30/08/2011 12:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βενιζέλος ενημέρωσε τον Σαμαρά

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η συνάντηση του προέδρου της ΝΔ Α. Σαμαρά με τον υπουργό Οικονομικών Ευ. Βενιζέλο. Η συνάντηση, την οποία είχε ζητήσει χθες ο κ. Βενιζέλος, διήρκεσε μία ώρα και δέκα λεπτά και οι δύο πολιτικοί ήταν μόνοι χωρίς τους συνεργάτες τους.

Κατά την διάρκεια της συνάντησης ο κ. Βενιζέλος ενημέρωσε τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης για όλα τα καυτά θέματα της οικονομίας. Ο κ. Σαμαράς τον άκουσε και δεν υπήρξαν τοποθετήσεις από πλευράς του.

Μετά την συνάντηση ο κ. Βενιζέλος δήλωσε: “Ζήτησα να ενημερώσω για τις συζητήσεις με την τρόικα για τα μακροικονομικά δεδομένα και τους σημοσιονομικούς στόχους, για τις άμεσες προτεραιότητες και την εκτέλεση του προυπολογισμού για τις ιδιωτικοποιήσεις για το νέο φορολογικό σύστημα το νέο μισθολόγιο την εργασιακή εφεδρεία”.

«Είμαστε ανοικτοί και θέλω να ελπίζω ότι αυτή είναι και η θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης, σε μία εθνικά υπεύθυνη στάση που είναι η βάση της συναίνεσης. Γιατί δεν διαχειριζόμαστε μία κομματική υπόθεση αλλά μία πολύ μεγάλη εθνική κρίση η οποία απαιτεί συστράτευση, με ειλικρινή συνεργασία όλων των δυνάμεων» είπε ακόμα ο κ. Βενιζέλος

Ιδιαίτερα, για το φορολογικό, το οποίο ως γνωστόν “καίει” την κυβέρνηση και ετέθη ιδιαίτερα από τον κ.Βενιζέλο, η απάντηση του κ. Σαμαρά ήταν ότι η θέση της ΝΔ θα διατυπωθεί στην Βουλή.

Σε ερώτηση για το αν ενημέρωσε τον κ. Σαμαρά για την επαναδιαπραγμάτευση με την τρόικα, ο κ. Βενιζέλος  απάντησε ότι “δεν υπάρχει επαναδιαπραγμάευση του πλαισίου συζητάμε τους τρόπους και κοιτάμε μακροοικονομικά δεδομένα ενώ οι δημοσιονομικοί στόχοι είναι σταθεροί”. Τέλος ανέφερε ότι συζήτησαν και για το νέο τραπεζικό τοπίο μετά την χθεσινή συγχώνευση των δύο τραπεζών και τις ευκαιρίες και τις προκλήσεις τονίζοντας πάντως με έμφαση ότι το τραπεζικό σύστημα είναι “διπλοεγγυημένο και ασφαλές για τον καταθέτη”.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 30/08/2011 12:55:52

    Το πως θα είναι η νέα δραχμή το είπε στον πρόεδρο; Του πήγε κανένα πρόπλασμα;

    Το πότε θα συμβεί το μοιραίο μήπως το εκμυστηρεύτηκε;...

  2. webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
    webteam-www.efsimopoulos.gr 30/08/2011 12:57:09

    Το Ταγκό θέλει δυο. Οικονομική συναίνεση μπορεί να υπάρξει μόνο αν η κυβέρνηση αλλάξει τη φορολογική πολιτική που ακολουθεί. Από τη στιγμή όμως που ο κ. Βενιζέλος δήλωσε προ ημερών ότι το Μεσοπρόθεσμο πρέπει να εφαρμοστεί στο ακέραιο, φαίνεται ότι οι κυβερνώντες είναι αποφασισμένοι να ακολουθήσουν το ίδιο μονοπάτι, παρά το γεγονός ότι γνωρίζουν πως τους οδηγεί σε αδιέξοδο.
    Επιπλέον, όπως έχει τονίσει και ο Α. Σαμαράς, με την ίδια συνέπεια που η ΝΔ καταψηφίζει νομοσχέδια της κυβέρνησης όταν είναι στη λάθος κατεύθυνση, με την ίδια ακριβώς συνέπεια υπερψηφίζει όταν η κυβέρνηση υιοθετεί το σωστό. Το απέδειξε με τη στάση που κράτησε στο νομοσχέδιο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/08/2011 13:08:45

    Μάλιστα...σαν να πήγαινε ο κύριος Σαμαράς να ενημερωθεί ...οικονομικά από τον κύριο Βενιζέλο....
    Θα ήθελα να ήμουνα από μια μεριά να έβλεπα την ...ενημέρωση.

