#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2012 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος προετοιμάζει το έδαφος για να την "κάνει" από την κυβέρνηση!



Ακόμη και για την αποχώρησή του από την κυβέρνηση προετοιμάζει το έδαφος ο Βενιζέλος! Το είπε ολοκάθαρα μιλώντας στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ την Τετάρτη: «το οριστικό πολιτικό πλαίσιο της χώρας -και άρα της κυβέρνησης- εξαρτάται όμως από την έκβαση της δεύτερης φάσης της διαπραγμάτευσης. Γιατί εάν αυτό δεν πάει καλά, τότε πρέπει να ξανασυζητήσουμε συνολικά την εθνική στρατηγική».

Μετάφραση: αν η διαπραγμάτευση δεν πάει καλά (κάτι που δεν μπορεί να αποκλειστεί αν κρίνουμε από τις διαθέσεις της τρόικας), το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου θα επανεξετάσει την θέση και την σχέση του με την κυβέρνηση!

Στις κουβέντες του Βενιζέλου έρχονται και «κουμπώνουν» οι πληροφορίες για τις εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ και συνολικά στην κεντροαριστερά.

Ο Βενιζέλος λέει ότι θα φύγει από την κυβέρνηση και το χρονοδιάγραμμα είναι εκεί γύρω στον Σεπτέμβριο (εκείνη την περίοδο η κυβέρνηση θέλει να ανακοινώσει τα οικονομικά μέτρα).

Μέχρι τότε όμως μπορεί το ΠΑΣΟΚ να έχει διασπαστεί – προσπάθεια που ο Βενιζέλος γνωρίζει ότι είναι σε εξέλιξη. Και αυτός είναι ένας λόγος που απειλεί από σήμερα με αποχώρηση από την κυβέρνηση.

Όπως γράψαμε χθες (Νέα “Ένωση Κέντρου” εναντίον της νέας “ΕΔΑ” του Τσίπρα) βρίσκονται εν εξελίξει, με την συμμετοχή κορυφαίων στελεχών του ΠΑΣΟΚ, διεργασίες για την δημιουργία μιας “νέας Ένωσης Κέντρου” που θα επιχειρήσει να καλύψει το πολιτικό κενό που υφίσταται σήμερα στο χώρο του κέντρου.

Οι εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ και στον ευρύτερο χώρο του εξαρτώνται όμως και από την ΔΗΜΑΡ. Διότι μπορεί σήμερα ο Κουβέλης να συμπορεύεται (σε εκνευριστικό βαθμό) με τον Βενιζέλο, αλλά θα καθορίσει την πορεία του με βάση τους συσχετισμούς δύναμης ανάμεσα στα δύο ΠΑΣΟΚ που θα προκύψουν.

Παρακολουθούμε εξάλλου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον εδώ και μερικές ημέρες τον Ευ. Βενιζέλο να μιλά για «εθνική διαπραγματευτική ομάδα» η οποία θα είναι αυτή που θα συζητά με τους Ευρωπαίους για τις αλλαγές στο Μνημόνιο. Από την ημέρα των εκλογών μάλιστα ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επέμενε στη συγκρότηση αυτής της ομάδας και η επιμονή του ήταν τέτοια που προκαλούσε πολλά ερωτηματικά. Ο κ. Βενιζέλος καλούσε ακόμη και τον ΣΥΡΙΖΑ αλλά και τα άλλα κόμματα της Βουλής να συμμετέχουν στην... εθνική ομάδα.

Δεν καταλαβαίναμε γιατί ο κ. Βενιζέλος να θέλει να γίνει κάτι τέτοιο αφού υπάρχει κυβέρνηση, νόμιμα εκλεγμένη, με στήριξη τριών κομμάτων και με υπουργό Οικονομίας τον Γ. Στουρνάρα που αν μη τι άλλο έχει βαθιά γνώση των οικονομικών; Προς τι λοιπόν η εμμονή του προέδρου του ΠΑΣΟΚ για μια εθνική διαπραγματευτική ομάδα η οποία θα λειτουργεί παράλληλα με την κυβέρνηση;

Μήπως, προτού καλά – καλά αρχίσει να λειτουργεί αυτή η κυβέρνηση ο κ. Βενιζέλος θέλει να συγκροτηθεί μια... παρακυβέρνηση στην οποία πιθανότατα θα έχει κι αυτός λόγο;

Συμπέρασμα: η προσπάθεια για ανασύνθεση και ανασυγκρότηση της Ένωσης Κέντρου, όπως έγινε το 1958, είναι και δύσκολη και σύνθετη. Κυρίως όμως απειλεί την ενότητα της κυβέρνησης Σαμαρά.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Spartakos avatar
    Spartakos 28/06/2012 19:04:03

    Εχει μυριστει την αποτυχια απο χιλιομετρα....

