#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος ετοιμάζεται για μια ακόμα ήττα και την έξοδο από την προεδρία του ΠΑΣΟΚ



Πολύ σοβαρή εξέλιξη που μπορεί να ανατρέψει τα πολιτικά δεδομένα, αποτελεί η αλλαγή στάσης του Ευ. Βενιζέλου ο οποίος πιεζόμενος από τα χαμηλά ποσοστά που παίρνει το ΠΑΣΟΚ, αποφάσισε να το παίξει Ταλιμπάν.

Μιλώντας στη Χαλκίδα ο κ. Βενιζέλος ουσιαστικά έστειλε μήνυμα στα κόμματα που προηγούνται, δηλαδή τη ΝΔ και τον ΣΥΡΙΖΑ ότι δε θα στηρίξει κυβερνητικό σχήμα. Το είχε ξαναπεί ότι δε θα γίνει το ΠΑΣΟΚ «τσόντα» κανενός κόμματος, όμως, αυτό είναι ακόμη πιο ξεκάθαρο.

Με δεδομένο ότι κανένα κόμμα, πιθανότατα, δε θα πάρει αυτοδυναμία, η μόνη ελπίδα σχηματισμού κυβέρνησης ήταν η συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ ή και με άλλα μικρότερα κόμματα, ανάλογα με τη δύναμή τους. Αν όμως ο κ. Βενιζέλος λέει τώρα ότι δε θα δώσει στήριξη ουσιαστικά μπορεί να τινάξει στον αέρα τις εντολές σχηματισμού κυβέρνησης μετά τις 17 Ιουνίου. Όπως είναι ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ: «Το ΠΑΣΟΚ δεν θα στηρίξει και δεν θα ανεχτεί κανένα κυβερνητικό σχήμα αν δεν διασφαλίζεται αυτός ο εθνικός ενωτικός χαρακτήρας που θα κατευθύνει στην πρόοδο, μέσα από την εθνική στρατηγική που έχουμε προτείνει». Είπε επίσης: «Δεν δεχόμαστε συστάσεις για τη διαπραγμάτευση από αυτούς που δήθεν διαπραγματεύονται από τις τηλεοράσεις» κι ανέφερε ότι δεν θα μπορεί να σταθεί κυβέρνηση «που θα έχει απέναντι της το άλλο μισό των Ελλήνων», ενώ υπογράμμισε ότι το θέμα δεν είναι ποιο θα είναι το πρώτο κόμμα «αλλά αν μπορούν να δώσουν κυβέρνηση ικανή που θα προστατεύει τις θυσίες των Ελλήνων».

Παράλληλα, εξέφρασε το φόβο του ότι «αυτή η ακυβερνησία μπορεί να συνεχιστεί και μετά τις 17 Ιουνίου, γιατί έχει στηθεί ένα επιπόλαιο σκηνικό δήθεν δικομματισμού».

Το τελευταίο τι να το σχολιάσουμε. Όταν βγήκε στην απ’ έξω και κινδυνεύει να μείνει και τέταρτο κόμμα, τώρα θυμήθηκε τον δικομματισμό το ΠΑΣΟΚ.

Κατά τα λοιπά, όμως, ο κ. Βενιζέλος δεν αποκλείει ακυβερνησία (με ευθύνη αυτή τη φορά δική του, αν κάτι τέτοιο συμβεί). Διότι με το να βάζει όρους που κανείς δεν καταλαβαίνει όπως να διασφαλίζεται ο ενωτικός χαρακτήρας της κυβέρνησης, ουσιαστικά βάζει νάρκη στις μετεκλογικές προσπάθειες.

Αν δηλαδή τον καλέσει ο Σαμαράς να συγκυβερνήσουν γιατί ο τόπος δεν αντέχει ούτε την ακυβερνησία, ούτε την επικίνδυνη πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ, τι θα πει ο κ. Βενιζέλος;

Φαίνεται ότι το ΠΑΣΟΚ έχει βαλθεί να κάνει τη μια προεκλογική γκάφα μετά την άλλη. Και ο κ. Βενιζέλος ετοιμάζεται για ακόμη μια ατιμωτική ήττα που θα τον οδηγήσει στην έξοδο από την προεδρία.

Όμως, δε μπορεί το άγχος και η πίκρα για τα ποσοστά να αποβαίνουν σε βάρος της ελληνικής κοινωνίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kitsos avatar
    kitsos 03/06/2012 08:50:51

    Τι να περιμενει κανεις απο καποιον, που μεχρι και ο "Δολιος βλαξ" που λεει ο Καραμπελιας, τον επιασε κωτσο.
    Τοσο ξυπνιος ειναι.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2012 09:28:41

    Η φούσκα Μπένυ πρέπει επιτέλους να σκάσει.
    Αρκετά κράτησε αυτή η πολιτική (και όχι μόνο) απάτη.

