#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2011 16:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Α. Κοτσακάς παραιτήθηκε από το Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ



Μετά τον βουλευτή Κοζάνης, κ. Αθανασιάδη, που λέει ότι δεν θα ψηφίσει το Μνημόνιο 2, φαίνεται ότι το ΠΑΣΟΚ αρχίζει να διαλύεται στα εξ ων συνετέθη. Πριν από λίγο ο  πρώην υπουργός και βουλευτής Αντώνης Κοτσακάς υπέβαλε την παραίτησή του από το Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ Σε επιστολή του προς τον πρόεδρο του Κινήματος και πρωθυπουργό, Γιώργο Α. Παπανδρέου, τον γραμματέα του Εθνικού Συμβουλίου Μιχάλη Καρχιμάκη και με κοινοποίηση προς τα μέλη του Πολιτικού Συμβουλίου, ο κ. Κοτσακάς αναφέρει μεταξύ άλλων ότι παραιτείται από το "τέως ΠΑΣΟΚ, διευκρινίζοντας εξαρχής ότι δεν φεύγω εγώ από το κίνημα, αλλά το ΠΑΣΟΚ έφυγε από το ΠΑΣΟΚ".

Επικαλούμενος την αποστροφή του πρωθυπουργού ότι "θα προχωρήσω με αυτούς που θέλουν να αλλάξει η Ελλάδα", ο κ. Κοτσακάς προσθέτει ότι ανήκει σε αυτούς που υποστηρίζουν μεγάλες αλλαγές για να αντιμετωπιστεί το αύριο, "όμως ο κ. Παπανδρέου δεν διευκρινίζει την κατεύθυνση και τον στόχο και τα συμπεράσματα από τα δείγματα γραφής δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Θέλω να παραμείνω συνεπής σε αρχές και αξίες που υπηρέτησα στην πολιτική μου διαδρομή".
Μάλιστα κάνει λόγο για "συντηρητική μετατόπιση του τέως σοσιαλιστικού κινήματος", επικρίνει την πολιτική της κυβέρνηση για την υπογραφή του Μνημονίου και της δανειακής σύμβασης που το ακολούθησε χωρίς κύρωση από την Βουλή με την χώρα "να παραιτείται από το δικαίωμα κρατικής ασυλίας".
"Η υποτιθέμενη βοήθεια στη χώρα μας με τοκογλυφικούς όρους και με αποκλειστική χρήση των δανείων στην αποπληρωμή προηγουμένων χρεών θα μας βυθίζει όλο και πιο βαθιά στην κρίση χρέους όπως αποδεικνύεται με το Μνημόνιο 2 και όλα αυτά οδηγούν όχι μόνο σε περιορισμένη εθνική κυριαρχία, αλλά αλυσοδένουν και την χώρα για πολλές δεκαετίες στο άρμα του Ατλαντισμού" αναφέρει ο κ. Κοτσακάς προσθέτοντας ότι "ως έλληνας πολίτης αδυνατώ να υποστηρίξω μια τέτοια πολιτική".

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enjoy Capirtalism avatar
    Enjoy Capirtalism 14/06/2011 17:09:09

    Την περίοδο Ιανουαρίου-Μαΐου 2011 το ταμειακό έλλειμμα της κεντρικής διοίκησης αυξήθηκε σε 10.139 εκατ. ευρώ, έναντι ελλείμματος 9.544 εκατ. ευρώ την αντίστοιχη περίοδο του 2010. 

Κατά την περίοδο αυτή, τα έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού μειώθηκαν σε 18.784 εκατ. ευρώ, από 19.897 εκατ. ευρώ πέρυσι. 

Όσον αφορά τις δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού, αυξήθηκαν σε 27.450 εκατ. ευρώ, έναντι 25.257 εκατ. ευρώ την περίοδο Ιανουαρίου-Μαΐου 2010.
    Πηγή : Capital .gr

    Κάποια απάντηση στο παραπάνω έχει ο "παληκαράς" ΠΑΣΟΚ-ος ;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Enjoy Capirtalism 14/06/2011 20:17:47

      Φυσικά: φταίει ο Καραμανλής και η ΝΔ που κατέστρεψε τη χώρα.

  2. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 14/06/2011 17:11:54

    Ένας ένας παιδιά μην σπρώχνεστε...όλοι θα φύγετε. Άλλοι πρωι κι άλλοι βράδυ...χα,χα,χα. Το μόνο βέβαιον είναι ότι αυτοί θα έχουν χειρότερο τέλος απο τον Καραμανλή. Δυστυχώς όποιοι δεν διαθέτουν το πολιτικό ανάστημα να πάρουν πάνω τους τις οποιες ευθύνες τους αναλογούν, θα τους πάρουν με τις πέτρες (το χει πει και ο ΓΑΠ). Θλιβερό το θέμα και ακόμα πιο τραγικό το αποτέλεσμα. Αρκει να αντιληφθούμε ότι το μνημόνιο 2 θα ψηφιστεί από ανθρώπους που δεν το πιστεύουν.

  3. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 14/06/2011 17:13:18

    Ένας ένας παιδιά μην σπρώχνεστε. Όλοι θα φύγετε...άλλοι πρωι και άλλοι βράδυ.

  4. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 14/06/2011 17:14:54

    Το θλιβερό της ιστορίας είναι ότι το μνημόνιο ΙΙ θα ψηφιστεί από ανθρώπους που δεν το πιστεύουν με ότι μπορεί να σημαίνει κάτι τέτοιο για το μέλλον της χώρας και των παιδιών μας.

