#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2012 16:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος παρέλαβε τα αμαρτωλά υποβρύχια του Άκη



Έχω μια απορία.

Ο Άκης συνελήφθη σήμερα για ξέπλυμα μαύρου χρήματος από την αγορά των υποβρυχίων.

Τα υποβρύχια, ποιος υπουργός Άμυνας τα παρέλαβε, οέο;

Ιδού λοιπόν τι έγραφε στις 12 Μαρτίου 2010 το προσκείμενο στο ΠΑΣΟΚ, ΕΘΝΟΣ, αφού υπενθυμίσουμε ότι η κυβέρνηση της ΝΔ (Μεϊμαράκης) δεν τα παραλάμβανε επειδή το "Παπανικολής" ...έγερνε :

Με διαδικασίες-εξπρές εντός τριάντα ωρών τα αρμόδια συμβούλια του Πολεμικού Ναυτικού «έκλεισαν» το θέμα των υποβρυχίων που παρέμενε ανοιχτό επί πέντε χρόνια, έτσι ώστε να ανοίξει ο δρόμος πώλησης των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά. Παράλληλα, στο υπουργείο Άμυνας γίνονταν διαπραγματεύσεις μεταξύ των τριών πλευρών για να επιτευχθεί συμφωνία η οποία αναμένεται να επικυρωθεί επισήμως την ερχόμενη Πέμπτη.

Στις διαπραγματεύσεις συμμετείχαν ο υπουργός Άμυνας Ευ. Βενιζέλος, I. Safa από την Abu Dhabi Mar και H. Atzpontien από τη γερμανική κοινοπραξία TKMS.

Σε ό,τι αφορά το επίμαχο θέμα του υποβρυχίου «Παπανικολής», που επί πέντε χρόνια δεν το παρελάμβανε το Πολεμικό Ναυτικό, διότι, όπως υποστήριζε, παρουσίαζε ανυπέρβλητα τεχνικά προβλήματα, αποφασίστηκε από τη νυν κυβέρνηση να παραληφθεί, αλλά να πουληθεί σε τρίτη χώρα. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Λιβανέζος επιχειρηματίας Ι. Safa ανέλαβε να πουλήσει το «Παπανικολής» στο Abu Dhabi!

 Πώς έστησε την δουλειά ο Άκης

Όπως επισημαίνει ο Αργύρης Ντινόπουλος, βουλευτής της Ν.Δ  και μέλος της εξεταστικής για τα υποβρύχια η δουλειά από την παρέα του Άκη είχε στηθεί έξυπνα. Μετά τα Ίμια. Ποιός θα τολμούσε, τότε, να αρνηθεί την θωράκιση του Αιγαίου με νέα υποβρύχια ;  Κάπως έτσι «απλοποιήθηκαν» και οι διαδικασίες. Απευθείας ανάθεση στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά. Τα οποία, μετά, εξαγόρασαν οι Γερμανοί. Και οι μίζες άρχισαν να ρέουν. Αλλά υποβρύχια δεν παίρναμε. Όμως οι Γερμανοί εισέπραξαν συνολικά  2.033.100.000 ευρώ !

Το ενδιαφέρον, όμως, στην ιστορία αρχίζει μετά.

Το 2010 ήταν γνωστές οι μίζες του Άκη. Και η έρευνα της γερμανικής δικαιοσύνης για το σκάνδαλο .

Και τι κάνει τον Σεπτέμβριο του  2010 ο τότε υπουργός εθνικής άμυνας – και σημερινός αρχηγός του ΠΑΣΟΚ - Ευάγγελος Βενιζέλος ;  Ξεπλένει την αμαρτωλή σύμβαση του Άκη. Με νέα σύμβαση. Που, μάλιστα, την φέρνει στην Βουλή για να έχει και ισχύ νόμου ! Και πόσα, επιπλέον, λεφτά δίνει ο Βενιζέλος  στους Γερμανούς ; Κρατηθείτε : 1.300.000.000 ευρώ. Εν μέσω μνημονίου.

