#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2012 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος τι άλλο περιμένει για να παραιτηθεί;

[caption id="attachment_141408" align="alignnone" width="600" caption="Η φωτογραφία είναι από το ΕΘΝΟΣ"][/caption]

Διαστάσεις βόμβας στα θεμέλια της κυβέρνησης έχει πάρει η υπόθεση της έρευνας των δύο εισαγγελέων. Μετά την δίωξη για κακούργημα σε βάρος του γενικού γραμματέα Τελωνειακών και Φορολογικών Υποθέσεων Γιάννη Καπελέρη ο εις εκ των δυο εισαγγελέων ο κ. Μουζακίτης εκφράζει την απορία του για τους λόγους που έκλεισε ταχύτατα η έρευνα και τονίζει πως στον Άρειο Πάγο, με τον συνάδελφό του κ. Γρηγόρη Πεπόνη, αναφέρθηκαν στους ανώτερούς τους στο θέμα των παρεμβάσεων με ονόματα και στοιχεία.

Σύμφωνα με όσα μετέδωσε το Αθηναϊκό Πρακτορείο, η δήλωση του κ. Μουζακίτη έχει ως εξής: «Πήγαμε το πρωί να πάρουμε το πόρισμα στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου. Γιατί αρχειοθέτησαν την υπόθεση; Ο κ. Μακρής μας έδωσε πέντε ημέρες να προσκομίσουμε στοιχεία. Αυτό που δώσαμε δεν ήταν υπόμνημα, ήταν πρόχειρο σημείωμα. Είχαμε ενημερώσει προφορικά όλους τους προϊσταμένους μας για τα στοιχεία που έχουμε. Έχουμε ενημερώσει προφορικά για ονόματα και στοιχεία. Με ποιο δικαίωμα, με ποιο σκεπτικό είπαν ότι δράσαμε παρορμητικά

Ύστερα από όλα αυτά, είναι δυνατόν ο κ. Βενιζέλος να παραμένει στη θέση του;

Νομίζει, ό,τι "καθαρίζει" ζητώντας την παραίτηση του Γενικού Γραμματέα;

Γιατί μόνον ένας αφελής μπορεί να πιστέψει ό,τι ο Υπουργός Οικονομικών δεν ήταν ενήμερος για τις δραστηριότητες του Γενικού του Γραμματέα.

Αλλά, και να μην ήταν, φέρει πάλι ακεραία την πολιτική ευθύνη, ως προϊστάμενος Υπουργός.

Άρα, δεν αρκεί η παραίτηση Καπελέρη.

Πρέπει να αποπεμφθεί και ο κ. Βενιζέλος.

Το τελευταίο είναι προφανώς ευθύνη που αναλαμβάνει και δικαίωμα που πρέπει να ασκήσει ο κ.Παπαδήμος.

Αν δεν το ασκήσει, σημαίνει ότι καλύπτει τον  επί των Οικονομικών Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησής του.

Δυο ερωτήματα ακόμα:

Προς τον κ. Βενιζέλο:

Γιατί ο κ.Καπελέρης παρέμεινε στη θέση του, ενώ είχε κληθεί να καταθέσει ως ύποπτος;

Και ένα ερώτημα προς τις δικαστικές αρχές:

Ο κ. Καπελέρης θα προφυλακιστεί; Αυτός δεν είναι ύποπτος για την τέλεση νέων πράξεων;

ΚΡ

Όλο το παρασκήνιο της δίωξης Καπελέρη

Δήλωση της Νέας Δημοκρατίας

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, μετά την άσκηση ποινικής δίωξης από τον Οικονομικό Εισαγγελέα κ. Πεπόνη, σε βάρος του Γενικού Γραμματέα Τελωνειακών και Φορολογικών Θεμάτων, κ. Γιάννη Καπελέρη και ενός ακόμη στελέχους του υπουργείου Οικονομικών,  έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η ανάκριση που διέταξε ο Οικονομικός Εισαγγελέας σε βάρος του Γενικού Γραμματέα Τελωνειακών και Φορολογικών Θεμάτων Γιάννη Καπελέρη – κορυφαίου στελέχους του ΠΑΣΟΚ – καθώς και ενός ακόμη στελέχους του υπουργείου Οικονομικών, εγείρει μείζον οικονομικό, πολιτικό και ηθικό ζήτημα.