  5. Θάνος avatar
    Θάνος 14/06/2011 17:16:02

    Καλά άλλος ένας αντάρτης Πασόκος.

    Λοιπόν πριν λίγο ανακοινώθηκαν τα στοιχεία προυπολογισμού.

    "Έλλειμμα αυξημένο κατά 6,2%, μείωση εσόδων κατά 5,6% και άνοδο δαπανών κατά 8,6% «δείχνουν» τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος για τις καθαρές δανειακές ανάγκες της κεντρικής διοίκησης σε ταμειακή βάση, κατά την περίοδο Ιανουαρίου – Μαΐου...
    2011. Συγκεκριμένα, κατά την εξεταζόμενη περίοδο το έλλειμμα της κεντρικής διοίκησης ανήλθε στα 10,139 δισ. ευρώ έναντι ελλείμματος 9,544 δισ. ευρώ κατά το αντίστοιχο διάστημα του 2010. Τα έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού συρρικνώθηκαν στα 18,784 δισ. ευρώ από τα 19,897 πέρυσι ενώ οι δαπάνες ανήλθαν στα 27,450 δισ. ευρώ έναντι 25,257 δισ. ευρώ κατά το α’ πεντάμηνο του 2010. "

    Άρα έχουμε δαπάνες κατά 2,2 δις μεγαλύτερες παρ'ολο που ο καλός μας Υπουργός Οικονομίας μας έχει τσακίσει.
    Και εγώ έχω να κάνω μια χαζή ερώτηση.
    Που πήγαν αυτά τα 2,2 δις;;;

    Μήπως λέω μήπως στον μηχανισμό Πασοκ;;;

    Μήπως γι'αυτό το Πασοκ έχει τόσο μεγάλες αντοχές;;;

    Μήπως ο μηχανισμός Πασοκ δουλεύει μια χαρά και η ΝΔ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου;;;

    Υπάρχουν πολλά μήπως αλλά κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει αλλά δυστυχώς ούτε να το κάνει θέμα πλην του κακομοίρη του Καμένου.

  6. kiki avatar
    kiki 14/06/2011 17:20:44

    Ανθρωπος του Ακη, που οταν δεν ειχε βγει βολευτης ο Ακης τον εκανε προεδρο στο ΙΑΑ.
    Και ο Ρομποπουλος σημερα το πρωι δηλωσε ευθαρσως οτι αν ερθει σε ενα δεν ψηφιζει με οτι συναπεγεται αυτο.
    Αντε Κυριακη κοντη γιορτη.
    αλλα τα εξωδικα τρεχουν .

  7. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 14/06/2011 17:21:45

    Είναι αρκετοί που δουλεύουν υπέρ του ΠΑΣΟΚ. Έχουν και παιδιά βλέπεις φίλε Θάνο και θέλουν να τα καμαρώσουν. Βλέπε σήμερα παπαχελά

  8. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 14/06/2011 17:24:37

    ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ .ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ Ο ΓΑΠ.

  9. Tem avatar
    Tem 14/06/2011 17:49:22

    θα είναι τυχεροί αυτοί που φεύγουν νωρίς.......

  10. brankaleon avatar
    brankaleon 14/06/2011 17:52:18

    G.A.P., Ετοίμασε την εξωλέμβιο για το κανώ.
    O Λαλιώτης, ο Λαλιώτης, από ποιο λαγούμι "συνεισφέρει", στην οικοδόμηση του "σοσιαλισμού";

    • Takis avatar
      Takis @ brankaleon 14/06/2011 18:35:26

      To "άγιο παιδί" έχει δραστηροποιηθεί ήδη παρέα με παλιούς γνωστούς-"συναγωνιστές" του και έχει βάλει το χέρι του σε κάτι που κινείται ήδη για αρκετές ημέρες, δρομολογώντας "εναλλακτικές" διόδους...

  11. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 14/06/2011 17:58:26

    όχι στην οικοδόμηση του σοσιαλισμού, στο λυκαυγές του μέλλοντός μας...χα,χα,χα

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2011 18:39:44

    Πάει και Λιάνης παιδιά...Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα

  13. thanasis avatar
    thanasis 14/06/2011 18:45:25

    ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ
    ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΗΔΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ
    ΚΑΙ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΑΡΜΕΝΙΖΕΙ ΜΕΤΟ ΚΑΝΟ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΑ
    ΤΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΟΔΗΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΣΤΗΝ ΞΕΡΑ

  14. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 14/06/2011 23:52:52

    ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑΤΟ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑΨΗΦΙΣΗ . ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ .
    ΜΑΣΤΟΥΡΗΔΕΣ ΚΑΙ ΦΛΩΡΟΙ ΚΑΒΑΛΟΚΑΛΑΜΗΔΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑ ΟΥΓΚΑΝΤΑ !!!!!!!! ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ....... ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ...ΔΗΜΟΣΙΟ ........ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ .... ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ...... ΠΑΙΔΕΙΑ ........ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ ........ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ........ ΣΤΟΝ ΑΓΙΕΡΤΟ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΤΟΥΣ ......

  15. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 15/06/2011 00:57:57

    "το Πασοκ έφυγε από το Πασοκ"
    στα όρια της πολιτικής παράκρουσης.