#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2011 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος προτρέπει τους βουλευτές να... ρίξουν την κυβέρνηση;



Χθες το πρωί η Λ. Κατσέλη άφηνε το ενδεχόμενο να ψηφίσει το περίφημο άρθρο 37 για τις κλαδικές συμβάσεις αν ο Β. Βενιζέλος προχωρούσε σε αλλαγές. Το ίδιο διαμήνυαν και άλλοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που σκέφτονται να κάνουν αντάρτικο και να μην ψηφίσουν. Έλεγαν ότι δε θα δημιουργούσαν πρόβλημα αν υπήρχαν κάποιες πιο ευνοϊκές διατάξεις. Με κάποιο τρόπο παρακαλούσαν το Βενιζέλο να «μασκαρέψει» την επίμαχη ρύθμιση για να έχουν κι αυτοί κάποιοι άλλοθι και να ψηφίσουν υπέρ.

Τι έκανε λοιπόν ο Βενιζέλος; Χωρίς να ακούσει την κοινωνία, χωρίς να σκεφτεί τους βουλευτές που βράζουν, ακούγοντας μόνο την τρόικα προχώρησε σε αλλαγές – σοκ. Χειρότερα απ' ότι ήταν μέχρι τώρα ρίχνοντας το μπαλάκι σε όσους βουλευτές έχουν λίγο φιλότιμο και θέλουν να αντιδράσουν. Αφού τους βάζει το εκβιαστικό δίλημμα ή ψηφίζετε ή δεν έρχεται η 6η δόση, τους ανακοινώσει την αλλαγή στο άρθρο 37 που πλέον γίνεται επαχθέστερη για τους εργαζόμενους.

Έτσι, η αναστολή δεν θα περιορισθεί στα δύο χρόνια αλλά σε όλη τη διάρκεια ισχύος του Μεσοπρόθεσμου, δηλαδή μέχρι το τέλος του 2014 –ή, αλλιώς, μέχρι να βγει η χώρα από την κρίση. Αν δηλαδή είναι μέχρι το 2020 η κρίση τότε οι κλαδικές συμβάσεις θα παγώσουμε μέχρι τότε και ο επιχειρηματίας θα δίνει ότι θέλει στους εργαζόμενους.

Ο Βενιζέλος ουσιαστικά προτρέπει τους βουλευτές να... ρίξουν την κυβέρνηση. Θα το τολμήσουν οι Ρομπόπουλος, Κατσέλη, Μπατζελή, Γιαννακά ή όποιος άλλος έχει το θάρρος να αντισταθεί στο χάος στην εργασία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 14/10/2011 10:51:57

    Για ποιους μιλαμε τωρα !Αυτοι ειναι ρομποτοειδη ενεργουμενα της επωδου +Γιαννοπουλου στο ΣΕΦ ''Την κουταλα συντροφοι , την κουταλα ''

  2. XARILAOS avatar
    XARILAOS 14/10/2011 11:23:57

    ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΙ???? ΘΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ??? ΠΟΙΟΙ ΑΥΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΤΕΣ ΣΙΓΑ ΤΑ ΑΥΓΑ . ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΓΑΠ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΛΗ
    ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 2013 ΚΟΦΤΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ

  3. Mike avatar
    Mike 14/10/2011 11:28:51

    Χαχαχα ειναι δυνατον να ζητας απο κοτες να αλλαξουν σε αλλο ζωο;;; Δεν γινεται κ αν γινει πισω εχει η ντορα την ουρα

  4. xzetta avatar
    xzetta 14/10/2011 11:35:23

    το πολύ πολύ να παραιτηθούν και να αντικατασταθούν με πιο πρόθυμους φηφοδότες. και έτσι συνεχίζει να αυγατίζει ο θίασος των βουλευτών (πρώην και νύν).

  5. seraios avatar
    seraios 14/10/2011 11:45:45

    οι επόμενοι στη λίστα είναι σίγουρο ότι θέλουν να γίνουν τώρα βουλευτές?
    μήπως προτιμούν και αυτοί εκλογές για να το παίξουν επαναστάτες?

  6. Ρόμπας από τον Ρομπόπουλο avatar
    Ρόμπας από τον Ρομπόπουλο 14/10/2011 11:50:50

    Σήμερα το πρωί ο κος Ρομπόπουλος επιχείρησε με παρέμβασή του στο Ράδιο- Θεσσαλονίκη να προσδώσει, με ναρκισσιστικές πομφόλυγες και μουσσολινικό τουπέ, ένα ηρωϊκό στοιχείο στην μελλοντική παραίτησή από το αξίωμα του "βολευτή" . Ευτυχώς, άξιοι λειτουργοί της δημοσιογραφίας αυτού του σταθμού ευγενώς τον υποχρέωσαν να δηλώσει, μετά από κάποιες παλινωδίες και αντιστάσεις, "θα παραιτηθώ τη Δευτέρα από βουλευτής".
    Οψόμεθα εις Φιλίππους!

