#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2012 17:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αλέξης στο …ιερατείο!



Προκαλεί έκπληξη, για όσους γνωρίζουν, η ευκολία με την οποία τα αγγλοσαξωνικά μέσα ανακάλυψαν και …αποθεώνουν τον Αλέξη.

-H Wall Street Journal τον παρουσιάζει ως πιθανό πρωθυπουργό!

-Στο CNN η Κριστιάν Αμανπούρ  δείχνει τον  Αλέξη να καταγγέλλει την πολιτική λιτοτήτας και να την …πέφτει στη Μέρκελ

-Από το BBC ο Αλέξης τα βάζει με τους ηγέτες της ΕΕ

-Σύμφωνα με το Blooberg : «Ο Αλέξης έγινε το πακέτο έκπληξη των ελληνικών εκλογών λέγοντας στην Άνγκελα Μέρκελ να πάει να χαθεί»!!!

-Οι  New York Times, τον συγκρίνουν με τον ….Αλκιβιάδη  και του απονέμουν τον τίτλο του πρωταθλητή της ελληνικής οργής!

Τι έγινε ρε παιδιά;

Γιατί αυτή η υπερ-προβολή  του Αλέξη;

Λοιπόν, επειδή όλα αυτά τα ΜΜΕ ελέγχονται από τα γνωστά κέντρα και επειδή αυτή η προβολή μόνο τυχαία δεν είναι, κατέληξα στην παρακάτω διαβολική σκέψη:

Αν ο ΓΑΠ χρησιμοποιήθηκε ως Δούρειος Ίππος για να πατήσει πόδι το ΔΝΤ στην Ευρωζώνη, τότε ο …Αλέξης μπορεί να συνεχίσει το …έργο του για να τη διαλύσει….

Γιατί, ποιος άλλος θα μπορούσε να διαχειριστεί καλύτερα μια ανεξέλεγκτη χρεοκοπία της Ελλάδος, παρά μόνο το μεγαλύτερο κόμμα της Αριστεράς!

Ποιος άλλος πολιτικός αρχηγός θα μπορούσε να παρασύρει έναν λαό στην καταστροφή, παρά μόνο ένας δημοφιλής νεαρός …επαναστάτης;

Μήπως, λοιπόν, κάποιοι αβαντάρουν το Αλέξη για αυτόν ακριβώς το λόγο;

Για να ηγηθεί της εξόδου μας από το ευρώ;

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 18/05/2012 17:53:36

    Βλεπω απιθανη σηριξη απο τα Αγγλοσαξονικα ΜΜΕ στον Αλεξη.
    Η μαμα Αμερικη τον ετοιμαζει για πορτοκαλι επανασταση, αυτη τη φορα οχι για να αποδεσμευτουμε απο τη Ρωσσικη επηροη αλλα απο την Ευρωπαικη

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/05/2012 18:09:30

    Έ όχι και έκπληξη.
    Οι Δημοκρατικοί δημιούργησαν το μοντέλο Τσίπρα - Σύριζα. Ελευθεριακότητα, πολυπολιτισμός, Ζιζέλ, Λακαμάν, Έσσελ, Τζην Σαρπ, και τα τοιαύτα.

    Η πρώτη πρόβα πετυχημένη ήταν το Δεκέμβριο του 2008.

    Η αμερικανόπνευστη μη κομμουνιστική, πολιτικά ορθή αριστερά (occupy Wall, κινήματα Soros, αραβική “άνοιξη”) θα φέρει το θρίαμβο για το δολάριο!
    (έτσι νομίζουν πάντως...)

    (μαθαίνω ότι και η DeLaRue ζεσταίνει τις μηχανές της)

  3. Fotini avatar
    Fotini 18/05/2012 18:15:09

    $$$$$ vs EURO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Fotini 18/05/2012 22:00:47

      ++++++
      Fotini
      χάθηκες.

  4. E C avatar
    E C 18/05/2012 18:16:29

    Μα ήταν προφανές εξαρχής ότι αποτελεί τη συνέχεια του ΓΑΠ. Το πείραμα της κινεζοποίησης πρέπει να ολοκληρωθεί ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων. Δυστυχώς ο λαός είναι και τυφλός και κουφός.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/05/2012 18:16:32

    άλλωστε και ο πρόεδρος Ο. και η Goldman Sachs πρωτοστατούν στον αγώνα για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων - βασική ατζέντα Σύριζα

    ο Lloyd Blancfein, ο ΨΕΟ... της Goldman γύρισε και ειδικό βίντεο προπαγάνδισης του ομοφυλοφιλικού γάμου και υιοθέτησης τέκνων, γονέα Ι και γονέα ΙΙ, ξέρετε, κατάργηση των αναχρονιστικών λέξεων μητέρα-πατέρας κοκ.

    στο φρικιαστικό κόσμο που ονειρεύονται έχουν δημιουργήσει τεχνητές μήτρες όπου θα μεγαλώνουν τα έμβρυα σε περιβάλλον εργαστηρίου και από κεί θα βγαίνουν τα μωρά

    ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΗΛΑΔΗ...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ αλλενάκι 18/05/2012 18:26:16

      ᾿Ἀνατριχιαστικό, Ἀλλενάκι!

