22/03/2010 18:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αλκαίος επιστρατεύεται να φέρει το κυβερνητικό μήνυμα στην Ευρώπη!

Καθώς ακούει κανείς αυτό το μουσικό «έκτρωμα», που εκλέχτηκε για να μας εκπροσωπήσει στη φετινή διοργάνωση της Eurovision, είναι υποχρεωμένος να δώσει μια λογική εξήγηση για αυτή την επιλογή -διότι χρειάζεται όντως εξήγηση… Κι αυτό, διότι μπορεί να ζούμε σε μια συγκριτικά στείρα εποχή από πλευράς μουσικής τέχνης, αλλά σίγουρα η χώρα μας διαθέτει αρκετά αξιόλογους συνθέτες και εκτελεστές (χωρίς εισαγωγικά παρακαλώ), που θα μπορούσαν να μας εκπροσωπήσουν επάξια.

Αλλά αυτό…

Προσπαθώντας λοιπόν κι εγώ να βρω τη …λογική εξήγηση, κατέληξα στο συμπέρασμα, πως πρόκειται μάλλον για …κυβερνητικό δάκτυλο.

Είναι η επιστράτευση της τέχνης για να περαστεί το μήνυμα της πρωτοποριακής κυβερνητικής στρατηγικής του ΠΑΣΟΚ:

«Φωτιά στον προϋπολογισμό και στο εθνικό και πολιτιστικό παρελθόν του τόπου, για να φύγει η «πανούκλα», και εμπρός ολοταχώς προς τη …Νέα Εποχή… Όπα…Πάμε!».

…Απολαύστε τον φετινό «κυβερνητικό εκπρόσωπο» στην Eurovision:



http://alkimosarchive.wordpress.com/2010/03/22/opa_eurovision/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 22/03/2010 18:09:58

    Παρόμοια τραγουδάκια με πολιτικό νόημα είχε στείλει και η Ουκρανία μετά την Πορτοκαλί Επανάσταση (έτσι λένε την Σοροεπανάσταση). Η "Επανάσταση" αυτή πάτωσε ολοκληρωτικά στις πρόσφατες εκλογές, αφού εξαθλίωσε τον Ουκρανικό λαό για μία ακόμη φορά μετά τον σοσιαλισμό της Σοβιετίας.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Orestios 22/03/2010 23:36:32

      Το γελοίον είναι οτι προφανώς όλο το σκυλοεπιτελείο που θα'χει μαζέψει ο Τζώρτζ Σ-Κ-όρος κοντά του και του οργανώνει την κατάκτηση του Πλανήτη, ή είναι ανίκανοι και οι "επαναστάσεις" τους αντί αν διώχνουν χώρες απο τη Ρωσία, τις κατευθύνουν ακριβώς εκεί, είτε οι ίδιοι οι Ρώσοι τον έχουν πιάσει κώτσο και τον δουλεβουν χωρίς αυτός να το παίρνει χαμπάρι. Μετά χρόνια που θα περάσουν και δεδομένης της επερχόμενης ανέχειας οι Ρωσοι θα μας βρουν στην αγκαλιά τους αμαχητί να παραδινώμαστε άνευ όρων.
      Τώρα τι σχέση είχε αυτό που ανέφερα με την επιλογή της Ελλάδας για τη Eurovision?
      Οση σχέση έχει και ο Αλκαίος με τη ποιοτική μουσική που θα μπορούσε να ανταγωνιστεί επάξια τις αλλες χώρες στο εξωτερικό.

  2. Y. avatar
    Y. 22/03/2010 18:29:04

    Στη κριτική επιτροπή μετείχε και ο Λαλιώτης?

  3. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 22/03/2010 19:13:49

    Ντράπηκα για το τραγούδι που στείλαμε και εύχομαι ολόψυχα στον Αλκαίο και στους σκυλο-νταγλαράδες να πιάσουν πάτο, πιο κάτω και από την Τουρκία.

  4. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 22/03/2010 19:17:50

    Επί τη ευκαιρία, αυτό το τραγούδι είναι η αισθητική που μας επέβαλε το ΠΑΣΟΚ ως επίσημη κουλτούρα μετά το 1980. Το μόνο εθνικό μας όργανο, το μπουζούκι! Το έχει πει και η Δόμνα Σαμίου, αλλά ποιος την άκουγε...Και ο Μάνος Χατζηδάκης στα "Πέριξ", με την υπέροχη Βούλα Σαββίδη, το έβγαλε το μπουζούκι από την ενορχήστρωση, σε ένδειξη διαμαρτυρίας, αλλά ποιος τον άκουγε...
    Δεν έχω τίποτα με το μπουζούκι, αλλά δεν είναι το απόλυτο όργανο της ελληνικής μουσικής. Ούτε το παλιότερο, για να εξηγούμαστε. Χώρια που έφερε και μία αισθητική, που κατάληξε σε εκτρωματικά θεάματα (δείτε και την "εκπολιτισμένη" τους εκδοχή στην τζατζικο-πολιτιστική εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου).

  5. εγεοργιος avatar
    εγεοργιος 22/03/2010 19:51:27

    teleio tragoudi

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 22/03/2010 20:21:42

    Οντως, εκτρωμα. χρειαζομαι ωρυλα για τα αυτια μου. Και πολυ γκεϋ ρε παιδι μου. βαλε ρε να χορευουν κοπελλες καλλιπυγες και λεπτοκορμες. τι τους θες τους βρακοφορεμενους νταγλαραδες περιξ του αχρωμου, αοσμου και αγευστου Κου Αλκαιου;

  7. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 22/03/2010 20:37:29

    Χειρότερο και από εκείνο το ανεκδιήγητο του Ρακιντζή. Συγνώμη,
    αλλά δεν συναινώ στο να με εκπροσωπεί,κι αφού κανείς δεν με ρώτησε,
    να γραφεί στα πρακτικά: πλήν "Καθρέφτη".

  8. Mαρινα avatar
    Mαρινα 23/03/2010 01:00:05

    Και μετα τσαντιζομαστε οταν οι τουρκοι αποκαλουν τους ελληνες γκευ.

    Μετα απ' αυτη τη ντροπη προτιμω να ερθει το τελος του κοσμου το 2012 για να ξεμπερδευουμε.Μακαρι να ειναι αληθεια τελικα.

    Θεε μου τι καταντια!!!

  9. kanenas avatar
    kanenas 23/03/2010 12:33:37

    Αναρωτιέμαι πόσα θα πήρε ο Αλκαίος... για αυτό το εκτρωμα...

  10. Juggernaut avatar
    Juggernaut 23/03/2010 12:40:29

    Είναι ολοφάνερα 2 πράγματα:

    1) Το τραγούδι είναι ένας γελοίος, παιδίαστικος και εξευτελιστικός τρόπος να υποσχεθούμε για άλλη μια φορά στην Ευρώπη ότι "θα είμαστε καλά παιδιά, μην μας τιμωρήσετε άλλο". Ξευτίλλα.

    2) Είναι ότι χειρότερο, εκτρωματικό και εμετικό έχω δει να στέλνουμε στη Eurovision τα τελευταία χρόνια. Κατ' αρχήν, ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΘΑΨΑΝ τον χοντρό; Που τον θυμήθηκαν τον ξοφλημένο; Ο κάθε ξεπερασμένος, στερημένος οποιασδήποτε ενέργειας απ' την παρακμιακή ζωή του τα κάνει πλακάκια με την ΕΡΤ για να πάρει τις μίζες; ΕΛΕΟΣ!