#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/07/2011 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος κατάλαβε (επιτέλους) ότι το rollover δεν θα μας σώσει



Αυτό που γράφαμε πριν μερικές ημέρες, δηλαδή ότι το γαλλικό σχέδιο για rollover με επιτόκιο ακόμη και 8% δεν μπορεί να σώσει την Ελλάδα, το αντιλήφθηκαν και κάποιοι εντός της κυβέρνησης. Μετά τις απανωτές σφαλιάρες από τους διεθνείς οίκους αξιολόγησης στο οικονομικό επιτελείο κατάλαβαν ότι η σωτηρία βρίσκεται ακόμη πολύ μακριά. Διότι με επιτόκιο 8% που ήθελαν να δώσουν στους ιδιοκτήτες ελληνικών ομολόγων, απλά μετέθεταν τον πρόβλημα 30 χρόνια μετά αλλά με πολύ μεγαλύτερο βάρος για τη χώρα και τις μελλοντικές γενιές.

Άρχισαν λοιπόν οι διαρροές από το υπουργείο Οικονομικών ότι η  Ελλάδα δε θα δεχθεί το γαλλικό σχέδιο διότι πρέπει να σταματήσουν τα κερδοσκοπικά παιχνίδια.

Η ουσία είναι ότι ο κ. Βενιζέλος κατάλαβε ότι με ληστρικά επιτόκια που συζητούν στο Παρίσι και το Βερολίνο εδώ στην Ελλάδα θα τους πάρουν με τις πέτρες.

Έτσι, το γαλλικό σχέδιο πάει για… φούντο εν τη γενέσει του. Το θέμα είναι ότι ένα 24ωρο πριν το κρίσιμο Γιουρογκρούπ που υποτίθεται ότι θα έδινε οριστική λύση στο ελληνικό πρόβλημα, ουσιαστικά δεν υπάρχει φως στο τούνελ. Οι Ευρωπαίοι εμφανίζονται για ακόμη μια φορά ανίκανοι να σταθούν στο ύψος των κρίσιμων περιστάσεων και αδυνατούν να δώσουν λύση, όχι στο ελληνικό αλλά στο ευρωπαϊκό πρόβλημα. Την ώρα που η κρίση χρέους έχει «μολύνει» Ιρλανδία, Πορτογαλία και ετοιμάζεται ο «ιός» να φτάσει στην Ισπανία, την Ιταλία ίσως και το Βέλγιο η Ευρώπη ετοιμάζεται για αυτοχειριασμό.

Το Γιουρογκρούπ πολύ δύσκολα θα δώσει κάτι νέο στο οικονομικό πρόβλημα όλης της Γηραιάς Ηπείρου και θα μεταθέσει τη συζήτηση για τον Σεπτέμβριο. Ως τότε μπορεί να έχει «σκάσει» και καμιά άλλη οικονομία διότι ως γνωστόν οι κερδοσκόποι δεν πάνε διακοπές.

Όσο για την αυριανή συνάντηση, απλά θα επιβεβαιωθεί η μετάθεση των συνομιλιών για τη νέα οικονομική βοήθεια και θα εκδοθεί κάποιο ανακοινωθέν – ευχολόγιο. Και η Ελλάδα θα βράζει όλο τον Αύγουστο και δεν θα είναι από καύσωνα.

Όσο για την κυβέρνηση, με τα σενάρια για αναζήτηση λύσης από Σεπτέμβρη και βλέπουμε, δε θα τη χάλαγε να πάει σε εκλογές. Άλλωστε, για πολλούς κυβερνητικούς βουλευτές, καλύτερα είναι να κάθονται στα έδρανα της αξιωματικής αντιπολίτευσης παρά να υπογράψουν νέα δανειακή σύμβαση με αμφίβολους όρους και κατευθύνσεις.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/07/2011 15:16:24

    Με αποφαση της Βουλης, καταργουμε Εφαρμοστικο και Μεσοπροθεσμο τη Δευτερα. ΠΑΠΑΛΑ.