      Θεός δέν ὑπάρχει νά τούς κάψη;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Φωτεινή 18/05/2012 18:34:03

        Kαλησπέρα Φωτεινή.
        h**p://alles-schallundrauch.blogspot.com/2012/03/die-kunstliche-gebarmutter-befreit-die.html

        Η τεχνητή μήτρα απελευθερώνει τις γυναίκες

        • Mara avatar
          Mara @ αλλενάκι 18/05/2012 19:16:45

          Καλησπέρα Φωτεινή και Αλλενάκι!

          Εφιαλτικά σχέδια σατανικών τεράτων, για τον εξανδραποδισμό της ανθρωπότητας.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Mara 18/05/2012 20:26:47

            η διαφορετικότητα να γίνει η νέα κανονικότητα... με χίλια μέσα...

            εφιαλτικός ολοκληρωτισμός Mara... έχουν και μίσος αυτοί... εύλογο...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Mara 18/05/2012 22:21:39

            Καλησπέρα στά ἀγαπημένα μου κορίτσια.

            Μέρος τοῦ σχεδίου γιά globalization, Ἀλλενάκι;

            Δέν μιλῶ Γερμανικά, ὑπάρχει στήν Ἀγγλική ἤ μεταφρασμένο στά Ἑλληνικά; Θά μποροῦσα βέβαια νά τό βρῶ στό διαδίκτυο.

            Εἶμαι παλιά γιά νά παρασυρθῶ!! Παραμένω πιστή στήν Ἑλληνική κουλτοῦρα μας καί ἀσυμβίβαστη: ΠΑΤΡΙΔΑ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 18/05/2012 19:38:29

      Γειά και χαρά αλλενάκι.
      Εξαιρετική συγκυρία η ζυγιασμένη ετυμηγορία της 6/5, προκειμένου να έλθει καθολικά στο προσκήνιο ο διάλογος για τις στοχεύσεις και τα μέσα που χρησιμοποιεί η νεόκοπη ελληνική ψευδοαριστερά. Ο κόσμος είναι ανυποψίαστος, και τα κηρύγματά τους διαβρώνουν βαθειά τη νέα γενηά.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/05/2012 18:18:02

    ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ, απλά

  7. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 18/05/2012 18:23:31

    Κανέναν δεν συμφέρει διάλυση της ευρωζώνης τώρα. Όλοι προσπαθούν να συνέλθουν από την ύφεση, ΗΠΑ, Γερμανία έχουν εκλογές, υπάρχουν γεωπολιτικές εστίες αστάθειας σε Μέση ανατολή, Ιράν, Συρία, ν. κορέα.
    Ο Τσίπρας κατάφερε και προκάλεσε μεγάλη αναστάτωση και όλοι διερωτωνται που πάει η κατάσταση, γι'αυτο τον καλούν στα ΜΜΕ για να δουν αν μιλάει σοβαρά ή αν κοροιδεύεται.

    Το ζήτημα που αφορά εμας όμως είναι ότι την παρούσα στιγμή μόνος ο ΣΥΡΙΖΑ και με την ατζέντα που βάζει δεν μπορεί να φέρει παρά μόνον την καταστροφή της χώρας.

    Η γερμανία δεν πρόκειται για λογους πυγμής κα αξιοπιστίας να κάνει πίσω σε τετοιους εκβιασμούς.

    Η ζημιά που μπορεί να πάθουμε εμείς σαφώς θα είναι μεγαλύτερη από αυτήν που θα πάθει η γερμανία και η ευρωζώνη.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αιζενχάουερ 19/05/2012 11:23:29

      Όλα όσα έγραψες θα ήταν σωστά ΑΝ κυβερνούσαν οι λαοί μέσω των εκλεγμένων τους κυβερνητών. Επειδή όμως σχεδόν όλοι τους είναι υπάλληλοι, ακριβώς το ανάποδο θα γίνει. Θα προκαλέσουν κατάρρευση για να φέρουν το χάος. Και στην Ελλάδα τώρα που χάθηκε το πουλέν τους ο ΓΑΠ, βρήκαν το νεαρό Αλέξη να υλοποιήσει το σχέδιο. Η Μέρκελ δεν έβριζε το ΓΑΠ για το δημοψήφισμα; Τώρα γιατί το θέλει; Θέλει μήπως να βγούμε οικειοθελώς από την ΟΝΕ για να αρχίσει το κραχ; Μήπως;

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/05/2012 18:25:02

    Η υπερπροβολή από αμερικανικής πλευράς μπορεί απλώς να αποτελεί μοχλό πίεσης στη γερμανική πλευρά να αλλάξει ρότα σε σχέση με την εμμονή στη δημοσιονομική πειθαρχία. Κανείς στην ουσία δε θέλει αναταραχές τώρα.
    Ο Τσίπρας τους βολεύει τώρα. Ας περιμένουμε τι θα γίνει στο G8.

