#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2011 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος προεξοφλεί την ήττα του Γιώργου στις εκλογές



Στην πολιτική τα πράγματα είναι σκληρά και με όποιον στρώσεις θα κοιμηθείς. Έτσι ο Παπανδρέου έστρωσε με τον Βενιζέλο Αντιπρόεδρο και Υπουργό Οικονομικών και θα ξυπνήσει με τον Βενιζέλο… πρόεδρο του κόμματος. Ήδη ο τελευταίος του εξήγησε γιατί θα χάσει τις εκλογές, όποτε και αν γίνουν.

Είπε ο Βενιζέλος ότι «στόχος είναι στα μέσα του 2014 να μπορεί η χώρα αξιόπιστα να πει ότι έχει βγει από αυτήν την εστία της κρίσης». Θα έχουμε δηλαδή κρίση, ύφεση, μέτρα, πτώση αξίας μετοχών κ.λπ. για άλλα 3 χρόνια, και αυτό μόνο για να βγούμε από την «εστία» της κρίσης, όχι από την κρίση.

Με δεδομένο ότι κανένα κυβερνητικό κόμμα δεν κερδίζει εκλογές όταν έχει οδηγήσει τη χώρα σε οικονομική κρίση, πολιτικά αυτό που είπε ο Βενιζέλος είναι ότι το ΠΑΣΟΚ θα χάσει τις επόμενες εκλογές, καθώς η θητεία της κυβέρνησης Παπανδρέου λήγει το 2013.

Σημειώνεται ότι το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται ήδη 5% - 6% πίσω από τον Σαμαρά και η διαφορά (σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις) αυξάνεται όχι μόνο στην πρόθεση ψήφου, αλλά σε όλες τις κατηγορίες. Η καθοδική πορεία του ΠΑΣΟΚ μοιάζει αναπότρεπτη μέσα σε καθεστώς κρίσης. Η ύφεση το β τρίμηνο του 2011 ήταν 7%, ενώ το 2013 η Ελλάδα θα έχει αθροιστικά ύφεση της τάξης του 10% σε σχέση με το 2009.

Η οικονομική κρίση θα έχει ως αποτέλεσμα οι επόμενες εκλογές να διεξαχθούν με κριτήριο την οικονομία και θα τις κερδίσει εκείνος που δεν θα έχει την ευθύνη της αποτυχίας της πολιτικής του και θα έχει πειστικές προτάσεις.
Άρα η προσπάθεια του ΓΑΠ να αλλάξει την ατζέντα (π.χ. στη ΔΕΘ θα θέσει το θέμα των μεταρρυθμίσεων και των δημοψηφισμάτων) θα έχει μόνο εφήμερα αποτελέσματα. Μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα θα επικρατήσει η ατζέντα της οικονομίας. Και ο Βενιζέλος είπε στο Γιώργο ότι θα πάει έτσι μέχρι το 2014…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. papaioannou avatar
    papaioannou 24/08/2011 12:58:33

    Ένα ολόκληρο άρθρο και ουτε μια φορά δεν αναφέρθηκε η Λέξη Νέα Δημοκρατία. Ακόμη και εδώ δηλαδή που αναφέρεις "το ΠΑΣΟΚ ότι βρίσκεται ήδη 5% – 6% θα περίμενε κανείς να πεις απο την ΝΔ
    όμως λες πίσω από τον Σαμαρά"... και
    δεν αναφέρεις την επάρατο... Λέξη.
    Πολύ ενδιαφέρον...

    • φωνη avatar
      φωνη @ papaioannou 24/08/2011 13:02:30

      Τρίχες κατσαρές.....

    • Θοδωρής Κολοκοτρώνης avatar
      Θοδωρής Κολοκοτρώνης @ papaioannou 24/08/2011 13:18:15

      Γιατί πιστεύεις ότι η ΝΔ κάνει τη διαφορά; Αν δεν ήταν ο Σαμαράς, την ουρά του ΠΑΣΟΚ θα βλέπατε ακόμη στις δημοσκοπήσεις, ακόμη και σ' αυτήν την κατάσταση που βρίσκεται η χώρα.

