#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2011 20:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος ως ...Πάγκαλος (παππούς)




«Καλώ την Αντιπολίτευση να στηρίξει την κυβέρνηση και να ακολουθεί με στρατιωτική πειθαρχία αυτά που λέμε γιατί οι χειρισμοί πρέπει να είναι εθνικοί και αποτελεσματικοί.»

 Ευάγγελος Βενιζέλος, Υπουργός Οικονομικών, Βουλή των Ελλήνων, Αθήνα 14-07-2011

Αυτό μάλλον θα είναι στο εξής το δημοκρατικό πνεύμα της Κυβέρνησής μας, που πασχίζει νυχθημερόν να μας σώσει.

Δε χωρεί, κυρίες και κύριοι, καμία αμφισβήτηση. Καμία άρνηση.

Οι εντολοδόχοι του Ελληνικού Λαού, οι οποίοι εύκολα βέβαια ξέχασαν γρήγορα ότι εξελέγησαν με άλλη συνθηματολογία και ατζέντα, σήμερα κουνούν το δάκτυλο και από βήματος του Κοινοβουλίου, αυτοχρίζονται σωτήρες που θα μας οδηγήσουν στη γη της Επαγγελίας . αφού πρώτα μας αφαλοκόψουν.

Η χώρα, πέραν της τεράστιας και μη διαχειρίσιμης, καθώς φαίνεται, οικονομικής κρίσης δανεισμού, στην οποία έχει εισέλθει με αποκλειστική ευθύνη αυτής της Κυβέρνησης, βιώνει σιγά - σιγά τον αυταρχισμό, την απολυταρχία της μοναδικότητας, τον βίαιο λεκτικό και ψυχικό βασανισμό και εν τέλει την κατάργηση της αυτοβουλίας του λαού και της δημοκρατικής έκφρασης των αντιρρήσεων και των παραπόνων του, σε πολιτικές που δεν τις επέλεξε, δεν ρωτήθηκε για αυτές και τις οποίες, τώρα, θα πρέπει να αποδεχτεί αδιαμαρτύρητα, αυτός και οι έτεροι πολιτικοί σχηματισμοί, που τον εκφράζουν στο Κοινοβούλιο, ωσάν μοναδική γιατρειά.

Και δεν θα είχα προσωπικά κάποια διαφωνία στο πνεύμα και στο γράμμα της τοποθέτησης του Υπουργού μας, αν από την προσπάθειά του ή της Κυβέρνησής του, είχαμε δει, κάποια μικρά έστω, μετρήσιμα αποτελέσματα. Αν, βρε παιδί μου, είχαμε κάποιο σημάδι ανάκαμψης και επαναλειτουργίας της οικονομίας μας και του Κράτους.

Αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν φαίνεται στον ορίζοντα. Ούτε καν ως απομακρυσμένο ενδεχόμενο.

Αντιθέτως βιώνουμε την μαυρίλα, την καταχνιά, την απαισιοδοξία, την κατάθλιψη ενός λαού που αισθάνεται προδομένος, εξαπατημένος, αφημένος μόνος του να αντιπαλέψει ένα σκληρό πεπρωμένο για το οποίο αποφασίζουν κάποιοι άλλοι μακριά και που θα του το σερβίρουν ως τέλεια και κατάλληλη για εμάς (μοναδική) επιλογή.

Από το Μνημόνιο πήγαμε στο Μεσοπρόθεσμο. Από το Μεσοπρόθεσμο, στον Εφαρμοστικό. Τώρα δεν πρόλαβε να στεγνώσει το μελάνι του Εφαρμοστικού, αρχίσαμε να εξοικειωνόμαστε με την ορολογία της χρεοκοπίας. Μην αγχώνεστε πατριώτες. Η χρεοκοπία δεν είναι κακό πράγμα. Αρκεί να είναι . επιλεκτική.

Που πήγε η κουλτούρα ζύμωσης και συζήτησης; Πάει αυτή. Χάθηκε. Χάθηκε μαζί με τον πακτωλό δανεικών και τα αιμοβόρικα ένστικτα δανειστών και αγορών.

Η προσέγγιση που φαίνεται να έχει υιοθετήσει ο κορυφαίος Υπουργός της Κυβέρνησης δεν είναι αποτέλεσμα μόνο της δικής του ίσως αμετροέπειας ή του δυναμικού προφίλ που πασχίζει να κτίσει μετά τα απανωτά στραπάτσα στις Βρυξέλλες. Το δυστύχημα είναι ότι τέτοια φαινόμενα αυταρχισμού και μεγαλομανίας έχουν κάνει δειλά δειλά την εμφάνισή τους και από πιο πριν.

