Ο Αρης Σπηλιωτόπουλος υποψήφιος για τον Δήμο Αθηναίων
11/02/2014 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αρης Σπηλιωτόπουλος υποψήφιος για τον Δήμο Αθηναίων

Την υποψηφιότητά του για το δήμο της Αθήνας αναμένεται να ανακοινώσει το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα ο Αρης Σπηλιωτόπουλος, λύνοντας το «γόρδιο δεσμό» που είχε δημιουργηθεί σχετικά με το ποιος θα κατέβει στις δημοτικές εκλογές από τη Νέα Δημοκρατία.

Παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχουν χρίσματα από την πλευρά της Συγγρού, πληροφορίες του antinews αναφέρουν ότι ο κ. Σπηλιωτόπουλος θα έχει τη στήριξη του συνόλου του κομματικού μηχανισμού καθώς θεωρείται ότι μπορεί να επικρατήσει στο μεγαλύτερο δήμο της χώρας και να αλλάξει πλήρως το κλίμα για τη ΝΔ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Σπηλιωτόπουλος μετρήθηκε σε δημοσκοπήσεις που έχουν γίνει και προηγείται με σημαντικά μάλιστα δυναμική. Δεύτερος στις προτιμήσεις των ψηφοφόρων φέρεται να είναι ο Ηλίας Κασιδιάρης, ασχέτως με το αν θα κατέβει ως «Χρυσή Αυγή» ή ως «Ελληνική Αυγή». Βεβαίως σε εκκρεμότητα είναι οι δικαστικές εμπλοκές του κ. Κασιδιάρη κι αν τελικά θα μπορέσει να κατέβει στις εκλογές.

Τρίτος στις δημοσκοπήσεις είναι ο νυν δήμαρχος, Γιώργος Καμίνης, ο οποίος υποστηρίζεται από το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ ενώ στην τέταρτη θέση βρίσκεται ο Γαβριήλ Σακελλαρίδης, εκλεκτός του Αλέξη Τσίπρα.

Προφανώς θα αλλάξουν πολλά στην πορεία προς τις εκλογές καθώς η αναμέτρηση θα είναι ιδιαίτερα σκληρή, ωστόσο, στη ΝΔ εκτιμούν ότι ο κ. Σπηλιωτόπουλος μπορεί να κερδίσει όποιον αντίπαλο βρει μπροστά του στο δεύτερο γύρο.

Πυρετός διεργασιών γίνεται και για τους άλλους μεγάλους δήμους με τις πληροφορίες να αναφέρουν ότι στον Πειραιά «παίζει» ακόμη η υποψηφιότητα του νυν δημάρχου Β. Μιχαλολιάκου ενώ ακούστηκε και ο Γ. Μόραλης, πρόεδρος της Σούπερ Λίγκα. Αντίπαλός του θα είναι ο Θ. Δρίτσας από τον ΣΥΡΙΖΑ. Για τη Θεσσαλονίκη από τη ΝΔ ακούγεται έντονα το όνομα του νυν αναπληρωτή υπουργού Περιβάλλοντος, Στ. Καλαφάτη.

Υποψήφιος και ο Νικήτας Κακαλαμάνης

Στο μεταξύ την υποψηφιότητά του για τον Δήμο Αθήνας ανακοοίνωσε και ο Νικήτας Κακαλαμάνης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νάρκισσος avatar
    Νάρκισσος 11/02/2014 19:21:10

    Ξυπνήστε και σκεπαστήτε γιατί σας έχουν φύγει τα σκεπάσματα. Θα κρυώσετε.

