#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2011 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος σπρώχνει τον Ραγκούση στην έξοδο



Το προτελευταίο χτύπημα δέχθηκε ο Ραγκούσης από τον Βενιζέλο με τις υπογραφές των 21 βουλευτών που ζητούν την άμεση σύγκληση διευρυμένου ΚΤΕ Μεταφορών του ΠΑΣΟΚ για το θέμα των ταξί. Οι βουλευτές επισημαίνουν ότι «έτσι όπως έχει εξελιχθεί η κατάσταση, η ελληνική οικονομία, ο τουριστικός κλάδος και η εικόνα της χώρας στο εξωτερικό δέχονται αυτή τη στιγμή ένα πολύ σοβαρό πλήγμα με απρόβλεπτες συνέπειες». Είναι φανερό ότι οι 21 βουλευτές επικρίνουν τον Ραγκούση για την κατάσταση που διαμορφώθηκε.

Μάλιστα η πρωτοβουλία των 21 βουλευτών καθίσταται ακόμη πιο ενδιαφέρουσα πολιτικά, καθώς από την Τρίτη υπήρχε συνεννόηση ανάμεσα στον γραμματέα της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ κ. Έξαρχο, τον εισηγητή του κόμματος Γ. Αμοιρίδη και τον Ραγκούση για να συνεδριάσει το ΚΤΕ την επόμενη εβδομάδα. Με δεδομένο ότι αυτό το γνώριζαν αρκετοί βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, είναι προφανές ότι τα κίνητρα ήταν πολιτικά και στρέφονταν εναντίον του υπουργού.

Την επιστολή υπογράφουν οι βουλευτές: Τ. Αντωνίου, Ν. Σαλαγιάννης, Ν. Αλευράς, Χ. Αράπογλου, Κ. Καρτάλης, Σ. Γιαννακά, Θ. Ρομπόπουλος, Γ. Βούρος, Λ. Γρηγοράκος, Ο. Κωνσταντινόπουλος, Μ. Τζελέπης, Σ. Μερεντίτη, Β. Γερανίδης, Δ. Λιντζέρης, Δ. Καρύδης, Εύα Καιλή, Β. Γιουματζίδης, Ο. Ρεντάρη, Μ. Κατρίνης.

Ουσιαστικά έχουμε μία δυναμική εμφάνιση της «ομάδας Βενιζέλου», η οποία φαίνεται ότι έχει αποκτήσει εσχάτως (δηλαδή μετά τον ανασχηματισμό…) περισσότερα μέλη.

22ος ο Β. Κεγκέρογλου

Στους 21 προστίθεται και ο Βασίλης Κεγκέρογλου που με δήλωσή του πρότεινε «απελευθέρωση με κανόνες» και καταδικάζει την ρύθμιση Ραγκούση ως «άναρχη απελευθέρωση που πηγάζει από την νεοφιλελεύθερη άποψη ότι η αυτορρύθμιση της αγοράς λύνει όλα τα προβλήματα». Ο βουλευτής ζητά από τον υπουργό «διάλογο που θα εκτονώσει την κατάσταση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/07/2011 17:22:16

    Από αντάρτικο σε αντάρτικο πάν΄αυτοί οι βουλευτές...

  2. χρηστος avatar
    χρηστος 20/07/2011 17:39:26

    Μέ τέτοιο πολιτικό εκτόπισμα είναι ικανός νά σπρώξει καί τήν ίδια τήν ...έξοδο.

  3. manos avatar
    manos 20/07/2011 17:47:29

    Αμα ένας χοντρός και ένας αδύνατος βρεθούν στο ίδιο ασανσέρ (που πάει μόνο κάτω), ποιός θα βγεί έξω?
    Ερώτηση για δυνατούς λύτες.

  4. GB avatar
    GB 20/07/2011 18:11:24

    Η σύγκλιση του ΚΤΕ μεταφορών ήταν προγραμματισμένη και δεν έγινε λόγω της αντίδρασης των βουλευτών.

    Απλά, πρέπει οι βουλευτές να λάβουν τις απαραίτητες οδηγίες για την αντιμετώπιση του θέματος στα ΜΜΕ.

