#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2011 14:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος συνεχίζει να εκβιάζει



Σφοδρή επίθεση από το σύνολο των κομμάτων της αντιπολίτευσης δέχτηκε πριν από λίγο ο Ευ. Βενιζέλος για την επαναλαμβανόμενη και προκλητική πλέον συμπεριφορά του να απειλεί και να εκβιάζει τους βουλευτές… .

«Αν δεν ψηφιστεί στο σύνολο του το πολυνομοσχέδιο δεν χρειάζεται να πάω αύριο στο Eurogroup και την Κυριακή στη σύνοδο κορυφής ο Πρωθυπουργός» απείλησε και πάλι προκειμένου να αμβλύνει τις εντυπώσεις και να «πείσει» τους βουλευτές που διαφωνούν (σε συγκεκριμένα άρθρα Κατσέλη, Νταλάρα) να ψηφίσουν το πολυνομοσχέδιο.

«Για να πετύχουμε στη διαπραγμάτευση χρειαζόμαστε εισιτήριο αξιοπιστίας. Και αυτό είναι η υπερψήφιση του νομοσχεδίου» πρόσθεσε και προφανώς πλάθοντας στο μυαλό του σενάρια, είπε ότι η οργή του κόσμου θα είναι μεγαλύτερη αν δεν περάσουν τα μέτρα…!!! «Προσέξτε κύριοι της αντιπολίτευσης και της συμπολίτευσης ποιο είναι το τραγικό δίλημμα που μας θέτει ο λαός. Ο λαός θα μας επιτεθεί χειρότερα. Ο λαός θέλει η χώρα να σωθεί και όχι να την κρεμάσουμε στα μανταλάκια του ευρωπαϊκού τύπου». «Τότε», συμπλήρωσε «η χώρα θα είναι πάλι ο αποδιοπομπαίος τράγος. Είναι η ώρα του μεγάλου ναι και του μεγάλου όχι για το ΠΑΣΟΚ»…

 

Προφανώς…έτσι πείστηκε (!)και η Β. Παπανδρέου η οποία είπε ότι «Δεν μπορώ να αναλάβω αυτήν την ευθύνη… Ψηφίζω και έχω συνειδησιακό πρόβλημα. Ψηφίζω και είναι η τελευταία φορά»…(!!)

Βεβαίως, ο κ. Βενιζέλος απηύθυνε κάλεσμα και προς τον ΛΑΟΣ (που αλλού…) να υπερψηφίσει το νομοσχέδιο. «Η χώρα θέλει να τη σώσουμε. Όταν ξεκινάμε μία δουλειά πρέπει να την τελειώσουμε. Σας καλώ να υπερψηφίσετε το πολυνομοσχέδιο», είπε ο κ. Βενιζέλος

 

Η συζήτηση του πολυνομοσχεδίου στη Βουλή συνεχίζεται σε υψηλούς τόνους , λίγες ώρες πριν από την κρίσιμη ψηφοφορία.

Συμπαραστάτης των ΓΑΠ - Βενιζέλου και η Άννα Διαμαντοπούλου που κατέθεσε πρόταση με πέντε σημεία, λέγοντας: «Αν συμφωνήσουμε ότι ναι, θα μείνουμε στο ευρώ με όρους εθνικής κυριαρχίας, ότι θα παλέψουμε για να αλλάξουμε την οικονομική πολιτική, ότι θα εγγυηθούμε καταθέσεις και ασφαλιστικά ταμεία και ότι θα κάνουμε ότι χρειάζεται για τη βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους είναι ένα πλαίσιο που μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι».

«Αν οι προτάσεις είναι της κυβέρνησης να τις συζητήσουμε, αν είναι της κυρίας Διαμαντοπούλου δεν ενδιαφέρουν κανέναν», απάντησε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Μανώλης Κεφαλογιάννης και πρόσθεσε: «Δεν μας ενδιαφέρουν οι θέσεις σας, αλλά να έχουν τα παιδιά μας βιβλία στα σχολεία, αυτή είναι η δουλειά σας και όχι να κατεβάζετε πλατφόρμες στη Βουλή».

Για ανατροπή της βάρβαρης πολιτικής και της σημερινής κυβέρνησης μίλησε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ Σπύρος Χαλβατζής διαμηνύοντας: «Να είναι σίγουροι όσοι είναι κλεισμένοι στους γυάλινους πύργους ότι οι πύργοι αυτοί θα θρυμματιστούν».