      • papaioannou avatar
        papaioannou @ Θοδωρής Κολοκοτρώνης 24/08/2011 15:09:54

        Εγω λέω να την διαλύσει τώρα που μπορεί και να φτιάξει μια νέα.

        • Θοδωρής Κολοκοτρώνης avatar
          Θοδωρής Κολοκοτρώνης @ papaioannou 24/08/2011 15:47:34

          Η μόνη λύση!

  2. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 24/08/2011 13:10:51

    - Οσονούπω "καθαρίζει" ο Καντάφι...
    Ετσι μας λένε, μετά σιωπή δύο μηνών.
    Τα πετρέλαια και ο υπόλοιπος πλούτος έχουν διαμοιρασθεί...
    Οι τεχνικές εταιρείες που θα αναλάβουν την "ανοικοδόμηση" της χώρας έχουν "κληρωθεί".
    - Εκεί χρειάστηκε ένας πόλεμος και κάμποσοι νεκροί...
    Στην Ελλάδα... μιά τρόϊκα και δύο Εφιάλτες.

  3. tigris avatar
    tigris 24/08/2011 13:18:43

    Το διαιτολόγιο σε πασοκόκαιρους

  4. Αρουρης avatar
    Αρουρης 24/08/2011 14:58:19

    Η ομαδοποίηση γύρω απο τον Βενιζέλο υπολοχαγών νεου τυπου με την υποστηριξη ΜEGAΔΟΛΒαρδινογιανέϊκου δείχνει που πάει το καράβι.
    Ομαλή εσωτερική μετάβαση εξουσίας απο ΓΚΑΠ σε Μπεννυ.Τα κορακια υποστηρίζουν οτι τους σφυρίξουν τα συμφέροντα.
    Οσο για την Νεα Δημοκρατια κυταει τσ αστερια.Δυστυχώς ο Σαμαρας φαινεται να αγωνιζεται μονος του κυριολεκτικά.Οι υπολοιποι περιμενουν απλα να τους καλεσει ο λαός. Κανενας δεν κουνιεται κυριολεκτικά. Καποιοι προκαλουν με την αδιαφορία τους.Ειναι πολυπροσφατη ακομα η μνημη απο την ανικανοτητα που εδειξαν απο την συμμετοχή τους σταν δημοσια πραγματα αυτης της χωρας.
    Καμμια αυτοκριτική, κανενας απολογισμος, καμμια συμμετοχή σε δημοσιες διαβουλευσεις με τους πολιτες που χανουν το δαπεδο κατω απο τα ποδια τους.
    Απλα καποιοι περιμενουν να ερθει το κομμα τους παλι με χρονια και καιρους στην εξουσια για να γλύψουν λιγο χωνακι παγωτό.
    Δυστυχως ετσι προκοπη δεν γινεται.
    Η περιχαρακωση μεσα στα κομματικα εντευκτηρια πεθανε.
    Πρεπει να βρεθουν αλλοι τροποι συμμετοχής στα κοινα.
    Μην περιμενετε τι θα κανει ο Σαμαρας .
    Χρησιμοποιηστε το μυαλο σας και κουνηθήτε επιτελους. Ξυπνήστε............................ γιατι ο Μπέννυ ηδη τρεχει.

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 24/08/2011 15:44:49

    Είναι τόσο αισχρό , τόσο αδίστακτο, τόσο φασιστικό το σύστημα ΠΑΣΟΚ, που θα μετέλθει των πάντων, μα των πάντων ,για να μη χάσει την εξουσία. Εκεί στο κόμμα, κινηθείτε, τρέξτε.......Πολύς κόσμος, είναι μουδιασμένος από τα γεγονότα και επηρεασμένος από τήν προπαγάνδα των καναλιών, κυρίως νεοδημοκράτες. Αυτούς πρέπει να προσέξετε........ Μη πέσουν στην αγκαλιά του Καρατζαφύρερ.