#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2011 10:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος μπήκε στην κλινική για να φτιάξει ηγετικό προφίλ



Εννοείται ότι ο Γ. Παπανδρέου δεν για λύπηση για όσα περνάει. Αυτός φταίει σε μεγάλο μέρος για το κατάντημα της χώρας, αυτός και για το σκηνικό διάλυσης της κυβέρνησης και του ΠΑΣΟΚ.

Όμως, αυτό που γίνεται με τον άσπονδο… φίλο του Ευ. Βενιζέλο δείχνει τη φαυλότητα που επικρατεί στο κυβερνών κόμμα.

Ο άρρωστος κ. Αντιπρόεδρος (ή μήπως πρόκειται για διπλωματική ασθένεια) ενώ προχθές στην Κ. Ο. βγήκε και με φλογερό λόγο στήριξε την απόφαση του πρωθυπουργού για το δημοψήφισμα, την Τρίτη από το κρεβάτι του πόνου άφησε διαρροές ότι δεν γνώριζε και δεν ρωτήθηκε για το δημοψήφισμα. Κωλοτούμπα δηλαδή από αυτές που μόνο ο κ. Βενιζέλος ξέρει να κάνει.

Μάλιστα, μέχρι αργά το βράδυ οι κύκλοι του υπουργού Οικονομίας άφηναν να εννοηθεί ότι είναι αντίθετος στο δημοψήφισμα.

Από την άλλη δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι οι δύο γυναίκες που ξεχώρισαν στις ραγδαίες εξελίξεις, δηλαδή η Μ. Αποστολάκη και η Ευα Καϊλή, είναι «πουλέν» του κ. Βενιζέλου. Δε λέμε ότι «στήθηκε» σκηνικό αποστασίας όπως ονειρεύεται ο κ. Παπανδρέου, αλλά είναι φανερή η προσπάθεια του κ. Βενιζέλου να βγάλει την ουρά του απ’ έξω ώστε να παίξει το ρόλο του στην μετά Παπανδρέου εποχή που πλησιάζει. Θέλει να είναι ο επόμενος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ και προσπαθεί τώρα να εμφανιστεί συμπαθητικός στον κόσμο και πολιτικός με ηγετικό προφίλ που βάζει πάνω από όλα το καλό της χώρας.

Δεν ξέρει, όμως, ότι ο κόσμος έχει καλή μνήμη και θυμάται ότι είναι ο εμπνευστής του Μεσοπρόθεσμου αλλά και του πολυνομοσχεδίου με τους ανάλγητους και άδικους φόρους;

Στο ΠΑΣΟΚ είναι εμφανής η μάχη χαρακωμάτων των μνηστήρων. Από τη μια ο Βενιζέλος κι από την άλλη η «τρόικα», δηλαδή Λοβέρδος, Ραγκούσης και Διαμαντοπούλου, σκίζουν τα ρούχα τους στη μάχη της διαδοχής.

Αλλά διαδοχή που; Σε ένα διαλυμένο κόμμα;

Ποιός δούλευε ποιόν (όταν ο Βενιζέλος δήλωνε ότι τα ξέρει όλα)




Γ. Πρετεντέρης: Και έμεινε αναπάντητη μια ερώτησή μου όμως και θέλω να την επαναφέρω έτσι  κλείνοντας. Ποιες είναι οι προσωπικές σας σχέσεις με τον Πρωθυπουργό;

Ευ. Βενιζέλος: Νομίζω ότι είναι άψογες. Δίνουμε μια μάχη, τη δίνουμε από κοινού. Τη δίνουμε με όλη την Κυβέρνηση και όλη την Κοινοβουλευτική Ομάδα.

Γ. Πρετεντέρης: Με συνεννόηση;

Ευ. Βενιζέλος: Με συνεννόηση πολύ στενή εκ των πραγμάτων, γιατί πρέπει να ξέρει τα πάντα και πρέπει να ξέρω τα πάντα.