Η δικαστική έρευνα, άλλωστε, αφορά καταγγελίες του παραιτηθέντος κ. Σπινέλλη για ύπαρξη “παραμηχανισμού” εντός του υπουργείου. Και το ζήτημα παίρνει ακόμη σοβαρότερες διαστάσεις, εφόσον αληθεύουν οι ισχυρισμοί Καπελέρη, ότι τα πρόστιμα δεν εισπράττονταν ενόψει νομοθετικής ρύθμισης.

Για όλα αυτά, δεν αρκεί η καθυστερημένη απομάκρυνση του κ. Καπελέρη. Απαιτούνται άμεσα τεκμηριωμένες απαντήσεις. Σε τόσο κρίσιμα ζητήματα και τόσο δύσκολες στιγμές, οι πολίτες δεν ανέχονται ούτε σκιές αδιαφάνειας, ούτε αδιερεύνητες καταγγελίες σκανδάλων, ούτε νομοθετικές ρυθμίσεις που αποβλέπουν στη συγκάλυψη και την ατιμωρησία».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρτα-Ξερξης avatar
    Αρτα-Ξερξης 02/01/2012 18:18:51

    Γιατι να παραιτηθει ο Βενιζελος ρε παιδια? Εδω η ΝΔ συμμετεχει με 2 αντιπροεδρους στην "κυβερνηση" . Εδω μιλαμε οτι εχουμε να κανουμε με ενα σχημα το οποιο απαρτιζετε απο επαγγελματιες πολιτικους μαφιοζους, καιροσκοπους και αριβιστες ( οχι δηλ. οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι) . Σκοπος τους ειναι να επιμικυνουν οσο μπορουν περισσοτερο αυτο το πολιτικο μορφωμα για να ζουν εις βαρος του λαου και λεηλατουν το δημοσιο χρημα ( ταξιδακια σε Νεα Υορκη, Γενευη, Παρισι, Βρυξελλες, κλπ σε ξενοδοχεια λουξ, ακριβα αυτοκινητα, γκομενιλικια, ακριβα κοστουμακια, και μεγαλομανιες καθε λογης) και ολα φυσικα για το καλο της πατριδας και για να αποφυγουμε την χρεοκοπια( εχουν απεραντο θρασος αυτα τα πολιτικα τραβεστι). Κατα τ'αλλα ολα καλα. Μονο που κυριε Σαμαρα, ο κοσμος της ΝΔ εχει εναποθεσει τις λιγες ελπιδες του σε σενα , γιατι σε θεωρει(ακομα?) ανθρωπο με επιπεδο και μορφωση που (ξερει?) να ξεχωριζει τα εριφια απο τα προβατα....Κοιτα λοιπον να καθαρισεις το κομμα πρωτα απο τον κοπρο του αυγεα....και μετα ο βενιζελος θα ειναι μια ευκολη υποθεση.

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 02/01/2012 18:31:00

    Το θέμα δεν είναι τι θα κάνει ο Βενιζέλος αλλά τι θα κάνει ο Παπαδήμος ο οποίος όπως έχει δηλώσει δεν είναι πολιτικός και μπορεί να παίρνει θεωρητικά δύσκολες αποφάσεις σύμφωνα με τους αγιογράφους του.

    Η ανακοίνωση της ΝΔ άγχρωμη άοσμη εκτός κλίματος και φοβάται να πάει στο ψητό που είναι η διαπλοκή που είναι εγκαταστημένη στο Υπουργείο Οικονομικών με στόχο να ελέγξει ο κύριος Βενιζέλος την διαδοχή στο Πασόκ.