  9. tokarvouno avatar
    tokarvouno 18/05/2012 18:54:57

    Κανείς δεν θα είχε ανακαλύψει τον Τσίπρα αν η ΝΔ είχε σοβαρευτεί αποφεύγοντας τις κολοτούμπες και δεν τον άφηνε τον Σύριζα να την φτάσει στις 2 μονάδες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ tokarvouno 18/05/2012 19:45:26

      και το θεωρείς καλό αυτό?
      Εγώ πιστεύω αντίθετα ότι ο ιδεολογικός αγώνας με την "αριστερά" έπρεπε να έχει διεξαχθεί από καιρό, τουλάχιστον από τον Δεκέμβρη 2008 και μετά, όταν ξεκίνησαν οι πρώτες πρόβες επιβολής. Αφού δεν έγινε μέχρι σήμερα, ευτυχώς που καβάλησε το καλάμι ο Αλέξης, για να μας δώσει την ευκαιρία να δείξουμε σε όλους περί τίνος πρόκειται.

  10. Γιλαννης Φαίλτωρ avatar
    Γιλαννης Φαίλτωρ 18/05/2012 18:58:31

    Το κύριο άρθρο των ΝΥΤ είναι σαφές. Στο G8 πρέπει να πιεστεί η Μέρκελ να αλλάξει πολιτική υιοθετώντας αναπτυξιακά μέτρα.

    "Αυτό που χρειάζεται είναι ένα "σλυμφωνο ανάπτυξης" που θα εκτοξέυσει τη δυναμικότητα της Ευρωπαϊκής Τρ. Επενδύσεων και άλλων Ευρωπαϊκών θεσμών χρηματοδότησης για να γίνουν επενδύσεις στι υποδομές και σε άλλα έργα που θα δημιουργήσουν θέσεις εργασίας στις χώρες που βρίσκονται σε κρίσης"

    h--p://www.nytimes.com/2012/05/18/opinion/germany-the-crisis-and-the-g-8.html?_r=1&hp

    Θυμάστε ποιός τα έλεγε αυτά εδώ και δυόμιση χρόνια; Εγώ θυμάμαι. Αλλά χάθηκαν στον κουρνιαχτό του Νοεμβρίου

  11. DHMOKRATHS avatar
    DHMOKRATHS 18/05/2012 19:34:32

    Κλασσικές συνωμοσιολογίες παλαιάς δεξιάς κοπής. Πάρτε το χαμπάρι, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Η ιστορία θα είναι αμείλικτη για όσους υπέγραψαν την καταδίκη του ελληνικού λαού με τα μνημόνια.
    Και ποιον να προβάλλουν δηλαδή τα διεθνή ΜΜΕ; Τον Σαμαρά, τον Βενιζέλο, την Ντόρα, τον Μάνο, τον Καρατζαφέρη; Τι έχουν να πουν όλοι αυτοί; Εξάλλου έχει αναλάβει η διαπλοκή την επικοινωνιακή τους καμπάνια και την προβολή τους. Στόχος τώρα το 5%.

    • Οφις Ιοβόλος avatar
      Οφις Ιοβόλος @ DHMOKRATHS 18/05/2012 19:39:45

      Ενώ ο Αλέξης κοντεύει να πάθει υπερκόπωση από τις ...καταγγελίες!
      Α, ρε παραμύθι που σας ταϊζει όπως ο ΓΑΠ το 2009.
      Περίμενε να διοριστείς και να πάρεις 1300 ευρώ!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ DHMOKRATHS 18/05/2012 19:43:09

      Συγνώμη, μήπως υποννοείς ότι αίφνης τα διεθνή ΜΜΕ αγάπησαν την Ελλάδα;
      Τώρα-τώρα μόλις, άμα τη εμφανίσει του Αλέξη, άρχισαν να συμπονούν την Ελλάδα και να νοιάζονται για τους Έλληνες ;

      Γιατί εγώ ενθυμούμαι τα ίδια ΜΜΕ, επί χρόνια, να μπλοκάρουν τον ελληνικό τουρισμό υλοποιώντας ταξιδιωτικές οδηγίες των συμφερόντων που υπηρετούν, και όχι μόνο .... Γιατί ξαφνικά αγάπησαν μόνο τον Τσίπρα ;

    • Mara avatar
      Mara @ DHMOKRATHS 18/05/2012 19:49:24

      Και εσύ κλασσικός αριστερός τεμπελχανάς....
      Που άμα σου λέγανε να πάρουν 2-3 νησιά, αλλά θα παίρνεις 2000 χιλ. τον μήνα, θα τους έδινες δώρο και την Θράκη....

      Να χαθείτε..., δεν ντρέπεστε...

      • DHMOKRATHS avatar
        DHMOKRATHS @ Mara 18/05/2012 20:11:46

        Γεια σου ρε πατριώτισα που είσαι έτοιμη να τα δώσεις όλα στους Γερμανούς. Που θα στα πάρουν όλα, θα σου δίνουν 200 ευρώ το μήνα και θα τους λες ευχαριστώ σκύβοντας το κεφάλι. Ο ραγιαδισμός είναι το απόλυτο χαρακτηριστικό του πολιτικού χώρου που όπως φαίνεται κινείσαι.
        Αλλά μην ανησυχείτε. Είπαμε, το ποτάμι δεν γυρίζεί πίσω.