  2. δραχμοτρομος avatar
    δραχμοτρομος 11/02/2014 19:32:12

    Δεδομένης της καταστάσεως αρκετά καλή επιλογή

  3. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 11/02/2014 20:06:20

    Eμφανως αυτη η αποφαση παρθηκε υπο την επηρρεια βαρειας οινοποσιας , η μετα την χρηση βαρεων και απαγορευμενων ουσιων... υπαρχει καποιος με εστω και δυσδιάκριτο δεικτη ευφυίας που να πιστευει οτι δεν θα ισοπεδωθει σε σημειο εξευτελιστικο ο κεχαριτωμενος Αρης και η ΝΔ ? Τι του βρηκαμε ? το ανυπαρκτο 'εργο' του ? τις ετησιες εξαμηνιαιες διακοπες στην Μυκονο ? Τις σαγιοναρες και το καβουρακι στις παραλιες οταν συνοδευει κορες εφοπλιστων ? ΡΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ? ΡΩΤΑΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ? Δεχομεθα εισβολη απο το διαστημα ? ζουμε στους εσχατους καιρους ? τι γινεται ρε παιδια ? Μονο εγω βλεπω το γελοιο του πραγματος και την απιστευτη συντριβη ? Υπαρχει συμφωνια να βγει Δημαρχος ο Κασιδιαρης ? γιατι αλλοιως δεν δικαιολογειται αυτη η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ , ΑΠΙΘΑΝΗ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΦΑΣΚΕΛΩΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ.. Χαιρετε , και θα τα πουμε το βραδυ των εκλογων ξανα...

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ Νικηφορος Φωκας 11/02/2014 20:15:18

      Καρατζαφέρης για υποψηφιότητα Άρη vs Νικήτα vs Ηλία. Πολύ γέλιο... http://www.youtube.com/watch?v=VgejZlHjZH8

  4. Νατάλης avatar
    Νατάλης 11/02/2014 20:20:38

    Eυτυχώς που δεν ψηφίζω πια στην Αθήνα

  5. Βλάμης avatar
    Βλάμης 11/02/2014 20:22:07

    Είναι προφανές από τις μετρήσεις τάσεων, ότι ειδικά στην Αθήνα επίκειται ήττα. Έτσι, δικαιολογείται μια υποψηφιότητα τέτοια, υποψηφιότητα "θυσίας" που θα μετριάσει τον αντίκτυπο εξαιρετικά χαμηλών ποσοστών, με την προφανή δικαιολογία "δεν ...τραβούσε το παιδί"

  6. Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
    Συντηρητικός Δημοκράτης 11/02/2014 20:32:18

    Aπο τη μια σκεφτομαι οτι μπορει να συσπειρωσει ολους τους κεντροαριστερους ψηφοφορους απεναντι στον Κασιδιαρη αν παει στο Β΄ γυρο, ακομα και τους αριστερους ή και ακροαριστερους οι οποιοι ΙΣΩΣ ψηφισουν μαζικα ΝΔ για να μη βγει δημαρχος ο Κασιδιαρης. Απο την αλλη η Αθηνα εχει περασει πολλα, χρειαζεται ενας σκληροπυρηνικος ανθρωπος να την ''καθαρισει''. Οι δεξιοι ψηφοφοροι φοβαμαι πως δεν θα ακολουθησουν... Ισως ετσι να ειναι και καλυτερα, μπορει να μην τον ψηφισω αλλα ισως θα επρεπε να βγει δημαρχος, μπας κι αυτη η χιλιοτυραννισμενη πολη δει ασπρη μερα..... Ευκαιρια να δοκιμαστει.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Συντηρητικός Δημοκράτης 11/02/2014 20:51:23

      Όταν λές χρειάζεται σκληροπυρηνικό άνθρωπο η Αθήνα,εννοείς τον Άρη;

      • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
        Συντηρητικός Δημοκράτης @ Κυθήριος 11/02/2014 21:24:28

        Τον Κασιδιαρη εννοω.

    • cynthia avatar
      cynthia @ Συντηρητικός Δημοκράτης 11/02/2014 21:50:10

      Αγαπητέ Συντηρητικέ Δημοκράτη, οι σκληρό πυρηνικοί διαθέτουν ήθος , σεβασμό στην παράταξη τους που υπερτερεί της προσωπικής φιλοδοξίας χωρίς να την καταργεί κ κυρίως αγωνιστική συνέπεια . Που αισθάνεστε να ταιριάζουν αυτά με την επιλογή Σπηλιοτόπουλου ?

      • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
        Συντηρητικός Δημοκράτης @ cynthia 11/02/2014 21:58:20

        Πουθενα βρε παιδια αυτο λεω. Δεν υποστηριζω τον Αρη, μη μπερδευεστε ! Απλα κανω μια αναλυση και λαω, πως αν τυχον καταφερει και φτασει στο Β΄ γυρο ΙΣΩΣ αποκτησει την υποστηριξη ολων των αλλων ψηφοφορων εκτος των ακροδεξιων και δεξιων, οι οποιοι αναγκαστικα θα τον ψηφισουν για να μη βγει δημαρχος ο Κασιδιαρης.

