#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2011 18:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος προστατεύει την Χίλαρυ από τον ... Σαμαρά;



"Τρία μεγάλα ατοπήματα, με μία κίνηση", καταλογίζει στον πρόεδρο της ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών, Ευάγγελος Βενιζέλος, αναφορικά με τις δηλώσεις του κ. Σαμαρά, μετά τη συνάντησή του με την υπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ, Χίλαρι Κλίντον.

Σύμφωνα με τον κ. Βενιζέλο, ο πρόεδρος της ΝΔ έφερε σε δύσκολη θέση την κ. Κλίντον (!!!!), καθώς της παρουσίασε τη θέση του για τις διαπραγματεύσεις που βρίσκονται σε εξέλιξη στο εσωτερικό της ευρωζώνης, ενώ παράλληλα, επιμένει στη χρήση του όρου "επιλεκτική χρεοκοπία", προσπαθώντας να πανικοβάλει τους πολίτες, και, τρίτον, αντιμετωπίζει τη συμμετοχή των ιδιωτών στο πρόγραμμα ελάφρυνσης και μακροπρόθεσμης βιωσιμότητας του ελληνικού δημοσίου χρέους, ως να είναι πρόταση ή προτίμηση της Ελλάδας.

Στη δήλωσή του, ο υπουργός κατηγορεί τον κ. Σαμαρά για "στείρα και παλαιοκομματικά δημαγωγική στάση" και τον καλεί "να βοηθήσει την εθνική προσπάθεια, ερχόμενος να διαπραγματευθούμε από κοινού με τους εταίρους και πιστωτές μας και με το διεθνές τραπεζικό σύστημα, στο όνομα των Ελλήνων πολιτών και προς όφελος της χώρας".


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/07/2011 18:53:27

    Τα όσα δήλωσε ο Βενιζέλος είναι,το λιγότερο,ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ...Αν διέθεταν ελάχιστο φιλότιμο θα έπρεπε να είχαν εξαφανιστεί από τη πολιτική ζωή της χώρας για το ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟ ΚΑΚΟ που έχουν προκαλέσει....

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/07/2011 18:56:28

    Μην υποτιματε το Βενιζελο - βασιζεται στην αγνοια πολλων για τα οικονομοτεχνικα θεματα. π.χ. θα μπορουσε καλλιστα να πει καποιος γιατι να μη θελουμε τη συμμετοχη των ιδιωτων - να πληρωσουν και αυτοι οι κακοι τοκογλυφοι κατι (αυτο χτυπαει σε αριστερα ανακλαστικα) και η εθνικη ενοτητα - συναινεση ειναι απαραιτητη (αυτο χτυπαει σε δεξια).

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 18/07/2011 23:42:52

      Συγνώμη για να μην τρελαθούμε εντελώς στην χώρα αυτή και έχει και 40 βαθμούς ...ο κύριος Βενιζέλος γνωρίζει τα ...οικονομοτεχνικά θέματα;

      Μήπως θυμάται ο αντιπρόεδρος Β:

      -ποιοι μίλησαν πρώτοι για επιλεκτική χρεωκοπία;
      -ποιοι μίλησαν για προσωρινή αδυναμία πληρωμών;

      Αλλά όταν τα ΜΜΕ στην χώρα αντί για τη δουλειά τους ψάλλουν ωσαννά ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει ή να έχει επιλεκτικό θυμικό.
      Δυστυχώς όμως για τα ιερά τέρατα της πολιτικής το διαδίκτυο ...έχει μνήμη:

      Η λέξη «επιλεκτική χρεοκοπία» τρομάζει χωρίς λόγο. Δεν είναι πραγματική χρεοκοπία, δεν είναι πραγματικό οικονομικό γεγονός. (h__p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=292703)

      Ο κύριος που ανακάλυψε την επιλεκτική χρεοκοπία ρώτησε πχ τον κύριο Τρισέ για την αποδοχή ή μη των επιλεκτικά χρεοκοπημένων ομολόγων από την ΕΚΤ;

      ....

Αναφερόμενος στο ζήτημα της Ελλάδας, ο Trichet είπε:"Η θέση μας δεν έχει αλλάξει. Όχι σε μερική χρεοκοπία, όχι σε πιστωτικό γεγονός" ...h__p://www.ert.gr/index.php/eidiseis/diethni/europe/7756-qq-.html


      Αν δε είναι κουρασμένος κάποιος, ένας καφές μπορεί να συνεφέρει ...προσωπικά ένας φραπές με ανανεώνει.

