#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2011 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ανδρέας και ο λαγός



Έχω ξαναπεί σε ανύποπτο χρόνο, πως όταν δείτε τον Λοβέρδο να «διαχωρίζει» τη θέση του από την κυβέρνηση, τότε να ξεσκονίζετε τα εκλογικά σας βιβλιάρια.  Είναι ο πρώτος στην τάξη δελφίνος και το είδατε και στο MEGA. Άλλες εποχές, πρώτος θα έβγαινε ο Βενιζέλος. Τα πράγματα όμως έχουν αλλάξει. Οι «καθηγητές» θέλουν Λοβέρδο. Και αυτό διότι όπως λένε «ο Βενιζέλος τους απογοήτευσε». Πιστεύετε ότι τυχαία έβγαινε ο Λοβέρδος είκοσι φορές την ημέρα σε ραδιόφωνα και τηλεοπτικά παράθυρα.; Ότι, τυχαία επαναλάμβανε πως «εργάζεται σκληρά»; Καθόλου.! Είναι μέρος σχεδίου. Ετοιμάζεται από την ημέρα που ανέλαβε το Υπουργείο Υγείας, το οποίο του έδωσε ο Παπανδρέου για να μην χώνεται στις δουλειές του. Από τότε θυμάστε πόσες φορές είπε (!) την «άποψή» του; Πόσες φορές την ημέρα επαναλάμβανε ότι ο λαός πεινάει, ή πληρώνει, ή δεν γιατρεύεται και ότι φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τον ίδιο; Βέβαια, το «λάθος» του Βενιζέλου να τα βάλει ανοιχτά με τον Γιώργο δεν θα το κάνει. Μεταφέρει στην τηλεόραση την άποψη του απλού κοσμάκη. Πάντα επικαλείται τον «κοσμάκη» λέτε και ο ίδιος είναι στην αντιπολίτευση. Δεν συμβιβάζεται πλέον με την Παπανδρεική πολιτική. Αλλά και δεν παραιτείται. «εγώ στηρίζω την κυβέρνηση» διαμηνύει αλλά μέχρι την ώρα που θα του πουν ότι έφτασε ή ώρα να ράψει νέο κοστούμι…

Και αν διερωτηθήκατε γιατί προτείνει την ψήφιση του νέου μνημονίου με 180 ψήφους (συναινετικές...), αυτό ακριβώς είναι το κόλπο: να παρασύρει τον Παπανδρέου να το πει και να οδηγηθεί σε εκλογές τις οποίες και θα χάσει πανηγυρικά. Και ποιος θα είναι εκείνος που θα στηρίξουν οι...υποστηρικτές του (καλό ε΄;);

Και τον Λαγό; Τον ξεχάσατε;




Σε δήλωσή του ο κ. Καρατζαφέρης εξέφρασε χθες την εμπιστοσύνη του «και στο μυαλό και στην εντιμότητα» του υπουργού Υγείας.

Τυχαίο; δεν Νομίζω....

Συγκυβέρνηση με τον Ανδρέα Λοβέρδο δεν θα χάλαγε κάποιους που δεν θέλουν να ταυτιστούν με τον Παπανδρέου...

Τον Γ. Δημαρά που μας είπε σήμερα ότι  "ο  Ανδρέας Λοβέρδος μιλάει με την καρδιά και την ψυχή του" (!) δεν τον σχολιάζω γιατί θα τον στενοχωρήσω.

AntiΚοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 10/05/2011 14:01:15

    Ρε Γιαννη ,
    αμα σε ζαλιζει αστο, να παρει η ευχη.

  2. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 10/05/2011 14:05:47

    Η αλήθεια είναι ότι στο ΠΑΣΟΚ έχει ξεκινήσει ηδη επόμενη μέρα για τη διαδοχή της μετα-παπανδρεϊκής εποχής.
    Για ακόμη μια φορά όμως κανένας απ αυτούς δεν δίνει ενα παρα για τον τόπο.
    Εαυτούληδες, τους λένε σε άπταιστα ελληνικά.
    Οσο για τον πρωθυπουργό, φαίνεται να τον οδηγουν σε κυβερνηση συνασπισμού με προσωπικότητες -που στην Ελλαδα δεν ευδοκιμεί- και σε κανα 6μηνο, μετα και απ αυτη την αποτυχια, να τον πάνε σε εκλογές που φυσικα θα χάσει και θα μεινουν και τα εξαπτερυγα με τη ...χαρα στο χέρι!!!