  7. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 14/10/2011 12:15:08

    Δεν προκειται να ξεκουμποτσακιδια εαν δεν κατοχυρωσουν την παραγραφη των αδικηματων τους που εγγιζουν την εσχατη προδοσια.Γι αυτο η υπεμονη μεχρι να βγει η ψυχη μας η τις πατρονες και στους δρομους.

  8. mhtsos kardsitsa avatar
    mhtsos kardsitsa 14/10/2011 12:25:08

    εγω πιστευω πως αυτο που λεει ο βενιζελος το εννοει. ο βενιζελος επιθυμει εκλογες για να μπορεσει να σωσει το τομαρι του. πιστευει πως μετα τις εκλογες θα ηγηθει του πασοκ ή ενος κομματιου του πασοκ, γιατι μετα τις εκλογες πασοκ δε θα υπαρχει.
    αντιθετος ο παπανδρεου φυσικα και δε θελει εκλογες. αυτος εκτελει αλλα γραμματια ,ειναι δεσμευμενος στην τροικα . εχει βαλλει υπογραφες στο ξεπουλημα της χωρας. δε μπορει να φυγει εκτος και αν τον ριξουν.
    φυσικα και ο βενιζελος ελεγχει πεντε ή εξι βουλευτες που μπορουν να ριξουν την κυβερνηση.

    • kp8 avatar
      kp8 @ mhtsos kardsitsa 14/10/2011 14:02:53

      Εχω αρχίσει κι εγώ να πιστεύω ότι μάλλον ο Βενιζέλος επίτηδες το τραβάει το σκοινί. Σου λέει πού θα πάει ρε γ....ώτο κάποια στιγμή θα αντιδράσουν, θα πουν αυτά δεν τα ψηφίζουμε. Γι αυτό όταν του ζητούν να τα βελτιώσει αυτός επανέρχεται με χειρότερες τροποποιήσεις/προσθήκες. Η για να τους σπάσει τον τσαμπουκά ή για να πετύχει εκλογές. Αμήν

  9. nikos avatar
    nikos 14/10/2011 13:34:09

    να ριξουν την κυβερνηση. λεει ο βενιζελος .και τι να φυγουνε ομορφα και ωραια και μετα παλυ τα ειδια οχι εκτελεσει τα καφικια να καταλαβει τη ηταν τοσα χρονια το ΠΑΣΟΚ και τη σκοπους εκτελουσε ο χαζος ο λαος που στης εκλογες πηγανε για ψαρεμα

  10. KYNHGOS avatar
    KYNHGOS 14/10/2011 14:07:21

    Το έργο το'χουμε ξαναδεί: Το Σαββατοκύριακο θα πειστούν όλοι για το σύννομο των αποφάσεων της Κυβέρνησης και Δευτέρα πρωί θα ......ανατρέψουν τις εξαγγελίες της Παρασκευής.
    Η επανάσταση μπορεί να περιμένει, όσο υπάρχει μπεζαχτάς (δάνεια, επιτροπές, κλπ).
    Ά ρε κατακαημένο Γουδί!!!!!!!!!!!!!!!

  11. Ρόμπας, όπως λέμε Ρομπάϊ και Ρομπόπουλος avatar
    Ρόμπας, όπως λέμε Ρομπάϊ και Ρομπόπουλος 14/10/2011 15:31:37

    Μην γρουσουζεύεις φίλε kp8 και μη βάζεις τέτοιες ιδέες στο κεφάλι του Βαγγέλα. Γιατί αν τραβήξει το σχοινί μπορεί και το Πασόκ και αυτός μαζί του να χαθεί. Και να πάει μεν ο "ηρουας" Βαγγέλης στους ελαιώνες της Θεσσαλονίκης και να καλοπεράσει ως σώγαμπρος στου πεθερού του. Δεν σκέφτηκες όμως ότι θα θελήσει να πνίξει τον πόνο του ξαναγυρίζοντας στα εκπαιδευτικά του καθήκοντα. Και τότε, όπως και παλιά, θα κλάψουν φοιτητές και φοιτητριούλες από την ευγενή προσωπικότητά του. Προ πάντων οι φοιτητριούλες!!!!!

  12. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 15/10/2011 11:19:01

    Γιατί νομίζετε ότι ο Καρατζαφέρης επιθυμεί πραγματικά πτώση της κυβέρνησης?
    Δεν είδατε ποιά σωτήρια υπηρεσία πρόσφερε χθες? Ποιός πράσινος βουλευτής μετά την χθεσινή παρέμβαση του ΛΑγΟΥ θα τολμήσει να πάει αντίθετα?
    ο Καρατζαφέρ απέδειξε ότι δεν είναι ΛΑΟΣ αλλά ΛΑγΟΣ του ΠΑΣΟΚ. Σε κάθε δύσκολη περίσταση βάζει πλάτη να σώσει την πράσινη συμμορία.
    Υπάρχει κάποιος μετ' απ' αυτά να πιστεύει τις διαπλεκόμενες δημοσκοπήσεις που του δίνουν πάλι είσοδο στη νέα Βουλή?