#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 11:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος και ο νόμος περί ΜΗ ευθύνης υπουργών



Αναρωτιέται κανείς πόσο κοντή μνήμη πιστεύουν οι ένοικοι του Μαξίμου ότι  έχουν οι Έλληνες για να παραδώσουν το τιμόνι της οικονομίας της χώρας στα χέρια του Ευάγγελου Βενιζέλου;

Του αρχιτέκτονα του διαβόητου  νόμου περί  (Μη) ευθύνης υπουργών.  Του (συν) υπεύθυνου για την  ατιμωρησία των πολιτικών που έφτιαξε το  νόμο με τον οποίο,  μόνο η Βουλή έχει την αρμοδιότητα να ασκεί δίωξη  κατά υπουργών για αδικήματα που έκαναν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους.

Ένα νόμο που ακόμα και  ο συνταγματολόγος Ν. Αλιβιζάτος έχει χαρακτηρίσει  «ανήθικο προνόμιο» υποστηρίζοντας ότι οι πολιτικοί τον έφτιαξαν για  να εξασφαλίσουν την ατιμωρησία.

Ένα νόμο που φέρει μεγάλη ευθύνη για το ότι ούτε ένας από τους πολιτικούς που ρήμαξαν τον τόπο δεν έχει πάει φυλακή, όπως ζητάνε οι αγανακτισμένοι του Συντάγματος αλλά και όλης της Ελλάδας.

Και για να φρεσκάρουμε λίγο τη μνήμη μας, να θυμηθούμε ότι στην   αναθεώρηση του άρθρου 16 του 2001 και του νόμου περί ευθύνης υπουργών  που ψηφίστηκε το 2003,  εισηγητής ήταν  ο  Β. Βενιζέλος και  ο  τότε υπουργός Δικαιοσύνης, Φ. Πετσάλνικος. Την υπέγραψε  όλη η  κυβέρνηση Σημίτη (Ν.Χριστοδουλάκης, Γ.Παπαντωνίου, Γ.Παπανδρέου, Α.Τσοχατζόπουλος, Χρ.Βερελής, Ν.Σηφουνάκης, Π.Ευθυμίου, Χρ.Πρωτόπαππας, Κ.Σκανδαλίδης, Βάσω Παπανδρέου, Δ.Ρέππας, Γ.Δρυς, Μ.Χρυσοχοίδης, Αν.Γιαννίτσης , Κ.Στεφανής, Γ.Ανωμερίτης, Γ.Πασχαλίδης, Στ.Μανίκας).

Ο Ευ.Βενιζέλος δεν έχει κάνει ποτέ αυτοκριτική για το νόμο αυτό, παρά τις κριτικές που έχει δεχθεί, αντιθέτως υποστηρίζει το δημιούργημά του.

Αριστερόχειρ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 21/06/2011 12:09:11

    Πρεπει να καταργηθει μαζι με την ασυλια των βουλευτων.

    • Πητ avatar
      Πητ @ man8os 21/06/2011 12:15:50

      Μη λες τέτοια πράγματα γιατί θα θυμώσει ο Τζαβάρας.

    • madprof avatar
      madprof @ man8os 21/06/2011 13:12:25

      Η πλειψηφία αυτών είναι και σήμερα μεταξύ των Σωτήρων μας
      Η Λίστα των χαμένων πολιτικών ηγετικών μορφών του 21ου:
      Μας λείπουν οι Λιάπης, Βουλγαράκης, Παπαντωνίου (το Σαΐνι του colpo grosso), Αλογοσκούφης (δημόσια : έσοδα0,έλλειμμα15.5%,χρέος130%), οι Φ. Sub/Γκαπς ’96-’11, Τσοχατζόπουλος, Ρουσόπουλος, Δούκας (δομημένα ομόλογα) ρε παιδιά !, χάνει η χώρα την εμπειρία παρόμοιων πολιτικών αναστημάτων. Τέτοιες κρίσιμες στιγμές θα μπορούσαν να βάλουν ένα “χέρι” να μηδενιστεί το απεχθές χρέος (sic!). Προσθέστε αυτούς που αγνοώ-ξεχνώ και να κάνουμε έκκληση να αναλάβουν την Σωτηρία της Πατρίδας !.
      ΥΓ. Συμπληρώστε Αξιοκρατικά(sic!) την Λίστα των Σωτήρων Μας !

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ madprof 21/06/2011 13:20:44

        Χατζηγάκης (τις Cayenne στη Θεσσαλία τις λένε ακόμα "Χατζηγάκηδες", επειδή στην πραγματικότητα είναι "τρακτέρ"), Χατζηδάκης (χρυσές "εθελούσιες" έξοδοι και αργυρές συνταξιοδοτήσεις "Ολυμπιακής")...
        Κι από την άλλη ο Γιάννος (έδρασε σε πολλά "πεδία μάχης"), οι "σοσιαλισταράδες" ανατροπείς του Γιαννίτση ("εις υγείαν των ταμείων")...