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/05/2011 14:44:20

    Χμμμ, έχει στου Παπαϊωάννου μια πολύ ωραία συζήτηση για το Λοβέρδο. Κάποιος σχολιαστής εκεί το είπε πολύ ωραία: Βασικά, ζητάει 180 βουλευτές επειδή θέλει να ξεφύγει απο την ευθύνη του να είναι μόνος αυτός, ο "βασικός δελφίνος", ο κατεξοχήν υποστηρικτής του Μνημονίου. Βασικά δηλαδή, θέλει να βάλει και το Σαμαρά μέσα στο "κόλπο" της υποστήριξης του (νέου) Μνημονίου και γι' αυτό ζητάει τους 180, όχι για να ζητήσει εκλογές.

    Αυτή τη γνώμη εγώ την πηγαίνω λίγο παραπέρα και λέω: Τώρα γυρίζει για το ποιος θα είναι ο επόμενος πρωθυπουργός. Θα είναι ή ο Αντώνης, ή ίσως κάποιος από το ΠΑΣΟΚ που ενδεχομένως να αντικαταστήσει τον ΓΑΠ. Αν ο Αντώνης κρατήσει σταθερά αντιμνημονιακή στάση, όποιος και να έρθει από το ΠΑΣΟΚ σε αντικατάσταση του ΓΑΠ (Λοβέρδος και Άννα οι πιθανότεροι), θα έχει ημερομηνία λήξης. Μαζί φυσικά με το "όλον ΠΑΣΟΚ". Οπότε, είναι ΘΑΝΑΣΙΜΗ ΑΝΑΓΚΗ γι' αυτούς να βάλουν το Σαμαρά στο μνημονιακό κάδρο.

    Ο Λοβέρδος λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, ΕΙΝΑΙ ο λαγός και ο ΛΑγΟΣ είναι ο... λαγός του λαγού. Ο Λοβέρδος είναι ο λαγός της τρόικας, που στις 13 Μαΐου θα επιχειρήσει να εκβιάσει τον Αντώνη να συνυπογράψει κι αυτός το Μνημόνιο με ψευτοδιλήμματα ότι "αν δεν το υπογράψεις δεν παίρνει η Ελλάδα την πέμπτη δόση". Πηγαίνοντας να εκμεταλλευτούν την αχίλλειο πτέρνα του Προέδρου, που είναι το μεγάλο του φιλότιμο και η φιλοπατρία του.

    Πρόκειται όμως για εντελώς ψεύτικο δίλημμα, διότι, πού ακούστηκε να είναι η (εντελώς ειρηνική και πολιτική) στάση της αντιπολίτευσης ΟΡΟΣ για τη δόση ενός δανείου, και όχι η ακολουθούμενη κυβερνητική πολιτική.

    Το μόνο που τους νοιάζει είναι να εξουδετερώσουν το Σαμαρά, αλλά σε αυτή την απειλή ο Πρόεδρος δεν πρέπει να λυγίσει και να πει το "όχι" σε κάθε περίπτωση. Όταν έρθει στην εξουσία, τότε θα χειριστεί το ζήτημα του Μνημονίου. Αν θέλουν να το χειριστεί από τώρα, να του δώσουν πρώτα την πρωθυπουργία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 10/05/2011 15:03:28

      Για "πανεθνική προσπάθεια" μίλησε και ο Παπούλιας... Ρε παιδιά, το μόνο που τους νοιάζει είναι να εξουδετερώσουν την αντιμνημονιακή στάση του Σαμαρά! Όλος τους ο νταλκάς αυτός είναι!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 10/05/2011 16:08:45

        +10000
        Αυτό θέλουν.

    • kiki avatar
      kiki @ Επώνυμος 10/05/2011 15:04:09

      οχι να του δωσουν, να την παρει.
      δεν ακουγεται καλα να του δωσουν
      του ΓΑΠ του δωσαν .

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ kiki 10/05/2011 21:01:41

        Πολύ σωστά. Εννοώ, να σταματήσουν τις εξωθεσμικές προσπάθειες να μην γίνει πρωθυπουργός.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επώνυμος 10/05/2011 16:12:29

      Παρασκευή και 13 ... για το ΠΑΣΟΚ πλησιάζει.

      "Δεν τίθεται θέμα αυξημένης πλειοψηφίας για την έγκριση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος, επανέλαβε, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής" ...

      Άκουσα πριν από λίγο στη ΝΕΤ ότι ο Καστανίδης δήλωσε πως την παρουσία των δικηγόρων ενώπιον της τρόϊκα τη ζήτησε για ... δεοντολογικούς λόγους, δεν είχε τεθεί παρόμοια απαίτηση από τους τροϊκανούς ...

      Μόνον η σταθερή, ανυποχώρητη στάση αναγκάζει τους αλήτες να μαζεύωνται. Εύγε στον Μιχελάκη για τις τελευταίες του εμφανίσεις.