  3. Wolf avatar
    Wolf 03/06/2012 09:40:09

    Ο χοντρος θα δώσει στήριξη, για να Μπορεί να το παίξει ρυθμιστής της κυβέρνησης. Πχ δεν περνάει αυτο τάδε νομοσχέδιο, γιατι αν περάσει απόσυρω τη στήριξη κλπ κλπ.
    Και βέβαια μη ξεχνάμε τη σχέση του χοντρου με το Μητσοτακεικο!!!

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 03/06/2012 10:21:27

    «Ο βίος βραχύς, η δε τέχνη μακρή, ο δε καιρός οξύς, η δε πείρα σφαλερή, η δε κρίσις χαλεπή.» ~Ιπποκράτης ( 460-377 π.Χ.) Ο Πατέρας της Ιατρικής

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/06/2012 10:54:07

    Σε ομιλια του χθες , σε ενα καταμεστο ψιλικατζιδικοστο κεντρο της πολης των Λειβαδεων , Ο Μπενυ ανοιξε πυρ εναντιων ολων.

  6. xaris avatar
    xaris 03/06/2012 10:59:48

    kairos na pai spititou

  7. dirty harry avatar
    dirty harry 03/06/2012 11:23:30

    "...ενώ υπογράμμισε ότι το θέμα δεν είναι ποιο θα είναι το πρώτο κόμμα «αλλά αν μπορούν να δώσουν κυβέρνηση ικανή που θα προστατεύει τις θυσίες των Ελλήνων».
    ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΘΥΣΙΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ !!!!!!!! ?????????
    Οπως προστατευσε τοσα χρονια και τα δικαιωματα τους ?????
    Βοηθεια μας ......

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/06/2012 13:34:15

    Θέλει να πιάσουν άλλοι την "καυτή πατάτα". Αρκετά την κράτησε το κόμμα του.
    Ανεύθυνο, αλλά αναμενόμενο από την μικροκομματική λογική.
    Το ίδιο δεν έκανε η ΝΔ το 2009;
    Και δεν είναι Ελληνικό μόνον φαινόμενο: Το ίδιο δεν θα κάνει, ακόμη και στη Γερμανία η δεξιά κυβέρνηση CDU/FDP; Ποιός πάει στοίχημα;

    • man8os avatar
      man8os @ Ο Θείος 03/06/2012 13:53:37

      Θειε, αν ηταν εξυπνο το ΠΑΣΟΚ θα εκανε οτι μπορουσε για να αποφυγει τις εκλογες το 2009.

      Θυμασαι ομως ποσο τις ηθελε?

      • vildanden avatar
        vildanden @ man8os 03/06/2012 13:56:52

        Αυτό ισχύει και για τη ΝΔ του 2012;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Ο Θείος 03/06/2012 14:02:54

      Θεῖε,

      "Το ίδιο δεν έκανε η ΝΔ το 2009;"

      Γιά νά κρατᾶμε καί ἱσορροπία!!!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Φωτεινή 03/06/2012 14:51:05

        Για να είμαστε αντικειμενικοί, η ισορροπία είναι αχρείαστη πιά. Κατέρρευσε.
        Η αντιθεσμική εμμονή με τις πρόωρες εκλογές ήταν διαχρονική και διαπαραταξιακή βλακεία. Του πολιτικού συστήματος που πέθανε. Κατέστρεψε τα πρωην 2 μεγάλα κόμματα και το κυριότερο, συνεισέφερε πάρα πολύ στην οικονομική καταστροφή της χώρας. Θυμίζω:
        Πρόωρες εκλογές 2007, εν τω μέσω πυρκαιών. Πολιτικό "έγκλημα" της ΝΔ.
        Χειμώνας 2008 - καλοκαίρι 2009: Επιμονή του ΠΑΣΟΚ για πρόωρες εκλογές, με μέσο εκβιασμού την εκλογή Προέδρου Δημ. Εν τω μεταξύ υπάρχει Αμερικανική στεγαστική και παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση , Lehman Bros κτλ. Πολιτικό "έγκλημα" και αυτοκτονική βιασύνη του ΠΑΣΟΚ.
        Καλοκαίρι - φθνιόπωρο 2009: Η ΝΔ την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια, αναγνωρίζοντας τελευταία στιγμή ότι η οικονομία βυθίζεται. Προτείνει λιτότητα. Η δημαγωγική απάντηση του ΠΑΣΟΚ, "λεφτά υπάρχουν". Κοινό πολιτικό "έγκλημα" ΝΔ + ΠΑΣΟΚ .
        Χειμώνας 2011/2012: Κυβερνητική συνεργασία Παπαδήμου αλλά ταυτόχρονη και διαρκής επιμονή ΝΔ για πρόωρες εκλογές. Ενώ οι συνθήκες αλλάζουν ραγδαία, ανεξήγητη η επιμονή. Τραγικό αυτοκαταστροφικό λάθος της ΝΔ, αποσταθεροποίηση των πάντων....
        Κοινή η αρρώστεια, δεν είναι ζήτημα ισορροπίας....