    Για όσους είχαμε απορία γιατί ο Βενιζέλος πήγε σε αυτό το υπουργείο οι απορίες μας λύθηκαν.

    Πήγε επειδή μέσα από διευθετήσεις και παζάρια με επιχειρηματικά συμφέροντα θέλει να έχει δίπλα του τους οικονομικά ισχυρούς και τα ΜΜΕ που ελέγχουν.

    • papaki avatar
      papaki @ Aris. A 02/01/2012 20:14:37

      το θεμα δεν ειναι τι θα κανει ο βενιζελος η ο παπαδημος αλλά το τι κανει ο κοσμος. και αφού ο κόσμος κοιμάται και σκέφτεται μόνο το βολεμα του, καλά κανουν και τον δουλευουν και αυτοί. κατα τη γνωμη μου μέχρι τον ιούνιο την ευθύνη την έφερε η κυβέρνηση. μετα σιγα σιγα η ευθύνη μετατοπιστηκε στο λαο. αυτη τη στιγμη ο λαος εχει σχεδον αποκλειστικη ευθυνη για οτι του συμβαινει. ειναι πολυ ευκολο να πεσει η οποιαδηποτε κυβερνηση αμα το θελει το λαος. χωρις βια και χωρις τιποτα παρανομο. αυτη τη στιγμη φταιχτης ειναι ο καθε πασοκος και ο καθε μιζερος που με την ψηφο του και την αδρανεια του βαραινει και τους υπολοιπους. αυτοι τους ψηφισαν και να εισαι σιγουρος πως αν τους ξαναευνοησουν ποτε τα πραγματα το ιδιο θα πραξουν. και στο κατω κατω, ναι, ας μας ξεκανουν όλους στα μετρα ωστε να επιβιώσουν μόνο όσοι έχουν τη δυνατοτητα. λύσεις βολέματος δεν υπάρχουν. ηρθε η ωρα των λυσεων που απαιτουν θυσιες. οχι χρηματικες βεβαια. και αυτοι που είναι του βολεματος θα υποφερουν περισσοτερο απ'ολους. υπάρχει και Θεος. δυστυχως για καποιους.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/01/2012 18:40:35

    Μήπως αναμένει καμία αναδρομική νομοθετική ρύθμιση;

    ΥΓ

    Γιατί η ΝΔ δεν απαιτεί την απομάκρυνση των Υπουργών Δικαιοσύνης και Οικονομικών;Αφού δεν τολμά ο Πρωθυπουργός να κάνει τη δουλειά του.
    Τι θα είχε συμβεί σε οποιαδήποτε άλλη χώρα;


    ....ελπίζω η ανεξάρτητη αδέσμευτη και αόμματη δικαιοσύνη να καταστήσει τον κύριο Καπελέρη συγκάτοικο του Εφραίμ. Στη χώρα που διαδηλώνουμε όχι για το πρέπει αλλά για το τι ο καθένας νομίζει.

    • ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
      ΜΠΑΜΠΗΣ @ Ο Ιθαγενής 02/01/2012 18:47:23

      ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΑΔΛΦΕ ΙΘΑΓΕΝΗ.
      ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΩΣ ΙΘΑΓΕΝΝΕΙΣ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.
      ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΙΚΟΥΣ ΜΑΣ (ΞΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ)

    • MPAMPHS avatar
      MPAMPHS @ Ο Ιθαγενής 02/01/2012 19:01:27

      ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΕΛΙΚΑ.

  4. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 02/01/2012 18:43:53

    ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΧΘΕΙ Ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙ ΜΗ ΔΙΩΞΕΩΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΩΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΕΡΑΣΕ.
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙ... ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΟΝ.