        • Κόνδωρας avatar
          Κόνδωρας @ DHMOKRATHS 18/05/2012 20:22:15

          Εντάξει, εντάξει, το εμπεδώσαμε το τσιτάτο για "το αγύριστο ποτάμι σου", όλοι εμείς οι ραγιάδες. Έβγαλες το λογίδριό σου; Φούσκωσες από επαναστατική υπερηφάνεια; Αισθάνεσαι, ήδη, καλύτερα; Πήγαινε τώρα για κανα ουζάκι, για να διηγηθείς στους κολλητούς σου πώς κατατρόπωσες τους ραγιάδες με 5 μόνο κουβέντες (...ρε, τί φρούτα είναι αυτές οι "συνιστώσες"...!)

          • DHMOKRATHS avatar
            DHMOKRATHS @ Κόνδωρας 18/05/2012 20:42:56

            Κόνδωρα, θα σου κάνω δώρο ένα ταξίδι στην Αργεντινή της προηγούμενης δεκαετίας. Ξέρεις εσύ.

            ΥΓ: Τσιπουράκι, τσιπουράκι

          • Κόνδωρας avatar
            Κόνδωρας @ DHMOKRATHS 18/05/2012 20:49:06

            Δεκτό το δώρο (ξέρω εγώ).
            Άντε, καλά τσίπουρα, φίλε! Όσο κι αν διαφωνούμε, για την Ελλάδα παλεύουμε όλοι.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ DHMOKRATHS 18/05/2012 20:33:55

          Πίσω δεν γυρίζει το ποτάμι,
          κι εσείς το βλέπετε καλά,
          και ας σας πιάνει ζάλη,
          καβάλα πάνω στο καλάμι....

  12. Ανδρεας Καραγκιόζης avatar
    Ανδρεας Καραγκιόζης 18/05/2012 19:38:55

    Ο Ιοβόλος Όφις έπεσε μέσα. Μόνο που τα κέντρα αυτά έχουν πολύ πιο μεγάλα και σκοτεινά σχέδια απο την απλή έξοδό μας απ' το ευρώ. Τα κέντρα αυτά θέλουν χάος. Πίστευαν ότι απο αγανάκτηση για όσα έπαθε ο Ελληνικός λαός θα ψήφιζε τώρα την ακροδεξιά, η οποία θα δημιουργούσε σημιτικό πρόβλημα στην Ευρώπη. Έτσι θα είχαν το ηθικό άλλοθι για να μας διαλύσουν όπως διέλυσαν τη Γερμανία το 1945. Έλα όμως που η παιδεία μας δε μας επιτρέπει να αναδείξουμε τέτοια κυβέρνηση. Γιαυτό λοιπόν τώρα στρέφονται προς τον Τσίπρα διότι και μ' αυτόν θα έχουν το ίδιο χαοτικό αποτέλεσμα. Ο φασισμός είναι νοοτροπία και όχι πολιτική.
    Η Ελληνική κοινωνία παγιδεύεται και οδηγείται στην καταστροφή.

  13. Nik avatar
    Nik 18/05/2012 19:45:40

    Ο χρόνος στα διεθνή ΜΜΕ κοστίζει. Τίποτε δεν προβάλλεται τυχαία. Οποιος νομίζει ότι CNN και Σία ξαφνικά βρήκαν κάτι το άξιο λόγου στον Τσιπ δουλεύονται ή μας δουλεύουν.

    Οσο για ποτάμια που δεν γυρίζουν πίσω κλπ, ναι, όντως δεν γυρίζουν πίσω, όπως θα μάθετε όταν σας προκύψει κάποιο φρούτο από την Ρόζα ή την ΚΟΕ ως υπουργός εξωτερικών και δεν ξέρει που παν τα τέσσερα.

    Αν η κατάσταση δεν ήταν τόσο κρίσιμη πολύ θα ήθελα να δω επί του πρακτέου, πχ παράνομο λιανεμπόριο από λαθρομετανάστες, ναρκωτικά, φύλαξη συνόρων, εθνικά θέματα, πως θα τα συμμάζευε ο αχταρμάς "συνιστώσων" που προφανώς δεν μιλούν την ίδια γλώσσα.

  14. la poderosa II avatar
    la poderosa II 18/05/2012 20:22:31

    Σκεφτεται κανεις οτι τα διεθνη μεσα ενημερωσης θεωρουν τους "καταξιωμενους" Ελληνες πολιτικους αχρηστους και διεφθαρμενους και αναζητουν στο προσωπο του Τσιπρα μια εναλλακτικη λυση για την Ελλαδα; Και η Ν.Δ. το 2004 με την απογραφη, και το ΠΑΣΟΚ το 2009 με τα περι τιτανικου, υπηρετησαν αυτη την αποψη. Στα ματια λοιπον της διεθνους κοινης γνωμης ο Τσιπρας μοιαζει αδιαφθορος.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ la poderosa II 18/05/2012 20:48:50

      Το σχόλιο σου είναι εκτός πραγματικότητας. Για ποιά διεθνή κοινή γνώμη γράφεις? Για την Αμερική του Ιράκ και της Μέσης Ανατολής? Για τη Γερμανία που έχει διαφθείρει ότι αναπνέει αλλά διεφθαρμένοι είναι μόνον οι Έλληνες? Φίλε, αν δεν είσαι βαλτός πάρτο αλλιώς.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ la poderosa II 18/05/2012 21:43:03