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 21/06/2011 13:24:32

        Να Μην Ξεχνάμε ότι ξεκινούσε το πάρτι της Ολυμπιάδας 2004 !
        Η πλειοψηφία των Βουλευομένων ήταν στο κόλπο ή τους βάλαν στο 2ο κόλπο γκρόσσο !

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ madprof 21/06/2011 14:40:27

        ΕΠΙ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΤΟ ΔΗΜ.ΧΡΕΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ
        ΤΟΥ ΑΕΠ ΗΤΑΝ 95%, ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΠΡΟ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ
        ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΗΤΑΝ 4% ΚΑΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ 8% ΑΚΟΜΑ
        ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΣΑΝ
        ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2%.
        ΚΑΛΟΣ Ο ΑΧΤΑΡΜΑΣ ΓΙΑ ΛΑΙΚΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ.

        • madprof avatar
          madprof @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/06/2011 18:18:35

          Αν πρέπει να βγει από την Λίστα πες μας σε πια τον τοποθετείς ?

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ madprof 21/06/2011 23:17:07

            ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ
            ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΚΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΤΕ.

  2. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/06/2011 12:15:08

    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ . Ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ.
    Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΟΥΔΙ.
    ΘΕΟΣ ΦΥΛΑΞΕΙ.

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 21/06/2011 12:16:21

    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ;;; ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΠΑΓΚΑΛΟΣ-ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ!!! Ο Παπανδρέου μας είπε πως λεφτά υπήρχαν, ο Πάγκαλος μας είπε ποιοί τα φάγανε και ο Βενιζέλος εξασφάλισε την ατιμωρησία τους!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Χρήστος Δημάρης 21/06/2011 12:48:28

      Απίστευτος συνδυασμός Χρήστο!

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Κώστας Ροδινός 21/06/2011 13:07:40

        ΕΝΟΧΟΙ ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΑ: Κώστα μας έχει εξοργίσει που οι ένοχοι θέλουν να μείνουν ατιμώρητοι. Μας έχει εξοργίσει που οι φταίχτες θέλουν να είναι τα αφεντικά μας. Και πιό πολύ μας έχει εξοργίσει που οι ένοχοι και οι φταίχτες νομίζουν ότι τους χρωστάμε και από πάνω!!!

        • madprof avatar
          madprof @ Χρήστος Δημάρης 21/06/2011 18:22:56

          Les trois Miserables ensemble !

  4. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 21/06/2011 12:18:31

    Απο την αντιπολιτευση ποσοι και ποιοι ψηφισαν αυτο το νομο?

  5. dealex avatar
    dealex 21/06/2011 12:48:26

    μπορει καποιος να ανατρεξει στα αρχεια της βουλης και να μας πει ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ψηφισαν αυτο το νομο?
    πρασινοι, μπλε κ.λ.π.
    γιατι δεν αρκει να κατεβασει καποιος εναν ηλιθιο νομο, καποιοι τον ψηφιζουν κιολας....

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ dealex 21/06/2011 13:13:27

      ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΨΗΦΙΖΟΥΝ .
      ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ . 2001-2003.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/06/2011 13:14:18

        ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΛΕΓΕΤΑΙ " ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ".

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 13:01:42

    Ο Μπέν και ο Σάμ είχαν σήμερα τηλεφωνική επικοινωνία.
    Ο Μπέν τον ενημέρωσε για τα προγραμματισμένα χρονοδιαγράμματα - προυποθέσεις του προγραμματισμού της χρηματοδότητησης.

    "Χωρίς αισθήματα και προγραμματισμούς
    με τα κόλπα τους εγεμίσαμε τρελούς
    αχ πού σε πονά και πού σε πιάνει
    ευτυχώς που ο κόσμος δεν τα χάνει
    Κι όλα μοιάζουν μαγικά, είναι μαζικά... (και τα λοιπά και τα λοιπά)".
    (Γιάννης Μαρκόπουλος).

  7. Orestios avatar
    Orestios 21/06/2011 13:18:04

    Πόσες φυλακές πρέπει να γίνουν για αυτούς τους τύπους???

    ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΩΡΑ

  8. αριστερόχειρ avatar
    αριστερόχειρ 21/06/2011 13:21:01

    Δυστυχώς τον ψήφισαν όλοι, γι' αυτό και κανείς τους δεν εναντιώνεται σήμερα γι' αυτό στον Βενιζέλο. Όλο το πολιτικό σύστημα ενέχεται για το νόμο αυτό, αλλά βεβαίως οι πρωτεργάτες του περισσότερο.

  9. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 21/06/2011 13:21:43

    Τα βουβάλια δεν πάνε ποτέ με το μέρος του χασάπη.

  10. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 21/06/2011 13:57:09

    Αν έρθει ποτέ η επόμενη μέρα (καλά μόνη της δεν έρχεται ποτέ, αν την φέρουμε εννοώ), να ξεκινήσουμε τις διώξεις από αυτούς. Πρώτα ο εισηγητής, μετά οι ψηφίσαντες. Και μετά όλοι όσοι έγιναν πλούσιοι καλυπτόμενοι από τον παραπάνω "νόμο".