  5. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 02/01/2012 18:48:38

    Άν ό Πεπόνης ή ό Μουζακίτης ήταν ένας ,θά είχε πάθει σίγουρα "άτύχημα",σάν τόν ύπάλληλο τής Vodafone μέ τίς ύποκλοπές . Τώρα όμως είναι δύσκολα τά πράγματα .......

  6. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 02/01/2012 19:01:52

    Να γεμίσουν οι τοίχοι στα Εξάρχεια "ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΠΕΛΕΡΗ" , "ΓΙΑΝΝΗ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ"...
    Καπελέρη βάστα γερά, μην παραιτήσαι, θα τους φάμε τους φοροφυγάδες και χωρίς τον ΗΦΑΙΣΤΟ !!!

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/01/2012 19:08:29

    Αστα ρε Μιχελακη τι δηλωση ειναι αυτη του γλυκου νερου !Ασε τον Τζαβαρα να καθαρισει την κοπρο αυτος ξερει τι να κανει οχι και παντος επιστητου να βγαινει ο κ Μιχελακης και να συσκοτιζει τα πραγματα !Τι φοβαται μηπως μας λειψει ο βαβουζελος με τις βενιζελιες του !

  8. dimitrisag avatar
    dimitrisag 02/01/2012 19:18:21

    Φίλοι μου, Χρόνια πολλά!
    ΖΗΤΩ η διαπλοκή!!!!!!
    Μας δουλεύουν όλοι, καταλάβετέ το.

  9. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 02/01/2012 19:51:58

    Μια χαρα ανακοινωση ηταν του Μιχελακη και της ΝΔ,τι επρεπε να κανει να βγει σε κανενα παραθυρο και να τραβαει τις κοτσιδες που δεν εχει?που δεν καλυπτει τον δεξιο κοσμο,ολα τα ενδεχομενα τα αφηνει ανοικτα και για τον κ.Μπενυ,οι λαϊκισμοι και οι τσιριδες ειναι πασοκοαριστερη συνηθεια.

  10. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 02/01/2012 19:52:41

    Οποιοσδήποτε έχει "στοιχειώδη" γνώση της υπόθεσης καταλαβαίνει ότι όλη η ιστορία είναι ΠΑΤΑΤΑ.
    Εδώ έχουμε ένα "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ μηχανογραφικό σύστημα" - ΗΦΑΙΣΤΟΣ - όπου ΧΙΛΙΑΔΕΣ μικρές επιχειρήσεις δεν κατάφεραν να εισάγουν εκπρόθεσμα τα δεδομένα τους. Ετσι ήταν υποχρεωμένοι να πληρώσουν πρόστιμα ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑ της αξίας των δεδομένων τους. Πολύ καλά έκανε το υπουργείο και ΑΝΕΛΑΒΕ της ευθύνες του.
    Και καλά να μην έχουν "γνώση" όσοι σχολιάζουν στο διαδίκτυο, αλλά οι εισαγγελείς είναι ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΙ ;
    Το έχω ξαναπεί πολλές φορές, οι εισαγγελείς και οι δικαστές στην χώρα μας είναι άσχετοι. Ούτε σε ένα word δεν είναι ικανοί να γράφουν.
    Θεός βοηθός ....

  11. chrisovergisk avatar
    chrisovergisk 02/01/2012 20:06:18

    τον Ψωμιάδη για χίλια ευρώ πρόστιμο τον καθέρεσαν απο περιφεριάρχη...τον βενιζέλο γιατί οχι απο υπουργό ή βουλευτή; αλλά ο βενιζέλος κατι ήξερε και εφτιαξε τον νόμο περί ευθύνης υπουργών!!!

