31/01/2011 22:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αντρίκος Παπανδρέου ζητάει απο τον ...Γιώργο μεταρρυθμίσεις στα Πανεπιστήμια !

Μήπως και ο αδερφός του πρωθυπουργού είναι εναντίον του; Μήπως και κάποιοι καθηγητές πανεπιστημίου που ανήκουν στο ευρύτερο προοδευτικό χώρο κι έχουν συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ, λένε στον κ. Παπαπανδρέου και την κ. Διαμαντοπούλου να κάνει τις μεταρρυθμίσεις που απαιτούνται γιατί πολύ αργήσαμε;

Μια επιστολή που υπογράφουν 20 πανεπιστημιακοί, είδε το φως της δημοσιότητας. Μεταξύ άλλων την υπογράφουν ο Αντρίκος Ανδρέα Παπανδρέου, ο Γιάννης Στουρνάρας, ο Βασίλης Ράπανος, Ο Αδ. Πεπελάσης, ο Μ. Ξανθάκης, Ο Στ. Θωμαδάκης, ο Π. Αλεξάκης κ.λπ.

Ζητούν από την κυβέρνησης μεταρρύθμιση αξιών και όχι περικοπών για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αναφέρουν ότι η μεταρρύθμιση στα πανεπιστήμια είναι περισσότερο αναγκαία από ποτέ, ώστε να παράγουν γνώση, αξίες και  ανθρώπους "που θα φτιάξουν μια Ελλάδα αλληλεγγύης, επίδοσης, ποιοτικής ανάπτυξης". Υποστηρίζουν ότι "στη σημερινή κρίση, κάθε φορολογικός πόρος που δίδεται στα πανεπιστήμια πρέπει να προάγει την προκοπή της χώρας" και υπογραμμίζουν ότι "η κουλτούρα της αφθονίας και της ευκολίας, που στηρίχθηκε στα δανεικά, πρέπει να ανατραπεί. Να επανέλθει η ηθική της προσωπικής βελτίωσης, της αλληλεγγύης, της συλλογικής προκοπής", υπογραμμίζουν.

Οι πανεπιστημιακοί σημειώνουν ότι το κράτος οφείλει στα πανεπιστήμια τα απαιτούμενα μέσα ώστε να συνεχίσουν να εκπληρώνουν τα καθήκοντα τους, τα οποία είναι η εκπαίδευση, η παραγωγή και διακίνηση ιδεών. Παράλληλα, στέλνουν μήνυμα στους συναδέλφους τους, γράφοντας ότι οι πανεπιστημιακοί οφείλουν να εκπληρώνουν τα έργα τους "με ευσυνειδησία και ευαισθησία στις ανάγκες των φοιτητών και της κοινωνίας".

Με λίγα λόγια λένε τα εξής απλά:

Πάρτε επιτέλους μέτρα για την Παιδεία.
Πάρτε μέτρα που να σχετίζονται και με την οικονομική κρίση.
Να μη γίνουν περικοπές από τον κρίσιμο χώρο της εκπαίδευσης
Να αλλάξουν και οι καθηγητές και οι φοιτητές.

Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται για φωνές που αντιδρούν στο τέλμα που έχει φέρει εδώ κι 1,5 χρόνο η κ. Διαμαντοπούλου η οποία αφενός στα λόγια θέλει αλλαγές κι αφετέρου κόβει πόρους και απαραίτητα κονδύλια. Ομως, με μερεμέτια δε γίνεται Παιδεία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 31/01/2011 22:23:56

    ..να σχολιασει ο Τιραμολας...ειδικος απεσταλμενος του ΓΚΑΠΙΤΟΣ.

    • george avatar
      george @ loretta 01/02/2011 00:18:56

      Τι να σχολιάσει; Τον Αντρίκο...έναν από τους 20 επιφανείς Πανεπιστημιακούς; Έλεος! Λυπηθείτε τον. Δε φταίει αυτός για όλα. Τον πλάνεψαν. Όπως και έναν ολόκληρο λαό για τριάντα πέντε χρόνια...