    Ακόμη, έχετε εμπιστοσύνη στους παΣΟΚους βουλευτές?
    Η έξοδος θα έρθει απο αυτούς που πρέπει, μην ανυσηχείτε!

  5. Armageddon avatar
    Armageddon 20/07/2011 18:15:07

    ΠΟΛΥ ΚΑΘΙΣΤΕΡΗΣΕ ΑΣ ΤΟΝ ΣΤΗΛΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ......

  6. Κρητικός avatar
    Κρητικός 20/07/2011 18:22:54

    Θα δείτε που στο τελος θα κανει συμπολιτευση και αντιπολιτευση το ιδιο το πασοκ.οπως ο μαμπας του εγγονου του γερου της δοσιλογιας που απλα προηδρευε.

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 20/07/2011 18:25:01

    Είναι απόδειξη της ανικανότητας και της έλλειψης κοινής λογικής των κυβερνώντων, ότι επέλεξαν την υψηλή τουριστική περίοδο για να επιβάλουν την κατάργηση του κλειστού επαγγέλματος στους ταξιτζήδες. Θα το πληρώσει η χώρα πολύ ακριβά από την επόμενη τουριστική περίοδο.
    Δεν μπορούσαν να αφήσουν να περάσει η τουριστική σαιζόν, ώστε να μην δυσφημιστεί η χώρα μας και μ' αυτόν τον τρόπο; Είναι τελικά ηλίθιοι;

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Ανώνυμος 21/07/2011 01:36:34

      Τα ίδια δεν έκαναν και πέρσυ με τα φορτηγά; Μανούλες στην πρόκληση του κοινωνικού αυτοματισμού. Ηξεραν πολύ καλά τι θα γίνει. Αυτό που μου τη δίνει εμένα είναι το καλάμι που καβαλούν όλοι οι Γκρούεζες....

    • o politikos avatar
      o politikos @ Ανώνυμος 21/07/2011 21:38:32

      Όλοι γνωρίζουν ότι o Beni-zelos ανέλαβε το "θανατηφόρο" υπουργείο ως αποτέλεσμα διαπραγμάτευσης, για να πάρει το "δακτυλίδι" της διαδοχής...

      Ο Βενιζέλος για ποια προσόντα του είναι γνωστός;
      Παπαρολόγος της δεκάρας είναι !!!.

      Αν δεν τον γνωρίζεις, το πιο πιθανό είναι να βγάλεις λάθος συμπεράσματα.
      Νομίζεις ότι είναι σπουδαίος πολιτικός.
      Νομίζεις ότι εκφέρει μεγαλόπνοες σκέψεις, ενώ αυτός απλά διαβάζει με θεατρικό "στόμφο" ότι σκονάκι τού δίνουν οι εκάστοτε ισχυροί.
      Θεωρείται πληθωρική προσωπικότητα, αλλά αυτό δεν προκύπτει από το μέχρι τώρα έργο του.
      Ο Βενιζέλος στη μέχρι τώρα μακρόχρονη πολιτική σταδιοδρομία του δεν άφησε έργο.
      Δεν τον θυμούνται πουθενά για τις καινοτόμες ιδέες του σε κάποιο υπουργείο.

      Αυτός τώρα ανέλαβε να μας σώσει από τα "χρέη" μας.
      Να μας σώσει από την καταστροφή.

