#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2011 11:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αντρίκος αναφέρεται και σε ανακοίνωση Τύπου της 8/6/2011 !!!





http://unigestion.com/DocsContainer/00219658.PDF

Π.Π.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/07/2011 11:57:39

    Εγραφε το Antinews στις 17 Μαϊου 2010:

    Ερευνα Κομισιόν για κερδοσκοπικά παιχνίδια με τα ελληνικά CDS
    Από Factorx | Δευτ. 17 Μαι 2010, 17:41 στην/στις κατηγορίες Οικονομία.
    Έρευνα σχετικά με το αν, και σε ποιο βαθμό, αναπτύχθηκαν, στην περίπτωση της Ελλάδας, ύποπτα κερδοσκοπικά παιχνίδια στην αγορά των CDS (δηλαδή των ασφαλίστρων κινδύνου έναντι των κρατικών χρεών) διεξάγει η Κομισιόν
    Αυτό γνωστοποίησε από τις Βρυξέλλες ο αρμόδιος για την Εσωτερική Αγορά και τις Υπηρεσίες Επίτροπος Μισέλ Μπαρνιέ.
    Ο Γάλλος Επίτροπος ανέφερε ακόμη ότι σύντομα θα υπάρξει νέο νομοθετικό πλαίσιο στην αγορά των CDS και ότι στόχος του είναι η αύξηση της διαφάνειας, αλλά και της υπευθυνότητας των παραγόντων, που δρουν σε αυτή την αγορά. Συγκεκριμένα σημείωσε πως Θα υπάρξει υποχρεωτική καταγραφή όσων λειτουργούν στην αγορά των CDS, επισημαίνοντας χαρακτηριστικά ότι «θα πέσει φως σε έναν τομέα, που ως σήμερα προτιμούσε το σκότος».
    Ερωτηθείς, εξάλλου, για τον ρόλο των διεθνών οίκων αξιολόγησης, ο κ. Μπαρνιέ υπογράμμισε την ανάγκη αναμόρφωσης του τρόπου λειτουργίας τους, επισημαίνοντας τα προβλήματα που δημιουργούνται τόσο από το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά ολιγάριθμοι, όσο και από το ότι οι επιπτώσεις των αποφάσεών τους είναι αυτόματες και ιδιαίτερα σημαντικές.
    «Και σε αυτόν τον τομέα θα υπάρξει, τον Δεκέμβριο, νέο νομοθετικό πλαίσιο», ανέφερε ο Επίτροπος, σημειώνοντας ωστόσο πως «όταν έχεις πυρετό, το να σπάσεις το θερμόμετρο δεν είναι η καλύτερη λύση», αλλά και ότι το «να είναι κανείς ανεξάρτητος δεν σημαίνει ότι υποχρεωτικά είναι και αντικειμενικός».
    Ο κ. Μπαρνιέ τόνισε ακόμη ότι «και σε αυτόν τον τομέα θα πρέπει να υπάρξει διαφάνεια, κυρίως δε σε σχέση με την ελεύθερη πρόσβαση του κάθε ενδιαφερόμενου στα στοιχεία επί των οποίων βασίζονται οι εκθέσεις των οίκων αξιολόγησης».

    Αλήθεια τι έγινε με την έρευνα αυτή;

  2. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 11/07/2011 13:43:11

    ΠΑΣΟΚ = ΠΑνελλήνιοι ΣΟσιαλιστές Κλεπτοκράτες

  3. ikaros avatar
    ikaros 11/07/2011 15:28:36

    Το ζήτημα φαίνεται να είναι σοβαρό κυρίως λόγω της σιωπής που υπάρχει μεταξύ των ΜΜΕ.Θυμίζει σε επικοινωνιακό επίπεδο την περίπτωση του σορταρίσματος των ελληνικών ομολόγων όπου τα ΜΜΕ του Σταθμού στην ουσία δεν αναφέρθηκαν καθόλου στο θέμα.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/07/2011 15:34:18

    Στα δικαστήρια που θα στηθούν εναντίον των σορτάκιδων σε όλες τις χώρες, ενάγοντες θα είναι και οι οικογένειες των ΑΥΤΟΧΕΙΡΩΝ.
    Η κατηγορία θα είναι συνέργεια σε ανθρωποκτονία με δόλο.

    Ήδη κατετέθη η πρώτη μήνυση οικογένειας Έλληνα αυτόχειρα κατά κινητής για χρέος 800 ευρώ!

    Αύξηση κατά 17% των αυτοκτονιών το 2010 για οικονομικούς λόγους στην Ελλάδα εναντι του 2009.
    Τα στοιχεία για το 2011 δείχνουν δύο αυτοκτονίες τη μέρα.
    Μόνο την προηγούμενη εβδομάδα σε ένα ΔΙΗΜΕΡΟ μέσα αυτοκτόνησαν ΕΞΙ (6) ΕΛΛΗΝΕΣ.

    ΑΝΔΡΕΣ όλοι, νέοι άνεργοι, stagiers, επαγγελματίες και φυσικά οικογενειάρχες.
    Ηλικίες απο 25 έως 60.

    Πρόκειται για οικονομικούς και φυσικούς δ0λ0φόνους.

    Στα κεντρικά της CITIBANK Ινδονησίας ο διευθυντής και οι υπάλληλοι του τμήματος εισπράξεων ΚΤΥΠΗΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ (ΒΕΑΤΕΝ ΤΟ DEATH) δανειολήπτη για χρέος πιστωτικής κάρτας 12.000 δολαρίων.

    Η χήρα του απαιτεί από τη CITIBANK αποζημίωση 380 εκατομμυρίων.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 11/07/2011 15:34:49

      ενάγουσες...

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/07/2011 16:07:35

    Oποία κομψότης λεξιλογίου!

    Secondary Opportunity (δευτερεύουσα ευκαιρία για τους αδαείας) παράγωγα για τους "μύστες" των αγορών

    High Quality Funds χμμ! θαμπώθηκα!

    Acquire PRIVATE equity ASSETS below their intrinic value (εδώ οι καρχαρίες δείχνουν τα δόντια τους)

    Sustainable Αειφορία!!! Τι όραμα!

    Και το κερασάκι στην τούρτα!
    Χρήση της Ελληνικής λέξης ETHOS !!! από οικονομικούς εκτελεστές.

    Τι υποτιμητική υπεροψία της ημιμαθούς clept0elite!!!

  6. axis avatar
    axis 11/07/2011 19:08:27

    Η ΝΔ τι λέει γι' αυτή την ιστορία;

  7. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 11/07/2011 21:31:27

    Γιατί δεν φέρνει η ΝΔ το θέμα στη Βουλή;
    Γιατί δεν τους κυνηγάτε ανηλεώς,να μη τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί.
    Με τέτοιες ενέργειες ,τεκμηριωμένες,θα τους κολλήσετε στον τοίχο και θα πείσετε τον κόσμο ότι είστε διαφορετικοί.