#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2011 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βαγγέλης κάνει πόλεμο σε τροϊκά αλώνια



Κάπως έτσι θα ξεκινήσει η θητεία του νέου τσάρου της οικονομίας ο οποίος καλείται να αντιμετωπίσει ένα σημαντικό πρόβλημα, το σημαντικότερο ίσως. Ότι ούτε ο ίδιος ο κ. Βενιζέλος δεν ήθελε να αναλάβει αυτό το χαρτοφυλάκιο και το αρνήθηκε διότι πίστευε ότι ένα «καυτό» αντικείμενο θα τον κάψει.

Σκεφτείτε ότι ούτε οι άνθρωποι της αγοράς, οι τεχνοκράτες όπως ο Λ. Παπαδήμος, που παίζουν τους αριθμούς στα δάχτυλα, αρνήθηκαν να πάνε στο κτίριο της πλατείας Συντάγματος.

Από την άλλη ο κ. Βενιζέλος καλείται να εφαρμόσει ένα πρόγραμμα που δεν είναι δικό του. Το έχει επιβάλλει η τρόϊκα, το έχει ετοιμάσει η κυβέρνηση και ιδιαίτερα ο Γ. Παπακωνσταντίνου. Είναι «παιδί» άλλων η οικονομική πολιτική με την οποία μάλιστα ο κ. Βενιζέλος δεν συμφωνούσε.

Τι θα κάνει λοιπόν ο νέος υπουργός; Θα αλλάξει το Μεσοπρόθεσμο, θα πάρει μέτρα για την ανακούφιση των πολιτών, θα διαπραγματευτεί με τους ξένους δανειστές σε άλλη βάση; Αν ναι τότε θα πρέπει να δούμε τι περιθώρια έχει. Αν όχι τότε δεν έγινε και τίποτε που άλλαξε ο τσάρος. Αν ακολουθηθεί η ίδια πολιτική, η πολιτική του Μνημονίου και της εξαθλίωσης των πολιτών, τότε ο κ. Βενιζέλος θα βρει μπροστά του την αγορά, τους επιχειρηματίες, τους «Αγανακτισμένους, όλο τον ελληνικό λαό.

Κι επειδή από το πρωί φαίνεται πως θα πάει η μέρα, δεν ακούσαμε ούτε μια λέξη για αλλαγές στην οικονομική πολιτική. Ούτε μια δέσμευση για επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου και των όρων των νέων δανείων.

Αρα, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι Βενιζέλος ίσον Παπακωνσταντίνου. Και Μνημόνιο ίσον το ίδιο Μνημόνιο. Και εξαθλίωση της κοινωνίας η ίδια εξαθλίωση.

Αλλάζει ο Μανολιός και φορά τα ρούχα του αλλιώς. Μην περιμένει ο κόσμος να αλλάξει πολιτική το ΠΑΣΟΚ διότι είναι η πολιτική της τρόϊκας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 18/06/2011 10:25:22

    Για το διαβατήριο δεν ακούσατε ; Το μεσοπρόθεσμο είναι λοιπόν διαβατήριο για την Ελλάδα

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 10:38:44

    Ρε παιδια δε θελειπολυ μυαλο
    . Η χθεσυνη δηλωση του νεου Σρεκ τα λεει ολα.
    Οι Δανειστες εχουν καει στο χυλο, θα αλλαξουν το προγραμμα, εχουν το ΟΧΙ Αντωνη, και,....
    η Πρασινη Σταχτη θα δουλεψει. "ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ, ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΚΑΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ !!! ΨΗΦΙΣΤΕ " και
    στην απο πισω και under the radar θα υπογραψουν την ΕΠΕΚΤΑΣΗ της Δανειακης με το Green Μammoth στο letterhead.
    ΤΕΖΑ Η ΕΛΛΑΔΑ.

    Παλι δικιο θα εχω. Που να το βρω??

    ΠΠ γητευτης Μαμουθ

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 11:05:08

      Δεν αρκεί ούτε το να έχεις δίκιο ούτε το να έχεις την σωστή άποψη.
      Χρειάζεται να βρίσκεσαι και στην κατάλληλη θέση για να μπορείς να τα κάνεις πράξη.
      Αν δεν βρίσκεσαι στην κατάλληλη θέση .. μένεις με την αυτοδικαίωση στο χέρι.

      «Μπορεί ένας να γνωρίζει πως θα κατακτήσει
      χωρίς όμως να είναι σε θέση να το κάνει.» ..Sun Tzu.