        • PayneK avatar
          PayneK @ Ο Θείος 03/06/2012 20:06:14

          Συμφωνώ σε όλες τις προηγούμενες εκλογές που αναφέρεις για το αχρείαστο των πρόωρων, για την τελευταία όμως έχω μιαν ένσταση. Όχι οτι δεν ήταν αυτοκαταστροφική και πάλι,αλλά στο γιατί εξελίχτηκε ως τέτοια.
          Γιατί τις αφορμές τις έδωσε ο ίδιος ο ΓΑΠ,όμως το επικοινωνιακό παιχνίδι της αποχώρησής του χάθηκε και δεν αξιοποιήθηκε απ'την ΝΔ όσο έπρεπε.Λογικό και οι εντυπώσεις του ποιός αποχωρεί απ'την εξουσία να εξαφανιστούν απ'το μεγάλο διάστημα που μεσολάβησε,σχεδόν ένα εξάμηνο μέχρι να γίνουν οι εκλογές. Εκεί βέβαια και ο Μπένυ κάλυψε τον ΓΑΠ σε μεγαλο βαθμό,και αντί να φανεί οτι η αποχώρηση του πασοκ απο την εξουσία γίνεται απο δικές τους παραλείψεις και ανικανότητα φάνηκε λες και απλά ήταν ένα συμφωνημένο εγχείρημα(αλλαγής και νομής της εξουσίάς).Και αυτή η εικόνα προς τα έξω ήταν που έκανε δύσπιστο το εκλογικό σώμα. Αυτό και σίγουρα οι ακροβατικοί λαικισμοί του "επαναστάτη" Τσίπρα.
          Ώστε ακόμα και τώρα ψαχνόμαστε για το ποιά καταληξη θα έχει αυτό το πανηγύρι και πότε ακριβώς θα ηρεμήσουν τα απόνερα ώστε να εκλέξουμε με σύνεση μια κυβέρνηση.

  9. PayneK avatar
    PayneK 03/06/2012 13:37:56

    Ο αγαπητός μπενυ πάντα θεωρούσε εαυτό αρκετά "Large" ώστε ή να παραιτηθεί,είτε να διαπραγματευτεί,ή έστω να ενδώσει ο ίδιος. Αυτά αποτελούν χαρακτηριστικά για τους άλλους, που πρέπει να αποφεύγει πάση θυσία.
    Τώρα που περνάει στην ήσσονα αντιπολίτευση αποφάσιζει να καταγγείλει το φαινόμενο του .. δικομματισμού,που δεν ενώνει αλλά δείχνει τις πραγματικές αντιθέσεις και διαθέσεις των κομμάτων. Πράγμα απαράδεκτο να συμβαίνει χωρίς να έχει ερωτηθεί ο ίδιος!
    Αλλά μην γελιέστε ,δεν έχει σκοπό να το παίξει επαναστάτης Τσίπρας.
    Αυτός έχει πρόσωπο ,έχει μπέσα και περίσσεια τσίπα..
    Αυτό το τραγούδι θα το πεί μέχρι τέλους και θα'χει απ'όλα.
    Και στο ρεφρέν κανέναν τεχνοκράτη Παπαδήμο,τον εαυτό του κουμπάρο στον γάμο και καμιά θεσούλα στο τραπέζι για παρατρεχάμενους συγγενείς.
    Όλοι να ενωθούμε,τραγουδάει ο Μπένυ..

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ PayneK 03/06/2012 14:53:24

      Στην Ελλάδα έχουμε πήξει στους Large πολιτικούς.
      Τζάμπα μαγκιά στις πλάτες των πολιτών.

  10. Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
    Ροζα Γλυξμπουργκ 03/06/2012 22:14:22

    αστεια πραγματα...δεν θα συνεργαστει ο μπενι και το πρασινο ρυπαρο αποκομμα που εκπροσωπει... ταξτε του μια μπουγατσα-αυτη του 19% φπα και θα ερθει τρεχοντας ο σαλονικιος με το καθαρο λιπαρο κουτελο. αλλα η ΝΔ γιατι στενοχωριεται και θλιβεται αν ο χονδρος πει οχι? τοσο αγαπη πια? καρφωνεστε