Ο υπουργός Μεταφορών Γιάννης Ραγκουσης ζήτησε από όλους, σε μια ιστορική στιγμή όπως αυτή, να αναλάβουν τις ευθύνες τους και εξήγησε πως είναι ανάγκη να πατήσει η χώρα γκάζι, γιατί βρίσκεται πάνω στις γραμμές του τρένου.

Απαντώντας, ο Μ.Κεφαλογιάννης ανέφερε: «Προσέξτε μόνο, πατώντας το γκάζι, μην έχετε βάλει την όπισθεν» και πρόσθεσε: «Αναλαμβάνουμε τις ευθύνες που μας αναλογούν. Αναλαμβάνουμε όλα τα χρέη πριν από το '81, εκείνα της διακυβέρνησης Μητσοτάκη και τα τελευταία του Κ.Καραμανλή. Σύνολο 15 δισ. ευρώ. Να αναλάβετε κι εσείς όλα τα υπόλοιπα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 20/10/2011 14:21:24

    και καθόλου δεν του φαίνεται .. τραμπούκος ..

  2. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 20/10/2011 14:27:11

    ΤΟ GROUP ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ

    Οι δυναμεις του ενδοτισμου,η ομαδα των προθυμων επιασαν δουλεια και ειπαν:
    ΓΑΠ:Τρομοκρατει τα παντα και τους παντες και προαναγγελει την επερχομενη κατοχη.

    ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ:Ειπε ή Ευρωπη και κατοχη και δουλεία ή πεινα και εξαθλιωση.

    ΝΤΟΡΑ:Προανηγγειλε την καταστροφη ομοια εκεινης 'στων ψαρων την ολομαυρη ραχη.....'

    ΚΟΥΒΕΛΗΣ:Κανεις δεν μπορει να κτησει πανω στα συντριμια.

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: 'Η συνδιασμενη πολιτικη τρομοκρατια ξεχναει οτι ο 'φοβος' και ο 'πανικος' ηταν εργαλεια του Αδη(σπουδαια η ελληνικη μυθολογια).
    Η αντιστροφη μετρηση αρχισε και 'εκεινος' που φοβαστε ΕΡΧΕΤΑΙ.
    Ερχεται και τον φερνει ο λαος οπως αρμοζει στις δημοκρατιες.

    Δεν γνωριζω μονο εαν σας θεωρησει κατοικους της 'Θηβας' ή της 'Βαβυλωνας'.

  3. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 20/10/2011 14:31:12

    Καλύτερα φτώχεια και ελευθερία παρά γερμανική κατοχή! υποθέτω και το '40 τέτοιο δίλημμα δεν μπήκε και φώναξε η Ελλάδα ΟΧΙ;; κι αυτό το λέει ο καρατζαφέρης ο μεγάλος πατριώτης; έλεος! δεν υπάρχει φως!

  4. zame avatar
    zame 20/10/2011 14:42:15

    χαχαχα..αυτο το "ριμαδι" το (εισιτήριο αξιοπιστίας) πως ΤΟΛΜΑ και το επικαλειται ..!

    η λιστα με τους μεγαλους φοροφυγαδες..ας περιμενει..! ετσι δεν ειναι κουτοπονηρε χοντρε.
    ..και Ω ...
    «Αναλαμβάνουμε τις ευθύνες που μας αναλογούν. Αναλαμβάνουμε όλα τα χρέη πριν από το ’81, εκείνα της διακυβέρνησης Μητσοτάκη και τα τελευταία του Κ.Καραμανλή. Σύνολο 15 δισ. ευρώ. Να αναλάβετε κι εσείς όλα τα υπόλοιπα».
    ΥΣΤΕΡΑ ΠΩΣ να μην ΓΙΝΕΙ το ΝΤΟΥ...μεσα και τους κανουν να παρακαλανε
    (θεε μου δεν θα το ξανακανω.)