      Στα μάτια της διεθνούς κοινής γνώμης μπορεί...στης ελληνικής όμως με τίποτα. Επιπλέον μήπως να κρατούσατε μια πισινή για όλη αυτή την προβολή; Ξέρετε...και μόνο η άνοδος στο 16.5% ενός κόμματος που μόλις πριν 2.5 χρόνια είχε κάτω από 5% εξάπτει το ενδιαφέρον. Ειδικά όταν αυτό εκπροσωπεί ένα χώρο ο οποίος, τουλάχιστον για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα, θεωρείται σχετικώς ξεπερασμένος. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ένα συνονθύλευμα ακροαριστέρων, στην πλειονότητα τους, δυνάμεων με αρκετές ιδεολογικές, μεταξύ τους, διαφορές. Ας μην βιαστούμε να θεωρήσουμε ότι το ενδιαφέρον τους είναι οπωσδήποτε προς την θετική, για τον ΣΥΡΙΖΑ πάντα, κατεύθυνση. Και please, για να χρησιμοποιήσω την αγγλική μιας και συνάδει με το άρθρο, μην μου πείτε για την ολοένα αυξανόμενη δύναμη του Συνασπισμού, ότι ο κόσμος κατάλαβε και καταδίκασε και διάφορα άλλα τέτοια. Μπορεί εύκολα κανείς να συμπεράνει ποιοί και γιατί ψήφισαν το συγκεκριμένο κόμμα, τουλάχιστον κατά το μεγαλύτερο ποσοστό. Όπως μπορεί εύκολα να γίνει αντιληπτό από πολλά που έχουν ειπωθεί δημόσια αυτές τις μέρες ότι και ο Τσίπρας και οι περί αυτόν μάλλον ανέτοιμοι ήταν για τέτοιο αποτέλεσμα. Πράγμα που οδηγεί συνεχώς σε αλληλοαντικρουόμενες δηλώσεις από τα στελέχη (μας μίλησαν ακόμα και για επικαιροποίηση του προγράμματος τους...λες και πέρασε κανένας χρόνος από τις προηγούμενες κάλπες) του και σε παραινέσεις από την ηγεσία για μάζεμα και για δηλώσεις που θα κινούνται μόνο στην ίδια γραμμή.

    • thanos avatar
      thanos @ la poderosa II 18/05/2012 21:44:43

      Είναι μια άποψη κι αυτη...
      Στη θέση σου δε θα έβαζα και στοίχημα πάντως ότι αυτο εννοούν τα διεθνη ΜΜΕ.
      Άλλωστε οποίος είδε και άκουσε τις ¨αγγλικουρες¨ του Αλέξη στο CNN κατάλαβε το ¨μεγαλειο¨...

      • Padron avatar
        Padron @ thanos 18/05/2012 22:56:16

        Ενώ ο ΓΑΠ που τα μίλαγε φαρσί τα αγγλικά μας έσωσε...

    • PayneK avatar
      PayneK @ la poderosa II 18/05/2012 22:42:48

      Σοβαρά τώρα,πες μου το πιστεύεις οτι εκτίμησαν τον ίδιο ξαφνικά ή ίσως τις συνιστώσες του?
      Μήπως εξεπλάγησαν θετικά απο τον επαναστατικό του λόγο και την αποφασιστικότητα του να μας αποδεσμεύσει απ'το ΔΝΤ φωνασκώντας κατά ευρωπαίων ηγετών?
      Ή μήπως στόχος είναι να πειστούν και οι διεθνείς αγορές οτι επειδή το παιδί είναι ωραίο ακόμα και αν βάλει χέρι στις καταθέσεις για αναγκαστικό δανεισμό,αξίζει να του δώσουν μια δεύτερη ευκαιρία και να το ξανασκεφτούν.Ειδικά για τους κερδοσκόπους που θα συγκινηθούν σφόδρα απ'τα διεθνή ΜΜΕ και θα αλλάξουν στάση ζωής μπροστά στο φαινόμενο αυτό.
      Ναι,τον καλοβλέπουν είναι σίγουρο,αλλά αν είναι κατά τον ίδιο τρόπο που ασκούσε την περίεργη γοητεία του ο ΓΑΠ,..να μας λείπει τέτοιος έρωτας. Μην είσαι σίγουρος και θεωρείς κάτι οτι είναι άσχημο αρκετά,τόσο.. ώστε να μην μπορεί να γίνει και χειρότερο.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/05/2012 20:23:43

    το παιδί έχουν πάρει τα μυαλά του αέρα
    είναι φανερό αυτό...
    από την τριτοκοσμική Κουμουνδούρου στα σαλόνια του CNN
    μην ανησυχείτε... θα σκάσει κάτω σαν καρπούζι ως τις εκλογές, έχει πιάσει τεχνητά οροφή και δεν πάει παραπάνω

    πολύ σωστό αυτό που λες... καιρός ήταν να ανέλθει σε θεσμικό επίπεδο ο προβληματισμός αυτός... και να συζητείται συνεχώς...

    ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ!
    ;-)

  16. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 18/05/2012 20:26:47

    Φιλε μου εχεις δικηο, βλεπεις ομως, ο φανατισμος και οι παρωπιδες καλα κρατουν για μερικους. Ομως, οπως ειπες πολυ σωστα, "το ποταμι δεν γυριζει πισω". Αυτο που δεν θελουν να καταλαβουν ορισμενοι ειναι οτι, ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ που περασε το ΔΝΤ και επιχειρηθηκε η "σωτηρια" τους -με τα ιδια ακριβως "μνημονια" !- κατερευσε ολο το παληο πολιτικο κατεστημενο που προσπαθουσε με διαφορους τροπους να διασωθει. Το ιδιο συνεβηκε στην Αργεντινη, στον Ισημερινο, στην Ρωσσια, στην Πολωνια, στην Ν. Αφρικη, στην Ν. Κορεα, κλπ.

  17. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 18/05/2012 21:14:41

    Ο Τσίπρας είναι επιρρεπής σε γκάφες, λόγω της αλαζονείας/διγλωσσίας του.
    Ο Σαμαράς πρέπει να τον οδηγήσει σε μια ΧΟΝΤΡΗ γκάφα, ίσως επάνω σε "εθνικό θέμα" και με αφορμή τις στρατιωτικές ασκήσεις των Τούρκων ή την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για έξοδο από το ΝΑΤΟ. Π.χ. "θα ανταλλάσσατε κε Τσίπρα ένα ελληνικό ξερονήσι με την άρση του κάζους μπέλι από τους Τούρκους;".

  18. bird avatar
    bird 18/05/2012 22:14:28

    Τα ΜΜΕ αναζητούν λύση για την Ελλάδα; Δεν αναζητούν λύσεις για καμία χώρα τα ΜΜΕ.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ bird 18/05/2012 22:36:55

      Τό CNN ἀναζητᾶ πάντα ἕνα νέο hot subject γιά νά ἀνεβάση νούμερα καί ἀκροαματικότητα. Θά ἀκολουθήσουν καί ἄλλες συνεντεύξεις τοῦ ἀλέξη, ἄν εἶχε ἀπήχηση στό Ἀμερικάνικο κοινό!

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/05/2012 22:43:04

    Αν δεν ήθελε η ΝΔ να ανέβει ο Τσύριζα ας καταπολεμούσε τόσα χρόνια τον εθνομηδενισμό.

  20. Γραικός avatar
    Γραικός 18/05/2012 23:03:21

    "...για όσους υπέγραψαν την καταδίκη του ελληνικού λαού με τα μνημόνια..."

    άλλος ένας που νομίζει ότι ζούσαμε στον παράδεισο μέχρι που ήρθε το μνημόνιο και τα κατέστρεψε όλα! Με αυτό το λαό και αυτά τα μυαλά, που να πάμε;

    Καλά, τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι το μνημόνιο είναι το απότελεσμα της χρεοκοπίας μας και όχι το αντίστροφο;

    • DHMOKRATHS avatar
      DHMOKRATHS @ Γραικός 19/05/2012 01:59:19

      Ελπίζω κι εσύ να έχεις καταλάβει ότι η αιτία της χρεοκοπίας, του εξανδραποδισμού του λαού μας και της εκχώρησης των εθνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων, είναι η φύση και η λειτουργία του καπιταλισμού.

  21. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 18/05/2012 23:13:30

    Νῖκο,

    Εὐχαριστῶ. Ἔχασα πρόσφατα τόν πατέρα μου.

  22. Christos Iraklio avatar
    Christos Iraklio 18/05/2012 23:25:09

    Η υπερπροβολή του Τσίπρα δεν είναι τυχαία,όπως δεν είναι τυχαία και η γκάφα της Μέρκελ σήμερα.Υπάρχει σχέδιο απομόνωσης της Γερμανίας από τους Αμερικάνους και θα χρησιμοποιήσουν τον Τσίπρα γι'αυτό.Ίσως το αποτέλεσμα των ελληνικών εκλογών αλλάξει προς το καλύτερο την Ευρώπη.Κάτι μου λέει πως αν η δεδομένη νίκη του Τσίπρα πάρει μεγάλες διαστάσεις,σε λίγο καιρό η Ευρώπη θα μιλάει για το κατά πόσο θα ήταν χρήσιμο να φύγει η Γερμανία από το ευρώ.

  23. la poderosa II avatar
    la poderosa II 18/05/2012 23:39:34

    Ναι για την Αμερικη του Ιρακ μιλαω και την διαφθορεα Γερμανια. Αλλα και για την Γαλλια, Ρωσσια, Βραζιλια. Σε αυτες τις χωρες λοιπον, οπως με πληροφορουν εκλεκτοι φιλοι, θεωρουν τους "καταξιωμενους" πολιτικους μας ανυποληπτους και διεφθαρμενους. Οταν η Ν.Δ. "κονταινε" τον Σημιτη, και το ΠΑΣΟΚ "αποδομουσε" τον Καραμανλη, κονταιναν και αποδομουσαν την Ελλαδα!

  24. kas avatar
    kas 19/05/2012 00:24:56

    Εχουμε πει ότι η Γερμανία κραυγάζει βδομάδες τώρα υπέρ του Τσίπρα ώστε να εξασφαλιστεί η οικοθελής έξοδος.