  2. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 31/01/2011 22:31:14

    επαναξιολογηση του διδακτικου προσωπικου απο το μηδεν(οσοι εχουν δημοσιευσεις και εργο υπαρκτο σε διεθνες επιπεδο να παραμεινουν οι αλλοι ασεπ και επιλεγονται οι καλυτεροι)....ασεπ για νεοδιοριζομενους καθηγητες...καταργηση κομματικων παραταξεων εντος του πανεπιστημιακου χωρου.καταργηση του ασυλου...βραβεια αριστειας για τους μαθητες...δραματικος περιορισμος των θεσεων εισαγωγης σε κορεσμενες σχολες.....ιδρυση αρτιων εργαστηριων ...καταργηση πανεπιστημιων που υπολειτουργουν(μεταφορα των φοιτητων σε κεντρικες σχολες)....επισης εφοσον θα εισαγονται λιγοι πια φοιτητες υποχρεωτικες παρουσιες και εργασιες....
    οι αιωνιοι δεν ειναι προβλημα δεν κοστιζουν τιποτα ας μην κρυβομαστε πισω απ αυτους....ας μην ξεχναμε πως περασαν με το σπαθι τους, ποσοι μπορουν να το πουν αυτο στην ελλαδα? οι πανελληνιες ειναι το πιο αντικειμενικο στοιχειο του κρατους και σκοπευουν να τις καταργησουν μαλιστα!!γενικα οι φοιτητες που μπαινουν στις σχολες ιδιως τις υψηλοβαθμες ειναι οτι πιο αξιολογο κυκλοφορει...μεταβατικο σταδιο στους αιωνιους για να ολοκληρωσουν την σχολη τους...και οι νεοεισαχθεντες να εχουν συγκεκριμενο χρονο(4 + 3?) με εξαιρεσεις(για στρατιωτικους και λογους υγειας)....εδω πρεπει να δοθει ανοχη γιατι η ελλαδα ειναι οικονομικως μπουρδελο καποιοι θα εργαζονται παραλληλα δηλαδη για να τα βγαλουν περα

    • Λαζαρος avatar
      Λαζαρος @ Λαζαρος 31/01/2011 22:32:00

      τα παραπανω ειναι κοινος τοπος και πιστευω δομουν ενα ισχυρο πανεπιστημιο

      • anonymous avatar
        anonymous @ Λαζαρος 31/01/2011 23:16:36

        Που τον βρήκες τον κοινό τόπο; Σε ποια χώρα επιλέγονται οι καθηγητές Παν/μίου από ΑΣΕΠ; Δηλ. ο άλλος έδωσε πανελλαδικές, πέρασε 40-100 μαθήματα ανάλογα τη σχολή, έκανε διδακτορικό και θα δώσει και ΑΣΕΠ; Πας καλά;

        Για τους αιώνιους έδωσε μεταβατικό η Γιαννάκου.

        • Λαζαρος avatar
          Λαζαρος @ anonymous 01/02/2011 00:02:34

          καταρχην τετοιο υφακι μονο στα παιδια σου ,οχι σε μενα που αλλωστε δεν με γνωριζεις...
          εντελως φιλικα...
          για τους καθηγητες μας τωρα ΦΥΣΙΚΑ και να δινουν ασεπ και να μην εκλεγονται σε θεσεις με ψηφους συναδελφων τους...Στην ελλαδα ζουμε και για να γινουν ολα αξιοκρατικα απαιτειται ασεπ...
          ΑΣΕΠ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ 40-60 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΛΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ και μαλιστα με αναλογιες 1 στους 50....ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ???????? εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις φυσικα αναγνωρισμενων παγκοσμιως προσωπων γνωστων για το ερευνητικο τους εργο και τις πρωτοτυπες διατριβες..ποσες ειναι αυτες?

          ο νομος της γιαννακου εφαρμοζεται ?(σε καποιες τηρειται)....ο νομος γιαννακου για τους αιωνιους εδινε πενταετια που ληγει τον επομενο σεπτεμβρη αλλα οπως ειπα ηδη υπαρχει θεμα αν εφαρμοζεται και που...εν παση περιπτωσει το σημαντικο προβλημα στις σχολες σιγουρα δεν ειναι οι αιωνιοι(και ξανα λεω επειδη στην χωρα εχουμε περισσοτερα μαθηματα ,δηλαδη εδρες για να ειμαστε ειλικρινεις απο το εξωτερικο, + την φτωχεια εδω θα πρεπει να δοθει μερικη ανοχη με συγκεκριμενες ρυθμισεις) ...ηδη αναφερθηκα με ποιες σημαντικες τομες αναμορφωνεται η τριτοβαθμια εκπαιδευση σε βαθος...ολοι γνωριζουν τα προβληματα στο πανεπιστημιο αλλα ολοι κανουν την παπια για να μην συγκρουστουν με κατεστημενες νοοτροπιες.