      Δεν μας λέει όμως τι μερίδιο έχει ο ίδιος σ' αυτά τα χρέη και βέβαια στην αθλιότητα της διαπλοκής.
      Δεν μας λέει ότι αυτός ο ίδιος ήταν ο αρμόδιος Υπουργός Πολιτισμού από το 2001 μέχρι το 2004. Αυτός ήταν ο συντονιστής της προετοιμασίας των Ολυμπιακών Αγώνων.
      Αυτός, δηλαδή, γνωρίζει τι έγινε στο μεγάλο "φαγοπότι", το οποίο μας έφερε στη σημερινή αθλιότητα.
      Ο μοναδικός και καθ’ ύλην υπουργός του μεγαλύτερου σκανδάλου στην ελληνική ιστορία.
      Δεν συμμετείχε απλώς, αλλά πρωταγωνιστούσε στο μεγαλύτερο φαγοπότι, το οποίο έγινε ποτέ εις βάρος του ελληνικού λαού.
      Δικό του έργο είναι οι νόμοι περί ευθύνης υπουργών, οι νόμοι περί βασικών μετόχων.
      Πάνω στο δικό του έργο "απαλλάχθηκαν" όλων των ευθυνών οι εγκληματίες των Ολυμπιακών Αγώνων και του Χρηματιστηρίου.
      Η δική του "επιστημοσύνη" είναι αυτή, που σήμερα μας οδηγεί στο χάος και τον όλεθρο.
      Μιλάμε για πρωτοφανή κατάσταση.
      Ο άνθρωπος, ο οποίος στην κυριολεξία βρίσκεται εκτός φυλακής εξαιτίας των δικών του νόμων, έρχεται σήμερα να μας "σώσει" από τις συνέπειες των δικών του εγκλημάτων.

      Αυτός ανέλαβε σήμερα να "καθαρίσει" για την κυβέρνηση του δωσίλογου Γιωργάκη.
      Αυτόν τον ρόλο γνωρίζει να παίζει άριστα και αυτόν κλίθηκε να παίξει και σήμερα.
      Αυτόν τον ρόλο έπαιξε και στην κυβέρνηση του άλλου "πατριώτη" Σημίτη.

      Ένας από τους μεγάλους ενόχους ...
      Ένας από τους πολιτικούς, που δανειζόταν από τους τοκογλύφους, για να δίνει τόνους χρημάτων στους διαπλεκόμενους και τις διάφορες Siemens.

      Αυτός ο ατιμώρητος πολιτικάντζης εμφανίζεται σήμερα σαν ο κατάλληλος να μας σώσει από το "έγκλημα".

      Στην πραγματικότητα έβαλαν τον "δολοφόνο" να μεριμνήσει για τα της "κηδείας".

  8. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 20/07/2011 18:44:06

    Το εντελώς φαιδρό της υπόθεσης είναι πως η δανειακή σύμβαση την οποία οι υποκριτές "αντάρτες" υπέγραψαν και ξανα-υπέγραψαν ως επικαιροποιημένη προβλέπει λίγο έως πολύ όσα τώρα καταγγέλουν...
    Και αν αρχικά δεν τα προέβλεπε ρητώς, μετά τους άστοχους χειρισμούς του υπ. οικονομικών, τους κατέστησαν αναγκαίους όρους για τη καταβολή της δόσης.
    Ας διάβαζαν πριν υπογράψουν, τα υπόλοιπα είναι τροφή για κοπάδια!

  9. anaconda avatar
    anaconda 20/07/2011 18:45:13

    Η ΚΤΕ μεταφορών ήταν προγραμματισμένη, για να πάρουν οι βουλευτές οδηγίες, προκειμένου να έχουν κοινή γραμμή στα ΜΜΕ.

    Ποιός να τους εμπιστευθεί?

  10. SAVAS avatar
    SAVAS 20/07/2011 20:13:06

    Θέλουν δε θέλουν τελειώσανε..... Η κατάσταση στα ταξί είναι ανεξέλεγκτη. Όταν υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν τι να χάσουν, ή αυτοκτονούν ή παρασέρνουν αυτούς που τους οδήγησαν εκεί.......

  11. BlueSky avatar
    BlueSky 20/07/2011 20:32:31

    Αυτά τα 22 ψήφισαν το μεσοπρόθεσμο , να μη το ξεχνάμε!
    Πασόκοι μη το ξεχνάτε και ανακυρήξετε τα ζώα ως ήρωες!

    Είναι επιτακτική επιθυμία του ελληνισμού να διαλυθεί το πασοκικό έκτρωμα!

  12. Enzo avatar
    Enzo 20/07/2011 20:34:10

    παμε εκλογες?

  13. Ηλίας Μωραϊτης avatar
    Ηλίας Μωραϊτης 20/07/2011 21:14:25

    Μην περιμένετε τίποτα από τους πουλημένους. Οφείλουμε όλοι μας όπου τους βρίσκουμε να τους ξεφτιλίζουμε ΄΄λεκτικά΄΄. Μόνον έτσι θα καταλάβουν ότι έχουν εγκληματίσει σε βάρος όλου του Ελληνικού λαού. Οι άνθρωποι είναι προδότες.