Όσο για τις θέσεις εργασίας που όπως έγραφε τότε το ΕΘΝΟΣ διασφάλισε ο κ. Βενιζέλος διαβάστε εδω: «Ναυαγεί» η συμφωνία Βενιζέλου για Σκαραμαγκά

Οφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. axis avatar
    axis 11/04/2012 16:43:24

    Όλος ο κόσμος ξέρει ότι η κυβέρνηση Καραμανλή είχε αρνηθεί να παραλάβει τα υποβρύχια που γέρνουν. Καρατζαφέρης, Ντόρα, Καμμένος και όλοι αυτοί που κάνουν τιτάνιο αγώνα να εμποδίσουν την αυτοδυναμία της ΝΔ προσφέρουν μεγάλη υπηρεσία στο ΠΑΣΟΚ που αγωνιά για την ασυλία των στελεχών του.

  2. Παναγος avatar
    Παναγος 11/04/2012 17:15:50

    Το θεμα που με απασχολει εχει ως εξης:
    Θα συλληφθει κανενας??
    Θα κρεμασθει κανενας??

    Ιδου ..
    Προσφερομαι εθελοντης ΑΜΙΣΘΙ για να κρεμασω αυτα τα παλιοσκυλα..

    '

    • romeo avatar
      romeo @ Παναγος 11/04/2012 17:23:34

      Πανάγο, κουκούλα έχεις;

  3. kimon avatar
    kimon 11/04/2012 17:22:22

    Δεν νομίζω ότι θα το προχωρίσουν -εκτός και αν το πολιτικό σύστημα είναι σε πλήρη συννενόηση...όσο για την αθωότητά του (παραγραφή κλπ) ας είναι καλά ο νόμος της ανεύθυνης ευθύνης βενιζέλου περί υπουργών ,όλοι λάδι -παρθένες και αθώες περιστερές.
    Για να είμαστε όμως δίκαιοι θα έπρεπε κανονικά η "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ" να είχε συλλάβει και παραπέμψει πρώτα τον βενιζέλο σαν ΗΘΙΚΟ ΑΥΤΟΥΡΓΟ για τον κατάπτυστο νόμο "ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ",αντ' αυτού ο βενιζέλος μας μοστράρει αρχηγός του" παρένθετου" κόμματος της ληστοσυμμορίας επιδιώκοντας την ψήφο των ιθαγενών αντί μπιχλιμπιδιών.

  4. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 11/04/2012 17:29:49

    Με το 10% πανθομολογούμενη μίζα, «o Ωραίος» έχει τσεπώσει 200 εκ!
    Παρά λίγο (πολύ λίγο) να γίνει και πρωθυπουργός.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Beau_Brummell

    Τα άρθρα και τα αφιερώματα στο Βήμα του κυρ Σταύρου, κάποτε, παρουσίαζαν τον Ακη μέγα διανοητή (thinker ένα πράγμα), επιπέδου Καστοριάδη.
    Τότε «ο κήπος ήταν ανθηρός», με όλα τα μπουμπούκια να ανθίζουν...
    Ακριτίδης, Κουλούρης, Λαλιώτης, Τζουμάκας, Κουτσόγιωργας, Τόμπρας, Παπαδόπουλος, Σταματελάτος, Μαυράκης, Παπακωνσταντίνου, Πόπωτας, Καμπάνης, Νεονάκης, Χρυσανθακόπουλος...
    Δεν ξέρετε κανέναν από αυτούς; Θα έπρεπε!
    http://exastal.blogspot.com/2009/04/901.html

    • airman avatar
      airman @ Bob ο μάστορας 11/04/2012 19:06:20

      Άκης, ο ''πολλαπλασιαστής ισχύος'' της διαπλοκής!
      Υπάρχουν και κάτι εκατομμύρια δολάρια που ''ξεκοκαλίστηκαν'' από απόρρητα προγράμματα μέσω ΕΑΣ. Και μάλιστα το ποσό εκταμιεύθηκε δύο φορές. Κάποιος τακτικός ανακριτής έχει την υπόθεση (ακόμα).

  5. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 11/04/2012 18:06:07

    Τά 3 εκατ.ευρώ,πού έχει δηλώσει ώς καταθέσεις, πού τά βρήκε??????
    Τό Πόθεν διά τόν βενιζελοφελλό δέν ισχύει????

  6. NIKOS avatar
    NIKOS 11/04/2012 19:07:54

    Μας κυβερνά η μαφία , ξυπνάτε Έλληνες , ένας από εσάς είμαι , δεν αντέχω άλλο αυτά που βλέπω και ακούω . έλεος , φτάνει !!!!!