    • madprof avatar
      madprof @ chrisovergisk 03/01/2012 01:37:57

      Πολλά ήταν τα χιλιάρικα και ξεχνάς και τα 600 σαρανταπεντάρια του καουμπόϊ! Είπαμε γαργάρες αλλά όχι πάλι στους ίδιους! Αλήθεια πόθεν έσχες γιατί δεν κάνουν στο οικογενειακό του δενδρύλλιο; Μήπως επειδή έχει πολλά δενδρύλλια;

  12. Παύλος avatar
    Παύλος 02/01/2012 20:20:03

    Η αλήθεια είναι ότι ούτε την δική μου "απαίτηση" ικανοποιεί η ηπιότητα της ανακοίνωσης, παρ΄΄οτι συμφωνώ με τον NIK THE GREEK περί τσιρίδων και εμετικού λαΐκισμού της πασοκοαριστερας προπαγάνδας. Άν, ως αντιπολίτευση, το ΠΑΣΟΚ είχε στα χέρια του τέτοια στοιχεία, θα είχε τώρα χαλάσει τον κόσμο. Θα έπιανε τον Υπουργό από το γιακά!
    Όμως , φίλε Νίκο, βάλε και κανα σημείο στίξης να μπορούμε να σε διαβάζουμε πιο εύκολα!

    • NIK THE GR avatar
      NIK THE GR @ Παύλος 03/01/2012 00:23:43

      ok

  13. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 02/01/2012 20:27:10

    Δοτέ, σοβαροφανή Παπαδήμο, πόσο ρεζίλι θα γίνεις ακόμη;
    Η αξιοπρέπεια δεν είναι το δυνατό σου σημείο φαίνεται...

  14. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 02/01/2012 21:07:19

    Ευλογη η απορια σας: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
    Ευλογη και η απαντηση: ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΑΙΓΝΙΑΣ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ.
    Στην δηλωση που εκανε για αυτο το ζητημα ο κ. Μιχελακης
    δεν αναφερε καν το ονομα Βενιζελος.
    Καλα απο το ΠΑΣΟΚ δεν περιμενουμε και καποια δηλωση
    που να ζητα παραιτηση.
    Σιγα τωρα.
    Απ΄ το ΛΑΟΣ δεν εχει σημασια οποιαδηποτε δηλωση λογω του κ. Κωλοτουμπα.
    Αρα...αλλα λογια για να αγαπιομαστε

  15. katalytikos avatar
    katalytikos 02/01/2012 21:10:26

    Να παραιτηθεί?????
    ....δεν έχει χρόνο για να γράφει επιστολές παραίτησης, τώρα ....σώζει την Ελλάδα!
    (Αυτός το πιστεύει! ΕΜΕΙΣ??????)

  16. vangos avatar
    vangos 02/01/2012 21:50:50

    Κάποιοι θέλουν να καταστρέψουν λέει και τα αρχεία της Siemens και των κοινοτικών κονδυλίων...
    κολλάει και αυτό κύριε Βενιζέλε που η ΣΗΜΕΝΣ τόσο πολύ σας εμπιστεύεται και βιάζεται να μας ανακοινώσει εντός των προσεχών ημερών και το κλείσιμο της υπόθεσης αναίμακτα ανώδυνα δαντελένια
    τρέμουν απλα στη ΣΗΜΕΝΣ μην ανασχηματιστεί ο Βαγγέλης!..

  17. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 02/01/2012 22:29:38

    Είναι δυνατόν κανείς να περιμένει καλλιγραφία από της μυλωνούς τον κ........ ;
    Ερώτηση προς την ΝΔ : Αν ο Βενιζέλος ΔΕΝ παραιτηθεί
    Αν ο Παπαδήμος ΔΕΝ του ζητήσει την παραίτηση
    Η ΝΔ θα συνεχίσει να μετέχει και να στηρίζει αυτή την κυβέρνηση;
    Αν ναι, ας ξεχάσει τις οποιεσδήποτε ελπίδες για αυτοδυναμία.

  18. Ταραχή avatar
    Ταραχή 02/01/2012 23:14:27

    Ε όχι και να παραιτηθεί ρε παιδιά έχει δουλειά να κάνει ακόμη.Τώρα αν με τις ενέργειες κάποιων ευτραφών συντρόφων του σοσιαλιστών χάνει το δημόσιο κάποια εκατομμύρια τι σκατά έχουμε τους μισθούς και τις συντάξεις;Θα βάλει ένα νέο χαράτσι αλληλεγγύης και θα καλύψει τη χασούρα.Σιγά τα δύσκολα δηλαδή.

  19. dosilhthos avatar
    dosilhthos 02/01/2012 23:22:31

    τελικα η Ελλαδα δεν πεθαινει...Πολυζωϊδης,Τερτσετης,Σαρτζετακης,Γιαταγάνα,
    και σημερα αλλοι δυο εισαγγελείς... δεν γραφω τα ονοματα τους... θα περιμενω να τα γραψει πρωτα η ιστορία... στο χερι τους ειναι...

  20. Panos avatar
    Panos 03/01/2012 04:57:52

    Συμφωνω, ιδιαιτερα με την τελευταια παραγραφο.

  21. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 03/01/2012 15:27:00

    Διαβάστε την επιστολή, που έστειλε Έλληνας φορολογούμενος στον κ. Ε. Βενιζέλο και το Υπουργείο Οικονομικών. Επειδή νομίζουμε ότι μας εκφράζει όλους το ίδιο, την παραθέτουμε αυτούσια.

    Επιστολή Έλληνα φορολογούμενου στο Υπουργείο Οικονομικών:



    «Αρνούμαι να.πληρώσω!!!»



    Με την παρούσα επιστολή μου, σας γνωστοποιώ την πρόθεση μου να μην πληρώσω την συμμετοχή μου στην κρίση που περνάει η χώρα μου.

    Οι λόγοι είναι απλοί:
    Εσείς οι πολιτικοί, αλλά και οι δημόσιοι λειτουργοί σας, είχατε την ευκαιρία, αλλά και την εντολή από τον ελληνικό λαό, να διαχειριστείτε τα χρήματα των Ελλήνων φορολογούμενων, όσο και των κοινοτικών κονδυλίων από το 1981 και μετά. Να τα διαχειριστείτε με τέτοιο τρόπο έτσι, ώστε η χώρα να έχει ανάπτυξη και κοινωνικές παροχές. Στα 30 χρόνια αυτό που καταφέρατε είναι κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος για ίδιο όφελος, παραπλάνηση του λαού για δήθεν κοινωνικές παροχές και διόγκωση του δημοσίου τομέα για ψηφοθηρικούς λόγους.

    Καταφέρατε μία χώρα, η οποία από αρχαιοτάτων χρόνων ήταν υπερήφανη και δεν υποδουλωνόταν σε ξένους κατακτητές, εσείς με τις πράξεις σας να την ξανά-υποδουλώσετε.

    Το σύνταγμα της χώρας μου μιλάει για την ισότητα των Ελλήνων. Άραγε για ποιά ισότητα μιλάμε; Το συνάδελφο σας κύριο Μαντέλη, τον καταδικάσατε σε φυλάκιση με τριετή αναστολή. Ποινή που αφορούσε δωροδοκία, ψευδή φορολογική δήλωση και τέλος για ζημία, την οποία υπέστη το Ελληνικό Δημόσιο (δηλαδή εγώ, ο Ελληνικός λαός). Γιατί δεν του δεσμεύσατε την περιουσία του; Στο πρόσωπο του κυρίου Μαντέλη, αναφέρομαι και σε όλα τα λαμόγια πολιτικούς και μη, που κλέψανε τον ιδρώτα μου.

    Αναρωτιέμαι, εγώ, που δεν θα σας πληρώσω τα 500-1000 ευρώ της εφορίας, τί ποινή θα μου επιβάλλετε, σε σχέση πάντα με την ποινή που επιβάλατε στον κύριο Μαντέλη και στον κάθε κύριο Μαντέλη; Πολύ θα ήθελα να με δικάσει ο δικαστής που δίκασε τον κύριο Μαντέλη και να μου απαγγείλει κατηγορία.

