#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2010 10:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο «ΓΑΠ Εξωτερικού» καλεί τον λαό εναντιον του «ΓΑΠ Εσωτερικού» !!!



Ξαναχτύπησε ο Γιώργος Παπανδρέου… εξωτερικού και με συνέντευξή του στον Guardian ούτε λίγο ούτε πολύ προτρέπει τον κόσμο να βγει στους δρόμους διότι τα μέτρα που πήρε, όπως ο ίδιος ομολογεί, είναι άδικα.

«Τα μέτρα που πήρε η ελληνική κυβέρνηση στρέφονται εναντίον ανθρώπων που δεν ήταν υπεύθυνοι για την κρίση. Νιώθω βεβαίως πολύ άσχημα που αναγκαστήκαμε να πάρουμε αυτά τα μέτρα και που η οικονομική μας κυριαρχία τελεί υπό την κηδεμονία της λεγόμενης τρόικας. Δεν είναι μια ευχάριστη θέση(...)Και το πλέον επώδυνο πράγμα είναι να παίρνει μέτρα εναντίον ανθρώπων που δεν ήταν υπεύθυνοι για την κρίση. Στην πολιτική όμως είσαι αναγκασμένος να παίρνεις σκληρές αποφάσεις.»

Ο πρωθυπουργός εμφανίζεται μάλιστα μετανιωμένος για τα μέτρα που πήρε, αλλά τι να κάνει;

«Οι επιλογές που είχαμε ήταν οι εξής» λέει στην εφημερίδα: Χρεοκοπούμε ή παίρνουμε τα μέτρα αυτά; Χάνουμε τις συντάξεις ή διασώζουμε ό,τι μπορούμε; Ήταν ερώτημα «υπαρξιακό», ή θα εξακολουθούσαν οι δημόσιοι υπάλληλοι να αμείβονται, ή αυτή η δυνατότητα θα χανόταν».

Λες και δεν υπήρχαν άλλα μέτρα και άλλες πολιτικές, έπρεπε να διαλύσει τον κοινωνικό ιστό της χώρας.

Αφού όμως ο ίδιος το λέει ότι πληρώνουν αυτοί που δε φταίνε γιατί δεν αναγκάζει να πληρώσουν αυτοί που φταίνε;

Ποιος τον εμποδίζει; Μήπως το ΔΝΤ το οποίος εκπροσωπεί επαξίως αυτός και η κυβέρνησή του;

Αυτά είπε ο πρωθυπουργός και όποιος διαβάσει Guardian και τη συνέντευξή του, σίγουρα θα χρειαστεί ψυχίατρο. Διότι πώς αλλιώς να εξηγήσεις έναν άνθρωπο που σου λέει ότι υπάρχει αδικία αλλά αυτή είναι… δεν μπορείς να κάνει τίποτε παρά να δεχθείς τους όρους της υποταγής σου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 18/07/2010 10:58:33

    «Όταν ο Γιώργος Παπανδρέου κολυμπάει, σκίζει το νερό γοργός κι ευέλικτος. Μόνο την τελευταία εβδομάδα να τον έβλεπε κανείς να οργώνει τις θάλασσες του Πόρου, θα καταλάβαινε ότι ο Έλληνας ηγέτης διαθέτει αντοχές και φυσική κατάσταση Ολυμπιακού επιπέδου. Αντιθέτως, o προκάτοχός του, Κώστας Καραμανλής, προτιμούσε την πεταλούδα κι όχι το πρόσθιο, συνήθως δε στα όρια μίας πισίνας», περιγράφει με γνήσια βρετανική ειρωνεία ο συντάκτης του Guardian προλογίζοντας το άρθρο του. Και συνεχίζει: Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν κάθε τι στον τρόπο και το στυλ που κυβερνά αυτός ο εμφανώς γυμνασμένος και αμερικανοτραφείς Παπανδρέου είναι διαφορετικά με όσα έχουν συνηθίσει οι Έλληνες.

    h**p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=21492948

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 18/07/2010 11:03:59

      Ναι ομολογώ στο φιτνες υπερέχει ο γιωργάκης, αλλά όλα αυτά τα ταξιδάκια τις διακοπές και τα καραγκιοζιλίκια με την διεθνή σοσιαλιστική από ποιανού την τσέπη πληρώνονται γνωρίζει κανείς;

      Όσο για τα κανάλια Μούγκα για τα πλατσουρίσματα του ταξιδιωτικότερου 10 μέρες στον Πόρο, με το Πιρι Ρέις εντός υφαλοκρηπίδας, καίγετε η Αττική και το παιντί χαμπάρι κανό, μαουντενμπαικ, τζοκινκ, κολύμπι και κολοκυθόπιτες...