  4. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 10/05/2011 14:55:50

    Αντικοινοβουλευτικέ μήπως ο Λαγός είναι ο Λομβέρδος ,ο οποίος σε συνενόηση με τον ΓΑΠ ζητάει αυξημένη πλειοψηφία για να ψηφισθεί το νέο μνημόνιο με απώτερο σκοπό να μην το ψηφίσει ο ΣΑΜΑΡΑΣ και να χρεωθεί αυτός τις εκλογές και όχι ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ .
    Με δεδομένο ότι από ότι φαίνετε από τις δημοσκοπήσεις 7 στους δέκα Ελληνες δεν θέλουν εκλογές και έχοντας το ΠΑΣΟΚ όλο τον προπαγανδιστικό μηχανισμό με το μέρος του , θα καταγγέλουν περίπου σαν προδότη τον Σαμαρά που προκάλεσε εκλογές . Μάλλον θα πάρουν άνετα ένα ποσοστό γύρω στο 30% και ως πρώτο κόμα θα βγάλουν γύρω στους 140 βουλευτές ,μην μου πείς ότι δεν θα βρούν κόμα προθύμων να κυβερνήσουν .
    Για σκέψου το λίγο

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 10/05/2011 15:03:02

    Ο Ανδρέας που διέλυσε τα Εργασιακά και τη Δημόσια Υγεία.

    Η Αννα που αφάνισε την Εθνική Παιδεία.

    Ο Βαγγέλης των «τουρκικών αβλαβών διελεύσεων».

    Ο Λογιστής του Χρηματιστηρίου και των Ιμίων, που υπερήφανα ξύνεται και πάλι στη γκλίτσα της νέας πρωθυπουργικής «αναδιάρθρωσης».

    9/4/1945: Θεόδωρος Πάγκαλος (παππούς) στη δίκη των δωσίλογων: «Eίναι άξιοι της τιμής της πατρίδος». Και οι περισσότεροι απόγονοι των δωσίλογων, σημερινοί πολιτικοί, επιχειρηματίες, εφοπλιστές και.. παράγοντες της Ελλάδας. Με τους παχυλούς τραπεζικούς λογαριασμούς των οικογενειών τους να έχουν «γεννηθεί», στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο και να παράγουν χυδαίο πλούτο, στις «ουδέτερες» Ελβετικές τράπεζες.

    Ανέκαθεν η πολιτική, ο πόλεμος κι ο θάνατος, η πιό κερδοφόρα μπίζνα.

    Γιά όλους αυτούς και όλους τους λοιπούς αμετανόητους Εθνικούς Ληστές, πυτζάμες ριγωτές. Δήμευση περιουσιών και μετρητών. Ισόβιο υποχρεωτικό κοινωνικό έργο, μέχρι τέλους.

  6. antonis avatar
    antonis 10/05/2011 17:29:45

    Συνεχίστε με τον ρυθμό αυτό και θα υλοποιηθούν οι προβλέψεις μερικών κακεντρεχών ότι ο Σαμαράς είναι ο Ζίγδης της Δεξιάς.
    Οταν φτάσει η ΝΔ να παλεύει στα όρια του στατιστικού λάθους με τον ΛΑΟΣ μάλλον τότε θα σταματήσουν και οι εξυπνάδες μερικών.
    Κρίμα..

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/05/2011 18:03:00

    ΟΙ ΠΡΩΙΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΟΛΕΣ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ... ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ANT1 ΕΠΛΕΞΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΓΚΩΜΙΟ ΤΟΥ ΛΟΒΕΡΔΟΥ. ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΙ ΝΕΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΝΤΙΠ...

  8. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 10/05/2011 18:59:41

    O Λαγοκωλοτούμπας παινεύει όποιον προσπαθεί να κάνει κακό στην ηγεσία της ΝΔ.

  9. AZ avatar
    AZ 10/05/2011 19:04:53

    Εχει μαλιασει η γλωσσα μου να λεω οτι πρεπει να λυωσετε σαν κατσαριδα το γαλατα που το απυθμενο θρασος του να πωλει χριστο με τον πηχυ θα πρεπει να ενοχλει τους οπαδους του. Τα γκαλοπ κατσκευασμενα ειναι! Μην τα πιστευετε. Διαμορφωνουν την κοινη γνωμη.....

    ΑΖ

  10. vaggelis avatar
    vaggelis 10/05/2011 19:57:39

    Συγγνωμη καθε βδομαδα ακουμε για δημοσκοπησεις ερευνες κ.λ.π εμενα ποτε δεν με εχουν ρωτησει το ιδιο και το κυκλο μου απο που τις βγαζουνε αυτες τις δημοσκοπησεις??