08/10/2012 21:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος θέλει να τον καλέσουν στο γεύμα με την Μέρκελ

Ο Ευ. Βενιζέλος ζήτησε επίσημα, μιλώντας το πρωί στην κρατική τηλεόραση, αλλά και σε συνομιλία που είχε με τον πρωθυπουργό, να παραβρεθεί στο γεύμα που θα παραθέσει η ελληνική κυβέρνηση στην Αγκελα Μέρκελ.

Μάλιστα, από το ΠΑΣΟΚ (αν δεν θυμάσθε, έτσι λένε το κόμμα του κ. Βενιζέλου) έλεγαν ότι είναι ανεπίτρεπτο να μη δει η Γερμανίδα Καγκελάριος τον κυβερνητικό εταίρο.

Υπό αυτή τη λογική φυσικά θα έπρεπε στο γεύμα να πάει και ο Φ. Κουβέλης και σε ένα τόσο κρίσιμο ραντεβού η Ελλάδα να εμφανίζεται σαν σκόρπια διαδήλωση του αείμνηστου Ζίγδη.

Επίσης, αν γινόταν αυτό, θα έπρεπε η κ. Μέρκελ να δει υποχρεωτικά και τον Αλέξη Τσίπρα, καθώς δε μπορεί να συναντάσαι με το τρίτο και το πέμπτο κόμμα κι όχι με την αξιωματική αντιπολίτευση. Ωστόσο, η κ. Μέρκελ εκ του γερμανικού πρωτοκόλλου δε συναντά στα ταξίδια της αρχηγούς της αξιωματικής αντιπολίτευσης,

Επομένως, με την απαίτησή του κ. Βενιζέλου δύο τινά συμβαίνουν: Είτε ήθελε να πάει οπωσδήποτε στο... γεύμα είτε εξαιτίας της μεγαλομανίας του δε βλέπει ότι δεν έχει κόμμα αλλά απόκομμα. Έχει τυφλωθεί από την εξουσιομανία του και δεν μπορεί να αφήσει κάποιους άλλους να κάνουν τη δουλειά που αυτός αποδείχθηκε ανίκανος να κάνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 08/10/2012 21:34:26

    δεν εχει να φαει?

    • alexei avatar
      alexei @ man8os 08/10/2012 21:38:38

      το ΠΑΣΟΚ ηταν ειναι και θα ειναι ΠΡΟΣΩΠΟΛΑΤΡΙΚΟ κινημα/κομμα/κατασταση.

      ο ανθρωπος θελει να ειναι ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ και να ρυθμιζει τις ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ. εχει φρικαρει που δε θα γινει ΠΟΤΕ πρωθυπουργος. νομιζε οτι θα τον αφηνε ο ΓΑΠαρος ο γατος να κυβερνησει φευγοντας..

  2. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 08/10/2012 21:36:11

    αφου και να μην τον καλεσουν θα παει ....και θα τους φαει το φαϊ.

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 08/10/2012 21:40:16

    Μπορῶ νὰ φάω κι ἐγὼ μὲ τὴν Ἄνγκελα; Ἢ πρέπει νὰ φυλάω καραούλι στοῦ «Κασσαμπάλη» στὸ Βερολίνο;

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 08/10/2012 21:40:58

    Καλὰ ὁ Μπένυ γίνεται ὅλο καὶ πιὸ γραφικός.

  5. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 08/10/2012 21:47:37

    Να φερει τοτε και λουκανικα η Μερκελ απο τη Γερμανια.

  6. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/10/2012 22:14:46

    Η τελευταία παράγραφος τα λέει όλα.

  7. usound avatar
    usound 08/10/2012 22:14:59

    Μια τιμωρία αξίζει στην Μέρκελ. Να την βάλουν να τρώει από το ίδιο πιάτο με τον Βαγγέλα!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ usound 08/10/2012 22:19:37

      Οντως τιμωρία !

  8. Aρτεμις avatar
    Aρτεμις 08/10/2012 22:20:48

    O Πόρκυ έχει πλέον το σύνδρομο του Κιμ Ιλ Σουνγκ. Παντόύ και παντα Αυτός!!

  9. AMARYLIS avatar
    AMARYLIS 08/10/2012 22:34:01

    Πρωθυπουργός είναι ένας ο Αντώνης Σαμαράς. Το κολαούζο ο Βαγγελάκης ας αρκεσθεί στην ιδιότητά του να στηρίζει την Κυβέρνηση ως τρίτο κόμμα . Όταν έλθει η σειρά του άν ποτέ έλθει τότε άς βλέπει όσους αρχηγούς επισκέπτονται την Ελλάδα. Κάτσε λοιπόν Βαγγέλη στα αυγά σου και βγάλε τον σκασμό γιατί αρκετά με τα στικάκια

  10. nikos avatar
    nikos 08/10/2012 22:41:55

    Μη φάει θα σφαξουμε γλαρο. Η ερώτηση είναι ποιος θα είναι ο γλαρος.

  11. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 08/10/2012 22:55:22

    Καλό θά ἦταν στό γεύμα νά παραβρεθεῖ καί ὁ κ.Πάγκαλος.
    Καί νά τοῦ ξεφύγει τό ἀμίμητο: κ.Μέρκελ,μαζί τά φάγαμε...

    • liapis avatar
      liapis @ Κυθήριος 09/10/2012 01:31:38

      Kuthirie, de trogese!!!

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Κυθήριος 09/10/2012 09:02:05

      +1.000!

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/10/2012 12:03:44

    Στους φιλοξενούμενους ηγέτες προσφέρεται πάντοτε ως γεύμα το εθνικό τους πιάτο. Π.χ. στον κ. Σαμαρά, προσφέρθηκε στο Βερολίνο "μουζάκα".
    Όλη η φασαρία γίνεται λοιπόν, για το ψητό γουρουνόπουλο με το λεμόνι στο στόμα...

  13. nikos avatar
    nikos 09/10/2012 22:52:25

    Απιστευτος τύπος!!! Να δείτε και στο πανεπιστήμιο τι τύπος ήταν! Γαμα-τος! Ρωτήστε και θα μάθετε. Καταπληκτικός καθηγητής.