      • Dimi avatar
        Dimi @ Σοσιαληστής 18/07/2010 17:02:40

        @ Σοσιαληστής

        Στη σελίδα antinews 53979 «Ακαδημαϊκές «βόμβες» στο Μνημόνειο της νέας υποτέλειας», υπάρχει ανάρτηση σχετική με το Ποιός και Πόσα ξοδεύονται γιά τα VIP ταξείδια του iπτάμενου πολυθεσίτη πρωθυπουργού των ΛΑΘΡΟ.

  2. anonymous avatar
    anonymous 18/07/2010 11:08:52

    Οι μάσκες έπεσαν. Καλεί σε αιματοχυσία.
    Αυτό ειναι ξεκάθαρο κάλεσμα σε αποσταθεροποίηση της χώρας.
    Ευθεία προτροπή σε Πορτοκαλί Επανάσταση.
    Ο άνθρωπος αυτός είναι εξαιρετικά επικίνδυνος για τη χώρα.
    Εφαρμόζει τυφλά τη στρατηγική της έντασης.

  3. Misha avatar
    Misha 18/07/2010 11:09:55

    Tα έξοδα πληρωνονται από εμάς τους λαλάκες, μέσω του κρατικοδίαιτου ιδρύματος «Ανδρέα Παπανδρέου».Ανάλογα συμβαίνουν και με τα ιδρύματα Κ.Καραμανλή, Κ.Μητσοτάκη, Κ.Σημίτη κλπ

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/07/2010 11:17:03

    μα υπάρχουν και άλλα ερωτήματα κύριε Πρωθυπουργέ των διλημμάτων:

    -κόβουμε τις συντάξεις ή αγοράζουμε τα υποβρύχια των μιζών του 2000;
    -κόβουμε μισθούς ή στηρίζουμε τις Τράπεζες με νέα 10 δις;
    -υμνούμε τους Κινέζους στο λιμάνι ή συνεχίζουμε να βρίζουμε;
    -διαδηλώνουμε για το συνταξιοδοτικό όπως το 2008 ή κάνουμε τους εργαζόμενους δουλοπάροικους;
    -εκχωρούμε εθνική κυριαρχία και κόκκινες γραμμές και παίρνουμε και τα € ή στρώνουμε το πισινό μας για δουλειά;
    -βάζουμε υπεύθυνο κάποιον αθώο μεν που δεν έπαιρνε χαμπάρι τις μίζες της SIEMENS ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΤΟ 2000 ή κοιτάμε μετά τον Τιτανικό;
    -κάνουμε εξεταστική ή περιμένουμε το πόρισμα της εσωτερικής Τσουκάτιας έρευνας;
    -κάθομαι στην Ελλάδα ή κάνω κανό και ταξίδια;
    -αφήνω Υπουργούς να βάζουν υιούς φίλων σε νομοπαρασκευαστικές ή μιλώ για αξιοκρατία;
    -διαλέγω αρεστούς λυκείου για ΓΓ ή βάζω άριστους να στέλνουν βιογραφικά;
    -φταίει η φοροδιαφυγή των μισθωτών ή οι μίζες και τα σπίτια κολλητών;
    -πουλώ το ΤΤ στην Τράπεζα που δάνεισε λόγω ρευστότητας ή μιλώ για αναδιάρθρωση χρηματοπιστωτικού συστήματος;

    .....

    τι να κάνει ο καημένος; πως να απαντήσει σε τόσα ερωτήματα;και αν απαντήσει; πως θα βγει να περπατήσει;
    ....
    καλύτερο κανό ή την κάνω για εξωτερικό....

  5. anonymous avatar
    anonymous 18/07/2010 11:17:22

    Υπαρχει εξηγηση στην ψυχολογια για αυτη τη συμπεριφορα, η περιφημη "αντινομια" οταν το ατομο βιωνει ενοχικα την αντιφαση λογων και εργων.

    Αλλα μονο αφελεις θα υιοθετουσαν αυτη την ερμηνεια!
    Η αφελεια στην παρουσα συγκυρια σκοτωνει!

    Ταυτοχρονα ομως, καλωντας σε αιματοχυσια, ουσιαστικα ξυπνα τα αντανακλαστικα αυτοπροστασιας της μεσαιας φιλησυχης ταξης, η οποια θα το σκεφτει πολυ προσεκτικα, θα σκεφτει και τους νεκρους του εμπρησμου της Μarfin και θα αρνηθει να συμμετασχει.

    Ετσι ο επικινδυνος αυτος για τη χωρα ανθρωπος πετυχαινει αυτο που θελει απο την αρχη.

    Να περασει τα μετρα χωρις να ανοιξει μυτη.

  6. wip avatar
    wip 18/07/2010 11:20:46

    δηλαδή παραδέχεται τι?
    μήπως παραδέχεται ότι γνώριζε προεκλογοκά τα πάντα ,είπε ψέματα για να εκλεγεί κ τώρα μας λέει αμπελοσοφίες
    η ελλάδα επι των ημερών του έκανε πισογύρισμα 30 ετών
    την ίδια ώρα η ιδιαιτέρα του παίρνει 10000 ευρώ τον μήνα...........

    ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ wip 18/07/2010 11:27:48

      Τι να ντρέπονται που κυβερνούν οι από κάτω και πέριξ και έχουν το γιωργάκη για μόστρα και παραμύθα; Αφού ο ελληνικός λαός την βρίσκει με τους Παπανδρέου ας τους λουστεί.

  7. anonymous avatar
    anonymous 18/07/2010 11:24:04

    ενδιαφερον θα εχει η τοποθετηση της ΝΔ αλλα και του ΚΚΕ για τη δηλωση αυτη

  8. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 18/07/2010 11:27:54

    Helena Smith βρε παιδιά. Είναι σαν να γράφει «ξένη δημοσίευση» ψηλά.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Γιάννης Σ. 18/07/2010 13:47:06

      Αμα τη δείτε αυτή τη Σμιθ είναι σαν γεροντοκόρη γυμνασιάρχης. Και έχει ελληνική καταγωγή.Κι οχι μόνον αυτό. Η γυναίκα (λέμε τώρα) δεν χωνεύει ούτε τ΄αντερά της.....

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/07/2010 11:34:13

    "ΕΙΠΕΝ ο λαός μου: το δίκαιο που μου δίδαξαν έπραξα και ιδού αιώνες απόκαμα ν' απαντέχω γυμνός
    έξω από την κλειστή θύρα της αυλής των προβάτων.
    Γνώριζε τη φωνή μου το ποίμνιο και στην κάθε σφυριγματιά μου αναπηδούσε και βέλαζε.
    Άλλοι όμως, και πολλές φορές οι ίδιοι αυτοί που παινεύανε την καρτερία μου,
    από δέντρα και μάντρες πηδώντας, επατούσανε πρώτοι
    το πόδι αυτοί μες στη μέση της αυλής των προβάτων. Και ιδού πάντα γυμνός εγώ
    και χωρίς ποίμνιο κανένα, στέναξεν ο λαός μου.
    Και στα δόντια του γυάλισεν η αρχαία πείνα, και η ψυχή του έτριξε πάνω
    στην πίκρα της καθώς που τρίζει επάνω στο χαλίκι το άρβυλο του απελπισμένου.

    Τότες αυτοί που κατέχουνε τα πολλά, ν' ακούσουνε τέτοιο τρίξιμο, τρόμαξαν.
    Επειδή το κάθε σημάδι καταλεπτώς γνωρίζουνε και συχνά,
    μίλια μακριά διαβάζουνε στο συμφέρον τους. Παρευθύς λοιπόν τα πέδιλα τ' απατηλά ποδέθηκαν.
    Και μισοί πιάνοντας τους άλλους μισούς, από το να και τ' άλλο μέρος τραβούσανε,
    τέτοια λόγια λέγοντας: άξια και καλά τα έργα σας,
    και ορίστε αυτή που βλέπετε η θύρα η κλειστή της αυλής των προβάτων.
    Ασηκώστε το χέρι και μαζί σας εμείς, και φροντίδα δική μας η φωτιά και το σίδερο.
    Σπιτικά μη φοβάστε, φαμελιές μη λυπάστε, και ποτέ σε γιου
    ή πατέρα ή μικρού αδερφού τη φωνή, πίσω μην κάνετε.
    Ειδέ τύχει κανείς από σάς κι ή φοβηθεί κι ή λυπηθεί κι ή κάνει πίσω,
    να ξέρει: επάνω του το κρίμα και κατά της δικής του κεφαλής η φωτιά που φέραμε και το σίδερο.
    ....................................................................

    ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ

    ΤΑ ΠΑΘΗ
    ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ ΠΕΜΠΤΟ

    Η ΑΥΛΗ ΤΩΝ ΠΡΟΒΑΤΩΝ

  10. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 18/07/2010 12:56:06

    Προς φάκτωρα, τα καλύτερα χάνεις…

    Τις πρωινές και απογευματινές εργασίες του συνεδρίου διέκοπτε μόνο η ολιγόωρη μεσημεριανή «σιέστα». Το κολύμπι ήταν η συνηθέστερη δραστηριότητα για τον λίγο ελεύθερο χρόνο που είχαν στη διάθεσή τους οι καλεσμένοι νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα. Για τον γνωστό λάτρη της αεροβικής άσκησης, Γιώργο Παπανδρέου, η προφανής και αναμενόμενη πλέον επιλογή ήταν η απαιτητική κωπηλασία με καγιάκ θαλάσσης και η προσεκτικά σχεδιασμένη προπόνηση με το νέο του μάουντεν μπάικ που σύμφωνα με πηγές είναι ένα τελευταίας γενιάς καλιφορνέζικο ποδήλατο μάρκας «Γκάρι Φίσερ».…

    h**p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=21456948#

    χαχα ρε τι μπουζούκι είναι αυτό...

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Σοσιαληστής 18/07/2010 16:29:20

      Διαδώστε αυτό το άρθρο του ΕΘΝΟΥΣ στους γνωστούς σας, αφού τονίσετε τα σημεία που λέει για τον ΓΑΠ. Αν θέλετε να μάθει ο κόσμος, φωνάξτε πρώτοι εσείς.

  11. antiochos avatar
    antiochos 18/07/2010 13:30:42

    Eχω μονο κουπι και το κανο μου γυριζει γυρω γυρω.
    Υπαρχει κανεις να μου πει ποτε προβλεπεται να πιανω στερια;

    • zonitis avatar
      zonitis @ antiochos 18/07/2010 13:40:38

      Ο Παπανδρεου, αλλα μην τον πιστεψεις. Γι αυτο σκασε και τραβα κουπι (Πλακα κανω, δεν ειναι προσωπικο το "σκασε ...")

  12. ataktos avatar
    ataktos 18/07/2010 13:35:35

    τόσα που μας λέει το ..τεκνό
    http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/7d265a93-5ab9-4721-b992-06e073d26462

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/07/2010 15:50:07

    -«Αυτό σημαίνει όμως, ότι χρειάζεται να πάρουμε ριζικά διαφορετικές αποφάσεις και για τον τρόπο διακυβέρνησης του πλανήτη μας και των οικονομιών μας και του χρηματοπιστωτικού συστήματος. Δεν μπορούμε να σώζουμε το χρηματοπιστωτικό σύστημα και τις τράπεζες και απ' την άλλη, να λέμε ότι θα παγώσουμε μισθούς, συντάξεις, κοινωνικές παροχές για τον εργαζόμενο και την πραγματική οικονομία»

    -Αυξήθηκε ο ΦΠΑ από 18% σε 19%.

    -Αυξήθηκε 5 φορές ο ειδικός φόρος κατανάλωσης στη βενζίνη

    -Αυξήθηκε 4 φορές ο ειδικός φόρος κατανάλωσης στο πετρέλαιο κίνησης

    Μήπως μπορεί να απαντήσει και για την συνέπεια των όσων έλεγε και σε όσα έκανε;

  14. ataktos avatar
    ataktos 18/07/2010 17:26:06

    tiramola - quiz Το όνομα του Πρωθυπουργού του Ελλαδισταν ..ξεκινά από Π...και δεν είναι υποχρεωτικά γνωστός σου

  15. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 18/07/2010 17:54:22

    Φάκτορα πρέπει να γράψεις ο 'ΓΑΠ της Αγγλίας' ή του Γκάρντιαν.. Μπράβο μας έχουμε τον πιο μετα- μοντέρνο πρωθυπουργό. Οι πραγματικοί του σύμβουλοι είναι ο Ζακ Ντεριντά και ο Φρανσουά Λιοτάρ φυσικά, δύο φιλόσοφοι που μίλησαν για το πολυ- διασπασμένο υποκείμενο στη μετα- βιομηχανική κοινωνία. Το χαρακτηριστικό φυσκά αυτής της θεώρησης είναι η σχετικοποίηση των νοημάτων αλλά και των υποκειμένων που τα παράγουν- δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια... Το παραχόντρυνα μάλλον...

  16. ataktos avatar
    ataktos 18/07/2010 18:06:49

    αφού Το επιτελείο του Γ. Παπανδρέου μαζί με την ΤτΕ και σε στενή συνεργασία με την Goldman Sachs ..έριξαν τον λαό στα δόντια του πεινασμένου καρχαρία ..και όλοι περιμένουν... πως θα γλυτώσουν από αυτά (έτσι έμαθαν) ..ε τότε ..

  17. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 18/07/2010 18:42:29

    Μια ζωή τα ίδια με τους σοσιαληστές. Προπαγάνδα-Γκαιμπελισμός.
    Όσον αφορά στον ανίκανο με τον κανό,θυμάστε ένα χρόνο πριν τις εκλογές, ηλίθιο τον ανέβαζαν, βλάκα τον κατέβαζαν οι ίδιοι οι πασόκοι.
    Τώρα όμως κάνουν πληρωμένες καταχωρήσεις, πληρωμένες συνεντεύξεις σε ευρωπαικά ΜΜΕ και ταυτόχρονα κάνουν και πληρωμένες αρνητικές καταχωρήσεις για τον Καραμανλή γιατί ακόμα παραμένει ο μεγάλος φόβος τους. Μόνο με αυτό τον τρόπο θα επιβιώσει ακόμα λίγο ο forestGAP.
    Όσο και να κρύβουν την γύμνια του κάποια στιγμή θα φανεί η πραγματικότητα. Πόσο να μας κοροιδεύουν πλέον οι νταβατζοκαναλάρχες και πόσο θα τον στηρίζουν οι τραπεζίτες; Ξέρετε ότι σε κάθε δελτίο ειδήσεων του MEGA το τηλεφωνικό κέντρο έπερνε φωτιά από αγανακτισμένους συνταξιούχους και μισθοσυντήρητους;
    Έχετε παρατηρήσει με τι πάθος τα παπαγαλάκια του (Κώνστας-Χασαπόπουλος-Οικονομέας και λοιποί ελλεεινοί και βρωμεροί αργυρώνητοι) στηρίζουν τις επιλογές του; Κάποια στιγμή (βλ. Σεπτέμβριος) όταν θα αρχίσουν τα γιαούρτια θα αρχίσει σιγά-σιγά και η αποκαθήλωση του Θεού του ψεύδους.Θεωρώ ότι η μέρα αυτή δεν θα αργήσει.

  18. antiochos avatar
    antiochos 18/07/2010 18:47:58

    Tο πλεον αηδιαστικο στον Bravogiorgomineiko ειναι το γεγονος οτι προσπαθει να πουλησει ευστροφια, χιουμορ, ψυχουλα Ζηκου , ενω ειναι ενας κοινος μπακαλογατος των Παγκοσμιοποιητων.

  19. Χαμενος avatar
    Χαμενος 18/07/2010 18:54:32

    Είναι φανερό πλέον ότι το κουμπί του ΓΑΠ είναι οι VIP, οι σπουδαίοι άνθρωποι, και η ασφάλεια και η θαλπωρή που προσφέρουν τα συμπόσια και οι σύνοδοι κορυφής οπού ο ένας κάνει φιλικά πατ-πατ στην πλάτη του άλλου και μοιράζονται φιλοφρονήσεις και ανέκδοτα. Οι περισσότερες συνεντεύξεις του ΓΑΠ απευθύνονται σ'αυτούς τους κύκλους, στα πλαίσια πραγματικών η φανταστικών διαλόγων.
    Θα διακινδυνεύσω μια ερμηνεία της παραπάνω συνέντευξης: αίσθηση μου είναι ότι απαντάει σε επικρίσεις που δέχτηκε σε κάποιο από τα ταξίδια του για τους χειρισμούς του στο θέμα του μνημονίου, και μάλιστα τους πετάει το μπαλάκι πίσω: “η οικονομική μας κυριαρχία τελεί υπό την κηδεμονία της λεγόμενης τρόικας”.
    Προφανώς του καταλογίζουν ότι το μνημόνιο μας έκατσε στο λαιμό, και ο ΓΑΠ τους απαντάει εσείς το μαγειρέψατε.

  20. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/07/2010 20:33:41

    Και τον δικό του τον δίνει ευχαρίστως, αλλά μόνο στα υψηλά αφεντικά του.

  21. petros avatar
    petros 18/07/2010 21:40:09

    διχασμενο κορμι!