      ΥΓ

      όσο για την γνώση ορισμένων περί οικονομοτεχνικών θεμάτων και αποτελεσμάτων αρκεί κάποιος να αναζητήσει τις δηλώσεις του Αντιπροέδρου Α για τον Αντιπρόεδρο Β όταν τον διαδέχθηκε ...εκτός αν ο Α έκανε λάθος...να είχαν και οι δύο δίκαιο δεν είναι ...ορθολογικά στρατευμένο.

  3. dimis avatar
    dimis 18/07/2011 18:58:54

    Τι γελοιότητες...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/07/2011 19:00:31

    o Πρασινος Κλοουν.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/07/2011 22:00:53

      +1000
      Σαν τους μεσαιωνικούς jesters

  5. socrates avatar
    socrates 18/07/2011 19:07:37

    Ο Βενιζέλος είναι πολιτικά νεκρός, δεν αξίζει τον κόπο να παίρνει κανείς στα σοβαρά ούτε τι λέει ούτε τι κάνει.
    Εξάλλου δεν ξέρει τι του γίνεται, έτσι και αλλιώς.
    Τον ..καθηγηταρά βοηθό του, υποτιθέμενο ειδικό στα οικονομικά κοίτα, και θα καταλάβεις γιατί είναι όλοι τους μπάζα.

  6. spiros avatar
    spiros 18/07/2011 19:09:51

    Αν δεν μπορούν να διαπραγματευτούν ας πάνε στο καλό να έρθουν άλλοι. Τέλος ποιά σημεία θα διαπραγματευτούν; Έχουν τίποτε κοινό για διαπραγμάτευση;

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/07/2011 19:44:15

    "nose job"
    "brown nose"

    ΠΠ

  8. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/07/2011 19:53:24

    Μπράβο στον Μιχελάκη. Θα μπορούσε ακόμα να πει ότι ο Βενιζέλος είναι αυτός που άνοιξε τη συζήτηση περί επιλεκτικής χρεοκοπίας και να μην φορτώνει στην ΝΔ και τον Σαμαρά το δικό του σφάλμα

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/07/2011 20:13:59

    Για να μην έρθει σε δύσκολη θέση η Χίλαρι θα έπρεπε κι ο Σαμαράς να αρχίσει γελάκια, ανεκδοτάκια, ποδοσφαιρικά κλπ. Για διακοπές ήρθε και τις χάλασε ο Σαμαράς;

  10. Νοήμων avatar
    Νοήμων 18/07/2011 20:36:17

    Δηλαδή κατα τον Μπενίτο έπρεπε να κάτσει ο Σαμαράς να του ρίξει η Χίλαρι στο κεφάλι κανα ντοσιέ όπως έκανε σ αυτόν ο Γιούνκερ

  11. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/07/2011 20:44:13

    ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΕΙ και ΥΠΟΤΙΜΑ τον εαυτό του με όσα ξεστομίζει...Ρίχνει ΑΦΘΟΝΗ λάσπη και προσπαθεί,ΜΑΤΑΙΑ,να ρίξει ευθύνες σε άλλους.Υπάρχει μια σοφή λαϊκή παροιμία:Όποιος ανοίγει λάκκο για τον άλλον,πέφτει ο ίδιος μέσα....

  12. kopritis avatar
    kopritis 18/07/2011 21:36:17

    .......σας αναφερω ενα ονομα...RAND CORPORATION......ΝΑ ΤΟΘΥΜΑΣΤΕ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ
    οσοι ειστε περιεργοι ψαξτε

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ kopritis 18/07/2011 22:35:05

      Δηλαδή;
      Τι έκαναν πάλι;

  13. axis avatar
    axis 18/07/2011 22:15:28

    Ο Σαμαράς δεν μασάει. Καλά κάνει και αναπτύσσει ο ίδιος τις απόψεις του σε κάθε ευκαιρία ώστε να μην φτάνουν διαστρεβλωμένες από τα παπαγαλάκια του ΠΑΣΟΚ. Σιγά μην φοβηθεί τον Ευάγγελο.

  14. kopritis avatar
    kopritis 18/07/2011 23:05:58

    φακτορα ψαξε και κανε ολοσελιδο αφιερωμα........
    η εταιρεια αυτη ειναι η αρχη και το τελος ολων οσων γινονται παντου σε ολο τον κοσμο...........

  15. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 18/07/2011 23:20:27

    Ο φανφαρόνος μπουρδολόγος νομίζει ο δυστυχής ότι μιλώντας ακατάσχετα θα σώσει εαυτόν από τη γενική απαξίωση . Οι εκλογές, όσο και να θέλουν να γατζωθούν στις καρέκλες τους , δεν αργούν. Τα ψέματα τελείωσαν τώρα πια δεν μπορούν να κοροϊδέψουν κανένα γιατί ΛΕΦΤΑ δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ..

  16. φωνη avatar
    φωνη 19/07/2011 00:05:44

    Ο άνθρωπος είναι άσχετος από οικονομικά. Βάλαμε στον πρωτοφανή οικονομικό πόλεμο να μας εκπροσωπήσει ένας που δεν είναι καν οικονομολόγος.

    Και εγώ δεν έχω καταλάβει σε τι ζητάει συνεχώς συναίνεση.
    Ποιά ακριβώς είναι τα αιτήματα της κυβέρνησης προς τους Ευρωπαίους;
    Για ποιές ακριβώς θέσεις προσκαλεί τον Σαμαρά να διαπραγματευτούν από κοινού;
    Ποιές είναι οι απαιτήσεις της κυβέρνησεις; Τι ζητάει; Ξέρει κανείς στην Ελλάδα;

  17. Aris. A avatar
    Aris. A 19/07/2011 00:09:59

    Μηπως ο Σαμαράς συνεχίζει να βάζει την ατζέντα στα οικονομικά θέματα ή μου φαίνεται!!!

  18. Aris. A avatar
    Aris. A 19/07/2011 00:20:48

    Στην επόμενη ανακοίνωση της η ΝΔ ας επισημάνει ότι η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα στον κόσμο που έχει Πρωθυπουργό χειμώνα και καλοκαιριού.

    Χειμώνα είναι ο κύριος Παπανδρέου και Καλοκαιριού ο Βενιζέλος για να κάνει ανενόχλητος τα μπάνια του ο Παπανδρέου.

  19. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 00:22:15

    φωνή
    κανείς, γι΄αυτό θέλει το Σαμαρά μαζί του, να διαπραγματευτούν από κοινού με τους Ευρωπαίους!

    • φωνη avatar
      φωνη @ ΕΥΑ 19/07/2011 00:32:52

      Μα είμαστε σοβαροί; Πάει η κυβέρνηση χωρίς απαιτήσεις, χωρίς θέσεις και θέλει την αντιπολίτευση γίαυτό; Αυτό είναι ομολογία αδυναμίας να κυβερνήσουν αν ειπωθει από μεριάς τους.

      Αλλά δεν έχουν πει στον ελληνικό λαό τι ζητάνε για τη χώρα μας. Βγαίνουν κ λένε αρλούμπες για την αντιπολίτευση και για το αν θα μιλάμε στα αγγλικά ή στα ελληνικά.

      Γιατί δεν μας λένε τι θα ζητήσουν από την Ευρώπη; 1,2,3.... Τι όρους θέτουν;

      Η κοροϊδία τους με ενοχλεί όσο τίποτα άλλο. Με ενοχλεί η δουλοπρέπεια τους απέναντι στους Ευρωπαίους και η θρασύτατη κοροϊδία τους απέναντι στους Έλληνες.

      Δε με ενοχλεί τόσο ούτε η ζωή που χειροτέρεψε και κοντεύει να γίνει ο βίος αβίοτος, παρότι είναι πολύ άγριο να το ζεις.

      Με ενοχλεί που ξέρω ότι η χώρα και ο λαός δεν έχουν υπεράσπιση από κανέναν τώρα που αποφασίζονται όλα αυτά.

  20. sanderson avatar
    sanderson 19/07/2011 00:37:53

    Χάλια έχει γίνει η μπίλλαρυ...

  21. ataktos avatar
    ataktos 19/07/2011 00:41:57

    προστατεύει το .. ολιγοπώλιο της εξουσίας του Παπατζή ..χιχχι

  22. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 19/07/2011 04:14:13

    Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι σαν εσένα ανώνυμε για να μας δίνεις τα φώτα σου...και δυστυχώς για την χώρα αυτοί είναι αρκετοί για να εκλέγουν τον ΓΑΠ τον Σημίτη και όποιον άλλο απόγονο στο ΠΑΣΟΚ (με και χωρίς εισαγωγικά) του "μεγάλου"(με πολλά εισαγωγικά) Ανδρέα...

  23. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 19/07/2011 08:32:58

    Ο αγέρωχος πολιτικός, Υπουργός των Οικονομικών, έχει χάσει την ψυχραιμία του. Κρίμα, γιατί το μόνο που κάνει είναι η πρόκληση μεγάλης ζημιάς στην Ελλάδα.

  24. noldor avatar
    noldor 19/07/2011 16:06:57

    Άμα το ΄χεις κάνει πρώτος ξέρεις καλά πως γίνεται.

    Ήδη συνεκτιμώνται όλα τα γεγονότα για αυτό στο τέλος στην κάλπη θα βρουν μόνο την ψήφο σου.