  7. my way avatar
    my way 11/02/2014 20:33:18

    Την δεκαετία του 1990, εμφανίστηκε ένα πολιτικό ταλεντάκι, ο Άρης Σπηλιωτόπουλος. Το 2000 άδοξα και άδικα το ταλέντο εξαναγκάστηκε σε οπισθοχώρηση. Όταν επανήλθε στο πολιτικό προσκήνιο είχε μεταλλαχθεί. Είχε αποκτήσει ένα ύφος χιλίων καρδιναλίων, το οποίο διατηρεί μέχρι σήμερα και το οποίο είναι αντιπαθητικό. Πιστεύω ότι οι επερχόμενες δημοσκοπήσεις θα τον αναγκάσουν να αποσύρει την υποψηφιότητά του και έτσι να παραμείνει μόνο μία και ισχυρή παραταξιακή υποψηφιότητα, αυτή του Νικήτα Κακλαμάνη.

  8. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 11/02/2014 20:46:58

    Εσεις οι δεξιοι η οι υποτιθεμενοι ψηφοφοροι της παραταξης δεν πιανεστε απο πουθενα. το ενα σας μυριζει το αλλο σας βρωμαει και δινετε την εντυπωση οτι θελετε να εκδικηθειτε για να αυτο ικανοποιηθειτε. οταν ο Αντωνης Σαμαρας δινει τον αγωνα του για να ξανα ανασανει η χωρα και οταν υπαρχουν λαικιστικες τασεις σε ολα τα κομματα της αντιπολιτευσης με κινδυνο την απολυτη καταστροφολογια η στηριξη στον Πρωθυπουργο ειναι επιβεβλημενη και αναποφευκτη.

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 11/02/2014 20:47:36

    Πάει, τον χάσαμε και τον Φαήλο...

  10. Y. avatar
    Y. 11/02/2014 20:59:52

    Κάτι σάπιο υπάρχει στα βασίλεια της Μαξιμοκρατείας και Συγγρουκρατίας

  11. Μάτα  Χάρι avatar
    Μάτα Χάρι 11/02/2014 21:11:48

    Ας είμαστε ρεαλιστές. Το χρίσμα το πήρε ο ένας από τους δύο που το ήθελαν πραγματικά πολύ και πιστεύω πως θα το παλέψουν κι όλας.Οι άλλοι όταν τους προτάθηκε αρνήθηκαν, δείλιασαν, δίστασαν. Συνεπώς τα λόγια είναι περιττά, όταν κανείς αναγκάζεται να ... ''επιλέξει'', χωρίς ουσιαστικά να επιλέγει....

  12. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 11/02/2014 21:24:02

    Ειναι γεννημένος Δήμαρχος ο Άρης ! Δεν υπήρχε καλύτερη επιλογή σε αυτή τη συγκυρία και στο πολιτικό σκηνικό όπως έχει διαμορφωθεί ! Επίσης τα καταφέρνει στα δύσκολα ! Ήταν και στον πάγκο αρκετό χρόνο τώρα ...

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ JIM BEAM 11/02/2014 21:30:34

      Ποιον παγκο ? στην ξαπλωστρα της Μυκονου ηταν πολυ καιρο...τωρα για το οτι 'ειναι γεννημενος Δημαρχος ο Αρης΄ το αφηνω γιατι ειναι αρμοδιοτητος αλλης επιστημης (Ψυχιατρικης) την οποια δυστυχως δεν υπηρετω εγω...οποτε ελπιζω καποιος αλλος που τυχον μας παρακολουθει να αναλαβει την υποθεση σας.

      • JIM BEAM avatar
        JIM BEAM @ Νικηφορος Φωκας 11/02/2014 22:24:01

        Υπερβολές, ο Άρης είναι χαρισματικός δεν αρέσκεται σε μικρές κομματικές υποχρεώσεις .... Ήθελε μεγάλο project για να αναδείξει το ταλέντο του. Είναι βεντέτα ! Αλλά ικανός και γεννημένος Δήμαρχος !

        • Νικηφορος Φωκας avatar
          Νικηφορος Φωκας @ JIM BEAM 11/02/2014 22:42:48

          Επιμενεις και ανησυχω για την κατασταση σου η οποια επιδεινωνεται ραγδαιως... ο κλαρινογαμπρος της Μυκονου 'χαρισματικος' ? εψαχνε 'μεγαλο project' ? ρε μηπως εισαι ο Χαρυ Κλυν και κανεις πλακα ? Ακου 'γεννημενος Δημαρχος' ο τρυφερος Αρουλης ! Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου !

  13. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 11/02/2014 21:37:16

    θελω να πιστευω οτι μονος λογος που του δοθηκε το χρισμα ειναι για να τσαλακωθει πολιτικα ,αν οι δημοσκοπησεις δινουν ασχημα αποτελεσματα ειναι πρωτης ταξεως ευκαιρια ,αν οχι και καταφερει να διεκδικησει με αξιωσεις το δημο μπραβο στο σαμαρα γιατην επιλογη του και στον αρη για την επιτυχια του μεχρι τοτε ομως αμφιβαλλω παρα πολυ για την επιλογη ,ειδομεν

    • George N avatar
      George N @ ΝΙΚΟΣ Π 11/02/2014 23:43:51

      Είναι τόσο στρογγυλή επιλογή που αν πάει Β' γύρο έχει πολλές ελπίδες. Είναι τόσο στρογγυλή επιλογή που έχει λίγες ελπίδες να πάει Β' γύρο.

  14. cynthia avatar
    cynthia 11/02/2014 21:41:53

    Πολύπαθη χώρα , πολύπαθη Αθήνα ! Σε καιρό κρίσης , με την διαφθορά να αποκαλύπτεται καθημερινά κ να μας αφήνει άφωνους , οταν έχουμε τόση ανάγκη να νιώσουμε έστω μιά ελπίδα -ας είναι κ ελπίδα ήθους , επιλέγεται ο Σπηλιωτόπουλος με το ανύπαρκτο έργο , με τις μνήμες του "βασιλικού" ταξιδιού στη Μόσχα ακόμα νωπές ( ποιους ξέχασε την πολυπληθή ακολουθία του κ τα πολυδάπανα πάρτυ οταν ήταν υπουργός τουρισμού ) και με το ανεκδιήγητο πέρασμα του απο το Παιδείας . Μα καλά , κανείς δεν μας λυπάται ? Τελικά ο Καμίνης φαντάζει η μόνη επιλογή κι ας υποστηρίζεται απο όποιον υποστηρίζεται . Αν μη τι άλλο δεν μας προσβάλει με το ήθος του .

  15. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 11/02/2014 21:42:49

    Μπορεί κάποιος από τους "εντρυφώντες" στα της Ν.Δ. να μου εξηγήσει γιατί ο Σαμαράς δεν υποστήριξε την υποψηφιότητα του Α.Κακλαμάνη ;

    • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
      Συντηρητικός Δημοκράτης @ Γιάννης Κιαπέκος 11/02/2014 21:49:49

      Θεωρω οτι δεν τον επελεξε επειδη οταν ηταν δημαρχος αποδειχτηκε παντελως ανικανος.... Οποτε θεωρουσε οτι οι δεξιοι ψηφοφοροι τουλαχιστον δεν θα τον ξαναψηφιζαν.

      • my way avatar
        my way @ Συντηρητικός Δημοκράτης 11/02/2014 21:59:37

        Κυριακή, κοντή γιορτή. Ευτυχώς, στην Αθήνα, για Δήμαρχο ψηφίζουν οι Αθηναίοι και θα ψηφίσουν Νικήτα.

        • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
          Συντηρητικός Δημοκράτης @ my way 11/02/2014 22:28:57

          Δε τρελαθηκαμε.....

          • my way avatar
            my way @ Συντηρητικός Δημοκράτης 11/02/2014 22:37:18

            ...να μην ψηφίσουμε πολιτικό ον και να υποστηρίξουμε την χλιαρή υποψηφιότητα του σοβαροφανή lifestyle-ίστα!

          • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
            Συντηρητικός Δημοκράτης @ my way 11/02/2014 22:43:43

            Ο Κακλαμανης δοκιμαστηκε και αποδειχτηκε παντελως ανικανος. Για αυτο το λογο αλλωστε εχασε τη δημαρχια απο εναν ανυπαρκτο αντιπαλο

          • my way avatar
            my way @ Συντηρητικός Δημοκράτης 11/02/2014 22:56:50

            Ο Κακλαμάνης έχασε τη Δημαρχία, επειδή έτσι ήταν η φορά των πολιτικών πραγμάτων την συγκεκριμένη εποχή. Το 2009, το ΠΑ.ΣΟ.Κ είχε υπερισχύσει της Ν.Δ (35,52% - 31,75%) στην Α΄ Αθηνών. Παρ' όλα αυτά, ο Κακλαμάνης την πρώτη Κυριακή, πήρε 34,97% (πρώτος με μεγάλη διαφορά -13.000 ψήφων- από τον Καμίνη) και τη δεύτερη 48,05%, χάνοντας τον Δήμο για 5.799 ψήφους.

          • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
            Συντηρητικός Δημοκράτης @ my way 11/02/2014 23:07:02

            Ο Κακλαμανης για 'μενα εχασε τη δημαρχια, και ορθα εκανε, διοτι δεν του αξιζε να την εχει. Απλα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ.

          • my way avatar
            my way @ Συντηρητικός Δημοκράτης 11/02/2014 23:24:21

            Σου έδωσα στοιχεία και μου απαντάς με αφορισμούς. Ο Νικήτας θα πάρει την ρεβάνς, θέλεις δεν θέλεις.

          • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
            Συντηρητικός Δημοκράτης @ my way 11/02/2014 23:28:42

            Καλα οτι πεις !

          • K.P. avatar
            K.P. @ my way 11/02/2014 23:35:16

            Kαι πως έχασε. Δείτε, ενδεικτικά, τα αποτελέσματα στα εκλογικά τμήματα Κολωνάκι - Άγιο Πεντελεήμωνα.

    • Μάτα  Χάρι avatar
      Μάτα Χάρι @ Γιάννης Κιαπέκος 11/02/2014 22:05:06

      (ο σοβαρός και συμπαθής), επειδή είναι ...πληθωρική και απρόβλεπτη προσωπικότητα -και όχι μόνο-, δεν χαίρει της εμπιστοσύνης κάποιων που κινούνται περί τον κ. Α.Σαμαρά. Ίσως συγκριτικά και κάτω από τις συνθήκες όμως, να ήτανε ο μόνος που διαθέτει τα κότσια να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τους ...Κασιδιάρηδες.

    • Μάτα  Χάρι avatar
      Μάτα Χάρι @ Γιάννης Κιαπέκος 11/02/2014 22:06:42

      Δεν είμαι από τους ''εντρυφώντες'', αλλά διαισθάνομαι οτι ο κ. Κακλαμάνης (ο σοβαρός και συμπαθής), επειδή είναι ...πληθωρική και απρόβλεπτη προσωπικότητα -και όχι μόνο-, δεν χαίρει της εμπιστοσύνης κάποιων που κινούνται περί τον κ. Α.Σαμαρά. Ίσως συγκριτικά και κάτω από τις συνθήκες όμως, να ήτανε ο μόνος που διαθέτει τα κότσια να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τους ...Κασιδιάρηδες.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Γιάννης Κιαπέκος 11/02/2014 22:12:51

      ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΔΗΜΑΡΧΙΑ ΗΔΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ;;;

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ ΗΛΕΚΤΡΑ 11/02/2014 22:49:40

        Αυτο αγαπητη Ηλεκτρα ηταν σφαιρα αναμεσα στα φρυδια... δεν αφησες το παραμικρο περιθωριο αντιδρασης , σωστη εκτελεση... Απο την μια Νικητας απο την αλλη Αρουλης , πιο διπλα ο κομμανταντε της πορδης Γκαμπριελ με τον μπρουταλ Κασιδιαρη , μιλαμε θα ζησουμε μεγαλες στιγμες , θα χασουμε που θα χασουμε τουλαχιστον να το διασκεδασουμε..

        • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
          ΗΛΕΚΤΡΑ @ Νικηφορος Φωκας 12/02/2014 10:28:32

          ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΑΠΛΑ ΑΠΟΡΩ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ.....ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΤΗΚΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΥΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΟΥΝ;;; ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΤΟΥΝ...ΙΣΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΩ ΑΝ Ο ΑΡΟΥΛΗΣ(ΣΥ ΕΙΠΑΣ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΣΑΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΗ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ ΔΥΟ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΥΛΙΟΠΟΛΕΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΒΑΝΤΑΡΟΥΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ Ο ΠΙΟ ΩΡΙΜΟΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΚΑΝΕΙ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΑΒΑΛΗΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΟΥΣ ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ ΤΑΠΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΖΗΤΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΟΠΙΣΘΕΝ ΕΚΕΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΣΟΥ

    • Νατάλης avatar
      Νατάλης @ Γιάννης Κιαπέκος 11/02/2014 23:33:32

      Μήπως θυμάται κάποιος, ποιός ήταν ο πρώην δήμαρχος που είχε πει πως μετά τη θητεία του στο δήμο, θα σταματούσε την πολιτική; Μήπως αυτός είναι βουλευτής και ξανά υποψήφιος δήμαρχος;

    • JIM BEAM avatar
      JIM BEAM @ Γιάννης Κιαπέκος 12/02/2014 11:46:42

      Στις προηγούμενες εκλογές εκβίασε την υποψηφιότητα του και τον στήριξε ο Α. Σαμαράς και ΕΧΑΣΕ από τον Καμήνη !!! το θυμάστε ??? πόσες φορές πρέπει να χάσει για να καταλλάβει ότι δεν κάνει για Δήμαρχος ???

  16. Y. avatar
    Y. 11/02/2014 22:11:47

    Αν Μαξίμου και Συγγρού θέλουν να διορθώσουν τα παιδαριώδη, άλογα και με σκοπιμότητα λάθη τους, μια η λύση. Παραίτηση Σπηλιωτόπουλου από την υποψηφιότητα, και ένταξή του στο ψηφοδέλτιο του Κακλαμάνη ως υποψήφιος Δημ. Σύμβουλο ή σε κάποιο Διαμέρισμα που επιθυμεί. Πιστεύω ο Κακλαμάνης να του δώσει αυτή τη δυνατότητα

  17. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 11/02/2014 22:54:49

    .

  18. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 11/02/2014 23:07:53

    ΒΟΡΙΔΗΣ! ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.....

  19. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 11/02/2014 23:12:11

    με την ερμη την Αθηνα θ'ασχοληθει κανεις πραγματικα;;;;;;;;

  20. Karanus avatar
    Karanus 11/02/2014 23:15:22

    Μην φοβάστε. Ξέρουν τι κάνουν στη ΝΔ. Δεν θα περάσει ούτε στον δεύτερο γύρο και το θέμα θα ξεχαστεί γρήγορα.

    • Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
      Συντηρητικός Δημοκράτης @ Karanus 11/02/2014 23:29:24

      Ουτε Β΄ γυρο δε θα παει, λες ?

  21. ΠΑΝΙΚΑΣ avatar
    ΠΑΝΙΚΑΣ 11/02/2014 23:29:20

    Τον χάσαμε το δήμο πατριώτες.Μας τον πήρε ο Κασσιδιάρης

  22. Hans avatar
    Hans 11/02/2014 23:46:55

    Εμένα όμως ξέρεις ποια είναι η απορία μου; Τόσο σοβαρά παίρνει η ΝΔ την υπόθεση του μεγαλυτερου Δήμου της χώρες;

  23. aris. aold avatar
    aris. aold 11/02/2014 23:59:30

    Το πολιτικό σύστημα στο σύνολο του παραπαίει. Εξ αιτίας της έλλειψης ανανέωσης και ένδειας ικανών και άξιων προσώπων προκύπτουν γραφικές και απελπισμένες επιλογές τύπου Σπηλιωτόπουλου Σακελαρίδη και λοιπών. Θα περίμενε κανείς ότι εξ αιτίας της δύσκολης θέσης που βρίσκεται η κυβέρνηση τουλάχιστον η ΝΔ ως κομματικός μηχανισμός θα είχε δουλέψει σοβαρά από καιρό και θα είχε καταλήξει σε κάποια πρόσωπα που θα δίνανε την μάχη των εκλογών με αξιοπρέπεια και σοβαρότητα. Αντι για κάτι τέτοιο βλέπουμε ότι σε δύο κρίσιμες περιφέρειες Νομαρχία Μακεδονίας και Δήμο Αθήνας η ΝΔ κατεβαίνει διασπασμένη. Εχει αντιληφθεί κανείς στο μέγαρο Μαξίμου πως θα πάνε σε δεύτερη Κυριακή σε ευρωεκλογές αν μείνουν οι Ιωαννίδης και Σπηλιωτόπουλος εκτός β γύρου. Από ότι φαίνεται και ΝΔ και κυβέρνηση έχουν χάσει το ένστικτο αυτοσυντήρησης που έπρεπε να τους προστατεύει από τόσο εξόφθαλμα λάθη και απλά πλέον ελπίζουν σε μια διαχειρίσιμη ήττα από το Σύριζα. Οι πολιτικές εξελίξεις μετά τις εκλογές θα είναι εκρηκτικές γιατί τα αποτελέσματα θα είναι βόμβα για όσους συνεχίζουν να σχεδιάζουν και να αποφασίζουν χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους την κοινωνία. Επιλογές όπως του Σπηλιωτόπουλου απλά επιβεβαιώνουν την μη αναστρέψιμη πορεία διάλυσης που έχει πάρει εδώ και καιρό η ΝΔ.

    • cynthia avatar
      cynthia @ aris. aold 12/02/2014 11:20:42

      Πολύ σωστή τοποθέτηση . Δυστυχώς ,έχουν χάσει όχι μόνο το ένστικτο αυτό συντήρησης αλλά κ την ψυχραιμία τους μαζί με πολλά άλλα . Σπασμωδικες κινήσεις ενός παραπαίοντος πολιτικού συστήματος . Ωστόσο , με μια πιο ψύχραιμη ματιά , ίσως τελικά να είναι αναγκαίο -αναγκαστικό -για μια νέα πολιτική αντίληψη .

  24. tsoukalitsa avatar
    tsoukalitsa 12/02/2014 00:05:35

    Σαν να θέλει η ΝΔ να "χάσει" την Αθήνα & τις εντυπώσεις. Επιλογή ήττας (& απογοητευτική ως προς τους συμβολισμούς)

  25. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 12/02/2014 06:43:49

    προσοχη στο Πειραια, καλυτερα όχι ο νυν Δήμαρχος, υπαρχουν καλυτερες επιλογες...

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/02/2014 08:57:25

    Όσοι γράφουν κατά της υποψηφιότητος Σπηλιωτόπουλου ίσως κρίνουν από τον εαυτό τους και δεν ξέρουν καλά την Α΄ Αθηνών που είναι ο δήμος Αθηναίων. Η Α΄ Αθηνών εκ φύσεως είναι η πιο φιλελεύθερη περιοχή της χώρας (όχι οι συνοικίες,το κέντρο).Είναι μια περιφέρεια όπου για πολλά χρόνια έβγαιναν πρώτοι βουλευτές άνθρωποι σαν τη Ντόρα Μπακογιάννη,τον Αβραμόπουλο (άλλωστε σάρωσαν και τη δημαρχία),τον Παυλόπουλο και τώρα την Κεφαλογιάννη. Με πολλούς λαικοδεξιούς και ακροδεξιούς των συνοικιών να έχουν ήδη αποφασίσει Κασιδιάρη ο Σπηλιωτόπουλος θα χτυπήσει στον α΄γύρο το κέντρο και εφ όσον περάσει θα βρει υποστηριξη από λαικοδεξιούς στο β΄γυρο εάν έχει αντίπαλο αριστερό και από αριστερούς εάν έχει αντίπαλο τον Κασιδιάρη. Αυτό είναι το σχέδιο.Προσωπικά θα προτιμούσα ενωμενη παράταξη με τον Κακλαμάνη αλλά δημιούργησε κακές εντυπώσεις,ίσως αδικα,οταν ηταν δημαρχος.

    • Hans avatar
      Hans @ ψυχραιμια 12/02/2014 09:30:43

      Μοναδικά κοινωνικά πρότυπα: Ντόρα Μπακογιάννη, Αβραμόπουλος , Παυλόπουλο και Κεφαλογιάννη.....

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Hans 12/02/2014 14:06:39

        Μπορεί να μην σου αρέσουν αλλά είχαν πάρει πάνω από 50% στις δημοτικές εκλογες.Επειδή δεν κατοικείς στο Κολωνάκι δεν σημαίνει ότι θα περιφρονήσεις τους ψηφοφόρους του Κολωνακίου στην επιλογη του δήμου Αθηναίων γιατί αυτοί ψηφίζουν.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ ψυχραιμια 12/02/2014 12:54:38

      Να θυμησω οτι και η Μαριετα Γιαννακου καποτε εβγαινε πρωτο-δευτερη εκει μεχρι που εξεδωσε το παναθλιο βιβλιο (και το υπερασπιζοταν εως θανατου) της θλιβερης Ρεπουση ..... μετα δεν εβρισκε ουτε την δικη της ψηφο, οσο και αν επεμενε ο τοτε αλλου για αλλου πρωθυπουργος... ο οποιος για να την επιβαλλει την 'διωρισε' στο Ευρωκοινοβουλιο πρωτη θεση παρακαλω... Η Αθηνα εχει σφαλιαρωσει και σφαλιαρωσει ουκ ολιγους ανεπαρκεις, τσαρλατανους και προκλητικους στο παρελθον ..... να θυμησω τι επαθε ο Τζανετακος ? η Μελινα ? ο Παπουτσης ? η Μαριετα οπως ειπαμε , αλλα και τοσοι αλλοι που θα προστεθουν απο τον ερχομενο Μαιο και μετα...

  27. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 12/02/2014 10:30:16

    Ο Δήμαρχος θα λέγεται Καμίνης ή Σπηλιωτόπουλος ή Κακλαμάνης. Μήπως ζούμε την παντοκρατορία του ορθολογισμού;(λέγε με και δεξιά).

  28. naruto avatar
    naruto 12/02/2014 11:07:10

    O μόνος που θά μπορούσε να κάνει τήν διαφορά ειναι ο Βορίδης αλιως ετοιμαστείτε για Κασιδιάρη.Φυσικά υπάρχει και ο υποψήφιος του ΣΥΡΙΖΑ αν προτιμάτε ,εγω ευτυχώς δεν μένω Αθήνα.

  29. Κόρη καραβοκύρη avatar
    Κόρη καραβοκύρη 12/02/2014 11:46:07

    Εχω πάθει σοκ από τα σχόλια, είμαστε με τα καλά μας, για δήμαρχο θα ψηφίσουν οι Αθηναίοι πολίτες όχι για πλανητάρχη και εξάλλου το πλαίσιο είναι είναι προκαθορισμένο πλέον, τα λεφτά λίγα και ο έλεγχος για τις σπατάλες και τις ρεμούλες θα ενταθεί, οι προσλήψεις μάλλον δεν ..... θα γίνουν αν ήλπιζαν σε αυτές, γιατί λοιπόν σκάτε δεν καταλαβαίνω. Και κάτι ακόμη για όσους πιστεύουν ότι ο Κασιδιάρης μπορεί να βγει, ούτε με σφαίρες.... έχω στατιστικά, δεν υπερτερούν οι ανεγκέφαλοι.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κόρη καραβοκύρη 12/02/2014 14:08:30

      Εάν γινόταν ψηφοφορία μόνο στον Άγιο Παντελεήμονα μπορεί να έβγαινε ο Κασιδιάρης.Αλλά δεν ψηφίζει μόνο ο Αγιος αλλά και τα Εξάρχεια και το Κολωνάκι.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κόρη καραβοκύρη 12/02/2014 14:12:31

      Εάν γινόταν ψηφοφορία μόνο στον Άγιο Παντελεήμονα μπορεί να έβγαινε ο Κασιδιάρης.Αλλά δεν ψηφίζει μόνο ο Αγιος αλλά και τα Εξάρχεια και το Κολωνάκι..

      • salonikikastra avatar
        salonikikastra @ ψυχραιμια 12/02/2014 14:21:36

        Επίσης ψηφίζουν και τα Πατήσια, τα Πετράλωνα, ο Αγ. Νικόλαος κλπ,κλπ...... Οπότε.....

  30. Μισέλ avatar
    Μισέλ 12/02/2014 13:24:13

    Πάντως ο Άρης προσφέρθηκε, αντίθετα με κάτι άλλους που κρύφτηκαν, υπηρετώντας προσωπικές στρατηγικές. Με το ζόρι δε γίνεται να σε χρίσουν υποψ'ηφιο Δήμαρχο. Πρέπει να έχεις διάθεση να το παλέψεις. Τα άλλα είναι κούφια λόγια.

  31. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 12/02/2014 20:08:16

    Θα ρισκάρω μια πρόβλεψη. Στα πρώτα γκάλοπ, ο κεντρο-δεξιός Άρης θα είναι μπροστά, και ο λαϊκο-δεξιός Νικήτας θα συγκεντρώνει ένα ψιλο-σεβαστό ποσοστό. Κι εκεί επάνω, θα κάνει ο Νικήτας (α-λα λαγός) την μεγαλειώδη κίνηση να αποσυρθεί από την κούρσα, δίνοντας αμέριστη υποστήριξη στον Άρη. Έτσι, "γαλάζιος λαός και Κολωνάκι" θα συμπορευθούν ενωμένοι στην κάλπη. Πάντως, δεν μπορώ ούτε να φανταστώ το κύμα εσωτερικής μετανάστευσης των λάθρο, έτσι και ο Κασιδιάρης προσγειωθεί στο Δημαρχικό θώκο: ούτε η ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες της Συρίας δεν θα έχει ξαναδεί τέτοια μαζική έξοδο. Δεν θα πλήξουμε: το μόνο σίγουρο...