    Κάθε δήλωση Σόϊμπλε και Μέρκελ….δίδουν πόντους στον Τσίπρα όπου έχει μαζευτεί όλο το παρασιτικό ΠΑΣΟΚ, με την κοινωνική μηχανική των αντανακλαστικών.

    Ο δε πονηρός Τσίπρας…δήλωσε κατευθείαν ότι θα της δώσει απάντηση ο γίγαντας λαός στις 17 Ιούνη μιάς και για αυτόν ήταν η πάσσα.

    Τέλος…Γερμανία και USA προωθούν με νύχια και δόντια τον Αλέξη προκειμένου να βγει οικιοθελώς η Ελλάδα από το ευρώ και οι εγχώριοι πεπλανημένοι νομίζουν ότι ο άθεος ανθέλληνας κάνει αντίσταση για λογιαριασμό της πατρίδας.

    Τέλειο στήσιμο, τέλεια παγίδα για έναν λαό που δεν έχει διδαχτεί από τις αυτοχειρίες του παρελθόντος.

    Σε μιά έξοδο η τούμπα στην ισοτιμία και η εκτόξευση του δολλαρίου θα έσβηνε εν μία νυκτί πάνω από το μισό χρέος των USA και η υποτίμηση του ευρώ θα εκτόξευε τις εξαγωγές της Γερμανίας αλλά…και όσων ευρωπαϊκών χωρών έχουν βιομηχανία.

    Τα μμε…θα είχαν την ευκαιρία να ξεχρεώσουν ενώ είναι για φούντο…και η καθοδηγούσα αριστερά του κολωνακίου που έχει βγάλει έξω τα λεφτά της…την ευκαιρία να αγοράσει τα πάντα σε τιμή κάρβουνου.

    Εκτός αυτού…θα ξεμπερδεύουνε μιά για πάντα με την Ελλάδα, μιάς και η χώρα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ δεν θα ξαναβγάλει κυβέρνηση Ελλήνορθοδόξων και σταδιακά θα ισλαμοποιηθεί και θα διαμελιστεί.

    Ελλάδα ΤΕΛΟΣ.
    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΑΣ…

    Το νέο συνασπισμένο ανθελληνικό πασοκ των τροτσκιστικομαοϊκών και του κολωνακίου είναι εδώ έτοιμο να μας πηδήξει χωρίς σάλιο
    Αλλά έτσι είναι τα κόπρανα....πριν την αφόδευση γιγαντώνονται


    όσο θα τυρβάζουμε δεν θα έχουμε καμμία τύχη…και αυτή θα είναι και η Νέμεσίς μας
    αμείλικτη στην μαλακώδη γενιά που αποφάσισε νομίμως τον χαμό της

    Ο Θεός να μας φυλάει γιατί δεν έχουμε τίποτα άλλο να ελπίζουμε !!!

    οι υπόλοιποι εχέφρονες πάρτε τα μέτρα σας απλά

  25. τάσος avatar
    τάσος 19/05/2012 00:48:24

    "Δεκέμβρη μου, με πάγωσες και πώς να ξεπαγιάσω."

  26. alex23 avatar
    alex23 19/05/2012 02:58:34

    μερικές μικρές συμπτώσεις

    ο τσιπρας δίνει συνέντευξη στο cnn και στην αμανπουρ που οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ ξέρουν από την περίοδο που ήταν πολεμική ανταποκρίτρια, ποιας εταιρίας όργανο είναι και πως λειτούργει

    κάποιοι ευρωπαίοι φωνάζουν να μην γίνονται δηλώσεις για εσωτερικά ελληνικά θέματα γιατί δημιουργούν το αντίθετο αποτέλεσμα..
    η μερκελ και οι 'δικοί' της κάνουν την μια παρέμβαση πίσω από την άλλη, λες και θέλουν το αντίθετο αποτέλεσμα (μάλιστα σήμερα έκαναν μια άκρως αντιπαραγωγική για τα 'συμφέροντα' τους..)

    αν πιστέψουμε αυτό που λένε ψιθυριστά πολλοί, ότι οι εταιρίες δημοσκοπήσεων ανήκουν σε ξένα συμφέροντα και παίζουν τα παιχνίδια τους δημιουργώντας κλίμα, γιατί δημιουργώντας κλίμα υπέρ του τσιπρα ? 85 % θέλουν το ευρώ, αλλά 20 του τσιπρα, 7 του ΚΚΕ 8 του καμμενου και μερικοί ακόμα θέλουν καταγγελία του μνημονίου που οδηγεί εκτός ευρώ.. περίεργα μαθηματικά..

    να θυμίσω ότι η μερκελ όπως και κανένας άλλος πολίτικος στην Ευρώπη και την Αμερική δεν θα ήθελε να χρεωθεί ότι 'έδιωξε' την Ελλάδα από το ευρώ (με επιπλέον αποτέλεσμα να μην μπορούν μετά οι εταιρίες των χωρών να μπουν στην διαλλειμενη αγορά και να τα σαρώσουν όλα)..
    αν όμως οι Έλληνες πείσουν ότι αυτοί θέλουν την έξοδο παρά τα κροκοδείλια δάκρυα των ξένων για το αντίθετο, και βρεθεί και ένας καλοθελητής να κάνει την βρώμικη δουλειά, τότε όλοι τους θα ήταν ευτυχισμένοι..