  7. φαρμακογλωσσα avatar
    φαρμακογλωσσα 11/04/2012 19:26:38

    η γιρλαντα ειναι υπεροχη!

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/04/2012 19:58:12

    Ένας άνθρωπος, αντί να λογοδοτήσει στη Δικαιοσύνη, γίνεται αρχηγός κόμματος...άλλοι άνθρωποι, αντί να λογοδοτήσουν στη Δικαιοσύνη, είναι Υπουργοί, πρώην και νυν..άλλοι άνθρωποι, αντί να λογοδοτήσουν στη Δικαιοσύνη, ταξιδεύουν, διασκεδάζουν, αγοράζουν, επενδύουν.....εγώ, μπορώ να αρνηθώ να πληρώσω την εφορία;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 11/04/2012 22:50:11

      Γιατί,τί θέλεις νά γίνεις,ἀρχηγός κόμματος,Ὑπουργός,ἢ νά κάνεις τό γύρο τῆς Εὐρώπης;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/04/2012 15:06:24

        χαχα! ''Γίνεται; καλέ ναι, γίνεται''...(άμα είσαι πασόκ)!

  9. Pluto avatar
    Pluto 11/04/2012 20:21:00

    Να μην ξεχνάμε ότι οι Ενοπλες Δυνάμεις όντως χρειάζονταν καί χρειάζονται υποβρύχια. Οχι γερτά ,όχι κουφάρια υπό αιωνίαν αποπεράτωσιν στον Σκαραμαγκά! Αλλά κάτω απ` το νερό, επιχειρησιακά καί αξιόμαχα,στο Αιγαίο καί στην Αν.Μεσόγειο.
    Τα 3 υπό αποπεράτωσιν καί τα 2 παραγγελθέντα στους Γερμανους από τον Βενιζέλο (γιά τα οποία δεν έχει μπεί καρφί) δεν θα τα έχουμε ποτέ καί πάντως όχι στην κρίσιμη επόμενη 5ετία που τα χρειαζόμαστε επειγόντως λόγω ΑΟΖ (ναί αυτής που ήταν "αχρείαστη μόδα").
    Φθηνή (= απείρως φθηνότερη αγοράς νέων,αμεταχείριστων) λύση θα ήταν το leasing τεχνολογικά ισοδύναμων υποβρυχίων από Ρωσία,εάν γίνει αποπληρωμή τους με αγροτικά προϊόντα.
    Δεν μπαίνω σε τεχνική ανάλυση εδώ,καθώς κανένα οπλικό σύστημα δεν είναι τέλειο,όλα έχουν πλεονεκτήματα καί προβλήματα.Αλλά στην περίπτωσή μας το μείζον είναι η άμεση διαθεσιμότητα, δίχως επιπλέον δανεια που δεν αντέχουμε.Οποιος στο ΠΝ πράγματι θέλει να υπερασπίσει την χώρα, εκπαιδεύεται καί κάνει επιχειρησιακά ισοδύναμα ακόμη και υποβρύχια άλλης τεχνικής αντίληψης ,διαφορετικά περιορίζεται σε διοργάνωση δεξιώσεων.
    Παράλληλα,κάτι τέτοιο θα συνιστούσε (πέρα από αμυντική θωράκιση) καί δεινή διπλωματική κίνηση,περνώντας μηνύματα σε δανειστές καί Συμμάχους.Κατά την γνώμη μου ,μετά τις πρώτες κραυγές αγανάκτησης ,θα μας προσέφεραν δικά τους συστήματα με αντίστοιχους όρους.Οσο για τους Γερμανους ,θα καταλάβαιναν ότι ενδεχόμενη εξώθηση της Ελλάδας εκτός Ευρώ θα είχε καί ανεξέλεγκτες γεωπολιτικές συνέπειες.
    Ετσι παίζεται η μπάλλα!Απαιτείται σύντονη προετοιμασία,άκαμπτη αποφασιστικότητα (όχι μισα,άτολμα βήματα), προσοχή στα δάση που έμειναν καί πάρα πολύ καλή προσωπική φρουρά!
    Τον άλλο δρόμο τον είδαμε ,μας περπάτησαν σ` αυτόν ο Σημίτης,ο Aκης,οΠάγκαλος,ο ΓΑΠ καί τα ποικίλα γιουσουφάκια τους !Καί καταλήξαμε!