    οσο και να λεω οτι δοση δε θα παρουμε και καλο ειναι να σκισουμε τη γατα ΤΩΡΑ, τοσο καταλαβαινουν ολοι πλεον οτι η κατασταση ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ.

    Δεν μας δινουν ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ !! κ εμεις υπογραφουμε και ΞΕΠΟΥΛΑΜΕ.

    ΣΚΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ και ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.. σε σιεστα Αυγουστου.

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/07/2011 21:18:56

      Παντα σωστός!!!

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/07/2011 15:18:07

    ...μην τους κατακρίνουμε ...ότι καταλαβαίνει ο καθείς: άλλος θα το άκουσε ρεβόλβερ, άλλος ρολό+ever και θα έκανε σύντμηση, άλλος τελείωσε το ρολό μην έχουμε και τρελές απαιτήσεις...

    ΥΓ

    Εγώ πάντως έχω κάνει μία πρόταση για το ΤΑΜΕΙΟ ΑΕ εδώ και καιρό: ας πουλήσουμε το ΑΚΡΟΠΟΛ για αρχή, γιατί η συνέπεια της επιτυχίας πρέπει να έχει συνέχεια.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/07/2011 15:28:55

    χαχαχαα
    Τι ελεγα για την Αξια του Brand Name Ελλαδα?? παρε μια ειδηση !!

    Η Microsoft ζητά προμήθεια από τη Samsung

    Θέλει 15 δολάρια για κάθε συσκευή Android...!
    Προμήθεια 15 δολαρίων ζητά η Microsoft από τη Samsung για κάθε Android συσκευή που παράγει, επειδή πολλά στοιχεία του software που χρησιμοποιεί η Samsung καλύπτονται από πατέντες.

    Η Samsung, η οποία φέρεται διατεθειμένη να διαπραγματευθεί το ποσό, δεν είναι η μόνη εταιρία που βρίσκεται αντιμέτωπη με παρόμοια κατάσταση. Το ίδιο έχει γίνει και με την HTC, η οποία πληρώνει 5 δολάρια για κάθε συσκευή που παράγει.

    Στο ταμειο ΟΛΟΙ !!! αλλα που ν ασχοληθουν... εχουν κομματικες επιτροπες...

    ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/07/2011 16:00:19

    Αυριο πρωι μπορουμε να γινουμε :

    1. Goldman Sachs

    2. GazProm

    3. TUI

    4. Η Χωρα με τη Μικροτερη Φορολογια στις Παγκόσμιες Πατέντες....!

    5. Η Χωρα με εδρες των 30 Μεγαλυτερων Πανεπιστημιων του Κοσμου

    6. Η Χωρα με τον Πρωτο στον Κοσμο Υποβρυχιο Τουρισμο.

    7. Η Χωρα με τα περισσοτερα Πνευματικα Δικαιωματα φυσικα.

    8. Η Πρωτη Χωρα στον κοσμο με "υβριδικο νομισμα"

    9. Εκχωρουμε ΟΛΕΣ τις ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ μας ( με ορους ) σε Goldman Sachs και Bank of China συγχρονως 50-50.

    10. Αρχιζουμε αμεσα, εξωρυξη Ορυκτου Πλουτου ( π. μεταλλων )

    Αυτα ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ Δευτερα 11 Ιουλιου 2001.

    Καλουμε ολα τα ΜΜΕ ημεδαπα , αλοδαπα, Σκιζουμε στην κυριολεξια και μπροστα στις καμερες, οπως ειπα, 06.00πμ ( να πιασουμε ολες τις χρονικες ζωνες ) Εφαρμοστικο και Μεσοπροθεσμο, κα ανακοινωνουμε παλι επισημα "πνευματικη ασθενεια". Χαιρετε, και διαρεουμε οτι παμε Πανελλαδικα για διακοπες εως οτου λυσουν το θεμα οι αντισυμβαλλομενοι.
    Λυσεις τις οποιες θα τσεκαρουμε κατω απ τον Ηλιο μας, και αν γουσταρουμε αποδεχομαστε με τους δικους μας ορους.- ΤΕΛΟΣ.-

    Αφου αποχωρησουν τα ΜΜΕν αρχιζουμε δουλεια στα 1-10 αμεσα. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.
    Σε βαρδιες 7/24/335 και χωρις αμοιβη. ΚΑΝΕΙΣ.