Τι να θυμηθεί κανείς... Τον πρώην Υπουργό κ. Παπακωνσταντίνου; Τα τανκς του ετέρου Αντιπροέδρου; Τις κορώνες του κ. Πεταλωτή;

Ο δρόμος που επιλέγει η κυβέρνηση για να πείσει δήθεν το πανελλήνιο και να εκφράσει τη θέση της, είναι επικίνδυνος και ολισθηρός. Δεν προσφέρει καλές υπηρεσίες στην πατρίδα μας. Τη στιγμή που το ζητούμενο για την αντιμετώπιση της κρίσης είναι η επίδειξη μεγαλοθυμίας και πνεύματος συγκατάνευσης με τις πολιτικές δυνάμεις του τόπου, ο κύριος Υπουργός των Οικονομικών, δεν επιλέγει τη δύσκολη οδό του διαλόγου και της, καλή τη πίστη, συζήτησης και πολιτικής συνδρομής των κοινοβουλευτικών δυνάμεων, αλλά τον εύκολο δρόμο του μεσσιανισμού και της υπέρτατης αρχής.

Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά αυτή ακριβώς η συμπεριφορά είναι που μάλλον θα ξεχειλίσει το ποτήρι της αγανάκτισης στο εγγύς μέλλον

Ierofantis

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/07/2011 20:58:46

    Ζητά στρατιωτική πειθαρχία ο άνθρωπος που χαριεντίζεται σαν παιδάκι στην ΕΕ.
    Έλεος κ. Βενιζέλε.

    • manos avatar
      manos @ Orestios 15/07/2011 21:56:34

      Ορέστιε, είσαι επιεικής.
      Δεν χαριεντιζόταν ο άνθρωπος. Σφαλιάρες του ρίχνανε. Και φυσικά τόμους από χαρτιά ενίοτε.

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 16/07/2011 00:01:49

        Ένας ρέλλος ήταν αρκετός για να αποκαλύψει τον υπερφύαλο χαρακτήρα του

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 15/07/2011 21:24:32

    ΑΥΤΑΡΧΙΚΗ και ΑΛΑΖΟΝΙΚΗ νοοτροπία...Έχουν ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ πολιτική ΑΣΥΔΟΣΙΑ!!Πλήρης και ολοκληρωτικός πολιτικός ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΣ!!Δίνουν συμβουλές,ποιοι;Αυτοί που οδηγούν τη χώρα σε ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ,όμοια με τη μικρασιατική..αυτοί που μαχαιρώνουν,ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ,τη πατρίδα στο εξωτερικό..αυτοί που ρεζιλεύουν τη χώρα,διεθνώς,με την ΑΦΡΟΝΑ πολιτική τους..αυτοί που γελοιοποιούν ΣΥΝΤΑΓΜΑ και ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ..αυτοί που ΚΑΤΑΧΡΕΩΣΑΝ τη χώρα με ΘΑΛΑΣΣΟΔΑΝΕΙΑ και τώρα μας καλούν να πληρώσουμε τη πολιτική τους ΚΡΑΙΠΑΛΗ...αυτοί που,σε στενή συνεργασία με τους ξένους δανειστές,ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝ και ΕΚΦΟΒΙΖΟΥΝ τον Έλληνα πολίτη με διλήμματα της κακιάς ώρας..αυτοί που ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝ και ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ τους ΘΕΣΜΟΥΣ...Είναι ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟΙ και δεδηλωμένοι ΠΟΛΕΜΙΟΙ της ΟΜΑΛΗΣ λειτουργίας των κοινοβουλευτικών θεσμών.Η πολιτική τους σταδιοδρομία είναι ΓΕΜΑΤΗ από ΣΚΛΗΡΑ χτυπήματα που έριξαν στο ταλαιπωρημένο σώμα της Ελλάδας....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Komis Montechristo 15/07/2011 21:26:44

      μ αρεσεις !!

      ΠΠ

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Komis Montechristo 15/07/2011 22:27:07

      Η ΦΩΝΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 21:26:04

    Ιεροφαντη μας,
    Μετα την τελευται εβδομαδα εχω μια απορια...
    Θα ηταν καλυτερα να εχαμε Μπεννυ το 2009 αντι ΓΑΠ ?? χαχαχχαχαααααααααα

    Σε παρακαλω, οπως ειπσε αλλο σχολιο του παγωτατζη... στα Αγγλικα να συηνεννοουμαστε... με τα Ελληνικα σου γινεσαι επικινδυνα "παραπιστικος" στης ερμηνειες σου...!

    ΠΠ

    "παραπιστικος" = ορος Μπεννυ για τις μεταφρασεις !

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 21:36:08

      Αν το 2009 είχαμε Μπένυ, θα είμασταν εξαιρετικά εξοικειωμένοι με την ορολογία της χρεοκοπίας, σε ελληνικά και αγγλικά και βεβαίως δεν θα χρειάζονταν τόσος κόπος και θυσίες.

      Θα πηγαίναμε ζούπητοι στον κουβά, νωρίς - νωρίς και θα το ευχαριστιόμασταν...

      Τώρα για το "παραπειστικός"...

      Εγώ ήξερα για την παραπειστική ερμηνεία. Για παραπειστική μετάφραση...

      Σε λίγο που οι Οίκοι μας πάνε στο D χωρίς σάλιο, τουλάχιστον θα λύσουμε το γλωσσολογικό, μεταφραστικό και ερμηνευτικό ζήτημα.

      Βλέπεις το D (για το Default) δεν επιδέχεται πολλές μεταφράσεις και ερμηνείες...

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ ierofantis 15/07/2011 21:45:22

        A! πώς Ιεροφάντη...Το " D " στην Βεν-ζελο-λάγνεια γλώσσα
        σημαίνει... Dead Even =Ισοπαλία=΄Μή Χασούρα= Αρα Κέρδος!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ό παγωτατζής 15/07/2011 22:21:16

          Το ... Dead, είναι αρκετό...

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 15/07/2011 21:30:23

    Eίναι επικίνδυνοι.
    Και άσχετοι.
    Και ύποπτοι.
    Πρέπει να φύγουν.
    Καμία κουβέντα μαζί τους.

  5. Κρης avatar
    Κρης 15/07/2011 21:44:36

    Ο Μπένυ και ο Benny
    h--p://img98.imageshack.us/img98/3788/bennyhillu.jpg

  6. Εnzo avatar
    Εnzo 15/07/2011 21:47:14

    απο την ΝΔ οταν το ειπε αυτο σηκωθηκε κανεις να τον κραξει γιατι δεν ειδα βιντεο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Εnzo 16/07/2011 00:04:24

      Βγήκε ο Γιακουμάτος και του έκανε πασούλες ερωτήσεις για καταθέσεις στην ελβετία.
      Δεν πασάρει μόνο ερωτήσεις ο Γιακουμάτος. Ενίοτε και ψηφοφόρους.

  7. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 15/07/2011 22:29:37

    Διαβάζω κάθε μέρα Α.Ν.Επιτρεψατε μου κάποια πίκρα σχόλια .Την χώρα μας μετά τον πόλεμο την πήραν στην πλάτη το υς και την στήριξαν όσοι γαννηθηκαν μέχρι το 1950. Ήταν οι έλληνες που μιλούν Ελληνικά σκέπτονται Ελληνικά και αγαπούν την Ελλαδα.Οι επόμενες γενεές που είχαν την δυνατότητα να σπουδάσουν σε πανεπηστημια της Γερμανίας και της Αμερικής οι περισοτεροι δεν μιλούν καλά Ελληνικά δεν σκέπτονται Ελληνικά άρα δεν αγαπούν αυτήν την χώρα και τους πολίτες της.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ A.m.a.n. 15/07/2011 22:50:05

      Αγαπητέ, υπάρχουν πάρα πολλοί Έλληνες που σπούδασαν αποκλειστικά ή εν μέρει (για μεταπτυχιακά) σε πανεπιστήμια του εξωτερικού (και ο υπογράφων), αλλά είναι Έλληνες στην ψυχή και αγαπούν την Ελλάδα. Νομίζω ότι πολλοί από εμάς που σπουδάσαμε έξω, έχουμε κομίσει κάτι θετικό από την εμπειρία μας αυτή στη χώρα μας. Αντίθετα, βλέπω πολλούς που έχουν τελειώσει το μεταπολιτευτικό ελληνικό πανεπιστήμιο να είναι απλώς τυχοδιώκτες.

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/07/2011 22:47:19

    Η αντιπολίτευση είναι περιττή λεπτομέρεια του παρωχημένου αστικού καθεστώτος. Πλέον ισχύει το L'Etat, c'est moi ή, καλύτερα, The State, it's me (ΓΑΠ).

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/07/2011 23:12:50

    Εξαιρετικό άρθρο Ιεροφάντη! ΄΄Δεν προσφέρει καλές υπηρεσίες στην πατρίδα μας΄΄. Αλλού όμως (σε άλλες πατρίδες ) δεν θα πρέπει να έχουν κανένα παράπονο!

    ΥΓ: Μήπως και Ieromantis;

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΕΥΑ 15/07/2011 23:33:22

      Τη μαντική Εύα μου, την αφήνω για το φίλο μου τον Προφήτη. Αυτός έχει τα ...credentials.

      Εγώ να φανερώνω μόνο ξέρω...

      Αλλά επειδή τη δουλειά δεν την κάνω μόνος και για μην αδικήσω το ιερατείο, ο Φαίλτωρας ανάβει τις δάδες του φωτός, ο Ροδινός κουβαλά το Βιβλίο των Ψυχών και ο ΠΠ ... ψέλνει στη χαμένη από αιώνες, Μουντική (Moody's) γλώσσα...

  10. Αρετή avatar
    Αρετή 15/07/2011 23:33:58

    Στο ΥΕΘΑ δεν είχε πεί τους Αρχηγούς αυτιστικούς!!!!!!!!! Αλαζόνας, υπερφίαλος και πολυλογάς.....

  11. ierofantis avatar
    ierofantis 16/07/2011 00:01:35

    Άσχετο, αλλά αποτελεί παράλειψή μου.

    Ανατόλιε, η φώτο είναι εκπληκτική.

    • noldor avatar
      noldor @ ierofantis 16/07/2011 01:01:40

      Εγώ πάλι την βρίσκω αφαιρετική.

      Αφαιρεί κάτι από την γοητεία του.

  12. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 16/07/2011 00:37:27

    !!!!!!!!!!!!

    • Ηφαιστίωνας avatar
      Ηφαιστίωνας @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 16/07/2011 01:22:18

      Μπέννυ ή... Μπεννύ(το);;;;;;;;

  13. tiramola avatar
    tiramola 16/07/2011 01:00:44

    Ιεροφάντη τι δεν κατάλαβες από όσα είπε στη Βουλή?
    Πόσο πιό αναλυτικά να τα πει?

    Αν σε ενοχλεί που είναι χοντρός πέστο να τελειώνουμε...

    • noldor avatar
      noldor @ tiramola 16/07/2011 01:05:06

      Χοντρός το πνεύματι.

      Δευτερευόντως είχα την αίσθηση ότι πρότυπο του ΠΑΣΟΚ είναι ο αθληταράς πρωθυπουργός, αλλά μάλλον έσφαλα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ tiramola 16/07/2011 21:10:03

      Που πήγε το πνευματώδες ύφος των σχολίων σου, Τιραμόλα μου...;

      Ντεφορμέ σε βλέπω.

  14. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 16/07/2011 01:21:04

    οταν βλεπεις μια κυβερνηση να πανηγυριζει γιατι πηραμε το δανειο καταλαβαινεις οτι οι ανθρωποι ειναι βλακες. βρε ηλιθιοι αυτο το δανειο που πηραμε πιος θα κληθει να το πληρωσει και μαλιστα με τοκο? μα εμεις φυσικα ο ελληνικος λαος.αλλα δεν τους ενδιαφερει. μηπως λεω εγω σε καθε δανειο που παιρνουμε καποιοι να κερδιζουν απο αυτη την ιστορια? αφελης ερωτηση. γιατι σε καθονται να σκεφτουν σοβαρα πως τι θα μπορει να κανει η αυτη η χωρα απο μονη της να παραγει κατι. εχουμε τουρισμο εχουμε αλιεια εχουμε γεωργια εχουμε ηλιο,και αυτοι το μονο που σκεφτοντε ειναι το επομενο δανειο.

  15. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 16/07/2011 01:24:00

    Θεέ μου, σε ποιούς υπολογίζαμε πως θα μπορούσαν να υπερασπιστούν τα συνταγματικά μας δικαιώματα;
    Πάντως ετούτος το σπούδασε κιόλας το πώς θα καταλύσει το Σύνταγμα, με τους βερμπαλισμούς του και τις χαμένες μεταφράσεις του!
    Από τη βραδιά του 2007, που πήγε στο Ζάππειο για εκείνο το περίφημο διάγγελμα, είχε αποκαλυφθεί πως έκρυβε κάτω από την προβιά του καθηγητή, έναν πολύ βιαστικό δικτατορίσκο.
    Ήταν ζήτημα χρόνου το πότε θα κατάφερνε να βγει μπροστά, για να αποκαλυφθεί και η αλαζονεία του και το «δημοκρατικό» του φρόνημα. Ας θυμηθούμε λιγάκι, το πώς αντέδρασε με τον καφέ του Ρέλλου και τότε ίσως κατανοήσουμε και τί μας επιφυλάσσει ακόμα, όσο θα συγκυβερνά!
    Ποιός στη χάρη του ΓΑΠ, με τους δύο δημοκράταρους αντιπροέδρους του.