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 11/04/2012 20:27:09

    “Το Μνημόνιο ως "επιβεβλημένο" και "αυτονόητο" πρέπει να προηγηθεί του Συντάγματος της χώρας και το δεύτερο πρέπει να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες Περιορισμού της Εθνικής Κυριαρχίας.”

    ~Bαγγέλης Βενιζέλος, συνταγματολόγος, υπερφίαλος φαύλος, εφιαλτικός αρχιτέκτων της χρεωκοπίας της Ελλάδας και εκβιαστικός παραβάτης κάθε νόμου με τους ανεδαφικούς ισχυρισμούς του «κατεπείγοντος». Κυκλοφορεί ακόμα ελεύθερος ανάμεσά μας και ανερυθρίαστα διεκδικεί τη ψήφο των χωρίς μνήμη ιθαγενών.

    .

  11. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 11/04/2012 20:38:27

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
    Σε μια πρωτοφανής επίδειξη δύναμης από το κράτος και τους κατασταλτικούς μηχανισμούς του, επιστρατεύονται οι πιο σκληροί νόμοι, και οι πιο ασύδοτες μεθοδεύσεις κατασυκοφάντησης (περί δήθεν συμετοχής σε μίζες) ακριβώς γιατί στο πρόσωπο του διωκόμενου αγωνιστή αντιπροσωπεύεται το πρόταγμα και η επιλογή του σοσιαλισμού.
    ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΙΣΤΗ ΑΚΗ ΤΣΟΧΑΤΖΌΠΟΥΛΟ
    Υ.Γ. 1 υπάρχει και η σχετική σελίδα στο φβ.
    Υ.Γ. 2 Το παραπάνω αποτελεί διαφημιστικό προιόν.
    Υ.Γ. 3 Μετά το πέρας 2 ημερών ουδεμία ευθύνη έχομεν.
    Υ.Γ. 4 Πωλείται και στα περίπτερα.

  12. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 11/04/2012 21:23:30

    Σύντροφε κουράγιο. Να είσαι σίγουρος ότι θα κάνουμε τα πάντα για να επιστραφούν οι ράβδοι στην κορούλα σου. Θα έχει πλαντάξει στο κλάμα το ΧΡΥΣΟ μου!!!! μπου χου χου :(

  13. NIKOS KOUMPIAS avatar
    NIKOS KOUMPIAS 11/04/2012 21:27:26

    ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

    ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΜΕΣΑ

  14. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 11/04/2012 21:29:06

    ΑΚΗ ΖΕΙΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=Kdj54cN3TOU

  15. a.pap. avatar
    a.pap. 11/04/2012 21:39:44

    Δεν είναι μόνον ότι ο Βενιζέλος παρέλαβε τα υποβρύχια του Άκη, η σχέση του με τον Άκη είναι πολύ βεθύτερη. Θυμήθηκα ότι ο νυν πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Ευάγγελος Βενιζέλος, ήταν από τους πιο θερμούς υποστηρικτές του Άκη Τσοχατζόπουλου όταν αυτός διεκδικούσε την ηγεσία του κόμματος το 1996 και ότι όλος ο "μηχανισμός" του Τσοχατζόπουλου στη Θεσσαλονίκη ενσωματώθηκε στον "μηχανισμό" του Βενιζέλου, όταν ο Άκης έπαψε να είναι βουλευτής. Και πρέπει να πω ότι αναρωτιέμαι. Τι τους συνδέει αυτούς τους δύο;

  16. Ατερμων avatar
    Ατερμων 12/04/2012 00:23:51

    Ο κ. Μπρης ζητά να πάψει οριστικά η ποινική δίωξη σε βάρος τού πρώην υπουργού σε ό,τι αφορά το υποβρύχιο που έγερνε, εφ' όσον αυτό μπαζώθηκε και αλφαδιάστηκε υπο την επίβλεψη ειδικής εξεταστικής ομάδος ναυπηγών του Πασοκ.

  17. Πέτρος avatar
    Πέτρος 12/04/2012 01:58:20

    Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τη κωλοτούμπα του μπλογκ Κουρδιστό πορτοκάλι, που ενώ έβριζε τον Βενιζέλο για το χαράτσι της ΔΕΗ, ξαφνικά τον βγάζει ηγέτη ; Ντροπή πια. Το Μεγκα και ο ΣΚΑΙ ωχριά μπροστά στα παιχνίδια που παίζονται !