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 28/06/2012 19:07:47

    Απλά, ο Βενιζέλος είναι λίγος για αρχηγός μιας νέας ένωσης Κέντρου. Γι' αυτό κάνει αγχωμένες κινήσεις προτού καλά καλά αρχίσει η κυβέρνηση να δουλεύει. Αν είχε τη στόφα ενός μεγάλου ηγέτη θα επένδυε πρώτα στην εθνική επιτυχία της κυβέρνησης συνεργασίας και δεν θα έσπευδε να κρατήσει πισινή. Εν πάση περιπτώσει τα περισσότερα από τα σχέδια αυτά θα εξαρτηθούν από το πόσο αποτελεσματικός θα είναι ο Σαμαράς. Αν είναι όπως πιστεύουμε και ευχόμαστε, τότε οι σχεδιασμοί για παρακυβερνήσεις και λοιπές πασοκιές θα μείνουν κενές περιεχομένου.

  3. anetos avatar
    anetos 28/06/2012 19:13:58

    "αποτελεσματικός θα είναι ο Σαμαράς" ναι περιμενε ...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ anetos 28/06/2012 19:30:47

      Κάθεται και περιμένει τζάμπα το μπαγιόκο εις τα εξωτερικά ε? Τι να κάνουμε, δε σας έκατσε η μπίλια με Αλεξέι και Ελικοπτεράκια.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ TopGunZ 28/06/2012 21:48:39

        Καλός!

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/06/2012 19:15:05

    Προς στιγμήν σκιάχτηκα με τον τίτλο, αλλά οκ, κλασικές κουτοπονηριές του Βενιζέλου. Καμιά τρόικα μην πάει να διώξει πάλι και μετά ζητάει δημοψηφίσματα.

  5. alex23 avatar
    alex23 28/06/2012 19:23:25

    λεωνταρισμοι για εσωκομματικη καταναλωση..

    ο κ.βενιζελος αν παει σε νεες εκλογες στο επομενο διαστημα δεν θα παρει ουτε την ψηφο του και θα φυγει νυχτα..
    χρονο θελει να κερδισει, γιατι κανει πολεμο φθορας σε ολα τα μετωπα..

    • antonis avatar
      antonis @ alex23 29/06/2012 11:28:43

      Ενας Τουρκογλου , παραμενει Τουρκογλου !!!!!!! Εφεραν την Ελλαδα στο χειλος του γκρεμου και ακομα εχουν το ΘΡΑΣΟΣ , να βγαζουν γλωσσα !!!

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/06/2012 19:35:53

    Η κεντρική ανάρτηση βλέπει ορθά και κυρίως μακριά.Τον πασοκισμό δεν είναι να τον έχει ουδείς εμπιστοσύνη.Μια ζωή,τα ίδια και τα ίδια...Τα έχω γράψει και αναλύσει άπειρες φορές στο παρελθόν γι'αυτό το ΑΠΙΘΑΝΟ πολιτικό μόρφωμα του ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΥ παπανδρεϊσμού που ΔΙΕΛΥΣΕ τη πατρίδα....
    Αφού ΤΙΝΑΞΑΝ τη χώρα στον αέρα,ΠΥΡΠΟΛΗΣΑΝ τη προοπτική της πατρίδας,ΔΥΝΑΜΙΤΙΣΑΝ τη ζωή όλων μας,έχουν το ΘΡΑΣΟΣ και τη ΚΥΝΙΚΟΤΗΤΑ να κρίνουν με ΒΡΩΜΙΚΟ-ΥΠΟΥΛΟ-ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ τρόπο το μέλλον των διαπραγματεύσεων φορώντας το ρούχο του μάντη....
    Οι ΛΥΚΟΙ των τελευταίων τριάντα ετών,που ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΑΝ το σώμα της Ελλάδας,μεταμορφώνονται σε ΠΡΟΒΑΤΑ....Αυτά να τα βλέπουν μέσα στη ΝΔ που νομίζουν πως ο πασοκισμός τοποθετεί πάνω απ'όλα το συμφέρον της πατρίδας...ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη σε αυτούς τους πολιτικούς ΖΟΓΚΛΕΡ!!

  7. ΤΣΕ avatar
    ΤΣΕ 28/06/2012 19:58:05

    ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
    1.Να κερδισει χρονο για την ανασυγκροτηση του ΠΑΣΟΚ παραμενοντας συγχρονως στην επικαιροτητα.
    2.Να προσπαθησει να ενσωματωσει τμημα της ΔΗΜΑΡ η να προκαλεσει ενα νεο ενοιαιο πολιτικο σχημα λογω της κοινης μοιρας της κυβερνησημοτητας.
    3.Ο κυριωτερος λογος: να μπλοκαρει καθε πιθανοτητα εξεταστικης επιτροπης για τα πεπραγμενα του ΠΑΣΟΚ και του ιδιου,που ισως σηματοδοτουσε και το τελος του ΠΑΣΟΚ.
    Απο την κυβερνηση θα φυγει οταν νοιωσει πολιτικα και νομικα ασφαλης.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΤΣΕ 28/06/2012 22:56:39

      Και να θέλει δεν μπορεί να αποφύγει την εξεταστική. Αρκούν 60 βουλευτές για να κατατεθεί η πρόταση. Δηλαδή μπορεί να καταθέσει την πρόταση μόνος του ο ΣΥΡΙΖΑ! Τί θα κάνει τότε η ΝΔ, θα δώσει εντολή να μην ψηφίσουν για χάρη του Βενιζέλου; Θα σώσει η ΝΔ την υπόληψη της κυβερνητικής ιστορίας του ΠΑΣΟΚ; Άστο, η εξεταστική θα γίνει οπωσδήποτε.