          • Λαζαρος avatar
            Λαζαρος @ Λαζαρος 01/02/2011 00:09:50

            ξεχασα στο πρωτο μηνυμα να αναφερθω και σε συνδεση των σχολων με χορηγιες και εταιρειες....αν θελουμε σοσιαλιστικο καθεστως να ψηφισουμε κκε και να μην εχουμε συνδεση με πολυεθνικες αν ομως ζουμε με το δυτικο μοντελο απαιτειται και αυτο...γινεται σε καποιο βαθμο(σε σημαντικο σε λιγες σχολες)αλλα πρεπει να ενθαρρυνθει και να εντατικοποιηθει ...δεν γινεται μια χουφτα αντιδραστικων να ναρκοθετουν καθε λογικη προσπαθεια...

          • Άλλος avatar
            Άλλος @ Λαζαρος 01/02/2011 02:06:01

            Εκτος των άλλων, ειδικά το θέμα της σύνδεσης με τις εταιρείες είναι η κορυφαία πρόταση. Που νομίζετε ότι βρίσκεστε στη Silicon Valley ή σε μια χώρα με οικονομία που απογειώνεται όπως η φαντασία των περισσοτέρων στη χώρα αυτή. Ποιές επιχειρήσεις νομίζετε ότι θα δώσουν χρήματα για έρευνα αιχμής; Να πάρουν τα αποτελέσματα και να τα κάνουν τι; οικόπεδα στις Κυκλάδες ή αγροτοτουριστικές μονάδες;

          • Λαζαρος avatar
            Λαζαρος @ Άλλος 01/02/2011 14:35:00

            χορηγιες δεν δινονται μονο για ερευνες...η ερευνα στην δυση ειναι σε μεγαλο βαθμο βιομηχανικη υποθεση....υπαρχει και η παροχη hardware και software για διαφημιστικους π.χ λογους σε εργαστηρια σχολων...

            τωρα ερευνα και ερευνα διαφερει απο σχολη σε σχολη το ιδιο και το κοστος της...αντιλαμβανεσαι τι λεω φανταζομαι...

          • anonymous avatar
            anonymous @ Λαζαρος 01/02/2011 01:35:03

            Συγγνώμη με τις προτάσεις που κάνεις τι ύφος θέλεις να έχω;
            Κανείς δεν εκλέγει συναδέλφους του. Εκλέγει υφισταμένους. Ο λέκτορας που μπαίνει μέσα στα 40+ εκλέγεται από ολόκληρη επιτροπή, κι εσύ μιλάς για ΑΣΕΠ.

          • Λαζαρος avatar
            Λαζαρος @ anonymous 01/02/2011 14:29:25

            φυσικα...μονο ΑΣΕΠ...οπως οι καθηγητες στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ετσι και στην τριτοβαθμια....αν εχουν τις γνωσεις που λενε πως εχουν αυτοι που θελουν να γινουν ακαδημαικοι υποθετω δεν θα εχουν κανενα προβλημα να ανταπεξελθουν στις πλεον απαιτητικες εξετασεις που δωσαν ποτε τους.....εχε υποψιν σου ποσο σημαντικα ανεβηκε το επιπεδο σε νηπιαγωγεια,δημοτικο κτλ με τον ασεπ ...στον ασεπ παιρνανε μονο οι κορυφαιοι ,που εχουν να αντιμετωπισουν τρομακτικες αναλογιες...τι εχει λοιπον να φοβηθει ενας ειδημων ?ισα ισα δεν εχει λογικη να ξαναπερναει απο εξετασεις καποιος που θελει να γινει νηπιαγωγος και να τις αποφευγει καποιος που θελει να γινει ακαδημαικος...
            ξαναλεω ασφαλως για διεθνεις περιπτωσεις οπου αποδεδειγμενα μιλαμε για πρωτοποριακη ερευνα και εργο θα υπαρχουν εξαιρεσεις....

            απο μια τετοια ρυθμιση ΜΟΝΟ το πανεπιστημιο εχει να επωφεληθει...το ΑΣΕΠ στην Ελλαδα ειναι μονοδρομος







            υς:ξερω πολυ καλα πως εκλεγονται οι καθηγητες στα πανεπιστημια δεν χρειαζεται να παιδευεσαι...

          • Νίκος avatar
            Νίκος @ Λαζαρος 01/02/2011 09:32:17

            "ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ????????"

            Δεν φτάνει που δεν ξέρετε τι σας γίνεται, έχετε και άποψη απο πάνω. Ελλαδικοί φαφλατάδες...Τα ξέρετε όλα και για όλους... αντε πρωϊ-πρωϊ...

          • Λαζαρος avatar
            Λαζαρος @ Νίκος 01/02/2011 14:17:51

            βλεπω παντως πως εσεις οι δυο σταθηκατε στο ΑΣΕΠ για τους καθηγητες....αυτος δηλαδη ειναι ο πονος σας,γιατι αραγε?...φυσικα ασεπ...αξιοκρατικοτατα, με ελαχιστες εξαιρεσεις μονο για παγκοσμιως γνωστους για την ερευνα και την πρωτοποριακη τους εργασια διδακτορες....