  11. Ellas to megaleio sou avatar
    Ellas to megaleio sou 21/06/2011 14:08:14

    Κατω οι κλεφτες φωναζουμε στο συνταγμα, και το αποτελεσμα....
    Μας φορτωσαν τον συνταγματολογο απαλλαγης των κλεφτων ,για υπουργο οικονομικων.
    Η Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει...
    Ο αγωνας τωρα δικαιωνεται..

    • madprof avatar
      madprof @ Ellas to megaleio sou 21/06/2011 17:48:34

      Uncroiyable mais Vraie

  12. Γυναίκα του Καίσαρα avatar
    Γυναίκα του Καίσαρα 21/06/2011 14:17:16

    Ο Βενιζέλος για τη νομική κοινότητα θα μείνει ως "καθηγητής" στην παραβίαση του Συντάγματος και βεβαίως αναφέρομαι στην "πατέντα" για την οικοδομική άδεια υπό μορφή νόμου για το Mall στο Μαρούσι. Σε άλλη χώρα (της Αφρικής συμπεριλαμβανομένης) θα είχε εκδιωχθεί από την πανεπιστημιακή κοινότητα με συνοπτικές πειθαρχικές διαδικασίες

    • madprof avatar
      madprof @ Γυναίκα του Καίσαρα 21/06/2011 17:50:58

      Miserable

  13. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 21/06/2011 14:23:59

    Κανένας δε μπορεί να γνωρίζει πως ένας γενικός και αφηρημένος νόμος θα εφαρμοστεί στην πράξη. Αυτό είναι θέμα κοινωνικής και πολιτικής συνεπώς αντίληψης. Αλλά μεγάλη ευθύνη βαρύνει και τον Καραμανλή που στην αναθεώρηση του 2008 ούτε καν έβαλε θέμα αλλαγής του σχετικού νόμου. Ίσως επειδή διάφορα κατορθώματα των υπουργών του είχαν αρχίσει να φθάνουνε στα μεγάλα του αυτιά.

    • Ιπτάμενος Ολλανδός avatar
      Ιπτάμενος Ολλανδός @ Γιάννης Κ. 21/06/2011 16:30:17

      Το ότι "Κανένας δε μπορεί να γνωρίζει πως ένας γενικός και αφηρημένος νόμος θα εφαρμοστεί στην πράξη" δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για την σύνταξη και ψήφιση ενός νόμου, που αφ'ενός αντίκειται οφθαλμοφανώς στο Άρθρο 4 παράγραφος 1 του Συντάγματος (Οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου), αφ'ετέρου πρόκειται νε εφαρμοστεί σε ένα περιβάλλον όπου υπάρχει παράδοση στη θεσμοθετημένη ατιμωρησία των πολιτικών.

      Αλλά άς μήν πάμε μακριά. Το ίδιο το Σύνταγμα, ένα νομικό κείμενο που προορίζεται να λειτουργεί σαν λυδία λίθος για τους υπόλοιπους νόμους του κράτους, αναιρεί τον εαυτό του. Αρκεί να συγκρίνει κανείς το Άρθρο 4 παράγραφος 1 του Συντάγματος με το σύνολο του Άρθρου 86, όπου, ουσιαστικά, τα νυν και πρώην μέλη της Κυβέρνησης και οι Υφυπουργοί ορίζονται ως πιό ίσοι από τους υπόλοιπους Έλληνες.

      • Γιάννης Κ. avatar
        Γιάννης Κ. @ Ιπτάμενος Ολλανδός 21/06/2011 17:51:14

        Και ξαναλέω, άμα η κοινωνική αντίληψη είναι χώρας επιπέδου μπανανίας ακόμη και ο καλύτερος νόμος θα έχει προβλήματα. Και αυτό ειναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξει ένας νομοθέτης. Γιατί νόμους έχουμε καλούς, η εφαρμογή όμως είναι μια άλλη ιστορία.

        Και το συγκεκριμένο άρθρο λέει πως η δίωξη μπορεί να γίνει με απόφαση της Βουλής. Δεν την αποκλείει δηλαδή. Τώρα εάν οι βουλευτές είναι πρόβατα και υπακούνε στον τσοπάνη τους αυτό είναι κάτι που ένας νόμος δε μπορεί να διορθώσει, ακόμη και εάν ειναι συνταγματική διάταξη( άρθρο 60: Οι βουλευτές έχουν απεριόριστο το δικαίωμα της γνώμης και ψήφου κατά συνείδηση...)

    • madprof avatar
      madprof @ Γιάννης Κ. 21/06/2011 18:10:42

      Le miserable petit- fils !

  14. δημης avatar
    δημης 21/06/2011 22:42:06

    ο νόμος περί ΜΗ ευθύνης .....
    ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ "ΝΟΜΟ" ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ...ΟΛΟΝ ΠΑΣΟΚ ΣΕΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΧΕΙΡΟΤΕΡΟ....