#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2011 23:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αντώνης Σαμαράς και η σπηλιά του Πλάτωνα



Άρθρο στην ισπανική  EL MUNDO

Η υπερψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος από πλευράς ελληνικής βουλής, δεν χαροποιεί ιδιαίτερα τους Ευρωπαίους. Αυτό που συμβαίνει, μοιάζει κάπως με τη περίφημη αλληγορία του Πλάτωνα για τον μύθο της σπηλιάς.

Οι Ευρωπαίοι, είμαστε σκλάβοι, εκ γενετής αλυσοδεμένοι, και μπορούμε να δούμε μόνο τις σκιές που σχηματίζουν στον τοίχο της σπηλιάς, όλα τα αντικείμενα που μεταφέρουν στα χέρια τους οι διάφοροι υπηρέτες που περνούν απ έξω, Και μάλιστα έχουμε πειστεί, πως όσον αφορά στην ελληνική πραγματικότητα, δεν υπάρχει τίποτα πέραν των σκιών που βλέπουμε.

Στην ελληνική όμως πραγματικότητα, τα παράδοξα ξεπερνούν τις αντοχές μας. Για παράδειγμα, είναι η πρώτη φορά που ένα τεχνικώς χρεοκοπημένο κράτος, στηρίζεται ως φερέγγυο .

Η ΕΕ επιμένει  στη διάσωση μιας κατεστραμμένης χώρας με ένα δημοσιονομικό έλλειμμα 10% του ΑΕΠ της, και με ένα χρέος ύψους €350 δισ.  που αντιστοιχεί στο 150% του πλούτου που μπορεί η χώρα να παράξει σε ένα έτος. Ακόμη και αν η Ελλάδα ιδιωτικοποιούσε το σύνολο της δημόσιας περιουσίας της (αν βρίσκονταν κάποιος να την αγοράσει), δεν θα εξαφάνιζε αυτό το χρέος.

Αυτή η αντίφαση μπορεί να εξηγηθεί από μια άλλη μεγαλύτερη, η οποία είναι ότι σύμφωνα με την Merkel και τον  Sarkozy, το εθελούσιο είναι στην ουσία υποχρεωτικό. Αυτή η αντίφαση έχει επιβεβαιωθεί από τις γερμανικές και τις γαλλικές τράπεζες, που κλήθηκαν να σβήσουν μέρος του ελληνικού χρέους. Στο φινάλε, δεν μιλάμε για διαγραφή του χρέους, αλλά για μια μεγάλη επιμήκυνση.

Ένα ακόμη παράδοξο έχει να κάνει με την χορήγηση €110 δις στην Ελλάδα πέρσι, που έγιναν καπνός. Η κυβέρνηση του Γ. Παπανδρέου, που όλος ο κόσμος βιάστηκε να απαλλάξει, θα εφάρμοζε υποτίθεται ένα σχέδιο αυστηρών μέτρων λιτότητας. Όμως παρά τη γενική οργή για τα χτυπήματα εναντίον των Ελλήνων, το σχέδιο αυτό δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μια παραμορφωμένη σκιά της πραγματικότητας. Ο Ισπανός ευρωβουλευτής López Istúriz αποκάλυψε πριν λίγες ημέρες πως αντί να καταργήσει 55 δημόσιους φορείς και επιχειρήσεις ώστε να μειώσει το δημοσιονομικό της έλλειμμα, η Αθήνα προχώρησε στη σύσταση 41 νέων δημόσιων φορέων, το ίδιο αυτό  διάστημα.

Ένα άλλο παράδοξο είναι ότι η διάσωση της χώρας στο τέλος θα την πνίξει. Ο αρχηγός του ελληνικού συντηρητικού κόμματος Αντώνης Σαμαράς, έχει απόλυτο δίκιο όταν λέει πως η αύξηση της φορολόγησης θα εξασθενήσει την οικονομία, και θα αυξήσει τη φοροδιαφυγή ακόμη περισσότερο.

Αν ο Παπανδρέου ήταν πιο τολμηρός, θα είχε περικόψει τη γραφειοκρατία όχι κατά 15% αλλά κατά 25%, και θα περιόριζε τις ιδιωτικοποιήσεις όχι στα €50 δισ. αλλά στα €300 δισ. των διαθέσιμων περιουσιακών στοιχείων του δημοσίου. Σε αυτήν την ελληνική φάρσα, μόνο κάποια ριζοσπαστικά μέτρα θα μπορούσαν να ξεκαθαρίσουν τα νούμερα.

Στην αλληγορία του Πλάτωνα, ένας σκλάβος μπορούσε να βγει απ τη σπηλιά, να δει την πραγματικότητα του έξω κόσμου, και στη συνέχεια να επιστρέψει στο σκοτάδι της προκειμένου να προσπαθήσει να εξηγήσει στους συντρόφους του ότι οι σκιές που βλέπουν δεν είναι η αλήθεια. Ότι στον έξω κόσμο υπάρχουν άλλα πράγματα που αποτελούν τη πηγή δημιουργίας αυτών των σκιών.

Οι σκλάβοι θα τον κορόιδευαν, και στη συνέχεια όταν αυτός θα επέμενε να τους απελευθερώσει από την άγνοια και το σκοτάδι, θα άρχιζαν να εξετάζουν το ενδεχόμενος δολοφονίας του.

Μέχρι στιγμής, ο Σαμαράς είναι ο μόνος που βγήκε από τη σπηλιά της Ελλάδας. Και για αυτό τον κατηγορούν ως ανεύθυνο. Ο Παπανδρέου που ανοιγοκλείνει τα μάτια του, βρίσκεται μισός έξω. Οι περισσότεροι όμως Έλληνες και Ευρωπαίοι, είναι ακόμη τυφλωμένοι απ τον ήλιο.

S.A.-El Mundo

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 23:32:56

    Η Βιλαριμπα και το Βιλαμπαχο ποσα χρωστανε ??

    ΠΠ

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 23:41:44

      Δεν ξέρω για τη Βιλαρίμπα, αλλά στο Βιλαμπάχο ακόμα πλένουν...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 15/07/2011 23:55:25

        Ιεροφαντη... εσυ ξερεις ( φανταζομαι )

        Υπαρχει Συγκεκριμενος Νομος περι Φορολογιας Εισοδηματος στην Ελλαδα? ΟΧΙ μετρα... ΝΟΜΟΣ.

        "φορολογω καθε Ελληνα, γ αυτο το λογο και τα $ πανε εκει γ αυτο το λογο "

        με την αντιστοιχη "αιτιολογικη"??

        ΕΓΩ ΛΕΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!...... ισως κανω λαθος.

        ΠΠ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/07/2011 00:04:45

          Υπάρχει Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος και καμιά 200 χιλιάδες διάσπαρτες διατάξεις γύρω γύρω, που λένε "φορολογω καθε Ελληνα, γ αυτο το λογο με τόσα".

          Το που πάνε υποτίθεται ότι το μαθαίνουμε στον Προϋπολογισμό.

          Τον απολογισμό ποτέ δεν τον έχω δει να δημοσιεύεται....

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ierofantis 16/07/2011 00:08:45

            Ανακαλώ.

            Υπάρχει Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος και καμιά 200 χιλιάδες διάσπαρτες διατάξεις γύρω γύρω, που λένε “φορολογω καθε Ελληνα, με τόσα”.

            Το για ποιο λόγο, αν είσαι τυχερός μπορεί να τον μάθεις σε καμιά Εισηγητική Έκθεση. Το που πάνε τα λεφτα ισχύουν όσα είπα ανωτέρω.

    • Φυγόκεντρος avatar
      Φυγόκεντρος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 23:54:40

      Στη Βιλαρίμπα και το Βιλαμπάχο απλώσαν την αρίδα και αρχίνησαν τον μπάφο.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/07/2011 23:50:38

    Επικίνδυνη η ψευδαίσθηση της ελευθερίας..συνήθως διλημματική (κάτι που το Πασόκ το ΄΄έπαιζε΄΄ στα δάχτυλα)

  3. Σαν Χαιρομαι Διαβαζω avatar
    Σαν Χαιρομαι Διαβαζω 16/07/2011 00:48:47

    Ο Σαμαρας περα απο τη σταθερη σταση που πρεπει να κρατησει απεναντι στα μνημονια 1 και 2για να μη νομιμοποιηθει η συνταγματικη εκτροπη [γιαυτο κοβονται οι ευρωπαιοι] θα πρεπει να προσεξει πολυ ποιοι θα ειναι υποψηφιοι στις εκλογες. Κυριως στην επαρχια οπου ανθρωποι απο το πουθενα παρουσιαστηκαν σε προηγουμενες αναμετρησεις ως νεο δηθεν αιμα χωρις κανενα ουσιαστικο προσον με νοοτροπια εντελως πασοκικη ανθρωποι που ευτελιζουν την πολιτικη και φτασαμε στη σημερινη καταντια. Απ αυτους και ειναι αρκετοι καποιοι δεν τα καταφεραν και ευτυχως αλλα θα ειναι ολεθριο λαθος να θεωρηθουν νεοι στην πολιτικη τη στιγμη που οι τοπικες κοινωνιες τους ξερουν καλα. Χορτασαμε απο ασημαντους αρριβιστες που θελουν να ανεβουν για να ικανοποιησουν το εγω και τη τσεπη τους αν θελουμε δηλ. κατι ν΄αλλαξει σ΄αυτον το δισμοιρο τοπο ειδαλλως μην περιμενει η ΝΔ οτι θα ξεπερασει το 25-30 τοις εκατο ξυπνησαν εστω και αγαρμπα οι ιθαγενεις.....

  4. anonymous avatar
    anonymous 16/07/2011 00:52:04

    αν ανοίξεις ένα οποιοδήποτε εγχειρίδιο φορολογικού δικαίου στις πρώτες σελίδες εκεί που γράφει τι είναι φόρος θα διαβάσεις ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να πουν τι θα κάνουν τα λεφτά.
    Αν ανοίξεις ένα εγχειρίδιο συνταγματικού δικαίου θα διαβάσεις πάλι στις πρώτες σελίδες ότι οι βουλευτές έχουν λευκή εντολή.

    Αυτά τα δυο μας έφεραν στο χάλι που μας έφεραν.

  5. Prometheus avatar
    Prometheus 16/07/2011 00:54:02

    "Να με εμπιστεύεστε...Ξέρω που πατάω...Ξέρω που πηγαίνω..."

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 16/07/2011 04:08:14

    Πάρε να έχεις Παπαχελά.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 16/07/2011 09:54:31

    Ο Σαμαράς εκτός των άλλων είναι και η τελευταία ελπίδα του πολιτικού συστήματος. Το θέμα όμως είναι πως δεν προβλέπω να αντέχει πολύ. Αν δεν αντέχει το ΠΑΣΟΚ που ελέγχει συνδικαλιστές και δημόσιο, ο Σαμαράς θα δυσκολευτεί πιο πολύ. Θα αναλάβει μια κατάσταση για την οποία δεν ευθύνεται αλλά θα πρέπει να τη διαχειριστεί και ένα κόμμα γεμάτο μετριότητες...