  27. yianna avatar
    yianna 19/05/2012 07:43:58

    CIA μου μυρίζει το παιχνίδι των Αμερικανών με τον Τσίπρα. Ή το κάνουν για να κάψουν το χαρτί του γνωρίζοντας τον αντιαμερικανισμό που επικρατεί στην Ελλάδα μετά τις επιτυχημένες ....δημοκρατικές παρεμβάσεις τους στα εσωτερικά της Χώρας ή τον χρησιμοποιούν σαν τον ΓΑΠ για να διαλύσουν την Ευρωζώνη.
    Κοινώς βάζουν τον τρελό να βγάλει το φίδι από την τρύπα.
    Και μην βαυκαλιζόμαστε ότι δεν θα βρουν νομικό τρόπο να μας πετάξουν και από το Ευρώ και την ΕΕ. Ίσως στην παρούσα φάση είναι το καλύτερο γι'αυτούς.
    Γιατί μόλις βγούμε από την ΕΕ, θα μας καθήσουν μια Χούντα εδώ έτσι για τα επόμενα 10 - 15 χρόνια, και θα ησυχάσουν. Θα πάρουν τα πάντα θα τα εκμεταλλευτούν, και θα μας αφήσουν να κάνουμε αυτά που ξέρουμε να κάνουμε καλά, χρόνια τώρα, δηλ. αντιστάσεις, Πολυτεχνεία, κλπ έτσι για να παίζουμε και να μην πλήττουμε.
    Η Ελλάδα δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει μια ευρωπαϊκή χώρα, παραμένει αυστηρά βαλκανική, μίζερη και κακομοίρα.
    Και αυτά περί εθνικής υπερηφάνειας μην τα ακούω γιατί μου έρχεται αηδία.
    Υπάρχει βρε ανεγκέφαλοι ΑΝΕΛΣΥΡΙΖΟΚΚΚουκουέδες καλύτερη εθνική υπερηφάνεια από το να είναι η χώρα σου οικονομικά ισχυρή, αυτόνομη και να έχει επιρροή στους τρίτους?
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν βλέπουμε όλοι την ανεπάρκεια και τα λάθη του πολιτικού μας συστήματος, που έχουν αφήσει τις συνιστώσες από τη μια και την κάθε Μέρκελ από την άλλη να κάνουν παιχνίδι σε βάρος της πλειοψηφίας του Λαού.

  28. yianna avatar
    yianna 19/05/2012 07:51:29

    Η Νέα Δημοκρατία με όλες της τις αδυναμίες παραμένει το μόνο σοβαρό κόμμα στην Πατρίδα, και ο ΑΣ παρά τα λάθη του τη μόνη λύση. Φαίνεται ότι προ του κινδύνου να γίνει η χώρα Κόσσοβο πολλοί ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσουν ΝΔ, από αυτά που ακούω γύρω μου.

  29. Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά avatar
    Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά 19/05/2012 08:05:49

    Το ευρώ είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ένα νέο νόμισμα με μία βασική ατέλεια. Δεν έχειπίσω του την πολιτική ολοκλήρωση της Ευτώπης. δεν υπάρχει με λίγα λόγια ενιαίο κράτος.Οι αγγλοσάξωνε είναι αντίθετοι και το πολεμούν. Όπως μπορούν.Θυμάστε την υπερπροβολή του ΓΑΠ- Παπακωνσταντίνου.Εξάλου η πτώση του Ευρώ εν μέρει βολεύει και την Ευρώπη αφού μπορεί να εξάγει πιο εύκολα προϊόντα. Και ανάποδα η πτώση του δολαρίου ευνοεί την Αμερική για τον ίδιο λόγο.Επομένως κάπου κάπου αυτή η μεταβολή θα προκαλείται τεχνικά!.Ποιόν θα βρούν στην Ευρώπη να δημιουργήσει αυτό το κλίμα.Σε ποιό κράτος τίθενται εν αμφιβόλω το νόμισμα; Στην Ελλάδα μας.Ποιόν αρχηγό κόμματος θα διαλέξουν,αυτόν της αξιωματικής αντιπολίτευσης της Πορτογαλία; Ας κάνει αυτά που κάνουμε εμείς και θα τον έχουνόλη μέρα πρώτη μούρη! Πέρα από τις λέξεις και τις πολιτικές κινήσεις κρύβεται πάντα κάποιος που ωφελείται από αυτά που γίνονται!

  30. aris avatar
    aris 19/05/2012 09:53:05

    Αγαπητή Γιάννα, φάσκεις και αντιφάσκεις.
    Δηλαδή η ΝΔ θα ανατρέψει τα Ιμπεριαλιστικά Σχέδια των Φονιάδων των λαών Αμερικάνων, κόντρα στα σχέδια της CIA, της Goldman-Sachs και των Υπρτραπεζιτών φίλων του Ομπάμα όπως λέει και το Αλλενάκι?
    Μήπως μ' όλα αυτά συγκινηθεί το ΚΚΕ και μας στηρίξει στην κυβέρνηση ενάντια στα σχέδια του Ιμπεριαλισμού?