  14. filippos avatar
    filippos 20/07/2011 21:32:17

    o xamenos pleon dn exei na xasei tipota..autoi mas odigisane se auto...to idio isxuei kai sta taji.dn prokeitai na kanoun piso.

  15. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 20/07/2011 22:06:35

    Εμένα ,τώρα γιατί μου θυμίζουν τον καλό και κακό Μπάτσο

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 20/07/2011 23:50:11

    Oι ταξιτζήδες δίνουν μια μεγάλη μάχη. Αυτή είναι η αλήθεια.
    Για να είναι ο έλληνας ταξιτζής αυτόνομος, να ανήκει στην μεσαία τάξη και όχι να είναι κακοπληρωμένος υπάλληλος εταιρειών που θα αγοράσουν μαζικά άδειες και θα έχουν οδηγούς-υπαλλήλους με μισθούς εξαθλίωσης.
    Ο Ραγκούσης τελείωσε.
    Τον τελείωσε ο αγώνας των ταξιτζήδων. Όλοι πλέον ξέρουν για τη συμφωνία Ρέππα -Ταξιτζήδων που ακύρωσε ο συμπλεγματικός βοναπαρτίσκος Ραγκούσης.
    Η πλάκα έιναι με τους υπερασπιστές του Ραγκούση. Πρώτος και καλύτερος-ποιός άλλος ; - ο ξεkourdistos...! Yβρεις κατα των ταξιτζήδων, γλύψιμο στον Ραγκούση και αφόρητη πασοκίλα. Όλα αυτά από τον ¨επαναστάτη¨και ¨αντιμνημονιακό" ξεkourdisto. Μιλάμε για κατάντια:

    http://kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=6907

    http://kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=6908

  17. 13 avatar
    13 20/07/2011 23:53:43

    Να προκηρύξουν εκλογές, να αναλάβει ο Αντώνης, να κάνουν εσωκομματικές και να παραδώσουν το απολίθωμα στο Βενιζέλο.Να βάλουν και οι δύο αρχηγοί νέα πρόσωπα στα δύο κόμματα- οπωσδήποτε-και να περάσουμε στη πρόταση Σαμαρά.Με το ΓΑΠ δεν υπάρχει καμία ελπίδα πλέον σε ποσοστό 100%. Ο κόσμος κατέβηκε στους δρόμους ενώ μόλις προχτές τον ψήφισε!Ο ίδιος ο ΓΑΠ είναι το πρόβλημα και ο τυχάρπαστος Θίασος που τον συνοδεύει μετά απο αυτή τη παρωδία του "λεφτά υπάρχουν".Μόνη λύση λοιπόν... οι εκλογές!

  18. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 21/07/2011 00:06:34

    Αράπογλου,Ρομπόπουλος,Μερεντίτη,Γιαννακά,Αντωνίου κλπ οι αντιμνημονιακοί ξαναχτυπούν.....

  19. Γιάννης avatar
    Γιάννης 21/07/2011 10:33:01

    O Ραγκούσης πίσω από τις αθλιότητες της Κερατέας, πίσω από τις αθλιότητες της Υπατίας με τους λάθρο και τώρα εν μέσω τουριστικής περιόδου με τα ταξί.
    Ο άνθρωπος θέλει κρέμασμα!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Γιάννης 21/07/2011 14:58:28

      Για την Κερατέα έχεις δίκιο, για την Υπατία όχι, ήταν ο μόνος που φέρθηκε έντιμα τότε

  20. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/07/2011 11:00:46

    Άρα, βάλθηκε ο Βενιζέλος να εξουδετερώσει όλα τα πουλέν του ΓΑΠ; Ενδιαφέρον...

    Αν καταφέρουν οι ταξιτζήδες να σταματήσουν το νεοταξικό μας κατήφορο, πάει καλά, δεν ξαναπαίρνω ΙΧ, θα κυκλοφορώ με ταξί!