  5. GIANNOSD avatar
    GIANNOSD 20/10/2011 15:07:09

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΕΙΛΕΣ Κ ΤΑ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ Κ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ. Να μας πεί ο κ. Βενιζέλος από ποιό συμβατικό κείμενο ή επιστολή προκύπτει ότι τυχόν μη υπερψήφιση καάποιου άρθρου του νσχ σηματοδοτεί και τη μη εκταμίευση της 6ης δόσης, όταν αυτή εξαρτάται αποκλειστικά από την ήδη συνταχθείσα έκθεση προόδου της τρόικας, η... οποία κατά ρητή δήλωση του Τόμσεν είναι θετική... Έχουν χάσει κάθε ίχνος σοβαρότητας και αξιοπρέπειας. Δυστυχώς όμως βρίσκουν και τα κάνουν, βασίζονται σε ένα κατώτερο των περιστάσεων πολιτικό τους προσωπικό (ΚΟ), το οποίο υπό τη συνεχή παρόμοια κυβερνητική πίεση άλλα σκέφτεται, άλλα λέει και τελικά άλλα πράττει!!!! Οι δικαιολογίες δε περί
    " δέσμευσης του ΓΑΠ ή περί υπακοής γαι τελευταία φορά " είναι αστείες και προσχηματικές. Όσοι έχουν αξιοπρέπεια και δεν αντέχουν την πίεση ή το βάρος των επιλογών τους πάνε σπίτια τους.... Όσοι αντέχουν και έχουν "αυγά", δεν μιλούν και τις δήθεν αποφάσεις τους, τις ανακοινώνουν και τις υλοποιούν δημόσια .... Δεν διοχετεύουν πριν τις σκέψεις τους για επικοινωνιακούς λόγους και μετά διαπραγματεύονται αυτές και την ¨ψυχή" τους. Έλεος πιά !!! Σε ποιούς νομίζουν ότι απευθύνονται ? Είναι βέβαιο πιά ότι η τύχη τους θα είναι κοινή κ μοιραία, αφού δεν διαθέτουν ούτε καν το ελάχιστο χαρακτηριστικό γνώρισμα της φυλής μας, την ΤΣΙΠΑ...

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/10/2011 15:13:34

    "Η χώρα θέλει να τη σώσουμε. Όταν ξεκινάμε μία δουλειά πρέπει να την τελειώσουμε"!!!
    Loménie de Brienne (a.k.a Ευάγγελος Βενιζέλος), υπουργός Οικονομικών του καταρρέοντος Παλαιού Καθεστώτος
    (αυτοκτόνησε πίνοντας δηλητήριο στη φυλακή).

    Σας παρακαλώ, ας κάνει κάποιος τον κόπο να κάνει ένα απάνθισμα εμβληματικών φράσεων της κυβέρνησης αυτής. Θα αποτελέσει ένα πρώτης τάξεως χιουμοριστικού περιεχομένου τόμο.

  7. Ιξίων avatar
    Ιξίων 20/10/2011 16:07:50

    Αντί να είναι από την ντροπή της στα πιεστήρια
    και να δένει βιβλία, η κούκλα από πορσελάνη
    παρουσιάζει οικονομικές μελέτες.
    Τα παιδιά μας πηγαίνουν στο σχολείο με
    την ψυχολογία που έχει ο συνταξιούχος όταν
    πάει στον καφενέ.
    Που είναι οι φωτοτυπίες ; τι πρόσφεραν τα
    χρυσοπληρωμένα cd ;
    Που είναι η όρεξη των καθηγητών ; Που είναι το ηθικό τους;
    Και μπαίνει Νοέμβριος. Ντροπή σας ανάλγητοι καταστροφείς
    μιας ολόκληρης χώρας.

  8. jim avatar
    jim 20/10/2011 17:46:49

    ΑΥΤΑΠΑΤΑΤΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΟΔΟΤΗ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ...ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΕΙ
    Ή
    ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΛΕΡΩΜΕΝΟ
    Ή
    ΤΟΥ ΧΩΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ...«ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΙΩΣ»...

    ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΚΟΝΔΥΛΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ;
    ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΤΟ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ : ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΦΙΑΛΤΗ!

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 20/10/2011 22:06:36

    Συμφωνώ με την Νίκη (2:31), το δίλημμα είναι κάτι αντίστοιχο με το ιστορικό "Ελευθερία ή Θάνατος" και τα ανάλογα. Όταν ο Ελληνισμός έδειξε ότι ήταν αποφασισμένος για τα δύσκολα, γράφτηκε στις χρυσές σελίδες της ιστορίας. Όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι τα δύσκολα δεν τα φοβάσαι όταν έχεις αποσυνδέσει την ευτυχία και την πρόοδο από την καλοπέραση. Τόσα χρόνια απολαμβάναμε την ξεκούραστη διαδρομή της κατηφόρας και τώρα που βρεθήκαμε στο πάτο μείναμε έκπληκτοι.

  10. tweety avatar
    tweety 21/10/2011 16:13:55

    Καποια στιγμη καταλαβαν οτι οι δικτατοριες δεν αντεχαν πολυ ετσι τις βαπτισαν Δημοκρατιες. Απλα και ομορφα καθαρα πραγματα και το αλλοθι ετοιμο.Εσεις τους ψηφισατε.Λαικη εντολη.