  8. wx avatar
    wx 28/06/2012 20:17:28

    όλοι για τον Τσίπρα δουλεύουν

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ wx 28/06/2012 22:57:31

      Σιγά ...

  9. elli avatar
    elli 28/06/2012 20:34:05

    Οι κορώνες του Βενιζέλου, έχουν δύο στόχους:
    Από τη μία να 'εκφοβίσουν" κατά κάποιο τρόπο τον Αντώνη Σαμαρά ότι ανά πάσα στιγμή θα αποσύρει την στήριξή του στην κυβέρνηση αν δεν ικανοποιήσει κάποιες απαιτήσεις του. (γι' αυτό είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι κάποια στιγμή θα το κάνει όταν νοιώσει ότι έχει βρει τα απαραίτητα στηρίγματα και αρκετούς διαπλεκόμενους για να επιτύχει τους σκοπούς του . Γι' αυτό πρέπει να εμποδιστεί να έχει ιδιαίτερες επαφές με τους Ευρωπαίους, στους οποίους μπορεί ήδη από την εποχή της συγκυβέρνησης να έχει βρει συμμάχους.)
    Από την άλλη να το "παίξει" συναγωνιστής των αδυνάτων και ότι είναι εμπόδιο σε δήθεν αντιλαικές πολιτικές της ΝΔ. Ποιός? Ο κύριος ο οποίος μέχρι πριν από 2 μήνες υποστήριζε λυσσαλέα ότι πρέπει τα μνημόνια να τηρηθούν με θρησκευτική ευλάβεια και δε γινόταν να διαπραγματευτεί κάτι καλύτερο! Αυτός ο οποίος διέταξε να μπει το "χαράτσι" στους λογαριασμούς της ΔΕΗ, αυτός ο οποίος "ξήλωσε" εν μία νυκτί όλο το Δ.Σ της Ελληνικής Στατιστικής Υπηρεσίας γιατί έφερε αντίρρηση σε αυτό το υπέρογκο χρέος που φόρτωσαν την Ελλάδα.
    Μήπως κάποιος πρέπει να του τα θυμίσει? Ή μήπως ήταν καλύτερα να τον είχαν αφήσει στα χέρια του λαού όταν έπρεπε!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ elli 28/06/2012 22:17:07

      ...ΝΑΙ, Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να τον είχαν αφήσει στα χέρια του λαού, όταν έπρεπε και όταν ο λαός ένθερμος και ασυγκράτητα κυριευμένος από το ανυπέρβλητον της γοητείας του, ποθούσε να του εκφράσει τα αισθήματά του με ειλικρινές και ασίγαστο πάθος....Αλλά για την ώρα, γλίτωσε από τις ακραίες αυτές εκδηλώσεις παραφοράς και λατρείας...Για το εγγύς μέλλον βέβαια, ποιός τάχα μπορεί να εγγυηθεί;;; Τα αισθήματα είναι άγρια και ανεξέλγκτα σαν τα κύματα του ωκεανού.. :-))

  10. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 28/06/2012 21:23:14

    Ο Βενιζέλος χωρίς το έξωθεν οκ, δεν ξύνει ούτε την μύτη του.

  11. Φλου avatar
    Φλου 29/06/2012 01:51:11

    Οι πασοκάρες δεν ξεχνούν με τίποτα ότι ο Μπένυ έριξε τον "γιο του Ανδρέα".

    Ο τύπος είναι φερέφωνο βαθύ της ελληνικής πτωχευμένης Τραπεζοκρατίας. Και την κυβέρνηση Σαμαρά την υπονομεύει, εξ αρχών, και θα την πολεμάει, διαρκώς.
    Απόδειξη; Αν πίστευε ή ήθελε ή περίμενε να επιτύχει η κυβέρνηση, δεν θα έβαζε υπουργούς από τους βουλευτές του, ώστε να έχει πολιτικό 'όφελος από την επιτυχία; Αφού δεν βάζει, ποια προσδοκά, ή θέλει, να είναι η μοίρα της κυβέρνησης;

  12. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 29/06/2012 11:57:17

    Ετσι και γινει αυτο, ο Βενιζελος να μαζεψει την κοινοβουλευτικη του ομαδα και συσσωμοι θα αποχωρησουν με ταξι. Με ενα ταξι γιατι θα χωρανε ολοι πλεον σε αυτο...