    ΥΓ

    του μίλησε για τη Φινλανδία, τα δημοσιονομικά, την αύξηση των πρωτογενών δαπανών ή για τον ΦΠΑ στο σουβλάκι αν το φας :

    α)με βραχιολάκι
    β)στο κατάστημα
    γ)παραγγελία για το σπίτι

    φαντάζομαι στους συνδυασμούς θα είχε διευκρινιστική ...εγκύκλιο μαζί του για την εξασφάλιση των πολιτικών προσδοκιών που ίσως καταρρακώνονται από το καθήκον που απορρέει από τη θέση που ούτε ήταν επιθυμητή ούτε επιδιωκόμενη....

    Βίντεο ή πρακτικά υπάρχουν; γιατί για το ανακοινωθέν είναι σπαρτιατικό και ουχί δικανικό και επιθυμώ ως πολίτης και ξενιστής των μέτρων να ενημερωθώ.

  4. kp8 avatar
    kp8 30/08/2011 13:42:30

    Εγώ πάντως διάβασα ότι ο Μπέννυ άρχισε πάλι τα περί του ότι "υπάρχουν σημεία σύγκλισης" κι ότι το θέμα "δεν είναι πλάον κομματικό. αλλά εθνικό", δηλαδή αυτοί να παραμένουν στις καρέκλες τους και να μας βουλιάζουν και να λένε ότι δεν το κάνουνε μόνοι τους αλλά με την υποστήριξη της ΝΔ. Ο Σαμαράς δεν πρέπει να αφήνει κανένα περιθώριο να πλανώνται θεωρίες περί συναίνεσης, γιατί πρέπει να ξέρει ότι ο κόσμος προσδοκά από αυτόν να ανατρέψει αδικίες και αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν φύγει αυτή η κατάρα που μας κυβερνά. Πρέπει να φύγουν επιτέλους και να αναλάβει κάποιος που αγαπά αυτήν την πατρίδα και νοιάζεται γι αυτήν.

  5. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 30/08/2011 13:46:04

    ειμαι λογιστης και ακομη δεν εχω καταλαβει την εγκυκλιο βενιζελου για την μεταταξη προιοντων απο το 13% στο 23%. μπαχαλο πραγματικο,ολοι οι συναδελφοι τον βριζουν για τις βλακιες που παει και κανει. και ολοι συμφωνουμε πως τοιποτα δε θα κερδισει το κρατος απο αυτη την ιστορια. δηλ.απο εσοδα,χωρια που οι περισσοτεροι επαγκελματιες δεν πληρωνουν φπα γιατι απλα δεν εχουν να πληρωσουν.
    με λιγα λογια πολυ κακο για το τοιποτα.

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ mhtsos karditsa 30/08/2011 14:08:58

      Μήτσο , πρέπει να νοιώθεις ευτυχισμένος αν έχεις καταλάβει όλα τα προηγούμενα............

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ mhtsos karditsa 30/08/2011 22:55:49

      Το προβλημα θα ηταν αν ...ειχες καταλαβει.
      Εισαι ακομη μια χαρα , μην ανησυχεις !

  6. antonis1 avatar
    antonis1 30/08/2011 13:49:44

    Μην ξανοίγεστε αδέρφιαααα...
    Βαστάτε λόγια,γιατί δεν ξέρουμε ακόμη ποιό θα είναι το κερασάκι...
    Αυτό το η θέση μας θα διαμορφωθεί στην βουλή είναι σαν το κούρδισμα της ορχήστρας πριν το ταγκό.
    Βέβαια εδώ ύπάρχουν περισσότερα κερασάκια ,οπότε θα χρειαστεί μικρότερο καλάθι για να μαζευτούν τα ασημάζευτα.
    Μείωση φπα, φορολογία,φοροδιαφυγή, κλπ κλπ.