    Ποιον να ξυπνησουμε απ τον ληθαργο ? ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ !!!
    11 εκ Ψυχες γεματες Ελλαδα.

    Το ξεκιναμε μονοι μας ?? Εγω ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ! παρεα ψαχνω... ;)

    ΠΠ

    ΥΓ... μη μου πειτε οτι δεν μπορουμε να παμε ΑΥΡΙΟ στην Ευελπιδων και σε καθε πρωτοδικειο και να αποσυρρουμε την ψηφο μας !!!! ΟΛΟΙ για ΟΛΟΥΣ.

    • Κυνηγός avatar
      Κυνηγός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/07/2011 21:46:54

      ΠΠ
      Αφιερωμένο:
      http://www.youtube.com/watch?v=PlYCRDBtRLE&feature=artist

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κυνηγός 11/07/2011 01:11:26

        Να κ ενα τραγουδι τους που δεν γνωριζα !! Σ ευχαριστω !
        Παμε ολοι Νεα Ορλεανη απο τωρα.

        ΠΠ

  5. rally monkey avatar
    rally monkey 10/07/2011 16:03:13

    To επιτοκιο δεν ηταν 8% - ηταν 5% ελαχιστο + το ποσοστο αυξησης ΑΕΠ (με οριο το 3%) δηλ. 8% στην χειροτερη περιπτωση (για τα επομενα χρονια σχεδον με βεβαιοτητα 5%).
    Δεν ηταν κακη βαση για να γινει συζητηση. Επισης το γεγονος ο'τι ηταν 30 χρονια ηταν ευνοικο - δεν θα χρειαζοταν να ζει η χωρα θριλλερ για τη δοση καθε 6μηνο.
    Ειναι γνωστο πως τα επιτοκια που κανουν πραγματικα βιωσιμο το Ελληνικο χρεος ειναι κοντα στο 4% παρα στο 5% (η Γερμανια δανειζεται 10ετια στο 3%).
    Το επιτοκιο αυτο αφορουσε μονο 30δις - δηλ. μικρο ποσοστο του συνολικου χρεους. Ωστοσο, επετρεπε να αποπληρωθουν περι τα **80δις** ομολογων που ληγουν μεχρι το 2014 (δηλ περιπου το ενα τριτο του Ελληνικου χρεους προς τις αγορες -και μαλιστα το 'μπροστινο' κομματι, δηλ. οι επικειμενες ωριμανσεις) και να αντικατασταθουν με 'δανεια της Τροικας' (οπου το επιτοκιο ειναι διαπραγματευσιμο στη σφαιρα της πολιτικης - δηλ. εκτος αγορων - χωρις εκβιασμους για 'πιστωτικα γεγονοτα', 'επιλεκτικες χρεωκοπιες' κ.α)
    Η λυση απεφευγε το πιστωτικο γεγονος και αφηνε την δυνατοτητα επιστροφης στις αγορες ανοιχτη.

    • EU avatar
      EU @ rally monkey 10/07/2011 19:34:33

      Είναι όντως μια βάση συζήτησης.
      Θέλει όμως μία απαραίτητη προϋπόθεση και δύο βελτιώσεις:
      Προϋπόθεση: έκδοση ευρωομολόγου μέχρι το 60% του χρέους ("οροφή" που προβλέπεται στη Συνθήκη του Μάαστριχτ), με το τυχόν υπερβάλλον να χρηματοδοτείται με εθνικά ομόλογα κάθε έκαστου κράτους της ευρωζώνης. Τεχνικά γίνεται να υπάρχουν κίνητρα και για τις χώρες με χαμηλό χρέος (για να συναινέσουν) και για τις χώρες με υψηλό (για να υπάρχει πίεση από τις αγορές να παραμένουν πειθαρχημένες).
      Βελτιώσεις: Πρώτο, μείωση του επιτοκίου στα ίδια επίπεδα του μέσου όρου των τριών χωρών της ευρωζώνης με το καλύτερο επιτόκιο, μέχρι να εκδοθεί το ευρωομόλογο οπότε θα έχει το ίδιο επιτόκιο. Δεύτερον, δεδομένου του ευρωομολόγου, καμία υποχρέωση για cash εξόφληση του 30% που προβλέπει η γαλλική πρόταση.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ rally monkey 10/07/2011 22:43:04