    Δεν σας πληρώνω, αφού δεν φορολογείτε, δεν εισπράττετε και δεν δεσμεύετε τις περιουσίες αυτών που φοροδιαφεύγουν. Μέχρι σήμερα τα κανάλια αναφέρονται σε 37 δισεκατομμύρια από ανείσπρακτους φόρους, τους οποίους δεν μπορείτε και δεν θέλετε να εισπράξετε. Προχθές ο κύριος Ρακιτζής, αναφέρθηκε σε κρατικό υπάλληλο, η οποία υπεξαίρεσε 16 εκατομμύρια ευρώ και της επιβλήθηκε η ποινή της εξάμηνης διακοπής από την εργασία της. Και για όλα αυτά ζητάτε να πληρώσω εγώ ο μισθωτός;

    Δεν σας πληρώνω, γιατί αποτύχατε εδώ και 30 χρόνια να φτιάξετε την υγεία, την παιδεία και γενικά όλες εκείνες τις υποδομές που πρέπει να έχει ένα σύγχρονο κράτος.
    Δεν σας πληρώνω, γιατί αναλάβατε την διακυβέρνηση με ψέματα και συνεχίζετε να κυβερνάτε με ψέματα.
    Δεν σας πληρώνω, γιατί δεν έχετε εντολή από τον λαό, να υπογράφετε τέτοιου είδους μνημόνια.
    Δεν σας πληρώνω, γιατί αρνούμαι να ταϊζω 301 ανθρώπους και την κλίκα τους, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να προδίδουν τα όνειρα του λαού και να ζούν εις βάρος του.

    Θα πληρώσω την συμμετοχή μου στο κράτος, όταν αυτό αποφασίσει να γίνει δίκαιο και να κατανέμει τα βάρη δίκαια.
    Θα πληρώσω, όταν το κράτος θα λειτουργήσει σαν κράτος και όχι σαν κομματική επιχείρηση με τα «δικά τους» παιδιά.
    Θα πληρώσω, όταν αυτοί που μας κυβερνάνε και οι δημόσιοι λειτουργοί θα λειτουργήσουν για το κοινό συμφέρον και όχι για να φτιάξουν περιουσία.

    Τελειώνοντας, θέλω να σας τονίσω ότι ο πολιτικός σας χρόνος (αναφέρομαι σε όλο το πολιτικό σύστημα) τελείωσε. Ο Ραγιάς ξύπνησε, από εδώ και στο εξής θα ακούτε και θα νοιώθετε μόνο την οργή του.

    Υποδουλώσατε τα όνειρα μου και το μέλλον των παιδιών μου. Πιστέψτε με, δεν έχω τίποτα να χάσω.

    Κωνσταντίνος Κυρίας

    • avanti avatar
      avanti @ Ναυσικά... 03/01/2012 17:28:11

      @ Ναυσικά: εσείς πιστεύεται ότι η επιστολή αυτή θα συγκινήσει τον Βενιζέλο? Μάλλον λάθος κάνετε και ο συντάκτης έχασε το χρόνο του άδικα...... Λυπάμαι που το λέω αλλά έτσι είναι. Αντι να του στέλνουμε επιστολές, καλό θα ήταν να τον σπρώχναμε προς Κορυδαλλό μεριά , έ τι λέτε? για ξανασκεφτείτε το.

  22. avanti avatar
    avanti 03/01/2012 17:30:08

    Αγαπητό antinews, μη βάζεις τέτοιες φωτογραφίες..... θα μας τελειώσεις, έχουμε που έχουμε τα χάλια μας. Λυπήσου μας.

  23. βορειος avatar
    βορειος 04/01/2012 00:55:33

    τι περιμενει, μα την κλωτσια του Ελληνικου Λαου περιμενει, και ναι το ξερει οτι θα ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ ,για αυτο προσπαθει οσο μπορει να επελθει οσο το δυνατον αργοτερα το ((μοιραιο))