    Επι της ουσίας, μακάρι να μπορέσουν να συνενοηθούν επιτέλους να σουλουπώσουν λίγο τα πράγματα ,να διορθώσουν αυτό το σύστημα του 1950 με τα καρμπόν και τις υπεύθυνες δηλώσεις που έχουμε και να περάσουν πιά στην ηλεκτρονική εποχή της φορολογίας.
    Αν ξεκινήσουν με πραγματική διάθεση συνεργασίας οι νουδούδες σίγουρα θα βγεί κάτι καλό, αν αρχίσουν να σκέφτονται μικροπολιτικάντικα πως να φανεί ότι κρατάμε το μέτωπο μαζί με τους αλέκους χωρίς να είμαστε κακοί στους έξωποδώ και στους καταραμένους, θα πουλήσουν την συναίνεση πιό φθηνα και απο το άσυλο της Διαμαντοπούλου.
    Τουλάχιστον να έχουν αποτέλεσμα οι χορευτικές πιρουέτες του ταγκό, γιατί στη παιδεία ,μάλλον τζάμπα πήγε ακλαυτο το "μέτωπο".
    Και χρειάστηκε να τραβηχτούν τα αυτιά των δαπιτών που πίστεψαν στις ιαχεές της επίθεσης.
    Στα σοβαρά λοιπόν να θέσουν τις βάσεις για ένα σοβαρό νομοσχέδιο ,μήπως και βγάλουμε κάτι καλό για τον τόπο.
    Ούτε όλοι είναι προδότες , ούτε η πολιτική της μοναδικής αλήθειας και ορθοδοξίας (που οδήγησε την αριστερά να έχει κόμματα πιό πολλά απο τα γράμματα ) μπορεί να οδηγήσει πουθενά.
    Εξ άλλου τόσοι και τόσοι που πετούσαν βίδες τότε στον προδότη Σαμαρά, σήμερα τον υμνούν .
    ΥΓ.
    Πάντως τότε, μιλούσε για κατάργηση της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων ο Αντώνης , και τον είχαμε πιστέψει...Με κόστος...

  7. φωνη avatar
    φωνη 30/08/2011 14:21:17

    Μετά το νομοσχέδιο Διαμαντοπούλου ξεκίνησε ο Δελφινοπόλεμος στο ΠΑΣΟΚ.

    Ο Βαγγέλης σίγουρα πήγε και ως δελφίνος στο Σαμαρά και όχι μόνο ως Υπ.οικονομικών. Ίσως προσδοκά και αυτός τη συναίνεση από τον Σαμαρά για να κερδίσει πόντους στο δελφινοπόλεμο.

    Από τα λίγα που είδα ο Βενιζέλος πρέπει να έφαγε άσχημη πόρτα από το Σαμαρά.
    Οι δελφίνοι βλέπουν το πολιτικό τους μέλλον να περνάει μέσα από τις συναινεσεις.

    Γενικότερα όποιος επιθυμεί το εθνικό καλό απευθύνεται στο λαό ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ.

    Όποιος σέβεται τον κόσμο του δείχνει δρόμους πολιτικής διεξόδου από την κρίση, δεν τον καλεί να κάνει προξενιά

    • juliet avatar
      juliet @ φωνη 30/08/2011 14:36:27

      Εφόσον σέβεται ,τι να σεβαστεί το μόνο που σκέφτεται είναι ο θρόνος,και εφόσον είναι αρχηγός και όχι προξενήτρα!!!!!!
      Χαιρετώ!!!!

      • φωνη avatar
        φωνη @ juliet 30/08/2011 14:46:27

        Καλησπέρα juliet!

  8. ganasta avatar
    ganasta 30/08/2011 14:33:24

    Ο τρόπος υποδοχής του Βενιζέλου και οι μη δηλώσεις από πλευράς εκπροσώπου της Ν.Δ τα λένε όλα. Ευτυχώς δεν τσίμπησε η Συγγρού στο επικοινωνιακό παιχνίδι που έστησε το θύμα του Ρέλου.

    • Ραββινος avatar
      Ραββινος @ ganasta 30/08/2011 15:57:56

      Δηλωσεις του τυπου '' "Τα πάντα εξαρτώνται από την ειλικρινή, έντιμη και ανοικτή συνεργασία μεταξύ κυβέρνησης και αντιπολίτευσης '' απο τον Μπενυ δημιουργουν εντυπωσεις και θολουρα .Οι μη δηλωσεις της ΝΔ δεν συναδουν με το δοκουν οτι δεν συγκυβερνουμε .Ο κοσμος βλεπει την ΝΔ να συναινει και το ΠΑΣΟΚ να κυβερνα ..... με κολπα επικοινωνιακα !