      • A.M. avatar
        A.M. @ A.M. 18/06/2011 11:05:57

        Στον ΠΠ αναφέρομαι.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ A.M. 18/06/2011 11:26:10

          Ακαδημαϊκα ρωταω !! χαχαχαα

          ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ A.M. 18/06/2011 11:27:51

        Νομιζεις οτι οσοι ειναι σε καταλληλες θεσεις δε διαβαζουν ΑΝΤΙΝΕΑ ?
        χαχαα
        ΟΛΟΙ !!! μαζευω το κατηγορητηριο γ αργοτερα !!
        Δεν εχει, δεν ηξερα, δεν ακουσα !

        ΠΠ

        • A.M. avatar
          A.M. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 14:12:29

          Και καλά κάνεις!
          Άμα τους γνωρίζεις προσωπικά και τους τα χώσεις θα το φχαριστηθείς.
          Δεν είν' και λίγο!

          *και εγώ «ακαδημαϊκά» απάντησα :lol:

    • costas avatar
      costas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 11:05:54

      Δίκιο βουνό, αλλά το θέμα είναι ότι είμαστε όλοι λες και μας έχουν υπνωτήσει και καθισμένοι μπροστά απο τις τηλεωράσεις μας ακούμε κάθα λογιών μπούρδες και το χειρότερο είναι ότι μας φαινονται και φυσιολογικά.

  3. DrNo avatar
    DrNo 18/06/2011 10:45:14

    Νομίζω έχεις δίκιο. Η επίλυση του προβλήματος θα έρθει απ' έξω.
    Από την άλλη το σίγουρο είναι οτι θα ιδιωτικοποιηθούν ΔΕΚΟ και θα απολυθούν Δ.Υ. Γι' αυτό και ο πονηρός Μπένυ δήλωσε εξαρχής οτι είχε προτεινει τον Παπαδήμο για τη θέση.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ DrNo 18/06/2011 10:57:27

      που σωστο αυτο που λες...
      του την εκανε το ΓΑΠ-ΝΧ ομως ! τον "καθαρισε" !

      ΠΠ

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/06/2011 11:26:09

    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ, ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ; Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ ΚΙ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ

  5. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 18/06/2011 11:33:01

    Αμα εχεις πρωθυπουργό ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟ και για υπουργο οικονομικών ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΟ, τότε σωθήκαμε!

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 18/06/2011 11:40:23

    Μπένι Σελόν, υπουργός οικονομικών: «Οι κάτοικοι αυτής της χώρας έχουν ακίνητα». Δηλαδή, σύμφωνα με τη νεοταξική ιδεοληψίαν του, είναι σωστή η ποινικοποίηση της ιδιοκτησίας. Δηλαδή, η δημόσια περιουσία έχει αξία μεγαλύτερη του χρέους. Συνεπώς, η δημόσια περιουσία μπορεί να ξεπουληθεί- κοψοχρονιά στους τοκογλύφους, γιά ν’αποπληρωθεί το χρέος. Ποιών το χρέος;;

    Ο «6μηνίτης» υπουργός (6μηνη η στρατιωτική θητεία του, διδάσκων Συνταγματικό Δίκαιο από γραφείου εις γραφείον. Τόσο εξαντλητική η θητεία!). Ο υπερόπτης και μονίμως ρήτωρ μονολογών, Μπένι Σελόν, να προσέξει πολύ αυτά τα οποία χειρίζεται και λέει.

    Διαφορετικά, εάν οι Ελληνες αποφασίσουν ότι ΔΕΝ θέλουν να «σωθούν», η Ελλάδα επί των ημερών του, θα γίνει η Μητέρα όλων των Οικονομικών Μαχών του πλανήτη.

  7. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 18/06/2011 12:02:16

    Από χθες το βράδυ αισθάνομαι μια μεγάλη αλλαγή στον αέρα που αναπνέω.Επέστρεψε δυναμικός ο λέω πολλά αλλά κανείς δεν καταλαβαίνει τι ακριβώ λέω,και δήλωσε στο αγαπημένο του κανάλι ότι συμπονάει και σκέφτεται συνέχεια τους άνεργους,τους φτωχούς,τους συνταξιούχους και όταν θα τρώει τον άμπακο θα έχει μιά θλίψη στα μάτια.Ε ρε δούλεμα που μας κάνουνε,ούτε τσίπα ούτε τίποτα.Τελικά πρέπει να ξαναβρεθεί ο Ρέλλος αλλά αυτή τη φορά ο καφές να είναι γαλλικός και πολύ πολύ καυτός....

  8. δημης avatar