Γ. Πρετεντέρης: Μάλιστα. Θα σας ευχαριστήσω πολύ κ. Αντιπρόεδρε της Κυβέρνησης και Υπουργέ των Οικονομικών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 02/11/2011 10:11:40

    Η εισαγωγη του Βενιζέλου σε κλινική μου θυμίζει την εισαγωγη της Ντόρας στο Ερρίκος Ντυνάν παραμονές των εκλογών το 2009.
    Λέτε να έχει την ίδια κατάληξη με τη φίλη του?
    Να μείνει κι αυτός στα αζήτητα?

    • Arianos avatar
      Arianos @ ΓΙΑΝΝΑ 02/11/2011 15:43:12

      Συμφωνα με το ιατρικο ανακοινωθεν ο Βενιζελος υπεστη κριση “σκουληκοειδιτιδας”
      Πρωτος το διεγνωσε ο Γκιωνακης στο
      http://www.youtube.com/watch?v=Xm0P0b9moXE
      (σκηνη 12:30-13:25)
      Μιλαμε για πολυ γελιο!!!!!

  2. ΔΓΦ avatar
    ΔΓΦ 02/11/2011 10:26:47

    Βέβαια...είναι γνωστό, σε αυτή τη χώρα οι 'ηγέτες' πρώτα την κοπανάνε (στο Παρίσι ας πούμε) και μετά επιστρέφουν ως εθνοσωτήρες αφού έχουν δώσει άλλοι το αίμα τους γι αυτό....

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΔΓΦ 02/11/2011 11:03:42

      Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα !

      • ΔΓΦ avatar
        ΔΓΦ @ Ραβινος 02/11/2011 11:18:25

        Σίγουρα για όσους δεν καταλαβαίνουν

  3. Y. avatar
    Y. 02/11/2011 10:28:00

    Μη βαυκαλιζόμαστε. ΟΛΟΙ τους, τα δίνουν ΟΛΑ για να είναι στις καρέκλες της εξουσίας. Και τη μάνα τους ακόμη πουλάνε, για να βρίσκονται εντός του καθεστωτικού προσκηνίου
    Δίκιο είχε ο Κατσιφάρας όταν μίλαγε για θυρωρούς

  4. Μπαϊλντισμένος avatar
    Μπαϊλντισμένος 02/11/2011 10:49:26

    Καλημέρα σε όλους,

    άρχισε να μου μυρίζει πάλι κοτέτσι. Μετά τα χτεσινά ηρωικά και τις επιστολές και τα “δε συμφωνώ”, να “παραιτηθεί”, τα “φτάνει πια” και για άλλη μια φορά τα “τελευταία φορά”, πέσαμε στη μούγκα!
    Μούγκα για λίγο γιατί μετά άρχισε το μπαλέτο! Να οι πιρουέτες, οι τούμπες και τα πλιέ (δε ξέρω τι είναι το πλιέ, το γούγλισα). Βγάζει που και που καμιά φραγκόκοτα το κεφάλι απ' το κοτέτσι και διαλαλεί πως ...στηρίζει το θίασο και όλοι αυτό οφείλουν να κάνουν!
    Βγαίνει κι ο τρισμέγιστος της πολιτικής και καταγγέλλει τα ντόπια τα συφέροντα που, τα άτιμα, θέλουν να τον ρίξουν γιατί, λέει, πάει (αυτός, ο τρισμέγιστος) κόντρα στα σχέδιά τους! Που αυτοί, λέει, θέλουν να πάμε στη δραχμή γιατί άμα μείνουμε στο ευρώ θα τους πάρουν οι γερμαναράδες τα μαγαζιά κοψοχρονιά. Ενώ με τις δραχμές; Που να βρει ο βησιγότθος δραχμές; Τις μαζέψανε όλες αυτοί (τα συφέροντα ντε) και τις βάλανε σε κουμπαρά για μια ώρα ανάγκης. Είδες πονηριές;
    Βγαίνουν κι οι υπουργοί του και λένε ομόφωνα ναι στο δημοψήφισμα (άσχετα αν μέχρι χτες είχαμε πλημμυρίσει απ' τις διαρροές τους ότι είναι “εξοργισμένοι” με την απόφαση του τρισμέγιστου) κι όχι μόνο αυτό μας λένε ότι ο Σάλλας κι ο Κωστόπουλος βάλανε τη Μιλένα να τα βροντήσει, την Εύα να ...αμαρτήσει και τη Μάρθα Βούρτση (λέγε με Βάσω) να δακρύσει (...για τελευταία φορά πάντα).
    Μέχρι και η συμμαθήτρια της Κλυταιμνήστρας (συντοπίτισσες είναι, μάλλον στο ίδιο σχολειό θα πηγαίνανε, ώσπου να γίνει η συχωρεμένη τας κεμπάπ απ' τον κανακάρη της) βγήκε και μας είπε πως “άμα δε το βγάνουν μόνοι τους το 151, κι εγώ εδώ είμαι να τσοντάρω"!
    Βγήκε κι ο ...τσοπάνης απ' τη σαλαμούρα που είχε πάει γιατί τον έπιασαν κοιλιακά μόλις άκουσε για δημοψήφισμα, αλλά εντάξει, τα μάζεψε, μίλησε με τα αφεντικά απόξω, τους έδωσε διαβεβαιώσεις, πήρε και τη γκλίτσα υπό μάλης κι άρχισε να σαλαγάει τα γίδια να τα πάει στο κοτέτσι να κάνουν κο κο κο την Παρασκευή.
    Αλλά, τι βολικό! Ο τσοπάνης δε ήτανε στην ...ομόφωνη απόφαση του υπουργικού για το δημοψήφισμα! Που σημαίνει ότι άμα πάρει ο τρισμέγιστος την Παρασκευή το βράδυ (...παναίτσα μου – που λέει και το άσμα) τους μισούς και κάτι θα βγει ο μάγκας και θα λέει: “Ρε σεις, έλειψα μια μέρα λόγω ακατάσχετης (λογο)διάρροιας και πήγατε να μου το σκορπίσετε το μαγαζί! Μ' έπιασε κόψιμο και κατέρρευσε η παγκόσμια οικονομία! Για συμμαζευτείτε γιατί θα σας χέσ*! Όσο για δημοψηφίσματα και αηδίες μη ξανακούσω γιατί θα σας βάλω να αντιγράψετε 100 φορές την τελευταία μου ομιλία.”
    Και να δεις που θα 'χει δίκιο...

  5. DIM avatar
    DIM 02/11/2011 10:49:36

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΠΙΑ ΕΠΕΣΑΝ.ΟΙ ΜΝΗΣΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΟΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ''ΚΑΜΕΝΑ ΧΑΡΤΙΑ'' ΕΚΑΝΑΝ ΩΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ.ΑΣ ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΤΟΥΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΕΟΝ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Η ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΔΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΤΕ.

  6. petros avatar
    petros 02/11/2011 20:01:49

    o ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ ΦΤΩΧΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΑΔΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΟΣ. ΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΦΟΡΟ 3 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΤΜ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ 120ΤΜ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΤΙΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΣΗΜ. ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΤΗΣ. ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ 1990 ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ 1999. ΕΧΩ 3 ΠΑΙΔΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ 750 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΡΘΕ ΦΟΡΟΣ 480 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΛΛΑ 110 ΕΥΡΩ ΠΑΕΙ 590. ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΕΔΩΣΕ ΕΝΤΟΛΗ ΣΑΝ ΑΛΛΟΣ ΑΛΗ ΠΑΣΑΣ ΝΑ ΜΟΠΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ. ΕΝΑΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΦΥΣΙΚΑ ΔΗΛΩΝΕΙ10000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΚΡΥΦΟΓΕΛΑΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΕ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΑΓΚΑΣ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΜΠΛΟΥΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΩ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΠΡΙΝ ΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΔΙΚΟ ΦΟΡΟ? ΨΑΧΝΩ ΔΑΝΕΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ.