναι καποια μερα να βρεθουν και οι δυο εκτος παιχνιδιου. Οσο ειναι ενας απο τους δυο απο πανω δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα, το παιχνιδι εις βαρος του Ελληνα καλα κρατει....

    • thanasis avatar
      thanasis @ Νίκος Θ. 08/03/2011 19:30:23

      της νυχτας τα καμωματα τα βλεπει η μερα και γελα

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 08/03/2011 14:11:46

    ΟΛΙΓΙΣΤΟΣ, ΑΝΙΚΑΝΟΣ, ΜΟΙΡΑΙΟΣ, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ Ο ΓΑΠ. ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΟΝΟ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΥΜΩΝ. ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ: ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΠΙΘΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΔΙΑΛΕΦΟΜΑΣΤΕ;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΓΙΩΡΓΟΣ 08/03/2011 17:47:54

      Γιατι ειμαστε (η ΝΔ εννοω) υπερ της παραμονης στην ΕΕ.

  12. ΚΩΣΤΑς Β avatar
    ΚΩΣΤΑς Β 08/03/2011 19:55:14

    Υπέρ της παραμονής ναί,αλλά ποιάς Ε.Ε;; των ακολουθητών των ΗΠΑ των τζογαδόρων,των εκπροσώπων του ΔΝΤ;;;;Τώρα πρέπει ο Σαμαράς μαζί με άλλους ηγέτες των φτωχών λαών,και όχι μόνο ,να ζητήσει κατάργηση των "κρατικοφάγων" και εθνοφάγων συνθηκών Μάαστριχ και Λιασσαβόνας, και στην θέση τους να διακυρύξουν νέο μνημόνιο συνεργασίας των ευρωπαικών λαών,με ταυτόχρονη συνοριακότητα της ευρώπης,κόντρα στην αμερικανοποιημένη παγκοσμιοποίηση.