            "αλλε" υπαρχουν χορηγιες σε αρκετα τμηματα(πληροφορικης π.χ) ακομα και τωρα...φυσικα αν θελουμε να ειμαστε μιζεροι να τα αφησουμε ολα οπως ειναι και να πορευομαστε μονο με κρατικο παραδακι....ασφαλως σε ενα ελληνικο πανεπιστημιο χωρις τις αγκυλωσεις του σημερα θα πολλαπλασιαστουν και οι χορηγιες...κοινη πρακτικη σε ολα τα πανεπιστημια της δυσης(και οχι μονο)..

    • Ανώνυμος o Ελλην avatar
      Ανώνυμος o Ελλην @ Λαζαρος 31/01/2011 23:04:42

      Η κυβέρνηση και η τροικα θέλουν να μειώσουν το κόστος για την παιδεία και συνεπώς τόσο οι 20 (αλήθεια απο πότε ο Αντρίκος ΄θεωρείται και σημαντικός Πανεπιστημιακός) όσο και όσα σχολιάζετε είναι εκτός τόπου και χρόνου

  3. Orestios avatar
    Orestios 31/01/2011 22:35:51

    Μπίζνα μυρίζομαι.
    Από αυτές που η οικογένεια Παπανδρέου ξέρει να κάνει με νομιμοφανή τρόπο.
    Γιατί όλοι οι Σοσιαλιστές είναι ίδιοι σε όλον τον κόσμο?

    • zackii avatar
      zackii @ Orestios 01/02/2011 12:36:58

      Γιατί οι καουμπόηδες είναι καλοί και οι Ινδιάνοι κακοί? Γιατί ο Διάβολος είναι κακός και ο Άγγελος καλός? Γιατί φρόντισαν να στο περάσουν από τότε που ήσουν μικρός επειδή είχαν...καλό επικοινωνιακό επιτελείο.

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 31/01/2011 22:41:46

    Όλα στο σφυρί.
    Λιμάνια,αεροδρόμια,ενέργεια ,συγκοινωνίες,υγεία, τώρα και παιδεία.
    Τα αφεντικά πιέζουν για να πάρουν κοψοχρονιά τα χρεωκοπημένα πανεπιστήμια και τα ντόπια τσιράκια κάνουν ότι μπορούν .
    Πράσινη ανάπτυξη παντού!!!!!!!!!

    • loretta avatar
      loretta @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 31/01/2011 22:56:26

      ..γιατι δηλ εχει αποτιμηθει η αξια των ελληνικων πανεπιστημιων...και ειπαν οτι αξιζουν τρις??? γιατι εγω εχω την εντυπωση οτι σε παγκοσμια καταταξη ειμαστε στο νουμερο....ΠΑΤΟΣ.!!!

      και να αγοραστουν....ετσι οπως ειναι...αυτοι που θα τα αγορασουν αγαπητε για την μπιζνα θα τα...γκρεμισουν και θα τα ξαναχτισουν απο την αρχη..!! κανενας επενδυτης δεν πιανετε κοροιδο.

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ loretta 31/01/2011 23:12:59

        Προφανώς το ενδεχόμενο να τα δουλέψουμε εμείς αποτελεσματικά ώστε να ξεκωλήσουμε από τον πάτο ,το έχουμε αποκλείσει εντελώς.
        Πρέπει να αρχίσουμε να πληρώνουμε 20 χιλιάδες ευρώ για κάθε έτος φοίτησης και μάλιστα σε ξένες εταιρείες για να έχουμε αποδοτική τριτοβάθμια εκπαίδευση.
        Τότε αυτόματα,από τον πάτο θα φτάσουμε στην κορυφή.

        • loretta avatar
          loretta @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 31/01/2011 23:34:43

          ...γιαυτο ειπα αυτα που ειπα....για να τελειωνουμε με αυτη την υποκρισια...και αυτη την λογικη..!!
          ΑΣ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ !!

          ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ !!

          ...οταν αποφασισουν να μπουν στους ρολους τους ...τοτε ισως να σωθουν τα πανεπιστήμια.

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 31/01/2011 22:54:49

    Ο Αντρίκος δεν έχει και τις καλύτερες σχέσεις με τον Γιώργο. Φήμες επίσης λένε ότι είναι μακράν ο ικανότερος των τριών αδελφών.