      To rollover αφορούσε θεωρητικά 30 δις, δηλ. 8 % του συσσωρευμένου Ελληνικού Δημόσιου χρέους.
      Στην πράξη καταλήγει ήδη σε 15 δις (4%), με έντονα πτωτική τάση.
      Πάπαλα, είναι περίπου ίσο με το μέρος του χρέους που κατέχει μόνη της η ...Εurobank.
      Ο Τρισέ δεν το καλόβλεπε από την αρχή, το θεωρούσε μη ρεαλιστικό φύλλο συκής για εσωτερική χρήση ("ορίστε, δείτε κόσμε, παίρνουν φορτίο και οι τράπεζες"). Τελικά ο Τρισέ είναι αυτός που λειτουργεί πολιτικά. Οι περισσότεροι κυβερνώντες πολιτικοί στις χώρες της Ευρωζώνης, είναι μάλλον "συνδικαλιστές" των κομμάτων τους και κυρίως της πελατείας τους.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ rally monkey 10/07/2011 22:46:42

      Δεν θ' αποφύγουν το Ευρωομόλογο, όσοι δεν το ήθελαν.
      Άλλωστε από τους πρώτους που το πρότειναν, δεν ήταν μόνον Σοσιαλιστές, Πράσινοι ή Έλληνες, Ισπανοί και Πορτογάλοι αλλά και οι Γιουνκέρ (Φιλελεύθερος) και Τρεμόντι (ΕΛΚ).

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/07/2011 16:14:59

    Τίτλος της φωτό του άρθρου: Το πτηνό και το μπουλντόγκ!

  7. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 10/07/2011 18:44:18

    Πώς είμαστε σίγουροι, οτι ο Βενιζέλος "κατάλαβε επιτέλους" ;

  8. EYA avatar
    EYA 10/07/2011 18:46:39

    ΄΄11 εκ Ψυχες γεματες Ελλαδα.'' Έγραψες ΠΠ

  9. anonymous avatar
    anonymous 10/07/2011 20:45:34

    Το Ευρωομόλογο δεν το θέλουν οι Γερμανοί διότι θα ανεβάσει το δικό τους επιτόκιο. Θέλουν τα κέρδη δικά τους και τις ζημίες στους άλλους.

    Εκείνο που μπορεί να σώσει την Ελλάδα είναι ένα συνολικό σχέδιο. Να βάλουμε κάτω τι μπορούμε να δίνουμε, υπολογίζω περί τα 20 δις το χρόνο, να γίνει ένα σχέδιο εξόφλησης του χρέους και σε 10-15 χρόνια να γίνει πλήρως διαχειρίσιμο. Το να λαμβάνονται αποσπασματικά ημίμετρα όχι μόνο δε βοηθάει αλλά κάνει την κατάσταση χειρότερη και δυσχερέστερα διαχειρίσιμη για να μην πω μη διαχειρίσιμη.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ anonymous 10/07/2011 22:49:33

      Οι SPD/Πράσινοι το θέλουν, το έχουν δηλώσει επανειλημμένα. Αντιστέκεται ο σημερινός Γερμανικός κυβερνητικός συνασπισμός CDU/FDP, του οποίου όμως "τα ψωμιά" δεν φαίνονται πιά πολλά. Οψόμεθα ες Σεπτέμβριον, μάλλον

  10. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 10/07/2011 23:22:20

    Tι rollover και κουραφέξαλα Ευάγγελε ; Hungover να πάνε κάτω τα φαρμάκια !!!!!!!!