  9. Θανάσης avatar
    Θανάσης 30/08/2011 17:03:36

    Κοροιδεύει τον κόσμο ο αλλοπρόσαλος Βενιζέλος.
    Σωσίβιο ζητάνε οι προδότες.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/08/2011 18:04:37

    Μια απλή ερώτηση να κάνω στον Υπεύθυνο Υπουργό Οικονομικών της χώρας και αν απαντήσει και η απάντησή του συνάδει με την κοινή λογική θα ....συν ταχθώ μαζί του:

    αν κλείσω διακοπές στη χώρα ως Έλλην Ιθαγενής μέσο του διαδικτύου σε δωμάτιο ..."όλα με βραχιόλι" και παραγγείλω ...σουβλάκι τι ΦΠΑ πληρώνω σε σχέση αν πάω μόνος μου να πάρω σουβλάκι; Το δε σουβλάκι πότε θα παραδοθεί με εγγυήσεις και πότε άνευ;

    Αναμένω την απάντησή του ...ενημερωτικά για να κατανοήσω το οικονομικό κλίμα που επιτάσσει την ανάγκη εθνικής συστράτευσης για την αντιμετώπιση της κρίσης ...και μέχρι να με ενημερώσει πάω με τον Ρέλο για φραπέ.

    ΥΓ

    που μπλέξαμε που θα πρέπει να μιλάμε σοβαρά για οικονομική διαχείριση με τον Αντιπρόεδρο Β αν θυμηθούμε τις δηλώσεις του Αντιπρόεδρου Α.

  11. Orestios avatar
    Orestios 30/08/2011 20:45:05

    Ο Σαμαράς πολύ σωστά δεν έκανε παρέμβαση. Δεν είχε κανένα λόγο να κάνει.
    Ο Βενιζέλος είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον επόμενο πρωθυπουργό.

  12. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 30/08/2011 23:01:59

    Αυτο το :΄οι δύο πολιτικοί ήταν μόνοι χωρίς τους συνεργάτες τους΄μου μυριζει.....γαλλικα !
    Ο Αντωνης θα του ταπε στα γαλλικα ,εννοω...
    Μου θυμιζει Ντορα να δηλωνει θα μεινει στρατιωτης, Κακλαμανη να φευγει...κλαιγοντας μετα την προταση του για αποσυρση του Αντωνη απο την υποψηφιοτητα για την προεδρια...
    Οταν τους βλεπει μονος , καποιο δραμα ακολουθει !!!

  13. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 31/08/2011 00:26:52

    Ο Σαμαράς επόμενος πρωθυπουργός και σύντομα ελπίζουμε προς πείσμα των ξένων και ντόπιων πατρώνων του ΓΑΠ που έχουν ξεσαλώσει. Μόλις τέλειωσε μια συζήτηση που είχαμε με μία γερμανίδα που ζει δεκαετίες στην Ελλάδα και που πληροφορείται για τα θέματα της Ελλάδας από τα μέσα ενημέρωσης της πατρίδας της. Ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπε ότι ο Σαμαράς είναι χειρότερος από τον ΓΑΠ και φοβούνται οι γερμανοί την έξαρση του εθνικισμού στην Ελλάδα αν αναλάβει ο Σαμαράς που τον παρουσιάζουν ως επικύνδινο ( για τα συμφέροντά τους πολιτικό ). Δεν μπορούν ούτε να σκεφτούν καν το ενδεχόμενο να έχουν ως συνομιλητή κάποιον που θα τολμάει να λέει και ένα " νάιν φρόϊλάιν, δις ιζ νοου γκουντ " . Κι αν απειλούν αυτοί με τις δόσεις του δανείου, έχουμε και εμείς τρόπους - αν θέλουμε - να απειλούμε με ακύρωση του μνημονίου, στάση πληρωμών και άνοιγμα σε άλλες αγορές . Το οικόπεδο που λέγεται Ελλάς, στο παγκόσμιο γεωπολιτικό χάρτη έχει τεράστια σημασία, απλά μέχρι τώρα δεν είχε άξιους και τολμηρούς διαχειριστές - πολιτικούς.