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 31/01/2011 23:12:06

    πριν απο καιρο ο αλλος αδελφος ζηταγε αλλαγη οικονομικης πολιτικης.δεν τον μαζευουν τουλαχιστον αυτοι αφου το ξερουν οτι... δεν τραβαει το παιδι.

  7. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 31/01/2011 23:13:15

    Ενδοκαθεστωτικά και ενδοοικογενειακά παίγνια γιά αφελείς.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/01/2011 23:37:34

    Μας εχουν παρει εργολαβια οικογενειακως..., ενσημα μας κοβουν τουλαχιστον?
    Μαλλον οχι,, εμεις τους κοβουμε διοτι δουλευει ολη η οικογενει για εμας !!! μερα νυχτα.
    Λετε να ερθουν και τα Σουηδα να πιασουν δουλεια πανω μας???

    ΠΠ

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 31/01/2011 23:42:00

    Σόι πάει το βασίλειο.

  10. Dimitris D avatar
    Dimitris D 31/01/2011 23:52:05

    Αν ο καθηγητής δεν κάνει έρευνα, όπως λέει ο Λάζαρος, ή κόβει το 90% των φοιτητών του, πρέπει να περάσει εξετάσεις ΑΣΕΠ.

    Να το πούμε διαφορετικά: Ξέρεις πόσοι καθηγητές έχουν ΠΛΑΣΤΟ ΔΙΔΑΚΚΤΟΡΙΚΟ;
    Χώρια τους ανάπηρους, αρκετοί πέρασαν εγκεφαλικό και διδάσκουν χωρίς να μιλάνε και να γράφουν και να κάνουν μαθήματα...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Dimitris D 01/02/2011 01:30:11

      Με 20 ώρες μάθημα τη βδομάδα που πρέπει να κάνουν και κάποιες ώρες προετοιμασία μόνο χρόνος για ερευνητικό έργο δεν υπάρχει. Και αυτό που γίνεται πολύ είναι, με τη δομή που έχει ο Ελληνικό Παν/μιο.
      Τα υπόλοιπα περί πλαστών διδακτορικών και αναπήρων δε με ενδιαφέρουν, για να μην τα χαρακτηρίσω αστειότητες. Ο χώρος είναι κλειστός, όλοι γνωρίζονται ένας προς έναν και ξέρουν τι διδακτορικό και από που έχει ο καθένας.

      • Λαζαρος avatar
        Λαζαρος @ anonymous 01/02/2011 14:32:42

        20 ωρες την βδομαδα διδασκαλια θεωρειται too much?προετοιμασια πραγματι υφισταται αν και συνηθως τα μαθηματα και ο τροπος διδασκαλιας τους επαναλαμβανονται καθε χρονο οποτε ο χρονος προετοιμασιας δεν πρεπει λογικα να ειναι τεραστιος...

  11. φωτεινη avatar
    φωτεινη 31/01/2011 23:53:48

    τα σουηδα παιρνουν τις συνταξεις των αγαμων θυγατερων.

    • loretta avatar
      loretta @ φωτεινη 01/02/2011 00:00:47

      χαχαχα καλοοοοοοοοοοοο!!!

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 01/02/2011 00:26:19

    loretta,καλο και ...αληθινο.

  13. antiochos avatar
    antiochos 01/02/2011 16:06:07

    Μπορει καποιος να μας φρεσκαρει τη μνημη,για το πως εγινε ο Αντρικος
    μας καθηγητης παρακαλω;

  14. λγ avatar
    λγ 01/02/2011 16:52:31

    http://www.econ.uoa.gr/UA/content/gr/Article.aspx?office=16&folder=226&article=241

    Διαβαστε το βιογραφικό στα αγγλικα!!!!!!!!!

  15. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 01/02/2011 20:27:58

    Θα μπορούσε να αρχίσει η εξυγείανση του πανεπιστημιου πρώτα από την παρεμπόδιση του νεποτισμού.
    Παρεμβαίνω μόνο για τον τρόπο εκλογής των μελών ΔΕΠ. Όσοι υποστηρίζουν την εκλογή εκ του ΑΣΕΠ είναι αδαείς. Η εκλογή ενός καθηγητή γίνεται με ουσιαστικό τρόπο από ανώτερους βαθμολογικά συναδέλφους του. η κρίσεις πολλές φορές φτάνουν σε εξαντλητικά όρια και ερευνώνται όλα τα δημοσιεύματά του. Αρκεί να λήψει ο νεποτισμός

    • Λαζαρος avatar
      Λαζαρος @ Νικηφόρος Ουρανός 02/02/2011 12:47:13

      καταλαβαινεις φανταζομαι την αντιφαση στο μηνυμα σου...